Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den,
do 9.12. 2012 jsem byla na rodičovské dovolené s 1. dítětem. Dne 27.12. 2012 jsem se zaregistrovala na úřadu práce. Čekáme narození druhého potomka zhruba v půlce února. Chtěla bych se zeptat jestli mohu nastoupit na mateřskou dovolenou těch 8 až 6 týdnů před porodem a z čeho se mi vypočte PPM.
děkuji
S pozdravem
Odpověď:
Dobrý den,
pokud nejste v pracovním poměru, v rámci kterého byte byla nemocensky pojištěná, peněžitá pomoc v mateřství Vám vyplácena nebude.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem v pracovním poměru a těhotná. Nyní se rozhoduji, zda po mateřské nastoupit na rodičovskou (2, max. 3roky - spíše asi 2) nebo nastoupit na zkrácený úvazek, z domova. Protože jsem pochopila, že si mohu vybrat jedno nebo druhé, nelze oboje zároveň (je to tak?). Co je pro mě výhodnější? I když někde už jsem slyšela, že i na mateřské či rodičovské se dá přivydělávat. Mám rizikové těhotenství, týká se mě tedy, že mohu nastoupit na mateřskou 8týdnů před plánovaným porodem? Za odpověď předem děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
rodičovský příspěvek náleží rodiči, který celodenně osobně pečuje o dítě. Podmínka osobní celodenní péče se považuje za splněnou v přpadě, kdy dítě mladší 2 let navštěvuje jesle nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci. U dětí starších než dva roky toto omezení neplatí a dítě může navštěvovat školku podle potřeb rodiče. Celodenní osobní péče se považuje ze splněnou i tehdy, zajistí-li rodič péči o dítě jinou dospělou osobou. Výdělek rodiče není sledován.
Pro Vás to znamená, že můžete být zaměstnaná, pokud celodenní péči o dítě zajistíte jedním z výše uvedených způsobů. Budete pobírat jak rodičovský příspěvek, tak i mzdu. Pokud tyto podmínky splnit nedokážete, závisí výhodnost zaměstnání ve výši Vaší mzdy.
Co se týče Vaší nemocenské z důvodu rizikového těhotenství, 8. týden před očekávaným termínem porodu Vám skončí nemocenská a nastoupíte na mateřskou dovolenou s výplatou peněžité pomoci v mateřství. více
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak je to s mateřskou dovolenou v mém případě.
Dceři je 3,5 roku - od září nastoupila do školky a já zpět do zaměstnání (po 3-leté RD).
Momentálně jsem těhotná, čekám druhé dítě. Na druhou MD bych měla nastoupit v březnu (to ještě dceři nebudou 4 roky).
První MD jsem měla celkem vysokou, nyní je můj plat nižší. Četla jsem, že pokud nastoupím na MD s druhým či dalším dítětem, MD se mi počítá z příjmu, který je vyšší. Tedy jestli to dobře chápu, měla bych mít MD stejnou jako s první dcerou. Protože kdyby se mi počítala s nynějších odpracovaných 6ti měsíců, bylo by to určitě méně.
Zajímalo by mne i konkrétně, kde to najdu (paragraf...)
Děkuji za odpověď.
Zdenka V.
Odpověď:
Dobrý den,
máte pravdu. Do čtyř let věku prvního dítěte máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství vvypočítanou ze mzdy před nástupem na první mateřskou dovolenou, pokud je to pro Vás výhodnější. Podmínkou je, že zůstáváte v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele. Toto pravidlo je zakotveno v § 19 odst. 3 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, který zní: "U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21."
Eva Fialová
Dobrý den, v současné době jsem zaměstnaná a jsem ve druhém měsíci těhotenství. Reálně mi však hrozí, že firma ukončí během několika týdnů svou činnost. Takže než porodím, budu pravděpodobně registrovaná na úřadu práce. Co se týče mateřské dovolené, už vím, že se na mě bude vztahovat ochranná lhůta. Trápí mě ale rodičovská dovolená. Někdo mi říkal, že v případě nezaměstnanosti si nebudu moci zvolit její délku, ale povinně ji budu muset čerpat 4 roky. Co je na tom pravdy?
Odpověď:
Dobrý den,
ochranná lhůta po skončení pracovního poměru v době těhotenství činí pro nárok na dávku peněžité pomoci v mateřství 180 dnů. Pokud Vám v této době vznikne nárok na dávbku, bude Vým tato dávka vyplácena. V případě, že Vám bude vyplácena peněžitá pomoc v mateřství, budete si moci zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku. I kdyby Vám nárok na peěžitou pomoc v mateřství nevznikl, můžete si zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku, jestliže je nemocensky pojištěn otec dítěte (jako zmaěstnanec či OSVČ).
Eva Fialová
Dobrý den, jsem v prac.neschopnosti z důvodu těhotenství. V současném zaměstnání mám odpracováno půl roku, nevím jak to bude s mojí mateřskou, jelikož musím mít odpracovaných 270 dní/ za dva roky. Bude se mi počítat i bývalé zaměstnání, v kterém jsem byla také půl roku? a jeslti se můžu ještě zeptat, v současném zaměstnání mám smlouvu na dob.určitou do konce listopadu tohoto roku. Termín porodu mám v srpnu, když mi neprodloužej smlouvu, kdo mi bude popřípadě platit mateřskou? Je možné že bych byla od listopadu do rodičovské bez peněz?
Odpověď:
Dobrý den,
na peněžitou podporu v mateřství máte nárok, pokud splníte dobu nemocenského pojištění v rozsahu 270 dnů v posledních dvou letech před nárokem na tuto dávku. Nezáleží na tom, kterým pracovním poměrem bylo nemocenské pojištění založeno. Dny nemocenského pojištění u různých zaměstnavatelů se sčítají. I když Vám zaměstnavatel neprodlouží pracovní smlouvu, o dávku nepříjdete. Bude Vám ji vyplácet Okresní správa sociálního zabezpečení.
Od 8.6.2012 jsem na nemocenské a na mateřskou nastupuji 15.2.2013. z r.2012 mám nevybranou dovolenou a za r.2013 mi náleží plná nová dovolená-pracuji jako učitelka MŠ. Proplatí mi zaměstnavatel tyto dovolené,nebo si je mám vybrat a kdy?Mám zaměstnavateli napsat nějakou žádost o čerpání nebo proplacení těchto dovolených a písemně ho informovat o nástupu na mateřskou nebo se to týká jen nástupu na rodičovskou?Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
dovolená se v zásadě proplácí pouze při skončení pracovního poměru. Po skončení pracovní neschopnosti, mateřské nebo rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen určit čerpání dovolené na zotavenou, která nemohla být v důsledku těchto překážek v práci vyčerpána. Svého zaměstnavatele informujte o skutečnosti, že nastoupíte na mateřskou dovolenou a současně, že trváte na čerpání dovolené na zotavenou, která bude navazovat na rodičovskou dovolenou.
Eva Fialová
dobrý den chtěla bych se zeptat jestliže dětátko zemře ve věku necelých 2 měsícu jak dlouho po úmrtí je nárok na mateřskou děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
v případě úmrtí dítěte v době, kdy je zaměstnankyně na mateřské dovolené přísluší mateřská dovolená ještě po dobu 2 týdnů ode dne úmrtí dítěte.To samé platí i pro výplatu peněžité podpory v mateřství.
Eva Fialová
Dobrý den, prosím o radu, byla jsem na 3roky s malým doma na rodičovském přízpěvku, dne 7.1.2013 bylo malému tři roky, ale nepřišly mi ještě peníze, mám ještě nárok na jednu výplatu tudiž 7600Kč?? děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
rodičovský příspěvek se vyplácí zpětně za předchozí měsíc. Pokud Vám tedy předchozí měsíc na tuto dávku vznikl nárok, měl by Vám být tato dávka vyplacena. Maximální fianční částka (strop) rodičovského příspěvku je 220 000 Kč. Informajte se na úřadu práce, zda Vám tato suma již nebyla vyplacena.
Eva Fialová
Dobrý den,v březnu 2013 mi končí rodičák..už nyní začínám 5 měsíc těhotenství.Chci se zeptat jestli po rodičáku jít na pracák a nebo se domlluvit s lékařem na neschopenku,jelikož se nemám kde vrátit do práce.Před prvním otěhotněním jsem pracovala ale šla jsem na nemocenskou,šéf měl pak finanční problémy tak chtěl at mu podepíšu výpověd dohodou.Zajímalo by mě jestli si budu moci vybrat variantu rodičáku.Moc děkují
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste byla v době ukončení pracovního poměru již těhotná, vztahuje se na Vás 180 denní ochranná doba. Pokud Vám v této době vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství, bude Vám tato dávka vyplácena, i když již nejste účastna na nemocenském pojištění. V takovém případě si budete moci zvolit i délku čerpání rodičovského příspěvku. Jestliže jste těhotná v době ukončení pracovního poměru nebyla, ochranná doba se na Vás nevztahuje a peněžitá pomoc v mateřství Vám vyplácena nebude. Délku rodičovského příspěvku si budete moci zvolit jedině tehdy, je-li na nemocenském pojištění (jako zaměstnanec či jako OSVČ) účasten otec dítěte.
Po skončení čerpání rodičovského příspěvku na nemocenskou jít nemůžete, pokud v té době nebudete již zaměstnaná. V takovém případě doporučuji přihlásit se na Úřadu práce.
Eva Fialová
Dobrý den,
v březnu 2012 jsem se vrátila po 3leté mateřské dovolené. v ćervenci 2013 bych měla porodit druhé dítě. Od té doby pracuji, ale jsem často i na "ošetřovačce". Bude následná mateřská a rodičovská dovolená nějak krácena? Teď jsem již měsíc na "ošetřovačce" a je možnost, že budu až do června. Syn je nemocný a nemůže v nejbližší době zpět do kolektivu. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
mateřská ani rodičovská dovolená se Vám krátit nebude. Délka mateřské a rodičovské dovlené je pevně stanovena v zákoníku práce. Mateřská dovolená zaměstnankyně činí 28 týdnů, rodočovská dovolená se poskytuje maximálně do tří let věku dítěte.
Eva Fialová
Dobrý den. Jsem s dvouletým synem na RD (mám tříletou variantu)a v květnu by se mělo narodit druhé miminko. Mám nárok na PPM a kdo mi to bude případně vyplácet - OSSZ nebo zaměstnavatel?Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele, bude se Vám peněžitá pomoc v mateřství vyplácet. Tato dávka bude vypočítaná z výdělku, kterého jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou a bude Vám ji vyplácet OSSZ.
Eva Fialová
Dobrý den,od 15.5.12 jsem vedena na ÚP a otěhotněla jsem 28.5.12.V zaměstnání jsem byla od 15.3.2011 do 11.5.2012 nikdy jsem nemarodila. Lékař mi vystavil MD od 14.1.2013. Nejsem si jistá jestli mám nárok na mateřskou. Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
na peněžitou pomoc v mateřství bohužel nárok nemáte, protože nemáte žádný výdělek. Kdybyste ovšem sehnala do počátku období, ve kterém se tento příspěvek čerpá, zaměstnání, pravděpodobně byste splnila 270 dnů trvání nemocenského pojištění ve dvou letech před vznikem nároku na dávku a peněžitá pomoc v mateřství by Vám byla vyplácena.
Eva Fialová
s manželka je na RP dítě / nar. 8.3.2010/, školku máme zařízenu. Kdy může dítě nastoupit a za jakých podmínek. RP na 3 roky.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud má Vaše manželka čerpání rodičovského příspěvku podle právní úpravy účinné do 31.12.2011, může Vaše dítě navštěvovat mateřskou školku bez ztráty nároku na dávku až po dosažení třech let věku a to pouze na 4 hodiny denně.
Pokud Vaše manželka přešla na systém čerpání podle právní úpravy účinné od 1.1.2012, platí pro nárok na rodičovský příspěvek podmínka, že dítě mladší 2 let navštěvuje jesle nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci. Po dvou letech věku dítěte se již rozsah docházky nesleduje.
Eva Fialová
Dobrý den,
obracím se na Vás v souvislosti s dotazem týkajícím se návratu do práce po dvou mateřských dovolených následujících relativně krátce po sobě.
Na první MD jsem nastoupila 1. 9. 2011 a na druhou 20. 12. 2012, mezitím jsem tedy byla na rodičovské dovolené. Nepodařilo se mi nikde nalézt odpověď na otázku, zda by měl můj zaměstnavatel povinnost zařadit mě na tutéž pracovní pozici, kdybych se vrátila do práce ihned po ukončení mateřské dovolené, nebo zda by mě zařadil podle pracovní smlouvy. Mohli byste mi, prosím, poradit? Uvažuji samozřejmě pouze případ, že daná pozice u zaměstnavatele stále existuje.
Děkuji za ochotu a přeji hezký den
Umbra
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu za mateřské dovolené je Váš zaměstnavatel povinen vrátit Vám stejné pracovní místo (stejnou "židli"). Po návratu z rodičovské dovolené má zaměstnavatel povinnost přidělovat Vám práci podle Vaší pracovní smlouvy.
Eva Fialová
Dobry den, mam smlouvu na dobu neurcitou a 100% uvazku, cerpala jsem dvouletou rodicovskou dovolenou do konce zari 2012, od 1.9.2012 pracuji na 40% uvazku. Od zari 2013 bych chtela pracovat opet na plny uvazek. Pred odchodem na materskou jsem podepisovla zadost o drzeni mista do veku 3 let ditete. Je zamestnavetel povinen zaradit me na plny uvazek ?
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám po skončení rodičovské dovolné musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. K Vašemu návratu do práce došlo k 1.9.2012. Délka pracovního úvazku je vždy na dohodě mezi zaměstnance a zaměstnavatelem. Pokud jste se se zaměstnavatelem dohodla na zvýšení Vašeho pracovního úvazku, je Váš zaměstnavatel tuto dohodu povinen dodržet a pracovní úvazek Vám k dohodnutému datu zvýšit.
Eva Fialová
dobrý den,mám otázku od srpna do září jsem byla na úřadu práce a od září jsem zaměstnaná,nyní jsem otěhotněla,chci se zeptat,musím odpracovat tych 270 dní a pokud ano,počítá se mi do toho i úřad práce?dělám ve školsví,tak mě zajímají i svátky,lékař mě chce poslat na riz. těhotenství,to by se mi počítalo i nadále?Ještě poprosím co znamená ochraná lhůta(180dní),děkuji mnohokrát,Peřinová
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství máte, pokud jste v posledních dvou letech byla 270 dnů před nárokem na tuto dávku účastna na nemocenském pojištění, tedy včetně víkendů, svátků i pracovní neschopnosti. Evidence na úřadu práce se do doby nemocenského pojištění nepočítá, předchozí zaměstnání či úspěšně dokončené studium však ano. 180 dnů je délka ochranné lhůty u žen, jejichž zaměstnání skončilo v době těhotenství, činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění. Pokud této ženě vznikne v této době i po skončení zaměstnání nárok na peněžitou pomoc v mateřství, bude jí dávka vyplácena.
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla by jsme se zeptat na mateřskou. Jsem vedená na úřadu práce celkem dlouho dobu. Mám tedy nárok na porodné a na mateřskou? Něco jsme už četla takže si myslím že mám nárok na rodičovský příspěvěk a to 7600,- do 9 měsíců dítěte a pak do 4let 3800,- ale raději se takto ptám.
Děkuji moc za odpověd.
Monika
Odpověď:
Dobrý den,
na peněžitou pomoc v mateřství má nárok žena, která v posladních dvou letech byla minimálně 270 dnů účastna na nemocenském pojištění a její pojištění stále trvá. Ve Vašem případě tedy na peněžitou pomoc v mateřství nárok nemáte. Porodné závisí na příjmu domácnosti. Nárok na porodné je vázán na stanovenou hranici příjmů v rodině, která v kalendářním čtvrtletí předcházejícím kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo, musí být nižší než 2,4násobek životního minima rodiny. Protože nemáte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, nemáte ani možnost zvolit si délku čerpání rodičovského příspěvku a bude Vám vyměřena pouze čtyřletá varianta. Po tuto dobu Vám bude náležet rodičovský příspěvek ve výši 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku dítěte a poté ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte. více
může matka dítěte brád mateřskou vypočítanou z výplaty otce dítěte, když matka je po rodičovské nezaměstnaná, ale čeká druhé dítě?
Odpověď:
Dobrý den,
matka sama musí splňovat nárok na peněžitou pomoc v mateřství (270 dnů nemocenského pojištění v posledních dvou letech a aktuální účast na nemocesnkém pojištění). VýšDélku čerpání rodičovského příspěvku si může zvolit i rodič, kterému nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, pokud druhý z rodičů podmínku nároku na peněžitou pomoc v mateřství splnil.
Eva Fialová
Dobrý den,
prosím o radu, moji dceru opustil manžel, odešel za jinou ženou. Dcera zůstane sama se dvěma dětmi, vnučce je 18 měsíců, nyní jsou v rozvodovém řízení. Oba pracují ve stejném podniku na směny a střídají se v péči o malou. Bydlí v podnájmu, platí 11 tis. měsíčně. Manžel dcery se chce co nejdříve odstěhovat,nebude mít kdo hlídat malou. Dcera se chce odstěhovat do našeho města, najít si tu práci, abych mohla malou hlídat. Radím dceři, aby šla zpět na mateřskou dovolenou, ale finančně by to zřejmě nezvládla. Snažím se pomoci jak můžu, ale z důchodu 8.500,-to moc nejde, malou bych ráda hlídala, ale čeká mě těžká operace, také nebydlíme v jednom městě. Můžete, prosím poradit, zda by měla dcera nárok na nějaké sociální dávky, aby mohla s dětmi vyžít a zaplatit nájem?
Děkuji mockrát za odpověď
Kristýna
Odpověď:
Dobrý den,
důležité pro posouzení nároku Vaší dcery na dávky státní sociální podpory je příjem Vaší dcery, který se porovnává s životním minimem. Příjmy se posuzují podle členů domácnosti, v současné době by byly zahrnuty příjmy manžela. Po odchodu manžela ze společné somácnosti by Vaše dcera mohla mít nárok na přídavek na dítě a příspěvek na bydlení.
Eva Fialová
21.1.2013 mi končí 2-letá RD, firma prý však pro mě nemá práci a nabízí mi: 1) prodloužení RD na 3 roky 2) dohodu o ukončení HPP s odstupným. Žijeme nyní jen z mého příjmu, manžel je na ÚP. 1) Musí mne zaměstnat, když nechci prodloužení RD na 3 roky? 2) Když přistoupím na dohodu nebo dostanu výpověď a skončím na ÚP, z čeho se vypočítá podpora a nebude mi krácena? 3) Kdybych otěhotněla po ukončení prac. poměru (ať již dohodou či výpovědí), nebo zjistila, že jsem již těhotná, dokdy by se na mne vztahovala ochranná lhůta a měla bych nárok na nemocenskou v případě rizikového těhotenství a pak i na stejnou výši PPM jako u prvního dítěte?
4) Kdybych prodloužila RD na 3 roky a otěhotněla bych v této době, mohla bych RD ukončit a odejít na nemocenskou v případě rizikového těhotenství? Měla bych stále nárok na stejnou výši PPM jako u prvního dítěte?
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám po skončení prodičovské dovolené musí poskytovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka na jeho straně, a Vám náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Čerpání rodičovské dovolené je Vaše právo, nikoliv povinnost. Naopak je povinností zaměstnavatele poskytovat Vám po skončení rodičovské dovolené práci odpovídající Vaší smlouvě.
Pokud byste se rozhodla pracovní poměr ukončit, podpora v nezaměstnanosti by se Vám vypočítávala z průměrného výdělku, kterého jste dostahovala před nástupem na mateřskou dovolenou. Výše podpory v nezaměstnanosti činí první 2 měsíce podpůrčí doby 65 %, další 2 měsíce podpůrčí doby 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku. více