Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Lili | 24.4.2014 12:57:04 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli mi zaměstnavatel oprávněně zamítl zkrácený úvazek...
Po rodičovské dovolené jsem chtěla nastoupit do práce (dělník ve velké výrobní továrně). Měla jsem ve smlouvě třísměnný provoz. Chtěla jsem zkrácený úvazek, protože mi ranní směna začínala v 6:00 hod. a školka nám začínala v 6:30 s tím, že musím ještě dojíždět 30 km. Odpolední a noční směny bych zvládala, ale na ranní mi nechtěli vůbec ulevit.
Prosím též o radu, jak tuto situaci příště řešit. Stejný problém mě čeká i příští rok, kdy mám nastoupit do práce po druhém dítěti.
Předem děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel musí vyhovět Vaší žádosti o vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Zároveň musí zaměstnavatel při přidělování směn zohlednit péči o děti. Vážnými provozními důvody jsou např. omezení nebo přerušení provozu zaměstnavatele.

Eva Fialová

Lenka | 23.4.2014 07:54:18 

Dobrý den,
prosím o potvrzení mého názoru. Pokud vykonávám práci na základě DPP nebo DPČ, není nárok na mateřskou dovolenou. Musela bych na 12 měsíců vykonávat práci na základě pracovní smlouvy. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
i pokud pracujete na DPP nebo DPČ máte nárok u zaměstnavatele na mateřskou a rodičovskou dovolenou.

Eva Fialová

Eva | 22.4.2014 15:50:34 

Dobrý den. Jsem zubní sestra a paní doktorka odjíždí na čtrnáct dní na Kubu. Na tuto dobu mi chce dát neplacené volno. Mám nějaké právo na náhradu mzdy?

Odpověď:

Dobrý den,
paní doktorka Vám může na tuto dobu nařídit dovolenou, neplacené volno Vám nařídit nemůže.

Eva Fialová

Mona | 20.4.2014 20:56:51 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na ranní směnu, když jsem se vrátila po mateřské dovolené. Zaměstnavatel mi toto umožnil, ale pouze na čas, já však na směny pracovat nemohu. Je tam pár maminek, kterým to již povoleno bylo a chodí na ranní stále. Dalším (ani mě) to už povolit nechtějí, jak mám postupovat? mám nějaký nárok to požadovat, nebo mě můžou propustit? Děkuji moc za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel musí vyhovět Vaší žádosti o jinou vhodnou úpravu pracovní doby. Zároveň musí zaměstnavatel dodržovat zásadu rovného zacházení se zaměstnanci.

Eva Fialová

Iveta | 19.4.2014 22:55:30 

Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské dovolené s první dcerou (nar. únor 2013). Zvolila jsem dvouletou RD, v zaměstnání mám smlouvu na dobu neurčitou. Plánujeme druhé dítě. Během MD ani RD jsem pro svého zaměstnavatele nepracovala ani na dohodu, ani na zkrácený úvazek. Zajímá mě, jak je to s druhou mateřskou. Musím porodit do druhých narozenin dcery, abych měla nárok na stejně vysokou MD jako u dcerky? Pokud porodit nestihnu a nastoupím na rizikové, tedy na nemocenskou a porodím třeba tři měsíce po narozeninách dcery, z čeho se mi vypočítá mateřská? Budu si pak moci zase zvolit délku RD? A bude se na mne stále vztahovat ochranná lhůta i v době nemocenské, tedy že mi zaměstnavatel nebude moci dát výpověď? Moc děkuji za radu.

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství z vyměřovacího základu, kterého jste dosahovala pro výpočet první PPM, máte do čtyř let věku prvního dítěte. V době těhotenství jste v ochranné době. Zaměstnavatel Vám nemůže v této době dát výpověď.

Eva Fialová

simona | 16.4.2014 18:42:17 

Dobrý den před měsícem jsem skončila v práci(smlouva na rok).Zjistila jsem, že jsem těhotná. Mám nárok si pak vybrat délku rodičovského příspěvku?a z čeko se mi bude počítat mateřská?Když momentálně mám podporu děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud by Vám vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství v ochranné době 180 dnů ode dne skončení pracovního poměru, budete tuto dávku čerpat. V opačné případě začnete po porodu čerpat rodičovský příspěvek. Výběr jeho délky můžete učinit i v případě, že otci dítěte by vznikl nárok na PPM.

Eva Fialová

magda | 16.4.2014 12:13:23 

Moje dcera 21let má u mě trvalý pobyt. Jelikož mi vyhrožuje půjčkou atd ,chtěla bych její trvalý pobyt zrušit .Je to možné ?

Odpověď:

Dobrý den,
dceři můžete zrušit trvalé bydliště na obecním, resp. na městském úřadě.

Eva Fialová

Martina | 15.4.2014 22:00:42 

Po dovršení 3 let mé dcery se chci vrátit do práce. Chtěla bych zkrácený prac.úvazek z důvodu péče o dítě. Musí mi zaměstnavatel vyhovět?
Původně jsem pracovala na plný úvazek. Na mém místě je již jiná žena.

Děkuji

Martina

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí přidělovat práci podle pracovní smlouvy. To, že na Vašem místě je jiná zaměstnankyně, na této povinnosti zaměstnavatele nic nemění. Zaměstnavatel musí vyhovět Vaší žádosti o kratší pracovní dobu, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody.

Eva Fialová

burdinek | 15.4.2014 21:12:45 

během rodičovské dovolené jsem se stala částečně invalidní. Moje zaměstnání je servírka, ale díky mému současnému zdravotnímu stavu, nemohu tuto práci vykonávat. Chci se zeptat, zda je zaměstnavatel povinnen mi nabídnout vyhovující pracovní pozici (což je v hostinci obtížné) a nebo v opačném případě mi zaplatit odstupný plat. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel s Vámi může uzavřít dodatek k pracovní smlouvě s jiným druhem práce. Zaměstnavatel Vám ale může rovněž dát výpověď z důvodu podle § 52 písm. e) zákoníku práce, tj. pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě zdravotní způsobilost. V takových případech zaměstnanci nárok na odstupné nevzniká.

Eva Fialová

Beranice | 15.4.2014 11:55:17 

Dobrý den , chtěla jsem se zeptat zda je možné :že otec dítěte nastoupí od 7.týd.stáří dítěte na PPM po dobu 22 týdnů , nadále bude pracovat u zaměstnavatele ale na jinou prac.smlouvu na dobu určitou( v prac.smlouvě bude mít uvedenou jinou prac.pozici). Jaká rizika toto nese pro zaměstnavatele ? Je toto řešení v pořádku , nevystavuje se zaměstnavatel nějakému rozporu s ČSSZ atd. ? Zaměstnanci z toho vyplívá vyšší výpočet PPM než by obdržela matka . Děkuji moc za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
zákoník práce umožňuje, aby zaměstnanec vykonával pro téhož zaměstnavatele činnost v dalším pracovněprávním vztahu. V druhé pracovní smlouvě musí být vymezen jiný druh práce, než byl sjednán v první smlouvě. Pokud by ČSSZ shledala, že se jedná o stejný druh práce, PPM Vašemu manželovi nevyplatí.

Eva Fialová

Lucie | 15.4.2014 00:19:12 

Dobrý den. V listopadu 2014 bych měla nastoupit po 2leté rodičovské do práce na poloviční úvazek (jinak mě šéf nevezme zpět, prý na mě nemá peníze, mám úvazek na dobu neurčitou). Asi 2 měsíce po nástupu chci opět otěhotnět. Budu mít nárok na mateřskou? A z jaké částky se mi bude počítat,když půjdu na mateřskou do 4 let věku prvního dítěte? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
do čtyř let věku staršího dítěte se Vám bude PPM vypočítávat ze stejného vyměřovacího základu, jakého jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud to bude pro Vás výhodnější.

Eva Fialová

Hanka | 14.4.2014 20:49:47 

Chtěla bych se zeptat, jak je to s možností změny pracovního poměru během mateřské. Dostala jsem nabídku lepší pracovní pozice ale s nástupem ještě během probíhající mateřské dovolené. Je to možné? Neztratím tím nárok na peněžitou pomoc v mateřství??

Odpověď:

Dobrý den,
na peněžitou pomoc v mateřství máte nárok, pokud nevykonáváte činnost, z níž Vám nárok na PPM plyne. Z nového pracovního poměru Vám budete sice nemocensky pojištěna, ale z tohoto pojištění se Vám PPM nevypočítává. Pracovní poměr můžete tedy uzavřít bez ztráty nároku na PPM.

Eva Fialová

Lenka | 12.4.2014 17:58:15 

Dobrý den chtěla bych se vás zeptat muj přítel má pozastavenou živnost. A ted pracuje v jedne fabrice Chtěl by odejít az bude prace na zivnost jenze to se nevi kdy zacne. a vedouci ve fabrice by mu mel dat moznost propusteni na dohodu? nebo ho tam muze nechat dusit na zkusebni dobu 2 mesicu? Děkuji za odpoved :-D

Odpověď:

Dobrý den,
Váš přítel může sám zrušit pracovní poměr ve zkušební době.

Eva Fialová

Renata | 11.4.2014 14:29:55 

Dobrý den, vracím se do práce po 2 letec na rodičovské dovolené, ale v práci jsem měla zažádáno o 3 roky, tudíž se vracím dřív. Mám smlouvu na dobu neurčitou. Zatím budu dělat něco jiného, protože mi řekli, že se mnou počítali až za rok, je to tak v pořádku? Musí mi za ten rok nabídnout návrat na stejnou pracovní pozici jako před mateřskou? A když se vracím dřív, mají právo mi nabídnout novou pracovní smlouvu nebo bych měla jen podepsat úpravu pracovní pozice? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
se zaměstnavatelem můžete uzavřít dodatek k pracovní smlouvě, který bude časově omezený na dobu jednoho roku.

Eva Fialová

Peťula | 11.4.2014 13:31:50 

Může mě zaměstnavetel při návratu z rodičovské dovolené ve dvou letech syna(věděl,že se vracím po dvou letech) dát na jinou pozici za jiné peníze bez mého souhlasu? A jak dlouho dopředu mi musí dát vědět co se mnou zamýšlí při mém návratu? Děkuji


Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám po návratu z rodičovské dovolené musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží odstupné ve výši vašeho průměrného výdělku. Jestliže máte mzdu stanovenou v pracovní smlouvě, nelze ji též jednostranně měnit.

Eva Fialová

Martina | 10.4.2014 18:50:12 

Dobrý den, již od roku 1996 pracuji u Policie ČR, za tuto dobu jsem vystřídala mnoho pozic a v současné době pracuji na obvodním oddělení a směnuji. Již dva roky žiji sama s dětmi, rozvedená jsem cca 1/2 roku. Do práce dojíždím, děti musím taktéž vozit do školy, neboť jsme z vesnice. Do stanovení výše výživného se otec dětí staral tak, že v mé pracovní době se o ně byl schopen postarat, proto jsme v rozsudku o péči o děti striktně neupravovali styk s nimi. Toto se však po stanovení výše výživného změnilo a otec si děti bere spíše sporadicky, na mé směny nehledí. Moji rodiče jsou invalidní, nejsou schopni mi s dětmi pomoci, ex tchýně s ex tchánem bydlí 120 km od nás. Mým problémem je nepravidelná pracovní doba, která je v délce od 24 do 8 hodin denně a já sama nejsem schopna děti v tuto dobu zaopatřit, na chůvu je můj výdělek malý. Děti jsou ve věku 8 a 12 let. Mým dotazem je to, zda je zaměstnavatel v této věci povinen činit a vyjít mi vstříc. Zda-li jsem jako samoživitelka podřízena zákonu o služebním poměru příslušníků Policie ČR nebo se na mě vztahuje Zákoník práce, neboť si myslím, že tento je nadřazený. Za odpověď velmi děkuji. více

Odpověď:

Dobrý den,
na Vás se jako na policistku vztahuje zákon č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. V tomto zákoně není ustanovení ekvivalentní ustanovení § 241 odst. 2 zákoníku práce, čili že zaměstnavatel musí zaměstnankyni umožnit kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebráni-li mu v tom vážné provozní důvody.

Eva Fialová

Alca | 9.4.2014 23:29:06 

Dnes jsem podala zadost o zkraceny uvazek kvuli tomu abych byla vice doma s detmi(3roky a 5 let) a mohla se jim vice venovat a manzel dela ve 3 smennem provozu. Bylo mi receno ,ze uz ted pracuji na zkraceny pracovni uvazek a,ze nyni uz jedine pouze brigadne. Ve smlouve stoji 30 hodin tydne a pry uz je to zkraceny uvazek. Ale nuti me delat az 13 hodinove smeny. To,ale urcite u zkraceneho pracovniho uvazku nejde. Tak nevim jak dal. Rekla jsem,ze takove smeny proste odmitam delat. To je,ale proste nezajima. Zkraceny pracovni uvazek snad znamena kratsi pracovni doba ne? Pri podpisu smlouvy jsem je,ale o zkraceny uvazek nezadala. Pracuji jako prodavacka specialista na pozici pokladni. Dekuji za pripadnou radu.

Odpověď:

Dobrý den,
práce na kratší než stanovenou týdenní pracovní dobu je označována jako kratší nebo zkrácený úvazek. Zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o děti má právo žádat kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby. Zaměstnavatel musí žádosti vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody (např. ohrožení provozu zaměstnavatele).

Eva Fialová

Mařenka | 9.4.2014 20:51:29 

Dobrý den, před MD a RD jsem pracovala jako poradce A inspektor, můj zaměstnavatel (poradenská firma, která inspekce neprovádí) mi umožnil zvýšení kvalifikace a "pronajímal" (fakturoval) mě jiné společnosti za provádění těchto inspekcí. Byla to hlavní náplň mé práce, což ale ze smlouvy tolik nevyplývá, jsou zmíněny hlavně jiné činnosti.
Má můj zaměstnavatel právo bránit mi v uzavření DPP s tou inspekční společností, abych mohla pracovat "napřímo" a tím pádem si i násobně více vydělat za práci několika dnů? Navrhuje mi vlastní řešení s tím, že bych dostávala "nějaký plat" a odměny za obrat, což vyústí ve velmi malou částku.
Chápu jakési "morální důvody", ale nevidím oporu v Zákoníku práce.
Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 304 odst. 1 mohou zaměstnanci vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.

Eva Fialová

Petra | 8.4.2014 11:36:55 

Dobry den 28.10.2013 Jsem se měla vratit do zaměstnaní jenže my nevzali syna do školky ja jsem z duvodu nemoci na neschopence tet 27.4 2014 my bude neschopenka ukončena ale školku stale nemám pro syna všude přijimaj deti až od zaři tak my nezbyva nic jineho než dat vypověd v praci.Mužu dat vypověd z duvoudu že my syna nevzali do školky.Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnanec může dát zaměstnavateli výpověď z jakéhokoliv důvodu i bez udání důvodu.

Eva Fialová

Neny | 7.4.2014 12:02:56 

Dobrý den.
Mám postiženého bratra, je na vozíku. Stará se o něj moje maminka, ale té je 70 let. bydlíme ve společné domácnosti.
Bratr potřebuje jet do města na úřad práce zažádat o novou ZTP a následně pak bude následovat cesta k posudkovému lékaři.
Mám v takovém případě nárok na propustku ze zaměstnání?
Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu, a to s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela. Bez náhrady mzdy nebo platu se pracovní volno poskytne, jde-li o ostatní rodinné příslušníky.
Nárok na pracovní volno máte, ale bez náhrady mzdy nebo platu.

Eva Fialová

| 1 | .. | 72 | | 74 | | 76 | .. | 238 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect