Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Petr | 15.5.2014 08:41:42 

Dobrý den, mám dotaz ohledně brigády v obchodním řetězci Kaufland. Byť to nemám ve smlouvě nikde napsáno, zaměstnavatel po mě požaduje minimálně 20 hodin měsíčně. Jako studentovi se mi to občas nehodí, zvlášť teď ve zkouškovém období. Chtěl bych se zeptat zda podmínka 20 hod/měs vyplývá z pracovního zákoníku, nebo se zaměstnavatel snaží mě udržet co nejvíce v práci.

Odpověď:

Dobrý den,
pro zodpovězení tohoto dotazu je potřeba znát pracovní smlouvu, popř. dohodu, kterou jste se zaměstnavatelem uzavřel. Obecně podle zákoníku práce rozvrh pracovní doby určuje zaměstnavatel. 20 hodin týdně odpovídá polovině stanovené pracovní doby.

Eva Fialová

Petr | 14.5.2014 20:08:27 

Dobrý den, byl jsem vyslán na zahraniční služební cestu. Zaměstnavatel mi oznámil před koncem prac. doby, že je potřeba ještě v tentýž den (6.5.) odjet (cca 1100 km) služeb. autem. Podepsali jsme cestovní příkaz na cestu v termínu 6.5.-8.5. Ihned poté tentýž den - po více jak 10 hod. v práci jsme s kolegou vyrazili. Bez odpočinku jsme nastřídačku řídili skrze celou noc, abychom byli další den (7.5.) ráno včas na jednání. Po jednání (cca v 15 hod.) jsme skončili. Odpočinuli si (po více jak 32 hod strávených v práci a na cestě) a dne 8.5. (státní svátek) ráno v 7:00 hod jsme vyrazili na cestu zpět do ČR. Po příjezdu zaměstnavatel oznámil, že čas na cestě (v den svátku 8.5.) se nezahrnuje do pracovní doby. Můj dotaz zní, jestli opravdu zaměstnavatel má právo v tomto případě nedat žádnou náhradu (možnost výběru náhr. volna, přesčasových hodin, apod.) za čas strávený na cestě a ještě k tomu v den stát. svátku? V prac. smlouvě mám uvedenu pružnou prac. dobu s 40 hod. týdně. Když to shrnu, tak za ty 3 dny (6.-8.5.) jsem strávil 46 hod. v prac. nasazení a zaměstnavatel si může dovolit mi uznat pouze odpracovaných 8 hod 6.5. a 8 hod. 7.5. více

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní cestou se rozumí časově omezené vyslání zaměstnance zaměstnavatelem k výkonu práce mimo sjednané místo výkonu práce. Pracovní cesta je výkonem práce, za který Vám přísluší cestovní náhrady. Pokud část pracovní cesty byla vykonána ve dni, na který připadl státní svátek, máte nárok na dosaženou mzdu a náhradní volno. Místo náhradního volna se zaměstnavatel může se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí příplatku k dosažené mzdě nejméně ve výši průměrného výdělku.

Eva Fialová

Dana | 14.5.2014 17:52:07 

dobrý den,
pracuji v třísměnném provozu. Tento týden mám noční, ale jsem objednaná na ráno na 9 na kardiologii, tudíž předchodí noc nemůžu do práce, protože by vysledky byly zkreslené v dusledku nevyspání atd. Zajímalo by mě, jestli je konkrétně noční směna nějakym zpusobem osštřená a vztahuje se na to propustka. nechci si brát dovolenou, kvuli tomu, že jdu k lékaři

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní volno z důvodu ošetření ve zdravotnickém zařízení Vám náleží pouze po nezbytně nutnou dobu, která je potřeba k návštěvě takového zařízení. Na pracovní dobu, která předchází se překážka v práci nevztahuje. Pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete jinak, budete si muset vzít na tuto dobu dovolenou.

Eva Fialová

Klára | 14.5.2014 14:17:58 

Dobrý den, předchvílí jsem položila dotaz a špatně vyplnila email :) moc se omlouvám

Odpověď:

Tento dotaz byl již zodpovězen.

Eva Fialová

Klára | 14.5.2014 13:35:43 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem na rodičovské dovolené s 32 měsíčními dvojčaty. Ty mají v září tohoto roku 3 roky, na které jsem si rodičovskou dovolenou vyřizovala. Na sociálce mi však řekli, že rodičovskou budu pobírat do listopadu. Mohu tedy s dětmi zůstat doma až do listopadu. Nevím však jaké na to mám právo z hlediska zaměstnavatele? Jestli nemusím když jsem si mateřskou v zaměstnání napsala na 3 roky nastoupit v rámci zákoníku práce v den, kdy budou dětem 3 roky? Zároveň se chci zeptat, slyšela jsem, že v případě rodičovské s dvojčaty je zaměstnavatel povinen držet mi práci do 4 let dětí přesto, že mám rodičovskou vyřízenou a budu ji mít proplácenou jen na 3 roky, pokud tedy nenastoupím do zaměstnání nikam jinam, tak by mi ji měl držet, je tomu tak?A jak je to s požadavkem na zaměstnavatele, aby mě přeřadil např. na zkrácený úvazek nebo mě nenutil jezdit na týdenní školení mimo domov? Děkuji mnohokrát za odpovědi.

Odpověď:

Dobrý den,
v případě vícečetného porodu se prodlužuje doba mateřské dovolené. Rodičovská dovolená je pro všechny zaměstnance stejná, tj. do 3 let věku dítěte nebo dětí. Rodičovský příspěvek lze čerpat do 4 let věku dítěte. S rodičovskou dovolenou však nesouvisí. Zaměstnavatel Vám musí po návratu do práce poskytovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Takovou práci Vám musí poskytovat i po skončení neplaceného volna v případě, že se s ním dohodnete na neplaceném volnu. V době neplaceného volna však nejste v ochranné době. Zaměstnavatel Vám může dát výpověď jako kterémukoliv zaměstnanci.
Zaměstnavatel musí vyhovět Vaší žádosti o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody, pokud pečujete o dítě do 15 let věku. Školení Vám může nařídit v rámci této pracovní doby.

Eva Fialová

dadla | 14.5.2014 08:51:23 

Dobrý den čekám 4 dítě a neodpracovala jsem 270 dní,abych měla nárok na MD, prosím poradtě jak se zachovat. Nyní pracuji, nevím co by bylo výhodnější - tak abychom to finančně s manželem zvládli - manžel také nyní pracuje.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud Vaše nemocenské pojištění netrvá 270 dní v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství, budete od porodu pobírat rodičovský příspěvek. Pokud otec dítěte splňuje podmínky pro nárok na přiznání PPM, budete si moci vybrat variantu čerpání rodičovského příspěvku.

Eva Fialová

petr | 13.5.2014 21:32:05 

Dobrý den-chtěl jsem se jen zeptat-mám problém se zubem moudrosti-první den-návštěva zubního lékaře,návštěva mé doktorky.Druhý den návštěva rentgenu zubu 2 krát,snímek odnesen k mému zubnímu lékaři.Třetí den,výpis a doporučení od svého zubního lékaře,návštěva nemocnice-operačně zub vyndat-při tom celé tři dny veliké bolesti-užívám silné léky na bolest.Jde mi o toto-kolik propustek lze použít na celý měsíc.2 propustky jsou určené na jeden pracovní den-1 propustka na 4 hod,pokud se tedy jedná o 8 hod.pracovní dobu-což je v mém případě.Tedy 6 propustek na tři dny.Může to takto být!!!!!-ošetření probíhá 10 km od zaměstnavatele.Děkuji za odpověd.PS-normálně chodí na vyšetření i jiní zaměstnanci-ale já to mám 3 dny za sebou-prozatím-nikdy se mi toto nestalo,proto se ptám-dovolenou si na to brát nechci-a marodní také ne.Nebo tedy jak!!!

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní volno s náhradou mzdy z důvodu vyšetří nebo ošetření ve zdravotnickém zařízení se poskytuje zaměstnanci po nezbytně nutnou dobu pro návštěvu zařízení a dopravu do tohoto zařízení a zpět. Počet týkových to dní nebo hodin není omezen. Právo na pracovní volno máte teda vždy, když je to potřeba s ohledem na Váš zdravotní stav. Pokud byste byl hospitalizován, jednalo by se již o pracovní neschopnost.

Eva Fialová

Martina | 13.5.2014 20:32:28 

Je možné, aby v průběhu pobírání rodičovského příspěvku matkou či otcem dítěte, byli oba rodiče výdělečně činní (práce na plný či částečný úvazek) a péči o dítě do věku 2 let svěřili prarodičům dítěte? Je možné v takové situaci pobírat rodičovský příspěvek jedním z rodičů? Popř. jakým způsobem lze tento typ péče prokázat pro účely pobírání rodičovského příspěvku? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud splníte podmínku celodenní osobní péče o dítě, máte nárok na rodičovský příspěvek. Tuto podmínkou je i péče o dítě jinou zletilou osobou. Výdělek příjemce se nesleduje. Od dvou let věku dítěte se nesleduje ani docházka do předškolního zařízení.

Eva Fialová

Zdeněk | 13.5.2014 19:10:51 

Mám právo na ranní směnu po skončení mateřské dovolené
i když jsem pracoval před mateřskou ve 3 směnném provoze
zaměstnavatel mi to nechce umožnit a mám dát výpověď dohodou ze své strany bez odstupného

Odpověď:

Dobrý den,
pokud pečujete o dítě do 15 let věku musí zaměstnavatel vyhovět Vaší žádosti o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby (např. ranní směnu), pokud v tom zaměstnavateli nebrání vážné provozní důvody.

Eva Fialová

lenka | 13.5.2014 15:25:14 

Od roku 2008 jsem pracovala pro FO,která v roce 2013 ukončila svou činnost.Byla ukončena smlouva dohodou.V tomto roce byla založena spol.s.r.o s bývalým zaměstnavatelem a novým společníkem.Bylo mi nabídnuto místo s novou smlouvou.Teď odcházím a chtěla bych doplatit rozdíly ve mzdách a dovolenou poFO ,mám na to nárok?

Odpověď:

Dobrý den,
nesplacenou mzdu a náhradu za nevyčerpanou dovolenou musíte požadovat po svém zaměstnavateli, kterým je uveden ve Vaší pracovní smlouvě. Pokud je v ní uvedena společnost s ručením omezeným, musíte dluh požadovat po této společnosti.

Eva Fialová

siska3 | 13.5.2014 11:02:12 

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda občan SR, který má nárok na rodič.příspěvek v ČR (má zde pracovní smlouvu na dobu neurčitou), musí při žádosti o daný příspěvek předložit potvrzení o přechodném/trvalém bydlišti v ČR.
Dítě, na které bude příspěvek pobírán má samozřejmě trvalý pobyt v ČR.

Děkuji, s pozdravem Zemanová

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste hlášena na území ČR k pobytu a máte tu své bydliště, budete mít nárok i na rodičovský příspěvek.

Eva Fialová

Kateřina Wagnerová | 13.5.2014 09:19:09 

Dobrý den, potřeboval bych zrušit pracovní poměr k 19.5.2014 z důvodu péče o dítě. Pracuji na krátký a dlouhý týden a nemá je kdo vodit do a ze školky.Děkuji za odpověď Wagnerová Kateřina

Odpověď:

Dobrý den,
bez výpovědní doby můžete navrhnout zaměstnavateli uzavření dohody o ukončení pracovního poměru.

Eva Fialová

helakov | 13.5.2014 01:22:47 

Dobrý den, jsem na 3-leté RD.Pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou, v průběhu mé RD došlo k prodeji firmy jinému majiteli /forma firmy a.s./, který se mnou samozřejmě nepočítá, ale nikdo mi nedal nic vědět ani o změně majitele. Na co se mohu připravit a jak být důsledná. Pracoviště mám uvedené ve smlouvě České Budějovice, pozice obchodní poradce/vedoucí prodejny.
Moc děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
práva a povinnosti z pracovněprávních vztahů přecházení přechodem podniku na nového zaměstnavatele. Ten Vám musí poskytovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Výpověď Vám může dát pouze po skončení RD, pokud bude existovat některý z důvodu výpovědi podle zákoníku práce.

Eva Fialová

Hana | 11.5.2014 22:34:10 

V kvetnu 2014 mi konci 3leta rodicovska dovolena. Jsem podruhe tehotna, ale s terminem porodu az v rijnu. Pokud bych se musela vratit na 3 mesice do prace (cerven, cervenec a srpen) treba jen na cast. uvazek a tedy za mensi mzdu, z ceho se vypocte vyse PPM? Ze mzdy za ty 3 mesice nebo z puvodni mzdy pred 1. tehotenstvim nebo pomerne? Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, kterého jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou.

Eva Fialová

suchouš | 11.5.2014 10:44:43 

Dobrý den,chci se jen zeptat, jestli zaměstnavatel může nařídit nucenou práci o víkendu jen jednomu zaměstnanci nebo musí jí nařídit celému kolektivu. zaměstnavatel mi neustále vyhrožuje jen mě nucenou prací o víkendu. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
práci ve dnech pracovního klidu může zaměstnavatel nařídit jen výjimečně. V den nepřetržitého odpočinku v týdnu může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci jen výkon těchto nutných prací, které nemohou být provedeny v pracovních dnech. Zaměstnavatel může nařídit práci v den pracovního klidu pouze jednomu zaměstnanci nebo některým zaměstnancům.

Eva Fialová

Barbora | 9.5.2014 09:40:50 

Dobrý den, chci se zeptat jestli mám právo požadovat od svého zaměstnavatele úroky. Výplaty nikdy nezasílají dle stanoveného termínu ve smlouvě. S přítelem splácíme půjčku a naskakují nám úroky, protože jsme nemohli zaplatit včas. Zpravidla se jedná o 3-4 dny zpoždění a přítelovi peníze poslali i s více jak týdenním zpožděním. Ráda bych to řešila, ale nevím na koho se obrátit. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
splatnost mzdy je následující kalendářní měsíc po měsíci, ve kterém na výplatu mzdy vznikl nárok, pokud nemáte v pracovní smlouvě uvedeno jinak. Úroky z prodlení po zaměstnavateli můžete požadovat.

Eva Fialová

marcela | 8.5.2014 20:34:21 

Dobrý den, chci se zeptat zda se mi krátí řádná dovolená, která je u mého zaměstnavatele 25 dni, když 13.6. nastupuji na mateřskou dovolenou. Na kolik dní řádné dovolené mám vlastně nárok. Díky za odpověď Marcela

Odpověď:

Dobrý den,
doba mateřské dovolené se počítá pro výpočet dovolené jako výkon práce. Dovolená by se Vám krátila, pokud byste začala v roce 2014 čerpat rodičovskou dovolenou. Nepracoval-li zaměstnanec v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu.

Eva Fialová

markýtka | 5.5.2014 21:41:29 

Dobrý den,
chci se zeptat na situaci. Jsem vedena na úřadu práce, a tudíž si mohu vydělat pouze odměnu za práci maximálně 4250,-/měsíc. Za kolik mohu dělat minimálně na hodinu? Jaká je minimální hodinová sazba podle zákona? Je možné, abych u zaměstnavatele dělala za 30 kc na hodinu?

Odpověď:

Dobrý den,
výše minimální mzdy za hodinu činí 50,60 Kč.

Eva Fialová

Hanah | 4.5.2014 22:51:31 

V září jsem se vrátila po rodičovské dovolené do zaměstnání, mám pracovní poměr na dobu neurčitou na plný úvazek. Po návratu z RD mě zaměstnavatel přeřadil na jinou pracovní pozici (při zachování stejné plat. třídy). Nyní syn onemocněl cukrovkou, jsem od února v neschopnosti a celodenně pečuji o syna. Do zaměstnání se plánuji vrátit v září, ale chtěla bych požádat o zkrácený úvazek a na jiné pracovní pozici. Je povinností zaměstnavatele vyjít mi vstříc? Po dobu mé neschopnosti přijal zaměstnavatel nového zaměstnance. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel je povinen vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o dítě do 15 let věku o kratší pracovní dobu, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Druh vykonávané práce není zaměstnavatel povinen s Vám dodatkem k pracovní smlouvě změnit. Změna pracovní smlouvy je možná pouze se souhlasem obou smluvních stran.

Eva Fialová

pepino | 2.5.2014 13:38:51 

Proč úklidová agentura odmítá přijmout do pracovního poměru rodinného příslušníka EU ( moji družku), která předložila pobytovou kartu na přechodný pobyt na pozici uklízečka v průmyslových provozech s tím, že nemá přiznaný trvalý pobyt( temn bude přiznán až za dva roky), když v jiných agenturách ji do evidence uchazečů přijaly. Ještě proč zdravotní pojišťovny odmítají výše uvedenou družku přijmout do evidence, pakliže je dotyčná na roveň občana EU a nemůže ani v době jako uchazečka o práci využít zdravotní pojištění rodinného příslušníka EU- tedy moji.

Odpověď:

Dobrý den,
občané členských států Evropské unie a jejich rodinní příslušníci nejsou z hlediska zákona o zaměstnanosti považováni za cizince a v souladu s tímto zákonem mají stejné právní postavení jako občané České republiky. Rodinným příslušníkem občana EU/EHP a Švýcarska se bez ohledu na státní příslušnost rozumí jeho manžel nebo manželka, partner nebo partnerka, se kterým občan EU uzavřel registrované partnerství. Za rodinného příslušníka občana EU/EHP a Švýcarska se považuje i cizinec, který příslušným orgánům Ministerstva vnitra hodnověrným způsobem doloží, že má s občanem Evropské unie trvalý vztah obdobný rodinnému a žije s ním ve společné domácnosti.

Eva Fialová

| 1 | .. | 72 | | 74 | | 76 | .. | 240 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect