Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý chtěla bych vědět jak dále mám postupovat jsem stále v pracovním poměru ale nastoupila jsem ted na rodicovsky př.dopisem jsem žadala zaměstnavatele o proplácení dovolené na kterou bych mela nárok ale zaměstnavatel se z toho chce nějak vykroutit a říká ze mi ji neproplati celou ze mu je jedno ze mám na ni nárok a tak se chci zeptat jak to je a jak mám postupovat abych ji dostala nebo jestli mi nahlášení na nějakém úřadě pomuzou dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na proplacení dovolené má zaměstnanec pouze v případě skončení pracovního poměru.
Eva Fialová
Dobrý večer pokud se mi dítě narodilo 2.3.2014 a nedostala jsem po rodné když si o nej zažádam ted mám na něj nárok nebo ne jako prvorodicka?
Odpověď:
Dobrý den,
porodné je dávka poskytovaná v závislosti na výši příjmu, kterou se rodině s nízkými příjmy jednorázově přispívá na náklady související s narozením prvního dítěte. Nárok na porodné je vázán na stanovenou hranici příjmů v rodině, která v kalendářním čtvrtletí předcházejícím kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo, musí být nižší než 2,4násobek životního minima rodiny.
Eva Fialová
Dobrý den,ráda bych se po MD vrátila do práce,případně na část.úvazek nebo dle dohody,jak bude potřebovat firma.Před nástupem na MD jsem ovšem byla 3 měsíce na rizikovém,a v průběhu těchto 3 měsíců došlo ke strukturální změně,kdy mou agendu převzal nově příchozí člověk.Ptám se: budu mít nárok při návratu po MD na agendu, kterou jsem vykonávala před nástupem na MD (potažmo na rizikové)a kterou nyní vykonává onen nově příchozí?Ve smlouvě mám pozici "referent prodeje",která ovšem zahrnuje i jinou práci,např.psaní dodacích listů apod.,kterou vykonávat nechci-je méně finančně hodnocená.Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z mateřské dovolené i z pracovní neschopnosti Vám zaměstnavatel musí přidělovat stejnou práci (!stejnou židli"), jako jste vykonávala před odchodem na MD, resp. na pracovní neschopnost. Pokud se vracíte po rodičovské dovolené, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Popis pracovní činnosti není v takovém případě rozhodující. Směrodatné je druh práce podle Vaší pracovní smlouvy.
Eva Fialová
Dobrý den
Chtěla bych se zeptat budu se vracet z rodičovské dovolené po 3 letech, na mé místo nastoupil někdo jiný, dotyčnému dali smlouvu na dobu určitou 3x na 6 měsícu a pak na neurčito.Já má také smlouvu na dobu neurčitou.Zajímalo by mě jestli je možné,aby mě přijali zpět a poté dali výpověď i přesto, že mé místo nezaniklo?
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám může dát výpověď z organizačních důvodů. Pokud Vaši práci vykonává jiný zaměstnanec, nejedná se o organizační změnu. Případná výpověď by byla neplatná. Neplatnost výpovědi můžete žalovat u soudu, a to do dvou měsíců po skončení pracovního poměru.
Eva Fialová
dobry den ,, zamestnavatel mně obvinuje že mu kradu tak jsem odešel z prace a jak jsem šel pro papiri tak mně obvinil zase z dalši kradeže a že se obrati na meho byvaleho zamestnavatele a dnes jsem se dozveděl že mi udělal ostudu a širi o mně pomluvi a tet jsem skončil na uradě prace da se s tim neco delat? děkuji za odpověd
Odpověď:
Dobrý den,
proti pomluvám svého zaměstnavatele se můžete bránit žalobou na ochranu osobnosti. Jednání Vašeho bývalého zaměstnavatele může být kvalifikováno i jako přečin pomluvy.
Eva Fialová
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Vnuk se v lednu 2014 nastěhoval k prarodičům s přítelkyní, která byla těhotná. Prarodiče souhlasili s nastěhováním pod podmínkou, že si najdou jiné bydlení a to do října 2014. Vnuk se již s přítelkyní a společným synem, se kterým se od porodu do domu vrátili, z domu nehodlají odstěhovat. Užívají veškeré vybavení bytu. Smlouva o dočasném nájemním vztahu sepsána nikým nebyla. Je možné, aby jim po určité době (případě jaké?) vznikl nárok na část jejich řadového domu a nemohli je tak vystěhovat? Co bychom měli podniknout, aby k tomu nedošlo a tak stařečci nepřišli o vysněné bydlení?
Odpověď:
Dobrý den,
tento dotaz je mimo oblast této právní poradny. Stručně lze odpovědět, že pokud prarodiče nemovitost neprodají nebo nedarují, zůstávají jejími vlastníky. Doporučuji sepsat s vnukem nájemní smlouvu.
Eva Fialová
Dobrý den.Pracuji 4 roky ve firmě,zabývající se výrobou vzduchotechniky.Na pozici ,,dělník ve výrobě,,Firma čítá cca 250 zaměstnanců.Každý rok by měl každý zaměstnanec absolvovat zkoušky dovedností,schopností zda ovládá výrobní postup,kvalitu.Po určité době jsem zjistil,že tyto zkoušky neabsolvuje každý zaměstnanec,přitom všichni mají ve smlouvě uvedenou pozici ,,dělník ve výrobě,,.Já konkrétně odmítl před půl rokem zkoušky,s odůvodněním,že je nedělají všichni,tak proč tedy já.Odpověď zněla,že se o to nemám starat a udělat si je.To jsem odmítl a následně mi bylo odebráno os.ohodnocení na cca 4 měsíce,poté jsem byl přeřazen z jiných důvodů na jiné pracoviště,kde mi opět byli obnoveny odměny,protože se jednalo o jinou práci,ale za 2 týdny budu opět podstupovat zkoušky,již na novém pracovišti.Kromě stálých zaměstnanců ve firmě pracuje i velké procento agenturních zaměstnanců a cizích národností.Mám důkazy a sami tito zaměstnanci mi řekli,že zkoušky nedělají a nebo jen podepíší listinu o podstoupení zkoušky,přitom je fyzicky neprováděli. více
Odpověď:
Dobrý den,
pokud je v pracovní smlouvě nebo ve vnitřním předpise zaměstnavatele uvedeno, že musíte absolvovat různé zkoušky nařízené zaměstnavatelem, je vaší povinností tyto zkoušky vykonat. Skutečnost, že někteří zaměstnanci absolvují zkoušku pouze formálně, a tím může být např. ohrožena bezpečnost a ochrana zdraví při práci, je důvodem podnětu inspektorátu práce příslušného podle sídla zaměstnavatele.
Eva Fialová
Dobrý den, manželka se po rodičovské dovolené vrací do zaměstnání, nabídli jí namísto původní pozice produkt manažera pozici asistentskou. Je toto možné? Dále zaměstnavatel nepřistoupil na žádost o zkrácený úvazek a požaduje plný. Při plném úvazku nestačí manželka vyzvednout děti ze školky. Můžeme se proti tomu nějak bránit? Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel musí Vaší manželce přidělovat práci podle její pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vaší manželce náleží náhrada mzdy ve výši jejího průměrného výdělku. Zaměstnavatel musí vyhovět žádosti vaší manželky o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody.
Eva Fialová
Dobrý den, v srpnu se mám vrátit po rodičovské dovolené do práce. Zaměstnavatel mi však oznámil, že moje místo bylo zrušeno. Mohu prý nastoupit na jinou - nižší pozici, kde by mi ale snížili plat ze 16.000 na 11.000 Kč. Je možné, aby mi o tolik plat snížili? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
Váš zaměstnavatel Vám musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud máte mzdu stanovenu v pracovní smlouvě, musí Vám ji zaměstnavatel vyplácet v uvedené výši. V případě, že došlo k organizačním změnám u zaměstnavatele a Vy jste se v důsledku těchto změn stala nadbytečnou, může Vám dát zaměstnavatel výpověď. Pokud Vám zaměstnavatel nemůže přidělovat práci po dobu výpovědní doby, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Se zaměstnavatelem můžete podepsat dodatek k pracovní smlouvě a tím se vyhnout případné výpovědi. Výše mzdy záleží na dohodě se zaměstnavatelem či na jednostranném určení v mzdovém výměru.
Eva Fialová
Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské dovolené a již pět měsíců jsem v pracovním poměru. Synovi nejsou ještě 2 roky, proto ho hlídá babička. Vzhledem ke vzniklým skutečnostem chci tento pracovní poměr ukončit. Musím přistoupit na dvouměsíční výpovědní lhůtu, i když jsem na rodičovské dovolené , ke které se chci vrátit?
Odpověď:
Dobrý den,
pokud dáte výpověď z pracovního poměru, musíte dodržet dvouměsíční výpovědní dobu. Se zaměstnavatelem můžete ukončit pracovní poměr i dohodou, u které výpovědní době neexistuje. Pokud ukončíte pracovní poměr, na rodičovské dovolené již nebudete. Rodičovská dovolená je překážka v práci na straně zaměstnance.
Eva Fialová
Dobrý den, vracím se po rodičovské dovolené, ale měla jsem dvě děti za sebou, tzn. po šesti letech. Je zaměstnavatel povinen mě vzít zpět do práce?
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel má povinnost Vám přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy.
Eva Fialová
Dobrý den, mám dvě děti jsem 5 rokem doma na rodičovské dovolené, jinak zaměstnaná v zahradním centru jako floristka
rodičovský příspěvěk mám rozdělený až do prosince 2015 téměř do 4 let syna, protože je narozený lednu, myslela jsem si, že bude problém se školkou, taky mi syna bohužel nevzali do školky, babička nefunguje, moje maminka už nežije a ostatní také nefungují, přítel jezdí kamion, není doma moc. Jinak jsem zaměstnaná v zahradním centru jako floristka květin, v lednu bych se měla vrátit, ptala jsem se, zda by bylo možné upravit mi pracovní dobu a nastoupit na 8 hod. směny nebo zkrácený úvazek, paní vedoucí mi nabídala jen 12 hodinové směny, všichni dělají dvanáctky, tak bohužel bez hlídání, chci odejít, to nejde. Na internetu jsem vyčetla, že by mi měl zaměstnavatel dát výpověď z důvodu péče o dítě do 4 let, dám výpověd, když mi bude končit rodičovská dovolená,
malému jsou tři 19.1.2015 a nenastoupím do práce tak nemám nárok na podporu než bych si našla něco jiného, asi nemám vůbec, když mi běží rodičovský příspěvek více
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel musí vyhovět vaší žádosti o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, pokud mu v tom nebání vážné provozní důvody. Pokud máte v pracovní smlouvě uvedenu 8 hodinovou pracovní dobu, musí Vám zaměstnavatel práci po tuto dobu přidělovat. Výpovědním důvodem ze strany zaměstnavatele není péče o dítě do 4 let věku. jako zaměstnankyně můžete dát výpověď z jakéhokoliv důvodu nebo i bez jeho udání. Podporu v nezaměstnanosti budete pobírat až po skončení rodičovského příspěvku. Podpora v nezaměstnanosti by se Vám vypočítávala z koeficientu průměrné mzdy dosahované v národním hospodářství. Pokud budete po dobu výpovědní doby vykonávat práci, bude se Vám podpora v nezaměstnanosti vypočítávat z průměrného výdělku. Na odstupné máte nárok, pokud Vám dá zaměstnavatel výpověď pro nadbytečnosti. Pokud dáte výpověď sama, nárok na odstupné mít nebudete. Péče o dítě do 4 let věku se posuzuje jako náhradní doba sociálního pojištění. více
Dobrý den, je možné, aby se vedení ve firmě rozhodlo, že z ničeho nic zastavuje plošeně proplácení propustek k lékaři? A mají na to právo? Jsou nějaké vyjímky? Děkuji Tomáš
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na pracovní volno s náhradou mzdy máte v případě vyšetření nebo ošetření v nejbližším zdravotnickém zařízení. Tento nátok je dán nařízením vlády a Váš zaměstnavatel se z povinnosti nahradit Vám mzdu nemůže vyvázat.
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den,dovoluji si požádat o radu. Mám se vracet zpět po rodičovské dovolené do zaměstnání. Ke kterému dni by bylo vhodné se vrátit,abych nepřišla o nárok na dovolenou za kalendářní rok?Musím mít odpracováno tuším 60 pracovních dní,tzn.je možné nastoupit ke dni 1.10.?Kdy potom mohu řádnou dovolenou čerpat?
Děkuji mockrát.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku. Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok.
Eva Fialová
Dobrý den prosím o radu zda mám nárok na paragraf nebo plac.volno na propustku když doprovazim bratra k lékaři. Je to schizofrenik, jsem jeho opatrovatelka ale nebydlí se mnou, ma svůj byt. Nyní onemocněl rakovinou, mám ho zatím u sebe a podle nasazení léčby budeme vědět co bude dále. Pokud mi ho nechají v začátku doma a bude muset často na chemoterapii nebo jinou léčbu, zda mám nárok na placené volno při doprovodu.
Odpověď:
Dobrý den,
k doprovodu bratra k vyšetření nebo ošetření máte nárok na pracovní volno bez náhrady mzdy.
Eva Fialová
V 11/014 chci nastoupit na část.prac. poměr po 2leté mateř. dovol(RP byly na 2 roky) a nevím zda se mi to fin. vyplati (hlidani ditete), co by se stalo, kdybych nešla do práce? Chceme totiž od 9/014 pracovat na 2. dítěti. Kdo by za mě platil soc. a zdrav. pojištění? A měla bych nárok na mateřskou? Jde o to zda mám jít do práce ofic. n. neofic.Platí stále pravidlo že do 4let věku 1. dítěte se materska vypocitává jako u 1. dítěte? Prosím o zodpovezení vsech dotazu. dekuji L.B.
Odpověď:
Dobrý den,
rodičovskou dovolenou si můžete prodloužit do tří let věku dítěte. Do konce rodičovské dovolené jste v ochranné době. Zaměstnavatel Vám v této době nemůže dát výpověď. Po dobu pobírání rodičovského příspěvku a po jeho ukončení až do 7 let věku dítěte za Vás zdravotní pojištění hradí stát. Péče o dítě do 4 let věku se považuje za náhradní dobu sociálního pojištění. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství u druhého dítěte ve stejné výši jako první PPM budete mít, pokud tuto dávku začnete čerpat po 4 let věku dítěte a budete v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele.
Eva Fialová
Dobrý den, měla bych dotaz, nastoupila jsem po rodičovské dobolené zpátky do práce, zaměstanavatel mi umožnil práci na částečný úvazek-6 hodin denně. Můj plat je nyní cca 5500,- :-( Manžel také pracuje, splávíme byt 4500 tic mesíčně a nájem 7000... můj plat je tak akorát na naše vyžití s jídlem, zaplatit školku... myslíte, že bych měla nárok na nějaké přídavky, příspěvky?? 5500 - na školku, ošacení, jídlo pro 3 osoby je málo, nějak nezvládám :-( Na částečný úvazek pracovat musím, manžel nepracuje ve městě, ale je celý prac týden pryc... děkuji za odpověd..
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na dávky státní sociální podpory a dávky v hmotné nouzi posuzuje úřad práce podle majetkových poměrů celé domácnosti. Obraťte se proto na místně příslušný úřad práce, který posoudí Váš nárok podle Vaší individuální situace.
Eva Fialová
Dobrý den , mám dotaz ohledně výpovědi dohodou nyní čerpám rod. dovolenou do 9.8 2014 před R.D. jsem pracovala na1 směnu ale nyní mě nabídli jen na 3 směny což jsem odmítla ( mám 3 děti do 15 let a musim je vyzvedávat ze školky ) mají právo mě vyhodit pouze s výpovědí na 3 měsíce nebo mám dostat výpověd na 2 měsíce a pak i odstupné ?
Odpověď:
Dobrý den,
pokud máte ve smlouvě uvedený jednosměnný provoz, musí Vám zaměstnavatel po ukončení rodičovské dovolené poskytovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.
Eva Fialová
Dobrý den,chtěla bych se poradit co mám dělat .Nastoupila jsem s kolegyní do nového zaměstnání,vedoucí si na nás vyřídil dotace z UP,že nás musí minimálně půl roku zaměstnávat na celý úvazek.Ve mzdovém výměru máme 60kč na hodinu,jsme švadleny.Teď první měsíc měl doplatit kolegyni ,ale místo toho nám řekl ,že nám dá jen to co jsme si vydělali a na výplatní pásce jme museli podepsat částku, která neodpovídala skutečnosti,dostali jsme jen to co jsme si vydělali.Kolegyni chybělo do mzdy podle výměru 1500 kč.Jsme malá firma a nevíme co dělat ať máme práci.Když sem chtěla že si nechám posílat mzdu na účet tak mi řekli že jim vždy pošlu zpět to co by mi museli doplatit,že by to bylo nefér k jiným švadlenám co s námi dělají,že na doplácení nemají peníze.A to dost často je málo práce na kterou ještě musíme čekat a žádné prostoje nám neplatí jsme v úkolové mzdě. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
pokud máte v pracovní smlouvě uvedenu částku 60 Kč za hodinu a rozsah pracovní doby (např. 40 hodin týdně nebo plný úvazek), musí Vám být zaměstnavatelem vyplacena tomu odpovídající mzda. Pokud pro Vás zaměstnavatel nemá v určitém období práci, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy. To znamená, že Vám zaměstnavatel musí prostoje zaplatit stejně, jako kdybyste práci odváděli. Pokud Vám zaměstnavatel nevyplácí celou mzdu podle pracovní smlouvy, vzniká na jeho straně vůči Vám dluh. V této situaci se můžete obrátit na inspektorát práce. Dlužnou mzdu můžete po zaměstnavateli vymáhat i u soudu.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem a můj zaměstnavatel se likviduje. Nabídl mi, že mě po výpovědi okamžitě zaměstná v jiné jeho firmě. Vyplývají z toho pro mě nějaká rizika, ať už z pohledu současné rodičovské nebo následné mateřské, jelikož bych chtěla ještě jedno dítě? Děkuju za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
pokud část činnosti přechází z jednoho zaměstnavatele (právnické osoby) ne jiného zaměstnavatele (právnickou osobu), přecházejí i práva a povinnosti z pracovněprávních vztahů na přijímajícího zaměstnavatele. Za přejímajícího zaměstnavatele se bez ohledu na právní důvod převodu a na to, zda dochází k převodu vlastnických práv, považuje právnická nebo fyzická osoba, která je způsobilá jako zaměstnavatel pokračovat v plnění úkolů nebo činností dosavadního zaměstnavatele nebo v činnosti obdobného druhu.
Pracovní poměr není třeba ukončovat. Zaměstnavatel musí práva a povinnosti převést a doložit České správně sociálního zabezpečení tento převod. Za rozhodné období po výpočet PPM by se povalovalo i období, kdy jste vykonávala práci u předchozího zaměstnavatele. Pokud by k formálnímu převodu nedošlo a byla byste u přijímajícího zaměstnavatele nově přihlášena k nemocenskému pojištění, za rozhodné období by se považoval pouze výkon práce nového zaměstnavatele. více