Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Tereza | 10.3.2014 10:10:19 

Dobrý den, jak je to s prací na RODIČOVSKÉ dovolené, u STEJNÉHO zaměstnavatele, když mám smlouvu na dobu NEURČITOU, jsem pedagogický pracovník a chtěla bych pracovat pár hod. v týdnu. Hlídání dítěte mám zajištěno.

Odpověď:

Dobrý den,
rodičovskou dovolenou můžete ukončit a vykonávat práci po kratší pracovní dobu, pokud Vám to zaměstnavatel umožní. Bez ukončení RD můžete uzavřít se zaměstnavatelem dohodu o pracovní činnosti nebo o provedení práce. Tyto dohody musí být ovšem uzavřeny na jiný druh práce, než který máte uveden v pracovní smlouvě.

Eva Fialová

Myška | 10.3.2014 08:08:02 

Dobrý den,pracuji na dpč. od dubna 2008, mám ji na dobu neurčitou. Práci vykonávám 4,5hod. denně, výdělek 5800Kč čistého. V srpnu 2010 jsem nastoupila ne nemoc.,rizik.těhotenství a následovala mateř. a rodič.dovolená. Nástup do práce mám v dunu 2014. Zaměstnavatel pro mně nemá peníze,chce mně propustit a já až teď zjistila,že nemám klasickou smlouvu ,ale DPČ. Jenže se všude dočítám, že při DPČ se mohlo pracovat jen 150 hod. ročně. Můžu tedy i v mém případě dostat výpověď 15 denní. Myslela jsem,že mám klasickou smlouvu a dostanu odstupné a dvouměs.výpověď. Neporušil zaměstnavatel,nebo já nevědomky nějaký zákon,když jsem přes dva roky chodila na 4,5 hod.do práce ? Moc děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
na základě dohody o pracovní činnosti může vykonávat u zaměstnavatele práci v rozsahu nepřekračujícím polovinu stanovené týdenní pracovní doby, tzn. max. 20 hodin týdně. Dodržování sjednaného a nejvýše přípustného rozsahu poloviny stanovené týdenní pracovní doby se posuzuje za celou dobu, na kterou byla dohoda o pracovní činnosti uzavřena, nejdéle však za období 52 týdnů. I kdybyste zákonný rozsah překročila, nestává se z zaměstnání na základě DPČ zaměstnání v pracovním poměru. Zaměstnavatel Vám může dát výpověď z jakéhokoli důvodu. Výpovědní doba činí 15 dnů od doručení výpovědi.

Eva Fialová

Alena Tomášková | 10.3.2014 06:46:15 

Dobrý den,jsem ČID a pracuji za h mzdu 56.60kč jako vedoucí směny.Moji kolegové kteří nepobírají žádný druh ID a vykonávají stejnou práci, dostali asi tak před 4-5 měsíci dá se říci tajně přidáno ,protože já mám ČID a oni ne.Chápala bych to kdyby se jednalo o zvýšení min.mzdy u které je toto dáno zákonem ,že se to nevztahuje na pobíratele ID ale zde se nejedná o navýšení min mzdy tak si myslím že zaměstnavatel nepostupuje v souladu se zákoníkem práce a jeho jednání se dá považovat za mou diskriminaci jen proto že pobírám Čid.Jestli že je má doměnka správná, můžete mi prosím poradit jak postupovat aby mi zaměstnavatel dorovnal mzdu do stejné výše jako pobírají kolegové.Děkuji za odpověd.

Odpověď:

Dobrý den,
podle zákona máte právo na stejnou odměnu za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty. Pobírání důchodu nemá na Vaše práva vliv. Automatický nárok na dorovnání mzdy však nemáte. Promluvte se svým zaměstnavatelem a požádejte o zvýšení mzdy.

Eva Fialová

Simča | 8.3.2014 19:07:23 

Jsem na rodičovské dovolené do tří let dcery,tj. tři roky jí budou 3.4.2014,tzn.že bych měla nastoupit zpět do prac.poměru 4.4.2O14? Nemám ani školku a v současné době bydlím téměř 9O km od mého pracoviště a koncem letošního ledna jsem znovu otěhotněla. Těhotenství snáším znovu velice špatně (minulé těhotenství jsem byla celé na pracovní neschopnosti). Je možno si nechat vystavit pracovní neschopnost,když pobírám ještě rodičovský příspěvek nebo mám počkat do 3.dubna nebo co mám vlastně udělat? Můj zdravotní stav není takový,abych mohla nastoupit zpět do zaměstnání,ale ukončit pracovní poměr bych nechtěla. Mohu dostat výpověď? Prosím o radu,jak tuto situaci mám vyřešit. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
v pracovní neschopnosti můžete být až od 4.4., tedy ode dne návratu do práce. V době rodičovské dovolené a pobírání rodičovského příspěvku nelze čerpat nemocenskou. Zaměstnavatel Vám po dobu těhotenství, mateřské a rodičovské dovolené nemůže dát výpověď.

Eva Fialová

jana | 8.3.2014 18:04:36 

dobry den,jsem ukrajinka,muj menzel je cech.mam nárok na porodne?

Odpověď:

Dobrý den,
pokud máte v ČR trvalý pobyt nebo minimálně rok dlouhodobý pobyt a současně v ČR své bydliště, máte nárok na porodné.

Eva Fialová

Mira | 8.3.2014 08:51:06 

Dobrý den ! Čekáme s přítelkyní dítě a já chci s ní být na rodičovské dovolené. Přítelkyně bude pobírat mateřskou a následně rodičovský příspěvek do 3 let věku dítěte. Já nebudu pobírat nic, ale jak to bude s mým zdravtoním a sociálním pojištěním? Chci být na rodičovské dovolené do 3 let věku dítěte.

Odpověď:

Dobrý den,
na čerpání rodičovské dovolené máte právo do 3 let věku dítěte. Zdravotní pojištění hradí stát pouze příjemci rodičovského příspěvku. Pokud bude trvat Váš pracovní poměr, budete sociálně pojištěn.

Eva Fialová

Magda | 7.3.2014 11:25:45 

Dobrý den,
J¨jsem na rodičovské dovolené do 2 věku dítěte a zároveň mám živnost - bude tato živnost brána dál jako vedlejší činnost, pokud zůstanu třetí rok s dítětem doma - rodičovský příspěvek ovšem vyčerpám do 2 let věku dítěte, nebo bych měla tento příspěvek nechat prodloužit do 3 let věku. Jde mi o placení sociálního a zdravotního pojištění a aby moje živnost byla dále brána jako vedlejší činnost a já mohla třetí rok zůstat doma (bylo mi hrazeno sociální a zdravotní) a přivydělávala si z domu. Snad je dotaz srozumitelný, děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
samostatná výdělečná činnost se považuje za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, pokud OSVČ zároveň pobírá rodičovský příspěvek nebo vykonává zaměstnání zakládající účast na nemocenském pojištění. I pokud si neprodloužíte čerpání rodičovského příspěvku a budete na RD bez pobírání RP, bude Vaše činnost vedlejší, neboť budete nemocensky pojištěná s titulu pracovního poměru.

Eva Fialová

lenka | 6.3.2014 15:50:16 

Dobry den,chtela bych se zeptat jak napsat vytku zamestnanci ktery neplni sve povinnosti tak jak ma a tim nam vznikla skoda na majetku a zbozi. Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
doporučuji předat zaměstnanci písemnou výtku, kde uvedete datum porušení povinnosti a konkrétní popis porušení.

Eva Fialová

Zuzka | 4.3.2014 22:57:25 

Dobry den,
jsem na rodicovske dovolene do 3let veku ditete a nyni uvazuji o drivejsim navratu do zamestnani - na castecny uvazek. Mela bych par dotazu:
Pokud bych zacala pracovat, ale pak bych si to rozmyslela, je mozne se opet vratit na rodicovskou dovolenou?
Pokud bych nastoupila do prace takto driv, je to tak, ze uz mohu dostat kdykoliv vypoved (tzn. ochrana pred vypovedi v ramci RD konci)?
Pokud bych po par mesicich v praci opet nastoupila na mater. dovolenou, z ceho se pak pocita materska?
Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na čerpání mateřské dovolené máte do tří let věku dítěte. Na RD se můžete do tří let věku dítěte kdykoliv vrátit. Koncem RD končí ochranná doba pro zaměstnance na RD stanovená zákoníkem práce. Výpověď Vám zaměstnavatel stejně jako ostatním zaměstnancům dát pouze v případech stanovených v zákoníku práce. Pokud by Vám zaměstnavatel dal výpověď z jiného důvodu nebo bez udání důvodu, byla by taková to výpověď neplatná.
U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství.

Eva Fialová

Jana | 4.3.2014 11:40:25 

dobri den.konci me rodicovska dovolena v prosinci,pracoval jsem pred rd v hotelu a mela pevnou pracovni dobu od po do pa,po nastupo na md na me misto prijmuli dve osoby a zavedli jinou pd.a zavedli pracovni soboty.muzou me naridit pracovat o vykendu pokud ja nebudu souhlasit dobrovolne?nemam hlidani.a do jakeho veku dite ma pravo delat jen od po do pa?

Odpověď:

Dobrý den,
pokud máte v pracovní smlouvě stanovenu pracovní dobu od pondělí do pátku, musí ji zaměstnavatel dodržet. Pokud v pracovní smlouvě takto upravenou dobu nemáte, platí, že rozvržení pracovní doby určuje zaměstnavatel. Při zařazování do směn musí brát ohled na zaměstnance pečující o děti. Požádá-li zaměstnanec pečující o dítě do 15 věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, musí zaměstnavatel jeho žádosti vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody.

Eva Fialová

gity | 3.3.2014 13:49:18 

Dobrý den,
mám dvě děti. Plánujeme třetí. V době mého nastupu na mateřskou bude mít nejstarší dítě 5 let, mladší 3 roky. Jsem stále v zaměstnaneckém poměru u stejne společnosti na dobu neurčitou.Jen se chci zeptat, jestli mam i u tretiho ditete narok na materskou ve stejne vysi jako u prvniho?Vim, ze do 4 let veku ditete tomu tak je, ale nevim jestli je to posuzovano podle nejstarsiho ci nejmladsiho ditete v rodine.Dekuji Gity.

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství závisí na věku předchozího dítěte. Pokud jste v pracovní poměru u stejného zaměstnavatele a předchozí dítě nedosáhlo věku čtyř let, považuje se se za denní vyměřovací základ denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství.

Eva Fialová

Lucie | 3.3.2014 12:01:37 

Dobrý den,můj zaměstnavatel oznámil,že podá insolvenci,já jsem již dva měsíce na neschopence s rizikovým těhotenstvím,co to pro mě znamená??dnes jsem volala na ČSSZ,kde mi oznámily že mé podklady na dávky z neschopnosti ještě nedorazily,do zaměstnání se nemůžu dovolat abych se zeptala jestli už je poslaly,jaké papíry budu potřebovat k takové situaci a co všechno bych měla zařídit??jak se mám zachovat

Odpověď:

Dobrý den,
dávky nemocenského by Vám od 15. dne pracovní neschopnosti měla vyplácet Česká správa sociálního zabezpečení. Zaměstnavatel předává žádost o dávku nemocenského pojištění příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení. OSSZ může zaměstnavateli uložit pokutu až do výše 50.000 Kč.

Eva Fialová

Jana | 3.3.2014 11:21:33 

Dobrý den, končím MD a zaměstnavatel na mé místo přijal někoho jiného a práci pro mě nemá. Jakou formou semnou může rozvázat pracovní poměr? Mám nárok na odstupné? MD mám druhou, která navazovala na první. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Výpověď z organizačních důvodů by byla neplatná, jelikož přijetí zaměstnance na Vaší pracovní pozici po dobu Vaší mateřské a rodičovské dovolené, není organizační změnou. Tato pozice stále existuje a zaměstnavatel Vám musí přidělovat práci.

Eva Fialová

Suzi | 2.3.2014 23:52:05 

Dobrý den, prosím o radu.Jsem na RD a mám podepsané prohlášení u svého ZL. Nyní mám od nového roku DPP u jiného ZL. Měs. výdělek nepřesáhne 10tis. Kč. Chtěla jsem se zeptat, bude se platit 15% srážková daň z měs. výdělku? Kamarádka účetní mi tvrdí, že pokud jsem na RD, tak žádnou daň platit nebudu z DPP. A druhý dotaz - uvádějí se příjmy z DPP do Přiznání k daní z příjmů FO? Děkuji moc za odpověď nikde se nemohu dohledat odpovědi.

Předem velice děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
tento dotaz by měl být spíše směřován na účetního nebo daňového poradce. Obecně se zzdy od vedlejšího zaměstnavatele, pokud hrubá mzda nepřesahuje 5 000 Kč za měsíc.

Eva Fialová

Tom | 2.3.2014 22:06:17 

Dobrý den. Měl bych dotázek. Rodiče mé přítelkyně se budou rozvádět. Chtel bych se zeptat, pokud by přítelkyně bydlela u mě, jestli má nárok požádat o placení Alimentu od otce. Nebo bych jí musel živit já? S mamkou je v dobrém vztahu, ale s otcem neni absolutně řeč a dohoda. Předem dekuji za odpověď.
Novák Petr

Odpověď:

Dobrý den,
pokud Vaše přítelkyně není schopna se sama živit (např. studuje náročnou vysokou školu), bude mít nárok na výživné od obou rodičů. Vyživovací povinnost byste měl teprve, pokud byste byli manželé.

Eva Fialová

Scholes | 2.3.2014 18:14:24 

Dobry den, chtěl bych se zeptat jestli mam jako zamestnanec nárok podat vypoved zamestnavateli v kratsi době nez je dvou mesicni vypovedni lhuta?
Duvodem je nedodrzeni dohody o vyplacení odmeny, kde mi zamestnavatel nezaplatil za slozku mzdy=odmenu, která byla slibena a splnena z me strany jako zamestnance.
Predem dekuji za odpověď.
s pozdravem
Scholes

Odpověď:

Dobrý den,
pokud Vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti. Mzda je splatná následující kalendářní měsíc. 15 dnů se počítá od prvního dne následujícího měsíce, kdy měla být mzda vyplacena. Zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr, přísluší od zaměstnavatele náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby.

Eva Fialová

petr | 1.3.2014 16:05:23 

dobr den chtel sem se zeptat jestli kdyz je moje manzelka 2 roky na materske a ted si nasla pracu jestli by slo si vybrat nejak cely rodicovsky prispevek za zbyle 2 roky co by jeste pobyrala rodicovsky prispevek dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
rodičovský příspěvek nemůže být vyplacen v jedné částce. RP může být vyplácen, i pokud jeho příjemce vykonává práci, pokud zajistí celodenní osobní péči o dítě (např. v předškolním zařízení nebo jinou zletilou osobou).

Eva Fialová

Nikola Szukalská | 28.2.2014 13:13:29 

Dobrý den,
za dva měsíce mi končí rodičovská dovolená a chci nastoupit zpátky do práce, ale zároveň budu také na vedlejší činnost podnikat.Zaměstnavatel to ví a zdráhá se mi vrátit moje původní místo.Požaduje,abych podstoupila dvouhodinový vstupní test jako při pohovoru a pak se údajně rozhodne,jakou pozici mi dá.Proč bych to měla podstupovat, když už zaměstnancem jsem?Má na to právo a musím opět procházet přijímacím řízením?Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Žádný přijímací pohovor absolvovat nemusíte.

Eva Fialová

Kamelie | 28.2.2014 12:55:57 

Dobrý den, jsem na MD s 1.dítětem. V průběhu MD (a plánuji nadále i na RD) si přivydělávám u stejného zaměstnavatele - avšak na jinou smlouvu (nyní se jedná o DPP), přivýdělek činí max 5.000 Kč měsíčně. Má mateřská se počítá z posledního příjmu 35.000 Kč, bude se z něho počítat i v případě 2.dítěte, které plánuji co nejdříve? - resp. neohrozí můj přivýdělek vyši mateřské na 2.dítě? Mockrát děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud pracujete u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhne věku 4 let, bude se Vám peněžitá pomoc v mateřství počítat z výdělku, kterého jste dosahovala před nástupem na první mateřskou dovolenou. Z DPP s výdělkem do 10.000 Kč Vám neplyne nemocenské pojištění, na jehož základě se PPM vypočítává.

Eva Fialová

pamela | 27.2.2014 19:31:36 

ve výplatách mi stahují celý základ daní-nemám slevu dayń.poplatníka jen proto,že jsem ve starob.důchodu?ten pobírám od února 2013, ale jsem jako kmenový zaměstanec v nepřetrž.provozu.Mám nárok nyní na nějaké vrácení daní za r.2013, jak tomu bylo do doby než mi přiznali starob.dúchod?

Odpověď:

Dobrý den,
poživatel starobního důchodu nemá za rok 2013 slevu na poplatníka. Pokud jste v roce 2013 nebyla příjemkyní důchodu, měla být sleva na poplatníka u Vás uplatněna.

Eva Fialová

| 1 | .. | 75 | | 77 | | 79 | .. | 238 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect