Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den, nevím, zda je lepší uvést či neuvést do životopisu tyto informace a jak je zpracovat. V r. 2001 jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou, další v r. 2004 - květen 2008, poté ÚP, na další a v r. 2008 - prosinec až 2012 - prosinec. Leden 2013 nástup do zaměstnání - do dubna 2014. Od té doby opět ÚP. Bez uvedení tohoto meziobdobí vznika v životopise samozřejmě velká datová díra.
Odpověď:
Dobrý den,
zákoník práce žádnou právní úpravu obsahu životopisu neobsahuje. Zaměstnavatel s Vámi může po dobu tří měsíců ukončit pracovní poměr ve zkušební době i bez udání důvodů. Důvodem ukončení pracovního poměru ve zkušební době může být tedy i životopis, který je v zásadním rozporu se skutečností.
Eva Fialová
Dobrý den,
mám dvě děti ve věku 4 a 6 let a zaměstnavatel mě chce odeslat na 4 týdny na pracovní cestu do Pakistánu, se kterou já nesouhlasím. V pracovní smlouvě mám jako místo pracoviště Prahu a také souhlas se služebními cestami. Jednoduše mám strach o svůj život. Lze bez omezení a hrozby sankcí (výpovědi) ze strany zaměstnavatele uplatnit § 240 zákoníku práce? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 240 odst. 1 zákoníku práce lze vysílat zaměstnance pečujícího o děti do 8 let věku na pracovní cesty pouze s jeho souhlasem. Nelze přihlížet k tomu, že jste dal v pracovní smlouvě souhlas s pracovními cestami v době, kdy jste o děti nepečoval.
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla bych po MD nastoupit zpět do práce na HPP (v době těhotenství jsme se takto se zaměstnavatelem dohodli), ale zaměstnavatel mi nabídl pouze úvazek na 6 hodin týdně (původně plný úvazek, smlouva na dobu neurčitou). Chtěla jsem se zeptat z čeho by se počítala případná PPM spojená s druhým těhotenstvím, jestli z plného úvazku nebo z úvazku 6 hodin týdně. Pak mne také zajímá jestli mi zaměstnavatel může po nástupu na 6 hodin týdně dát výpověď. Případně lze tuto situaci řešit např. Dohodou o provedení práce? Ještě mám jeden dotaz ohledně čerpání dovolené po MD. MD mi končí 23.2. Mám nárok na dovolenou za rok 2014? Děkuji za odpovědi.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel po ukončení mateřské dovolené musí zaměstnankyni zařadit na původní práci a pracoviště. Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, zařadí ji zaměstnavatel podle pracovní smlouvy. Změna pracovního úvazku je změnou pracovní smlouvy. Se změnou pracovní smlouvy musíte souhlasit. Pokud se změnou nebudete souhlasit, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle pracovní smlouvy.
Výpověď Vám zaměstnavatel může dát pouze z důvodů uvedených v zákoníku práce. Výpověď z jiného důvodu by byla neplatná. Po mateřské dovolené můžete čerpat rodičovskou dovolenou až do tří let věku dítěte. V této době můžete se zaměstnavatel uzavřít dohodu o provedení práce. Druh práce musí být ovšem jiný než jaký máte uveden v pracovní smlouvě.
Mateřská dovolená se pro účely dovolené na zotavenou považuje za výkon práce. Rodičovská dovolená se za výkon práce nepovažuje.
Eva Fialová více
Vážená paní/Vážený pane,
obracím se na Vás s dotazem týkajícím se výpovědi po návratu z rodičovské dovolené.
Zaměstnavatel pro mě nemá odpovídající práci a už během rodičovské dovolené mi bylo sděleno, ať počítám s výpovědí. Protože jsem byla členkou odborového svazu, tak (podle kolektivní smlouvy) mám nárok na 5 měsíční odstupné.
Dnes mi to při rozhovoru zaměstnavatel sice potvrdil, ale řekl, že pokud nepodepíšu výpověď pouze se 4 měsíčním, pak pro mě bude muset něco vymyslet (dočasně - na dva měsíce - mě přeřadí na úklid záchodů, popř. nechá doma na 2/3 mzdy). Po těchto dvou měsících, jak mi bylo sděleno, dostanu výpověď a budu mít nárok pouze na 3 měsíční odstupné.
Navíc jde také de facto o způsob jakým se zbavit ženy s malým dítětem (kde se dá předpokládat vyšší nemocnost), muži se s takovým přístupem nesetkali.
Lze se vůbec proti takto neetickému chování nějakým způsobem bránit?
Děkuji
K.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud zaměstnavatel učinil organizační změny a Vy dostanete výpověď pro nadbytečnost, máte nárok na odstupné podle kolektivní smlouvy. Toto odstupné můžete vymáhat i u soudu. Podpis dohody s nižším odstupným by byl pro Vás nevýhodný.
Zaměstnavatel Vám i během výpovědní doby musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.
Jestliže se domníváte, že zaměstnavatel takto jedná z důvodu Vašeho mateřství, můžete se proti jeho jednání bránit podnětem na inspektorát práce nebo žalobou u soudu. Diskriminace z důvodu mateřství je zakázána.
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla bych se informovat, pokud mi zaměstnavatel nebude chtít převzít ukončení pracovního poměru. Stačí zaslat poštou na adresu firmy? Problém je v tom, že jednatel společnosti nepřebírá poštu, tu bere sekretářka a tu mu to následně předává. Jestli stačí poštou, tak dodejku? Jestli ano, tak s modrou barvou? Předem moc děkuji za informaci.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnanec doručuje písemnost určenou zaměstnavateli zpravidla osobním předáním v místě sídla zaměstnavatele. Na žádost zaměstnance je zaměstnavatel povinen doručení písemnosti podle věty první písemně potvrdit. Písemnost můžete zaslat zaměstnavateli doporučeně nebo s dodejkou na adresu jeho sídla.
Pro doručování zaměstnavatelem platí, že pokud si zaměstnanec uloženou písemnost nevyzvedne do 10 pracovních dnů, považuje se za doručenou posledním dnem této lhůty. Domnívám se, že toto pravidlo může být aplikováno i na doručování zaměstnancem. Posledním dnem desetidenní lhůty se písemnost považuje za doručenou.
Eva Fialová
Matce končí 3letá RD, současně má u svého zaměstnavatele pracovní smlouvu na jiný druh práce, kterou může vykonávat z domova. Dítě bude ovšem umístěno do školky až v září a jinou péči nelze zajistit. Může zaměstnavatel prodloužit po dohodě tuto druhou smlouvu i po 3 letech zákonné RD, která by prozatím nahradila původní pracovní smlouvu než na stoupí do práce? Nemusí žádat o neplacené volno a platit si zdravotní pojištění?
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel se může se zaměstnankyní dohodnout na prodloužení dohody o provedené práce nebo o pracovní činnosti, na kterou zaměstnankyně zřejmě pracuje. Tříletou rodičovskou dovolenou prodloužit nelze, ale je domnívám se, že pokud zaměstnankyně pracuje na DPČ nebo DPP o neplacené volno se nejedná. Pouze nevykovává práci podle pracovní smlouvy, ale podle jedné z dohod. Pokud odměna z DPČ přesáhne 2 500 Kč měsíčně, nebo odměna z DPP přesáhne 10 000 Kč měsíčně, odvání zaměstnavatel z této odměny odvody na nemocenské, sociální a zdravotní pojištění. Pokud odměna této částky nedosáhne, je zaměstnankyně tzv. státním pojištěncem jako osoba pečující o dítě do 7 let věku.
Eva Fialová
Dobrý den.
Jsem na rodičovské dovolené, ale jsem těhotná s druhým dítětem. Rodičovská dovolená mi však končí dříve, než nastoupím na mateřskou. (cca 3 měsíce)
Jak mám postupovat, pokud nechci nastoupit v těhotenství do zaměstnání (těžká fyzická práce ). Při prvním těhotenství jsem hned nastoupila na neschopenku. Mám na ni nastoupit i nyní, nebo se zkusit se zaměstnavatelem dohodnout na prodloužení rodičovské - neplacené volno ? Z čeho se pak bude vypočítávat mateřská na druhé dítě?
Děkuji Pavlína
Odpověď:
Dobrý den,
pokud nebudete v těhotenství schopna vykonávat práci, můžete být z tohoto důvodu v pracovní neschopnosti. Pokud nejste schopna vykonávat pouze tu práci, kterou máte uvedenu v pracovní smlouvě, může Vás zaměstnavatel převést na jinou práci, jestliže takovou práci má. Se zaměstnavatelem se můžete dohodnout na neplaceném volnu.
Eva Fialová
Dobrý den,pobírám ID 2. stupně a můj zaměstnavatel chce po mně vidět platový výměr důchodu co nejdříve-má na to ze zákona nárok?Rozhodnuti o přiznání důchodu jsem mu odevzdal.Děkuji Dvořák
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel by měl pouze vědět, že jste poživatelkou invalidního důchodu kvůli slevě na dani. Údaj o výši důchodu zaměstnavatel nepotřebuje znát.
Eva Fialová
Dobrý den,
v současné době jsem na tříleté RD, která mi končí 8.8.2014. Chtěla bych se však se zaměstnavatelem dohodnout na neplaceném volnu do 4 let věku dítěte. Nyní jsem si dále obnovila živnost a chci si přivydělávat jako OSVČ na vedlejší činnost. Zajímalo by mne, zdali mohu tuto živnost vykonávat i v průběhu neplaceného volna od zaměstnavatele (pokud mi toto volno uzná) nebo ji musím ukončit? Pokud bych ji mohla dále vykonávat jako vedl. činnost i během neplaceného volna a v této době bych otěhotněla, jak to pak bude s výpočtem PPM? Bude se počítat z toho, co jsem měla u stávajího zaměstnavatele? Jak to bude dále s v této době s placením pojistného? Děkuji mnohokrát za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
i v době neplaceného volna se výdělečná činnost považuje za vedlejší SVČ. Výdělečnou činnost přerušovat nemusíte. Pokud nastoupíte na PPM v době do 4 let věku prvního dítěte a budete zaměstnaná u stejného zaměstnavatele, PPM se bude vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před nástupem na mateřskou dovolenou. Zdravotní a sociální pojištění se z výdělku z vedlejší SVČ, pokud Váš příjem za rok 2013 dosáhnul hranice 62.121,- Kč
Eva Fialová
Lonsky rok jsem měla 22 dnu dokupy nemocenskou. Muj zaměstnavatel mi chce za tuto nemocenskou strhnout 1 a pul dne dovolene. Myslim si, že na tohle nemá pravo dle paragrafu v zakoniku. Prosim o radu zda je je pravo na me straně či mem zaměstnavateli.
Odpověď:
Dobrý den,
nepracoval-li zaměstnanec pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, což je i pracovní neschopnost, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu.
Eva Fialová
Dobrý den,
mohli byste mi doporučit špičkového právníka pro pracovně právní vztahy v Brně?
Děkuji,
Red
Odpověď:
Dobrý den,
bohužel takovou konkrétní informaci nemám. Pokud byste potřeboval služby právního zastoupení, uveďte v dotaze svůj kontakt.
Eva Fialová
Dobrý den, pracuji na přepážce, kde jsou úřední hodiny 7.30 -14.00 (každý den musím být na pracovišti do 7.30 ) přesto máme všichni pružnou pracovní dobu 9.00-14.00, navštívila jsem 7.00-9.45 lékaře a odběr krve a zaměstnavatel mě žádá napracovat odbu od 7.00-9.00 má na to nárok ? ( mám dvě děti 4 a 8 let které musím do 17.00 vyzvedávat ze školy a školky)
Odpověď:
Dobrý den,
na pracovišti jste povinna být v základní pracovní době, tzn. od 9:00 do 14:00. V rámci volitelné pracovní doby si zaměstnanec sám volí začátek a konec pracovní doby. Při pružném rozvržení pracovní doby musí být průměrná týdenní pracovní doba naplněna ve vyrovnávacím období určeném zaměstnavatelem. Nadto, pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela.
Eva Fialová
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda si mohu na mateřské dovolené přivydělávat např. na DPP aniž bych přišla o peněžitou pomoc v mateřství. Někdo mi tvrdí, že ne, někdo, že to lze po skončení šestinedělí. Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
na dohodu o provedení práce můžete pracovat, pokud se Vám PPM vypočítává ze mzdy v pracovním poměru, ze kterého Vám plyne nemocenské pojištění. Zaměstnavatel Vás nesmí zaměstnávat pře skončením 6. týdne po porodu.
Eva Fialová
Dobrý večer,
po ukončení RD jsem se ocitla na ÚP (nemám pro dceru školku) a dohodla jsem se se zaměstnavatelem na dohodě o rozvázání pracovního poměru. Snažíme se o druhé dítě, ale zjistila jsem, že nemám nárok na nemocenské dávky (kdybych měla rizikové těhotenství, k čemuž mám předpoklad) ani na mateřskou dovolenou. Jak dlouho bych musela pracovat, abych měla nárok alespoň na nemocenské dávky? Vím, že na mateřskou bych měla nárok po odpracování 270dní, ale u nemocenské jsem našla jen údaj "vyměřovací základ za posledních 12měsíců" - chápu to tedy správně, že pokud bych nastoupila do zaměstnání na 2 měsíce a třeba otěhotněla, nemám na nemocenské dávky nárok? Děkuji Vám za odpověď a přeji pěkný večer,
Janka
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na nemocenskou máte nárok, pokud splníte podmínku 270 dní trvání nemocenského pojištění v posledních dvou letech před vznikem nároku na dávku. Nemocensky pojištěná jste i v době čerpání rodičovské dovolené. Nemocenské pojištění končí skončením pracovního poměru. Kdybyste uzavřela pracovní smlouvu a splníte výše uvedenou podmínku trvání nemocenského pojištění, na dávky nemocenské Vám vznikne nárok.
Eva Fialová
Dobrý den, 2 roky jsem byla zaměstnána.Od března 2014 nastupuji mateřskou a po půl roce rodičovskou.Chtěla jsem se zeptat, zda-li mohu při rodičovské nastoupit na dálkové studium VŠ, aniž by mi byla krácena výplata rodičovské dovolené.Mám v plánu souběžně s rodičovskou dovolenou vystudovat i VŠ.Jsem ročník 11/1991.
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na rodičovský příspěvek máte nárok, pokud splníte podmínku celodenní osobní péče o dítě. Tuto péči můžete zajistit i jinou zletilou osobou.
Eva Fialová
Dobrý den,
chci se po ukončení mateřské vrátit zpět do svého zaměstnání, ale na částečný úvazek. Moje původní pozice je již obsazena a není ji ani možné vykonávat na částečný úvazek. Zaměstnavatel nabízí méně kvalifikovanou pozici v, jiném oddělení, ale hodinová mzda je menší na této pozici. Je zaměstnavatel v právu mi snížit hodinou mzdu při převedení na jiný druh práce v souladu moji žádosti o snížení úvazku ? Děkuj předem za odpoveď.
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka na straně zaměstnavatele a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Zaměstnavatel Vám musí vyplácet mzdu, kterou máte uvedenu v pracovní smlouvě. Mzdu stanovenou vnitřním předpisem může zaměstnavatel snížit. Musí ovšem dodržovat zásadu rovného odměňování a zásadu zákazu diskriminace.
Eva Fialová
Dobrý den, při přechodu z mateřské dovolené na rodičovskou po mě v práci chtějí podepsat žádost o neplacené volno - rodičovskou dovolenou, v textu píší, že žádám o neplacené volno z důvodu péče o dítě do věku 3 let. Mám za to, že se však nejedná o neplacené volno. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
v případě rodičovské dovolené se nejedná o neplacené volno, nýbrž o čerpání rodičovské dovolené. Po dobu rodičovské dovolené jste v ochranné době. Zaměstnavatel Vám nemůže dát výpověď.
Eva Fialová
Moje dcera je po mateřské dovolené na rodičovské dovolené od 1.1.2014, tudíž pobírá rodičovský příspěvek. Se stávajícím zaměstnavatelem má uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou na plný úvazek. Teď v době rodičovské dovolené ji zaměstnavatel nabídl občasnou práci, kterou může dělat z domova /homeoffice/. Jedná se o stejný druh práce, na jaký má pracovní smlouvu. Může tedy pracovat pro stejného zaměstnavatele a dostávat tak zaplaceno pouze podle odpracovaných hodin? Je nutné mít na tuto činnost nějakou dohodu, popřípadě dodatek ke stávající smlouvě? Poraďte, prosím, která instituce toto řeší: Úřad práce, nebo někdo jiný? Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
Vaše dcera se může se zaměstnavatelem sepsat dodatek k pracovní smlouvě, kde se nově upraví místo výkonu práce, výpočet mzdy a pracovní doba. Tento dodatek doporučuji uzavřít s omezenou platností do doby, kdy bude Vaše dcera chtít pracovat ve stejném rozsahu jako před odchodem na mateřskou dovolenou.
Eva Fialová
Pracuji jako servírka v penzionu. Zaměstnavatel mě nutí se malovat (make up, rtěnka, řasenka atd...) Chci se zeptat, jestli na to má právo. Já se totiž takhle malovat odmítám...
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel má právo určit jednostranně vnitřním předpisem, jak se mají zaměstnanci oblékat či upravovat. Pokud by Vám líčení způsobovalo zdravotní problémy, zkuste se se zaměstnavatelem dohodnout, aby na líčení netrvala.
Eva Fialová
Oficiálně 23.3.2014 mi končí 2.letá rodičovská dovolená. S mou šéfkou jsme se dohodly na dřívějším nástupu k 3.2.2014 na HPP, avšak pouze ústně. Ve smlouvě mám Specialist AFS a tuto pozici jsem měla od 3.2.2014 také vykonávat. V lednu nabrala 3 nové lidi a 2 týdny před mým nástupem mi oznámila, že nemá v teamu volné místo, i když den předtím tvrdila, jak se mnou počítá. Domnívám se, že tak učinila na základně osobních antipatií, protože tohle není z její strany první podraz vůči mě. Mohu jí napsat, že se k 1.3. vracím ze zákona do práce nebo musím počkat do toho 23.3.2014 až mi oficiálně skončí rodičovská dovolená? A na jaký paragraf zákoníku práce bych se v tomhle případě mohla odvolat? Nyní pro ní pracuji na poloviční úvazek 4hod. denně/DPČ - Specialist AFS. Pokud nebudou mít do 23.3.2014 volné místo v jiném týmu se stejnou prac. pozicí, jak mám postupovat dále? Mockrát děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám po návratu do práce musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nebude mít, máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Návrat do práce před oznámeným koncem rodičovské dovolené je možný se souhlasem zaměstnavatele. Souhlas může být i ústní. Od 3.2.2014 tedy máte nárok, aby Vám zaměstnavatel přiděloval práci podle Vaší pracovní smlouvy. To, že Vaší pozici zaměstnavatel obsadit jinými zaměstnanci na věci nic nemění. Výpověď z organizačních důvodů byste mohla dostat pouze v případě, že u zaměstnavatele skutečně organizační změny nastaly.
Eva Fialová