Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

jana kucerova | 5.11.2012 14:46:09 

Dobrý den. Jsem vedena asi půl roku na úřadě práce. Zhruba před týdnem jsem zjistila, že jsem těhotná. Kdy mám oznámit tuhle informaci na úřadě? A má cenu si shánět ted v mé situaci práci nebo brigádu? Mám nabídku z jedné firmy, ale nemyslím si,že by mě vzali, kdybych jim oznamila, že jsem těhotná. Je to poměrně náročná práce ve výrobě.
Dále jsem se chtěla zeptat kdy se rodičovský příspěvěk vyřizuje. A hlavně jestli mě nemužou ted z evidence uřadu práce vyhodit. Děkuji za odpověd

Odpověď:

Dobrý den,
jako uchazečce evidované na Úřadu práce schání tento úřad vhodné pracovní nabídky. Některé práce jsou však těhotným ženám zakázané. Oznamte své těhotenství na Úřadu práce, aby Vám tento orgán tyto práce nenabízel.
O rodičovský příspěvek se žádá na Úřadu v práce Vašeho pobytu. Čerpání rodičovského příspěvku není překážkou vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce.

Eva Fialová

Ajja | 2.11.2012 09:23:04 

Můžu pracovat pro zaměstnavatele na DPP (jiný druh práce než doposud) i méně než 6 týdnů před porodem, aniž bych přišla o peněžitou pomoc v mateřství?

Odpověď:

Dobrý den,
matřeská dovolená zaměstnankyně začíná zpravidla od počátku šestého týdne před očekávanýn termínem porodu. Mateřská dovolená je překážkou práce na straně zaměstnance. Protože ustanovení zákoníku práce týkající se překážek v práci se na dohodu o provedení práce nevztahují, může Vás zaměstnavatel na dohodu o provedení práce zaměstnat.
Pokud budete u zaměstnavatele vykonávat na dohodu o provedení jinou činnost než jaká je uvedena v pracovní smlouvě, nebude mát tato výdělečná činnost vliv na nárok na peněžitou pomoc v mateřství ani na její výši. Pojištěnec nemá nárok peněžité pomoci v mateřství pouze, vykonává-li činnost, ze které tyto dávky náleží, tj. ve Vašem případě činnost uvedenou ve Vaší pracovní smlouvě.

Eva Fialová

Andrea | 1.11.2012 09:51:34 

Dobrý den,ráda bych po skončení mateřské dovolené a při pobírání rodičovské nastoupila zpět do práce na částečný úvazek ke stávajícímu zaměstnavateli.Pracuji ve velk pražské nemocnici a šéf oddělení mi sdělil, že částečné úvazky nemá rád a že mě nepřijme. U zaměstnavatele pracuji 12 let i po celou dobu těhotenství jsem pracovala (jako radiologický asistent jsem byla převedena na jinou práci).Jsem samoživitelka. Je povinen mi práci umožnit? děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel je povinen podle zákoníku práce zaměstnavat zaměstnance po návratu z rodičovské dovolené podle jejich pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka na jeho straně a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Pokud zaměstnankyně pečující o dítě mladší 15 let požádá o kratší pracovní dobu, je ji zaměstnanvatel povinen vyhovět nebrání-li tomu vážné pravozní důvody. Těmi jsou např. narušení či přerušení provozu zaměstnavatele. Jestliže Vám zaměstnavatel pracovní úvazek nezkrátí, nebo Vás dokonce bude nutit ke skončení pracovního poměru, obraťte se na inspekci práce.

Eva Fialová

Kamila | 31.10.2012 23:44:22 

Dobrý den,
jsem na RD, která mi končí 26.3.2013 (ve 3 letech dítěte). Jsem znovu těhotná. Termín porodu 7/2013. Měla bych tedy na cca 2 měsíce nastoupit do zaměstnání, ale dceru nevzali do školky. Mohu se se zaměstnavatelem dohodnout na neplaceném volnu na 2 měsíce (stejně jako to jde do 4 let dízěte)? Pokud se tak dohodneme, nemusí mi držet původní pozici jen během těchto 2 měsíců nebo i během následující RD? V případě, že by mi pracovní pozici nemuseli držet, bych o nástupu na 2 měsíce uvažovala a zajistila pro dceru třeba soukromou školku. Jaký postup by byl v mém případě nejvhodnější. Předem děkuji

Odpověď:

Dobrý den, zaměstnavatel Vás po návratu z rodičovské dovolené musí zaměstnat prací podle Vaší pracovní smlouvy. Současně jste po dobu mateřské dovolené chráněna před výpovědí. Po skončení rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel může umožnit neplacené volno, ale také nemusí. Věková hranice čtyř let platí pouze pro pobírání rodičovského příspěvku, nikoliv pro rélku rodičovské dovolené. I když se se zaměstnavatelem dohodnete na neplaceném volnu, již pro Vás neplatí zvláštní ochrana zákoníku práce. S Vaším zaměstnavatelem se můžete dohodnout na dvou měsících neplaceného volna. V tuto dobu však nebudete chráněná proti výpovědi, a to i pro případ organizačních změn. Změnit jednostranně vaši pracovní smlouvu nemůže, jelikož se zněním pracovní smlouvy musí souhlasit i zaměstnanec. V případě, že Vám zaměstnavatel neplacené volno umožní, musí Vás po druhé rodičovské dovolené opět zaměstnávat pracemi podle Vaší pracovní smlouvy. více

Jana | 29.10.2012 10:43:48 

Dobrý den, rodičovská dovolená na 3 roky mi končí 26.10.2012. Zaměstnavatel pro mě nemá místo (kancelář zrušena). Chci od něj dostat výpověď z organizačních důvodů - výpovědní lhůta 2 měsíce - konec zaměstnání 31.12.2012 (čili 5 platů), on by samozřejmě rád dohodu (odstupné 3 měsíce slíbil).
Dotaz: pokud mi nevymyslí žádnou práci a budu doma, mám nárok na průměrný výdělek ve výši 100 % (v mém případě pravděpodobný, nepracovala jsem při RD) nebo mi může plat krátit na 60 %? Dle § 208 bych měla dostat 100 % (čili jako kdybych pracovala).
Pokud mi občas dá nějakou práci, tak se za odpracované dny (hodiny) bude počítat plat normálně a za zbylé dny, kdy budu doma, dostanu náhradu 100 % průměrného (pravděpodobného) výdělku?
Odstupné se bude počítat z pravděpodobného výdělku nebo mi ho může zkrátit na případných 60 % x 3 ?
Děkuji za odpověď.

Jana

Odpověď:

Dobrý den, pokud pro Vás zaměstnavatel nemá práci přísluší Vím náhrada mzdy ve výši průměrného. resp. pravděpodobného výdělku. Náhradu mzdy ve výši 60 % průměrného výdělku musí zaměstabatel poskytnout pouze v případě přerušení práce pro nepříznivé povětrnostní vlivy nebo živelní události, popř. z důvodu dočasného omezení omezení odbytu výrobků nebo poptávky. Ke snížení náhrady mzdy ve Vašem případě nedochází a Vy máte nárok na náhradu mzdy v plné výši podle § 208 zákonáku práce. Průměrný výdělek se stanoví za rozhodné období, kterým je kalendářní čtvrtletí předcházející zúčtování. V případě zúčtování odstupného k 1.1.2013 by toto období byl říjen až prosinec 2012. Do průměrného výdělku se náhrada mzdy pro překážky v práci nezapočítává. Kdybyste u zaměstnavatele pracovala pouze několik dnů v týdnu nebo v měsíci, náležela by Vám mzda za odpracovné hodiny a za ostatní dobu 100 % průměrného výdělku, ale Vaše odstupné by se vypočítávalo právě ze mzdy za odpracované hodiny. více

Lucie  | 27.10.2012 00:51:30 

Dobrý den,
jsem na rodičovské dovolené, která mi bude končit v lednu. Plánujeme s manželem další dítě, ale když otěhotním déle než bych chtěla tudíž budu těhotná, rodičovskou už budu mít vyčerpanou a do porodu bude chybět třeba 5 měsíců a já si nechám napsat rizikové těhotenství, protože do práce mě na tak krátkou dobu mezi 2 dětmi nevezmou, z čeho se m bude vypočítávat PPM? Bude stejná jako u prvního dítěte, kterému ještě nebudou 3 roky, nebo neschopenka (rzikové těhotenství) to nějak ovlivní?
Díky Lucka

Odpověď:

Dobrý den,
pokud zůstanete u stejného zaměstnavatele a první dítě nebude starší než 4 roky, bude se Vám PPM počítat podle průměrné mzdy, kterou jste dosahovala před odchodem na mateřskou dovolenou s prvním dítětem. Neschopenka výši PPM neovlivní

Eva Fialová

Zvědavá | 25.10.2012 11:32:35 

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a od kolegyň z práce jsem se dozvěděla, že nové vedení zavedlo praxi, kdy se žena po mateřské dovolené nevrací na svou původní pozici, ale ani do stejné platové třídy. Žena po RP nastoupí do 6.platové třídy, minimálně na tři měsíce a absolvuje kolečko po odděleních. Tímto má prokázat zda je schopná. Nově přijatí zaměstnanci nastupují do vyšších tříd. Za mou osobu je na dobu určitou přijata jiná pracovnice. Je to tedy v pořádku, že se nevracím, když už ne na své místo(to je možné podle ZP), ale ani do stejné třídy, kterou mám ve smlouvě?? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
podle zákoníku práce má zaměstnanec zaměstnankyni po návratu z mateřské dovolené povinnost zaměstnanat na stejné pracovní pozici, jakou vykonávala před nástupem na matřeskou dovolenou. Tím, že Vám zaměstnavatel přiděluje jinou práci než máte v pracovní smlouvě, porušuje zákoník práce. Pokud Váš zaměstnavatel pro Vás práci podle pracovní smlouvy nemá, je to překážka na jeho straně a Vy máte nárok na doplatu mzdy do své průměrné mzdy.

Eva Fialová

Lida | 23.10.2012 13:32:09 

Dobry den,v lednu mi uplyne doba me materske dovolene a mam nastoupit dn prace k soukromnikovi. Pred tim jsem u neho pracovala 5 let na plny uvazek.Nyni mi nabizi jen polovicni.Ma na to pravo?

Odpověď:

Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud tuto práci nemá, znamená to překážku na jeho straně a Vám přísluší mzda podle Vašeho průměrného výdělku až do doby, než pro Vás bude odpovídající práci mít. Změna pracovního úvazku je možná pouze na základě dohody zaměstnance a zaměstnavatele. Jednorázově Vám změnu pracovního úvazku nemůže zaměstnavatel nařídit.

Eva Fialová

Luďa | 22.10.2012 23:08:29 

Dobrý den, mám dotaz ohledně rodičovského příspěvku. Manželka po mateřské dovolené nastoupila na rodičovskou dovolenou, která měla končit tak, že od 1.3. 2013 by nastoupila do práce. Vzhledem k tomu, že se z kapacitních důvodů nepodařilo pro tento školní rok děti umístit do školky, prodloužila si rodičovskou dovolenou na 4 roky. Nicméně zaměstnavatel nyní požádal manželku, aby se vrátila alespoň na půl úvazku do zaměstnání od původně plánovaného data 1.3.2013. Manželka proto ohlásila na Úřadu práce změnu rodičovské dovolené zpět na 3 roky. Chci se zeptat na následující: 1. Vzhledem k uvedené změně nebude do 1.3. 2013 nebude vyplacen celý rodičovský příspěvek, který u manželky činí 220000-,Kč. Je možné příspěvek dočerpat ještě při nástupu do zaměstnání na poloviční úvazek? 2. Pokud ano, je možné při polovičním úvazku v zaměstnání umístit děti do soukromé školky aniž by to mělo vliv na dočerpání rodičovského příspěvku? 3. Při zaměstnání na poloviční úvazek platí zdravotní a sociální pojištění zaměstnavatel? Předem děkuju za odpovědi.

Odpověď:

Dobrý den,
na vyčerpání částky 220 000 Kč nemá Vaše manželka nárok, pokud rodičovskou dovolenou ukončí před vyčerpáním celé sumy. Jedná se totiž o částku maximální. Vaše manželka však může zůstat na rodičovské dovolené a vráti se na půl úvazku do práce. Čerpání rodičovského příspěvku není výkon výdělečné činnosti na překážku, pokud zajistíte celodenní osobní péči o dítě, např. v mateřské školce.
Placení sociální a zdravotního pojištění zaměstnavatelem není závislé na druhu úvazku, přičemž minimální vyměřovací základ zdravotního pojištění je 8 000 Kč, pod tuto hranici příjmu činí zdravotní pojištění 1 080 Kč.

Eva Fialová

Sharone | 19.10.2012 09:13:53 

Dobrý den, v únoru mám nastoupit do zaměstnání po 3-leté rodičovské dovolené. Chtěla jsem se zeptat, jaké mi plynou povinnosti, jestli mám někde něco písemně oznámit atd.
Dále bych se chtěla zeptat...pokud nastoupím do práce a po nějaké době zase otěhotním...jak je to s výpočtem mateřské a musí mi pak zaměstnavatel opět držet místo? Před nynější rodičovskou dovolenou jsem u tohoto zaměstnavatele pracovala 6 let. A musím mu svůj záměr o plánování dalšího těhotenství v únoru při nástupu oznámit?
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
návrat zpět do zaměstnání byste měla Vašemu zaměstnanci oznámit co nejdříve, aby měl možnost zajistit Vám místo podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud po nástupu do práce do čtyř let věku prvního dítěte opět nastoupíte na mateřskou dovolenou, bude Vám vyplácena peněžitá pomoc v mateřství z výdělku, který jste dosahovala před nástupem na mateřskou dovolenou s prvním dítětem, pokud to pro Vás bude výhodnější.
Zaměstnavatele informujete o dalším těhotenství až opět otěhotníte. V této době Vás zákoník práce chrání před výpovědí s výjimkou výpovědi z důvodu rušení či přemisťování zaměstnavatele.

Eva Fialová

janina | 19.10.2012 08:07:48 

Dobrý den, chci se zeptat, když budu pracovat jen na částečný úvazek a odpracuji alespoň 12 měsíců, jestli mám nárok na mateřskou dovolenou a v jaké výši, úměrné mému výdělku? Předtím jsem ještě nikde nepracovala. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
na mateřskou dovolenou máte teoreticky nárok hned od prvního dne v zaměstnání. Jinak je to s peněžitou pomocí v mateřství, která se vyplácí po dobu mateřské dovolené. Podmínkou nároku na tuto dávku je zaměstnání, nebo jiná činnost, ze které se odvádí nemocenské pojištění, minimálně v délce 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Forma úvazku není rozhodující. Výše peněžité pomoci v mateřství činí 70 % vašeho průměrného výdělku.

Eva Fialová

Radka Zapletalová | 18.10.2012 09:44:06 

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění při čerpání neplaceného volna po ukončení rodičovské dovolené.
Jsem zaměstnanec, aktuálně čerpám rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte. Zaměstnavatel mě informoval, že aktuálně pro mě nemá pracovní místo, a proto mi navrhl, abych zažádala o neplacené volno do věku 4 let dítěte, s tím že se během několika měsíců pro mě místo najde.
Chci se zeptat, kdo za mě platí zdravotní a sociální pojištění po dobu neplaceného volna a zda je povinnost tento stav někde ohlašovat (na úřadě)?
Velmi děkuji za odpověď. Radka Zapletalová

Odpověď:

Dobrý den, pokud pro Vás zaměstnavatel neměl po návratu z rodičovské dovolené práci, neměl Vám dávat neplacené volno. To, že Vám po skončení rodičovské dovlené nemůže přidělaovat práci podle Vaší pracovní smlouvy, je překážka na straně zaměstnavatele a Vám náleží stoprocentní náhrada průměrného výdělku. Po dobu trvání neplaceného volna nejste Vy ani Váš zaměstnavatel povinni hradit pojistné na sociální zabezpečení. Po tuto dobu jste však důchodově pojištěna, protože Váš pracovní poměr trvá. Jinak je tomu u zdravotního pojištění. Za období neplaceného volna musí zaměstnavatel odvádět za zaměstnance pojistné z minimálního vyměřovacího základu. Tím je minimální mzda, čili 8 000 Kč. Podstatné ale je, že tím, že Vám zaměstnavatel dal volno bez náhrady mzdy, porušil zákoník práce. Postup v souladu se zákoníkem práce je náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku, dokud Vám zaměstnavatel odpovídající práci nezajistí. Eva Fialová více

Bláža | 18.10.2012 08:39:18 

jsem VŠ, pracuji v obchodní společnosti, nastoupila jsem po absolvování VŠ do zaměstnání v r. 1992, pracovala jsem do prosince 2004 kdy jsem odešla na rizikové těhotenství, porodila jsem v r. 2005 první dítě, RD mezitím 2. těhotenství po ukončení RD v r. 2009 porod 2. dítěte pracovní poměr trval celou dobu po ukončení 2. RD prac. poměr ukončen dohodou, nové zaměstnání mi nezapočetli RD do praxe. je to v pořádku?

Odpověď:

Dobrý den,
pokud nemusíte mít praxi podle zvláštního zákona, kde může být stanovená určitá lélka praxe v určitém období, je nezapočítání praxe získané před mateřskou, resp. rodičovskou dovolenou diskriminační jednání. Diskriminačním důvodem je diskriminace z důvodu pohlaví. Podle antidiskriminačního zákona je diskriminací z důvodu pohlaví i diskriminace z důvodu mateřství a rodičovství. Obraťte se na odborovou organizaci u Vašeho zaměstnavatele a na inspekci práce. Inspektorát práce může za toho jednání uložit Vašemu zaměstnavateli pokutut až do výše 400 000 Kč. Zdržení se diskriminačního jednání můžete požadovat i u soudu. U soudu bude na zaměstnavateli, aby prokázal, že se diskriminačního jednání nedopustil.

Eva Fialová

sss | 16.10.2012 08:19:23 

Dobrý den,

od od 26.3.2012 jsem na rizikovém těhotenství v pracovní neschopnosti. Nástup na mateřskou bych mohla mít dle lékařky od 17.11.2012. Po celou dobu neschopnosti jsem pro firmu vykonávala
práci doma. Mzda mi zatím vyplacena nebyla. Chtěla jsem se zeptat,
kdy bude nejlepší doba pro vyplacení této mzdy, tak aby tento příjem neohrozil/nesnížil výpočet mateřské. Prosinec 2012 nebo až leden 2013?

Odpověď:

Dobrý den,
rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém zaměstnankyně nastoupila na mateřskou dovolenou. Pro výpočet peněžité podopory v mateřství je tedy rozhodující, jaký byl Váš příjem v prosinci 2011 a v lednu 2012, než výplata mzdy před nástupem na mateřskou dovolenou. Ta se bude započítávat stejným způsobem, ať již bude vyplacená v prosinci 2012 nebo v lednu 2013.

Eva Fialová

Soňa | 15.10.2012 08:22:16 

Dobrý den, momentálně jsem na "povinné 4-leté" rodičovské dovolené.Chystám se začít podnikat, je nějak omezen výdělek na RD? jak je to se zálohami? V případě, že by to nebylo možné, mám plán B zvýšit si teď na rok mateřskou na max. -kolik mám prosím nárok? (studuji posl. ročník a dřív než v červnu příštího roku se ke svému podnikání asi nedostanu)takže zvýšit si..a pak např. v červnu ukončit.( tj. vybrat si max. peněz z těch 220tis.) V případě, že by se cokoli stalo a já se rozhodla nepodnikat, můžu zůstat na původní mateřské(co mi zbývá do věku 4let dítěte) byt jen za min.peníze (třeba 100Kč/měsíc, protože zbytek už mám vyčerpaný) ale budou mi dále platit pojištění? snad jsem se vyjádřila srozumitelně (za odpověď děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud zajistíte osobní celodenní péči o dítě starší dva roky, není výdělek čerpáním rodičovského příspěvku omezen. Rodičovský příspěvek může být čerpán až do výše 220 000 Kč, nejdéle však do 4 let věku dítěte. Pokud vyčerpáte částku 220 000 Kč, již nebudete moci rodičovský příspěvek pobírat. Pokud jste si nemohla zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku, nemůžete si ji ani během této doby měnit. Výše rodičovského příspěvku činí 7 600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a 3 800 Kč do 4 let věku dítěte.
Zdravotní pojištění za studenta do 26 let a za příjemnce rodičovského příspěvku za Vás bude platit stát.

Eva Fialová

Mirka K. | 14.10.2012 22:26:04 

Jsem od 1/2012 na rodič.dovolené (RD), rodič.příspěvek (RP) mám 8.500 Kč (tzn. do 2/2014, ale rodič.dovolenou mám u zaměstnavatele vyjednanou do 3 let dítěte 8/2014). Denní výměr pro PPM jsem měla 930 Kč (lékařka). Nyní si občas přivydělám na dohodu o provedení práce (DPP) s výdělkem nad 10 tisíc hrubého/měsíc. Mohu žádat při daňovém přiznání o vrácení daně? Dále mám jinou DPP u jiné firmy s občasným výdělkem 3 tis. hrubého/měsíc (zde daň zpět nedostanu?). Dále chci začít pracovat na částečný úvazek v zaměstnání, kde chci po skončení RD zůstat, výdělek při zkrác.úvazku cca 8 tis.hrubého/měs. Vím, že nemusím podávat v původním zaměstnání výpověď, jen získat souhlas pro to, že budu pracovat jinde na stejné pozici. Kdy nejpozději ale podat výpověď? Dva měsíce před ukončením RD? Jak by tyto mé výdělky mohly ovlivnit mou další PPM? Je pravda, že když budou mé současné výdělkdy nižší než v prvním zaměstnání a druhé dítě se narodí do 4 let věku prvního, můžu mít PPM stejnou jako při prvním dítěti? A co nemocenskou, tu taky můžu mít ve stejné výši? Lze být na neschopence již po uplynutí vydávání rodič.přísp. více

Odpověď:

Dobrý den, pokud chcete v současném zaměstnání dát výpověď, musíte počítat s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Tato lhůta začíná běžet následnující kalendářní měsíc po podání výpovědi. Podáte-li např. výpověď v průběhu října, bude ve výpovědní lhůtě do konce prosince. Druhá peněžitá pomoc v mateřství se počítá buďto z výdělku, který jste dostahovala před čerpáním první PPM, nebo mezi první RD a druhou MD, záleží na tom, který výdělek byl vyšší. Toto platí ovšem jen do čtyř let věku prvního dítěte a zároveň zapředpokladu, že zůstáváte u dosavatního zaměstnavatele. U nového zaměstnavatele pravidlo výpočtu PPm z vyššího výdělku neplatí. PPM se Vám bude počítat z výdělku, jaký jste u druhého zaměstnavatele dosahovala před nástupem na MD. Nemocenská se bude počítat z vašeho průměrného výdělku před jejím čerpání. Pravidlo vyššího výdělku jako u PPM zde neplatí. Při vzniku pracovní neschopnosti v době čerpání rodičovské dovolené nemocenské nenáleží. více

Mischellinka | 13.10.2012 00:39:15 

Dobrý den,
Můj dotaz směřuje na správnost započítané praxe v novém zaměstnání. Moje situace je následující - po maturitě jsem téměř ihned začala pobírat rodičovský příspěvek na syna (rok 2004), během té doby jsem studovala prezenčně v bakalářském programu. 29.8.2008 jsem složila SZZ a jelikož jsem v té době byla podruhé těhotná, začala mi vysoká škola vyplácet PPM. To trvalo 29.8.2008 – 4.1.2009. Poté jsem již opět pobírala rodičovský příspěvek a opět studovala, v dvouletém navazujícím magisterském programu (tentokrát kombinovaně). Nyní jsem nastoupila do svého prvního zaměstnání a do praxe mi bylo započteno 129 dní (zřejmě PPM u druhého dítěte). Je to v pořádku? Pokud mám započtenou mateřskou, nemělo by se to týkat i rodičovské?
Velmi děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
bohužel nemůžu odpovědět, pokud nevím, jak zaměstnání v současné době vykonáváte. Pokud se na Vaše zaměstnání vztahují zvláštní předpisy, je třeba hledat odpověď na zápočet praxe v těchto zvláštních předpisech.

Eva Fialová

Macek | 12.10.2012 13:43:12 

Dobrý den,
chci se zeptat, jsem na rodičovské dovolené s dcerou a teď jsem znovu těhotná. Druhé dítě by se mělo narodit začátkem června a dcera má narozeniny v červenci. Jak to budu mít s RP, budu stále na RD než nastoupím na mateřskou? A kdy je vhodné nahlásit zaměstnavateli že jsem podruhé těhotná? Smlouvu mám na dobu neurčitou.
děkuji Marcela

Odpověď:

Dobrý den,
jestliže jste na rodičovské dovolené se dvěmi dětmi, pobíráte rodičovský příspěvek pouze jednou. Rodičovský příspěvek však pobírat nebudete pokud s druhým dítětem nastoupíte na mateřskou dovolenou a vznikne Vám nárok na dávku peněžité pomoci v mateřství. Peněžitá pomoc v mateřství, pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele, se bude počítat z Vašeho příjmu, kterého jste dosahovala před nástupem na první mateřskou dovolenou. Těhotenství svému zaměstnavateli nahlaste co nejdříve, neboť podle zákoníku práce je zaměstnanec povinen oznámit překážku v práce, jakmile se o ní dozví.

Eva Fialová

Niki | 11.10.2012 09:34:47 

Dobrý den,
termín porodu mám 1.2.2013 a pracovní smlouva mi trvá do 31.3.2013. Poté mi ji určitě zaměstnavatel neprodlouží. Na mateřskou tedy nastupuji v průběhu prosince, ale na rodičovskou až v době, kdy už mi nebude prodloužen pracovní poměr. Jak si potom můžu volit délku a výši rodičovského příspěvku? Nebo může žádat i manžel, přičemž bych ale o dítě pečovala já? Manžel veškeré podmínky nároku splňuje.
Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
pokud Vám vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství, vznikne Vám i nárok na volbu délky pobírání rodičovského příspěvku. Kdyby Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství nevznikl, protože jste nesplnila 270 dnů účasti na nemocenkém pojištění, mohla byste si déklu pobírání rodičovského příspěvku rovněž zvolit, neboť podmínky pro volbu by splnil Váš manžel. Po volbu rodičovského příspěvku stačí, splňuje-li podmínky pro volbu jeden z rodičů.

Eva Fialová

Jitule | 9.10.2012 20:06:13 

Dobrý den, po 6 letech bych se měla vrátit po rodičovské dovolené do práce. V pracovní smlouvě mám : Vedoucí pool.účtárny, mzdu 21tis. Zaměstnavatel mi nabídl místo v pool.účtárně a mzdu 16tis. Vím že mi nemůže držet vedoucí pozici, ale zajímalo by mě, zda mi může snížit plat. Pracovní doba by byla stejná i místo stejné. Můžu se nějak bránit?

Odpověď:

Dobrý den,
snížení mzdy mzdovým výměrem je jednostranný úkon zaměstnavatele. Snížit mzdu Vám zaměstnavatel může i bez Vašeho souhlasu. Možnost obrany proti snížení mzdy je odvolání se na diskriminaci v odměňování z důvodu mateřství, která je zakázána.

Eva Fialová

| 1 | .. | 72 | 73 | | 75 | | .. | 119 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect