Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Děkuji paní Lovitt za odpověď, nerozumím přesně následujícímu:"...že pokud rodič končí pracovní poměr současně s rodičovskou dovolenou a před příchodem do evidence úřadu práce v zaměstnání fyzicky nepracoval, vypočítá se podpora v nezaměstnanosti v roce 2016 z průměrné mzdy..." Znamená to tedy, že pro vypočtení výše podpory vůbec není podstatná má mzda, kterou jsem před nástupem na MD, potažmo RD, pobírala?Rodičovská dovolenou bych ráda ukončila přesně po 2 letech,tedy v prosinci 2016. Děkuji za vysvětlení v.uvedeného.
Odpověď:
Dobrý den,
ano, bohužel - díky péči o dítě máte nárok pouze na minimální podporu v nezaměstnanosti.
Kateřina Lovitt
Dobry den , pecuju o 2 maly deti 5 a 2 roky , chtela jsem se vratit na zkraceny uvazek do prace ale mi bylo receno ze muzu jen na plny uvazek z provoznych duvodu.zistila jsem ze nekolik lidi se vratili po rodicovske dovolene na zkraceni uvazek.Mam to brat jako diskriminace ? Jsem cizinka ale pracuju v tuto firmu uz 7 let a po prne dite jsem se vratila na polovicni uvazek a este i na home office.Ted ale to nejde ? Dekuji za odpoved
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět.
Eva Fialová
Dobry den,
jsem matka samozivitelka(1. dite 2roky), pracuji uz rok na polovicni uvazek(stejna pozice jako pred nastupem na materskou dovolenou) Behem tohoto polovicniho uvazku se mi 1x zvysoval plat(prijem z polovicniho uvazku je ale stale nizsi nez muj predchozi plny plat) Od rijna 2015 jiz mam vycerpan rodicovsky prispevek a jediny muj prijem je z tohoto polovicniho uvazku. V dubnu 2016 ocekavam narozeni 2. ditete.
1)Jak se bude vypocitavat vyse penezite pomoci v materstvi pro 2. dite? (z meho soucasneho prijmu nebo prijmu pred nastupem na prvni materskou dovolenou..)
2)Pri jake vysi mesicniho/rocniho prijmu (hruba mzda) mam narok na porodne? Zohlednuje se pri vypoctu naroku i rodicovsky prispevek ktery jsem pobirala do rijna 2015?
Predem dekuji za odpoved
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější.
Pro nárok na porodné na druhé dítě je hranice rozhodného příjmu 25.515 Kč měsíčně.
Eva Fialová
Dobrý den,
lze pobírat rodičovskou dovolenou a zároveň mít poloviční úvazek? Případně, lze pobírat mateřskou a k tomu mít ještě částečný úvazek? Pracuji na PC a nepředpokládám, že bych nemohla alespoň trochu pracovat. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud chcete pracovat u stávajícího zaměstnavatele, podle § 34b odst. 2 zákoníku práce platí, že zaměstnanec v dalším základním pracovněprávním vztahu u téhož zaměstnavatele nesmí vykonávat práce, které jsou stejně druhově vymezeny. U zaměstnavatele, jímž je stát, toto platí jen tehdy, jedná-li se o výkon práce v téže organizační složce státu. V průběhu mateřské dovolené rodič nesmí vykonávat tu práci, ze které čerpá peněžitou pomoc v mateřství, nicméně může pro svého zaměstnavatele pracovat na základě dohody o provedení práce či dohody o pracovní činnosti, přičemž druh práce musí být odlišný od druhu práce, který vykonává v pracovním poměru. Po dobu 6 týdnů po porodu nesmí zaměstnavatel umožnit zaměstnankyni výkon jakékoliv práce. Po dobu rodičovské dovolené rovněž platí, že můžete u stávajícího zaměstnavatele vykonávat práci, která musí být druhově odlišná než práce, kterou máte uvedenu ve Vaší pracovní smlouvě. více
Dobrý den, mám dotaz ohledně toho, jak mám postupovat, nebo co mě bude čekat poté co podám daňové přiznání za rok 2015. Udělala jsem chybu a podepsala jsem prohlášení poplatníka u obou zaměstnavatelů a uplatňovala jsem slevu u obou, ale až teď kdy mi řekli, že si mám udělat daňové přiznání zjišťuju tuto chybu. Prosím o odpověď, jsem z toho zoufalá. Nikdy předtím jsem neměla souběžně 2 brigády a nikdo mě na to ani neupozorňoval. Chtěli prostě podepsat papír, tak jsem to vyplnila, ale moc jsem nerozuměla, co vyplňuji.
Odpověď:
Dobrý den,
omlouvám se, ale tento dotaz nespadá do okruhu právní poradny zaměřené na diskriminaci na pracovním trhu.
Kateřina Lovitt
Dobrý den. Vím, že do svého zaměstnání po skončení rodičovské dovolené (nejmladší dítě dovrší 3 let) - znovu nenastoupím z důvodu změny našeho bydliště. Zaměstnavatel neprodlužuje ani na žádost dobu trvání rodič.dovolené do 4 let věku dítěte. Jaké mám možnosti v případě, že budu chtít zůstat doma s nejmladším dítětem do jeho 4 let? Jak to bude v jednotlivých variantách s placením zdravotního a sociálního pojištění? Děkuji předem za Vaši odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
obecně platí, že rodičovská dovolená trvá maximálně do 3 let věku dítěte a není automaticky vázaná na rodičovský příspěvek. Po dobu rodičovské dovolené je za Vás plátcem zdravotního pojištění stát a pro účely sociálního pojištění jste v pracovním poměru. Po skončení rodičovské dovolené můžete dále požádat zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna do 4 let věku dítěte. Zaměstnavatel však není této žádosti povinen vyhovět.
Pokud jste se rozhodla pracovní poměr ukončit, pracovní poměr můžete rozvázat dohodou ke dni, který si se zaměstnavatelem sjednáte, nebo výpovědí. Zaměstnanec může dát zaměstnavateli výpověď z jakéhokoli důvodu nebo i bez uvedení důvodu. Výpovědní doba je minimálně dvouměsíční a začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícím po doručení výpovědi. Pokud budete pečovat o dítě do 4 let věku po skončení pracovního poměru jako tzv. více
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, co pro mne plyne po ukončení RD (prosinec 2016), když podám výpověď u zaměstnavatele před ukončením RD, tedy např.nyní.Do původního zaměstnání se vracet nechci, mj.proto, že nebudu moct vykonávat původní práci apod.Z čeho bude vypočítávána případná podpora atd?Ze mzdy nebo z výše rodičovského příspěvku?Děkuji moc za odpověď!
Odpověď:
Dobrý den,
obecně platí, že po dobu rodičovské dovolené je za Vás plátcem zdravotního pojištění stát a pro účely sociálního pojištění jste v pracovním poměru. Pokud jste se rozhodla pracovní poměr ukončit, skončí i Vaše rodičovská dovolená. Pracovní poměr můžete rozvázat dohodou ke dni, který si se zaměstnavatelem sjednáte, nebo výpovědí. Zaměstnanec může dát zaměstnavateli výpověď z jakéhokoli důvodu nebo i bez uvedení důvodu. Výpovědní doba je minimálně dvouměsíční a začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícím po doručení výpovědi. Do případné výpovědi/dohody bych doporučovala uvést, že výpověď podáváte z důvodu nezbytné osobní péče o dítě do 4 let věku, abyste, pokud se v budoucnu budete ucházet o zprostředkování zaměstnání na úřadu práce, měla nárok na podporu v nezaměstnanosti v plné výši. Pokud budete pečovat o dítě do 4 let věku po skončení pracovního poměru jako tzv. více
Dobrý den chci se zeptat: Od května 2016 nastupuji na mateřskou dovolenou a v zaměstnání mám smlouvu na neurčito,tak jestli mi bude vyplácet nějaké peníze zaměstnavatel a nebo hned sociálka,a kolik je mateřská na tři roky.Děkuji za odpověd
Odpověď:
Dobrý den,
