Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

eva | 26.3.2008 11:50:11 | Výpověď a nemocenská

Dobrý den, nemám v práci nyní zrovna dobré podmínky a proto jsem se rozhodla odejít, zaměstnavatel mě však nechce pustit na dohodu, chtěla jsem se proto zeptat, zda je možné abych podala výpověď a celou výpovědní dobu tedy celé dva měsíce odešla na nemocenskou??? Nebude pak výpovědní doba prodloužena z důvodu nemoci? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Uplynutím výpovědní doby pracovní poměr končí a neprodlužuje se. Poukaz o pracovní neschopnosti vystaví lékař jen na základě zdravotního stavu, nikoliv na základě ukončování pracovněprávního vztahu.

Ivana Spoustová

AJka | 20.3.2008 18:01:21 | vypoved

Moc dekuji za odpoved ze dne 10.3.2008.Oodpovidala p.Eva Fialova/Ale oznameni me vypovedi od zamestnavatele ma pokracovani/na konci Vam pripomenu o jakou vypoved jde/Hned za 3 prac. dny od oznameni,ze dostanu k 1.4.2008 vypoved mi zamestnavatel oznamil,ze pro me nema uz ani kancelar a ani praci a dal mi od 14.3. do 30.3.2008 dle § 208 zak.prace prac. volno s tim,ze se mam 31.3. 08 dostavit pro vypoved/ohledne zruseni meho mista/ a to s tim, ze nasledne po podpisu vypovedi,podepisi dohodu na tuto vypoved,ze odchazim dobrovolne/tudiz bez vypovedni lhuty/ a ze dostanu odstupne za 5 mesicu./misto 3 mes./Coz je pri me prac. dobe 5,5 hod.castka skoro min./Loni jsem byla vetsinu na nemocenske -vymena kycelniho kloubu:(/a to by se tam uz pry neuvadelov te dohode,ze odchazim z duvodu zruseni meho mista technicka pracovnice knihovny. Ale pry ty 2 mecice co by mi bezela vypoved me pry nema kam umistit...takze,VAs prosim o radu,jak se zachovat a jestli takovouhle dohodu podepsat. Opet Vam moc dekuji za odpoved. DOTAZ 1 a odpoved byla: AJKA | 10. 03. 2008 19:57:16 | V průběhu prac. poměru | zruseni mista více

Odpověď:

Dobrý den,
pokud by Vámi zrušil zaměstnavatel pracovní poměr výpovědí, měla byste nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku a na dvouměsíční výpovědní dobu, tzn. do 31. května. Po tuto dobu by Vám zaměstnavatel pravděpodobně poskytl pracovní volno, protože Vás nemá kde zaměstnat. Je ale otázka zde byste neměla po tuto dobu problém s výší platu. Mohlo by se stát, že Vám zaměstnavatel po tyto dva měsíce nebude vyplácet plat celý.
Pokud přijmete nabídku na odstoupení dohodou s pětinásobkem průměrného výdělku, budete Vaše finanční situace stejná, ne-li lepší. Trvejte ovšem na tom, aby byl v dohodě uveden jako důvod rozvázání pracovního poměru uvedeno zrušení Vašeho pracovního místa.

Eva Fialová

Pavlíková Ivana | 19.3.2008 09:57:13 | jak se platí paragraf

Chtěla jsem se zeptat, jak je placená mzda, když jsem na paragrafu s dítětem , jsem samoživitelka a jak se odčítá dovolená , když jsem s dítětem na paragrafu za Vaši odpověď děkuji Palvíková

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu; proto pouze odkazujeme na právní předpisy. Mzda je vyplácená podle předpisů nemocenského pojištění, na dovolenou nárok nezaniká a počítá se na základě odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce.

Ivana Spoustová

lucka | 17.3.2008 20:55:18 | Propustka

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na propustku při doprovodu dítěte k lékaři. Dětské lékařka posílá na preventivní prohlídky během dopoledne a já mám pracovní dobu od 7.00 do 15,30 hod. Takže se mi ani trochu nevyplatí jet do práce, protože musím vzít auto a 25 km jet tam a zpět a opakovaně. A mám dotaz, zda se propustka počítá na nezbytně nutnou dobu určenou dle dopravy os. automobilem nebo pouze dopravními prostředky. Předem děkuji za odpověď

Odpověď:

Nárok máte na nezbytně nutnou dobu, po kterou je zaměstnavatel povinen omluvit Vaší nepřítomnost v práci. Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu a překračuje rámec naší právní poradny. Proto pouze doplňujeme, že preventivní prohlídku je však možné domluvit s lékařkou i na jiný termín, který by byl výhodný i pro Vás i pro zaměstnavatele.

Ivana Spoustová

KOLAŘÍK | 17.3.2008 14:34:45 | PROPSTKY

DOBRÝ DEN RÁD BYCH SE INFORMOVAL JAK SE PLATÍ PROPUSTKY ZA JEDNU A DVĚ PROPUSTKY DĚKUJU

Odpověď:

Dobrý den,
pokud se za překážku v práci poskytuje náhrada platu nebo mzdy, vyplácí se tato suma společně s platem nebo mzdou, pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete jinak.

Eva Fialová

Peka | 16.3.2008 19:49:39 | Znovu sjednaný prac. poměr

Dobrý den, nastoupila jsem po mateřské do pracovní poměru na dobu určitou na jeden rok, se zkušební lhůtou na 3měsíce. Pozice byla nová,částečně přebírající práci nadřízené osoby v administrativní činnosti. Bohužel první měsíc jsem musela dojíždět do centrály firmy, jelikož pro mě v místě bydliště nebyla kancelář ještě hotová. Po novém roce jsem musela podstoupit neodkladný lékařský zákrok a jelikož nastaly komplikace zůstala jsem doma 14dní. Po návratu již do své kanceláře jsem po nějaké době byla na týden převedena na jiné místo i na jinou pozici. Celý čas jsem měla pocit a tak se i dělo, že na mé pořádné zaučení nikomu nezbývá čas. S vyplácením mzdy je vše v pořádku. Před vypršením zkušební lhůty, jsem musela zůstat týden s dlouhodobě nemocným dítětem doma na paragrafu, již se u něho prostřídala babička i manžel. Po příchodu do zaměstnání mi byla 3dny před ukončením zkušební lhůty na rychlo sdělena výpověď a jako důvod mi byl uveden paragraf na dítě. Jinak jsou prý se mnou velmi spokojeni. Nikde se o tom v podmínkách nepíše, nikdo mě na nic neupozorňoval. více

Odpověď:

Máte pravdu, že se ve zkušební době nemusí sdělovat důvod ukončení pracovního poměru.
Pracovní poměr by neměl být sjednáván způsobem, který uvádíte (opakované uzavření s novou zkušební dobou; jeho podepsáním jste však s ním vyslovila souhlas).

Ivana Spoustová

peta | 16.3.2008 17:09:16 | garant

Dobrý den odpovídala jste tu že holka po rekval.kurzu musí pracovat rok praxi pod odborným dohledem.Jak je tedy možné že má známá má garantku mimo město a byly spolu jen jednou na úřadě a vydali jí ŽL hned po ukončení kurzu .Pod žádným dohledem garantky v žádném příp.nedělá.Jak je možné že jí úřednice oprávn.vydala?

Odpověď:

Dobrý den,
jednání konkrétní úřednice nemohu posoudit. Obraťte se, prosím, se svým dotazem na Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Eva Fialová

Dr. Jarmila Kacenakova | 14.3.2008 18:09:05 | rozvazani pracovniho pomeru

Dobry den. Nevim, zda muj "problem" spada do souboru tech jenz resite, pokud ne, velice se omlouvam, pokud ano, predem dekuji za odpoved. Je mi 33 let, jsem zamestnana jako ucitelka na zakladni skole, 5 rokem, pomer je na dobu neurcitou, absolutne zadne pracovni nebo osobni problemy se behem tehle doby nevyskytli, zamestnavatel byl vzdy velice spokojen, zkratka vse probihalo bez sebemensich problemu. zhruba pred pul rokem jsem se rozvedla se svym manzelem, na me praci se to ale nijak neprojevilo, dokonce jsem se vzhledem k majetkovemu vyrovnavani musela nastehovat do skolniho bytu, takze me pracovni nasazeni bylo jeste intenzivnejsi, svou praci miluji a "zila" jsem pro ni. Kazdopadne mne moje nova zivotni situace poznamenala osobne a psychicky jsem ji v lednu (10.1) letosniho roku nezvladla, skoncila jsem na psychiatrickem oddeleni v Bohnicich, tam jsem byla tri tydny, nasledne jsem byla propustena do domaci lecby a doted jsem na neschopence (tudiz 2 mesice). Vzhledem k dlouhodobe prace neschopnosti byla moje pracovni pozice docasne "vyplnena" studentem, jenz za mne uci temer cely uvazek. více

Odpověď:

Dobrý den, zaměstnavatel Vás musí po skončení pracovní neschopnosti zařadit na to samou pracovní pozici a pracoviště, kde jste pracovala před nástupem na nemocenskou. Změnu Vaší pracovní pozice i pracovní doby lze provést pouze změnou pracovní smlouvy. Co se týče skončení pracovního poměru, výpověď můžete dostat pouze se zákonem stanovených důvodů. Ze zdravotních důvodů lze zaměstnance vypovědět pouze v případě, že zaměstnanec pozbyl dlouhodobě způsobilost konat dále dosavadní práci vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává. Jednání Vašeho zaměstnavatele vykazuje znaky diskriminačního jednání z důvodu zdravotního stavu. Pokud na Vaši výzvu k ukončení protiprávního jednání nebude zaměstnavatel reagovat, obraťte se na inspekci práce. Ta může zaměstnavatele za toto jednání pokutovat. Eva Fialová více

Lenka | 13.3.2008 09:59:45 | Propustka

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, na jak dlohou dobu mám nárok na propustku z práce, když pracuji v jiném městě a kraji, než mám své ošetřující lékaře. Pracovní dobu mám od 8:00 do 16:00 po - pá, takže k lékaři nemohu jít mimo pracovní dobu. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytuje na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout. To vše za podmínky, že vyšetření není možné provést mimo pracovní dobu.

Eva Fialová

Stanislav | 12.3.2008 15:32:05 | Odstupné

Dobrý den, jsem zaměstnán v centrálním skladě jednoho potrav. řetězce jako skladník obal. hospodářství na úseku fresh food. Dne 19.3.2007 jsem nastoupil na nemocenskou s problémy bederní páteře. V září 2007 jsem prodělal operaci bederní páteře. Dne 28.2.2008 mi můj ošetřující lékař na základě rozhodnutí LPK ( přiznání plného invalidního důchodu )ukončil pracovní neschopnost. 27.2.2008 jsem odevzdal svému zaměstnavateli ukončení pracovní neschopnosti. Na základě předložení usnesení LPK o přiznání plného inv. důchodu mi bylo nabídnuto rozvázání prac. poměru dohodou, jelikož pro mne s touto zdravotní klasifikací nemá zaměstnavatel práci. Mám nárok v tomto případě na odstupné dle §52 (c,d ) a v jaké v jaké výši ? Mám obavu z toho, že zaměstnavatel bude kontrovat §366 a bude se snažit zbavit zodpovědnosti a tím i tedy vyplacení nějakého odstupného.
Jak mám postupovat ?
Děkuji předem za odpověď. Stanislav - Louny

Odpověď:

Dobrý den,
pokud byla Vaše nemoc způsobena v souvislosti s prací máte nárok na odstupné
Zaměstnanci, u něhož byla zjištěna nemoc z povolání, je zaměstnavatel v rozsahu, ve kterém za škodu odpovídá, povinen poskytnout náhradu za ztrátu na výdělku, bolest a ztížení společenského uplatnění a za účelně vynaložené náklady spojené s léčením,
Pokud je se zaměstnancem rozvánán pracovní poměr výpovědí nebo dohodou z toho důvodu, že zaměstnavatel nemůže stávající práci pro nemoc z povolání nadále vykonávat, má nárok na odstupné ve výši dvanácitnásobku průměrného výdělku. Tím se zaměstnavatel nezbavuje povinnosti hradit zaměstnanci výše uvedené náhrady.

Eva Fialová

Renka | 11.3.2008 19:35:17 | Výpověď

Dobrý den!Mám dvě prosbičky.Chtěla jsem dát v práci výpověď.Pracuji zde 12 let.Vedoucí se asi mstí a říká,že přijedou z personálního.Můžu dostat výpověď já od nich,bez předešlého upozornění,že bych měla výpověď očekávat.Má už paní,kterou bych měla zaučit .Prý musím nebo je to důvod k výpovědi.Má vedoucí právo mi někoho přidělit na jeho zaškolení.Musím to příjmout.
Bude to již postupně 3 osoba,kterou zaškoluji.Ony pak přecházejí do lepších pracovních pozic a já zůstávám těch 12 let na místě.Jak se mám bránit,kdybych dostala výpověď k podpisu,třeba jen s poznámkou-neuposlechnutí vedoucího.Děkuji za odpověď.Nashle

Odpověď:

Dobrý den,
výpověď lze zaměstnanci dát jen se zákonem stanovených důvodů. Těmito důvody je přemisťování nebo rušení zaměstnavatele, nadbytečnost zaměstnance, zdravotní důvody na straně zaměstnance a porušení pracovní kázně. Pouze při porušení pracovní kázně Vás musí zaměstnavatel na možnost výpovědi upozornit.
Výpovědní důvod musí být ve výpovědi uveden, jinak je výpověď neplatná. Pokud nebudete s výpovědním důvodem souhlasit, můžete podat ve lhůtě dvou měsíců žalobu na neplatnost výpovědi k soudu.
Vy sama můžete dát výpověď z jakýchkoli důvodů i bez udání důvodů. Zaměstnavatel má právo na dvouměsíční výpovědní dobu z Vaší strany.
Pokud je zaškolování nových pracovníků náplní Vaší práce, jejich zaškolení odmítnout nemůžete. Jinak porušíte své pracovní povinnosti.

Eva Fialová

AJKA | 10.3.2008 19:57:16 | zruseni mista

V lonskem roce jsem v unoru byla na operaci kyc.kloubu /TEP/ po problemech leceni s tim spojenym jsem skoro po roce nastoupila zpet do prace v tech.knihovne/pracuji se svou spolupracovnici(vedouci),ktera mi po nemocenske jiz nevratila mou predchozi napln prace/. Po mesici prace mi zamestnavatel oznamil,ze me misto bude zruseno a k 1.4.2008 dostanu vypoved:o( Jsem v castecnem invalidnim duchodu a pracuji na 5,5 hod.Zajimalo by me,na kolik mesicu odstupneho mam narok a jaka je vypovedni lhuta.Predem Vam moc dekuji za odpoved

Odpověď:

Dobrý den,
po skončení dočasné pracovní neschopnosti Vás zaměstnavatel musí vrátit k stejné práci a na stejné pracoviště jako před neschopností. V opačném případě jedná protiprávně.
Pokud bude zrušeno Vaše stávající místo, můžete dát do dvou měsíců od doby, kdy pracovní poměr skončí, žalobu na neplatnost výpovědi, protože místo, ze kterého Vám zaměstnavatel dává výpověď Vám bylo přiděleno v rozporu se zákoníkem práce.
Pokud se rozhodnete výpověď přijmout, náleží Vám odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku. Vzhledem k okolnostem uvedených výše, se pokuste vyjednat se zaměstnavatel odstupné vyšší.

Eva Fialová

Dáša | 10.3.2008 18:55:00 | zápach na pracovišti

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o názor na můj problém. Pracuji ve státní správě, kde je předpoklad u pracovníků, že budou chodit do práci čistí a umytí. Byla jsem svou vedoucí posazena do kanceláře s kolegyní, která evidentně vykazuje známky nemytí, zápachu, srovnatelným bez přehánění s jímkou, navíc se chová i při svém VŠ vzdělání nekultitovaně a neovládá své tělesné funkce a v pracovní době se musím dívat i na to,jak si vymačkává jakési dekubity. Vznesla jsem protest u své vedoucí a ta mi sdělila, abych jí to řekla sama. Celý úřad to má jako "bavendo", že se něco děje a zápach jim vadí na celé chodbě, všichni se srocují, kritizují, obávají se po ní použít WC, bojí se infekce. Jsem v úřadu cca 16 let a tato paní podstatně krátce. I když pracuji v terénu a nesedím s ní běžně, odcházím z práce načichlá jejím zápachem, nehledě na to, že mám i dýchací zdravotní obtíže a v tomto zápachu přece není možné sedět a pracovat. Vedoucí mi sdělila, že na tuto paní je krátký i zákoník práce a etický kodex. Nějaké řešení se přece musí najít, mám také právo na snesitelné podmínky v práci jako ostatní. Zajímal by mě Váš názor. více

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel musí zaměstnancům vytvářet příznivé pracovní podmínky. Mezi tyto podmínky patří i to, aby zaměstnanec nebyl obtěžován svými kolegy.
Je na zaměstnavateli, resp. na vedoucím zaměstnanci, aby situaci řešil pomocí napomenutí a negativních osobních hodnocení.

Eva Fialová

Pavla | 10.3.2008 11:05:15 | Těhotenství

příspěvků: 2
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, od 26.11.2007 jsem byla zaměstnána na dobu určitou 3 měsíce. V lednu (8.1.2008) jsem nastoupila na neschopenku a ke 14.1.2008 mi přišla výpověd. Neschopenku mi pan doktor ukončil dnes k 15.1. Co mám ale dělat ted, když jsem zjistila, že jsem ve 4 týdnu těhotenství, kdo mi bude vyplácet peníze, stale ten zaměstnavatel? K 15.3 mi stále běží mzda, ale bude mi platit i dále?

Odpověď:

Dobrý den,
po skončení pracovní neschopnosti a výpovědní doby se přihlašte na úřad práce, kde Vám budou vypláceny dávky v nezaměstnanosti, pokud se Vám nepodaří sjednat před porodem pracovní poměr.

Eva Fialová

martin | 9.3.2008 14:05:23 | paragraf

mam narok na paragraf na dceru když mam jine trvale bydlište

Odpověď:

Dobrý den,
pro nárok na podporu při ošetřování člena rodiny je třeba, aby ten, kdo ošetřuje žil s ošetřovanou osobou v jedné domácnosti. Zákonná podmínka není trvalé bydliště, ale faktický stav. Podmínka jedné domácnosti se navíc nevztahuje na ošetřování dítěte ve věku do 10 let rodičem.

Eva Fialová

Lidka | 6.3.2008 13:37:24 | propustka k lékaři

Dobrý den, chtěla bych se zeptat kolik hodin musí zaměstnavatel "proplatit" když má zaměstnanec potvrzené 2 propustky k lékaři za jeden den a každý ten lékař je v jiném městě a není v místě zaměstnání ani bydliště a kolik hodin by měl zaměstnavatel omluvit když má zaměstnanec potvrzenou propustku od lékaře, který je uplně v jiném okresu a jenom cesta do zdrav.zařízení trvá cca 1,5hodiny. za odpověď mockrát děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu. náhrada mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu kterou by vyšetření nebo ošetření trvalo v nejbližším zdravotnickém zařízení.

Eva Fialová

Renáta | 5.3.2008 22:14:20 | Diskriminace

Dobrý den,již jednou jste mi pomohli.Mám dotaz,p.vedoucí má výhrady k mé práci a přímo mě napadá,že nic nedělám,nic neumím,že je nás hodně.U firmy pracuji 12 let jako prodavačka.Zaučila jsem 3 lidi, na starosti dostávám práci jinou než ostatní pracovníci.Může mi nařídit zaškolení bez mého souhlasu a má povinnost za zaškolení honorovat?Mám nárok na výpověď s odstupným po tolika odprac.letech?Když namítnu,jak by se mu pracovalo,kdyby se k němu takto někdo choval,říká ,žen by odešel.V práci brečím a moc mě to mrzí,Poraďte co mám dělat.Chystám se v pondělí dát výpověď sama,protože už fakt nemůžu.Informovala jsem o tom i p.ředitele,ten se chystá nás navšívit.Jednou jsem s ním už hovořila na toto téma,ale výsledek žádný nebyl.Děkuji a těším se na odpověď.Jestli by to šlo,prosím o odpověď do pátku.Díky moc

Odpověď:

Dobrý den,
Pravděpodobně jste se stala obětí šikany na pracovišti, kterou Váš zaměstnavatel má povinnost řešit. Pokud se tak nestane, můžete podat žalobu k soudu a žádat, aby zaměstnavatel situaci řešil.
K Vašim dotazům: Zaměstnavatel Vám může nařídit školení na své náklady. Účast na takovém školení se započítává do pracovní doby.
Nárok na odstupné byste podle zákoníku práce měla tehdy, jestliže Vám zaměstnavatel dá výpověď pro nadbytečnost, nebo pokud se zaměstnavatel ruší nebo se přemisťuje. Na odstupné máte nárok i v případě dohody o ukončení pracovního poměru z těchto důvodů.
Podmínky nároku na odstupné mohou být však zaměstnavatelem rozšířeny. Pro více informací využijte naší právní poradny v úterý od 9-11 nebo v pátek od 16,30-18,30 na telefonech 224 913 350 nebo 774 913 350.

Eva Fialová

Wallová | 5.3.2008 09:12:40 | Propustka k lékaři

Dobrý den. Pokud jsem v pracovní den odjela vlakem na propustku k lékaři na mamograf do krajského města - vzhledem k objednání, čekání a spojení to bylo na celou pracovní dobu - jak se to projeví na výpočtu mzdy a nároku na stravenky? Mzda je stanovena základním měsíčním platem a 20% pohyblivou složkou ze základu. Stravenky se přiznávají na počet pracovních dnů v měsíci a snižují se o dovolenou, nemocenskou a vyplacené cesťáky. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
návštěva lékaře nejbližšího možného zdravotnického zařízení, která není možná mimo pracovní dobu, je překážka v práci, za kterou přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Ten se počítá z hrubé mzdy v předchozím kalendářním čtvrtletí. Tzn. nejen základ mzdy, ale i pohyblivá částka.
Stravenky se nevyplácejí v době nemocenské. Podle podmínek, které jste uvedla v dotazu, na stravenky za den překážky v práci nárok máte.

Eva Fialová

Marie Slabá | 4.3.2008 21:29:39 | neplacené volno

Dobrý den. Můj syn se oženil do USA. Nyní se svojí manželkou čekají miminko a chtějí mě mít půl roku u sebe s tím, že bych jim to miminko hlídala. Můj zaměstnavatel mi však nechce poskytnout neplacené volno. Trvá na tom, abych podala výpověď. Bojím se však, že po návratu od syna již neseženu práci. Prosím poraďte, zda mám nárok na neplacené volno, jak dlouho může toto neplacené volno trvat a zda za mě zaměstnavatel hradí zdravotní a sociální pojištění či zda jsem úhradu zdravotního a sociálního pojištění povinna zajistit sama.

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na neplacené pracovní volno nemáte. Jeho poskytnutí závisí čistě na zaměstnavateli. Pokud byste dala výpověď a nestala se uchazečkou o zaměstnání (uchazeči o zaměstnání musí plnit povinnosti uložené úřadem práce), musela byste si zdravotní pojištění platit sama.

Eva Fialová

Tomáš | 4.3.2008 10:29:57 | Výplata nemocenské

Dobrý den, 3.ledna 2008 jsem vážně onemocněl.Vzhledem k tomu, že by má práce nebyla pro mě ze zdr. hlediska vhodná, tak jsem se rozhodl dát výpověď.Bohužel nevím, jestli to bylo na konci ledna, nebo začátkem února.(Papír jsem zašantročil).Každopádně 15.února jsem měl dostat peníze za leden, kde jsem však dostal pouze za tři dny (odpracované) a zbytek nic s tím, že mi to proplatí sociálka.Nechce se mi tomu moc věřit, proto se ptám.Firma má asi 1000 zaměstnanců.A ještě podotázka: komu mám doručit "lístky na peníze" a ukončení neschopnosti ?Po výpovědi jsem doma, marodím a po skončení nastupuji k novému zaměstnavateli na vhodnější místo (k mému zdr. stavu).Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
Nemocenské pojištění provádí sama organizace, pokud zaměstnává více než 25 zaměstnanců v pracovním poměru a vy jste ve dvouměsíční výpovědní době. Po ukončení výpovědní doby Vám nemocenskou bude vyplácet Okresní správa sociálního zabezpečení.

Eva Fialová

| 1 | .. | 63 | | 65 | | 67 | .. | 89 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect