Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

pamela | 27.2.2014 19:21:30 

jsem od února 2013 ve starob.důchodu, ale stále jsem kmenovým zaměstnancemspol.Evraz a pracuji v nepřetrž.provozu-dvanáctohod.směny.v podniku jsem již 8 let.protože stále mění kolektivní smlouvy, tak jsem po 5 letech nedostala věrnostní, prý až po deseti,tj.v r.2015, jenže teď společnost ve velkém propouští a mně bylo řečeno, že i když jsem kmenová -ale jako důchodce NEMÁM NÁROK NA ODSTUPNÉ!navíc si vymysleli, že ve státní svátek si MUSÍM VZÍT DOVOLENOU, a nebo si svátek nadpracovat, nebo si vzít neplacené volno.(u THP ale platí stát.svátek 100procenty a přitommohou doma zůstat.jaké mám vlastně nároky jako pracující důchodce?

Odpověď:

Dobrý den,
pracující důchodce má podle zákoníku práce stejná práva jako jakýkoliv jiný zaměstnanec. V případě výpovědi máte nárok na odstupné ve výši trojnásobku Vašeho průměrného výdělku, pokud kolektivní smlouva nestanoví odstupné vyšší.
Pokud státní svátek připadne na Váš obvyklý pracovní den, máte pracovní volno a náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Svátek si nemusíte napracovávat. Váš zaměstnavatel porušuje neproplácením svátků zákoník práce.

Eva Fialová

Václava | 27.2.2014 15:18:38 

Dobrý den, mám se vrátit po tříleté rodičovské dovolené do zaměstání (od 1.června 2014). Mám smlouvu na HPP na dobu neurčitou. S manželem se však snažíme o druhé dítě, (v září jsem bohužel potratila) a kdyby se to povedlo do konce května 2014, tak bych zůstala doma na rizikovém těhotenství. Co by se v tom případě stalo, kdybych byla na nemocenské? Může mě zaměstnavatel "vyhodit" a skončila bych na ÚP? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den
zaměstnavatel Vám po dobu pracovní neschopnosti a těhotenství nesmí dát výpověď. Výjimkou je výpověď z důvodu zrušení a přemístění zaměstnavatele.

Eva Fialová

Světa | 27.2.2014 15:03:37 

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jestli může zaměstnavatel nařídit pracovat a výdělek uchovávat v pomyslné bance a v případě, že není práce a jsme doma být placen z těchto mnou vydělaných a uložených peněz. Prosím o odpověď na email. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí vyplácet plnou mzdu, na kterou máte podle pracovní smlouvy nebo mzdového výměru nárok. Pokud Vím zaměstnanec nemůže přidělovat práci , jedná se o překážku v práci na jeho straně a Vám přísluší náhrada mzdy (ze zdrojů zaměstnavatele). Mzdu, kterou jste si u zaměstnavatele "uložili" Vám zaměstnavatel musí vyplatit.

Eva Fialová

renča | 27.2.2014 11:06:05 

Dobrý den,
15.3.2014 mi končí tříletá rodičovská dovolená. Nyní jsem si našla novou práci, do které nastoupím již 1.3.2014. Musím ukončit pobírání rodičovského příspěvku a mohu už nyní začít dávat dceru do školky na celý den?
Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
pokud zajistíte celodenní osobní péči o dítě, bude Vám rodičovský příspěvek vyplácen. Od dvou let věku dítěte se docházka dítěte do předškolního zařízení nesleduje.

Eva Fialová

Tom | 26.2.2014 18:28:19 

Dobrý den.Manželka je na rodičovské dovolené ,která končí v Červnu.Do práce bohužel ještě nemůže nastoupit malého ještě nevezmou do školky v lednu mu byly 2 roky.Tím že ji konči v červnu rodičovská dovolená budeme od června bez finančních prostředků? a s mého platu neutáhneme domácnost.Jak máme postupovat děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
po skončení rodičovské dovolené se musí Vaše manželka vrátit zpátky do práce. Rodičovskou dovolenou si však lze prodloužit až do tří let věku dítěte. Vaše manželka si tudíž nemusí brát neplacené volno. Pokud jste si zvolili čerpání rodičovského příspěvku do dvou let věku dítěte, nebude Vám tento příspěvek již poskytován, pokud jste již vyčerpali částku 220 000 Kč.

Eva Fialová

Marcela | 26.2.2014 15:02:04 

Dobrý den, po skončení rodičovské dovolemé jsem se hlásila na ÚP. Po skončení dávky z Úp, jsem stále v evidenci,ale již nemám nárok na dávku. Na kontaktním místě mi z příjmů za rok 2O12, kdy manžel je stále zaměstnán a já v té době pobírala RD mi nevznikl nárok na přídavek na dítě , a příspěvek na bydlení. V této době,ale máme pouze příjem manžela kdy jeho čistý plat je 17 000 měsícně. Máme dvě děti ve věku 4 a 10 let, a platíme za byt 7000kč včetně služeb. Mohu se někde dostat ještě k nějakému doplatku? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
doporučuji obrátit se na Úřad práce. Úřad práce vyplácí dávky státní sociální podpory a dávky v hmotné nouzi.

Eva Fialová

Michaela | 24.2.2014 21:45:27 

Dobrý den, zajímalo by mě, jak postupovat v následující situaci. Pracuji jako listovní doručovatelka a jsem v 9. týdnu těhotenství a dle zprávy gynekologa vykonávám práci nevhodnou - ohrožující moje těhotenství. Vedoucí mi dala vybrat, jestli budu dál vykonávat současnou práci při plném nasazení, nebo mě má přeřadit na jiné pracoviště a pozici, pracovište je zhruba o 25 km dál, čímž se mi zvětší náklady na dopravu do práce a časová náročnost. Původní směna byla od 6:30 do 14:30 cca 5km a jezdila jsem do práce s kolegyní, nyní bych měla jezdit skoro 30km a směnu bych měla od 13:00 do 21:00 a cesta by mi zabrala hodinu a půl (3 hodiny denně) Navíc mám v místu výkonu práce uvedeno atrakční oblast depa, pravidelné pracoviště (jmenovitě obec kterou zde nechci uvádět). Chci vědět jestli mě může převést na jiné pracoviště aniž by zohlednila zvýšenou časovou a finanční náročnost dopravy, jestli to může i bez mého souhlasu a jestli mě může nutit, pokud budu trvat na dohodnutém místě výkonu práce, k nemocenské, nebo ke 100% výkonu při dosavadním zařazení - nosím sebou 10-20kg pošty (na kole) a budu muset chodit pěšky stejnou oblast a tahat ji ve vozíku který něco navíc také váží.. více

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vás musí přeložit, pokud Vaše současná práce ohrožuje Vaše těhotenství. Převedení na jinou práci musí respektovat místo výkonu práce, kterou máte v pracovní smlouvě. Pokud takovou práci nemá, je to překážka na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.

Eva Fialová

Tomáš | 23.2.2014 16:48:52 

Dobrý den.Prosím o radu,mám velmi vážně onkologicky nemocného syna, se kterým musím dojíždět i 3x za měsíc na speciální vyšetření a transfůze do Fakultní nemocnice vzdálené 60 Km od m.t.b.. Mám nárok na mzdu za každý den dle ust.§199 Z.č.262/2006 Sb. a Nařízení vlády č.590/2006 Sb. Zaměstnavatel mi doposud nezaplatil nikdy nic. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
podle bodu 8 nařízení vlády č. 590/2006 Sb. přísluší pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Náhrada mzdy nebo platu zaměstnanci náleží, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela. Zaměstnával mám náhradu mzdu po dobu doprovodu musí zaplatit.

Eva Fialová

Eliška | 23.2.2014 09:42:47 

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, zda má zaměstnavatel povinnost sdělit mi, jaká je mzda kolegy pracující na stejné pozici jako já.Jde mi o to, že jsem v r. 2004 nastoupila do společnosti, kde jsem měla stejnou pracovní náplň s kolegou, jenž měl mzdu asi o 50 % větší než já. V roce 2007 dostal kolega výpověď z organizačních důvodů (ve skutečnosti se tímto způsobem řešil jeho mobbing vůči mé osobě). Všechnu práci po něm jsem převzala bez zvýšení mzdy. V roce 2009 na dohodu odešla kolegyně a všechna její práce přešla na mě bez úpravy mé mzdy. V roce 2010 mi zaměstnavatel změnil pracovní zařazení (pracovní náplň se mi nezměnila), má mzda byla o několik tisíc nižší než u kolegů na stejné pozici. V roce 2011 mi zaměstnavatel přidal pracovní náplň po odcházejícím kolegovi, opět bez navýšení mzdy. V roce 2013 můj nový vedoucí mi zvedl mzdu o 2 000 Kč. Teprve ke konci minulého roku jsem se dozvěděla, že po celou dobu u mého zaměstnavatele jsem byla mzdově znevýhodněna. více

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel nemá povinnost sdělit výši mzdy ostatních kolegů. Obecně má zaměstnavatel povinnost odměňovat zaměstnance stejně za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty. Pokud Vám zaměstnavatel přidává úkoly, může Vám zvýšit mzdu, ale nemusí. Nemusí Vám ani doplatit mzdu za předcházející období. Za diskriminaci by se situace dala považovat, pokud byste byla obměňována méně než Vaši mužští kolegové za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty, protože jste žena.

Eva Fialová

Andy | 22.2.2014 21:45:20 

Dobrý den, pracuji v automobilce na montážní lince, zvedám ruce nad úroveň ramen a to mi zpusobuje bolesti zad vystřelující do rukou. Zaměstnanecký doktor mi vydal zprávu, že nejsem zjevně pracovně správně zařazena, žádala jsem tedy o přemístění na lakovnu, kde bych ruce nemusela používat. Zaměstnavatel mé žádosti nevyhověl, pouze mi změnil místo na montážním pracovišti, ale problémy s nadměrným zatěžováním zad přetrvávají. Musí mi zaměstnavatel vyhovět v přeložení? Doporučil mi aby mi doktor napsal že nejsem zdravotně způsobilá pracovat na montáži, ale pod tím cítím, že mi dají výpověď ze zdravotních důvodů. Ještě bych se ráda informovala, mám 2 malé děti, ráda bych požádala o úpravu pracovní doby. Vím že pracuji na směny, ale jsou u nás i pozice kancelářské na které raději přijmou agenturní pracovníky než vlastní zaměstnance. Mám ekonomické vzdělání, tak se chci ještě zeptat jestli by mě měl zaměstnavatel nabídnout třeba i tuto práci. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den, podstatné pro Vás je, zda máte v lékařské dokumentaci uvedeno, že se u Vás jedná o nemoc z povolání. Pokud netrpíte nemocí z povolání může Vám zaměstnavatel dát výpověď, pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě zdravotní způsobilost. Přeložit Vás zaměstnavatel musí, minimálně po výpovědní dobu, pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci. více

Kateřina | 22.2.2014 11:53:11 

Dobrý den, uvažuji o podání žádosti o zkrácený pracovní úvazek. Jsem nyní po mateřské již 2 roky v zaměstnání na plný pracovní úvazek. Péči o děti si zajišťujeme s manželem, který je OSVČ a může si svou dobu přizpůsobit. Do teď se nám to daří, ale má práce je dost časově náročná a uvažujeme, zda by nebylo lepší, kdybych dělala na zkrácený pracovní úvazek. Podle zákona může požádat rodič pečující o dítě mladší 15 let (mám dvě 8 a 5). Trochu mne v § 241 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, mate věta:" který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu,". Pokud jsem tedy vdaná a s mužem žiji a doteď jsem péči nějak zvládali, můžu zažádat o zkrácený pracovní úvazek? Dále mne zajímá počet hodin. Obávám se, že pokud mi bude vyhověno na stávající pracovní pozici mít zkrácený pracovní úvazek, potom se mi stejně objem práce moc neomezí a často budu v práci déle a dosáhnu/nedosáhnu na 40 hodin týdně, které nebudou ani náhradním volnem ani placené. více

Odpověď:

Dobrý den, podle § 241 odst. 1 zákoníku práce požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Podmínka, že zaměstnavatel musí pečovat převážně sám a dlouhodobě platí při péči o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, nikoliv při péči o dítě do 15 let. Nevyhovět žádosti může zaměstnavatel pouze ze závažných provozních důvodů. Pokud Vám zaměstnavatel neúměrně zkrátí mzdu, musí Vám toto zdůvodnit. Podle zákoníku práce máte nárok na stejnou mzdu za stejnou práce nebo práci stejné hodnoty. Zaměstnavatel nesmí zaměstnávat zaměstnance prací na kratší pracovní dobu prací přesčas. více

vanila | 20.2.2014 15:45:11 

Dobrý den, jsem zaměstnaná ve škole jako učitelka 5 let, smlouvu mám na dobu neurčitou. 10.4.se vracím po 3-leté rodičovské dovolené do práce. Jsem znovu těhotná a termín porodu mám 9.10. Nástup na MD 14-28.8. Můžete mi prosím poradit, jak řešit tuto situaci. Chápu, že v průběhu roku bude těžké složit úvazek a ještě došlo k propouštění. Mám nárok na dovolenou v období prázdnin nebo studijní volno?Když mi zkrátí úvazek nebo dají jinou práci nebude nižší mateřská? Vznikne mi nárok na dovolenou v roce 2015 (mateřská by měla být do 26.2 - 12.3.)? Můžu dostat výpověď při čerpání dovolené?
Děkuji moc za odpovědi a přeji krásný den V.

Odpověď:

Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Se zaměstnavatelem se můžete domluvit i na změně pracovní smlouvy nebo na dohodě o pracovní činnosti nebo dohodě o provedení práce. Pokud máte nevyčerpanou dovolenou, můžete dovolenou na zotavenou po ukončení rodičovské dovolené vyčerpat.
Peněžitá pomoc v mateřství se Vám bude vypočítávat z výdělku, kterého jste dosahovala před odchodem na první MD za podmínky, že budete zaměstnaná u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhne věku čtyř let. MD se pro účely dovolené za zotavenou považuje za výkon práce. v době čerpání dovolené na zotavenou Vám zaměstnavatel může dát výpověď.

Eva Fialová

Kateřina | 20.2.2014 07:11:07 

Dobrý den,
27. ledna 2014 mi skončila smlouva na dobu určitou v zaměstnání, kterou jsem měla od roku 2010. Teď jsem evidovaná na úřadu práce a jsem v procesu umělého oplodnění. Chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na mateřskou dovolenou a rodičovský příspěvek, když nejsem zaměstnaná? A z čeho se bude v mém případě vypočítávat jeho výše? A jestli by mělo na tyto dávky vliv kdybych teď nastoupila na DPČ do zaměstnání?
Mockrát děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud nejste zaměstnaná, bude Vám v případě narození dítěte vyplácen pouze rodičovský příspěvek. Pokud je otec dítěte nemocensky pojištěn, budete si moci vybrat délku čerpání rodičovského příspěvku. Pokud byste byla zaměstnaná na DPČ s minimálním výdělkem přesahující, 2.500 Kč, budete nemocensky pojištěná a bude Vám po narození dítěte vyplácena peněžitá pomoc v mateřství.

Eva Fialová

pája | 19.2.2014 19:26:01 

Měla jsem smlouvu do 30.4.2012,ale 9.4.2012 jsem začala marodit s rizikovym těhotenstvím.Platí mi ukončení pracovního poměru k 30.4.2012 nebo se můžu vrátit do zaměstnání??děkuji za odpoved

Odpověď:

Dobrý den,
Váš pracovní poměr skončil 30.4.2012, tedy k datu uvedenému v pracovní smlouvě.

Eva Fialová

Jana | 19.2.2014 18:46:37 

Dobrý den, moje snacha je v současné době na rodičovské dovolené. Dne 21.4.2014 bude mít dítěti 3 roky a měla by se vrátit do práce. Pracovala jako dětská zdravotní sestra na týdenní úvazek 37 hodin. Nyní jí zaměstnavatel oznámil, že ji přijme na 0,6 hod. úvazek. Protože úvazek nemá sjednaný v prac. smlouvě, ale uvedený na platovém výměru který dostala ještě před nástupem na PPM nevím zda je změna možná pouhým oznámením zaměstnanci nebo musí také dojít k dohodě?

Odpověď:

Dobrý den,
pokud má Vaše snacha úvazek na stanovenou týdenní pracovní dobu, musí jí zaměstnavatel přidělovat práci podle této smlouvy. Mzdu stanovenou mzdovým výměrem může zaměstnavatel snížit. Musí ovšem dodržet zásadu stejného odměňování za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty a zásadu zákazu diskriminace.

Eva Fialová

LKH | 19.2.2014 14:09:28 

Dobry den, kolegyne je asi uz rok na rodicovske dovolene, kdyz odchazela, domluvila se, ze na rodicovske bude dva roky a pak se vrati. Z financnich duvodu by se potrebovala vratit driv, ale zamestnavatel ji rekl, ze pro ni ted nema misto. Ma se s tim spokojit a pockat jeste rok, nez to budou ony dva roky ? Je cizinka, takze shaneni brigady pri RD pro jineho zamestnavatele pro ni neni uplne jednoduche. Predem diky za odpoved.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud vaše kolegyně uvedla zaměstnavateli dva roky rodičovské dovolené, nemusí ji zaměstnavatel po jednom roce přidělovat práci.

Eva Fialová

Martina Beranová | 19.2.2014 11:08:07 

Dobrý den,dne 28.2. mi končí RD a měla bych se vrátit do zaměstnání,kde jsem jako nadbytečná.Zaměstnavatel mi určitě neumožní dvouměsíční výpověďní lhůtu.Před RD jsem u firmy pracovala 8 let.Co náleží ještě k 3.měsíčnímu odstupnému? Když dostanu odstupné, mám se zaevidovat na ÚP, aby mi platili sociální a zdravotní pojištění? Děkuji za zodpovězení!

Odpověď:

Dobrý den,
pokud provedl zaměstnavatel organizační změny, může Vám dát výpověď pro nadbytečnost. Dvouměsíční výpovědní dobu musí dodržet. Po tuto dobu máte nárok na mzdu nebo náhradu mzdy. Po ukončení pracovního poměru se zaevidujte na Úřadu práce. Za uchazeče o zaměstnání platí zdravotní pojištění stát. Sociálně není uchazeč o zaměstnání pojištěn.

Eva Fialová

Michaela | 19.2.2014 10:13:32 

Dobrý den, ráda bych se zeptala na radu ohledne materské. Planujeme druhé dítě(nejlepe aby to rovnou navazovalo). Synovi je ted 22 mesicu a rodicak mam do jeho tri let. Predtim jsem pracovala na plny uvazek ale na zastup za materskou, takze jsem mela pracovni pomer na dobu urcitou. A chtela jsem se zeptat kdyz bysme meli ted druhe dite tak na materskou nemam narok?nebo jak to chodí, kdyz ja zamestnana nejsem, manzel normane pracuje.......Moc dekuji za odpoved

Odpověď:

Dobrý den,
po porodu druhého dítěte budete čerpat rodičovský příspěvek. Pokud otec dítěte je nemocensky pojištěn, budete si moci vybrat délku čerpání tohoto příspěvku.

Eva Fialová

Pavla J. | 18.2.2014 20:04:00 

Dobrý den,
jsem zaměstnaná půl roku u společnosti, kde chci nyní ukončit pracovní poměr dohodou, protože jsem dostala lepší nabídku práce. Chtějí mne ale do 2 týdnů a můj zaměstnavatel mne nechce pustit a na dohodu nechce přistoupit. Stále pobírám rodičovský příspěvek do 3 let věku dítěte. Lze nějak ukončit pracovní poměr např. vzhledem k péči o dítě. Co by mohlo následovat, kdybych šla do nového zaměstnání, které si nechci nechat ujít a nečekala bych na 2 měsíční výpovědní dobu u svého zaměstnavatele? Děkuji moc za jakoukoliv radu
S pozdravem
Pavla J.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel nemusí na dohodu o ukončení pracovního poměru přistoupit. V případě výpovědi z Vaší strany má zaměstnavatel nárok na to, abyste dodržela dvouměsíční výpovědní dobu. Pokud výpovědní dobu nedodržíte, může po Vás zaměstnavatel požadovat náhradu škody.

Eva Fialová

Tereza | 18.2.2014 18:02:54 

Dobrý večer.
Jsem zaměstnána na HPP u jedné místní firmy. Naskytla se mi možnost přivýdělku, ale ten by byl na živnostenský list. Zajímalo by mě, jak by to tedy bylo s platbou za sociální a zdravotní pojištění a také s daňovým přiznáním. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
Vaše samostatná činnost by byla jako vedlejší, protože jste v pracovním poměru. Zdravotní a sociální pojištění se platí pouze po překročení určitého výdělku za předchozí kalendářní rok.

Eva Fialová

| 1 | .. | 75 | 76 | | 78 | | .. | 238 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect