Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den,nechala jsem si přidělat nový klíč ke kočárkárně a s tímto klíčem mi jde kočárkárna pouze zamknout,nikoli odemknout,protože fabka je už opravdu stará,nicméně jsme se sem nedávno jako jediný přistěhovali a klíč jsme od původních majitelů neměli.Paní,která dostala předsednictví domu se ale ohání tím,že jsme jediní komu tato místnost nejde odemknout,jejich staré klíče odemknutí umožňují bez problémů,takže zámek vyměňovat nebude a tím to pro ní končí.Máme si to zařídit jak chceme.Absolutně žádná domluva z jejich strany nepřichází v úvahu,tak by mě zajímalo zda je jejich povinností mi do této místnosti zajistit přístup,případně jaký zákon se na toto vztahje.Za měsíc rodím a kočár si potřebuji někam dát,přeci ho nebudu tahat do tetího patra každý den.Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
předpokládám, že máte byt ve svém vlastnictví, buďto družstevní, nebo ve společenství vlastníků jednotek. Odpověď na Váši otázku je třeba hledat ve Vaší kupní smlouvě a v dohodě vlastníků. Tyto dokumenty vymezují jak platby, které hradíte sami a platby do fondu oprav, ze kterých jsou poté hrazeny opravy a úpravy společných prostor. Pokud je kočákárna společnýcm prostorem sloužícím všem obyvatelům domu a Vy přispíváte do fondu oprav, měla by být výměna zámku hrazena z tohoto fondu.
Eva Fialová
Dobrý den.mám dotaz-přítel jezdí s kamionem a chtěl by jít na mateřskou dovolenou.výplatu má 13tis+diety a dohromady to je 35tis.když půjde na mateřskou,bude se mu mateřská vypočítávat i z diet nebo jen z těch základních 13tis?moc děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství se vypočítává z výše příjmu za rozhodné období (většinou předchozích 12 měsíců). Peněžitá pomoc v mateřství se vypočítává pouze z příjmu zaměstnance. Cestovní náhrady, čili diety, nejsou do tohoto výpočtu zahrnuty. Peněžitá pomoc v mateřství se manželovi bude počítat z příjmu 13 000 Kč.
Eva Fialová
Pečuji o dvě děti ve věku 13 a 4 roky, jsem nahlášena na úřadě práce, nemohu najít zaměstnání na menší úvazek. Zajímalo by mne, jak je to s ženou v domácnosti? Mohu si něco přivydělat? Jaká jsou kriteria? Nevýhody/výhody?
Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 25 zákona o zaměstnanosti nebrání uchazeči o zaměstnání u Úřadu práce výkon činnosti na základě pracovního poměru, pokud měsíční výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy, tzn. 4 000 Kč, nebo výkon činnosti na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, pokud měsíční odměna nebo odměna připadající na 1 měsíc za období, za které přísluší, nepřesáhne polovinu minimální mzdy. Uchazeč o zaměstnání je povinen krajské pobočce Úřadu práce výkon této činnosti bez ohledu na výši měsíčního výdělku nebo odměny oznámit při podání žádosti o zprostředkování zaměstnání nebo nejpozději v den nástupu k výkonu této činnosti. více
Dobrý den, moje pracovní smlouva má dvě strany, které nejsou očíslovány, jsou sešité pouze kovovou sponkou a druhá strana pracovní smlouvy je podepsána oběma smluvními stranami. Zaměstnavatel mi popírá platnost první strany, protože na ní nejsou žádné podpisy. Jak se mohu bránit, když se jedná o originál, na kterém jsou podstatná ujednání na první straně a na druhé pouze ostatní ustanovení. Mám skutečně originál, ale nevím, jak to prokázat. Můžete mi poradit?
Odpověď:
Dobrý den,
povinné náležitosti pracovní smlouvy jsou druh práce, místo výkonu práce a den nástupu do práce. Pracovní smlouva musí být písemná. Součástí pracovní smlouvy je i identifikace jejích účastníků. Pokud toto pracovní smlouva neobsahuje (protože jsou tyto povinné náležitosti na "nepodepsané" první straně), je neplatná. Podle § 18 odst. 2 zákoníku práce nemůže být neplatnost právního úkonu zaměstnanci na újmu. To znamená: druhá, podepsaná, strana pracovní smlouvy, která neobsahuje podstatné náležitosti, je neplatná. Pokud je teda celá pracovní smlouva neplatná, platí to, co mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem bylo smluveno ústně, tzn. to co je vlastně obsahem pracovní smlouvy, na základě které vykonáváte práci. Tento argument by měl Vašeho zaměstnavatele přesvědčit, že popíráním platnosti první strany pracovní smlouvy ničeho nedosáhne.
Eva Fialová
Dobrý den, manželka je objednaná na pravidelnou preventivní prohlídku k lékaři (zubaři), zaměstnavatel ji ale odmítá poskytnout volno. Volno jí poskytne pouze v případě, že si za sebe na ten den sama zajistí adekvátní náhradu (je poštovní doručovatelka). Totéž jí už udělal cca před 3 týdny, když manželka potřebovala jet s 10-ti letým synem na odborné vyšetření do nemocnice. Má zaměstnavatel právo takto bránit v návštěvě lékaře. Návštěva v mimopracovní dobu je samozřejmě nemožná vzhledem k ordinačním dobám lékařů. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
Vy i Vaše manželka máte nárok na pracovní volno s náhradou mzdy ve výši průměrného výdělku v případě doprovodu syna k ošetření nebo vyšetření. Požadavek zaměstnavatele na zajištění zástupu není požadavkem zákonným, je naopak protizákonný, neboť pracovní volno při nemožnosti zástupu neumožní. Vaše manželka by měla využít svého práva, k lékaři se synem odejít a pokud ji zaměstnavatel vyplatí nižší mzdu, obrátit se na inspekci práce.
Eva Fialová
Dobrý den,
jsem nyní na 2 leté rodičovské dovolené, která končí 31.1. 2013. V současné době jsem podruhé těhotná s termínem porodu 29.12. 2012. Manžel je OSVČ. Prosím o radu jestli je možné v případě přechodu z rodičovské dovolené na mateřskou zvolit nástup 8 týdnů před porodem. Pokud by to bylo možné termín nástupu na mateřskou dovolenou bych měla 2.11.2012. Tudíž k 1.11. 2011 bych ukončila rodičovskou dovolenou. Prosím Vás tedy o další radu zda je možné aby se manžel k 1.11. 2011 přihlásil na rodičovskou dovolenou s konečným termínem 31.1. 2013 a zda by mohl čerpat rodičovský příspěvek. Myslíte, že by bylo možné od 2.11. 2012, že já bych byla na mateřské dovolené a pobírala PPM na nově narozené dítě a manžel by byl na rodičovské dovolené s rodičovským příspěvkem se starším dítětem.
Děkuji Vám za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
ano, tato možnost existuje. Vy můžete čerpat peněžitou pomoc v mateřství na druhé dítě a Váš manžel pobírat rodičovský příspěvek kvůli péči o první dítě.
Eva Fialová
Dobrý den,
děkuji za odpověď. Je to tedy tak, že pokud se nebude chtít zaměstnavatel dohodnout na alternativě ( a kdo si dnes v době krize může dovolit tlačit na zaměstnavatele ..?), nemá bezdětný člověk nijakou šanci, resp. zákon dává jednoznačně přednost ženě s dítětem...? Není to náhodou diskriminace z druhé strany? Chápu vstřícnost k rodinám, ale že takto volně definovaná práva zaměstnankyň s dítětem mohou v souladu se zákonem vést k takovým nepoměrným výhodám, mě tedy šokuje. Zajímalo by mě,zda také existuje někde zastání bezdětných (třeba i nedobrovolně) ? S pozdravem Anet
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnanec či zaměstnankyně starající se o dítě je osoba na pracovním trhu znevýhodněná a v případě, že by neexistovala jistá zvýhodnění, byli by mnozí tito lidé vyloučeni z pracovního trhu úplně. To by mohlo vést k tomu, že spousta lidí by zůstala bezdětných, Protože má stát zájem na udržování své vlastní populace, bylo třeba nastavit určité obecné mechanismy, jak zaměstnance - rodiče malých dětí určitým způsobem v obecné rovině zvýhodnit. Třeba Vás potěší vědomí, že pokud se i Vy rozhodnete mít dítě, výjde Vám Váš zaměstnavatel vstříc (což není úplným pravidlem).
Eva Fialová
Dobrý den, na základě našeho telefonockého rozhovoru Vám posílám dotaz ještě v písemné podobě. Jsem na rodičovské dovolené a pobírám rodičovský příspěvek. Nyní odejde na rodičovskou dovolenou i manžel, samozřejmě bez nároku na příspěk. Zajímalo by mě, jestli za něj bude platit zdravotní pojištění stát a jestli nebude mít povinnost platit si sám sociální pojištění v případě následujících 2 situací:
1) Manžel má živnostenské oprávnění (vedlejší činnost) a během RD by si přivydělával.
2) Manžel by živnost pozastavil.
Děkuji Vám za pomoc a ochotu.
Odpověď:
Dobrý den,
pro platbu sociláního pojištění je důležitý typ samostatné výdělečné činnosti. Vedlejší činnost, ze které se neplatí do určitého obratu povinně sociální pojištštění je mimo jiné činnost při zaměstnání s výdělkem rovnajícím se dvojnásobku minimální mzdy, tj. 14 000 Kč. Pokud bde Váš manžel sice v pracovním poměru, ale bez příjmů, stane se dle mého názoru z vedlejší činnosti činnost hlavní. Z hlavní činnosti pak sociální pojištění platit musí.
Pokud by manžel živonost pozastavil, platba sociálního pojištění by se na něho nevztahovala.
Zdravotní pojištění si bude muset Váš manžel platit sám. Toto pojištění se bude vypočítávat z příjmu, kterého by svou prací v rámci živostenského oprávnění dostahoval. Při pozastavení živnosti by platit zdravotní pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů.
Eva Fialová
Dobrý den, v říjnu odcházím na mateřskou a pak rodičovskou dovolenou a zaměstnavatel již uzavřel smlouvu s externí organizací, která bude zajišťovat mou práci. Je v pořádku, když tuto smlouvu uzavřel na dobu neurčitou? neměla by být uzavřena pouze na dobu mé nepřítomnosti po dobu mateřské a rodičovské dovolené? Může zaměstnavatel v mé nepřítomnosti udělat organizační změnu a nevrátit mi pak mé místo? v současné chvíli o žádných změnách nevím, musel by mě informovat? má pozice se pro něj ovšem nestává a nestane nadbytečnou (je pro něj povinná ze zákona). děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
Váš zaměstnavatel Vám musí po návratu z rodičovské dovolené vrátit místo podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takové místo nemá, je dána překážka v práci na jeho straně a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Pokud bude tvrdit, že takové místo nemá a dá Vám výpověď z organizačních důvodů, můžete takovou výpověď napadnout do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr touto výpovědí skončit, u soudu a požadovat, aby soud uznal takovou výpověď jako neplatnou. Smlouvu s externí organizací může Váš zaměstnavatel vypovědět, Váši pracovní smlouvu ovšem nikoliv.
Eva Fialová
Nevyplacená mzda a propuštění. Zaměstnavatel mě přijal do pracovního poměru na dobu určitou koncem měsíce - 27. červenec. Výplatní termín byl k 15. dni v měsíci avšak k 16.8. byl pracovní poměr ukončen ve zkušební době ze strany zaměstnavatele bez udání důvodu. Přesčasy k tomuto datu činily 36 hodin. Mzda dosud nebyla uhrazena.
Odpověď:
Dobrý den,
i po ukončení pracovního poměru, který netrval ani jeden měsíc máte nárok na výplatu poměrné části mzdy od 27.7.2012 do 31.7.2012 a od 1.8.2012 do 16.8.2012 spolu s úroky z prodlení za měsíc červenec od 16.8.2012 a za zaří od 16.9.2012. Svůj nárok můžete uplatit i u soudu.
Eva Fialová
Co dělat při nevyplacení mzdy zaměstnavatelem? V mzda za červenec nebyla vyplacena ani po 2 měsících prodlení. Společnost vyhlásila úpadek koncem července. V řádný termín jsem byla na UP s podklady pro vyplacení mzdových nároků (1 mzda, 1 odstupné, loňská dovolená, letošní dovolená). Koncem srpna však soud odmítl insolvenci. Úřad práce tedy nemá uhradit mzdový nárok. Zaměstnavatel však finance na úhradu mezd nemá či se k vyplacení nemá. Nekomunikuje. Kancelář má v podnajmu již jiná společnost.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud soud odmítl návrh na insolvenci Vašeho zaměstnavatele, můžete se se svými mzdovými nároky u soudu. Nejrychlejším způsobem je podání návrhu na vydání platebního rozkazu. V něm stačí specifikovat svůj nárok a předložit dokumenty prokazující skutečnost, že Vám na výplatu mzdy vznikl nárok, jako je pracovní smlouva a mzdový výměr.
Eva Fialová
Dobrý den,
pracuji ve službách a standardně se pracuje i o víkendech, víkendy jsme si v kolektivu dosud rozdělovali po dohodě mezi sebou. Kolegyně po návratu z rodičovské dovolené má zkrácený pracovní úvazek (6 hodin denně) a představuje si, že její pracovní doba bude s ohledem na dítě daleko méně rozvržena do víkendů - na úkor nás ostatních, doslova bychom neměli v příštím půl roce žádný volný den v rámci víkendů. Jsme celkem čtyři a dvěma lidem to z rodinných a finančních důvodů nevadí, ale já osobně volné dny o víkendu také chci - samozřejmě s ohledem na provoz. Má ona nárok mít i v tomto nějaké výhody proti ostatním? Přišlo by mi to pak spíš už jako šikana bezdětných...Děkuji za odpověď, s pozdravem Anet
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 241 zákoníku práce má zaměstnavatel povinnost přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
Váš zaměstnavatel postupuje zcela v souladu se zákoníkem práce. Pokuste se se svým zaměstnavatele dohodnout jinou úpravu pracovní doby, např. tak, že zaměstnanykně s malými dětmi budou postupně přibírat víkendové stužby, či se pokuste zaměstnavatele přesvědčit o nutnosti přibrání dalšího zaměstnance, třeba i na dobu určitou a na částečný úvazek nebo dohodu o pracovní činnosti, abyste měli víkendové služby rozloženy spravedlivěji.
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující: budu čerpat rodičovský příspěvek do tří let věku dítěte. Následně bych chtěla požádat zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna do 4 let věku dítěte. Pokud bych v době neplaceného volna znovu otěhotněla, měla bych nárok na peněžitou pomoc v mateřství? A pokud by mi zaměstnavatel neumožnil neplacené volno, pracovní poměr by skončil a otěhotněla bych, tak mám nárok na rodičovský příspěvek? A musím zdravotní pojišťovně oznamovat změnu - konec rodičovské dovolené a začátek neplaceného volna? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na rodičovský příspěvek máte do čtyř let věku dítěte. Čerpat rodičovskou dovolenou můžete však pouze do tří let věku dítěte. Poté již záleží na Vaší dohodě se zaměstnavatelem zda a po jak dlouhou dobu Vám umožní neplacené volno. Pokud Vám zaměstnavatel neplacené volno umožní, a vy otěhotníte, máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství vypočtenou z příjmu, který jste pobírala před první mateřskou dovolenou. Toto platí, pokud začnete čerpat peněžitou pomoc v mateřství před čtvrtými narozenimami prvního dítěte. více
Dotaz ohledně krácení dovolené.
Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou.Od 16.8.2011 do 31.12.2011 jsem byla z důvodu rizikového těhotenství na PN,od 1.1.2012-11.1.2012 ještě trvala PN od12.1.2012-26.7.2012 čerpala mateřskou dovolenou a od 27.7.2012 čerpám řádnou dovolenou,kterou mi účetní vypočítala do 20.8.2012.Z roku 2011 mám 5 dnů nevyčerpané dovolené,a pro rok 2012 nárok na 25 dnů.Dočetla jsem se však že pokud nastoupím na řádnou dovolenou bezprostředně po mateřské dovolené,nesmí se ze zákona dle §217 odst.5 ZP a §223 odst1.Zp krátit.O tuto dovolenou jsem písemně nežádala,ale byla jsem kontaktovaná mzdovou účetní abych přišla podepsat žádanku o čerpání.Na výplatní pásce jsem měla za minulý měsíc 3 dny čerpání a 27 zůstatek,ale byla jsem upozorněna že mi dovolená byla pokrácena z důvodu nástupu na rodičovskou po dovolené+ 8 dnů PN v lednu,protože toto jsou zameškané dny.Za rok 2012 jsem dostala z 25 dnů dovolené krácením k čerpání jen 12 dnů+2 dny dočerpání dovolené 2011.
