Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

m.. | 2.2.2014 22:02:11 

Dobrý den
po úraze jsem přišel o práci a nyní sem nusen si hledat novou.
byl jsem na prvním pohovoru ,kde mi dali vymplnit dotazník ,ve kterém byli mimo jiné údaje :
č.občanského průkazu
rodnné číslo
telefon
adresa
dosavadní zaměstnání
atd......... poté chtěli po mě podepsat plnou moc a to z důvodu aby si mohli ověřit pravdivost údajů.
druhý den když jsem na tom popřemýšlel se mi nezdálo hlavně č. občnského průkazu ,rod.číslo a samozřejmě plná moc a to vše vlastnoručně podepsané.
jednalo se celkem o 3xA4.
Chci se poptat zda se jedná o běžný dotazník o zaměstnání ,protože jsem doposavad nic takového nepotřeboval a tudiž sem se s tím nesetkal.
jedná se mi o to zda by toho nemohli zneužít v můj neprospěch.
mnohokrát děkuji za odpověd
Michal

Odpověď:

Dobrý den, podle § 12 odst. 2 zákona o zaměstnanosti nesmí zaměstnavatel při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem, dále informace, které odporují dobrým mravům, a osobní údaje, které neslouží k plnění povinností zaměstnavatele stanovených zvláštním právním předpisem (např. zákon o důchodovém pojištění, o nemocenském pojištění nebo o veřejném zdravotním pojištění). Na žádost uchazeče o zaměstnání je zaměstnavatel povinen prokázat potřebnost požadovaného osobního údaje. Obvykle zaměstnavatelé požadují do osobního spisu i číslo občanského průkazu. Tyto údaje zaměstnavatel vyžaduje až po podpisu pracovní smlouvy. více

Májinka | 2.2.2014 20:34:30 

Dobrý den chtěla jsem se informovat, jak postupovat, když mi zaměstnavatel odmítne převzít ukončení pracovního poměru s dvouměsíční výpovědní dobou, tak jsem se chtěla optat, jak postupovat. Je možné poslat poštou? Jestli ano, jakým způsobem abych na něco neopoměla, nebo abych se nedopustila nějaké chyby? Předem děkuji za informaci.

Odpověď:

Dobrý den,
výpověď z pracovního poměru je platná doručením druhé smluvní straně. Od zaměstnavatele se nevyžaduje žádný akt převzetí. Stačí doručení. Doporučuji zaslat zaměstnavateli dopis s dodejkou. Pokud se Vám dopis vrátí zpátky, předejte mu písemnou výpověď osobně před svědky. Nespoléhejte ovšem na své spolupracovníky, raději si přiveďte vlastní svědky.

Eva Fialová

Eva Neumannová | 2.2.2014 15:25:05 

Dobrý den, v březnu 2009 jsem nastoupila do zaměstnání a v listopadu 2009jsem otěhotněla a musela jít na rizikové. Vrátila jsem se v červnu 2013 po mateřské. Zaměstnavatel mi neumožnil zpět mou dřívější pozici i když je stále volná. Začala šikana,nesměla jsem mít dovolenou,nesmím chodit k pacientům, nesmím zvedat telefon. Dal mi podřadnou práci zakládat výsledky a karty a archív. Jsem odstrčená. Neumožnuje mi ani možnost PC kde potřebuji k vykonání práce dohledat kdy naposled byla u nás pacintka a kde také potřebuji si vytisknout přehled na druhý den abych mohla připravit karty.V prosinci kdy jsem byla na OČR syn mi omarodil,jsem dostala důtku. Zpětně jsem dohledala, že tyto pacientky, které byly uvedeny, tak jsem v té době nebyla přítomne na pracovišti a nebo ještě byla na mateřské (květen 2013).Zaměstnavatele ( spolumajitele) to, ale nezajímá.Později jsem se od zaměstnavatele jsem se dozvěděla, že před mateřskou jsem údajně byla na pacienty drzá což není pravda. Zaměstnavatel si mě z někým plete a nenechá si to vysvětlit.Také v zaměstnání je kolegyně 20letá která jak vidí chování vedení k mé osobě tak používá to samé. více

Odpověď:

Dotaz by zodpovězen v telefonické právní poradně.

