Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

S Peski | 6.6.2016 18:51:16 

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na nárok na rodičovskou dovolenou nebo jiné příspěvky v ČR. Pracuji V Anglii, kde nemám žádnou adresu-jen klienta, o kterého se starám 3 týdny a pak jsem 3 týdny doma v ČR. Pojištění mám jako pendler v ČR i V UK. Chodím k lékaři jeb v ČR. Když otěhotním tak mám pak na něco nárok v ČR prosím? Partner je čech, pracuje jako pendelr v Německu. Velmi mě šokoval přístup úřadu práce, který mi tvrdí, že žiju v Anglii, tak nic nedostanu, ale já tu nežiji. Jen pracuji. Mám status pendlera. Přeci se na mě český Stát úplně nevykašle? Mockrát děkuji předem za odpověď. Sonia

Odpověď:

Dobrý den,
podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast na nemocenském pojištění, např. z důvodu zaměstnání v době nástupu na PPM. Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Nástupem se rozumí období od počátku 8 až 6 týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud nebude mít nárok na PPM, budete ode dne porodu čerpat rodičovský příspěvek. Na tuto dávku budete mít nárok, pokud máte bydliště v České republice.

Eva Fialová

Hanva | 4.6.2016 08:15:40 

Dobrý den, byla jsem přijata jen na ranní směnu, kvůli dětem o které se starám. Přijali ke mě jinou paní a ta si stěžuje, že dělá ranní/odpolední a tlačí na vedení , abych měla též odpolední.
Můj manžel bohužel vykonává práci dost náročnou na čas a domů přijíždí i kolem 21:30 hod večer.Mám právo odmítnout odpolední nebo pohotovost , kterou mi též nabízejí? KDO SE V ČASE KDY JÁ BUDU V PRÁCI POSTARÁ O DĚTI? Napíše úkoly, popř. naučí se do školy, rozveze po kroužcích? Mám děti dvě do 10 let věku. Děkuji moc za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud máte v pracovní smlouvě uvedeno, že máte pracovat na ranní směny, tak Vás zaměstnavatel nemůže nutit k jinému rozvržení pracovní doby. Ke změně pracovní smlouvy je třeba souhlasu zaměstnance i zaměstnavatele.
Dále rovněž podle § 241 odst. 1 zákoníku práce platí, že zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Z toho vyplývá, že zaměstnavatel by Vás měl zařazovat především do ranní směny, vzhledem k Vašim konkrétním potřebám.

Kateřina Lovitt

XL | 2.6.2016 17:06:34 

Dobrý den,
Jsem zaměstnána na HPP na dobu neurčitou a v půlce července nastupuji na MD ze zaměstnání, po které bych nastoupila na RD (do 2-3? let věku dítěte). Čerpání RP bych asi zvolila na nejkratší možnou variantu (u mě to bude těch 19 měsíců).
S nástupem na MD případně až RD (pokud to nelze spojit s PPM) bych si chtěla založit živnost jako vedlejší činnost.
1. otázkou je zda můžu mít živnost jako vedlejší v momentě kdy již nepobírám RP, ale jsem pořád na RD?
2. otázkou je jak by se počítal případný další PPM nárok i výše (na druhé dítě) pokud bych na druhou MD měla nastoupit
a/ ještě v době pobírání RP pro první dítě?
b/ v době RD v zaměstnání ale již bez RP
pokud budu vedená jako OSVČ na vedlejší činnost s hrubým příjmem cca 500tis/rok s 60% paušálním odpočtem nákladů s pouze základními odpočty sociální + zdravotní pojištění + daně.

Odpověď:

Dobrý den, podle mého názoru, pokud budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství a následně pak na rodičovský příspěvek, bude Vaše samostatná výdělečná činnost považována za činnost vedlejší. Po ukončení pobírání rodičovského příspěvku (a stále na RD) bude již Vaše samostatná výdělečná činnost považována za činnost hlavní. Co se týká další peněžité pomoci v mateřství, platí, že, pokud budete v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhne věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější. více

Eva | 1.6.2016 11:17:34 

Prosím o pomoc s dikriminací a rasismem, který probíhá v nejvetsi prazske nemocnici. i přes dukazy s námi nikdo nekomunikuje, prosim o pomoc. Předem dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
Váš dotaz je položen velmi obecně. Pokud budete mít zájem, obraťte se na právní poradnu telefonicky, a to v úterý od 9:00 do 11:00 a v pátek od 16:30 do 18:30 na telefonní číslo 224 913 350 nebo 774 913 350.

