Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Můžu pracovat pro zaměstnavatele na DPP (jiný druh práce než doposud) i méně než 6 týdnů před porodem, aniž bych přišla o peněžitou pomoc v mateřství?
Odpověď:
Dobrý den,
matřeská dovolená zaměstnankyně začíná zpravidla od počátku šestého týdne před očekávanýn termínem porodu. Mateřská dovolená je překážkou práce na straně zaměstnance. Protože ustanovení zákoníku práce týkající se překážek v práci se na dohodu o provedení práce nevztahují, může Vás zaměstnavatel na dohodu o provedení práce zaměstnat.
Pokud budete u zaměstnavatele vykonávat na dohodu o provedení jinou činnost než jaká je uvedena v pracovní smlouvě, nebude mát tato výdělečná činnost vliv na nárok na peněžitou pomoc v mateřství ani na její výši. Pojištěnec nemá nárok peněžité pomoci v mateřství pouze, vykonává-li činnost, ze které tyto dávky náleží, tj. ve Vašem případě činnost uvedenou ve Vaší pracovní smlouvě.
Eva Fialová
Dobrý den,máme jedno dítě a rodič.do 2 let,chtěli bychom stihnout druhé dítě.V prac.smlouvě mám místo výkonu práce a pozici zást.vedoucí. Zajímá mne,zda mi tuto pozici musí nechat,když se vrátím za 4roky a jestli mi budou snižovat plat na základní,mají na to právo? Mám podepsaný plat posl.zvýšení na 19tis.hrubého. To mi preci nesmí snížit,nebo ano? Dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
pokud bude čerpat rodičovskou dovolenou do tří let věku druhého dítěte musí Vám zaměstnavatel přidělit práci podle Vaší pracovní smlouvy. Sjednala-li jste si výši mzdy se zaměstnavatelem v pracovní smlouvě, musí Vám ji zaměstnavatel vyplácet i po návratu z rodičovské dovolené. Pracovní smlouva je závazná pro obě smluvní strany. Byla-li Vám mzda určena mzdovým výměrem, platí, že zaměstnavatel může výši mzdy jednostranně změnit. I při této změně však musí zaměstnavatel dodržet rovného odměňování, neboli stejnou mzdu za stejnou práci.
Eva Fialová
Dobrý den,ráda bych po skončení mateřské dovolené a při pobírání rodičovské nastoupila zpět do práce na částečný úvazek ke stávajícímu zaměstnavateli.Pracuji ve velk pražské nemocnici a šéf oddělení mi sdělil, že částečné úvazky nemá rád a že mě nepřijme. U zaměstnavatele pracuji 12 let i po celou dobu těhotenství jsem pracovala (jako radiologický asistent jsem byla převedena na jinou práci).Jsem samoživitelka. Je povinen mi práci umožnit? děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel je povinen podle zákoníku práce zaměstnavat zaměstnance po návratu z rodičovské dovolené podle jejich pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka na jeho straně a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Pokud zaměstnankyně pečující o dítě mladší 15 let požádá o kratší pracovní dobu, je ji zaměstnanvatel povinen vyhovět nebrání-li tomu vážné pravozní důvody. Těmi jsou např. narušení či přerušení provozu zaměstnavatele. Jestliže Vám zaměstnavatel pracovní úvazek nezkrátí, nebo Vás dokonce bude nutit ke skončení pracovního poměru, obraťte se na inspekci práce.
Eva Fialová
Dobrý den,
jsem na RD, která mi končí 26.3.2013 (ve 3 letech dítěte). Jsem znovu těhotná. Termín porodu 7/2013. Měla bych tedy na cca 2 měsíce nastoupit do zaměstnání, ale dceru nevzali do školky. Mohu se se zaměstnavatelem dohodnout na neplaceném volnu na 2 měsíce (stejně jako to jde do 4 let dízěte)? Pokud se tak dohodneme, nemusí mi držet původní pozici jen během těchto 2 měsíců nebo i během následující RD? V případě, že by mi pracovní pozici nemuseli držet, bych o nástupu na 2 měsíce uvažovala a zajistila pro dceru třeba soukromou školku. Jaký postup by byl v mém případě nejvhodnější. Předem děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vás po návratu z rodičovské dovolené musí zaměstnat prací podle Vaší pracovní smlouvy. Současně jste po dobu mateřské dovolené chráněna před výpovědí. Po skončení rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel může umožnit neplacené volno, ale také nemusí. Věková hranice čtyř let platí pouze pro pobírání rodičovského příspěvku, nikoliv pro rélku rodičovské dovolené. I když se se zaměstnavatelem dohodnete na neplaceném volnu, již pro Vás neplatí zvláštní ochrana zákoníku práce. S Vaším zaměstnavatelem se můžete dohodnout na dvou měsících neplaceného volna. V tuto dobu však nebudete chráněná proti výpovědi, a to i pro případ organizačních změn. Změnit jednostranně vaši pracovní smlouvu nemůže, jelikož se zněním pracovní smlouvy musí souhlasit i zaměstnanec. V případě, že Vám zaměstnavatel neplacené volno umožní, musí Vás po druhé rodičovské dovolené opět zaměstnávat pracemi podle Vaší pracovní smlouvy. více
dobry den.som zamestnana v CR, momentalne na materskej dovolenke na SR, matersku poberam z CR, som slobodna matka, otec dietata pracuje na Slovensku.materska dovolenka mi uz konci a tak si chcem poziadat o rodicovsky prispevok, na Slovensku na urade prace mi poradili, ze v ramci europskej unie si mozem poziadat o vyplatenie rozdielu rodicovskeho prispevku z CR.Prosim vas poradte mi ako mam pokracovat v ziadani o vyplatenie rozdielu a ci vobec mam narok na CR rod.prisp.dieta sa narodilo na SR, ja som stale zamestnana v CR.Z ceskou materskou dovolenkou som problemi nemala, lebo som bola riadne poistena.vopred pekne dakujem
Odpověď:
Dobrý den,
podmínkou výplaty českého rodičovského příspěvku je podmíněno bydlištěm na území ČR. Rodičovský příspěvek na závislý na trvalém bydlišti v ČR. Pokud jde o občana EU, tento má nárok na rodičovský příspěvek v ČR, mají-li právní postavení dlouhodobě pobývajícího rezidenta v Evropském společenství na území jiného členského státu EU. Tzn. trvalý pobyt na území ČR mít nemusíte, ale musíte mít zde přiznané postavení rezidenta. Pak byste měla nárok na výplatu českého rodičovského příspěvku. Doplatek rodičovského příspěvku české právo nezná.
Eva Fialová
Pracuji na směny, jeden týden 2 dny a druhý 4 dny. Nástup v 10 hod konec směny mezi 22. a 3. hodinou ranní. Měsíčně odpracuji 140 - 220 hodin. Na kolik dní dovolené mám nárok a započítávají se do dovolené pouze mé pracovní dny, tj. 6 dní za 14 kalendářních dnů?
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na dovolenou závisí na znění Vaší pracovní smlouvy. Výpočet dovolené při nerovnoměrné provozu je poměrně komplikované vypočítat. V zásadě polatí, že se celkový počet pracovních dnů, resp. směn v rámci kalendářního roku, vydělí počtem týdnů v roce a výsledek se vynásobí počtem týdnů dovolené, na které máte za kalendářní rok právo. Pokud Vaše smlouva nebo kolektivní smlouva nestanoví jinak, máte právo na 4 týdeny dovolené. Z celkového počtu dnů dovolené, na které máte nárok, Vám přísluší tolik pracovních dnů dovolené, kolik jich na tuto dobu skutečně připadá podle rozvržení pracovní doby.
Eva Fialová
Dobrý den, stáhla jsem si zde publikaci Gender a trh práce, podpora slaďování pracovního rodinného života. Je stále platná: Nebo došlo od roku 2010 k nějakým výrazným změnám?
Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
od roku 2010 došlo ke změně u dohod konaných mimo pracovní poměr, tj. dohody o pracovní činnosti (DPČ) a dohody o provedení práce (DPP). U DPP nesmí být rozsah práce, na který se dohoda uzavírá větší než 300 hodin v kalendářním roce. V dohodě musí být nadto uvedena doba, na kterou se tato dohoda uzavírá. DPČ může zaměstnavatel se zaměstnancem uzavří i když rozsah práce nebude přesahovat 300 hodin v kalendářním roce. Jak DPP, tak DPČ musí být uzavřeny písemně. Co se týče důchodového pojištění, jsou na něm účastni zaměstnanci pracující na základě DPČ. Zaměstnanci pracující na základě DPP jsou důchodově pojištěni, pokud jim byl v kalendářním měsíci zúčtován příjem v částce vyšší než 10 000 Kč. To samé polatí i pro nemocenské pojištění.
Eva Fialová
Dobrý den, rodičovská dovolená na 3 roky mi končí 26.10.2012. Zaměstnavatel pro mě nemá místo (kancelář zrušena). Chci od něj dostat výpověď z organizačních důvodů - výpovědní lhůta 2 měsíce - konec zaměstnání 31.12.2012 (čili 5 platů), on by samozřejmě rád dohodu (odstupné 3 měsíce slíbil).
Dotaz: pokud mi nevymyslí žádnou práci a budu doma, mám nárok na průměrný výdělek ve výši 100 % (v mém případě pravděpodobný, nepracovala jsem při RD) nebo mi může plat krátit na 60 %? Dle § 208 bych měla dostat 100 % (čili jako kdybych pracovala).
Pokud mi občas dá nějakou práci, tak se za odpracované dny (hodiny) bude počítat plat normálně a za zbylé dny, kdy budu doma, dostanu náhradu 100 % průměrného (pravděpodobného) výdělku?
Odstupné se bude počítat z pravděpodobného výdělku nebo mi ho může zkrátit na případných 60 % x 3 ?
Děkuji za odpověď.
Jana
Odpověď:
Dobrý den,
pokud pro Vás zaměstnavatel nemá práci přísluší Vím náhrada mzdy ve výši průměrného. resp. pravděpodobného výdělku. Náhradu mzdy ve výši 60 % průměrného výdělku musí zaměstabatel poskytnout pouze v případě přerušení práce pro nepříznivé povětrnostní vlivy nebo živelní události, popř. z důvodu dočasného omezení omezení odbytu výrobků nebo poptávky. Ke snížení náhrady mzdy ve Vašem případě nedochází a Vy máte nárok na náhradu mzdy v plné výši podle § 208 zákonáku práce.
Průměrný výdělek se stanoví za rozhodné období, kterým je kalendářní čtvrtletí předcházející zúčtování. V případě zúčtování odstupného k 1.1.2013 by toto období byl říjen až prosinec 2012. Do průměrného výdělku se náhrada mzdy pro překážky v práci nezapočítává. Kdybyste u zaměstnavatele pracovala pouze několik dnů v týdnu nebo v měsíci, náležela by Vám mzda za odpracovné hodiny a za ostatní dobu 100 % průměrného výdělku, ale Vaše odstupné by se vypočítávalo právě ze mzdy za odpracované hodiny. více
Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem ohledně částky přiznání podpory v nezaměstnanosti.
18.9. 2012 dceři byli 3 roky a nemohla jsem nastoupit zpět do zaměstnání na plný úvazek, tak jsem podepsala dohodu o rozvázání pracovního poměru. Volala jsem na Úřad práce, do kdy se mám přijít zaevidovat. Řekla jsem jim, že ještě v září za mě zaměstnavatel odvedl zdrav + soc pojištění(byla účast na důchodovém pojištění) a pracovnice mi řekla, jaké mám mít s sebou papíry + POTVRZENÍ pro účely posouzení nároku na podporu - aby věděli průměrný měsíční výdělek, bez toho to prý nelze. Toto potvrzení mi zaměstnavatel poslal až 24.9 a pak jsem byla já i syn na antibiotikách(mohu doložit) a na úřad jsem se dostavila až 9.10. Tam mi bylo oznámeno, když jsem NEPŘIŠLA DO 3 DNU, že to nemůzou počítat z čisté mzdy. Referentka byla nepříjemná a sdělila mi, že nemám žádný důkaz, že mi toto bylo sděleno a že je to můj problém a pokud chci, že se mám odvolat na MPSV, tak se chci zeptat, jestli to má vůbec smysl a jestli mám šanci na vyhovění, aby se to počítalo z prům. čisté mzdy a né minima? více
Odpověď:
Dobrý den,
názor referentky Úřadu práce je v rozporu se zákonem o zaměstnanosti. Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který získal v rozhodném období dvou let zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců. Doba rodičovské dovolené se do důchodového pojištění započítává. Výše podpory v nezaměstnanosti se počítá podle vašeho čistého měsíčního příjmu.
Na úřadu práce se můžete během dvou let přihlásit kdykoliv. Ode dne Vašeho zařazení do evidence Vám bude vyplácena podpora v nezaměstnanosti, Jednou výjimkou přestavuje § 42 odst. 3 zákona o zaměstnanosti. Jestliže uchazeč o zaměstnání požádá o poskytnutí podpory v nezaměstnanosti nejpozději do 3 pracovních dnů po skončení zaměstnání přizná se podpora v nezaměstnanosti ode dne následujícího po skončení zaměstnání. Kdybyste se zaevidovala na ÚP do 21.9., vyplácela by se Vám podporav v nezaměstnanosti od 19.9. Jelikož jste se přihlásila na ÚP 9.10. více
zaměstnavatel se mnou ukončil pracovní poměr podle §55,odst.1,písm.b zákoníku práce(uvedl jako důvod bez předchozích upozornění ,že jsem se bez omluvy nedostavila do zaměstnání(přitom nás s kolegyní na hodinu vyhodil a vyměnil v kanceláři zámek, naše práce dělá někdo jiný,.Několikrát jsem byla u bývalého zaměstnavatele na pracovišti,ale z vedoucích pracovníků tam nikdo nebyl , a proto jsem se nedozvěděla co dále. Tímto paragrafem nemám nárok na žádnou podporu.Chci se zeptat - jsem nyní vedena na ÚP bez nároku na podporu.Podaří-li se mi sehant zaměstnání a nový zaměstnavatel mě proposí ve zkušební době mám nárok na podporu ?
Odpověď:
Dobrý den,
to, že jste se údajně nedostavila do zaměstnání, není důvodem k okamžitému zrušení pracovního poměru. Podle § 55 odst. 1 písm. b) zákoníku práce může zaměstnavatel se zaměstnancem okamžitě zrušit pracovní poměr, pokud zaměstnanec porušil povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem. V případě opakovaného nepřijití do práce v době 6 měsíců a po písemných upomínkách zaměstnavatele by Vám zaměstnavatel mohl dát výpověď podle § 52 písm. g) zákoníku práce. Okamžité zrušení pracovního poměru je tak neplatné a vy se jeho neplatnosti můžete domáhat u soudu do dvou měsíců od doby, kdy měl tento pracovní poměr skončit. více
Dobrý den,
jsem na rodičovské dovolené, která mi bude končit v lednu. Plánujeme s manželem další dítě, ale když otěhotním déle než bych chtěla tudíž budu těhotná, rodičovskou už budu mít vyčerpanou a do porodu bude chybět třeba 5 měsíců a já si nechám napsat rizikové těhotenství, protože do práce mě na tak krátkou dobu mezi 2 dětmi nevezmou, z čeho se m bude vypočítávat PPM? Bude stejná jako u prvního dítěte, kterému ještě nebudou 3 roky, nebo neschopenka (rzikové těhotenství) to nějak ovlivní?
Díky Lucka
Odpověď:
Dobrý den,
pokud zůstanete u stejného zaměstnavatele a první dítě nebude starší než 4 roky, bude se Vám PPM počítat podle průměrné mzdy, kterou jste dosahovala před odchodem na mateřskou dovolenou s prvním dítětem. Neschopenka výši PPM neovlivní
Eva Fialová
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a od kolegyň z práce jsem se dozvěděla, že nové vedení zavedlo praxi, kdy se žena po mateřské dovolené nevrací na svou původní pozici, ale ani do stejné platové třídy. Žena po RP nastoupí do 6.platové třídy, minimálně na tři měsíce a absolvuje kolečko po odděleních. Tímto má prokázat zda je schopná. Nově přijatí zaměstnanci nastupují do vyšších tříd. Za mou osobu je na dobu určitou přijata jiná pracovnice. Je to tedy v pořádku, že se nevracím, když už ne na své místo(to je možné podle ZP), ale ani do stejné třídy, kterou mám ve smlouvě?? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
podle zákoníku práce má zaměstnanec zaměstnankyni po návratu z mateřské dovolené povinnost zaměstnanat na stejné pracovní pozici, jakou vykonávala před nástupem na matřeskou dovolenou. Tím, že Vám zaměstnavatel přiděluje jinou práci než máte v pracovní smlouvě, porušuje zákoník práce. Pokud Váš zaměstnavatel pro Vás práci podle pracovní smlouvy nemá, je to překážka na jeho straně a Vy máte nárok na doplatu mzdy do své průměrné mzdy.
Eva Fialová
Dobrý den přeji,mám dotaz k povinnému celostátnímu placení popelnic v místě trvalého bydliště v ČR.Pracuji a bydlím přechodně v podnájmu 350km od trvalého bydliště co jej mám na OP uveden.(na městském úřadě)Jsem prosím Vás skutečně povinen platit i když na Mú Krnov žádnou popelnici nemám? Můžu to v podnájemní smlouvě nějak uvézt abych za popelnice neplatil 2x(v přechodném i trvalém bydlišti).Děkuji za informace a jsem s pozdravem Jaroslav Šejvl
Odpověď:
Dobrý den,
poplatky za svoz komunálního odpadu se platí v obci, kde má občan trvalé bydliště. I když máte trvalé bydliště na MÚ v Krnově, nejste ani podle místní vyhlášky od těchto poplatků osvobozen. Současně Vám však může povinnost platit ukládat podnájemní smlouva. Máte proto tři možnosti: 1) domluvit si v podnájemní smlouvě, že tyto poplatky nebudete platit, 2) převést si trvalé bydliště do místa Vašeho nynějšího pobytu, 3) pokusit se o individuální osobození na MÚ v Krnově.
Eva Fialová
Dobry den,v lednu mi uplyne doba me materske dovolene a mam nastoupit dn prace k soukromnikovi. Pred tim jsem u neho pracovala 5 let na plny uvazek.Nyni mi nabizi jen polovicni.Ma na to pravo?
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud tuto práci nemá, znamená to překážku na jeho straně a Vám přísluší mzda podle Vašeho průměrného výdělku až do doby, než pro Vás bude odpovídající práci mít. Změna pracovního úvazku je možná pouze na základě dohody zaměstnance a zaměstnavatele. Jednorázově Vám změnu pracovního úvazku nemůže zaměstnavatel nařídit.
Eva Fialová
Dobrý den,
mám dotaz ohledně rodičovského příspěvku.
Manželka po mateřské dovolené nastoupila na rodičovskou dovolenou, která měla končit tak, že od 1.3. 2013 by nastoupila do práce. Vzhledem k tomu, že se z kapacitních důvodů nepodařilo pro tento školní rok děti umístit do školky, prodloužila si rodičovskou dovolenou na 4 roky. Nicméně zaměstnavatel nyní požádal manželku, aby se vrátila alespoň na půl úvazku do zaměstnání od původně plánovaného data 1.3.2013. Manželka proto ohlásila na Úřadu práce změnu rodičovské dovolené zpět na 3 roky. Chci se zeptat na následující:
1. Vzhledem k uvedené změně nebude do 1.3. 2013 nebude vyplacen celý rodičovský příspěvek, který u manželky činí 220000-,Kč. Je možné příspěvek dočerpat ještě při nástupu do zaměstnání na poloviční úvazek?
2. Pokud ano, je možné při polovičním úvazku v zaměstnání umístit děti do soukromé školky aniž by to mělo vliv na dočerpání rodičovského příspěvku?
3. Při zaměstnání na poloviční úvazek platí zdravotní a sociální pojištění zaměstnavatel?
Předem děkuju za odpovědi.
Odpověď:
Dobrý den,
na vyčerpání částky 220 000 Kč nemá Vaše manželka nárok, pokud rodičovskou dovolenou ukončí před vyčerpáním celé sumy. Jedná se totiž o částku maximální. Vaše manželka však může zůstat na rodičovské dovolené a vráti se na půl úvazku do práce. Čerpání rodičovského příspěvku není výkon výdělečné činnosti na překážku, pokud zajistíte celodenní osobní péči o dítě, např. v mateřské školce.
Placení sociální a zdravotního pojištění zaměstnavatelem není závislé na druhu úvazku, přičemž minimální vyměřovací základ zdravotního pojištění je 8 000 Kč, pod tuto hranici příjmu činí zdravotní pojištění 1 080 Kč.
Eva Fialová
Dobrý den, pracuji v soukromé laboratoři. Všichni jsme hodnoceni dle platových tabulek. V lednu u nás nastuopila větší skupina zaměstnanců, která pobírá za naprosto stejnou práci až o deset tisíc vyšší plat. Jedná se v tomto případě o diskriminaci a můžeme se nějak bránit? Děkuji za odpověd.
Odpověď:
Dobrý den,
je právem zaměstavatele dávat každému zaměstnanci jiný plat podle jeho pracovních výsledků, náplni práce apd. Jedniné, co je zakázané antidiskriminačním zákonem, je rozdílný plat nebo mzda mimo jiné z důvodu pohlaví, národnosti a věku. Takové jednání je diskriminační, a tudíž protiprávní. Pokud máte dojem, že rozdíl ve výši platu má důvod v diskriminaci, můžete se bránit u odborové organizace, kontaktovat inspektorát práce, nebo dokonce podat žalobu u soudu. Žalobou se můžete domáhat odstranění diskriminačního jednání zaměstnavatele.
Eva Fialová
Dobrý den, v únoru mám nastoupit do zaměstnání po 3-leté rodičovské dovolené. Chtěla jsem se zeptat, jaké mi plynou povinnosti, jestli mám někde něco písemně oznámit atd.
Dále bych se chtěla zeptat...pokud nastoupím do práce a po nějaké době zase otěhotním...jak je to s výpočtem mateřské a musí mi pak zaměstnavatel opět držet místo? Před nynější rodičovskou dovolenou jsem u tohoto zaměstnavatele pracovala 6 let. A musím mu svůj záměr o plánování dalšího těhotenství v únoru při nástupu oznámit?
Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
návrat zpět do zaměstnání byste měla Vašemu zaměstnanci oznámit co nejdříve, aby měl možnost zajistit Vám místo podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud po nástupu do práce do čtyř let věku prvního dítěte opět nastoupíte na mateřskou dovolenou, bude Vám vyplácena peněžitá pomoc v mateřství z výdělku, který jste dosahovala před nástupem na mateřskou dovolenou s prvním dítětem, pokud to pro Vás bude výhodnější.
Zaměstnavatele informujete o dalším těhotenství až opět otěhotníte. V této době Vás zákoník práce chrání před výpovědí s výjimkou výpovědi z důvodu rušení či přemisťování zaměstnavatele.
Eva Fialová
Dobrý den, chci se zeptat, když budu pracovat jen na částečný úvazek a odpracuji alespoň 12 měsíců, jestli mám nárok na mateřskou dovolenou a v jaké výši, úměrné mému výdělku? Předtím jsem ještě nikde nepracovala. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
na mateřskou dovolenou máte teoreticky nárok hned od prvního dne v zaměstnání. Jinak je to s peněžitou pomocí v mateřství, která se vyplácí po dobu mateřské dovolené. Podmínkou nároku na tuto dávku je zaměstnání, nebo jiná činnost, ze které se odvádí nemocenské pojištění, minimálně v délce 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Forma úvazku není rozhodující. Výše peněžité pomoci v mateřství činí 70 % vašeho průměrného výdělku.
Eva Fialová
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění při čerpání neplaceného volna po ukončení rodičovské dovolené.
Jsem zaměstnanec, aktuálně čerpám rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte. Zaměstnavatel mě informoval, že aktuálně pro mě nemá pracovní místo, a proto mi navrhl, abych zažádala o neplacené volno do věku 4 let dítěte, s tím že se během několika měsíců pro mě místo najde.
Chci se zeptat, kdo za mě platí zdravotní a sociální pojištění po dobu neplaceného volna a zda je povinnost tento stav někde ohlašovat (na úřadě)?
Velmi děkuji za odpověď. Radka Zapletalová
Odpověď:
Dobrý den,
pokud pro Vás zaměstnavatel neměl po návratu z rodičovské dovolené práci, neměl Vám dávat neplacené volno. To, že Vám po skončení rodičovské dovlené nemůže přidělaovat práci podle Vaší pracovní smlouvy, je překážka na straně zaměstnavatele a Vám náleží stoprocentní náhrada průměrného výdělku.
Po dobu trvání neplaceného volna nejste Vy ani Váš zaměstnavatel povinni hradit pojistné na sociální zabezpečení. Po tuto dobu jste však důchodově pojištěna, protože Váš pracovní poměr trvá. Jinak je tomu u zdravotního pojištění. Za období neplaceného volna musí zaměstnavatel odvádět za zaměstnance pojistné z minimálního vyměřovacího základu. Tím je minimální mzda, čili 8 000 Kč.
Podstatné ale je, že tím, že Vám zaměstnavatel dal volno bez náhrady mzdy, porušil zákoník práce. Postup v souladu se zákoníkem práce je náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku, dokud Vám zaměstnavatel odpovídající práci nezajistí.
Eva Fialová více
dobry den.chci se zeptat.jakou dobu ma zamestnavatel na doruceni neschopenky a listku na penize na ossz.jsem v neschopnosti uz od srpna.a zatim zadnou nemocenskou jsem nedostal.kdyz jsem se informoval na prislusnem uradu (ossz).bylo mi zdeleno,ze zadne papiry v evidenci nemaji.kdyz jsem mluvil s nadrizenym tak jen sliboval,ze se to vyridi,ale nic se nedeje.co proto mam udelat.dekuji za odpoved.
Odpověď:
Dobrý den,
povinností zaměstnavatele je přijímat žádosti svých zaměstnanců o dávky nemocenského pojištění, včetně dalších podkladů potřebných pro stanovení nároku na dávku a její výplatu, a neprodleně je předávat OSSZ příslušné k výplatě dávek. Informujte OSSZ o porušení povinnosti zaměstnavatele. Příslušná OSSZ může při porušení povinností zaměstnavatele s tímto zaměstnavatelem zahájit správní řízení o udělení sankce podle zákona o nemocenském pojištění.
Eva Fialová