Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den, ráda bych se Vás, prosím, zeptala na postup při předčasném návratu do zaměstnání z rodičovské dovolené. Rodičovská (2. letá varianta) mi končí 10.6.2013.Zaměstnavatel mě nyní požádal, zda bych mohla do zaměstnání nastoupit dříve. Ráda bych vyšla vstříc a rozhodla jsem se od cca dubna 2013 (čili o dva měsíce dříve). Mám povinnost tuto skutečnost nahlásit na sociálním odboru nebo to udělá zaměstnavatel ? Ztrácím nárok na zbývající výplatu rodičovského příspěvku, když bude mít syn hlídání v nestátním zařízení ? Děkuji za opdověďi a přeji příjemný den. Eva S.
Odpověď:
Dotaz byl již zodpovězen.
Eva Fialová
Dobry den, rada bych se zeptala na situaci, kdy po 3-lete rodicovske budu mit do 4 let veku ditete u zamestnavatele neplacene volno a k tomu dohodu o provedeni prace. Jake budu platit dane, socialni a zdravotni pjisteni (pri prekoroceni vs. neprekroceni hranice tusim 10.tisic korun za mesic)? Pokud by mi po roce tuto dohodu zamestnavatel ukoncil a propustil me i ze stavajici pracovni smlouvy, z ceho by se teoreticky pocitala podpora v nezamestnanosti - z puvodni smlouvy, z rodicovskeho prispevku nebo z prijmu na zaklade dohody o provedeni prace? Bude se to lisit, pokud se to stane az pozdeji, treba za dalsi dva roky? Predem velmi dekuji za zodpovezeni rady dotazu.
Odpověď:
Dobrý den,
z dohody o provedení práce je zaměstnanec účasten nemocenského, důchodového a zdravotního pojištění, pokud mu byla zúčtována odměna z dohody vyší než 10 000 Kč měsíčně. Účast na pojištění se týká pouze kalendářních měsíců, ve kterých byla odměna vyšší než 10 000 Kč zúčtována. Zaměstnavatel je povinen tohoto zaměstnance registrovat na České správě sociálního zabezpečení. Jestliže odměna z dohody o provedení práce bude činit 10 000 Kč či méně měsíčně, sociální ani zdravotní pojistné se z tohoto příjmu neodvádí. V takovém případě se zaměstnanec musí zaregistrovat jako osoba bez zdanitelných příjmů.
více
Dobrý den,
prosím o radu. Končí mi mateřská dovolená. Dle informace zaměstnavatele mám nárok na 8 dní dovolené. Je pro mne výhodné si dovolenou vybrat po skončení mateřské a než mi začne rodičovská dovolená? Nebo mám nechat až po rodičovské dovolené?
Odpověď:
Dobrý den,
požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené,je zaměstnavatel povinen žádosti vyhovět. Stejnou povinnost zaměstnavatel má po skončení Vaší rodičovské dovolené, i když se bude jednat o nevybranou dovolenou z předchozích let. Rodičovská dovolená se poskytuje do třech let věku dítěte. Pokud budete čerpat dovolenou až po skončení rodičovské dovolené, vrátíte se do práce po třech letech a osmi dnech.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a z důvodu reorganizace jsem tento měsíc dostala výpověď se zákonným odstupným. Malému je momentálně 1,5 roku a rodičovskou mám do 3 let věku dítěte. Co se stane v případě, že budeme mít druhé dítě? Budu mít nárok na mateřskou? Případně za jakých podmínek a v jaké výši? Kdo mateřskou vůbec vyplací? sociálka nebo zaměstnavatel? Druhé dítě bychom rádi v nejbližší době pokud se zadaří, ale momentálně se bojíme abychom nezůstali bez příjmu. Mám teď někde hlásit, že jsem se stala nezaměstnanou na rodičovské? Na pracovním úřadě je to prý do skončení rodičovské nezajímá. Mám se teď co nejdříve zaměstnat abych měla nárok na mateřskou? Děkuji za radu.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste na mateřské dovolené a dostala jste výpověď z organizačních důvodů, je tato výpověď neplatná. Zaměstnankyni na rodičovské dovolené může být dána výpověď pouze v případě zrušení zaměstnavatele nebo jeho přemístění. Po skončení rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku až do doby, než se se zaměstnavatelem dohodnete na změně pracovní smlouvy nebo než zaměstnavatel odpovídající práci najde. více
Dobrý den, prosím o informaci. Končí mi mateřská dovolená a měla bych si zvolit délku rodičovské dovolené. Ráda bych si dala do 2 let věku dítěte, protože plánujeme ještě další dítě. Pokud by se ale plánované dítě nenarodilo do 2 let věku prvního dítěte, mohu požádat o prodloužení rodičovské v řádu měsíců, například o 2 měsíce nebo musím prodloužit až na 3 rok věku prvního dítěte. Nebo je lépe si dát rodičovský příspěvek čerpat do 3 let. A následně zkrátit. Samozřejmě bych ráda co nejvíce využila částky, která je stanovena pro čerpání rodičovského příspěvku.
Odpověď:
Dobrý den,
obě varianty jsou možné. Nárok na čerpání rodičovské dovolené, máte do tří let věku dítěte. Pokud si zvolíte dva roky, budte čerpat vyšší rodičovský příspěvek. V případě prodloužení Vám bude muset zaměstnavatel umožnit delší čerpání až do třech let věku dítěte. Rodičovský příspěvek budete dostávat až do vyčerpání limitu ve výši 220 000 Kč. Pokud si zvolíte tříletou rodičovskou dovolenou, musí Vám ji zaměstnavatel umožnit. Protože je čerpání rodičovské dovolené Vaše právo, nikoliv povinnost, můžete se do práce vrátit dříve a zaměstnavatel Vám musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Výplata rodičovského příspěvku se po ukončení jeho čerpání přeruší, i když byste maximální možnou částku nevyčerpala.
Eva Fialová
Dobry den.3.Prosince budou dceri 3 roky skolka bude az od zari nemam praci co vse musim po skonceni RD udelat a co budu pobirat.Predem dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
předpokládám, že nejste v pracovním poměru a u rodičovského příspěvku jste si vybrala tříletou variantu. V takové situaci se můžete přihlástit na úřadu práce a zažádat o dávky státní sociální podpory. Ty se Vám budou vyplácet podle příjmů Vaší domácnosti. Teoreticky můžete mít nárok na přídavek na dítě a příspěvek na bydlení.
Eva Fialová
Dobrý den,
jsem v situaci, kdy jsem po ukončení studia rok a půl pracovala jako zaměstnanec se smlouvou na dobu určitou. Ta mi ve 4. měsíci těhotenství vypršela a zaměstnavatel mi ji odmítl dále prodloužit. Ještě před ukončením smlouvy jsem proto na radu gynekologa nastoupila na pracovní neschopnost, abych se vyhla tahanicím s úřadem práce. Ale teď netuším, jak to je s nástupem na mateřskou dovolenou a podle čeho se bude určovat její výše. Nejsem vdaná i když s partnerem (otcem) žijeme mnoho let ve společné domácnosti, já měla hrubý plat 11300/měsíčně a partner má 31000/měsíčně navíc žijeme v jedné domácnosti s dědou, který pobírá důchod. Podle jakých kritérií se mi bude mateřská vypočítávat a mám nárok na nějaký další příspěvek od státu? Jak to bude v případě, že si ještě před ukončením mateřské budeme chtít pořídit další dítě. Zajímá mě především jak se vše řeší v případě, že v období mateřské nebudu mít za poslední 3 roky odpracováno nezbytný počet měsíců, abych měla na další mateřskou nárok.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste byla rok a půl zaměstnankyně v pracovním poměru splila jste podmínku nemocenského pojištění v délce 270 dnů ve dou letech předcházejících nároku na peněžitou pomoc v mateřství. Protože Vaše zaměstnání skončilo v době těhotenství, nacházíte se nyní v ochranné lhůtě. Tato lhůta činí 180 kalendářních dnů ode dne skončení zaměstnání. Pokud jste byla v době ukončení pracovního poměru ve 4. měsíci těhotenství, budete v době počátku čerpání peněžité pomoci v mateřství v ochranné lhůtě. Na peněžitou pomoc v mateřství se nastupuje 6-8 týdnů před plánovaným termínem porodu. Peněžitá pomoc v mateřství bude činit 70 % z Vašeho průměrného výdělku. Příjem ostatních členů domácnosti na její výši nemá vliv. Příjmy ostatních členů domácnosti jsou sledovány v případě dávek státní sociální podpory, konkrétně přídavku na dítě a na bydlení a porodného. více
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,na nárok na dovolenou po mateřské dovolené. Na mateřskou dovolenou jsem nastoupila v prosinci roku 2009, v roce 2010 jsem po mateřské přešla na rodičovskou dovolenou. Nevěděla jsem, že si mám požádat o dovolenou, na kterou jsem měla za rok 2010 nárok. Můžu teď to 3 letech požadovat proplacení dovolené? Může mi zaměstnavatel dovolenou krátit ? Někde jsem se dočetla, že mám nárok na dovolenou, která mi vznikla po dobu mateřské, v mém případě 5/12. Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste nevyčerpala celou svou dovolenou před odchodem na rodičovskou dovolenou, je zaměstnavatel povinnen Vám čerpání této dovolné určit po skončení rodičovské dovolené. Náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou přísluší zaměstnanci pouze v případě skončení pracovního poměru. V jiném případě zákoník práce náhradu za nevyčerpanou dovolenou neumožňuje. Zaměstnavatel je povinnen Vám její čerpání určit po skončení rodičovské dovolené.
Eva Fialová
Dobrý den, můj zaměstnavatel uzavírá pracovní smlouvy s nově příchozími vždy na 1 rok. Nyní stanovil interním předpisem, že pak ještě 2x dojde k prodloužení smlouvy a v případě, že si člověk takto skutečně celkově odpracoval alespoň 3 roky za sebou, dostane smlouvu na dobu neurčitou. Do skutečného odpracování ale nepočítá mateřskou popř. rodičovskou dovolenou (takže těmto zaměstnankyním bude asi prodlužovat smlouvu na delší dobu, aby dostál požadavkům zákoníku práce - max. 2x prodloužení smlouvy). Jedná se o diskriminaci z důvodu mateřství? Některé zaměstnankyně se proti tomu ohradily, takže teď se i uvažuje s variantou, že by ženám na mateřské nebyla prodlužována smlouva vůbec, ale v případě návratu by se jim předchozí doba započetla do 3 let, takže by dosáhly na smlouvu na dobu neurčitou dříve, než za 3 roky - to ale taky nevím, jestli je to tak v pořádku? Děkuji, K.
Odpověď:
Dobrý den,
platí, že doba trvání pracovního poměru na dobu určitou nesmí přesáhnout 3 roky a ode dne vzniku prvního pracovního poměru na dobu určitou může být opakována nejvýše dvakrát. Pracovní poměr sjednaný na dobu určitou končí, i když zaměstnankyně čerpá mateřskou či rodičovskou dovolenou. Skutečně odpracované roky zákoník práce v souvislosti s pracovním poměrem na dobu určitou nezná. Při stanovování délky pracovního poměru na dobu určitou se počítá doba, po kterou pracovní poměr trval, ať již zaměstnance skutečně vykonával práci či nikoliv. Pokud zaměstnavatel podmiňuje uzavření pracovního poměru na dobu neurčitou skutečně odpracovanou dobou na dobu určitou, jedná se o jednání v rozporu se zákoníkem práce. více
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Nastoupila jsem dnes do práce se zkušební lhůtou a na dobu určitou. Zatim se snazim tajit tehotenstvi, protoze jinak by me predtim nevzali a bojim se ze me vyhodi. Co kdyz se tak stane? Mam moznost jit na rizikove. A nebo budu mit narok na materskou i kdyz skoncim ve zkusebce? termin mam v cervenci a 270 odpracovanych dni mam z predchozi prace. Predem Vam dekuji za odpoved
Odpověď:
Dobrý den,
ve zkušební době s Vámi zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr z jakéhokoliv důvodu nebo i bez udání důvodu. Kdyby ovšem bylo důvodem pouze těhotenství, porušil by zaměstnavatel diskriminační zákon, který zakazuje diskriminaci z důvodu pohlaví, do čehož spadá i těhotenství a mateřství. Tomuto jednání zaměstnavatele byste se mohla bránit i soudní cestou či kontektovat inspekci práce.
Pokud byste byla na nemocenské, zaměstnavatel by s Vámi zkušební dobu mohl ukončit po uplynutí 21 kalendářních dnů trvání pracovní neschopnosti. Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství platí, že ochranná lhůta u žen, jejichž pojištění skončilo v době těhotenství, činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění, tzn. 6 měsíců. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství je 6-8 týdnů před očekávaným termínem porodu (téměř 2 měsíce). více
Jsem zamestnanec v podniku a zaroven mam vedlejsi pracovni cinnost. Danova priznani tedy podavam jakozto OSVC. Samozrejme zrovna tak prehledy na OSSZ a ZP.
Manzelka nyni cerpa materskou a Ja bych chtel okamzite nastoupit na rodicovskou dovolenou. Toto bych tedy chtel uplatnit ve svem hlavnim zamestnani kde jsem jako zamestnanec. Vedlejsi pracovni cinnost si chci zachovat jakozto prilepseni rodinneho rozpoctu.
Dotaz: Jak to bude se zdravotnim a socialnim pojistenim?
Momentalne si platim zalohy na zdravotni pojisteni i z vedlejsiho pracovniho prijmu, coz pochopitelne zustane.
Z vedlejsaku ale neplatim zalohy na OSSZ jelikoz odvadim zalohy v hlavnim zamestnani.
DOTAZ2: musim si navest zalohy nebo ne? Pokud nastoupim rodicovskou dovolenou....
Odpověď:
Dobrý den,
pokud budete pobírat rodičovský příspěvek, zůstává Vaše činnost, kterou vykonáváte jako OSVČ činností vedlejší a zálohy na sociální a nemocenské pojištění z této činnost hradit nemusíte. V případě zdravotního pojištění je situace odlišná. Za pobíratele rodičovského příspěvku hradí zdravotní pojištění stát, platí se zálohy na zdravotní pojištění jen, pokud jste měl v předchozím roce zisk.
Eva Fialová
Dobry den, po 3lete rodicovske bych chtela nastoupit na polovicni uvazek, coz zamestnavatel nema a tak mi nabizi, ze bych mohla mit neplacene volno do 4 let veku ditete a vedle toho uzavrit dohodu o vykonani prace-na praci odlisnou od me puvodni. Me to vyhovuje, ale rada bych se zeptala, co to pro mne znamena. Jak je to s placenim socialniho a zdravotniho pojisteni a dani a zejmena, jestli po tomto roce neplaceneho volna mam stejna prava jako bezprostredne po 3lete rodicovske- tj. zamestnavatel mi musi bud nabidnout pozici dle trvajici smlouvy anebo mi dat ev. vypoved pro nadbytecost, pokud by pozici pro me nemel. A jak je to v pripade, ze bych pak brala podporu v nezamestnanosti- z ktereho prijmu se bude vypocitavat (z rodicovskeho prispevku, puvodni mzdy nebo mzdy podle dohody o provedeni prace). Predem moc dekuji za odpoved.
Odpověď:
Dobrý den,
po dobu tří let rodičovské dovolené ás zákoník práce chrání proti výpovědi ze strany zaměstnavatele, kromě jeho rušení nebo přemístění. Po skončení rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, existuje překážka v práci na jeho straně. On Vám poté musí hradit mzdu ve výši Vašeho průměrného výdělku až do doby, než buďto pro Vás práci podle pracovní smlouvy nejde, nebo se se zaměstnavatelem nedohodnete na změně pracovní smlouvy. Jestliže se se zaměstnavatelem dohodnete na neplaceném volnu, nebudete již zákoníkem práce nikterak chráněná a máte stejná práva jako ostatní zaměstnanci. Tzn. pokud zaměstnavatel pro Vás práci podle Vaší pracovní smlouvy nebude mít, může Vám dát výpověď z organizačních důvodů. Dohoda o provedení práce se uzavírá typicky na kratší dobu, rozsah práce nesmí být větší než 300 hodin v kalendářním roce. více
Dobrý den,
rýsuje se mi pracovní poměr na HPP s tím, že mezi zaměstnavateli nebudu na ÚP, ale přejdu plynule. Pokud ve zkušení době u druhého zaměstnavatele otěhotním, je pravda, že nemocenskou mi bude vyplácet on. U předchozího zaměstnavatele jsem pracovala 5 let - mám nárok na mateřskou po skončení nemocenské?
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
dávky nemocenské Vám vyplácí zaměstnavatel, u kterého jste zaměstnaná na pracovní poměr. Pokud jste byla u předchozího zaměstnavatele zaměstnaná 5 let, máte nárok na výplatu peněžité podpory v mateřství. Na tuto peněžní dávku vzniká nárok, pokud je zaměstnankyně nemocensky pojištěná minimálně 270 dnů v období dvou let.
Eva Fialová
Dobrý den,
může mě ředitel firmy u výpovědi z organizačních důvodů v době výpovědní lhůty převést na dobu 21 dnů na jiné místo?
Odpověď:
Dobrý den,
zákoník práce upravuje důvody na základě kterých zaměstnavatel musí převést zaměstnce na jinou práci. Výpověď z organizačních důvodů není důvodem k přeložení na jinou práci bez Vašeho souhlas. Zaměstnavatel může převést zaměstnance bez jeho souhlasu na dobu nezbytné potřeby na jinou práci, než byla sjednána, jestliže to je třeba k odvrácení mimořádné události, živelní události nebo jiné hrozící nehody nebo k zmírnění jejich bezprostředních následků, a to na nezbytně nutnou dobu. Pokud není důvodem přeložení mimořádná událost, je Vaše přeložení v rozporu se zákoníkem práce. Nemá-li proVás zaměstnavatel po dobu výpovědní lhůty práci, je to překážka na jeho straně a Vám přísluší po tuto dobu náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.
Eva Fialová
Dobrý den, po skončení rodičovské dovolené jsem nastoupila na nemocenskou z důvodu dalšího rizikového těhotenství. V době nemocenské jsem bohužel potratila.Chtěla bych co nejdříve znovu otěhotnět. Firma mě zrušila pracovní místo, po skončení nemocenské mě nabídla odstupné. Já bych ráda zachovala pracovní poměr kvůli mateřské. Nevím, jak situaci řešit? Napadlo mě požádat si o neplacené volno a v té době zkusit znovu otěhotnět. Děkuji za odpověd, Nina
Odpověď:
Dobrý den,
pokud nejste na rodičovské dovolené či na nemocenské, nejste chráněna zákoníkem práce před výpovědí z organizačních důvodů. I při neplaceném volnu jste v pracovním poměru a v případě těhotenství by Vás zákoník práce před výpovědí opět chránil. Poskytnutí neplaceného volna záleží ovšem zcela na Vašem zaměstnavateli.
Eva Fialová
Hezký den,
mám RD na 3 roky a k 1.1., po 2 letech, chci nastoupit na 80% úvazek do práce, přítel zůstane doma. Je možné, abych pobírala rodičovskou stále na sebe? Pokud zažádá přítel, dostaneme se již do nového způsobu vyplácení RP a přijdeme o 7000, ale pokud nezažádá, nevím, kdo za něj bude platit zdravotní a sociální.
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
Váš má nárok na čerpání rodičovské a rodičovského příspěvku stejně jako Vy. Pokud jste si zvolila tříletou variantu čerpání rodičovského příspěvku, pouze se v čerpání vystřídáte. Na systému čerpání či na výši příspěvku se nic nemění. Zdravotní pojištění za něj, jakožto za příjemce rodičovského příspěvku, bude platit stát. Doba čerpání rodičovského příspěvku se do doby sociálního pojištění započítává.
Eva Fialová
Dobrý den, měla bych dotaz. Jsem studentka 4.ročníku. Zjistila jsem,že jsem těhotná. Termín mám 23.července, což mi vychází zhruba měsíc po maturitě. Přítel je evidován na ÚP. Já bych chtěla ve studiu dál pokračovat na Vš(tj. Asi 2 měsíce po porodu), abych dostávala sociální dávky (sirotčí důchod, který budu dostávat, dokud budu studovat), proto jsem chtěla, aby přítel zůstal na rodičovské dovolené. Dostával by rodičovský přízpěvek? A jak to zařídit? Předem děkuji za odpověd'.
Odpověď:
Dobrý den,
rodičovský příspěvek může pobírat i otec dítětě. Protože není nemocensky pojištěn, bude mít nárok na čtyřletou variantu rodičovského příspěvku.
Eva Fialová
Dobrý den,
od 1.9.2010 jsem na tříleté rodičovské dovolené. Syn se narodil v březnu. Od března2013 by měl chodit do školky,ale bohužel mi ho do školky nezmou až od září. Jsem ve 2 měsci těhotenství rizikové, Mohu zažádat o prodloužení rodičovské dovolené do 4.let a pak od září ji ukončit. Termín porodu je červen/2013 Předem děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
můžete změnit čerpání rodičovského příspěvku, pokud jste přestoupila na nový model čerpání tohoto příspěvku a zároveň jste ještě nevyčerpala 220 tisíc Kč, což je limit finančních prostředků, který může rodič vyčerpat.
Tříletou rodičovskou dovolenou u zaměstnavatele si prodloužit nemůžete, jeslikož ta je stanovena přímo v zákonáku práce jako tříletá. Můžete však požádat svého zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna. I když Vám vyhoví, nevztahuje se na Vás v této době ochrana zákoníku práce jako po dobu rodičovské dovolené. Zaměstnavatel by Vám např. mohl dát výpověď z organizačních důvodů, což je u zaměstnankyně na rodičovské dovolené zakázané.
Eva Fialová
Dobrý den. Já i kolegyně odcházíme na MD téměř současně. Ředitel naší divize se rozhodl přijmout za nás obě (!) pouze jednu pracovnici, ale ne jako zástup, ale natrvalo. Přeřadí ji z jiného, méně placeného místa na naši pozici a zvýší ji plat. Podle mě nám tak dal nepokrytě najevo, že s naším návratem na stejnou pozici již nepočítá. Vím, ze zákona nám musí držet stejná pracovní místa jen po dobu MD. Ale to, že nepřijal nikoho jako záskok, mě nepříjemně překvapilo. Znamená to zřejmě, že když nová kolegyně obsadí mé místo, já už na něj nárok nemám, že ano? Zajímá mě také Váš názor na etiku v tomto případě. Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z mateřské dovolené Vám musí zaměstnavatel přidělit stejné místo (stejnou židli), jaké jste měla před odchodem na mateřskou dovolenou. Po návratu z rodičovské dovolené Vám musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nebude mít, bude existovat překážka na straně zaměstnavatele a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši 100 % průměrného výdělku do doby, než pro Vás takové místo najde.
Je na zaměstavateli jak a komu se rozhodne přidělovat práci, kterou vykonávala zaměstnankyně, která čerpá mateřskou, resp. rodičovskou dovolenou. Pokud však za stejnou práci poskytuje nové zaměstnankyni vyšší plat, nejedná se pouze o eticky problematické jednání, ale mohlo by se jednat i o porušování antidiskriminačního zákona. Zaměstnavatel nesmí své zaměstnance diskriminovat z důvodu pohlaví, mateřství nebo povinností k rodině.
Eva Fialová
Dobrý den, 1.4.2012 jsem se vrátila do práce. Jsem učitelka. 18.2 - 8.10.2009 - rizikové těhotenství, 9.10.2009 - 15.6.2010 - mateřská, máme dvojčata, 16.6.- 27.10.2012 - rodičovská. Od 1.4.2012 jsem opět v práci. Staré dovolené mám prý 40 dnů, ale krátí se. Na kolik? Kolik mám nové? čerpala jsem ji o prázdninách - 38 dní. Přečerpala jsem? Taky se krátí? Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
dovolená pedagogických pracovníků činí 8 týdnů v kalendářním roce. Nemůže-li být stará dovolená vyčerpána z důvodu čerpání matečské a rodičovské dovolené, je zaměstnavatel povinen určit dobu čerpání této dovolené po skončení těchto překážek v práci. Nevyčerpaná dovolnená z důvodu mateřské a rodičovské dovolené se Vám nekrátí.
Pokud jde o nárok na dovolenou za rok 2012, zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok. Pokud jste pracovala od dubna 2012, přísluší Vám dovolená v délce trvání 8 týdnů (tj. 40 dnů) krácená o jednu čtvrtinu. Za rok 2012 Vám proto přísluší dovolená v délce 26,6 dnů.
Eva Fialová