Kateřina Lovitt

dasa | 28.5.2016 00:01:39 

Materska a radna dovolena - Dobry den, mam smlouvu na dobu neurcitou, momentalne jsem druhym rokem na RD a 1.10.2016 nastupuji na druhou materskou dovolenou. Mam u zamestnavatele narok na nekracenou radnou dovolenou za rok 2016 i 2017?mam narok na jeji cele proplaceni (2×25dni) v r.2017 hned po skonceni MD? V obou letech totiz splnim podminku "odpracovani" alespon 60 dni, jelikoz materska dovolena se bere za odpracovanou dobu. V r. 2016 je do konce roku jeste 63 prac.dni vc.svatku, v r.2017 bude materska dovolena trvat jeste dele. Nebo je zde v tomto pripade take nejake kraceni? Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
mateřská (nikoliv rodičovská) dovolená se pro nárok na dovolenou na zotavenou považuje za výkon práce. Za dobu čerpání mateřské dovolené Vám náleží poměrná část dovolené za kalendářní rok podle počtu měsíců mateřské dovolené v příslušném kalendářním roce. Tuto dovolenou můžete čerpat po skončení rodičovské dovolené, požádáte-li o to. Zaměstnavatel vám tuto dovolenou nemůže proplatit. Proplacení dovolené je možné jen v případě ukončení pracovního poměru.

Eva Fialová

Petronila | 26.5.2016 12:06:34 

Dobry den, mam otazku tykajici se navratu po rodicovske dovolene. Ja i muj manzel pracujeme ve stejne firme. Manzel ale dal informaci zamestnavateli o zmene mista vykonu ( v zahranici) a muj zamestnavatel v tomto spatne vyhodnotil situaci a predpokladal, ze ja se na sve misto take nevratim, tedy na moje misto prijal lidi na dobu neurcitou (misto puvodne sjednane doby 3 let). Pote po nasem rozhovoru mi zamestnavatel sdelil, ze se mnou nepocital a misto volne nema. Vim, ze mi misto musi dat, jak to udela nevim, nebot v soucasne dobe nema zadne jine pozice volne ( vracet se mam za 2 mesice). Zaroven se chi optat, kdyz navrhnu zamestnavateli 6h prace v miste vykonu a 2 hodiny administrat. doma , zda se toto da vyhodnotit jako prekazka pro zamestnavatele? Zamestnavatel by i souhlasil (puvodne), ale pry by to nedelalo dobre v kolektivu, tak s tim souhlasit nemuze. Je mi jasne, ze kdyz zamestnavatel zamestnal nyni zamestnance na moji pozici, tezko probehne nejaka dohoda v tomto duchu a budu mu muset nabidnou 8,5h. Take padle i otazka, ze bych nastoupila po pul roce, ale zde nebudu mit jiz zadnou pravni podporu (3,5roku doma). více

Odpověď:

Dobrý den, pokud se vracíte do práce po skončení rodičovské dovolené, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Jestliže pro Vás takovou práci nemá, protože došlo k organizačním změnám, může Vám dát po skončení rodičovské dovolené výpověď podle § 52 písm. c) zákoníku práce. To, že Vaši práci vykonává jiný zaměstnanec, není důvodem pro výpověď pro nadbytečnost z organizačních důvodů a zaměstnavatele nezbavuje povinnosti přidělovat Vám práci podle pracovní smlouvy. Jestliže Vám zaměstnavatel přesto práci podle pracovní smlouvy nepřidělí, je to překážka v práci na jeho straně a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku po celou dobu trvání této překážky. více

Lentilka | 26.5.2016 10:31:26 

Dobrý den, jsem na PN a budu se vdávat. Pokud proběhne obřad v době mých vycházek, bude svatba platná? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
skutečnost, že svatební obřad proběhne v době Vaší pracovní neschopnosti, na platnosti svatebního obřadu nic nemění. Pokud však nebudete mít v té době povoleny vycházky a do Vašeho bydliště přijde kontrola ohledně dodržování podmínek nemocenské, můžete se vystavit nebezpeční výpovědi ze strany zaměstnavatele.

Eva Fialová

Hanka | 26.5.2016 10:18:53 

Dobrý den,
pokud chci ukončit služební poměr k 31.7.2016, protože nastupuji do nové práce 1.8.2016, podávám výpověď 1.6.2016? Nevím přesně od kdy se počítá lhůta 60 dnů. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
výpovědní doba je dvouměsíční a pokud ji podáte do konce měsíce května, bude výpovědní doba běžet od 1.6. do 31.7. 2016.

Eva Fialová

zlata slavíková  | 24.5.2016 14:04:52 

Potřebovala bych poradit když mám ještě rok placenou mateřskou dovolenou a chci dítě posílat do školky od září tak může dítě do školky? ve školce mi tvrdí že na 5 dní v měsíci ale neví to jistě

Odpověď:

Dobrý den,
na rodičovský příspěvek máte nárok, pokud splníte podmínku celodenní osobní péče dítě. Podmínka osobní celodenní péče se považuje za splněnou a rodičovský příspěvek náleží i v případech, kdy dítě mladší 2 let navštěvuje jesle nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci. U dítěte staršího než dva roky se pro nárok na rodičovský příspěvek docházka dítěte do předškolního zařízení nesleduje.

Eva Fialová

Slunecnice | 20.5.2016 13:38:12 

Dobry den, jake mam moznosti vyjednavat se svym zamestnavatelem po mem navratu z RD o pravidelnych sluzebnich cestach, ktere nove zahrnul do pracovni pozice, na kterou se po 3 letech vracim? Predem moc dekuji za odpoved!

Odpověď:

Dobrý den,
dle § 240 zákoníku práce platí, že zaměstnankyně a zaměstnanci pečující o děti do věku 8 let smějí být vysíláni na pracovní cestu mimo obvod obce svého pracoviště nebo bydliště jen se svým souhlasem. Zaměstnavatel Vás tedy může vyslat na pracovní cestu, pouze pokud s konkrétní pracovní cestou vyslovíte souhlas.

Kateřina Lovitt

Evelyna S. | 18.5.2016 22:21:07 

Dobrý den,
Chtěla bych Vás požádat o radu ohledně návratu do zaměstnání po rodičovské dovolené. V březnu 2017 mám nastoupit zpátky do zaměstnání, kde jsem byla velmi spokojena. Můj nadřízený po mě vyžadoval rozhodnutí, zda se vrátím. Vzhledem k faktu, že dítě mi nevzali do školky a nemám hlídání, požádala jsem o zkrácený pracovní úvazek. Bohužel mi bylo sděleno, že toto není možné. Nadřízeným mi bylo komunikováno, že se rozejdeme dohodou a dostanu odstupné. Po cca 14 dnech jsem byla kontaktována s informací, že vzhledem k faktu, že má pozice nezaniká, nemohu dostat žádné odstupné, a pokud neakceptuji plný pracovní poměr, který zahrnuje služební cesty, mám podat sama výpověď. Dané jednání mi připadá krajně neetické a chtěla bych Vás poprosit o radu, jestli mám nějakou šanci se bránit. Podotýkám, že mi jde hlavně o práci na zkrácený úvazek.
Předem moc děkuji

Odpověď:

Dobrý den, podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody jsou např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Žádost je vhodné zaslat zaměstnavateli písemně a požádat o jeho písemné vyjádření. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět. Jedná se o právo zaměstnance, které může v případě záporného stanoviska zaměstnavatele uplatnit u soudu. Na odstupné byste měla právo, pokud by došlo k rozvázání pracovního poměru výpovědí pro nadbytečnost z organizačních důvodů nebo dohodou o rozvázání pracovního poměru uzavřenou z týchž důvodů. Vaše pozice však nezanikla. Kateřina Lovitt více

faka | 16.5.2016 14:58:16 

Dobrý den,
Před rokem jsem vypomáhal jako obsluha na svatební hostině.
Byla mě slíbena odměna, ale doposud mě zaplacena nebyla.
Nemáme nic písemně sepsáno.
Rozhodl jsem se podat žalobu u soudu, ale netuším jakou bych mohl mít vůbec šanci.
Měli mě zaplatit 10.000, ale můžou tvrdit, že jen 2.000 nebo že mě již zaplatili.
Jak bych měl argumentovat? Jaká je promlčecí doba?
Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
musíte sám zvážit svou situaci, důležité je, zda budete moci podpořit svá tvrzení dostatečnými důkazy.
Pokud se rozhodnete dluh soudně vymáhat, je nutné nejméně 7 dnů před podáním žaloby vyzvat ještě dlužníka k zaplacení dluhu – jedná se o tzv. předžalobní výzvu. V žalobě byste pak měl tvrdit, že Vám určitá osoba dluží, na základě čeho, jaká je výše dluhu a vše doložit důkazy. Nezapomeňte, že za návrh na zahájení řízení budete muset zaplatit soudní poplatek – ve Vašem případě 1.000 Kč. Promlčecí doba je tříletá a počíná běžet dnem splatnosti dluhu.

Kateřina Lovitt

Renáta | 16.5.2016 12:19:19 

Dobrý den,v sobotu se mi vdává dcera,mám nárok na den placeného volna v pátek ? Pokud ano,potvrzení pro zaměstnavatele mi dají na matrice ?

Odpověď:

Dobrý den,
podle mého názoru nárok na pracovní volno v pátek nemáte. Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu je poskytováno rodiči na 1 den k účasti na svatbě dítěte. To je však ve Vašem případě v sobotu.

Kateřina Lovitt

Monika | 15.5.2016 14:02:56 

Dobrý den,
mám 3 děti, za poslední rok jsem byla krátce (asi týden) vedená na ÚP.(říjen 2015) pak mě z úřadu práce vyřadili pro překročení výdělku.Vydělala jsem si víc než povolený limit.
V prosinci 2015 jsem se znovu registrovala. nebyla práce, byla dovolená o vánocích, méně se pracovalo.Myslela jsem si, že nepřekročím.Ale o něco jsem překročila.Opět mě vyřadili kvůli výdělku. V dubnu 2016 jsem nezaevidovali.Co to znamená, jaké důsledky .Řekia, že už tam nemám chodit.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud Váš výdělek v době žádosti o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání nedosahuje výše poloviny minimální mzdy, musí Vás Úřad práce jako uchazečku o zaměstnání zaevidovat.

Eva Fialová

Lidu | 14.5.2016 21:39:10 

Dobrý den, ráda bych se informovala, či mi zaměstnavatel může strhávat zálohy na soc. a zdr. poj. i přesto, že jsem ještě na rodičovské dovolené a ačkoli pobírám invalidní důchod II. stupně. Mám toto vedeno jako vedlejší činnost. (částečný úvazek) Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud máte u zaměstnavatele výdělek přesahující 2.500 Kč měsíčně, je zaměstnavatel povinen odvádět z tohoto výdělku odvody na zdravotní a sociální pojištění.

Eva Fialová

Aja | 14.5.2016 11:20:32 

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na postup mého zaměstnavatele při návratu do zaměstnání po RD. Dne 10.8.2016 mně končí 3-letá RD. Jelikož mám dvě děti ve věku 7 a 3 roky, nemůžu během srpna nastoupit do zaměstnání z důvodu, že je nemám kam umístit (školky jsou zavřené). Potřebuji tudíž požádat o neplacené volno od 11.8 do 31.8. a dále pak požádat zaměstnavatele o zkrácení pracovní doby z 8,5 hod. na 6 hod. denně. (jako důvod jsem uvedla dojíždění do zaměstnání cca 1,5 hod. a děti budou navštěvovat zařížení v různých městech než je jejich bydliště).Již jsem se předběžně informovala, ale reakce zaměstnavatele nejsou moc "příznivé", jak na udělení nepl. volna tak na zkrácení pr.doby o 2 hod. denně...Nevím tedy, jak se ev. můžu "bránit" a trvat na svém - je-li to vůbec z hlediska práva možné..Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
na tzv. neplacené volno není právní nárok a vy jste po skončení rodičovské dovolené povinna vykonávat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud máte z minulých let nevyčerpanou dovolenou a požádáte o její čerpání po skončení rodičovské dovolené, musí Vám zaměstnavatel vyhovět.
Zaměstnavatel také musí vyhovět Vaši žádosti o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Tyto důvody musí přesně vymezit, nestačí pouhý odkaz na ně.

Eva Fialová

Maky40 | 12.5.2016 12:53:41 

Dobrý den, 1.8.2016 nastupuji do zaměstnání po 3-leté rodičovské. Mám praxi 20 let ve státní správě, během prac.poměru jsem vystudovala i odpovídající vysokou školu (ing.) a získala plat.třídu 10 a vše mi bylo uznáno i včetně nového odpovídajícího pracovního zařazení, ale má pracovní smlouva z roku 1995 nikdy nebyla upravena, zaměstnavatel neupravuje. Byla jsem se již předem ústně i písemně přihlásit o příchod a bylo mi řečeno, že půjdu o 3 třídy níže a na nižší třídě odpovídající místo, protože nic z mým výsledků nemám v prac. smlouvě a pouze tu musí zaměstnavatel dodržet. Ještě jsem nesložila slib státního úředníka a bylo mi řečeno, když nepřistoupím na nižžší zařazení nebudu doporučena na složení slibu a přijdu o práci. Máte pro mě radu, jsem zoufalá. Děkuji moc.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud Vám byla potvrzena 10. platová třída platovým výměrem. Platovou třídu Vám může zaměstnavatel změnit jen pokud se změní Váš druh práce. Zaměstnavatel musí dodržet příslušnou platovou třídu podle Vaší praxe a kvalifikačních předpokladů stanovené nařízením vlády č. 564/2006 Sb. To je pro zaměstnavatele závazné. Jednání zaměstnavatele se jeví jako diskriminační, protože je s Vámi zacházeno méně příznivě než s jinými zaměstnanci z důvodu Vašeho rodičovství. Pokud splňujete předpoklady pro přijetí do služebního poměru, máte na přijetí do služebního poměru nárok podle § 190 zákona o státní službě.

Eva Fialová

úředník  | 12.5.2016 08:27:06 

Dobrý den, pracuji v kanceláři jako administrativní síla. Máme zde klimatizaci (nucené větrání + větrání okny). Ráno a v průběhu dne se pak objevuje v kanceláři mírný nasládlý zápach, který se těžko vyvětrává a je velmi nepříjemný. V letním období, kdy je budova vyhřívána sluncem, se pak uvedené zhoršuje. Je možné po zaměstnavateli požadovat sjednání nápravy i pokud by měření kvality vnitřního ovzduší neprokázalo překročení stanovených limitů? Děkuji za Váš názor.

Odpověď:

Dobrý den,
jednou ze povinností zaměstnavatele je zajistit zaměstnancům na pracovišti takové podmínky, které jim zaručí bezpečnost a ochranu zdraví při práci v souladu se zvláštními právními předpisy. Zaměstnavatel dále je povinen vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a pracovní podmínky vhodnou organizací bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a přijímáním opatření k předcházení rizikům. Nařízení vlády přesně stanoví nejvyšší přípustné koncentrace látek v ovzduší na pracovišti. Pokud by byly na Vašem pracovišti naměřené vyšší limity, než jsou povoleny, musel by zaměstnavatel tento stav odstranit.

Eva Fialová

Amy | 11.5.2016 13:34:50 

Dobrý den, prosím o radu jsem už zoufalá.Po hromadném propuštění jsem v evidenci ÚP již přes 3 roky , trpím i únavovým syndromem (který se však oficielně neuznává) proto jsem dříve pracovala na zkrácený úvazek. Chtěla jsem si přes úřad udělat rekvalifikaci ale prý mi zvolenou asi neschválí .Já ale hledám to co bych zvládla, prý mohu žádost podat. Nyní se mi naskytla možnost úklidu na málo hodin na hpp. Finančně to není moc ale nechci odmítnout práci i se smlouvou. Chtěla bych védět zda není možnost žádat kurz přes ÚP i při zaměstnání, pokud si chci změnit a zvýšit kvalifikaci a mít možnost dalšího uplatnění, protože plat za úklid mě neuživí. Jinou práci jsem přes úsilí a co zvládnu nesehnala.
Také mi bylo dporučeno jít k psychologovi zda bych neměla pro potíže nárok na částečný ID. Myslíte že mi může být vyhověno když budu pracovat ale pouze zkráceně ? Moc děkuji za Vaší radu, bohužel na úřadu nemají pochopení k zdravot.problémům a již se bojím zeptat.
Nevím jak situaci řešit abych mohla pracovat co zvládnu a uživila se.

Odpověď:

Dobrý den,
rekvalifikačního kurzu zprostředkovaného úřadem práce se můžete zúčastnit nejenom jako uchazečka o zaměstnání, ale také jako zájemkyně o zaměstnání. Zájemcem o zaměstnání se může stát i osoba, který pracuje, ale má zájem o to, aby jí úřad práce zprostředkovával zaměstnání. To znamená, že i pokud budete v pracovním poměru nebo budete pracovat na dohodu o provedení práce či o pracovní činnosti, můžete se zúčastnit rekvalifikačního kurzu.
Posouzení Vašeho nároku na částečný invalidní důchod (nyní se invalidní důchod dělí na invalidní důchod I. II., a III. stupně) závisí na určité procentní ztrátě schopnosti pracovat. Podmínkou získání nároku na invalidní důchod není výše pracovního úvazku.

Eva Fialová

Iva V. | 11.5.2016 09:03:28 

Prosím o kontrolu popř. vysvětlení správného posuzování nároků na příplatky dle našich podmínek. Zaměstnankyně vykonávající pouze noční směny v příspěvkové organizaci. Je odměňována platem. Pracovní dobu má nepravidelně rozvrženou. Dlouhý týden pracuje v pondělí (11 hodin), ve středu (11 hodin), v sobotu (12 hodin) a v neděli (12 hodin). Krátký týden pracuje v úterý (11 hodin), ve čtvrtek (11 hodin) a v pátek (12 hodin). 1. příplatek za sobotu a neděli se správně posuzuje od 00:00 do 24:00 hodin? Nelze v našem případě využít ustanovení § 91 odst. 6 zákoníku práce? 2. příplatek za svátek proplácíme od hodiny nástupu do směny. Např. stání svátek připadne na sobotu. Nástup na směnu v sobotu ve 20:00 hodin v den státního svátku, konec směny v neděli v 08:00 hod – zaměstnankyně dostane proplaceno 12 hodin za svátek. Nástup na směnu v pátek ve 20:00 hodin, konec v sobotu ve svátek – zaměstnankyně nedostane proplacen svátek. 3. přesčas konaný v sobotu nebo v neděli, kdy dle rozvrhu je sobota i neděle její běžný pracovní den. Má nárok na příplatek ve výši 25 nebo 50 % průměrného hodinového výdělku? Děkuji a jsem s pozdravem více

Odpověď:

Dobrý den, noční prací zákoník práce rozumí prací konanou mezi 22. a 6. hodinou. Za zaměstnance pracujícího v noci se považuje zaměstnanec, který odpracuje během této doby nejméně 3 hodiny. Pokud pracujete v noci, § 91 odst. 6 zákoníku práce se ve Vašem případě použije. Pro účely odměňování noční práce začíná svátek první směnou, jejíž počátek připadá dle rozvrhu týdenní pracovní doby svátek nebo jiný den pracovního klidu. Pokud začíná noční směna předcházející den, který není svátkem nebo dnem pracovního klidu, příplatek za práci ve svátek nebo v den pracovního klidu zaměstnanci nenáleží, přestože na něj připadá část směny. Začíná-li noční směna ve svátek nebo v jiný den pracovního klidu, má zaměstnanec nárok na příplatek. více

| 1 | .. | | 34 | | 36 | 37 | .. | 240 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect