Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

PaegasVW | 26.11.2012 02:56:33 

Jsem zamestnanec v podniku a zaroven mam vedlejsi pracovni cinnost. Danova priznani tedy podavam jakozto OSVC. Samozrejme zrovna tak prehledy na OSSZ a ZP.
Manzelka nyni cerpa materskou a Ja bych chtel okamzite nastoupit na rodicovskou dovolenou. Toto bych tedy chtel uplatnit ve svem hlavnim zamestnani kde jsem jako zamestnanec. Vedlejsi pracovni cinnost si chci zachovat jakozto prilepseni rodinneho rozpoctu.
Dotaz: Jak to bude se zdravotnim a socialnim pojistenim?
Momentalne si platim zalohy na zdravotni pojisteni i z vedlejsiho pracovniho prijmu, coz pochopitelne zustane.
Z vedlejsaku ale neplatim zalohy na OSSZ jelikoz odvadim zalohy v hlavnim zamestnani.
DOTAZ2: musim si navest zalohy nebo ne? Pokud nastoupim rodicovskou dovolenou....

Odpověď:

Dobrý den,
pokud budete pobírat rodičovský příspěvek, zůstává Vaše činnost, kterou vykonáváte jako OSVČ činností vedlejší a zálohy na sociální a nemocenské pojištění z této činnost hradit nemusíte. V případě zdravotního pojištění je situace odlišná. Za pobíratele rodičovského příspěvku hradí zdravotní pojištění stát, platí se zálohy na zdravotní pojištění jen, pokud jste měl v předchozím roce zisk.

Eva Fialová

ivka | 25.11.2012 22:58:49 

Dobry den, po 3lete rodicovske bych chtela nastoupit na polovicni uvazek, coz zamestnavatel nema a tak mi nabizi, ze bych mohla mit neplacene volno do 4 let veku ditete a vedle toho uzavrit dohodu o vykonani prace-na praci odlisnou od me puvodni. Me to vyhovuje, ale rada bych se zeptala, co to pro mne znamena. Jak je to s placenim socialniho a zdravotniho pojisteni a dani a zejmena, jestli po tomto roce neplaceneho volna mam stejna prava jako bezprostredne po 3lete rodicovske- tj. zamestnavatel mi musi bud nabidnout pozici dle trvajici smlouvy anebo mi dat ev. vypoved pro nadbytecost, pokud by pozici pro me nemel. A jak je to v pripade, ze bych pak brala podporu v nezamestnanosti- z ktereho prijmu se bude vypocitavat (z rodicovskeho prispevku, puvodni mzdy nebo mzdy podle dohody o provedeni prace). Predem moc dekuji za odpoved.

Odpověď:

Dobrý den, po dobu tří let rodičovské dovolené ás zákoník práce chrání proti výpovědi ze strany zaměstnavatele, kromě jeho rušení nebo přemístění. Po skončení rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, existuje překážka v práci na jeho straně. On Vám poté musí hradit mzdu ve výši Vašeho průměrného výdělku až do doby, než buďto pro Vás práci podle pracovní smlouvy nejde, nebo se se zaměstnavatelem nedohodnete na změně pracovní smlouvy. Jestliže se se zaměstnavatelem dohodnete na neplaceném volnu, nebudete již zákoníkem práce nikterak chráněná a máte stejná práva jako ostatní zaměstnanci. Tzn. pokud zaměstnavatel pro Vás práci podle Vaší pracovní smlouvy nebude mít, může Vám dát výpověď z organizačních důvodů. Dohoda o provedení práce se uzavírá typicky na kratší dobu, rozsah práce nesmí být větší než 300 hodin v kalendářním roce. více

Jituška | 21.11.2012 21:31:05 

Dobrý den,
rýsuje se mi pracovní poměr na HPP s tím, že mezi zaměstnavateli nebudu na ÚP, ale přejdu plynule. Pokud ve zkušení době u druhého zaměstnavatele otěhotním, je pravda, že nemocenskou mi bude vyplácet on. U předchozího zaměstnavatele jsem pracovala 5 let - mám nárok na mateřskou po skončení nemocenské?
Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
dávky nemocenské Vám vyplácí zaměstnavatel, u kterého jste zaměstnaná na pracovní poměr. Pokud jste byla u předchozího zaměstnavatele zaměstnaná 5 let, máte nárok na výplatu peněžité podpory v mateřství. Na tuto peněžní dávku vzniká nárok, pokud je zaměstnankyně nemocensky pojištěná minimálně 270 dnů v období dvou let.

Eva Fialová

Nina | 20.11.2012 20:40:23 

Dobrý den,
může mě ředitel firmy u výpovědi z organizačních důvodů v době výpovědní lhůty převést na dobu 21 dnů na jiné místo?

Odpověď:

Dobrý den,
zákoník práce upravuje důvody na základě kterých zaměstnavatel musí převést zaměstnce na jinou práci. Výpověď z organizačních důvodů není důvodem k přeložení na jinou práci bez Vašeho souhlas. Zaměstnavatel může převést zaměstnance bez jeho souhlasu na dobu nezbytné potřeby na jinou práci, než byla sjednána, jestliže to je třeba k odvrácení mimořádné události, živelní události nebo jiné hrozící nehody nebo k zmírnění jejich bezprostředních následků, a to na nezbytně nutnou dobu. Pokud není důvodem přeložení mimořádná událost, je Vaše přeložení v rozporu se zákoníkem práce. Nemá-li proVás zaměstnavatel po dobu výpovědní lhůty práci, je to překážka na jeho straně a Vám přísluší po tuto dobu náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.

Eva Fialová

Nina | 20.11.2012 20:36:56 

Dobrý den, po skončení rodičovské dovolené jsem nastoupila na nemocenskou z důvodu dalšího rizikového těhotenství. V době nemocenské jsem bohužel potratila.Chtěla bych co nejdříve znovu otěhotnět. Firma mě zrušila pracovní místo, po skončení nemocenské mě nabídla odstupné. Já bych ráda zachovala pracovní poměr kvůli mateřské. Nevím, jak situaci řešit? Napadlo mě požádat si o neplacené volno a v té době zkusit znovu otěhotnět. Děkuji za odpověd, Nina

Odpověď:

Dobrý den,
pokud nejste na rodičovské dovolené či na nemocenské, nejste chráněna zákoníkem práce před výpovědí z organizačních důvodů. I při neplaceném volnu jste v pracovním poměru a v případě těhotenství by Vás zákoník práce před výpovědí opět chránil. Poskytnutí neplaceného volna záleží ovšem zcela na Vašem zaměstnavateli.

Eva Fialová

Kája | 20.11.2012 15:17:43 

Dobrý den,

mám 20m syna, a rodičovský příspěbvek pobírám do vršení jeh 3 let. Do toho jsem se rozhodla pracovat. Ptám se proto, že bych zaměstnavcaele požádala o částečný zkrácený úvazek, a zajímalo by mě jaké vážně provozní důvody jsou, aby na to zaměstnavatel nepřistoupil. děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel musí zaměstankyni pečující o dítě poskytnout kratší pracovní dobu, nebrání-li tomu závažné provozní důvody. Tyto důvody nejsou v zákoníku práce nikde uvedeny. Podle soudních rozhodnutí spočívají tyto důvody v ohrožení či narušení provozu zaměstnavatele bez plného pracovního úvazku zaměstnankyně.

Eva Fialová

Jana | 20.11.2012 10:17:53 

Hezký den,
mám RD na 3 roky a k 1.1., po 2 letech, chci nastoupit na 80% úvazek do práce, přítel zůstane doma. Je možné, abych pobírala rodičovskou stále na sebe? Pokud zažádá přítel, dostaneme se již do nového způsobu vyplácení RP a přijdeme o 7000, ale pokud nezažádá, nevím, kdo za něj bude platit zdravotní a sociální.
Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
Váš má nárok na čerpání rodičovské a rodičovského příspěvku stejně jako Vy. Pokud jste si zvolila tříletou variantu čerpání rodičovského příspěvku, pouze se v čerpání vystřídáte. Na systému čerpání či na výši příspěvku se nic nemění. Zdravotní pojištění za něj, jakožto za příjemce rodičovského příspěvku, bude platit stát. Doba čerpání rodičovského příspěvku se do doby sociálního pojištění započítává.

Eva Fialová

Sylvie H. | 18.11.2012 23:04:18 

Dobrý den,po odchodu na MD přijali záskok za mat.,který prospustili a najali člověka na neurčito!(přestože věděli,že se budu chtít vrátit!) Chtěla jsem se vrátit po 2 letech,ale odmítli mě (návrh:dohoda+5platů),tak jsem si radši prodloužila RD do 3 let (bez rod.přísp.),abych nebyla nezaměstnaná.Nyní mi 3 roky končí,budu se chtít vrátit,ale mé místo je obsazeno,takže bude opět dohoda o ukonč. Můžu se bránit?,a jak? Zvažuji ev.další dítě,když nebudu v práci,aby se narodilo do 4let,abych měla nárok na stejnou (vyšší) mateřskou.Můžu náslledně otěhotnět,pokud bych ev.byla nucena podepsat výpověď (či dohodu - co je výhodnější)?Pokud by mi dali výpověď v lednu a otěhotněla jsem třeba až za 2 měsíce?, budu mít poté nárok na PPM? Moc děkuji za radu!

Odpověď:

Dobrý den, po návratu z rodičovské dovolené máte nárok na přidělování práce podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud Váš zaměstnavatel takovou práci nemá, je to překážka na jeho straně a musí Vám vyplácete náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku. Jestliže Vám dá zaměstnavatel výpověď, musí to být pouze z důvodů stanovených zákonem. Tím se výpověď odlišuje od dohody, kde důvod uveden být nemusí. Dohodu nepodepisujte, ta implikuje dobrovolnost skončení pracovního poměru. Pokud Vám zaměstnavatel nezačne přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy, naopak Vám výpověď, obraťte se na inspekci práce a na soud, kde navrhujte určení neplatnosti výpovědi. Žalobu je nutné podat do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr touto výpovědí skončit. Výše peněžité pomoci v mateřství při druhé mateřské dovolené se bude počítat z příjmu před odchodem na MD s prvním dítětem pouze pokud budete v době vzniku nároku na dávku v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele. Eva Fialová více

Katie | 18.11.2012 17:19:53 

Dobrý den, měla bych dotaz. Jsem studentka 4.ročníku. Zjistila jsem,že jsem těhotná. Termín mám 23.července, což mi vychází zhruba měsíc po maturitě. Přítel je evidován na ÚP. Já bych chtěla ve studiu dál pokračovat na Vš(tj. Asi 2 měsíce po porodu), abych dostávala sociální dávky (sirotčí důchod, který budu dostávat, dokud budu studovat), proto jsem chtěla, aby přítel zůstal na rodičovské dovolené. Dostával by rodičovský přízpěvek? A jak to zařídit? Předem děkuji za odpověd'.

Odpověď:

Dobrý den,
rodičovský příspěvek může pobírat i otec dítětě. Protože není nemocensky pojištěn, bude mít nárok na čtyřletou variantu rodičovského příspěvku.

Eva Fialová

Bolina | 18.11.2012 15:52:19 

Dobrý den,výplatní termín jsem mela 20.10 a dosud jsem nedostala vyplatu ,kdy můžo podat vypověd pro nevyplacení mzdy děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
výpověď může zaměstnanec dát zaměstnavateli z jakéhokoliv důvodu nebo i bez udání důvodu. Ve Vašem případě je pro účely čerpání podpory v nezaměstnanosti lepší důvod výpovědi uvést. Po podávní výpovědi musíte počítat s dvouměsíční výpovědní dobou, za kterou Vám přísluší mzda.
Prodlení zaměstnavatele s výplatou delší než 15 dnů po termínu její splatnosti je důvodem pro okamžité zrušení pracovního poměru.
Dlužnou mzdu za jednotlivé měsíce můžete požadovat po zaměstnavateli zpětně včetně úroků z prodlení.

Eva Fialová

Jana | 12.11.2012 20:14:56 

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na možnost získání mateřské, případně poté rodičovské a v jaké výši.
Od 9/2010 do 6/2012 jsem byla na denním studiu VŠ.
Od 7/2012 do 10/2012 jsem byla vedena na ÚP.
Od 11/2012 jsem v zaměstnaneckém poměru, mzda ve zkušební době 23k, po zkušební době 25k.
Předběžné datum porodu - 7/2013.

Jaká je možnost získání mateřské, pokud bych odešla ve zkušební době (tj do 1/2013)?
Jaká je možnost získání mateřské, pokud bych pracovala do cca 5/2013 (tj 7 měsíců na HPP)?

Popř. jaké jsou možnosti získání finanční podpory.

Velmi děkuji za odborné odpovědi.
S pozdravem,
Jana

Odpověď:

Dobrý den, podmínkou získání peněžité pomoci v mateřství je nemocenské pojištění v době trvání nejméně 270 dní ve dvou letech, které předchází datu započetí čerpání této dávky. Do doby účasti na nemocenském pojištění se pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství započítává doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění (po dobu prvních šesti let tohoto studia po dosažení věku 18 let v období před r. 2010), jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno. Pokud byste nastoupila na peněžitou pomoc v mateřství v květnu 2013 a Váš pracovní poměr by nebyl ukončen ve zkušební době, máte na peněžitou pomoc v mateřství nárok, stejně tak jako na ní máte nárok po skončení pracovního poměru ve zkušební době. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství zakládá nárok na volbu délky čerpání rodičovského příspěvku. více

Dobrý den, obracím se na vás s žádosti o právní radu. Chtěla bych se zeptat na nebezpečí zpětného sankčního vyřazení z evidence UP. Můj syn byl veden v evidenci UP od 15.4.2012 do 15.6.2012. Od 23,42012 do 30.4.2012 pracoval u svého kamaráda jako řidič náklaďáku,ale neměl uzavřenou žádnou smlouvu. vypisoval papíry, tak jako každý profesionální řidič(pu´tovky,kolečka.),takže k jeho smůle by nebylo těžké dokázat, že v té době pracoval. Od 16.6.2012 pracoval jako zedník a měl řádně uzavřenou pracovní smlouvu.Smlova byla na dobu určitou do30.9.2012. Od 1.10.2012 dosud je veden v evidenci Up a pobírá podporu v nezaměstnanosti. -Chtěla bych se zeptat,zda v případě, že by se UP dověděl o tom, že syn v dubnu bez smlouvy pracoval, mohl syna zpětně vyřadit a požadovat vrácení podpory? -zda by to zpětné vyřazení mělo vliv na nynější evidenci, když sankčně vyřazený uchazeč se může zaregistrovatnejdříve po 6 měsících od vyřazení? -§30 odst.1 písm. e zák. 432/2004 Sb. říká: Uchazeče o zaměstnání úřad práce z evidence uchazečů o zaměstnání rozhodnutím vyřadí, jestliže e) uchazeč o zaměstnání vykonává nelegální práci. Zajímalo by mne, zda podmínkou pro vyřazení je aby uchazeč byl přistižen při výkonu nelegální práce v době, kdy je veden v evidenci, anebo stačí, když se prokáže, že v době kdy byl veden v evidenci vykonával nelegální práci. Ikdyž to je třeba 2 roky co se to stalo?Mohlo by dojít k spětnému vyřazení? Odepište mi prosim, zda jste ochoten odpovědět a kolik by jste za radu chtěl. S pozdravem Smetanová vladimíra s. | 12.11.2012 17:10:46 

Dobrý den, obracím se na vás s žádosti o právní radu. Chtěla bych se zeptat na nebezpečí zpětného sankčního vyřazení z evidence UP. Můj syn byl veden v evidenci UP od 15.4.2012 do 15.6.2012. Od 23,42012 do 30.4.2012 pracoval u svého kamaráda jako řidič náklaďáku,ale neměl uzavřenou žádnou smlouvu. vypisoval papíry, tak jako každý profesionální řidič(pu´tovky,kolečka.),takže k jeho smůle by nebylo těžké dokázat, že v té době pracoval. Od 16.6.2012 pracoval jako zedník a měl řádně uzavřenou pracovní smlouvu.Smlova byla na dobu určitou do30.9.2012. Od 1.10.2012 dosud je veden v evidenci Up a pobírá podporu v nezaměstnanosti. -Chtěla bych se zeptat,zda v případě, že by se UP dověděl o tom, že syn v dubnu bez smlouvy pracoval, mohl syna zpětně vyřadit a požadovat vrácení podpory? -zda by to zpětné vyřazení mělo vliv na nynější evidenci, když sankčně vyřazený uchazeč se může zaregistrovatnejdříve po 6 měsících od vyřazení? -§30 odst.1 písm. e zák. 432/2004 Sb. říká: více