Posílala jsem email mzdové účetní aby provedla opravdu a také mi vysvětlila jak k tak velkému krácení došla,ale bez úspěchu. více
Odpověď:
Dobrý den,
mohu jen potvrdit a zopakovat, že máte nárok na vyčerpání celé dovolené za rok 2012 a její čerpání po mateřské dovolené. Zaměstnavatel nemůže toto právo zaměstnance svými vnitřními předpisy nebo kolektivní smlouvou vyloučit. Krajský inspektorát práce, na který jste se správně obrátila měl využít své pravomoci podle zákona o inspekci práce konrolovat dodržování právních předpisů v oblasti pracovního práva. Podle § 16 zákona o inspekci práce může inspekce práce uložit zaměstnavateli za nedodržení ustanovení zákoníku práce týkajících se dovolené pokutu až 200 000 Kč.
Eva Fialová
Dobrý den ,chtěla bych se zeptat mám částečnou invalidku,jsem těhotná,mám nárok na mateřkou?
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste plátcem nemocenského pojištění jako OSVČ nebo na základě zaměstnání, máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství.
Eva Fialová
Je mi 43 let.Po roční nemocenské mi byl přiznán plný invalidní důchod na rok z důvodů dolečení a následné rekanvalescence.
Nezůstanu trvale invalidní a ráda bych se do práce vrátila i v průběhu této doby,tj nejpozději za rok.Jak vyřešit vztah se zaměstnavatelem?Může trvat na tom ,abych dala výpověď,nebo mi ji sám dát?Je řešením žádost o neplacené volno na dobu do roka a v průběhu této doby nastoupit?Může mi pak v tom klást někdo překážky?U org.pracuji 25 let a za sebe nemám důvod dávat výpověď,jen se doléčit a vrátit se zpět do života.Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
přiznání plného invalidního důchodu není důvodem k výpovědi. Pokud byl zaměstnanci přiznám plný invalidní důchod, může mu zaměstnavatel dát výpověď pouze, pokud pozbyl zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímustavu podle lékařského posudku nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci. Pokud zaměstnanectuto způsobilost dlouhodobě nezratil, může ho i přes jeho invalidní důcho zaměstnavatel dále zaměstnaávat, popř. se se zaměstnancem dohodnout na neplaceném volnu.
Eva Fialová
1.jsem samoživitelka.přítel je cizinec,žádost o přechodný pobyt podána,do vyřízení tu nemůže pracovat,máme 3měsíčního syna-na jaké dávky/podporu máme jako rodina nárok?
2.pokud je přítel cizinec a nemá tu zatím vyřízení pobyt,může jít na rodičovskou dovolenou?
3.můžu pracovat v šestinedělí, jsou nějaká omezení? poté, na mateřské a rodičovské dovolené jsou nějaká omezení, pokud jsem tím, kdo pobírá příspěvky?
Odpověď:
Dobrý den,
to, že Váš přítel nemá v ČR trvalý pobyt je problém, který Vám znemožňuje žádat o některé dávky státní sociální podpory jako rodině. Dávky státní sociální podpory se vypočítávají podle Vašeho příjmu, který je poměřován s životním minimem. Žádost o výpočet nároku na konkrétní dávky se obraťte na obecní, resp. městský úřad v místě Vašeho bydliště. Kvůli nárokům na tyto dávky pro Vás není příliš vhodné žít s Vaším přítelem v jedné domácnosti.
Do vyřízení trvalého pobytu nemá Váš přítel nárok ani na rodičovský příspěvek. Pokud není Váš přítel zaměstnán, nemůže ani čerpat rodičovskou dovolenou. Nic však nebrání tomu, aby o dítě pečoval on a vy se vrátila zpět do zaměstnání.
Zaměstnavatel nemůže zaměstnávat zaměstnankyně před uplynutím šesti týdnů ode dne porodu. Pokud budete pobírat mzdu nebudete mít po tuto dobu nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Na rodičovský příspěvek však nemá Váš výdělek vliv.
Eva Fialová více
Pracuji jako vedoucí prodejny a mám problém se svou HR manažerkou. Kvůli jednomu konfliktu s mým podřízeným (kdy při jejím nestandardním řešení jsem toto nazvala šikanou a nedůvěrou v podřízené) mi vypracovala tzv. akční plán, ve kterém mi omezila přístup do docházkového systému, kontroluje moje pauzy, mojí pracovní dobu i elektronické průchody po pracovišti. Stejně tak chce dodávat moje denní rozpisy a rozpisy mých podřízených. Neustále mne obviňuje z problémů s komunikací a tuto emailovou korespondenci posílá mé liniové vedoucí, se kterou jsou ve firmě největší kamarádky. Když jsem jí požádala o schůzku, při níž jsem chtěla vyřešit náš problém, pozvala si moji šéfku také k tomu. Jako lidé si nejsme sympatičtí, ale myslím si, že to s pracovním vztahem nemá co do činění. Jsou mi vytýkány věci, které jiným procházejí nebo se o nich vůbec nemluví. Kárá mne za nesmysly a nechává mne vypracovávat nesmyslné projekty. Přitom objektivně jsem v HR ukazatelích jedna z nejlepších v celém regionu. Bojím se, jak se vše bude stupňovat. více
Odpověď:
Dobrý den,
Vaše situace odpovídá klasickému mobbingu, čili obtěžování na pracovišti. Pokud nebudete chtít situaci řešit odchodem, což je patrně to, co si Vaše nadřízená přeje, obraťte se přímo na svého zaměstnavatele. Tím není ani HR manažerka a předpokládám ani Vaše vedoucí. Je to právě zaměstnavatel, kdo musí obtěžování zabránit. V případě, že tak neučiní, můžete se obrátit na soud a požadovat, aby Váš zaměstnavatel Vašemu obtěžování zamezil. Dalším řešením je stížnost na inspekci práce. Bylo by na místě, abyste si zajistila podporu svých podřízených. Ti Vám mohou poskytnout svědectví, kdyby došlo mezi Vámi a Vaším zaměstnavatelem.
Eva Fialová
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jak je to s částkou rodičovského příspěvku,když mi RD končí 6.9.2012?Na RD jsem nastupovala v r. 2010 a mám zvolenou 3letou variantu.Dostanu za září plnou částku,nebo se na mě vztahuje už změna z 1.1.2012?Za celou dobu jsem na nový systém RD nepřešla ani jednou.Děkuji předem za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
pokud pro Vás platí úprava rodičovského příspěvku platná do 31.12.2011, měla byste za září dostat poměrnou část rodičovského příspěvku 7 600 Kč.
Eva Fialová
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně nejdříve možného nástupu do práce po porodu. Jsem těhotná a ráda bych pracovala, pokud mi to zdravotní stav dovolí, co nejdéle a po porodu bych potřebovala nastoupit do práce co nejdříve. S manželem jme se dohodli, že po mém nástupu do práce by on nastoupil na rodičovskou dovolenou. Můj dotaz zní, zda je možné nastoupit do práce již po ukončení šestinedělí, pokud to umožňuje zdravotní stav? Vím, že v zákonu je uvedena délka, která je dále upravena, tak, že žena nesmí pracovat minimálně 6 týdnů po porodu, ale zároveň je tam uvedeno, že celková délka mateřské nesmí být kratší než 14 týdnů. Jak je to tedy? Mohu opravdu nastoupit do práce po 6 týdnech, pokud se dohodnu se zaměstnavatelem?Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
celková délka mateřské dovolené nesmí být kratší než 14 týdnů z toho 6 týdnů po porodu. Z toho vyplývá, že 8 týdnů mateřské dovolené musíte vyčerpat před porodem. Po dohodě se zaměstnavatelem můžete nastoupit zpět do práce. Na mateřskou, resp. rodičovskou dovolenou se poté můžete kdykoliv do tří let věku dítěte vrátit. Váš manžel bude mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, je-li zaměstnanec nebo OSVČ platící si nemocenské pojištění, pokud s Vámi uzavře písemnou dohodu o péči o dítě. Váš podpis na dohodě musí být úředně ověřen nebo ověřen orgánem nemocenského pojištění. Pro čerpání rodičovského příspěvku již taková to dohoda naní třeba.
Eva Fialová