Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den, můj dotaz se týká návratu do zaměstnání po 3leté rodičovské dovolené. Smlouvu se zaměstnavatelem mám na dobu neurčitou. Byla mi nabídnuta práce kterou jsem vykonávala před nástupem na mateřskou dovolenou, ale na této provozovně je 2 směnný provoz a pracovní doba dlouho do večera. Taková pracovní doba jako samoživitelce bez možnosti hlídání mi nevyhovuje. Žádám tedy aby mi byl umožněn jednosměný provoz a úprava pracovní doby dle zákona Č. 262/2006 § 241 odstavec 1 a 2 ( takové provozovny zaměstnavatel má k dispozici). Jak mám dále postupovat v případě, že zaměstnavatel mé žádosti nevyhoví? Ústně mi totiž bylo zděleno, že taková změna ze strany zaměstnavatele v mém případě nepřichází v úvahu. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
podle zákoníku práce máte nárok na kratší pracovní dobu nebo jinou vhodonou úpravu pracovní doby. Zaměstnavatel musí Vaší žádosti vyhovět, nebrní-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je přerušení či omezení provozu zaměstnavatele v případě, že by žádosti zaměstnankyně vyhověl. Pokud Vám zaměstnavatel nevyhoví, máte možnost obrátit se na inspekci práce, která může Vašeho zaměstnavatele za porušování tohoto ustanovení zákoníku práce sankcionovat peněžitou pokutou.
Eva Fialová
Dobrý den, prosím o konzultaci řešení naší životní situace.Manželka je OSVČ a nemá nárok na PPM-neplatí si nemocenské pojištění.Máme v plánu začít platit nemocenské pojištění 2/2013, 3/2013 a 4/2013 tedy tři kalendářní měsíce a 2.5.2013 v ochranné lhůtě do 7.dnů nastoupit na nemocenskou, od 23.5.2013 budeme mít nárok na nemocenskou dávku.Od 26.5.2013 nemocenská v souvislosti s porodem,7.7.2013 plánovaný porod, 8.7.-18.8.2013 6.týdnu po porodu ukončení nemocenské v souvislosti s porodem.Od 19.8.2013 7.týden života miminka požádat na OSSZ o PPM jako otec dítěte, zaměstnanec, hrubý příjem 20 000,- a požádat na ÚP o RP s dvouletou variantou.Je zvolený postup možný, případně prosím o doplnění.Mockrát děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
zákon stanoví jako podmínku nárok na nemocenskou osoby samastatně výdělečně činné dobu pojištění minimálně 3 měsíce bezprostředně předcházející vzniku pracovní neschopnosti. Ochranná lhůta po skončení pojištění činí 7 dnů. Pokud Vaše manželka bude pojištěná 3 měsíce a poté v ochranné době zažádá o nemocenskou v souvislosti s porodem, bude jí nemocenská vvyplácena až do uplynutí 6. týdne po porodu. Mám za to, že Váš výpočet je správný. Abyste na počátku 7. týdne po porodu měl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, musíte s manželkou uzavřít písemnou dohodu, že o dítě budete pečovat Vy jako otec dítěte. Po uplynutí nároku na peněžitou pomoc v mateřství Vám vznikne právo na volbu délky čerpání rodičovského příspěvku.
Eva Fialová
Dobrý den, prosím o radu jak postupovat.Manželka je OSVČ a nemá nárok na PPM-neplatí si nemocenské pojištění.Máme začít platit nemocenskou s tím, že 6.týdnů před a 6.týdnu po porodu bude pobírat nemocenské dávky v souvislosti s porodem po 3.měsících placení nemocenského pojištění.Po narození miminka červenec/2013 požádat na ÚP o RP ve čtyřleté variantě.V 7.týdnech zažádat na OSSZ jako otec dítěte o PPM a po sedmi dnech ukončím PPM s tím, že na ÚP zvolím variantu RP na dva roky (hrubý příjem 20.000,-).Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dotaz byl již zodpovězen.
Eva Fialová
Dobrý den,mám dotaz.Po druhem dítěti mi dali mateřskou na 4roky.Malý mi po 3letech nastoupil do školky,s tím že tam může být jen do 12h každý den a musela jsem každý měsíc odevzdávat potvrzení,že tam fakt dýl není.Ted po novém roce už potvrzení nechtěji,byla jsem tam ve čtvrtek a taky mi hlavně řekli,že vyšel nový zákon a dítě tam může i spat,já můžu chodi i do práce,záleží na mě.A mateřskou,kterou mám do 5října mi nevezmou.Zapoměla jsem se zeptat jak je to se zdravotním a socialním.Na internetu nic takového nemužu najít vůbec a ředitelka naší školky taky o takových změnách nic neví.Snad mi poradíte vy.Nikdo nic pořádně neřekne a vyčíst to mám odkud? Děkuji!
Odpověď:
Dobrý den,
pobíratel rodičovského příspěvku má od 1.1.2012 na příspěvek nárok, i když dítě starší dvou let navštěvuje mateřskou školku. Podmínkou je, že tento pobíratel změnil pobírání rodičovského příspěvku podle právní úpravy účinné k výše uvedenému datu. Podle staré právní úpravy má rodič na rodičovský příspěvek nárok pouze, pokud dítě, které již dosáhlo 3 let věku, navštěvuje v kalendářním měsíci mateřskou školu v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně nebo nejvýše 5 kalendářních dnů. Jestliže jste nepřešla na nový systém, je potvrzení o rozsahu docházení do mateřské školky doklad pro Úřad práce, podle kterého zkoumá nárok na dávku. Nový zákon upravující nárok na rodičovský příspěvek k 1.1.2013 nevyšel.
Výše výdělku pobíratele rodičovského příspěvku není omezena. Zdravotní pojištění za pobíratele hradí stát, sociální pojištění hrazeno není, ale doba pobírání rodičovského příspěvku se do délky důchodového pojištění započítává.
Eva Fialová více
Dobrý den,chtěla bych se zeptat kdy je možné zažádat si o mateřskou?Nyní jsem nezaměstnaná a mám rizikové těhotenství?
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která byla nemocensky pojištěná v posleních dvou letech minimálně 270 dnů a jejíž nemocenské pojištění trvá. Pokud tyto podmínky nesplňujete, nárok na peněžitou pomoc nemáte. Výjimkou je, pokud jste otěhotněla ještě za trvání pracovního poměru. V takovém případě byste byla 180 dnů po skončení tohoto pracovního poměru v ochranné lhůtě, ve které byste na peněžitou pomoc v mateřství nárok měla.
Eva Fialová
Dobry den. Pracujem na dobu urcitu a zmluva mi konci na konci Unora 2013 a uz teraz viem, ze zmluvu mi nepredlzia, cize od Brezna budem na urade prace. Pracovny pomer trval 2 roky. V prvej polovici roka 2013 planujem otehotniet. Moja otazka je:
Ako to bude s vyplatenim materskeho prispevku, ak sa mi do doby nastupu na matersku nepodari znovu zamestnat a tym padom nesplnim podmienku ochrannej lhuty. Z coho sa bude vyska prispevku vypocitavat?Moj plat pocas dvoch rokov bol cca 19 000 v cistom.
Odpověď:
Dobrý den,
podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je nemocenské pojištění po dobu 270 v posledních dvou letech za současného trvání tohoto pojištění. Pokud tyto podmínky v době nároku na peněžitou pomoc v mateřství nesplníte, nebudete mít na tuto dávku nárok.
Eva Fialová
Dobrý den,
měl bych dotaz ohledně mateřské dovolené.
S partnerkou (nejsme manželé) čekáme druhé dítě (termín 8.3.2013). Nyní je partnerka hlášena na pracovním úřadě, jelikož jí již skončila rodičovská. Partnerka má možnost nastoupit do zaměstnání, a tak zvažujeme možnost, že bych na mateřskou dovolenou nastoupil já jako muž, jelikož partnerka na mateřskou nemá nárok a po uplynutí 6-ti měsíců bych se vrátil zpět do zaměstnání a partnerka by nastoupila na rodičovskou dovolenou.
Chci se tedy zeptat, zda-li je tato varianta možná a jak postupovat a co vše je potřeba k tomu udělat.
Prosím ještě o vysvětlení:
1. kdy nastupuje muž na mateřskou
2. kdy může žena nastoupit do zaměstnání po porodu
3. jaké jsou lhůty o zažádání, aby jsme něco nepromeškali
Mnohokrát děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství má i otec dítěte, pokud s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě. Dohoda musí kromě identifikačních údajů účastníků obsahovat den převzetí dítěte do péče a den porodu. Podpis matky musí být úředně ověřen nebo ověřen OSSZ.
Protože podle zákoníku práce nesmí zaměstnavatel zaměstnávat ženy do uplynutí šestého týdne po porodu, lze i tuto dohodu uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku 7. týdne po porodu dítěte, a to i když je matka dítěte nezaměstnaná.
Otec dítěte může čerpat rodičovskou dovolenou od narození dítěte. Peněžitá pomoc v mateřství mu však bude vyplácena na základě výše uvedené dohody až od 7. týdne po porodu. Dohodu s partnerkou uzavřete nejpozději v průběhu šestého týdne po porodu, aby Vám již sedmý týden po porodu mohla být vyplácena peněžitá pomoc v mateřství. Eva Fialová
Dobrý den. Máme problém se zaměstnavatelem po návratu do prac. po skončení mateřské dovolené. Zaměstnavatel chce ženě změnit původní smlouvu z 8h na 6.h má na to právo a jak se tomu můžeme bránit??? Smlouva je na dobu neurčitou se 40h týdně. Děkuji za odpověď Prudil.
Odpověď:
Dobrý den,
snížení pracovního úvazku jednostranným rozhodnutím zaměstnavatele není možné. Kratší pracovní doba pod rozsah 40 hodin týdnně může být sjednána pouze mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Zaměstnavatel je povinen přidělovat Vaší manželce práci ve stanovené pracovní době. Zaměstnavatel může rovněž přidělovat práci odpovídající kratší pracovní době, pokud Vaší ženě v době, kdy ji práci nebude přidělovat, poskytne náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku.
Eva Fialová
15.6.2012 jsem úspěšně absolvovala VOŠ, poté jsem byla studentkou na VŠ, ale studium jsem ukončila z důvodu těhotenství. Od 1.2. 2013 až do konce března 2013 budu zaměstnaná za dlouhodobou nemoc na pracovní smlouvu, předpokládaný termín porodu mám 30. dubna2013. můj plat bude 9 100,- Kč. - poloviční úvazek. Budu mít nárok na mateřskou dovolenou, Děkuji za odpově´d
Odpověď:
Dobrý den,
do doby účasti na nemocenském pojištění pro nárok na peněžité pomoci v mateřství se započítává doba studia na vyšší odborné škole považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno. Protože Vaše zaměstnaání skončí v době těhotenství, budete v ochranné lhůtě, ve které Vám vzniká nárok na dávku, i když nemocenské pojištění skončilo.
Eva Fialová
Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu. Jsem OSVČ, ale platím minimální zálohy na nemocenské poj., manžel je zaměstnanec (12 let u firmy). Je možné mateřskou vypočítat dle jeho vyměřovacího základu? Vím, že může "nastoupit" mateřskou až od 7.týdne věku dítěte, nejméně na dobu 14 dnů. Ale jak to po těch 14 dnech? To se mateřská vyměří podle mých odvodů nemocenské? A 8.týdnů před porodem mohu čerpat nemocenskou do konce 6.týdne věku dítěte? Nebo také mateřskou, potom nastoupí otec a potom zase matka? A jak je to s přerušením živnosti? K jakému termínu? Doufám, že to zní srozumitelně. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
peěžitá pomoc v mateřství se vyměřuje podle pojištění rodiče, který si o čerpání této pomoci požádá. Matka, která je nemocensky pojištěná, má nárok na tuto dávku počínaje 8. až 6. týdnem před očekávaným termínem porodu. Peněžitou pomoc v mateřství může čerpat i otec dítěte, pokud s matkou dítěte uzavřeli písemnou dohodu o čerpání peněžité pomoci v mateřství. Tuto dohodu lze uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu dítěte a na dobu nejméně 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích. Sedm dní je minilální doba, na kterou může být tato dohoda uzavřena. Dohoda může být ovšem uzavřena na celou dobu výplaty této dávky. Výše peněžité pomoci je vypočáítává vždy podle příjmu rodiče, který tuto dávku čerpá. Pokud si jako OSVČ platíte nemocenské pojištění, bude Vám od 8. týdne před porodem do doby uzavření výše uvedené dohody vypláncena peněžitá pomoc podle výše Vašeho pojistného. více
Dobrý den, jsem studentka doktorského programu na VŠ v prezenční formě (pobírám měsíčně stipendium) a od 2.1.2013 pracuji na 60% pracovního úvazku (25 hod/týden) jako zaměstnanec firmy. Do této doby jsem byla zaměstnána pouze na DPP (tedy brigádně). Chtěla bych se zeptat, jak je to v mém konkrétním případě s mateřskou. Po jaké době na ní budu mít nárok? Vzniká vůbec při práci na částečný úvazek nárok na mateřkou dovolenou?A z jaké částky bude kdyžtak vypočtena (bude můj měsíční plat plynoucí z částečného úvazku pro tyto účely považován za plat totožný s plným úvazkem)?Velice ráda bych se totiž informovala, na co vše mám nárok v případě otěhotnění.
Velice děkuji a přeji hezký den
Káča
Odpověď:
Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství náleží zaměstnankyni v případě, že její nemocenské pojištění trvalo alespoň 270 ve dvou letech předcházejících nároku na dávku. Pokud tuto podmínku zaměstnankyně nesplní, nemá na peněžitou pomoc v mateřství nárok. Výše peněžité pomoci tvoří 70 % vyměřovacího základu pojištěnky ,které se počítá ze zdanitalných příjmů. Stipendium není zdanitelný příjem, proto se z něj peněžitá pomoc v mateřství nevypočítává.
Nemocenské pojištění plyne z dohody o provedení práce, pokud je započitatelný příjem v částce vyšší než 10 000 Kč měsíčně, a to pouze v těch měsících, kdy jste tuto částku překročila. Studium na vysoké škole se do nemocesnkého pojištění započítává, ale pouze po dobu prvních šesti let tohoto studia po dosažení věku 18 let v období před rokem 2010. Dohoda o provovedení práce či studium na VŠ se Vám do doby nemocenského pojištění mohou započítávat i částečně. více
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,na začátku července se mi má narodit miminko. Jsem z důvodu rizikového těhotenství na neschopence,mateřská se bude počítat z předchozího výdělku,nebo z nemocenské?Prosím ještě o jeden dotaz po mateřské bych chtěla zvolit dvouletou rodičovskou,jsem zaměstnaná jedenáct let a můj čistý měsíční příjem je 15000.Moc děkuji za odpověd.
Odpověď:
Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství se Vám bude vypočítávat ze mzdy, které jste u zaměstnavatele dostahovala před začátkem pracovní neschopnosti. Výše rodičovského příspěvku se počítá z vyměřovacího základu, ze kterého se vyměřuje peněžitá pomoc v mateřství. Pokud bych brala v úvahu pouze Váš příjem, měla by výše Vašeho rodičovského příspěvku činit 11 500 Kč měsíčně.
Eva Fialová
Dobrý den..jsem na mateřské dovolené do března 2013..pobírala jsem ještě starou mateřskou.chci se zaptat kdyz budeme mit s partnerem další dítě a já mezi tou dobou co neotehotnim budu na pracovním uřáde jestli mám pak možnost vybrat si na jak dlouho budu chcit byt na mateřské dovolené..předtím jsem nepracovala,na rodičovskou dovolenou jsem nastoupila ze školy.dekuji za odpověd
Odpověď:
Dobrý den,
protože nejste účastna na nemocenském pojištění, nebude mít nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství (neboli mateřské). Matky, kterým nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, nemají možnost zvolit si délku čerpání rodičovského příspěvku a vztahuje se na ně automaticky nejdelší čtyřletá varianta. Výjimkou je, pokud druhý z rodičů splnil podmínku nároku na peněžitou pomoc v mateřství. V takovém případě si i ten z rodičů, který není účasten na nemocenském pojištění, může zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku. Jestliže je otec dítěte účasten na nemocenském pojištění a splňuje podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství (nemocenské pojištění v délce 270 dnů ve dvou letech před započetím čerpání této dávky), budete si moci zvolit délku pobírání rodičovského příspěvku a tím i jeho výši.
Eva Fialová
Dobrý den, v květnu 2013 mi končí tříletá rodičovská dovolená a předběžně jsem byla domluvená se zaměstnavatelem že mi poskytne neplacené volno do září než mi dítě přijmou do školky. Teď mi zaměstnavatel oznámil že neplacené volno nedostanu a musím nastoupit hned po ukončení RD a během ledna se musím rozhodnout jestli nastoupím nebo ne. Můj dotaz je jestli zaměstnavatel může po mně chtít toto rozhodnutí takto v předstihu, opravdu nevím tak dlouho dopředu jestli budu moci nastoupit nebo ne.
Odpověď:
Dobrý den,
po skončení rodičovské se musíte vrátit do práce. Poskytnutí neplaceného volna je zcela na vůli zaměstnavatele. Pokud do práce po skončení rodičovské nenastoupíte, může to být považováno za porušení pracovní kázně. Pokud byste do zaměstnání nenastoupila delší dobu, může Vás zaměstnavatel upozornit na možnost výpovědi a tuto výpověď Vám následně dát. V případě výpovědi pro porušení pracovní kázně byste měla nárok pouze na sníženou podporu v nezaměstnanosti.
Ukončit pracovní poměr z Vaší strany můžete buďto dohodou nebo výpovědí. Výpovědní doba končí uplynutím dvou kalendářních měsíců po měsíci, kdy byla výpověď dána.
Oznamovat Vaše plány zaměstnavateli nemusíte, ale pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete na neplaceném volnu nebo nezajistíte péči o dítě jiným způsobem, jiná možnost, než ukončení pracovního poměru Vám nezbývá. Eva Fialová
Dobrý večer.Mám dotaz.Jsem zaměstnavatel, mám kosmetičku dva roky. Za ty dva roky vydělávala asi o tisíc korun méně než byly náklady na její mzdu.Více cca o 3 tisíce vydělala tak jednou za půl roku.(stále jsem doufala, že to bude lepší, ale bohužel).Pracovala i s kosmet.přístrojem, který se rozbil a pouze na kosmetice vydělá polovinu nákladů na svou mzdu, takže bych musela na ni doplácet cca 7 až 8 tisíc měs. Což už se opravdu nedá.Přístroj se rozbil v listopadu a v prosinci mi oznámila, že je těhotná. Potřebuji v tomto poradit.Mohu jí dát výpověď? Nebo jí nabídnout poloviční úvazek? Děkuji Vám velice za radu.
Odpověď:
Dobrý den,
s těhotnou zaměstnankyní můžete ukončit pracovní poměr výpovědí pouze v případě rušení či přemisťování zaměstnavatele nebo z důvodů, pro které lze okamžitě zrušit pracovní poměr. Zaměstnavatel se se zaměstnacem mohou dohodnout na kratší pracovní době, neboli na částečném úvazku. To znamená, že zaměstnavatel nemůže jednostranně rozhodnout o kratší pracovní době zaměstnance. Pokuste se se svou zaměstnankyní kratší pracovní dobu dohodnout. Další variantou je odhoda o skončení pracovního poměru. Tu může se svým zaměstnavatelem uzavřít i těhodná zaměstnankyně.
Eva Fialová
Dobrý den,chtěl bych se zeptat o kolik se mi zkrátí dovolená.
Zbývá mi 5 dní dovolené,15 dní mám vybráno, od 13.8.012 do 31.12.012 jsem na nemocenské.Kolik dní mi zaměstnavatel převede do r.2013?
Za odpověď předem děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní neschopnost se neposuzuje jako výkon práce. Za prvních 100 pracovních dnů (směn) se dovolená krátí 1/12, za každých dalších 21 pracovních dnů (směn) o další 1/12. Pokud pracujete klasicky 5 dní týdně a zaměstnavatel Vám nepřiděluje práci o svátcích, nepřekročil jste 100 zameškaných směn a dovolená by se Vám neměla krátit a celých 5 dnů se Vám převede do příštího roku.
Eva Fialová
Dobrý den,
chtěla bych se vás zeptat na mé možnosti pro návrat z RD do pracovního procesu. Jsem zaměstnána na dobu neurčitou a momentálně jednám se svým zaměstnavatelem o návratu do zaměstnání mou profesí byla činnost na provoze s otvírací pracovní dobou. Svého zaměstnavatele nyní žádám o poloviční úvazek na 6 hodin. On mi zdělil že má pozice z provozních důvodu nelze změnit na 6-ti hodinový úvazek, ale firma nabízí 6 hodinové úvazky pro matky pečující o děti ale na jiných pozicích než byla ta moje. Má otázka zní zda mohu požadovat od svého zaměstnavatele pouze 6 hodinový úvazek, ikdyž má pozice to nedovoluje. Jsem ochatná přistoupit na změnu pracovní smlouvy i na změnu pozice. Nemohu si dovolit pracovat na plný úvazek, ale pracovat potřebuji. Jak mám prosím v této situaci postupovat jaká mám práva. A co znamená neplacené volno - zaměstnavatel mi bude držet místo po dobu této dovolené? Předem Vám velice děkuji za odpověd.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel musí zaměstnankyni pečující o děti umožnit práci na kratší pracovní dobu nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je přerušení či ohrožení činnosti zaměstnavatele. V provozu, kde je pevná otevírací doba, zvláště když má zaměstnavatel ještě jiné zaměstnance, lze Váš kratší pracovní úvazek doplnit jinými zaměstnanci. Podle mého názoru se o ohrožení či přerušení činnosti zaměstnavatele nejedná a Váš zaměstnavatel má povinnost umožnit Vám kratší pracovní dobu. Změnu pracovní smlouvy se změnou pracovní pozice podepsat můžete. Taková smlouva by neměla obsahovat zkušební dobu a měla by být zachován i pracovní poměr na dobu neurčitou, pokud Vaše původní pracovní smlouva nebyla na dobu určitou. více
Dobrý den,prosím o odpověď na dotaz ohledně PPM -mateřská ,nevím, zda mám nárok na PPM ,jelikož jsem řádně ukončila studium závěrečnými zkouškami a v té době jsem již byla těhotná.Vztahuje se na mně ochranná lhůta ,kterou splňuji 270dní od uk.st.a jak a z jakého základu se počítá výše PPM? Bohužel na OSSZ v Přelouči mi řekli,že mám nárok a v Pardubicích, že nemám.Děkuji za odpovědˇ.Sandra
Odpověď:
Dobrý den,
doba studia se započítává do doby nemocenského pojištění, které musí trvat minimálně 270 dnů ve dvou letech předcházejících nástup na čerpání peněžité PPM. Další podmínkou nároku na PPM je příjem ze zaměstnání nebo ze samostatně výdělečné činnosti. Jelikož takový příjem namáte, nevznikde Vám ani nárok na PPM.
Eva Fialová
Dobrý den,
jsem na rodičovské dovolené na tři roky. Synovi budou v květnu 3 roky. Zjistila jsem, že jsem těhotná, předpokládaný termín porodu je začátek srpna. Měla bych tedy jít na cca 2měsíce do práce. Chtěla jsem se poradit co by pro mě bylo nejlepší, abych za další tři roky měla nárok na tu stejnou práci. Mám se dohodnout se zaměstnavatelem na 2měsíce neplaceného volna? Zkusit se domluvit s doktorem, abych byla na neschopence? Nebo jít na 2měsíce do práce? Předem moc děkuji za vaši odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám musí zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Tuto práci by Vám musel přidělovat, pokud byste se vrátila na dva měsíce do práce. V případě návratu do práce či v případě neplaceného volna po skončení rodičovské dovolené již nejste chráněna proti výpovědi z důvodů uvedených v zákoníku práce, např. výpovědi z organizačních důvodů. V případě, že budete na neschopence, budete před výpovědí ze strany zaměstnavatele chráněna jako při čerpání rodičovské dovolené.
Eva Fialová
Manželka je na základě žádosti na rodičovské dovolené, která jí končí 28.3.2013. Může si manželka nárokovat dřívější nástup do zaměstnání (třeba k 1.2.2013) nebo ji může zaměstnavatel odmítnout a trvat na nástupu k 29.3.2013. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
čerpání rodičovské dovolené je právo zaměstnance, nikoliv povinnost. Zaměstnance má podle zákonáku práce oznamovat překážky v práci nebo jejich změny, jakmile se o nich dozví. Povinností zaměstnavatele je přidělovat zaměstnankxni po návratu z rodičovské dovolené práci podle její pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá (např. proto, že po dobu rodičovské dovolené zaměstnankyně přijal zástup za takovou zaměstnankyni), vzniká naopak překážka na jeho straně a zaměstnanec má nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku až do skončení této překážky.
Vaše manželka by měla kontaktovat svého zaměstnavatele a oznámit mu svůj úmysl ukončit čerpání rodičovské dovolené o dřívě než po uplynutí tří let věku dítěte.
Eva Fialová