Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den, ve vašem článku čtu, že pokud nastoupím na druhou mateřskou do čtyř let prvního dítěte, bere se pro výpočet mateřské vyšší plat (v současnosti na RD pracuji na 20% úvazek, i můj plat je tedy 20%). Myslela jsem ale, že toto pravidlo platí pouze, když nastoupím na 2. mateřskou do tří let dítěte. protože už vím, že se mi nepodaří nastoupit na druhou mateřskou do tří let prvního dítěte, řeším teď, zda si prodloužit mateřskou do 4let a stále pracovat na zkrácený úvazek (pokud mi to zaměstnavatel umožní), anebo se vrátit do zaměstnání na plný úvazek, byť na pár měsíců. Pokud bych se vrátila na několik měsíců - z jakého platu by se mi počítala mateřská? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství.
Eva Fialová
Dobrý den,
po návratu z RD když mi zaměstnavatel nabídne jinou prac. pozici z důvodu zrušení mé původní, může mi snížit mzdu? Nebo může mě donutit k odchodu s odstupným? (Pro info. moje pozice nebyla zrušena, byla pouze obsazena jinou osobou na dobu neurčitou.) Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Se změnou pracovní smlouvy musíte souhlasit. Zaměstnavatel Vám může bez Vašeho souhlasu snížit mzdu, pokud je stanovena mzdovým výměrem. Vždy však musí být dodržena zásada stejné mzdy za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.
Zaměstnavatel Vám může dát výpověď pro nadbytečnost, provedl-li organizační změny. Pokud Vaše pozice nebyla zrušena, pouze byla obsazena někým jiným, nejedná se o organizační změny. Taková výpověď by byla neplatná.
Eva Fialová
Dobrý den, čerpám RD do listopadu t.r. Pracuji ve školství, a tak bych chtěla ukončit RD o 2 měsíce a vrátit se do zaměstnání od září. Mám smlouvu na dobu neurčitou, zaměstnavatel však může nabídnout práci pouze na zkrácený úvazek, přestože jsem před RD pracovala na úvazek plný. Mám v takovém případě, kdy bych přijala tuto nabídku nárok na odstupné?
Děkuji!
Odpověď:
Dobrý den,
na odstupné máte nárok pouze v případě výpovědi dané zaměstnavatelem z důvodu zrušení nebo přemístění zaměstnavatele, či z důvodu organizačních změn, v jejichž důsledku se stanete nadbytečnou.
Eva Fialová
Dobrý den, končím rodičovskou dovolenou k 31.8. a 1.9. mám nastoupit do zaměstnání, kde jsem byla předtím. Zaměstnavatel počítá s návratem a pův. prac. dobou. Poraďte mi prosím co dělat, pokud potřebuji pracovní dobu zkrátit, abych stačila vyzvednout dítě ze školky, když pův. pracovní doba je s tím neslučitelná. Je to pro zaměstnavatele důvod k výpovědi? A dále - pokud mé dítě, které dovrší 3.let den před mým plánovaným nástupem do zaměstnání nebude přijato do MŠ, bude tedy mou povinností podat výpověď ze své strany bez nároku na odstupné? Budu pak mít nárok alespoň na nějakou sociální podporu? Ráda bych se samozřejmě vrátila zpět na své místo, ale potřebuji úpravu prac. doby. Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den
zaměstnavatel musí při zařazování do směn zohlednit péči zaměstnance o dítě. Pokud požádáte zaměstnavatele o kratší pracovní dobu, musí Vám zaměstnavatel vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody.
Pokud nebudete mít možnost vrátit se po skončení RD zpět do práce, můžete požádat zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna. Pokud Vám ho neposkytne, můžete dát výpověď. Povinnost dát výpověď nemáte. Je však třeba počítat s dvouměsíční výpovědní dobou, po kterou musíte chodit do práce. Nárok na dávky státní sociální podpory by určil Úřad práce podle Vaší finanční situace.
Eva Fialová
Dobrý den,
jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem, kterou mám na 3roky. V době, kdy jsem měla nastoupit do zaměstnání, porodím své druhé dítě, cca kolem 1.července 2014 (období prázdnin ve škole a školce). Z tohoto důvodu, neměla bych kam děti upíchnout a moci chodit do práce, si chci druhou rodičovskou nastvavit na 3roky a dva měsíce, tj. do 31.8.2017. Zajímá mě, zda mi je zaměstnavatel povinen držet pracovní místo a nebo jestli tímto krokem ztratím nárok na pracovní místo i odstupné (mám smlouvu na dobu neurčitou). Samozřejmě mám o návrat do práce velký zájem. Chci se se zaměstnavatelem domluvit na 3letech a 2měsících, pokud mi to písemně schválí nemůže mě poté vyhodit? Celkově mě zajímá, jak je to s druhou rodičovskou a držením místa, do kdy je zaměstnavatel povinen ho držet.
Děkuji moc za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
rodičovská dovolená se čerpá maximálně do tří let věku dítěte. Pro následující dva měsíce můžete požádat zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna. Vaši žádosti nemusí zaměstnavatel ovšem vyhovět. Pokud jí vyhoví, musí Vám po návratu do práce poskytovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Výpověď Vám může zaměstnavatel dát pouze z důvodů stanovených v zákoníku práce.
Eva Fialová
Když jsem do 2.2.2014 měla smlouvu na DPP ale neplatilo se mi zdravotní a sociální kdo mi bude vyplácet mateřskou
Odpověď:
Dobrý den,
pokud nemáte jiný pracovní poměr, ze kterého jste nemocensky pojištěna, nebudete mít na peněžitou pomoc v mateřství nárok.
Eva Fialová
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jak je to, když jste doma s dítětem na paragrafu? Byla jsem s dcerou doma 16 dní, zaměstnavatel hradí 60% a těch zbývajících 40% mi někdo hradí či ne?
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
ošetřovné vyplácí ČSSZ. Podpůrčí doba u ošetřovného počíná prvním kalendářním dnem potřeby ošetřování a činí nejdéle 9 kalendářních dnů. Jde-li o osamělého zaměstnance, který má v trvalé péči aspoň jedno dítě ve věku do 16 let, které neukončilo povinnou školní docházku, činí podpůrčí doba nejdéle 16 kalendářních dnů. Výše ošetřovného od prvního kalendářního dne činí 60% redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Do celé výše mzdy se ošetřovné neproplácí.
Eva Fialová
Dobrý den,7.dubna nastupuji do práce....(končí mi RD)...máme tam dvousmenný provoz(nekdy i 3smenný podle zakázek)...žiji s přítelem který delá třísmenný provoz...mohu u zamestnavatel požadovat pouze ranní smeny...na dvousmenný provoz delat nemohu bo jakmile nám vyjdou stejné smeny tak malou skoro vubec neuvidím a bude muset dva týdny prespávat u babiček..nehlede na to že taky pracujou,a v září pujde malá do skolky.(musim to skloubit do školky a zpátky ze skolky)...chci se teda zeptat,mám nárok na ranní smenny či pružnou pracovní dobu...dekuji za odpoved
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel musí při zařazování do směn zohlednit péči zaměstnance o dítě. Pokud požádáte zaměstnavatele o vhodnou úpravu pracovní doby, musí Vám zaměstnavatel vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody.
Eva Fialová
Zdravím, vracím se po RD na trh práce, na původní místo jsem nenastoupila, protože se přestěhovali a nevyšli mi v ničem vstříc. v současné době si práci hledám a po absolvování několika pohovoru, kde jsem sama iniciativně sdělila, ze jsem byla na RD netuším zda to nemělo vliv na budoucí rozhodnutí společnosti. spíše se chci zeptat jak se k tomu postavit jak to řešit když se mě na to někdo zeptá, i když nesmí, když někdo bude chtít vzdy si najde cestu jak tuto otázku zformulovat tak a říct duvody. ja už neuvadim v CV ani vek a nic osobniho ani na socialni siti. jenže upřímně mi to vadí že to říci nemohu, nepatřím mezi ty co musí své děti zatajovat, vyzkoušela jsem si obory kde to s dětmi brali ale bylo to skoro zadarmo či bez smlouvy a to nechci. zkracené uvazky to je katastrofa v mém oboru obchod a logistika skoro nic... Rada bych i jiný obor zkoušela jsem i společnosti familyfriendly s firemní školkou ale na pohovoru jsem byla zaskočena jakoby když jsem o tom začala mluvit jako by to bylo neduležité, nerozumím tomu. poradíte?
Odpověď:
Dobrý den,
podle zákona o zaměstnanosti nesmí zaměstnavatel při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem, dále informace, které odporují dobrým mravům, a osobní údaje, které neslouží k plnění povinností zaměstnavatele stanovených zvláštním právním předpisem. Na žádost uchazeče o zaměstnání je zaměstnavatel povinen prokázat potřebnost požadovaného osobního údaje. Zaměstnavatel nesmí podle zákoníku práce vyžadovat informace o těhotenství a o rodinných poměrech, pokud není dán věcný důvod spočívající v povaze práce.
Eva Fialová
Dobry den,
Jsem na rodicovske a 7.4. se vracim do zamestnani.
Po dobu me nepritomnosti se zmenila pracovni doba, ktera mi bohuzel neumoznuje, abych mohla odvadet a vyzvedavat sveho trileteho syna ze skolky. Pozadala jsem zamestnavatele o zmenu pracovni doby, ale bohuzel mi nebylo vyhoveno z duvodu organizace prace. Chtela jsem se zeptat, kam se obratit a na koho, kdo by tuto skutecnost mohl proverit. Dekuji za odpoved.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud pečujete o dítě, musí Vám zaměstnavatel na Vaši žádost umožnit vykonávat práci po kratší pracovní dobu nebo Vám umožnit jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Tyto důvody musí být uvedeny dostatečně konkrétně, aby mohly být přezkoumatelné. Pokud zaměstnavatel Vaší žádosti nevyhoví, můžete se obrátit na inspektorát práce.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, která končí 15.7.2014. Jsem zaměstnaná, smlouva je na dobu neurčitou, bohužel s dětmi je pro mě nemožné nastoupit zpět z důvodu dojíždění. Ráda bych se po ukončení RD registrovala na ÚP. Jak s výpovědí, aby mi byla přiznána podpora? A co její výše, mám odpracovat jeden den, t.j. 16.7.? Zaměstnavatel s tím nemá problém. Děkuji za odpově
ď. M.
u
Odpověď:
Dobrý den,
podpora v nezaměstnanosti Vám bude vyplácena po zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. Doporučuji Vám po dobu výpovědní doby do zaměstnání dojíždět. Podpora v nezaměstnanosti se Vám poté bude vypočítávat z dosahované mzdy, nikoliv z koeficientu průměrné mzdy v národním hospodářství (tedy přibližně 3 725 Kč).
Eva Fialová
Na pracovisti me kolega ktery dela vedle mne na stroji kdyz se mi nedari anebo resim problem pri vyrobe napada a ponizuje mne, dava znat ze to umi lip, protoze je tam zamestnan od vyuceni a ja jsem pristehovalec ktery navic nekouri a nepije, kdyz neni v praci je na dilne uplny klid, kdyz je tak strhava se sebou dalsi lidi, mistr nema na nej vliv, on si diktuje stejne co chce, uz ho ani nezdravim, ani si ho nevsimam a ted mu vracim umerne slovne co on haze na mne. Nebyt tohoto cloveka tak tu je nadherny klid, co s tim, dekuji za pripadnou odpoved.
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní podmínky zaměstnanců, do kterých spadají i vztahy mezi zaměstnanci, musí řešit primárně zaměstnavatel. Upozorněte svého zaměstnavatele, že pokud situaci nevyřeší, podáte proti němu žalobu k soudu.
Eva Fialová
Na pracovisti me kolega ktery dela vedle mne na stroji kdyz se mi nedari anebo resim problem pri vyrobe napada a ponizuje mne, dava znat ze to umi lip, protoze je tam zamestnan od vyuceni a ja jsem pristehovalec ktery navic nekouri a nepije, kdyz neni v praci je na dilne uplny klid, kdyz je tak strhava se sebou dalsi lidi, mistr nema na nej vliv, on si diktuje stejne co chce, uz ho ani nezdravim, ani si ho nevsimam a ted mu vracim umerne slovne co on haze na mne. Nebyt tohoto cloveka tak tu je nadherny klid, co s tim, dekuji za pripadnou odpoved.
Odpověď:
Tento dotaz by již zodpovězen.
Eva Fialová
Kurz společnosti Attavena České Budějovice - Počítačové a komunikační dovednosti pro matky na MD, RD či nezaměstnané v Přešticích. Byla jsem odmítnuta z důvodu těhotenství, neodpovídám prý cílové skupině a nemám právní nárok na účast na kurzu. Tento důvod považuji za diskriminační. Mohli byste se, prosím, k této záležitosti vyjádřit? Mohu zaslat maily, společnost čerpá peníze z EU - www.attavena.cz. Děkuji Michaela
Odpověď:
Dobrý den,
vzdělávací instituce může nastavit kritéria výběru účastníků kurzu a na účast v kurzu není právní nárok. Současně se však právnická osoba, která kurz pořádá, nesmí dopouštět diskriminace v přístupu ke vzdělání. Diskriminaci v přístupu ke vzdělání zakazuje antidiskriminační zákon. Diskriminace z důvodu těhotenství se považuje za diskriminaci z důvodu pohlaví. Doporučuji se primárně obrátit na poskytovatele dotace. Můžete rovněž podat žalobu k soudu a domáhat se zdržení se diskriminačního jednání, případně i přeměřeného zadostiučinění.
Eva Fialová
Je pravda, že zaměstnavatel nemusí držet pracovní místo ženě, která čerpala RD na první dítě a dále bez přerušení na dítě druhé? Na druhé dítě už nepobírala PPM jen rodič. příspěvek. Děkuji Bundilová
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí po návratu z rodičovské dovolené přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy bez ohledu na počet navazujících mateřských a rodičovských dovolených.
Eva Fialová
Dobrý den, ráda bych se prosím Vás zeptala, jak postupovat, pokud mi po třech letech "Mateřské dovolené" nevezmou děti do školky /dvojčata-děti jsou únorové/ a já si tudíž musím prodloužit Rodičovskou dovolenou, cca. o půl roku navíc, vcelku na 3,5 roku.Můžu se se zaměstnavatelem dohodnout o držení zaměstnání z důvodu, že mi děti neumístily do školky, nemám tudíž hlídání, ale o pracovní poměr stále stojím?Ať už o jakékoliv místo v zaměstnání? Nebo
dostanu automaticky výpověď, ať už podanou v jakékoliv formě:-) a žádná dohoda o držení zaměstnání není možná??
Kdyby byla dohoda možná, jak by se tato dohoda mezi mnou a zaměstnavatelem ošetřila, že si prodlužuji rodičovskou dovolenou o další půlrok, z již zmíněného důvodu, že mi neumístily děti ve školce??? Jak dlouho dopředu musím náležité skutečnosti oznámit zaměstnavateli, aby bylo vše v pořádku???Děkuji velice za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
rodičovská dovolená podle zákoníku práce může být čerpána do tří let věku dítěte. Poté se musíte vrátit do práce, nebo požádat zaměstnavatele o neplacené volno. Po třetím roce věku dítěte v době neplaceného volna, Vám zaměstnavatel může dát výpověď, ale pouze z důvodů uvedených z zákoníku práce. Po skončení neplaceného volna Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Tato smlouva je stále platná i po skončení neplaceného volna. O neplacené volno požádejte svého zaměstnavatele před ukončením rodičovské dovolené.
Eva Fialová
Dobrý den, prosím, poradíte mi, jak je to s mým nárokem na PPM? V současné době jsem zaměstnaná od září 2013. Otěhotněla jsem a termín porodu mám začátkem července, ale zaměstnavatel mě zaměstnal na dobu určitou, která mi končí koncem března. Budu tedy cca 1.5 měsíce muset na ÚP. V posledních dvou letech nedosahuji 270 dní, kdy bylo odvedeno pojistné (byla jsem v nich cca 4-5 měsíců na rodičovské s první dcerou, dále 2.5 měsíce na ÚP a 9 měsíců jako osoba bez zdanitelných příjmů, pracovala jsem na DPP - tudíž jsem platila jen povinné zdr. pojištění). Prosím, mám v této situaci nárok na PPM? a z čeho se bude počítat, když ty necelé dva měsíce budu na ÚP? a pokud nemám nárok z důvodu nedosažení min. 270 dní, budu mít alespoň nemocenskou v době před porodem až do konce 6nedělí? Pak asi budu muset na rodičovský? Lze v tomto dělat něco lépe? Mohl by kupříkladu na rodičovskou můj manžel? A kdy? Mohl by při tom pracovat, zatímco bych se starala o dítě já? Předem děkuji za zodpovězení dotazů.
Odpověď:
Dobrý den,
pro nárok na PPM musíte splňovat podmínku 270 dnů nemocenského pojištění v posledních dvou letech před nástupem na tuto dávku. Nemocenská v souvislosti s porodem by Vám byla vyplácena, pokud byste na ni nastoupila nejpozději 7 dní po ukončení pracovního poměru. Pokud tyto podmínky nesplníte, budete čerpat rodičovský příspěvek po porodu dítěte.
Pokud by Váš manžel měl teoreticky nárok na PPM, můžete si zvolit variantu čerpání rodičovského příspěvku. Rodičovský příspěvek může čerpat i otec dítěte s tím, že zajistít péči o dítě jinou zletilou osobou (tedy Vámi). Výše příspěvku by byla stejná.
Eva Fialová
Dobrý den, prosím Váš můžu si přivydělat na DPP , když jsem na mateřské - ještě před porodem???(bylo by to u jiného zaměstnavatele, než od kterého čerpám mateřskou) Vím že po porodu můžu začít pracovat na mateřské až od ukončeného 6týdne po porodu, ale co před tím porodem????
Děkuji
P.
Odpověď:
Dobrý den,
ano, na DPP si u jiného zaměstnavatele přivydělat můžete.
Eva Fialová
Vážená paní magistro, jsem zaměstnána na HPP na dobu určitou, do 30.6.2014. Na mateřskou dovolenou budu nastupovat v květnu 2014. Mám ale ještě nevybranou dovolenou, vybírat si ji nechci, stála bych raději o její proplacení. Mohu o toto žádat zaměstnavatele a kdy? Ovlivní případná proplacená nevybraná dovolená (jde o 12 dní) (tj. navýšení platu v některém měsíci) výši mojí budoucí mateřské? Děkuji za zodpovězení. Kateřina
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám může proplatit dovolenou na zotavenou pouze v případě ukončení pracovního poměru. Nevyčerpanou dovolenou si můžete vybrat po skončení mateřské dovolené před nástupem na rodičovskou dovolenou nebo po skončení RD.
Eva Fialová
Pracuji jako učitel důchodce na poloviční prac. poměr na dobu neurčitou.Na kolik dní studijního volna mám v tomto šk roce nárok? Děkuji za informaci
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 24 odst. 7 zákon č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících má pedagogická pracovník nárok na 12 dní studijního volna ve školním roce. Pedagogický pracovník pracující na kratší pracovní dobu má nárok na poměrnou část této doby podle rozsahu své pracovní doby.
Eva Fialová