Odpověď:

Dobrý den,
podle zákoníku práce je uchazeč o zaměstnání vyřazen z evidence uchazečů o zaměstnání, pokud vykonává nelegální práci. O vyřazení rozhoduje úřad práce. 0 vyřazení rozhodne úřad práce správním rozhodnutím. Úřad práce může takto rozhodnout o vyřazení uchazeče až 3 roky zpětně. Po vyřazení se uchazeč o zaměstnání může registrovat po uplynutí 6 měsíců. Podkladem pro rozhodnutí úřadu práce pro vyřazení může být jak přistižení uchazeče o zmaěstnání při výkonu nelegální práce, tak i jakýkoliv jiný důkaz o takto vykonávané práci.
Domnívám se, že možnost zpětného vyřazebí platí piuze pro jednu registraci do evidence a na další se nevztahuje.

Eva Fialová

Pindruse | 11.11.2012 22:49:33 

Dobrý den,
od 1.9.2010 jsem na tříleté rodičovské dovolené. Syn se narodil v březnu. Od března2013 by měl chodit do školky,ale bohužel mi ho do školky nezmou až od září. Jsem ve 2 měsci těhotenství rizikové, Mohu zažádat o prodloužení rodičovské dovolené do 4.let a pak od září ji ukončit. Termín porodu je červen/2013 Předem děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
můžete změnit čerpání rodičovského příspěvku, pokud jste přestoupila na nový model čerpání tohoto příspěvku a zároveň jste ještě nevyčerpala 220 tisíc Kč, což je limit finančních prostředků, který může rodič vyčerpat.
Tříletou rodičovskou dovolenou u zaměstnavatele si prodloužit nemůžete, jeslikož ta je stanovena přímo v zákonáku práce jako tříletá. Můžete však požádat svého zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna. I když Vám vyhoví, nevztahuje se na Vás v této době ochrana zákoníku práce jako po dobu rodičovské dovolené. Zaměstnavatel by Vám např. mohl dát výpověď z organizačních důvodů, což je u zaměstnankyně na rodičovské dovolené zakázané.

Eva Fialová

Jan | 10.11.2012 23:27:46 

Zdravím vás. Kolega v práci se zranil a bude dlouhodobě (cca 3 měsíce) na nemocenské. Můj nadřízený automaticky počítá s tím, že zastanu jeho práci. Mám toho na práci ale opravdu moc. V kolektivní smlouvě ale máme dodatek o práci přesčas-určitý počet přesč. hodin nám proplácet nemusí. Toto mají ve smlouvě snad už všechny firmy. Jaké mám možnosti? Podle mě můžu odmítnout zastupovat kolegu bez náhrady a nadřízený si tak musí poradit beze mě.
Ještě jeden dotaz: u nás v kanceláři je teď nový trend: nadřízený začal tvrdit, že bychom mohli zvládnout mnohem více práce a uvažuje se, že práci, kterou doteď dělali dva lidé, zvládne jeden. Jak se můžeme bránit? Děkuji moc.

Odpověď:

Dobrý den,
za práci přesčas má zaměstnanec nárok na příplatek ve výši nejméně 25 % průměrného výdělku, nebo na poskytnutí náhradního volna. Mzdu lze sjednat s přihlédnutím k práci přesčas jen, je-li současně sjednán rozsah práce přesčas, k níž bylo při sjednání mzdy přihlédnuto. Mzdu s přihlédnutím k případné práci přesčas je možné sjednat nejvýše v rozsahu 150 hodin práce přesčas za kalendářní rok. Pokud kolektivní smlouva stanoví, že určitý počet hodin přesčas zaměstnavatel proplácet nemusí, je toto ustanovení kolektivní smlouvy v rozporu se zákoníkem práce.
Práci Vám musí zaměstnavatel přidělovat podle Vaší pracovní smlouvy, v rozsahu podle Vašich možností a schopností. Pokud práci z časových důvodů nezvládáte, obraťte se přímo na svého zaměstnavatele. Zároveň uvědomte odborovou organizaci u svého zaměstnavatele.

Eva Fialová

Zuzana | 10.11.2012 23:18:18 

Dobrý den. Já i kolegyně odcházíme na MD téměř současně. Ředitel naší divize se rozhodl přijmout za nás obě (!) pouze jednu pracovnici, ale ne jako zástup, ale natrvalo. Přeřadí ji z jiného, méně placeného místa na naši pozici a zvýší ji plat. Podle mě nám tak dal nepokrytě najevo, že s naším návratem na stejnou pozici již nepočítá. Vím, ze zákona nám musí držet stejná pracovní místa jen po dobu MD. Ale to, že nepřijal nikoho jako záskok, mě nepříjemně překvapilo. Znamená to zřejmě, že když nová kolegyně obsadí mé místo, já už na něj nárok nemám, že ano? Zajímá mě také Váš názor na etiku v tomto případě. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
po návratu z mateřské dovolené Vám musí zaměstnavatel přidělit stejné místo (stejnou židli), jaké jste měla před odchodem na mateřskou dovolenou. Po návratu z rodičovské dovolené Vám musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nebude mít, bude existovat překážka na straně zaměstnavatele a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši 100 % průměrného výdělku do doby, než pro Vás takové místo najde.
Je na zaměstavateli jak a komu se rozhodne přidělovat práci, kterou vykonávala zaměstnankyně, která čerpá mateřskou, resp. rodičovskou dovolenou. Pokud však za stejnou práci poskytuje nové zaměstnankyni vyšší plat, nejedná se pouze o eticky problematické jednání, ale mohlo by se jednat i o porušování antidiskriminačního zákona. Zaměstnavatel nesmí své zaměstnance diskriminovat z důvodu pohlaví, mateřství nebo povinností k rodině.

Eva Fialová

Petra | 7.11.2012 19:25:49 

Dobry den chtela bych poradit uřadem prace byla jsem tam evidenci ale dneska mi přišlo že mě vyřadily, protože jsem nedoložila papiry do osmy dnu ale ja jsem papiry doložila o par dni dil z duvodu že moje dcerka byla v nemocnici po operaci všechny papiry jsem dala ale me dneska přišlo že už nejsem na pracaku a že jsem nedoložila ale ja jsem je doložila a vubec nevim co mam dělat nebudu dostavat žadny peníze nic protože nejsem na uřade prace a vubec jak to bude.děkuji moc prochazkova

Odpověď:

Dobrý den,
uchazeče o zaměstnání úřad práce rozhodnutím vyřadí, jestliže tento uchazeč bez vážných důvodů ve lhůtě 8 dnů neoznámí osobně nebo písemně další skutečnosti, které mají vliv na zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání, nebo důvody, pro které se nedostavil na Úřad práce ve stanoveném termínu (§ 30 odst. 1 zákoníku práce).
Ve Vašem případě existovaly vážné důvody, proč jste do 8 dnů úřadu práce dokumenty nedoložila, navíc jste tyto důvody úřadu práce sdělila. Podle mého názoru Vás úřad práce vyřadil z evidence neoprávněně. Proti tomuto rozhodnutí můžete podat odvolání, ve kterém uveďte důvody, pro které jste se ve stanovené lhůtě nemohla dostavit.

Eva Fialová

dalli | 6.11.2012 20:07:30 

Dobrý den,
zaměstnavatel po mě vyžaduje podepsání prac. řádu s následujícími body. Já nesouhlasím. Je mou povinností tento prac. řád podepsat? Děkuji za odpověď.
-Saldo minus za uplynulé měsíční období přechází automaticky do následujícího
období a zaměstnanec je povinen si schodek napracovat v rámci následujícího
vyrovnávacího období, případně ihned po odpadnutí překážek, které mu v tom bránily
(například pracovní neschopnost, dovolená, služební cesta).
-Napracování je možné pouze v pracovní dny a ve stanovené pracovní době, jestliže
nebyla dohodnuta jiná doba. Napracování není prací přesčas.

Odpověď:

Dobrý den,
podle Vašeho dotazu usuzuji, že Váš zaměstnavatel uplatňuje konto pracovní doby. Konto pracovní doby smí zavést vnitřní předpis zaměstnavatele, pokud u zaměstnavatele nepůsobí odborová organizace. Při uplatnění konta pracovní doby stanoví vyrovnávací období a v tomto období je zaměstnanec povinen napracovnat pracovní dobu, která v průměru odpovídá 40 hodinám týdně. Vyrovnávací období nesmí přesáhnout 26 týdnů po sobě jdoucích. Vnitřní předpis zaměstnavatele odpovídá zákoníku práce.
Vnitřní předpis je pro Vás závazný i bez Vašeho podpisu. Váš podpis pouze stvrzuje, že jste byl s tímto předpisem seznámen.

Eva Fialová

Ilona | 6.11.2012 18:17:19 

Dobrý den, 1.4.2012 jsem se vrátila do práce. Jsem učitelka. 18.2 - 8.10.2009 - rizikové těhotenství, 9.10.2009 - 15.6.2010 - mateřská, máme dvojčata, 16.6.- 27.10.2012 - rodičovská. Od 1.4.2012 jsem opět v práci. Staré dovolené mám prý 40 dnů, ale krátí se. Na kolik? Kolik mám nové? čerpala jsem ji o prázdninách - 38 dní. Přečerpala jsem? Taky se krátí? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
dovolená pedagogických pracovníků činí 8 týdnů v kalendářním roce. Nemůže-li být stará dovolená vyčerpána z důvodu čerpání matečské a rodičovské dovolené, je zaměstnavatel povinen určit dobu čerpání této dovolené po skončení těchto překážek v práci. Nevyčerpaná dovolnená z důvodu mateřské a rodičovské dovolené se Vám nekrátí.
Pokud jde o nárok na dovolenou za rok 2012, zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok. Pokud jste pracovala od dubna 2012, přísluší Vám dovolená v délce trvání 8 týdnů (tj. 40 dnů) krácená o jednu čtvrtinu. Za rok 2012 Vám proto přísluší dovolená v délce 26,6 dnů.

Eva Fialová

nytrys | 6.11.2012 13:20:30 

Dobry den chci se zeptat z jakeho ctvrtleti se vypocitava odstupne.kdyz jsem vypoved dostal 15.8.2012 a od 1 dne nasledujiciho kalendarniho mesice zacla bezet vypovedni 2 mesicni lhuta a k 31,10,2012 byl ukoncen pracovni pomer.Dekuji za odpoved.

Odpověď:

Dobrý den,
odstupné se vypočítává z průměrného výdělku za rozhodné období. Rozhodným obdobím je předcházející kalendářní čtvrtletí. Průměrný měsíční výdělek se zjišťuje k prvnímu dni, následujícím po dni, v němž skončil pracovní poměr. Ve Vašem případě bude proto průměrný výdělek zjišťovat z období od července do září 2012.

Eva Fialová

jana kucerova | 5.11.2012 14:46:09 

Dobrý den. Jsem vedena asi půl roku na úřadě práce. Zhruba před týdnem jsem zjistila, že jsem těhotná. Kdy mám oznámit tuhle informaci na úřadě? A má cenu si shánět ted v mé situaci práci nebo brigádu? Mám nabídku z jedné firmy, ale nemyslím si,že by mě vzali, kdybych jim oznamila, že jsem těhotná. Je to poměrně náročná práce ve výrobě.
Dále jsem se chtěla zeptat kdy se rodičovský příspěvěk vyřizuje. A hlavně jestli mě nemužou ted z evidence uřadu práce vyhodit. Děkuji za odpověd

Odpověď:

Dobrý den,
jako uchazečce evidované na Úřadu práce schání tento úřad vhodné pracovní nabídky. Některé práce jsou však těhotným ženám zakázané. Oznamte své těhotenství na Úřadu práce, aby Vám tento orgán tyto práce nenabízel.
O rodičovský příspěvek se žádá na Úřadu v práce Vašeho pobytu. Čerpání rodičovského příspěvku není překážkou vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce.

Eva Fialová

| 1 | .. | 120 | | 122 | | 124 | .. | 238 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect