Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat ohledně možnosti co mám nyní dělat.
Můj případ je takový:
7.12.2012 jsem porodila syna, jde mi o to že potřebuji nějakou finanční pomoc. Před porodem jsme nebyla zaměstnaná, byla jsem doma a dokud mě nevyřadili z evidence byla jsem vedená na pracovním úřadu. A nyní cca týden před porodem na základě porady jsme se zase zaregistrovala zpět na úřad práce s tím že chci žádat na sociální dávky.
Jde mi o to co mám přesně nárok.
Žiji sama ve svém bytě, na hypotéku a nemám žádné přijmi, nyní mi spolupomáhají rodiče.
Mohu žádat o příspěvek na dítě, bydlení a nějaké další?
A mám opravdu na to nárok? Zatím mi všude říkají, že nic nedostanu.
Děkuji moc
Monika
Děkuji za pomoc
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na dávky státní sociální podpory se (kromě rodičovského příspěvku) odvozuje od výše životního minima. Nárok na přídavek na dítě má nezaopatřené dítě, které žije v rodině, jejíž rozhodný příjem je nižší než 2,4násobek částky životního minima rodiny. Pro nárok na dávku se posuzuje příjem za předchozí kalendářní rok, za příjem se považuje i rodičovský příspěvek. Náklady na bydlení se posuzují podle tak zvaných normativních nákladů, počtu bydlících v bytě a rozhodného příjmu, do kterého se započítává i rodičovský příspěvek a příspěvek na dítě. Částka životního minima platné od 1. 1. 2012 v Kč činí za měsíc pro první dospěvlou osobu v domácnosti 3 140 Kč a pro dítě do 6 let věku 1 740 Kč. Protože neznám Vaše příjmy a bytové poměry, nemohu odhadnout, zda a na jaké dávky státní sociální podpory máte nárok. Pokud s rozhodnutím úřadu práce nesouhlasíte, můžete se odvolat k rozkladové komisi Ministerstva práce a sociálních věcí.
Eva Fialová více
Dobrý den, ráda bych se Vás, prosím, zeptala na postup při předčasném návratu do zaměstnání z rodičovské dovolené. Rodičovská (2. letá varianta) mi končí 10.6.2013.Zaměstnavatel mě nyní požádal, zda bych mohla do zaměstnání nastoupit dříve. Ráda bych vyšla vstříc a rozhodla jsem se od cca dubna 2013 (čili o dva měsíce dříve). Mám povinnost tuto skutečnost nahlásit na sociálním odboru nebo to udělá zaměstnavatel ? Ztrácím nárok na zbývající výplatu rodičovského příspěvku, když bude mít syn hlídání v nestátním zařízení ? Děkuji za opdověďi a přeji příjemný den. Eva S.
Odpověď:
Dobrý den,
při čerpání rodičovského příspěvku se výdělek rodiče nesleduje. Pokud zajistíte celodenní osobní péči o dítě starší dva roky, můžete při zaměstnání pobírat i rodičovský příspěvek. Čerpání tohoto příspěvku poté skončí automaticky bez nutnosti jeho ukončení hlásit.
Eva Fialová
Dobrý den, ráda bych se Vás, prosím, zeptala na postup při předčasném návratu do zaměstnání z rodičovské dovolené. Rodičovská (2. letá varianta) mi končí 10.6.2013.Zaměstnavatel mě nyní požádal, zda bych mohla do zaměstnání nastoupit dříve. Ráda bych vyšla vstříc a rozhodla jsem se od cca dubna 2013 (čili o dva měsíce dříve). Mám povinnost tuto skutečnost nahlásit na sociálním odboru nebo to udělá zaměstnavatel ? Ztrácím nárok na zbývající výplatu rodičovského příspěvku, když bude mít syn hlídání v nestátním zařízení ? Děkuji za opdověďi a přeji příjemný den. Eva S.
Odpověď:
Dotaz byl již zodpovězen.
Eva Fialová
Dobry den, rada bych se zeptala na situaci, kdy po 3-lete rodicovske budu mit do 4 let veku ditete u zamestnavatele neplacene volno a k tomu dohodu o provedeni prace. Jake budu platit dane, socialni a zdravotni pjisteni (pri prekoroceni vs. neprekroceni hranice tusim 10.tisic korun za mesic)? Pokud by mi po roce tuto dohodu zamestnavatel ukoncil a propustil me i ze stavajici pracovni smlouvy, z ceho by se teoreticky pocitala podpora v nezamestnanosti - z puvodni smlouvy, z rodicovskeho prispevku nebo z prijmu na zaklade dohody o provedeni prace? Bude se to lisit, pokud se to stane az pozdeji, treba za dalsi dva roky? Predem velmi dekuji za zodpovezeni rady dotazu.
Odpověď:
Dobrý den,
z dohody o provedení práce je zaměstnanec účasten nemocenského, důchodového a zdravotního pojištění, pokud mu byla zúčtována odměna z dohody vyší než 10 000 Kč měsíčně. Účast na pojištění se týká pouze kalendářních měsíců, ve kterých byla odměna vyšší než 10 000 Kč zúčtována. Zaměstnavatel je povinen tohoto zaměstnance registrovat na České správě sociálního zabezpečení. Jestliže odměna z dohody o provedení práce bude činit 10 000 Kč či méně měsíčně, sociální ani zdravotní pojistné se z tohoto příjmu neodvádí. V takovém případě se zaměstnanec musí zaregistrovat jako osoba bez zdanitelných příjmů.
více
Dobrý den,
prosím o radu. Končí mi mateřská dovolená. Dle informace zaměstnavatele mám nárok na 8 dní dovolené. Je pro mne výhodné si dovolenou vybrat po skončení mateřské a než mi začne rodičovská dovolená? Nebo mám nechat až po rodičovské dovolené?
Odpověď:
Dobrý den,
požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené,je zaměstnavatel povinen žádosti vyhovět. Stejnou povinnost zaměstnavatel má po skončení Vaší rodičovské dovolené, i když se bude jednat o nevybranou dovolenou z předchozích let. Rodičovská dovolená se poskytuje do třech let věku dítěte. Pokud budete čerpat dovolenou až po skončení rodičovské dovolené, vrátíte se do práce po třech letech a osmi dnech.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a z důvodu reorganizace jsem tento měsíc dostala výpověď se zákonným odstupným. Malému je momentálně 1,5 roku a rodičovskou mám do 3 let věku dítěte. Co se stane v případě, že budeme mít druhé dítě? Budu mít nárok na mateřskou? Případně za jakých podmínek a v jaké výši? Kdo mateřskou vůbec vyplací? sociálka nebo zaměstnavatel? Druhé dítě bychom rádi v nejbližší době pokud se zadaří, ale momentálně se bojíme abychom nezůstali bez příjmu. Mám teď někde hlásit, že jsem se stala nezaměstnanou na rodičovské? Na pracovním úřadě je to prý do skončení rodičovské nezajímá. Mám se teď co nejdříve zaměstnat abych měla nárok na mateřskou? Děkuji za radu.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste na mateřské dovolené a dostala jste výpověď z organizačních důvodů, je tato výpověď neplatná. Zaměstnankyni na rodičovské dovolené může být dána výpověď pouze v případě zrušení zaměstnavatele nebo jeho přemístění. Po skončení rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku až do doby, než se se zaměstnavatelem dohodnete na změně pracovní smlouvy nebo než zaměstnavatel odpovídající práci najde. více
Dobrý den, prosím o informaci. Končí mi mateřská dovolená a měla bych si zvolit délku rodičovské dovolené. Ráda bych si dala do 2 let věku dítěte, protože plánujeme ještě další dítě. Pokud by se ale plánované dítě nenarodilo do 2 let věku prvního dítěte, mohu požádat o prodloužení rodičovské v řádu měsíců, například o 2 měsíce nebo musím prodloužit až na 3 rok věku prvního dítěte. Nebo je lépe si dát rodičovský příspěvek čerpat do 3 let. A následně zkrátit. Samozřejmě bych ráda co nejvíce využila částky, která je stanovena pro čerpání rodičovského příspěvku.
Odpověď:
Dobrý den,
obě varianty jsou možné. Nárok na čerpání rodičovské dovolené, máte do tří let věku dítěte. Pokud si zvolíte dva roky, budte čerpat vyšší rodičovský příspěvek. V případě prodloužení Vám bude muset zaměstnavatel umožnit delší čerpání až do třech let věku dítěte. Rodičovský příspěvek budete dostávat až do vyčerpání limitu ve výši 220 000 Kč. Pokud si zvolíte tříletou rodičovskou dovolenou, musí Vám ji zaměstnavatel umožnit. Protože je čerpání rodičovské dovolené Vaše právo, nikoliv povinnost, můžete se do práce vrátit dříve a zaměstnavatel Vám musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Výplata rodičovského příspěvku se po ukončení jeho čerpání přeruší, i když byste maximální možnou částku nevyčerpala.
Eva Fialová
Nastoupila jsem do Tesca expres na dohodu o provedení práce. Ihned po nástupu mně dali na pokladnu bez zaučení. Spolupracovnice u mně stála 15 min. Jsem v práci druhý den na pokladně jsem dnes byla asi 4 h. Na konci směny mi bylo řečeno, že mám manko 250Kč. Nepřebírám paníze, nemám k tomu ani přístup. Jak se bránit? Kolik hodin je třeba k zaučení pod dozorem?
Odpověď:
Dobrý den,
podle zákoníku práce je zaměstnance, který vstupuje do zaměstnání bez kvalifikace, zaměstnavatel povinen zaškolit nebo zaučit. Jak dlouhé má být zaučení nebo zaškolení zákoník práce neuvádí. Zaškolení by mělo být v takovém rozsahu, aby mohl zaměstnanec samostatně vykonávat přidělovanou práci. Konkrétní délku zaškolení či zaučení může u Vašeho zaměstnavatele stanovit vnitřní předpis nebo kolektivní smlouva.
Zaměstnavatel po Vás může požadovat úhradu manka v plné výši pouze, pokud jste podepsala dohodu o odpovědnosti. Odpovědnosti se můžete zprostit, jestliže prokážete, že schodek vznikl zcela nebo zčásti bez Vašeho zavinění.
Eva Fialová
Pěkný den, je možné aby zaměstnavatel nepočítal do pracovní doby odchody na toaletu nebo pro pití? Máme nastavený takový systém, že kdykoli odejdeme z parcovního místa, musíme si pípnout odchod a tento čas se nám do prac. doby nepočítá. Je tento postup legální. popř. jak se proti tomu bránit. Díky moc za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel musí svým zaměstncům zajistit uspokojivé pracovní prodmínky pro výkon jejich práce. Mezi ně patří nepochybně i možnost použít v pracovní době toaletu nebu se napít. Podle zákoníku práce se do výkonu práce nezapočítává přestávka na jídlo a oddych. V případě toalety či pítí se o oddych nejedná. Touto činností realizuje zaměstnavatel uspokojivé pracovní podmínky, a proto musí být tyto činnosti započítány do pracovní doby. Opačný postup zaměstnavatele je porušením zákoníku práce.
Eva Fialová
Dobrý den,
ráda bych se zeptala: pracuji v trojsměnném provozu (tedy i v noci) a ráda bych i nadále v průběhu těhotenství v noci pracovala (je to pro mě lepší než třeba ranní služby) a zaměstnavatel mi říká, že pracovat v noci nesmím, i když mi to gynekolog povolí. Již mám jedno dítě a v těhotenství s ním, jsem mohla v noci pracovat (se souhlasem gynekologa) a bylo to pro mě mnohem lepší (po ránu mi není dobře a nemám to ráda). Mám nějakou možnost zůstat sloužit noční směny? Nebo co nejdéle zatajovat před zaměstnavatelem těhotenství?
Děkuji za radu
Odpověď:
Dobrý den,
práce v noci není těhotným ženám obecně zákázána, nezakazuje-li ji v individuálním případě lékař. Platí, že požádá-li těhotná zaměstnankyně pracující v noci o zařazení na denní práci, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět. Pracovat v noci tedy smíte, tím spíše, že tuto práci Váš lékař nezakázal. O svém těhotenství byste měla říci svému zaměstnavateli co nejdříve. Platí, že zaměstnanec musí informovat zaměstnavatele o překážkách v práci (např. o nadcházející mateřské dovolené) hned, jak se o nich dozví.
Eva Fialová
Manžel má mladou, dohodli jsme se, advokát místo sepsání smluv vše jen prodloužil a manž. odjel z rep. Tam podniká, řekl, že vše podplatil, že budu na ulici. Běží proti mě 5 soudů, mé výživné řeší 4roky a cítím,že jsem diskr. jako žena bez práce po 20 letech manž. Můj otec je cizinec, studoval zde medicínu. Děti jsou dospělé, studují, peníze od otce mají. On sebral veškeré rod. peníze, nechal se vyplatit z něm. firmy a u soudu řekl, že výši nesdělí, soud to tak nechal. podle AK je vše v pořádku. Kamarád policie. Plzeň.
Odpověď:
Dobrý den,
k Vašemu případu se nemohu podrobně vyjádřit, jelikož nemám dost informací. Předpokládám, že jeden z probíhajících soudních sporů se týká výživného na manžela. Manželé mají vzájemnou vyživovací povinnost. Neplní-li jeden z manželů tuto povinnost, určí soud na návrh některého z nich její rozsah, přičemž přihlédne k péči o společnou domácnost. Rozsah vyživovací povinnosti stanoví tak, aby hmotná a kulturní úroveň obou manželů byla zásadně stejná. Soud zjišťuje majetkové poměry obou manželů. Pokud Váš manžel sebral všechny peníze, které máte ve společném jmění manželů, měl na to právo a nejedná se o krádež.
Po rozvodu manželství podejte návrh na rozdělení společného jmění manželů. Společný majetek bude rozdělen a každý z Vás bude mít nárok na polovinu společného jmění. Do společného jmění spadají i příjmy, které má Váš manžel v současné době z podnikání v zahraničí.
Eva Fialová více
Dobry den.3.Prosince budou dceri 3 roky skolka bude az od zari nemam praci co vse musim po skonceni RD udelat a co budu pobirat.Predem dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
předpokládám, že nejste v pracovním poměru a u rodičovského příspěvku jste si vybrala tříletou variantu. V takové situaci se můžete přihlástit na úřadu práce a zažádat o dávky státní sociální podpory. Ty se Vám budou vyplácet podle příjmů Vaší domácnosti. Teoreticky můžete mít nárok na přídavek na dítě a příspěvek na bydlení.
Eva Fialová
část II:
Tohoto kamaráda údajně sami oslovili z důvodu nějakého doporučení. Za diskriminaci považuji zejména to, že práci získal i přes to, že má v médiích kratší manažerskou praxi (je mladší o tři roky a po většinu kariéry působil jako řadový redaktor), nemá vystudovaný žádný mediální obor (je vystudovaný historik) a navíc jsem ani nebyla pozvaná k pohovoru, po němž by bylo možné říct, že např. osobnostně nevyhovuji apod. Předpokládám, že jsem ani nedostala šanci z toho důvodu, že jsem žena, je mi 31 let a přesto nebo právě proto, že v životopise neuvádím svůj rodinný stav ani děti, se předpokládá, že brzo z práce odejdu na mateřskou nebo budu s malými dětmi často doma, pokud už je mám. Skutečnost je taková, že mám dva syny (jeden má tři roky, druhý čtyři měsíce). O práci jsem se ucházela jako těhotná. Pokud se toto mohli potenciální zaměstnavatelé doslechnout (mediální rybníček je malý), mohlo se navíc jednat o diskriminaci z důvodu těhotenství. více
Odpověď:
Dotaz byl již zodpovězen.
Eva Fialová
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda by u soudu mohla uspět má žaloba na diskriminaci. Jedná se o diskriminaci z důvodu pohlaví v přístupu k zaměstnání. Budu úplně konkrétní. Hlavní příčinou, proč o žalobě uvažuji, je skutečnost, že práci, o kterou jsem měla velký zájem a pro kterou jsem plně kvalifikovaná, získal uchazeč s nižší kvalifikací - muž. Zatímco tohoto uchazeče firma sama oslovila, mě ani nepozvala k pracovnímu pohovoru i přes to, že jsem se o pracovní místo sama a s velkým časovým předstihem zajímala, s vedením firmy byla v emailovém kontaktu a dokonce mi jednání o případném zaměstnání bylo příslíbené. Ale vezměme to od počátku. více
Odpověď:
Dobrý den,
zákaz diskriminace je sice krásná a užiteční věc, ale v praxi velmi těžko dokazovatelná a vymahatelná. Antidiskriminační zákon a zákon o zaměstnanosti zakazují diskriminaci uchazečů o zaměstnání mimo jiné i z důvodu pohlaví. Tzn. zakázáno je každé jednání, v rámci kterého zaměstnavatel či potenciální zaměstnavatel jedná uchazeči o zaměstnání rozdílně právě a pouze z důvodu odlišného pohlaví. Ve Vašem případě by se mohlo jednat o diskriminační jednání. Pokud byste se obrátila na soud, platilo by ustanovení občanského soudního řádu, podle něhož to nejste Vy, kdo by musel dokázat diskriminaci, nýbrž ten, kdo diskriminuje, musí prokázat, že k odlišnémi zacházení měl jiné důvody než odlišnost v pohlaví.
Nechci Vás odrazovat od případného soudního sporu, ale je třeba říci, že v soudním řízení nebývají žalobci žalující na zákaz diskriminace úspěšní. Neúspěch v soudním řízení by pro Vás znamenal náhradu nákladů řízení žalovanému.
Eva Fialová více
Dobrý den,
jsem v situaci, kdy jsem po ukončení studia rok a půl pracovala jako zaměstnanec se smlouvou na dobu určitou. Ta mi ve 4. měsíci těhotenství vypršela a zaměstnavatel mi ji odmítl dále prodloužit. Ještě před ukončením smlouvy jsem proto na radu gynekologa nastoupila na pracovní neschopnost, abych se vyhla tahanicím s úřadem práce. Ale teď netuším, jak to je s nástupem na mateřskou dovolenou a podle čeho se bude určovat její výše. Nejsem vdaná i když s partnerem (otcem) žijeme mnoho let ve společné domácnosti, já měla hrubý plat 11300/měsíčně a partner má 31000/měsíčně navíc žijeme v jedné domácnosti s dědou, který pobírá důchod. Podle jakých kritérií se mi bude mateřská vypočítávat a mám nárok na nějaký další příspěvek od státu? Jak to bude v případě, že si ještě před ukončením mateřské budeme chtít pořídit další dítě. Zajímá mě především jak se vše řeší v případě, že v období mateřské nebudu mít za poslední 3 roky odpracováno nezbytný počet měsíců, abych měla na další mateřskou nárok.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste byla rok a půl zaměstnankyně v pracovním poměru splila jste podmínku nemocenského pojištění v délce 270 dnů ve dou letech předcházejících nároku na peněžitou pomoc v mateřství. Protože Vaše zaměstnání skončilo v době těhotenství, nacházíte se nyní v ochranné lhůtě. Tato lhůta činí 180 kalendářních dnů ode dne skončení zaměstnání. Pokud jste byla v době ukončení pracovního poměru ve 4. měsíci těhotenství, budete v době počátku čerpání peněžité pomoci v mateřství v ochranné lhůtě. Na peněžitou pomoc v mateřství se nastupuje 6-8 týdnů před plánovaným termínem porodu. Peněžitá pomoc v mateřství bude činit 70 % z Vašeho průměrného výdělku. Příjem ostatních členů domácnosti na její výši nemá vliv. Příjmy ostatních členů domácnosti jsou sledovány v případě dávek státní sociální podpory, konkrétně přídavku na dítě a na bydlení a porodného. více
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,na nárok na dovolenou po mateřské dovolené. Na mateřskou dovolenou jsem nastoupila v prosinci roku 2009, v roce 2010 jsem po mateřské přešla na rodičovskou dovolenou. Nevěděla jsem, že si mám požádat o dovolenou, na kterou jsem měla za rok 2010 nárok. Můžu teď to 3 letech požadovat proplacení dovolené? Může mi zaměstnavatel dovolenou krátit ? Někde jsem se dočetla, že mám nárok na dovolenou, která mi vznikla po dobu mateřské, v mém případě 5/12. Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste nevyčerpala celou svou dovolenou před odchodem na rodičovskou dovolenou, je zaměstnavatel povinnen Vám čerpání této dovolné určit po skončení rodičovské dovolené. Náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou přísluší zaměstnanci pouze v případě skončení pracovního poměru. V jiném případě zákoník práce náhradu za nevyčerpanou dovolenou neumožňuje. Zaměstnavatel je povinnen Vám její čerpání určit po skončení rodičovské dovolené.
Eva Fialová
k mému předcházejícímu dotazu doplňuji, že jsem se asi přepsala, 127 je celkový počet trestných činů za rok '2012. Slovíčko majetkových tam bylo omylem.
Odpověď:
dotaz byl zodpovězen
Eva Fialová
Dobrý den,
starosta města Úvaly zveřejnil na webu města návrh na zřízení Městské policie, ve kterém mimo jiné uvádí výchozí situaci ve městě.
Cituji: "Cca. 1/2 policistů na Policii ČR v Úvalech tvoří ženy, což z hlediska řešení výtržností, či řešení domácího násilí není ideální stav, většinou spoléhají na příjezd další hlídky a tím dochází k oslabení bezpečnosti města, tak i časovým prodlevám při řešení dalších situací." Ve stejné studii pan starosta uvádí rozdělení trestních činů podle druhu kriminality. Z uvedeného grafu vyplývá, že ze 127 případech majetkové trestné činnosti byl pouze 1 případ výtržnictví a žádný případ domácího násilí.
Obávám se, že informací, že 50 % zastoupení žen v policistek ČR není ideální je diskriminační.
Žádám o Váš názor v této záležitosti.
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
vyjádření pana starosty posuzováno podle antidiskriminačního zákona diskriminační není. V rozporu s antidiskriminačním zákonem je jednání, na základě kterého je s jednou skupinou zacházeno odlišně než s jinou skupinou, a to z důvodu odlišného pohlaví, věku, národnosti, apd. Pokud se pan starosta vyjadřuje o ženách u policie tímto způsobem, jedná se pouze o přinejmenším nefundovaný výrok z profesní oblasti, ve které pan starosta odborníkem není (jak jsem si vyhledala).
Výrok pana starosty může ovšem posloužit jako důkaz v případě, že důvodem k nepřijetí žen k městské policii v Úvalech nebo jejich omezeného počtu bude právě jejich pohlaví. Ženy, které nebudou k městské policii přijaty, se mohou obrátit na soud a jejich důkazní pozice bude v takovém soudním sporu posílena.
Eva Fialová
Dobrý den, můj zaměstnavatel uzavírá pracovní smlouvy s nově příchozími vždy na 1 rok. Nyní stanovil interním předpisem, že pak ještě 2x dojde k prodloužení smlouvy a v případě, že si člověk takto skutečně celkově odpracoval alespoň 3 roky za sebou, dostane smlouvu na dobu neurčitou. Do skutečného odpracování ale nepočítá mateřskou popř. rodičovskou dovolenou (takže těmto zaměstnankyním bude asi prodlužovat smlouvu na delší dobu, aby dostál požadavkům zákoníku práce - max. 2x prodloužení smlouvy). Jedná se o diskriminaci z důvodu mateřství? Některé zaměstnankyně se proti tomu ohradily, takže teď se i uvažuje s variantou, že by ženám na mateřské nebyla prodlužována smlouva vůbec, ale v případě návratu by se jim předchozí doba započetla do 3 let, takže by dosáhly na smlouvu na dobu neurčitou dříve, než za 3 roky - to ale taky nevím, jestli je to tak v pořádku? Děkuji, K.
Odpověď:
Dobrý den,
platí, že doba trvání pracovního poměru na dobu určitou nesmí přesáhnout 3 roky a ode dne vzniku prvního pracovního poměru na dobu určitou může být opakována nejvýše dvakrát. Pracovní poměr sjednaný na dobu určitou končí, i když zaměstnankyně čerpá mateřskou či rodičovskou dovolenou. Skutečně odpracované roky zákoník práce v souvislosti s pracovním poměrem na dobu určitou nezná. Při stanovování délky pracovního poměru na dobu určitou se počítá doba, po kterou pracovní poměr trval, ať již zaměstnance skutečně vykonával práci či nikoliv. Pokud zaměstnavatel podmiňuje uzavření pracovního poměru na dobu neurčitou skutečně odpracovanou dobou na dobu určitou, jedná se o jednání v rozporu se zákoníkem práce. více
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Nastoupila jsem dnes do práce se zkušební lhůtou a na dobu určitou. Zatim se snazim tajit tehotenstvi, protoze jinak by me predtim nevzali a bojim se ze me vyhodi. Co kdyz se tak stane? Mam moznost jit na rizikove. A nebo budu mit narok na materskou i kdyz skoncim ve zkusebce? termin mam v cervenci a 270 odpracovanych dni mam z predchozi prace. Predem Vam dekuji za odpoved
Odpověď:
Dobrý den,
ve zkušební době s Vámi zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr z jakéhokoliv důvodu nebo i bez udání důvodu. Kdyby ovšem bylo důvodem pouze těhotenství, porušil by zaměstnavatel diskriminační zákon, který zakazuje diskriminaci z důvodu pohlaví, do čehož spadá i těhotenství a mateřství. Tomuto jednání zaměstnavatele byste se mohla bránit i soudní cestou či kontektovat inspekci práce.
Pokud byste byla na nemocenské, zaměstnavatel by s Vámi zkušební dobu mohl ukončit po uplynutí 21 kalendářních dnů trvání pracovní neschopnosti. Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství platí, že ochranná lhůta u žen, jejichž pojištění skončilo v době těhotenství, činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění, tzn. 6 měsíců. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství je 6-8 týdnů před očekávaným termínem porodu (téměř 2 měsíce). více