Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

veronik | 19.1.2013 21:14:27 

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda mám nárok na vyplacení mateřské dovolené ? Pobírám rodičovskou dovolenou do března 2013 byla jsem zaměstnana na dobu určitou jako záskok za mateřskou, a tato práce mi od ledna 2013 zkončila. Jsem po druhé těhotná a termín mám v květnu 2013. Pokud na mateřskou nenám nárok jak mám prosím postupovat, nevím zda jít jeden měsíc (duben) na úřad práce nebo jít na nemocenku? Prosím poraďte co by bylo nejlepší.Moc Vám děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství Vám bude vyplácena, pokud byte na ni nastoupila v ochranné době 180 dnů ode dne sokončení pracovního poměru. Po skončení zaměstnání bych Vám doporučila zaevidovat se na Úřadu práce a požádat o podporu v nezaměstnanosti do doby nástupu na peněžitou pomoc v mateřství nebo na rodičovský příspěvek. Na nemocenskou již nárok mít nebudete, protože nejste účastna na nemocenském pojištění.

Gender Studies, o.p.s.

Borůvka | 19.1.2013 19:37:54 

Dobrý den, v září 2011 jsem nastoupila po rodičovské dovolené do zaměstnání, kde jsem stále zaměstnaná. V současné době jsem opět těhotná, na MD bych měla nastoupit v polovině května. Budu mít nárok na pobírání dávek mateřské dovolené?

Odpověď:

Dobrý den,
pokud Vaše první dítě nedosáhlo čtyř let věku a vy jste stále v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství vypočítanou buďto podle průměrné mzdy, které jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, nebo ze mzdy, kterou pobáráte v současné době podle toho, co je pro Vás výhodnější.
V případě, že Vaše první dítě je starší čtyř let, bude se Vám peněžitá pomoc v mateřství počítat podle současného výdělku.

Eva Fialová

Barbora | 18.1.2013 14:03:01 

Dobrý den,zkrátila jsem si z finančních důvodů jako samoživitelka mateřskou ze tří na dva roky,tudíž mi končí teď v březnu.minulý rok jsem zaměstnavateli toto řekla,že se budu vracet v únoru 2013,teď mi po výměně personálního pracovníka říkají,že se mnou počítají až v prosinci 2013,kdy by končila původní 3letá mateřská..hájí se tím,že nestačí,že jsem to původní personální jen řekla,a nemají to podepsané..tudíž že je nic nezajímá a mám nastoupit až v prosinci,s tím že abych přežila,tak si mám najít brigádu..také že pozice kterou jsem vykonávala není volná,přitom moje kolegyně co se vracela v lednu,je na nemocenské a už se nevrátí,takže místo by pro mě měli...nevím si rady co s tím..děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
čerpání rodičovské dovolené je Vaším právem, nikoliv povinností. O změnách v překážkách v práci na Vaší straně musíte informovat svého zaměstnavatele, aby se mohl změně přizpúsobit. To jste učinila, jelikož zákoník práce neurčuje žádnou formu, jakou zaměstnavateli změnu překážek v práci sdělit. Na návratu do práce trvejte. Pokud by Váš zaměstnavatel tvrdil, že pro Vás nemá volné místo, sdělte mu, že podle zákoníku práce Vám musí zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Jestliže takové místo nemá, jedná se o překážku na jeho straně a Vám po tuto dobu přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.

Eva Fialová

jana9 | 18.1.2013 13:38:29 

Dobrý den, chci se zeptat, jsem OSVČ a jsem 6 týdnů těhotná, celý rok 2012 jsem si platila 115 kč nemoc. Je možné si výši nemocenské zvednout? A ze kterých měsíců se mi mateřská bude počítat? Poraďte mi prosím, děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství Vám bude příslušet za splnění dvou podmínek. 1) Účast na nemocenském pojištění musí trvat aspoň po dobu 180 dnů v období jednoho roku přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství a 2) účast na pojištění musí trvat alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Vyměřovacím základem pro výši PPM je 12 kalendářních měsíců před nástupem na PPM. Pokud si navíšíte platby pojistného, bude vyší pojistné s minimálním pojistným, které jste si doposud platila, zprůměrováno a z této částky bude odvozena výše PPM.

Eva Fialová

Alena | 18.1.2013 05:04:11 

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat na možnost návratu do zaměstnání po rodičovské dovolené. RD mám do 3 let věku dítěte, pracovní poměr na dobu neurčitou. Vzhledem k tomu, že dcera nenastoupi ve 3 letech do školky z důvodu malého počtu míst ve školce, jaké mám možnosti? Musí mi současný zaměstnavatel zajistit (držet) místo i po 3 letech od narození dítěte? Bylo by pro mě výhodné prodložit si dávku RD na např. 3,5 až 4 roku než půjdu znovu do práce, po umístění dcery do školky. Děkuji vám za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
po skončení tříleté rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělit práci podle Vaší pracovní smlouvy. Tří roky je maximální délka rodičovské dovolené podle zákoníku práce. Po této době může zaměstnavatel trvat na tom, abyste se vrátila do práce. Se zaměstnavatelem se můžete dohodnou na poskytnutí neplaceného volna. V této době však již nejste chráněná zákoníkem práce jako po dobu rodičovské dovolené. To znamená, že Vám zaměstnavatel může dát např. výpověď pro nadbytečnost, jsou-li důvody této výpovědi dány. Čerpání rodičovského příspěvku si můžete prodloužit, pokud jste již nevyčerpala maximální limit rodičovského příspěvku, kterým je 220 000 Kč.

Eva Fialová

Andrea | 16.1.2013 21:32:30 

Dobrý den,

do 9.12. 2012 jsem byla na rodičovské dovolené s 1. dítětem. Dne 27.12. 2012 jsem se zaregistrovala na úřadu práce. Čekáme narození druhého potomka zhruba v půlce února. Chtěla bych se zeptat jestli mohu nastoupit na mateřskou dovolenou těch 8 až 6 týdnů před porodem a z čeho se mi vypočte PPM.
děkuji

S pozdravem

Odpověď:

Dobrý den,
pokud nejste v pracovním poměru, v rámci kterého byte byla nemocensky pojištěná, peněžitá pomoc v mateřství Vám vyplácena nebude.

Eva Fialová

Eva | 16.1.2013 11:39:57 

Dobrý den, jsem v pracovním poměru a těhotná. Nyní se rozhoduji, zda po mateřské nastoupit na rodičovskou (2, max. 3roky - spíše asi 2) nebo nastoupit na zkrácený úvazek, z domova. Protože jsem pochopila, že si mohu vybrat jedno nebo druhé, nelze oboje zároveň (je to tak?). Co je pro mě výhodnější? I když někde už jsem slyšela, že i na mateřské či rodičovské se dá přivydělávat. Mám rizikové těhotenství, týká se mě tedy, že mohu nastoupit na mateřskou 8týdnů před plánovaným porodem? Za odpověď předem děkuji

Odpověď:

Dobrý den, rodičovský příspěvek náleží rodiči, který celodenně osobně pečuje o dítě. Podmínka osobní celodenní péče se považuje za splněnou v přpadě, kdy dítě mladší 2 let navštěvuje jesle nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci. U dětí starších než dva roky toto omezení neplatí a dítě může navštěvovat školku podle potřeb rodiče. Celodenní osobní péče se považuje ze splněnou i tehdy, zajistí-li rodič péči o dítě jinou dospělou osobou. Výdělek rodiče není sledován. Pro Vás to znamená, že můžete být zaměstnaná, pokud celodenní péči o dítě zajistíte jedním z výše uvedených způsobů. Budete pobírat jak rodičovský příspěvek, tak i mzdu. Pokud tyto podmínky splnit nedokážete, závisí výhodnost zaměstnání ve výši Vaší mzdy. Co se týče Vaší nemocenské z důvodu rizikového těhotenství, 8. týden před očekávaným termínem porodu Vám skončí nemocenská a nastoupíte na mateřskou dovolenou s výplatou peněžité pomoci v mateřství. více

zdenka_v | 15.1.2013 14:19:41 

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak je to s mateřskou dovolenou v mém případě.
Dceři je 3,5 roku - od září nastoupila do školky a já zpět do zaměstnání (po 3-leté RD).
Momentálně jsem těhotná, čekám druhé dítě. Na druhou MD bych měla nastoupit v březnu (to ještě dceři nebudou 4 roky).
První MD jsem měla celkem vysokou, nyní je můj plat nižší. Četla jsem, že pokud nastoupím na MD s druhým či dalším dítětem, MD se mi počítá z příjmu, který je vyšší. Tedy jestli to dobře chápu, měla bych mít MD stejnou jako s první dcerou. Protože kdyby se mi počítala s nynějších odpracovaných 6ti měsíců, bylo by to určitě méně.
Zajímalo by mne i konkrétně, kde to najdu (paragraf...)
Děkuji za odpověď.
Zdenka V.

Odpověď:

Dobrý den, máte pravdu. Do čtyř let věku prvního dítěte máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství vvypočítanou ze mzdy před nástupem na první mateřskou dovolenou, pokud je to pro Vás výhodnější. Podmínkou je, že zůstáváte v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele. Toto pravidlo je zakotveno v § 19 odst. 3 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, který zní: "U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21." Eva Fialová

Míša | 15.1.2013 12:20:55 

Dobrý den, v současné době jsem zaměstnaná a jsem ve druhém měsíci těhotenství. Reálně mi však hrozí, že firma ukončí během několika týdnů svou činnost. Takže než porodím, budu pravděpodobně registrovaná na úřadu práce. Co se týče mateřské dovolené, už vím, že se na mě bude vztahovat ochranná lhůta. Trápí mě ale rodičovská dovolená. Někdo mi říkal, že v případě nezaměstnanosti si nebudu moci zvolit její délku, ale povinně ji budu muset čerpat 4 roky. Co je na tom pravdy?

Odpověď:

Dobrý den,
ochranná lhůta po skončení pracovního poměru v době těhotenství činí pro nárok na dávku peněžité pomoci v mateřství 180 dnů. Pokud Vám v této době vznikne nárok na dávbku, bude Vým tato dávka vyplácena. V případě, že Vám bude vyplácena peněžitá pomoc v mateřství, budete si moci zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku. I kdyby Vám nárok na peěžitou pomoc v mateřství nevznikl, můžete si zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku, jestliže je nemocensky pojištěn otec dítěte (jako zmaěstnanec či OSVČ).

Eva Fialová

Iva | 12.1.2013 22:21:56 

dobrý den chtěla bych se zeptat jestliže dětátko zemře ve věku necelých 2 měsícu jak dlouho po úmrtí je nárok na mateřskou děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
v případě úmrtí dítěte v době, kdy je zaměstnankyně na mateřské dovolené přísluší mateřská dovolená ještě po dobu 2 týdnů ode dne úmrtí dítěte.To samé platí i pro výplatu peněžité podpory v mateřství.

Eva Fialová

Káča | 11.1.2013 17:07:27 

Dobrý den, prosím o radu, byla jsem na 3roky s malým doma na rodičovském přízpěvku, dne 7.1.2013 bylo malému tři roky, ale nepřišly mi ještě peníze, mám ještě nárok na jednu výplatu tudiž 7600Kč?? děkuji

Odpověď:

Dobrý den, rodičovský příspěvek se vyplácí zpětně za předchozí měsíc. Pokud Vám tedy předchozí měsíc na tuto dávku vznikl nárok, měl by Vám být tato dávka vyplacena. Maximální fianční částka (strop) rodičovského příspěvku je 220 000 Kč. Informajte se na úřadu práce, zda Vám tato suma již nebyla vyplacena.

Eva Fialová

Eva | 11.1.2013 13:23:10 

Dobrý den,v březnu 2013 mi končí rodičák..už nyní začínám 5 měsíc těhotenství.Chci se zeptat jestli po rodičáku jít na pracák a nebo se domlluvit s lékařem na neschopenku,jelikož se nemám kde vrátit do práce.Před prvním otěhotněním jsem pracovala ale šla jsem na nemocenskou,šéf měl pak finanční problémy tak chtěl at mu podepíšu výpověd dohodou.Zajímalo by mě jestli si budu moci vybrat variantu rodičáku.Moc děkují

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste byla v době ukončení pracovního poměru již těhotná, vztahuje se na Vás 180 denní ochranná doba. Pokud Vám v této době vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství, bude Vám tato dávka vyplácena, i když již nejste účastna na nemocenském pojištění. V takovém případě si budete moci zvolit i délku čerpání rodičovského příspěvku. Jestliže jste těhotná v době ukončení pracovního poměru nebyla, ochranná doba se na Vás nevztahuje a peněžitá pomoc v mateřství Vám vyplácena nebude. Délku rodičovského příspěvku si budete moci zvolit jedině tehdy, je-li na nemocenském pojištění (jako zaměstnanec či jako OSVČ) účasten otec dítěte.
Po skončení čerpání rodičovského příspěvku na nemocenskou jít nemůžete, pokud v té době nebudete již zaměstnaná. V takovém případě doporučuji přihlásit se na Úřadu práce.

Eva Fialová

Ilonka | 10.1.2013 20:05:31 

Dobrý den,
v březnu 2012 jsem se vrátila po 3leté mateřské dovolené. v ćervenci 2013 bych měla porodit druhé dítě. Od té doby pracuji, ale jsem často i na "ošetřovačce". Bude následná mateřská a rodičovská dovolená nějak krácena? Teď jsem již měsíc na "ošetřovačce" a je možnost, že budu až do června. Syn je nemocný a nemůže v nejbližší době zpět do kolektivu. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
mateřská ani rodičovská dovolená se Vám krátit nebude. Délka mateřské a rodičovské dovlené je pevně stanovena v zákoníku práce. Mateřská dovolená zaměstnankyně činí 28 týdnů, rodočovská dovolená se poskytuje maximálně do tří let věku dítěte.

Eva Fialová

Lenka | 10.1.2013 12:40:10 

Dobrý den. Jsem s dvouletým synem na RD (mám tříletou variantu)a v květnu by se mělo narodit druhé miminko. Mám nárok na PPM a kdo mi to bude případně vyplácet - OSSZ nebo zaměstnavatel?Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele, bude se Vám peněžitá pomoc v mateřství vyplácet. Tato dávka bude vypočítaná z výdělku, kterého jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou a bude Vám ji vyplácet OSSZ.

Eva Fialová

Vladuš | 9.1.2013 16:36:45 

Dobrý den,od 15.5.12 jsem vedena na ÚP a otěhotněla jsem 28.5.12.V zaměstnání jsem byla od 15.3.2011 do 11.5.2012 nikdy jsem nemarodila. Lékař mi vystavil MD od 14.1.2013. Nejsem si jistá jestli mám nárok na mateřskou. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
na peněžitou pomoc v mateřství bohužel nárok nemáte, protože nemáte žádný výdělek. Kdybyste ovšem sehnala do počátku období, ve kterém se tento příspěvek čerpá, zaměstnání, pravděpodobně byste splnila 270 dnů trvání nemocenského pojištění ve dvou letech před vznikem nároku na dávku a peněžitá pomoc v mateřství by Vám byla vyplácena.

Eva Fialová

josef | 9.1.2013 11:32:38 

s manželka je na RP dítě / nar. 8.3.2010/, školku máme zařízenu. Kdy může dítě nastoupit a za jakých podmínek. RP na 3 roky.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud má Vaše manželka čerpání rodičovského příspěvku podle právní úpravy účinné do 31.12.2011, může Vaše dítě navštěvovat mateřskou školku bez ztráty nároku na dávku až po dosažení třech let věku a to pouze na 4 hodiny denně.
Pokud Vaše manželka přešla na systém čerpání podle právní úpravy účinné od 1.1.2012, platí pro nárok na rodičovský příspěvek podmínka, že dítě mladší 2 let navštěvuje jesle nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci. Po dvou letech věku dítěte se již rozsah docházky nesleduje.

Eva Fialová

Umbra | 8.1.2013 15:47:29 

Dobrý den,
obracím se na Vás v souvislosti s dotazem týkajícím se návratu do práce po dvou mateřských dovolených následujících relativně krátce po sobě.

Na první MD jsem nastoupila 1. 9. 2011 a na druhou 20. 12. 2012, mezitím jsem tedy byla na rodičovské dovolené. Nepodařilo se mi nikde nalézt odpověď na otázku, zda by měl můj zaměstnavatel povinnost zařadit mě na tutéž pracovní pozici, kdybych se vrátila do práce ihned po ukončení mateřské dovolené, nebo zda by mě zařadil podle pracovní smlouvy. Mohli byste mi, prosím, poradit? Uvažuji samozřejmě pouze případ, že daná pozice u zaměstnavatele stále existuje.

Děkuji za ochotu a přeji hezký den

Umbra

Odpověď:

Dobrý den,
po návratu za mateřské dovolené je Váš zaměstnavatel povinen vrátit Vám stejné pracovní místo (stejnou "židli"). Po návratu z rodičovské dovolené má zaměstnavatel povinnost přidělovat Vám práci podle Vaší pracovní smlouvy.

Eva Fialová

ajka | 8.1.2013 14:57:21 

Dobry den, mam smlouvu na dobu neurcitou a 100% uvazku, cerpala jsem dvouletou rodicovskou dovolenou do konce zari 2012, od 1.9.2012 pracuji na 40% uvazku. Od zari 2013 bych chtela pracovat opet na plny uvazek. Pred odchodem na materskou jsem podepisovla zadost o drzeni mista do veku 3 let ditete. Je zamestnavetel povinen zaradit me na plny uvazek ?

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám po skončení rodičovské dovolné musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. K Vašemu návratu do práce došlo k 1.9.2012. Délka pracovního úvazku je vždy na dohodě mezi zaměstnance a zaměstnavatelem. Pokud jste se se zaměstnavatelem dohodla na zvýšení Vašeho pracovního úvazku, je Váš zaměstnavatel tuto dohodu povinen dodržet a pracovní úvazek Vám k dohodnutému datu zvýšit.

Eva Fialová

Romajs | 8.1.2013 13:25:36 

dobrý den,mám otázku od srpna do září jsem byla na úřadu práce a od září jsem zaměstnaná,nyní jsem otěhotněla,chci se zeptat,musím odpracovat tych 270 dní a pokud ano,počítá se mi do toho i úřad práce?dělám ve školsví,tak mě zajímají i svátky,lékař mě chce poslat na riz. těhotenství,to by se mi počítalo i nadále?Ještě poprosím co znamená ochraná lhůta(180dní),děkuji mnohokrát,Peřinová

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství máte, pokud jste v posledních dvou letech byla 270 dnů před nárokem na tuto dávku účastna na nemocenském pojištění, tedy včetně víkendů, svátků i pracovní neschopnosti. Evidence na úřadu práce se do doby nemocenského pojištění nepočítá, předchozí zaměstnání či úspěšně dokončené studium však ano. 180 dnů je délka ochranné lhůty u žen, jejichž zaměstnání skončilo v době těhotenství, činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění. Pokud této ženě vznikne v této době i po skončení zaměstnání nárok na peněžitou pomoc v mateřství, bude jí dávka vyplácena.

Eva Fialová

Monica | 7.1.2013 22:29:52 

Dobrý den, chtěla by jsme se zeptat na mateřskou. Jsem vedená na úřadu práce celkem dlouho dobu. Mám tedy nárok na porodné a na mateřskou? Něco jsme už četla takže si myslím že mám nárok na rodičovský příspěvěk a to 7600,- do 9 měsíců dítěte a pak do 4let 3800,- ale raději se takto ptám.
Děkuji moc za odpověd.
Monika

Odpověď:

Dobrý den, na peněžitou pomoc v mateřství má nárok žena, která v posladních dvou letech byla minimálně 270 dnů účastna na nemocenském pojištění a její pojištění stále trvá. Ve Vašem případě tedy na peněžitou pomoc v mateřství nárok nemáte. Porodné závisí na příjmu domácnosti. Nárok na porodné je vázán na stanovenou hranici příjmů v rodině, která v kalendářním čtvrtletí předcházejícím kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo, musí být nižší než 2,4násobek životního minima rodiny. Protože nemáte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, nemáte ani možnost zvolit si délku čerpání rodičovského příspěvku a bude Vám vyměřena pouze čtyřletá varianta. Po tuto dobu Vám bude náležet rodičovský příspěvek ve výši 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku dítěte a poté ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte. více

| 1 | .. | 69 | 70 | | 72 | | .. | 119 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect