Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Pracuji ve státní správě, kde je plat určován nařízením 564/2006 Sb. V kolektivní smlouvě má Úřad, kde pracuji uvedeno, že nepoužije pro určení platu § 6 tohoto nařízení, je tedy zaměstnanci určena platová třída a platový stupeň. Pro výpočet platového stupně je podle nař. vlády 564/2006 Sb. započítávána praxe. Za rodičovskou dovolenou je tato praxe určena max. 6 let. Já jsem byla na řádné rodičovské mnohem déle, protože mám více dětí. Zaměstnavatel mi zcela v souladu s nařízením vlády započítává pro určení platového stupně pouze 6 let. Kdybych ale namísto rodičovské dovolené pracovala, můj platový stupeň by byl o jeden platový stupeň vyšší, což v mém případě činí cca 1000,- Kč měsíčně v hrubé mzdě. Domnívám se, že uvedené nařízení vlády je v ustanovení § 4 odst. 5 v rozporu s antidiskriminačním zákonem, neboť podle antidiskriminačního zákona jsou veškerá znevýhodnění kvůli mateřství považována za přímou diskriminaci. Nařízení vlády ale určuje, že za rodičovskou dovolenou bude pro výpočet platového stupně přiznáno pouze 6 let. neexistuje žádný jiný právní předpis, který by kompenzoval nižší mzdu a posléze nižší důchod. více
Odpověď:
Dobrý den,
nařízení vlády je diskriminační. Děkujeme za informaci o tomto nařízení. Dáme podnět k jeho změně.
Zákaz diskriminace je kromě české Listiny základních práv a svobod a zákona č. 198/2009 o rovném zacházení a opravných prostředcích ochrany před diskriminací některých (antidiskriminační zákon) upraven ve směrnici 2006/54/ES o zavedení zásady rovných příležitostí a rovného zacházení pro muže a ženy v oblasti zaměstnání a povolání. Existuje rovněž Úmluva o odstranění všech forem diskriminace žen přijatá Valným shromážděním OSN v roce 1979.
Eva Fialová
Dobrý den, Mé přítelkyni se narodilo dítě, žijeme ve společné domácnosti otcovství jsem přiznal. Mám nárok na den volna u zaměstnavatele
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní volno se poskytne na nezbytně nutnou dobu a) s náhradou mzdy nebo platu k převozu manželky (družky) do zdravotnického zařízení a zpět, a b) bez náhrady mzdy nebo platu k účasti při porodu manželky (družky). O dítě můžete pečovat i po dobu rodičovské dovolené, a to v případě otce od narození dítěte.
Eva Fialová
Vážená paní / pane. Prosím o radu. Mám smlouvu na dobu určitou, ta mi končí 31.5. 2014. Z toho 15.5.2014 nastupuji na mateřskou dovolenou. Zbývá mi vybrat ještě 8 dní dovolené, tu ale vybírat už nebudu. Chci zaměstnavatele požádat o proplacení dovolené. Mohu? Vyhoví mi? Jinak by mi ta dovolená propadla a to snad nejde. Děkuji Denisa
Odpověď:
Dobrý den,
po skončení pracovního poměru Vám zaměstnavatel musí náhradu za dovolenou vyplatit.
Eva Fialová
Dobrý den,od roku 2007 pracuji v jedné místní firmě...smlouvu mám na dobu neurčitou(už jsem vám jednou psala-viz-níže Andy)..Dnes jsem absolvovala vstupní prohlídku (končí mi RD,nastupuji 7.4.2014) kde mi byla paní závodní dr.zrušena noční směna.dle výpisu z mojí karty praktického lékaře..nesmím vykonávat.Šla jsem zpět za paní personální do práce at mi dá nové papíry pouze na dvousměnný provoz ...zpátky k dr...a jeste mi mmj.podotkla což me hlavne zajímá...řekla mi že pokud nastane ve firme 3smenný provoz mohu i nemusim počítat s výpovědí zduvodu zdravotního omezení a tímto pádem prý nemám nárok na odtupné...JE TOHLETO PRAVDA....dále se chci zeptat.bo už jsem byla od známých i zpráce informována že nemám podepisovat žádné dodatky jak nastoupím do práce...tím myšleno že pokud tam budu mít napsaný noční provoz,nemám podepisovat a má mi napsat do dodatku provoz jaký mám danný v papírech od lékaře.Jak už jsem psala 3směnný provoz zatím nemáme....na co si mám dávat bacha při nástupu,určitě budu nejaký dodatek podepisovat,at se mužu vyvarovat...děkuji..... více
Odpověď:
Dobrý den,
omlouvám se, ale Vaše doplňujícímu dotazu moc nerozumím, proto nemohu odpovědět.
Eva Fialová
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem.Za nedlouho se nám narodí dítě druhé na PPM nárok nemám.Může si o PPM zažádat manžel s tím že by si i při mateřské u svého zaměstnavatele přivydělával na např. Dohodu o provedení práce? Pobírak by pak PPM dál? Nepřišel by o nárok na dovolenou ?
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste v pracovním poměru, tak nárok na PPM máte. Jestliže chce PPM pobírat manžel, může s Vámi uzavřít dohodu o péči o dítě. Tato dohoda je účinná od 7. týdne po porodu. U svého zaměstnavatele by Váš manžel mohl být zaměstnán na základě smlouvy o pracovní činnosti (max. 300 hodin za kalendářní rok) nebo dohody o pracovní činnosti (max. 20 hodin týdně). Na nevyčerpanou dovolenou nárok Váš manžel neztratí.
Eva Fialová
Dobrý den,doposud jsem neobdržela odpověď na svůj dotaz,ten tedy opakuji:jsem nyní na neschopence až do nástupu na MD 21/05/2014.Po MD bych se ráda vrátila na svou původní pozici s původní agendou,jenže:v prosinci 2013 byl přijat nový zaměstnanec/muž,v rámci jakýchsi strukturálních změn firmy(ty doposud nebyly nijak oficiálně sděleny či potvrzeny na naší firmě),bez znalosti provozního jazyka naší firmy,kterým je NJ,bez praxe.Byl přijat v době,kdy můj šéf nevěděl,že jsem v jiném stavu a já vnímám jako diskriminančí, že nově příchozímu nyní musím předávat 70% své agendy,kterou jsem 8let vykonávala bez pochybení,s velice dobrou NJ,znalostí AJ,znalostí technické terminologie potřebné pro objednávání zboží atd.Chtěla jsem se zeptat: nyní jsem tedy do 21/5 na neschopence, pak na MD,po uplynutí 28týdnů se ovšem budu chtít vrátit k té agendě, kterou jsem musela nyní nepochopitelně (ještě před neschopenkou) předat novému zaměstnanci firmy.Jaká mám práva a jak se mohu hájit, vyjma argumentů,že jsem chráněná po dobu MD zákonem a zaměstnavatel je povinnen držet mi mou "židli"?Zaměstnavatel mne totiž může zaměstnat např.na měsíc a pak pro nadbytečnost vypovědět z prac.poměru. více
Odpověď:
Dobrý den,
dotaz byl již zodpovězen. Jinak než zákoníkem práce, popř. antidiskriminačním zákonem se bránit nemůžete. Podle § 47 ZP Vám zaměstnavatel musí vrátit stejnou pracovní pozici. Proti případné výpovědi se můžete do dvou měsíců od skončení pracovního poměru bránit u soudu žalobou na neplatnost výpovědi.
Eva Fialová
Dobrý den, prosím o informaci, jak je to s výší mateřské dovolené v případě druhého dítěte, které se narodí, když první dítě bude mít 2,5 roku. Rodičovský příspěvek jsem pobírala 2 roky, ale prodloužila jsem si rodičovskou (už bez příspěvku) do 3 let věku dítěte. Nepravidelně pracuji u svého zaměstnavatele na dohodu.
Odpověď:
Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství se Vám bude vypočítávat z vyměřovacího základu, kterého jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou.
Eva Fialová
Po návratu z rodičovské dovolené žádám svého zaměstnavatele o zkrácený úvazek 5 hodin denně na dobu letních prázdnin, kdy nemám hlídání pro 2 děti: 6 a 3 roky. Pracovala jsem jako operátorka call centra s provozní dobou od 8 do 17 hodin.
Na svoji žádost jsem dostala tuto odpověď:
"vzhledem k provozu callcentra od 8mi do 17ti hodin je třeba, abys tady byla minimálně 7h (např. od 8mi do 15ti hodin) s tím, že 2x do měsíce tady budeš do 17ti hodin tzn. od 10h do 17ti hodin. Přes léto si všichni vybírají dovolenou, protože do dubna je sezóna a od září opět začíná.
Nemohu brát na léto někoho navíc, jen kvůli tomu, že si nezajistíš hlídání.
Záleží na tobě, jak to s tou prací myslíš vážně."
Mohu znát váš názor a zda má cenu se pouštět do dalších sporů či vzít alespoň to, co nabízí. Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud pečujete o dítě do 15 let věku můžete požádat zaměstnavatele o kratší pracovní dobu. Ten Vám musí vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody, např. ohrožení či přerušení provozu.
Eva Fialová
Dobrý den, čeká mě návrat do práce po rodičovské dovolené. Počítám s tím, že dostanu výpověď "z organizačních důvodů". Musím přistoupit na výpověď dohodou nebo mohu trvat na klasické výpovědi s dvouměsíční výpovědní lhůtou tzn. že bych na dva měsíce nastoupila do práce, aby mi potom byla vyplácena vyšší podpora v nezaměstnanosti, která by se vypočítávala z výplaty a ne z rodičovských dávek? Děkuji předem za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní poměr můžete ukončit buďto dohodou nebo Vám musí zaměstnavatel dát výpověď. V takovém případě musíte u zaměstnavatele vykonávat práci podle pracovní smlouvy. Pokud pro Vás zaměstnavatel již práci nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Pokud pro zaměstnavatele budete pracovat minimálně 1 den (podle některých názorů 1 měsíc) bude se Vám podpora v nezaměstnanosti vypočítávat z průměrné mzdy.
Eva Fialová
Dobrý den.Prosim vas poradte mi ako mam postupovat když sem dal zaměstnavateli vypověd v skušebny lhute k poslednimu lednu. Je konec března a ja sem za nej odpracoval neco přes 100 h a nemam za odvedenou praci ani korunu .Dostal sem se do platebni neschopnosti a nevim co dal. S pozdravem Štefan tel.774161921
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí vyplatit mzdu za provedenou práci. Od 1.3.2014 je zaměstnavatel v prodlení. Upozorněte zaměstnavatele doporučeným dopisem. Můžete podat i žalobu k soudu.
Eva Fialová
Zjistila jsem,že jsem nenahlásila zaměstnavateli,kdy se chci vrátit z mateřské dovolené.Chtěla bych zůstat 3roky,musí mě po třech letech vzít?Teď jsem na mateřské necelé dva roky.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste v oznámení o čerpání rodičovské dovolené neuvedla její délku platí, že je čerpáte rodičovskou dovolenou v délce do tří let věku dítěte.
Eva Fialová
Dobrý den, mám pracovní poměr na dobu určitou: od 1.9.2013 do 30.6.2014. V prosinci jsem otěhotněla, na mateřskou bych měla nastupovat 21.7.2014, TP je 15.9.2014. Od 19.3.2013 jsem na rizikovém těhotenství. Chtěla bych se zeptat, zda budu mít nárok na PPM i tehdy, když budu až do nástupu na mateřskou práce neschopná. Budu si moci i na mateřské přivydělat? Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
Vaše nemocenské pojištění končí s koncem pracovního poměru. Protože Vám vznikne nárok na PPM do 180 dnů do konce nemocenského pojištění, budete mít na PPM nárok. V době čerpání PPM si můžete přivydělat bez omezení jako OSVČ, na základě dohody o provedení práce, pracovní činnosti nebo uzavřít novou pracovní smlouvu. PPM plyne z nemocenského pojištění z činnosti, kterou již nevykonáváte.
Eva Fialová
Dobrý den,
v mém zaměstnání - neziskové organizaci pracuji již 8 let, z toho více jak 3 roky na HPP. Bohužel zde došlo ke změnám a chystá se přetěhování firmy do jiného města, pokrácení úvazku a s tím spojené snížení platu. do zaměstnání již tak dojíždím 20 km a přestěhování organizace do ještě vzdálenější lokality a následné pokrácení úvazku je již pro mě finančně neúnosně. S případnými změnami ve smlouvě tedy nesouhlasím. Jak tedy bude zaměstnavatel postupovat s výpovědí? Jaký může uvést důvod? Co mám od zaměstnavatele ve výpovědi požadovat (nevyčerpaná dovolená, odstupné)? Může po mě zaměstnavatel požadovat, abych výpověď dala já? Může mi zaměstnavatel dát výpověď za porušování pracovních povinností? Z mé strany k žádnému porušení nedošlo, žádné písemné upozornění od zaměstnavatele jsem neobdržela. Bohužel se domnívám, že celá situace kolem mé výpovědi je ze strany zaměstnavatele spíše osobního rázu, než že bych porušovala pracovní smlouvu. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám může dát výpověď buďto z organizačních důvodů nebo z důvodu přemístění zaměstnavatele. V obou případech máte nárok na odstupné a na proplacení nevyčerpané dovolené. Pokud jste neporušila pracovní povinnosti, byla by taková výpověď neplatná.
Eva Fialová
Dobrý den,21.05.2014 nastupuji na mateřskou dovolenou (nyní jsem ale na neschopence z důvodu rizika předč.porodu),po které bych se ráda vrátila na SVOU PŮVODNÍ POZICI,ve které aktivně využívám německý jazyk a vím,že zaměstnavatel mne MUSÍ po 28týdnech na původní pozici umístnit.Jenomže:už nyní byl přijat na dobu neručitou člověk /muž/, který z údajných strukturálních změn převzal 70% mé agendy,ovšem oficiálně nedošlo k žádné změně v mé smlouvě ani ve firemní struktuře.Můj osobní pocit je,že přijetí nového pracovníka-muže je diskriminační,neboť jsem mu musela předat svou agendu za 8 let,přičemž jsem nikdy nebyla napomenuta z pochybení či chybovosti a svou /nyní jeho/ práci jsem mohla nadále vykonávat.Ptám se tedy,jak to bude po skončení MD,až budu chtít svou původní pozici /tedy agendu,jež jsem musela předat nově příchozímu a má vazbu na využití mých jazykových znalostí, kvůli kterým jsem byla do práce přijata/.Ve smlouvě mám "obligátní" REFERENT PRODEJE,bez bližší specifikace, tudíž nevím, jaké právo budu mít vyžadovat svou původní práce s využitím němčiny,což jsem pro firmu vykonávala 8 let.A jak to bude v případě,že se po 28týdnech budu chtít vrátit,ale ne na plný prac. více
Odpověď:
Dobrý den,
po skončení mateřské dovolené Vás zaměstnavatel musí zařadit na původní pracovní pozici. Musí Vám vrátit stejnou "židli". To, že jste předala práci jinému zaměstnanci, kterého Váš zaměstnavatel zaměstnává na stejné pozici, je problémem zaměstnavatele. Oznamte Zaměstnavateli, že se budete vracet po skončení mateřské dovolené do práce. Pokud by pro Vás zaměstnavatel stejnou pracovní pozici neměl, může Vám přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Domnívám se se však, že zaměstnavatel práci má, pouze Vaši práci přiděluje jinému zaměstnanci. Z tohoto důvodu Vám proto musí vrátit Vaši původní pracovní pozici.
Pokud zaměstnanec pečující o dítě do 15 let věku požádá o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, musí zaměstnavatel této žádosti vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody.
Eva Fialová
Dobrý den, RD mi končí 5/2015. Chtěla bych nastoupit dříve a to letos 9/2014. Stávající smlouvu mám na plný úvazek na dobu neurčitou. Mám děti 2+4 roky, z toho důvodu jsem požádala o část. úvazek. 1) Musím podepsat novou smlouvu na část. úvazek s novými podmínkami, s tím související 3m zkuš. doba atd. a ruší se tímto smlouva původní? 2) V případě že ano, zruší se i zákonná ochranná lhůta, kdy mi zaměstn. musí držet místo po 3 roky? 3) Může mě zaměstnavatel po 3m zkušební době vyhodit? Je to nějak ošetřeno? I když bych původně ještě byla v ochranné lhůtě? 4) Mohla bych si zatím sjednat na stejnou pozici práci na dohodu? Vrací se nás po RD na místo více a místo je jen jedno, bojím se, aby práce na část. úvazek plus nová smlouva nebyla záminka jak mě jednoduše propustit.
Odpověď:
Dobrý den,
rozsah pracovní doby se mění dodatky k pracovní smlouvě. V jednom pracovním poměru můžete mít pouze jednu zkušební dobu. Po návratu z RD Vám musí zaměstnavatel přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Takovou práci musí přidělovat všem zaměstnankyním a zaměstnancům, kteří končí čerpání RD. Pokud zaměstnavatel pro Vás práci nemá a u zaměstnavatele neproběhly žádné organizační změny, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem těhotná, otce v rodném listě uvádět nebudu. Ráda bych tedy práva na dítě převedla na své rodiče, aby v případě, že by se mi něco stalo, dítě nemuselo přejít do státní péče. Jak to mám prosím udělat?
Děkuji, Jarosalava
Odpověď:
Dobrý den,
rodičovské odpovědnosti by Vás mohl zbavit pouze soud, a to jedině, bylo-li by to v souladu se zájmy dítěte. Nemůže-li o dítě osobně pečovat žádný z rodičů ani poručník, může soud svěřit dítě do osobní péče jiného člověka, Ujala-li se osobní péče o dítě osoba příbuzná nebo dítěti blízká, dá jí soud přednost před jinou osobou, ledaže to není v souladu se zájmy dítěte.
Eva Fialová
Dobrý den,15.5.2014 mi končí rodičovská dovolená.Zjistila jsem,že jsem znovu těhotná.Pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou.Do práce jsem se měla vrátit 1.8.,zaměstnavatel mi umožnil neplacené volno po dobu 2,5 měsíce.Je jasné,že těhotenství bude rizikové,léčím se s hypertenzí.Může mi lékař napsat neschopenku,i když jsem byla 3 roky na RD?Když nenastoupím do práce,dostanu výpovědˇ? A jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění? Mám nárok na nějakou podporu,než se mi narodí další dítě?Děkuji za odpovědˇ.
Odpověď:
Dobrý den,
po skončení rodičovské dovolené můžete být z důvodu rizikového těhotenství v pracovní neschopnosti. Zaměstnavatel nemůže dát výpověď těhotné zaměstnankyni, ani zaměstnankyni, která je na nemocenské. Zdravotní pojištění za Vás bude platit stát.
Eva Fialová
Dobrý den, v srpnu očekávám druhé dítě, v současné době jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem (2 roky). V lednu 2012, ještě během pobírání PPM, mi skončila pracovní smlouva na dobu určitou. Od té doby spolupracuji s bývalým zaměstnavatelem jen na DPP. Od března do června (vč.) budu mít každý měsíc příjem z DPP vyšší než 15 000 Kč, tudíž budu podle nových pravidel plátcem sociálního pojištění. Vím, že nebudu mít nárok na PPM, protože nebudu mít v posledních 2 letech odpracováno 270 dní. Pracovala jsem na DPP, ale příjmy byly ve většině případů nižší než 5000 Kč/měsíc. Chtěla bych se proto zeptat, zda i za výše uvedených podmínek budu mít nárok alespoň na nějaké dávky nemocenského pojištění plynoucí z DPP? Pokud ano, jak mám postupovat? Termín porodu mám 11.08.2014, v práci bych ráda setrvala do poloviny července 2014. Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud je odměna z DPP vyšší než 10 000 Kč, je zaměstnanec účasten na nemocenském pojištění. Pro nárok na PPM nejsou podstatné odpracované dny, ale dny, kdy jste byla nemocensky pojištěná. Nemocensky pojištěná jste byla i na rodičovské dovolené s prvním dítětem, protože jste byla v pracovním poměru. Pokud nebudete mít nárok na PPM, ale budete mít nárok na nemocenskou (pokud budete v daném měsíci nemocensky pojištěná), můžete pobírat nemocenskou v souvislosti s porodem.
Eva Fialová
Dobrý den, v pátek jsem podepsala smlouvu o výkonu práce roznos letáků... Obě smlouvy řidič odvezl, s tím, že mi jednu podepsanou od zaměstnavatele přiveze v neděli... V sobotu jsem roznesla letáky a pak zaměstnavateli volala, že se mi ta práce nelíbí neboť máme vážně nemocnou dcerku 5 měs. a nezvládala bych to časově... Zaměstnavatel mi řekl že mám 30 denní výpovědní lhůtu... je to možné??? Ted mi vyhrožuje, že zaplatím pokutu ve výši 20.000 Kč??? Může??? když ani nemám smlouvu...není to proti zákonu, že mi smlouvu odvezl pryč??? děkuji za odpověd...
Odpověď:
Dobrý den,
záleží na tom, jakou smlouvu jste podepsala. Pokud to byla dohoda o pracovní činnosti, je výpovědní doba 15 dnů. Dohodu o provedené práce můžete ukončit opět dohodou smluvních stran, nebo splněním úkolu. 30 denní výpovědní dobu zákoník práce nezná. Náhradu škody po Vás může zaměstnavatel požadovat, pokud by mu škoda skutečně vznikla, což je ve Vašem případě nepravděpodobné. Za odpracovaný den Vám náleží odměna. Zaměstnavatel rovněž nesplnil povinnost předat jedno vyhotovení zaměstnanci.
Eva Fialová
Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat jak to je s prací přesčas. Zaměstnavatel nám nařídil že pokud nás nikdo nevystřídá na lince musíme si směnu prodloužit z 8 hodin na 12 pokud ne 3 tisíce pokuta a to i několikrát v týdnu i přes to že máme třeba nařízené pracovní soboty s argumenty že je to v zákoníku práce.
Mají na toto právo popřípadě jak se bránit.
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, v případě nepřetržitého provozu za zaměstnance, který se nedostavil na směnu, i na dny pracovního klidu. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.
Zaměstnavatel může požadovat práci přesčas nad rozsah uvedený výše pouze na základě dohody se zaměstnancem. Celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích.
Pokutování zaměstnance ze odmítnutí prací přesčas nemá oporu v zákoníku práce.
Eva Fialová