je třeba rozlišovat mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou. Mateřská dovolená trvá maximálně 28 (při narození dvou a více dětí 37) týdnů. Na mateřskou dovolenou nastupuje zaměstnankyně mezi počátkem 8. a 6. týdne před očekávaným datem porodu. Po dobu mateřské dovolené má zaměstnankyně nárok na finanční podporu - peněžitou pomoc v mateřství. Tato dávka je dávkou nemocenského pojištění. Výše peněžité pomoci v mateřství činí sedmdesát procent průměrného hrubého měsíčního příjmu za poslední rok. Na průměrný výdělek se ovšem nejprve uplatní redukční hranice platné pro daný rok (kalkulačka - http://www.mpsv.cz/cs/11580). více
Zdravím,od 09.2013 jsem pracovala na DoPPČ na max. 0,5 uvázku prodlužovanou dodatkem.Měsíčně jsem běžně brala nad 10tis.K 1.12.2015 jsem nastoupila na rizikové těhotenství a tudíž za prosinec nic neodpracovala.Od 11.1.2016 jsem nastoupila na mateřskou.Nemocenská mi vyplacená nebyla,prý nemám nárok.Teď mi bylo sděleno,že na mateřskou rovněž nemám nárok.Je nějaká možnost jak se bránit a nějakou podporu získat? Jsem vdaná,manžel je zaměstnaný ve státní správě.Máme hypotéku a já jsem již od půlky prosince bez veškerého příjmu navíc si mám prý doplatit zdravotní pojištění,které za mne nikdo od 12/2015 neplatí.
Odpověď:
Dobrý den,
obecně platí, že podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je účast na nemocenském pojištění v době nástupu na PPM. Další podmínkou je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Nástupem se rozumí období od počátku 8. až 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Po ukončení pracovního poměru má zaměstnankyně nárok na PPM, pokud nastoupí na PPM ve 180-denní ochranné lhůtě po skončení zaměstnání zakládající účast na nemocenském pojištění.
Rovněž platí, že pokud jste měla přivýdělek na základě dohody o pracovní činnosti, který přesáhnul 2.500 Kč měsíčně, nebo na základě dohody o provedení práce částku 10.000 Kč měsíčně, pak se odvádělo z dosažených příjmů zdravotní a sociální pojištění více
Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně toho,že jsme těhotná pracují v takovém zaměstnání že přeřazení na jiný druh práce nepřipadá v úvahu, po celé hale je prašnost s tvrdých dřevin, možnost častějšího odpočinku také není možný pracuje se v určitém tempu, stále stojím,zvedám těžké věci které váží více jak 15kg.Proto by mě zajímalo jestli je to překážka ze strany zaměstnavatele a je povinný mi hradit 100% mého platu když budu doma? Jestli to tak je tak jaké potřebuji předložit zaměstnavateli dokumenty? Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel je povinen převést zaměstnankyni na jinou práci, koná-li těhotná zaměstnankyně, zaměstnankyně, která kojí, nebo zaměstnankyně-matka do konce devátého měsíce po porodu práci, kterou nesmějí být tyto zaměstnankyně zaměstnávány nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství nebo mateřství. Pokud zaměstnavatel takovou práci nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám v takovém případě náleží tzv. vyrovnávací příspěvek ze systému nemocenského pojištění. Potvrzení od lékaře zaneste svému zaměstnavateli, který předá tiskopis příslušné okresní správě sociálního zabezpečení, která Vám bude dávku vyplácet.
Eva Fialová
Dobrý den,
Pracujeme na operačním sále,tedy na pracovišti s ionizujícím zářením.Všichni vlastníme dozimetry-přístroj na měření dávek záření.Zjistili jsme,že v jiných nemocnicích mají dodatkovou dovolenou za toto záření.Náš zaměstnavatel nám nárok na tuto dovolenou nechce uznat.Můžete nám prosím pomoci.Našli jsme si ,že dle zákona 262/2006 sb.odst.2/c bychom měli mít na dovolenou nárok.
Děkujeme kolektiv sester operačního sálu
Odpověď:
Dobrý den,
máte pravdu. Zaměstnanci, který po celý kalendářní rok koná práce zvlášť obtížné, přísluší podle § 215 odst. 1 ZP dodatková dovolená v délce 1 týdne. Za zaměstnance, kteří konají práce zvlášť obtížné, se pro účely poskytování dodatkové dovolené považují podle § 215 odst. 2 písm. c) ZP zaměstnanci, kteří jsou při práci vystaveni nepříznivým účinkům ionizujícího záření. Pokud je dozimetr takovým zařízením, máte právo na dodatkovou dovolenou. Pokud Vám ji zaměstnavatel neposkytne, můžete se obrátit na inspekci práce nebo či zároveň podat žalobu k soudu.
Eva Fialová
Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, minulý týden (dne 24.2.2016) mi končila neschopenka. Zaměstnavatel (Penny Market) mi oznamil,že nemá pro do konce měsíce místo, že směny už má rozepsané a chtěl mě poslat 30km do jiné prodejny. Nesouhlasila jsem a domluvili se že si vezmu dovolenou ( kterou jsem měla ze své strany naposledy v červenci 2015). Dovolená mi končila 29.2. s tím,že 1.3. budu vědět jaké směny budu mít. Bohužel včera jsem volala a kolegyně mi oznámila že tam směny nemám, ať si zavolám dneska. Učinila jsem tak, napsala jsem sms (Po ránu tam je moc práce) a přišla mi odpověď že zítra si mám přijít pro papíry na ukončení. Když jsem se zeptala jaký je důvod bylo mi napsáno že si to řekneme zítra. Nejsem si vědomá. že bych udělala něco špatně, naopak vždy když potřebovali někoho do jiné prodejny bez problému jsem jela, i když nemám svoje vlastní auto, sehnala jsem a půjčila si od známích a vyhověla jsem jim, i když mi přítel vyčítal a byl rozlobený že jsem tam tak často. Leden jsem měla samé odpolední směny ani jednou ranní z kterých jsem se vracela třeba i o půl jedné ráno. Ranní směny co jsou a mají končit ve 14:00 hod. více
Odpověď:
Dobrý den,
nastoupí-li zaměstnanec po čerpání nemocenské zpět do práce, je zaměstnavatel povinen zařadit ho na jeho původní práci a pracoviště (§ 47 zákoníku práce). Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, musí zařadí zaměstnavatel tohoto zaměstnance zařadit podle pracovní smlouvy. Jestliže Vám zaměstnavatel přesto práci podle pracovní smlouvy nepřidělí, je to překážka v práci na jeho straně a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku po celou dobu trvání této překážky.
Postup zaměstnavatele, kdy pracujete bez evidence pracovní doby nad rozvržení do směn, je v rozporu se zákoníkem práce. Zaměstnavatel musí přesčasovou práci evidovat a za práci přesčas Vám vyplatit mzdu spolu s příplatkem ve výši 25% Vašeho průměrného výdělku, pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete na poskytnutí náhradního volna. více
Dobrý den,
prosila bych Vás o poradu v dané situaci. Jsem zaměstnanec agentury, která vykonává práce pro hotel. Práce, kterou požaduje hotel je fyzicky náročná, v noci a i v plném vypětí všech sil nelze v kvalitě, kterou požadují, stihnout za hodiny, které nám agentura platí. Trávíme proto v práci denně téměř o dvě hodiny déle. Lze platit zaměstnance hodinovou mzdou a přitom přitom jsou zaúkolovávi množstvím práce, které nelze v těchto hodinách splnit? Děkuji Marcela
Odpověď:
Dobrý den,
práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen výjimečně, jde-li o vážné provozní důvody. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Zaměstnavatel může požadovat práci přesčas nad výše uvedený rozsah pouze na základě dohody se zaměstnancem. Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna. Zaměstnavatel tedy může nařídit výkon práce přesčas ve stanoveném limitu. Za takto vykonanou práci pak máte nárok na mzdu a příplatek za práci přesčas, pokud jste si však nesjednala mzdu již s přihlédnutím k práci přesčas.
Kateřina Lovitt
Zaměstnanec-muž nastupuje na rodičovskou dovolenou od 1.4.2016 do tří let věku dítěte. Dítě narozené 18.3.2015. Jaký mu vzniká nárok na dovolenou za rok 2016 a kdy může čerpat?
Od ledna do března odpracuje celkem 65 dnů vč.svátků, vznikne mu nárok na celoroční nárok ve výši 25 dnů, ale posuzuje se odprac. doba před nástupem na rodičovskou dovolenou stejně jako u žen mateřská dovolená a musel by čerpat ještě před nástupem na rodičovskou dovolenou, aby mu nebyla krácena??
Nenašla jsem nikde postup a vysvětlení takového případu.
Děkuji za rychlou odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud v tomto případě zaměstnanec nastupuje rodičovskou dovolenou až v 1 roce věku dítěte (předtím čerpala rodičovskou dovolenou jeho manželka/partnerka), pak podle mého názoru, zaměstnanci, jehož pracovní poměr trvá po celý kalendářní rok, ale fakticky bude pracovat pouze po dobu 3 měsíců, protože ve zbytku roku bude čerpat rodičovskou dovolenou, přísluší při odpracování 60 dnů celá dovolená, která se krátí o zameškanou dobu. Platí zde, že čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Zaměstnanec může požádat o čerpání dovolené v určitém termínu a rozsahu, musí však vyčkat rozhodnutí zaměstnavatele, kterým mu dovolenou určí. více
Dobrý den, můj problém se týká návratu do práce po mateřské dovolené, kdy se zaměstnavatel společnost Tesco, snažil po dvou měsících od mého návratu si nátlakem vynutit podepsání pro mě nevýhodné pracovní smlouvy (přechod na nižší pozici za menší plat) odůvodnil to tím, že se jako matka, jež vodí své dítě do školky nedokáži plnohodnotně zastávat svou práci a chodit do práce před 6:00 hodinou ranní, i když ve smlouvě nic takového, jako že mám být v práci před 6:00 nemám, protože mám nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu ve třísměnném provozu. Dále mi bylo řečeno, že jako matka budu častěji na OČR tím si nedokáži plnit své povinnosti a proto bych měla přejít na nižší pozici. Dle mého názoru se dopustili diskriminace, protože většina ostatních kolegů manažerů chodí do práce standardně dle provozní situace ( třeba i na 8:00, nebo odpolední) u mě a mého manžela, který je také zaměstnancem této společnosti je to najednou obrovský problém, a firma po nás dvou vyžaduje striktní nástupy do práce již 6:00 bez možnosti ovlivnit svůj plán směn, což je přímo součástí naší pracovní náplně. (plánování svého pracovního času)
více
Odpověď:
Dobrý den,
obecně platí, že při návratu zaměstnankyně z rodičovské dovolené do práce je zaměstnavatel povinen přidělovat zaměstnankyni práci podle pracovní smlouvy. Obsah pracovního poměru je možné změnit jen tehdy, dohodnou-li se zaměstnavatel a zaměstnanec na jeho změně. Zaměstnavatel Vás tedy nemůže nutit ke změně pracovní smlouvy. Jednání Vašeho zaměstnavatele se jeví jako diskriminační. Podle antidiskriminačního zákona se rozumí diskriminací z důvodu pohlaví i diskriminace z důvodu rodičovství. Svého zaměstnavatele na tuto skutečnost můžete písemně upozornit s výzvou, aby se diskriminačního jednání zdržel. Proti diskriminaci se můžete bránit stížností u příslušného oblastního inspektorátu práce nebo podáním žaloby u soudu. více
Dobrý den,čeká mne gynekologický zákrok s plnou narkozou,mám nárok na propustku na celý den?Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
podle zákoníku práce se jedná o jinou důležitou osobní překážku v práci. V souladu s nařízením vlády č. 590/2006 Sb. máte nárok na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu; náhrada mzdy však přísluší jen za případně omezenou dobu, pokud by nezbytně nutná doba u nejbližšího zdravotnického zařízení byla kratší. Za nezbytně nutnou dobu se považuje nejen lékařský výkon, ale i cesta do zdravotnického zařízení a zpět a doba čekání na příjem u lékaře, případně jiné přímo související úkony. více
Syn se narodil 6.11.2013.Jsem na rodičovské do 3 tří let věku dítěte. Kdy se vrátit do zaměstnání - 6.11.2016 nebo 7.11.2016?
Odpověď:
Dobrý den,
jste povinna nastoupit do práce nejpozději v den následující po dni, kdy Vám končí rodičovská dovolená, tzn. 7.11.2016 (navíc 6.11.2016 je neděle).
Kateřina Lovitt
Dobry den, rozumim tomu spravne, ze pokud ma moje kolegyne zkraceny uvazek z duvodu pece o dite do trech let, nemuze ho mne zamestnavatel odmitnout? Pracujeme na stejne pozici. Dekuji za odpoved.
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody jsou např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel by Vám musel sdělit, jaké vážné provozní důvody mu případně brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak byste požadovala.
Kateřina Lovitt
Dobrý den, ráda bych se poradila, jak postupovat v situaci, nabídne mi-li zaměstnavatel po skončení tříleté RD jinou pracovní pozici /s jiným platem/. Jde o to, že před nástupem na MD jsem vykonávala vysokou manažerskou funkci, ale pracovní smlouvu mám jen na pozici, na kteoru jsem nastupovala původně /o několik řádů nižší, jak pracovně, tak platově/. V průběhu let došlo k několika povýšením, avšak bez potřebných administrativních formalit. Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
při návratu zaměstnankyně z rodičovské dovolené, je zaměstnavatel povinen „pouze“ přidělovat zaměstnankyni práci podle pracovní smlouvy, tedy nemusí se jednat o stejné místo, ale musí se jednat o práci v souladu s pracovní smlouvou (na rozdíl od mateřské dovolené, kdy je zaměstnavatel povinen zařadit zaměstnankyni na její původní práci a pracoviště).
Podle zákoníku práce platí, že pracovní smlouva musí být uzavřena písemně. A písemná forma se rovněž vyžaduje i pro změnu pracovní smlouvy. Podle § 20 zákoníku práce však rovněž platí, že nebyl-li právní úkon, jímž vzniká nebo se mění základní pracovněprávní vztah, učiněn ve formě, kterou vyžaduje zákon, je možné se neplatnosti dovolat, jen nebylo-li již započato s plněním. Z toho vyplývá, že jestliže např. zaměstnanec začne vykonávat práci na základě pracovní smlouvy, která nebyla uzavřena písemně, není již možné zpochybnit existenci pracovního poměru, který tato smlouva založila. více
Dobrý den,
moc Vás prosím o radu, jsem těhotná 4 měsíce, byla jsem zaměstnaná 8 měsíců od 1.3.2015 do 31.10.2015 odpracovaných dnů mám 245. Poté jsem byla vedena na úřadu práce od 1.11.2015 do 31.1.2016. Poté mě zaměstnala moje matka od 1.2. 2016 do 30.2. 2016 z důvodu abych splňovala 270 odpracovaných dnů. Nevím si rady, jestli se mam znovu přihlásit na pracovní úřad od března 2016. Budu mít nárok na mateřskou? A na nějaký sociální příspěvek od státu v době těhotenství, když jsem bez finančních prostředků? Nebo Vás moc prosím o radu jak mám v mém případě dále postupovat. Moc Vám děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je účast na nemocenském pojištění v době nástupu na PPM. Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Nástupem se rozumí období od počátku 8. až 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Po ukončení pracovního poměru má zaměstnankyně nárok na PPM, pokud nastoupí na PPM ve 180-denní ochranné lhůtě po skončení zaměstnání zakládající účast na nemocenském pojištění. Pokud zaměstnání trvalo kratší dobu, odpovídá ochranná lhůta pouze té době, po kterou trvalo zaměstnání.
Z toho plyne, že nárok na PPM mít pravděpodobně nebudete, protože v době nástupu na PPM nebudete účastna na nemocenském pojištění ani nebudete v ochranné lhůtě. více