Eva Fialová

Martina | 2.2.2014 12:08:32 

Dobrý den. Jsem tehotna a zažádala jsem o prevedeni na jinou praci.reditelka mmi rekla ze me prevede, budu mit dodatek ke smlouve ale chce abych sla co nejdriv na nemocenskou aby me nemusela dal platit.kdyz tam pry zustanu, ona za me prijme nekoho jiného a me se pote těhotenství nezdari a budu se chtit vratit, tak ona uz mi misto nenabidne, protoze nova kolegyně bude mit smlouvu na rok a ona by ji tu smlouvu nemohla ukoncit a na me uz by nemela penize.Muze tohle skutecne udelat? Dekuji za odpoved.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud u Vás nebylo diagnostikováno rizikové těhotenství, na nemocenskou nastoupit nemusíte a ani nemůžete. V případě ukončení pracovní neschopnosti by Vám zaměstnavatelka musela přidělit původní práci a pracoviště, jakou jste vykonávala před nástupem na nemocenskou. Pokud by uzavřela pracovní smlouvu na výkon stejné práce s jiným zaměstnancem, musela by takovou práci přidělovat Vám i tomuto zaměstnanci.

Eva Fialová

Jaňulka | 31.1.2014 14:34:57 

Dobrý den, moc prosím o radu a pomoc. Po mateřské dovelené se musím vrátit do práce místo rodičovské dovolené k vůli finančí situaci. Mohu ale pouze na jeden den v týdnu tj. cca úvazek 0,2 prozatím než seženu jesle. Zatím jsem to řešila ústně, ještě jsem nepodala písemnou žádost, ale zaměstanvatel po mě striktně chce abych chodila minimálně na 0,5 úvazku. Má na to právo, když pečuji o půlroční dítě? Dle ZP vím, že mohu žádat o úpravu pracovní doby, a že mi zaměstanvatel musí vyjít vstříc, nebrání-li tomu zvlášť závažné důvody. Co by mohlo být zlvášť závažným důvodem, že by mi nevyšli vstříc? Mohou mě v takovém případě nabídnout jinou pracovní pozici v rámci organizace? Děkuji mnohokrát za radu.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel musí vyhovět Vaší žádosti o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody (např. ohrožení nebo přerušení činnosti zaměstnavatele). Zaměstnavatel s Vámi může uzavřít dodatek o změně pracovní smlouvy, kterým by se změnil druh vykonávané práce.

Eva Fialová

Jarka | 31.1.2014 07:57:45 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda musím nastoupit na mateřskou dovolenou, jestli je to dáno nějakým zákonem nebo nařízením. Mám 11 týdnů dovolené, které si musím vybrat a pracovní smlouvu na dobu určitou. Chtěla bych si dovolenou vybrat před porodem a po porodu a potom normálně nastoupit do práce. Je to možné anebo musím nastoupit na mateřskou dovolenou. Nemám zájem o ni vůbec žádat.
Děkuji,
Jarka

Odpověď:

Dobrý den,
čerpání mateřské dovolené není povinnosti zaměstnankyně, nýbrž jejím právem. Zaměstnavatel však nesmí zaměstnávat zaměstnankyně prací v době šesti týdnů po porodu.

Eva Fialová

Marťa | 30.1.2014 12:52:26 

Dobrý den,
jsem zaměstnána 10 měsíců, smlouvu mam na dobu neurčitou, nyní mi dal zaměstnavatel výpověď podle §52 odst. 1 písm. c) ZP s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Od dubna tohoto roku by na tuto pracovní pozici měl nastoupit nový zaměstnanec, který vyhraje výběrové řízení.
Chtěla bych se zeptat zda jedná zaměstnavatel v souladu se zákonem a zda může si na tutu pozici dosadit někoho jiného.

Odpověď:

Dobrý den,
taková výpověď není platná. Výpověď z organizačních důvodů může dát zaměstnavatel, pokud u něho nějaké organizační změny nastaly, např. zrušení či sloučení pozice. Do dvou měsíců od konce výpovědní doby můžete dát žalobu k soudu pro neplatnost výpovědi. Zaznamenávejte si proto inzeráty a oznámení o výběrovém řízení na Vaší pozici pro případný soudní spor.

Eva Fialová

Lukáš | 29.1.2014 21:09:22 

Dobrý den , chtěl bych se zeptat. Dne 31.1. mi končí pracovní smlouva , chtěl jsem si vzít poslední směnu dovolenou ,(již by byla čerpána nová dovolená), dle zaměstnavatele nemám na ní právo , jelikož jsem neodpracoval 21 směn ....
Pracuji 12 hodinové směny , což si myslím, že v součtu hodin kdy při mých 14.již odpracovaných směnách jsem na stejných hodinách , jako bych odpracoval 21 . osmi hodinových směn . Na čí straně je tedy pravda ?

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnanci, jemuž nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok ani na její poměrnou část, protože nekonal v kalendářním roce u téhož zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů, přísluší dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce. Pro zjištění, zda jsou splněny podmínky vzniku práva na dovolenou, se posuzuje zaměstnanec, který je zaměstnán po stanovenou týdenní pracovní dobu, jako by v kalendářním týdnu pracoval 5 pracovních dnů, i když jeho pracovní doba není rozvržena na všechny pracovní dny v týdnu. Pokud jste zaměstnán po stanovenou týdenní pracovní dobu, tzn. 40 hodin týdně, počítá se Vám každý týden jako 5 pracovních dnů. Za 21 odpracovaných dnů máte nárok na 1/12 dovolené.

Eva Fialová

Pája | 29.1.2014 19:08:23 

Dobrý den, zaměstnavatel mi dal podepsat zápočtový list a nyní mi tvrdí, že je to stejné jako kdybych dal výpověď. Je to pravda?

Odpověď:

Dobrý den,
výpověď může být dána jedině písemně a musí být jako taková označena. Musí být z ní zřejmý projev vůle zaměstnance nebo zaměstnavatele ukončit pracovní poměr. Výpověď je platná doručením druhé smluvní straně. Výpověď daná zaměstnavatelem musí navíc obsahovat jeden z výpovědních důvodů uvedených v zákoníku práce. Podpis zápočtového listu v žádném případě výpovědí není a Váš pracovní poměr trvá.

Eva Fialová

Gabriela Rolandová | 29.1.2014 14:20:19 

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat zda se mateřská a rodičovská dovolená započítává jako odpracovaná doba u zaměstnavatele pro účely odstupného.
Pracovala jsem u zaměstnavatele 5 let a nyní jsem již 6. rokem doma na rodičovské dovolené (mám 2 děti a s každým 3 roky doma). Celkem mi tedy vychází 11 let práce pro zaměstnavatele včetně mé mateřské a rodičovské dovolené.
Děkuji za odpověd

Odpověď:

Dobrý den,
doba pro nárok na odstupné se posuzuje podle doby trvání pracovního poměru, a nikoli podle počtu odpracovaných let.

Eva Fialová

Lenka | 28.1.2014 10:02:58 

Dobrý den,
v prosinci 2013 jsem dostala výpověď z důvodu nadbytečnosti s dvouměsíční výpovědní lhůtou - to znamená do konce února 2014. Vzhledem k tomu, že mi místo bylo zrušeno již od 1.2.2014 dostala jsem na únor překážku v práci a budu doma. Mám za měsíc únor nárok na stravenky? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnanecké benefity se do průměrné mzdy nezapočítávají. Hodnota stravenek není při výpočtu průměrné mzdy započítávána.

Eva Fialová

Dadulinka29 | 27.1.2014 21:38:16 

Dobry den,
Mela bych dotaz ohledne drivejsiho navratu do zamestnani z rodicovske dovolene. Jsem 10 mesicu na rodicovske a mam naplanovany a take nahlaseny navrat do prace ve 2 letech ditete.
Nicmene zamestnavatel vypsal inzerat a hleda na me misto nove uchazece. Vzhledem k tomu, ze o misto nechci prijit, napsala jsem zamestnavateli, ze uz bych se rada vratila ted, tedy driv nez jsem planovala.
Rada bych se zeptala, zda je zamestnavatel povinnen prijmout me nazpet na puvodni misto nebo me muze odmitnout a hledat dale jineho uchazece.

Predem dekuji za odpoved.

Odpověď:

Dobrý den,
ukončit rodičovskou dovolenou dříve lze pouze se souhlasem zaměstnavatele. Pokud Vám souhlas nedá, můžete se vrátit v době, kterou jste jako dobu čerpání rodičovské dovolené uvedla. Po návratu z RD Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. To, že zaměstnavatel přijal na stejnou práci jiného zaměstnance, nemá na tuto povinnost vliv.

Eva Fialová

Kikik | 27.1.2014 19:09:51 

Dobrý den,

pracuji jako finanční poradce u společnosti OVB a zjistila jsem, že se mi bude lépe pracovat u jiné společnosti. Ale až teď mi byli schopni oznámit, že když půjdu jinam, tak je to za pokutu od 20 000 - 100 000 Kč, ale že prý je tu možnost, že když udělám pár smluv, že se to prý ,,zakope pod koberec" . cháp, neznalost smlouvy neomlouvá, ale také mají oni povinost tyto základní a velice podstatné informace, které jsou až takhle závažné vysvětlit před podepsáním smlouvy v této společnosti. Působím tam cca 5 měsíců a prosím vás moc, co mám popřípadě dělat. Začali mi říkat, jak budu mít špatnou pověst a tak dále a mně se takovéto jednání nelíbí.

Děkuji za případnou odpověd a pomoc

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na smluvní pokutu má smluvní strana, pokud je tato pokuta sjednána ve smlouvě. Ve Vašem případě záleží na obsahu smlouvy, kterou jste podepsala se společností OVB. Výpočet pokuty závisí na ujednání ve Vaší smlouvě.

Eva Fialová

Hela | 27.1.2014 08:33:51 

Již 5 let pracuji na hlavní pracovní poměr u jednoho zaměstnavatele se smlouvou na dobu neurčitou, zároveň mám živnostenský list ve stejném oboru a na vedlejší pracovní poměr dělám podobnou práci sama na sebe. Na vedlejší činnost neplatím nemocenské pojištění. Jsem těhotná a v květnu bych chtěla nastoupit na nemocenskou, v červenci pak na mateřskou. 1. Mohu dále vykonávat samostatnou výdělečnou činnost na VPP při pobírání nemocenské z práce na hlavní pracovní poměr? Musím živnostenský list pozastavit, nebo v daňovém přiznání nemít v tomto období žádné příjmy? 2. Mohu dále vykonávat SVČ na VPP (stejný obor, jiná práce než mám na HPP) v době pobírání PPM? Musím nějakým způsobem dokládat, že se jedná o vedlejší činnost? Musím živnostenský list pozastavit, nebo v daňovém přiznání nemít v tomto období žádné příjmy, abych nepřišla o mateřskou? 3. Na rodičovské dovolené mohu vykonávat SVČ na VPP bez omezení? 4. Při výpočtu PPM při druhém dítěti by se vycházelo stále z platu, který mám u zaměstnavatele na HPP, pokud budu mít nadále pracovní smlouvu a narodí se do 4 let. Nebo by se počítala z výdělku při rodičovské na VPP? více

Odpověď:

Dobrý den,
živnostenské oprávnění není v době čerpání PPM pozastavovat. Pokud si ze SVČ nehradíte nemocenské pojištění, můžete v době čerpání PPM a čerpání nemocenské vykovávat SVČ, protože Vám PPM a nemocenské neplyne ze SVČ, ale z nemocenského pojištění na základě pracovního poměru. Po dobu pobírání rodičovského příspěvku v době čerpání rodičovské dovolené můžete SVČ také vykovávat. Příjem rodiče se pro účely nároku na rodičovský příspěvek nesleduje. V době mateřské a rodičovské dovolené je Vaše SVČ automaticky opět vedlejší.
Druhá PPM se Vám bude počítat z vyměřovacího základu vypočítaného ze mzdy, pokud se jako OSVČ nepřihlásíte jako plátce nemocenského ze SVČ.

Eva Fialová

Maruška | 25.1.2014 13:18:47 

Mám 5 let do důchodu, vystudovanou VŠ obor vychovatelství, ale posledních 20 let učím na druhém stupni OV a RV. Nyní mi ředitel oznámil, že musím začít studovat VŠ - učitelství, jinak budu od 1.1.2015 propuštěna.Práci v oboru asi neseženu vzhledem k tomu, že žiji v menším městě a je mi 57 let. K mé práci nikdy výhrady nebyly, pobírám i osobní ohodnocení. Nevím co mám dělat! Ale studium už vážně nezvládnu.

Odpověď:

Dobrý den, podle zákona o pedagogických pracovnících získává učitel druhého stupně základní školy odbornou kvalifikaci vysokoškolským vzděláním získaným studiem v akreditovaném magisterském studijním programu v oblasti pedagogických věd zaměřené na přípravu učitelů všeobecně-vzdělávacích předmětů druhého stupně základní školy, v oblasti pedagogických věd zaměřené na přípravu učitelů všeobecně-vzdělávacích předmětů druhého stupně základní školy a všeobecně-vzdělávacích předmětů střední školy, v oblasti pedagogických věd zaměřené na přípravu učitelů všeobecně-vzdělávacích předmětů střední školy, studijního oboru, který odpovídá charakteru vyučovaného předmětu, a vysokoškolským vzděláním získaným studiem v akreditovaném bakalářském studijním programu v oblasti pedagogických věd zaměřené na přípravu učitelů všeobecně-vzdělávacích předmětů druhého stupně základní školy nebo střední školy, nebo vzděláním v programu celoživotního vzdělávání uskutečňovaném vysokou školou a zaměřeném na více

Irena | 25.1.2014 07:10:10 

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jestli mám nárok v zaměstnání na volno jako doprovod matky na vyšetření do namocnice je to 30km od místa bydliště děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní volno se poskytne zaměstnanci k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu, a to s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela.

Eva Fialová

Regina | 23.1.2014 15:36:50 

Dobrý den, dostala jsem v lednu od zaměstnavatele dovolenou, ale na mé místo přijala jiného zaměstnance. Za měsíc prosinec mi nebyla vyplacená mzda. Když jsem zaměstnavateli volala řekla mi jen, že si mám sama napsat výpověď, protože mě už do práce nevezme. Nevím jek tuhle situaci řešit. Zjistila jsem si na pojišťovně, že od ledna mě už odhlásila.

Odpověď:

Dobrý den,
Váš pracovní poměr neskončil. Výpověď nedávejte. Neprodleně kontaktujte inspekci práce.

Eva Fialová

tykev | 23.1.2014 12:12:37 

Dobrý den, bude mi končit mateřská dovolená (MD) tedy i PPM a jelikož navazující rodičovský příspěvek a partnerův plat nám nepokryje náklady na živobytí jsem nucena nastoupit do práce. Chtěla bych tuto situaci řešit zkráceným pracovním úvazkem u stejného zaměstnavatele jako před MD. Zkrácený úvazek bych ale chtěla pouze na dobu než nám vezmou malou do školky, tj 2 nebo 3 roky, do té doby budeme mít zajištěno hlídání v rodině, pak bych chtěla opět zpátky na plný úvazek. Je toto možné řešit dočasnou změnou pracovní smlouvy? Musí mi zaměstnavatel vyhovět, když pečuji o tak malé dítě?Vím že ḿůj zaměstnavatel na DPP nebo DPČ nezaměstnává. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel musí vyhovět Vaší žádosti o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody (např. ohrožení nebo narušení provozu zaměstnavatele). Kratší pracovní dobu můžete řešit časově omezeným dodatkem k pracovní smlouvě.

Eva Fialová

Zdena | 23.1.2014 09:46:53 

Dobrý den , pracuji ve školství jako učitelka ( prac. poměr sjednán v roce 2008 na dobu neurčitou , plný úvazek - takto oboustranně podepsána prac. smlouva ), nyní ředitel školy prostě doručil mně a mé kolegyni nový platový výměr ( platný od pololetí ), kterým nám jednostranně zkrátil prac. úvazek na 70% , budeme mít tedy i nižší plat . Tuto změnu provedl pouze ze své pozice , důvod je , že chce zaměstnat svého známého ( učitele - muže ) , který dostane naše hodiny , toto opatření zdůvodňuje tím , že ve školství jsou třeba hlavně muži .

Odpověď:

Dobrý den,
jednostranné zkrácení pracovního úvazku je neplatné. Změna pracovní smlouvy vždy vyžaduje souhlas obou smluvních stran, tedy zaměstnavatele a zaměstnance. Jednání Vašeho zaměstnavatele je navíc diskriminační. Po zaměstnavateli můžete požadovat zaměstnávání na stanovou týdenní pracovní dobu a upuštění od diskriminačního jednání. V případě, že Vám Váš zaměstnavatel nevyhoví, obraťte se na zřizovatele školy a na inspekci práce. Odstranění diskriminace a zaplacení dlužné mzdy můžete nárokovat i u soudu.

Eva Fialová

janina | 22.1.2014 20:47:25 

Dobrý den,jdu na gyn.zákrok pod narkózou a po pár hod.domu,má nárok na mzdu nebo si musí brát dov.jedná se omělé oplodnění jsou to dvě návštěvy,ale k lékaří dojíždíme 140km z bydliště děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na pracovní volno z důvodu vyšetření nebo ošetření máte po nezbytně nutnou dobu včetně dojezdu do nejbližšího zdravotnického zařízení. Pokud se budete muset po zákroku zotavovat doma, jedná se spíše o jednodenní pracovní neschopnost. Dovolenou se vybírat nemusíte.

Eva Fialová

| 1 | .. | 78 | 79 | | 81 | | .. | 238 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect