Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Pavlína | 29.8.2012 17:23:24 

Dobrý den.Moc prosím o radu.Měla bych se po 6 letech vracet z RD.Personální ve firmě nedříve místo neměla,potom měla s tím,že na mě vyšketla,že mi bude muset stačit 1 den zaškolit a pak pracovat samostatně.Potom zase místo neměli a nakonec vytvořili místo účetní (až po tom co jsem po pomluvách,že mě propustí chtěla vědět jak na tom v září budu).Jenže mi mezi řečí zdělila,že mě v podstatě vezmou a potom prostí na 52f.Včéra mi poslali návrh pracovní náplně.V podstatě na něj nemám kvalifikaci,je prostě pro VŠ (zástup hlavního controlora,hlavní účetní).Dále je tam jazyk,služení cesty atd.prostě je to dělaný,aby mi po nástupu dali 52f bez odstupného,jak říkala původně personální firmy.Prosím poraďte můžu s tím něco dělat?Smlouvu mám na dobu neurčitou na referenta logistiky (děla ve firmě a potom účetní,ale na tu smlouvu nemám).

Odpověď:

Dobrý den, po návratu z rodičovské dovolené Vám musí zaměstnavatel přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Pokud tuto práci nemá, je dána překážka v práci na straně zaměstnavatele, při které Vám náleží mzda ve výši průměrného výdělku. Pokud máte v pracovní smlouvě jako označení pozice referent logistiky, je porušením zákoníku práce pokud Vám zaměstnavatel začne přidělovat práci hlavní účetní s jinými kvalifikačními předpoklady. Pokud Vám zaměstavatel dá výpověď z toho důvodu, že nesplňujete předpoklady pro výkon sjednané práce, bude tato výpověď neplatná, jelikož Vám zaměstnavatel takovou práci po skončení rodičovské dovolené neměl vůbec začít přidělovat. Doporučuji se obrátit na inspekci práce a v případě výpovědi podat žalobu u soudu na její neplatnost. Žalobu musíte podat do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní pomět být touto výpovědí ukončen. Eva Fialová

Kačka | 29.8.2012 16:47:44 

Dobrý den
Chtěla bych se zeptat:Jsem vedena na úřadu práce a od 1.9.mám uzavřenou dohodu o provedení práce u zaměstnavatele.I přesto musím od 3.9 nastoupyt na veřejnou službu .Jak je to možné?
děkuji Kateřina

Odpověď:

Dobrý den, uchazeč o zaměstnání, který je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání nepřetržitě déle než 2 měsíce a bez vážného důvodu odmítne nabídku vykonávat veřejnou službu v rozsahu nejvýše 20 hodin týdně, bude vyřazen z evidence uchazečů o zaměstnání. Vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání nebrání výkon činnosti na základě dohody o provedení práce, pokud měsíční odměna nebo odměna připadající na 1 měsíc za období, za které přísluší, nepřesáhne polovinu minimální mzdy, tj. 4 000 Kč. Uchazeč o zaměstnání je povinen krajské pobočce Úřadu práce výkon této činnosti na základě dohody o provedení práce bez ohledu na výši měsíčního výdělku nebo odměny oznámit při podání žádosti o zprostředkování zaměstnání nebo nejpozději v den nástupu k výkonu této činnosti. Informujte se na příslušném úřadě práce, zde se výkon práce na dohodu o provedení práce považuje na tomto úřadě za vážný důvod, pro který není nutné nastoupit na veřejnou službu. Eva Fialová více

Ivana | 29.8.2012 09:13:27 

Dobrý den, lze mít u jednoho zaměstnavatele více dohod o pracovní čínnosti (s rozlišnou pracovní náplní), pokud ano, v jakém rozsahu? Platí pro všechny DPČ dohromady 1/2týdenního úvazku? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
domnívám se, že u vícero dohod o pracovní činnosti záleží na druhu vykonávané práce. Pokud jsou tyto činnosti odlišné, lze s jedním zaměstnavatelem uzavřít více dohod o pracovní činnosti. Každá z těchto dohod by se posuzovala zvlášť, tedy na základě každé z dohod je možné vykonávat práci nepřekračující polovinu stanovené týdenní pracovní doby, tzn. max. 20 honin týdně.

Eva Fialová

Petr Flemr | 27.8.2012 11:30:43 

Dobrý den,
rád bych Vás požádal o radu. Moje žena se chce vrátit po rodičovské dovolené do práce (byla doma dohromady cca. 5 let). Mladší dceři budou tři roky v říjnu. Protože je učitelka v ZUŠ, chce nastoupit už od září. Chtěla by poloviční nebo celý úvazek, záleží „co bude“. Takhle byli se zaměstnavatelem domluveni. Dnes však jí bylo sděleno, že nevědí, kolik jí budou moct dát a pokud vůbec něco, tak max. 6 hodin týdně. Její záskok byl z neznalosti přijat na celý úvazek. Zajímalo by nás, na co má žena nárok. Předem děkujeme za jakékoliv informace.

S pozdravem a přáním pěkného dne,

Petr Flemr
777 606 656

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel musí zaměstnanci po návratu z rodičovské dovolené přidělovat práci podle jeho pracovní smlouvy. Délka pracovní doby zálezí vždy na dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Pokud má Vaše žena v pracovní smlouvě dohodnut plný úvazek, může jí zaměstnavatel přidělovat práci jen v tomto režimu, pokud se se zaměstnavatelem nedohodnou jinak.
O kratší pracovní může Vaše žena svého zaměstnavatele požádat, protože požádá-li zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel podle zákoníku práce povinen takové žádosti vyhovět, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Vážné provozní důvody spočívají v ohražení nebo narušení provozu zaměstnavatele v případě kratší pracovní doby zaměstnankyně.

Eva Fialová

Eva | 27.8.2012 11:15:30 

Dobrý den,za 2 měsíce budu odcházet na MD a pak RD a zaměstnavatel bude nyní uzavírat smlouvu s externí organizací,která bude po celou dobu mé MD a RD zajišťovat mou práci,vlastně obsadí mou pozici (jsem jediný pracovník, který danou práci vykonává–jsem osoba ze zákona,kterou má každý zaměstnavatel s danou oblastí činnosti pouze jednu). Musí mi zaměstnavatel po mém návratu za 3 roky pozici " vrátit",nemůže tvrdit,že došlo k nějaké organizační změně a že jsem se stala nadbytečnou nebo že jsem např. byla z důvodu mzdových nákladů dražší než smluvní firma,že z důvodu snížení finančních nákladů nechá pozici obsazenou smluvní organizací a já se stanu nadbytečnou? Nebo může udělat org. změnu již nyní? Daný druh práce se pro něj ale nestává a nikdy nestane nadbytečným,vždy jej bude muset ze zákona zajišťovat. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci dle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, což je ve Vašem případě, jak tvrdíte, nemožné, musí Vám nahradit 100% Vašeho průměrného výdělku do té doby, než tuto práci pro Vás bude mít. Reorganizace zaměstnavatele po Vašem návratu z rodičovské dovolené nebo i před Vaší návratem může sice způsobit Vaší nadbytečnost, nicméně Vy můžete napadnout platnost takové výpovědi u soudu, a to do dvou měsíců, kdy měl Váš pracovní poměr touto výpovědí skončit.

Eva Fialová

sába | 25.8.2012 20:10:57 

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,když chci požádat zaměstnavatele o částečný úvazek náhle,třeba ke konci měsíce,jestli mě nebude dělat problémy ohledně započetí této smlouvy od počátku nového,následujícího měsíce?,jde o to,že se zhoršil zdravotní stav nojí mámy.Děkuji S.

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce požádá-li zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Vážnými provozními důvody spočívají v narušení či ohrožení provozu zaměstnavatele bez Vaší přítomnosti.
Ošetřovat člena rodiny můžete i v rámci nemocenské. Zaměstnavatel je povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci po dobu ošetřování člena domácnosti. V takovém případě Vám jsou vypláceny dávky nemocenské.

Eva Fialová

Lenka | 25.8.2012 19:57:12 

Dobrý den,po MD jsem nastoupila zpět do práce ve které jsem pracovala na plný úvazek před MD.Půl roku před mým návratem do práce,těsně před mým nástupem,mi bylo ústně slíbeno,že budu chodit na půl úvazku,v červenci jsem nastoupila a dnes po mě zaměstnavatel chtěl,abych od příštího týdne chodila na plný úvazek,když nebudu chodit,tak abych dala výpověď.Bohužel nemám od zaměstnavatele nic písemně podloženo(to,že jsme se domluvili na půl úvazku). Můžu se nějak bránit,nebo je to podraz s kterým se nedá nic dělat? Moc děkuji za odpověď.L.

Odpověď:

Dobrý den,
délku Vašeho úvazku si domlouvá zaměstnavatel se zaměstnancem dohodou. Bez souhlasu zaměstnance nelze úvazek zkrátit ani rozšířit. Protože zákoník práce nepodmiňuje tuto dohodu písemnou formou, je platně uzavřená i dohoda ústní. V takovém případě je však dokazování její existence obtížnější.
Požádá-li však zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Vážné provozní důvody jsou dány, pokud by se bez přítomnosti zaměstnankyně provoz zaměstnavatele ohrozil nebo narušil. Takové důvody musí prokázat zaměstnavatel. Požádajte znovu písemně zaměstnavatele o kratší pracovní dobu a informujte ho o výše uvedeném nároku.

Eva Fialová

ZaZA | 24.8.2012 17:14:34 

Dobry den. Predem se omlouvam, nemam na pc ceskou klavesnici. Jsem obcanem CR, mam zde trvale bydliste. Manzel je ovsem cizinec a neni obcanem EU. U prvniho ditete jsem pobirala materskou i rodicovskou. Nedavno se nam narodilo druhe dite. Na materskou jiz narok nemam, pracovni pomer mi mezitim skoncil. Ovsem zamitli mi i rodicovsky prispevek. Oduvodneni je, ze nespolnuje podminku par. 3 zakona o statni socialni podpore, protoze doslo ke zmene zakona a posuzuje se i trvale bydliste manzela, ktery jej v CR nema. Vim, ze jste na podobny dotaz jiz odpovidali a sdelili jste, ze k manzelovi se neprihlizi, pokud o rodicovskou zadam ja, ale opravdu mi to zamitli. Psala jsem odvolani a jiz vice nez mesic cekam na odpoved (maji pry dovolenou). Jak mam postupovat v pripade, ze i me odvolani bude zamitnuto? Moc dekuji za odpoved.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud bude rozhodnutí orgánu prvního stupně odvolacím orgánem potvrzeno, můžete proti okresní správě sociálního zabezpečení podat žalobu, a to do dvou měsíců od právní moci rozhodnutí žalobu. Místně příslušný soud je soud v jehož obvodu má sprání orgán své sídlo. V žalobě je nutné uvést k jména a označení účastníků, co žalobou napadáte a čeho se domáháte (ve Vašem případě zrušení zamítavého rozhodnutí správního orgánu). Žalobu je třeba podepsat a datovat. K žalobě přiložte jako důkaz rozhodnutí orgánů prvního a druhého stupně.

Eva Fialová

Jana Horáčková | 24.8.2012 10:48:43 

Ve velkém podniku /více jak 1000 zaměstnanců/ mně ved. personálního oznámil na vyvolaném jednání 5 měsíců před nástupem z rodičovské dovolené, že se ruší moje místo z organizačních důvodů a proto se stávám nadbytečnou. Nabídnul rozvázání pr. poměru dohodou s odstupným, což jsem odmítla a poté písemně sdělila termín nástupu a požádala, aby mně společnost přidělovala práci dle uzavřené pr. smlouvy i po nástupu do zaměstnání. Ústně při převzetí písemnosti mně bylo sděleno, že po nástupu stejně dostanu výpověď pro nadbytečnost. Fakticky se na pracovišti místo kde jsem pracovala ruší a činnost, kterou jsem vykonávala však zůstala a bude muset být rozdělena mezi ostatní pracovníky a zastupující pracovník na mém místu dostal rovněž upozornění, že bude jeho záskok ukončen, ale dají mu možnost požádat o zařazení na jiném stroji, kde vvznikne nová pozice. Tyto informace a nabídka možnosti mně při pohovoru konaném půl hodiny po mně nebyla poskytnuta. Osobně to pociťuji jako diskriminační a účelové opatření vůči mé osobě, neboť jsem ve společnosti zaměstnána 14 roků na úseku kvality, kde se proměřuji výrobky. Jsem přesvědčena, že by se pozice nerušila, kdybych byla nadále bezdětná. více

Odpověď:

Dobrý den, jednání, které popisujete se jeví jako diskriminační z důvodu rodičovství. Za prvé Vám doporučuji, abyste trvala na trvání pracovního poměru. Pokud pro Vás zaměstnavatel nebude mít práci, vznikají na jeho straně překážky v práci a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Výpovědi z organizačních důvodů se můžete bránit u soudu, a to do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr touto výpovědí skončit. Co se týče diskriminace, bylo by dobré kontaktovat další ženy, která se staly obětí diskriminace, a společně podat stížnost inspekci práce, která může udělit Vašemu zaměstnavateli pokutu až do výše 400 000 Kč. Vyloučená není ani možnost soudní žaloby. V soudním řízení to nebudete Vy, kdo by dokazoval diskriminační jednání zaměstnavatele. Váš zaměstnavatel by v tomto případě musel dokaza, že se diskriminačního jednání nedopustil. Eva Fialová

Valda | 21.8.2012 19:41:21 

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda-li je možné, aby mi v průběhu pracovního poměru zaměstnavatel jednostranně zkrátil pracovní úvazek(dosud mám uzavřen klasický HPP na 8 hod. dennně). Byl mi tento záměr oznámen poté, co jsem odmítl podepsat dohodu o ukončení prac. poměru, kde mi nebylo nabídnuto odstupné, na které mám nárok podle platných pracovně právních předpisů(3 prům.měs.platy) Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
zákoník práce neumožňuje zaměstnavateli kratší pracovní dobu zaměstnnaci jednostranně nařídit. Pokud pro Vás práci na planý úvazek nemá, nastávají překážky v práci na straně zaměstnavatele a Vám přísluší v době, po kterou nepracujete, náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.
Na odstupné ve výši podle počtu odpracovných let, maximálně ve výši trojnásobku průměrného výdělku, máte ze zákona nárok v případě, že Vám dá zaměstnavatel výpověď z důvodu nadbytečnosti nebo uzavře-li s Vámi dohodu o ukončení pracovního poměru ze stejného důvodu. Nic však nebrání tomu, aby Vám zaměstnavatel poskytl odstupné i z jiného důvodu nebo vyší než uvádí zákoník práce.

Eva Fialová

JanaB | 20.8.2012 16:36:05 

Po rodičovské dovolené jsem se vrátila do práce ,kde je 3 směnný provoz.Na žádost mi zaměstnavatel dočasně umožnil ranní směnu.Nyní má být v zaměstnání losování o místo na ranní směnu bez ohledu na důvody pro každého.Bylo mi zděleno pokud nebudu vylosována a odmítnu 3 směný provoz končím. Chci se zeptat jestli má na toto právo a zda musím výpověď podepsat případně jak mám postupovat. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Pokud dochází k losování o směny, měl by Váš zaměstnavatel při zařazování zaměstnanců do směn nejprve přihlédnout k potřebám zaměstnanců pečujících o děti a poté ostatní směny nějakým způsobem rozdělit, třeba a losováním. Pokud by toto Váš zaměstnavatel nedodržel, obraťte se na inspekci práce. Ta může zaměstnavateli udělit při porušení zákoníku práce pokutu ve správním řízení. více

petruše | 16.8.2012 22:37:27 

Dobrý večer, mám dotaz v září jsem nastoupila do zaměstnání se smlouvou do konce roku s tím, že pak smlouvu prodlouží. Během prac.poměru a prosinci jsem si způsobila prac.úraz. Zaměstnavatel už mi prac.smlouvu 1 ledna neobnovil, s tím že se v obchůdeku dvě neuživíme. A do 10.července jsem narodila a dostavala peníze od sociálky. Mohu si žádat o podporu v nezaměstnanosti?děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
na podporu v nezaměstnanosti máte nárok, pokud se přihlásíte do evidence úřadu práce. Po dobu pracovní nechopnosti jste měla nárok na dorovnání výše nemocenské a Vašeho průměrného příjmu u zaměstnavatele, a to i po skončení pracovního poměru. Tento nárok je možné vymáhat i zpětně.

Eva Fialová

PETRA | 16.8.2012 12:07:25 

Dobrý den, zaměstnavatel mi chce v rozporu s pracovní smlouvou změnit pracovní dobu (smlouva: 8-16) na 18-21 a místo výkonu (smlouva:Brno a dle dohody) na Kraj Vysočina.
Pečuji o 14 leté dítě a tyto podmínky jsou nepřijatelné. Jak mám dále postupovat? Kdo komu má dát výpověď? Jak postupovat během případné výpovědní lhůty? Nevím zda neskončím na ÚP. Předem děkuji za právní radu a pomoc.
S pozdravem Petra Z.

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní smlouvu lze měnit pouze se souhlasem obou jejích stran, tzn. Vaší a Vašeho zaměstnavatele. Pokud se změnami v pracovní smlouvě nesouhlasíte a zaměstnavatel pro Vás nebude mít jinou práci, na kterou by Vás převedl, může Vám dát výpověď z organizačních důvodů. V takovém případě Vám náleží odstpné ve výši podle počtu odracovnaých let u zaměstnavatele. Musela byste však vykonávat práci ještě po dobu dvouměsíční výpovědní doby. Další možností je podepsat dohodu o ukončení pracovcního poměru. K tomu, abyste měla nárok na odstupné je třeba, aby v této dohodě bylo uvedeno, že pracovní poměr končí z organizačních důvodů na straně zaměstavatele. Pokud dáte výpověď vy, musíte rovněž dodržet dvouměsíční výpovědní dobu, ale nárok na odstupné Vám nevznikne.

Eva Fialová

Ivuska | 14.8.2012 21:21:01 

Dobrý den, momentálně jsem na rodičovské dovolené s 8 měs synem a ráda bych se pomalu začala vracet do pracovního života. Rodičovský příspěvek mám do 2 let dítěte, u zaměstnavatele mám hlášenou 3-letou rodičovskou dovolenou. Nyní se mi naskytla možnost práce na 10 hod týdně u jiného zaměstnavatele. Můžete mi prosím poradit jaká by byla optimální (daňově i formálně ve vztahu k pobírání rodičovského příspěvku) forma pracovního vztahu? Je nutné to někde hlásit, popř. oznámit? Předem děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na rodičovský příspěvek bude mít, pokud splníte podmínku osobní celodenní péče o dítě. Tato podmínka se považuje za splněnou a rodičovský příspěvek náleží i v případech, kdy dítě mladší 2 let navštěvuje jesle nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci, či rodič zajistí péči o dítě jinou zletilou osobou v době, kdy je výdělečně činný. Příjem rodiče se pro účely nároku na rodičovský příspěvek nesleduje.
U jiného zaměstavatele můžete být zaměstnána na základě pracovní smlouvy, dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti. Vaše příjmy u zaměstnavatele budou podléhat dani z příjmu fyzických osob.

Eva Fialová

Elena | 13.8.2012 17:36:22 

Dobrý den,chtěla bych se zeptat zda li je možné dostat proplacenou propustku od zaměstnavatele když jsem nebyla u lékaře já ale dělala jsem pouze doprovod rodinnému příslušníkovi?Děkuji za odpověd

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení Vám zaměstnavatel musí poskytnout na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Náhradu mzdy nebo platu Vám zaměstnavatel poskytne, jde-li o doprovod manžela, druha, dítěte, rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela. Jde-li o ostatní rodinné příslušníky, poskytne Vám zaměstnavatel pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu.

Eva Fialová

hnízdilová | 7.8.2012 20:08:21 

Prosím o právní pomoc v oblasti exekuce na účet, kde je mi zasílán rodičovský příspěvek, momentálně mi nechtějí vyplatit ani minimální životní minimum i když mám v péči dvě děti 4 a 2,5 let, manžel nemá žádný pravidelný příjem, je podnikatel v poslední době bez pravidelného příjmu.Nemám trvalé bydliště, takže ani nevím s kterým exekutorem mám komunikovat, nemám možnost písemné komunikace, děkuji za odpověď Hnízdilová

Odpověď:

Dobrý den,
výpočet strážek z příjmů je komplikovaný. V podstatě ale platí, že Vám musí být ponechána částka ve výši dvou třetin životního minima spolu s částkou normativnách nákladů na bydlení. Na osobu, které jste povinna poskytovat výživné, typicky děti, ale i manžel, se započítává jedna čtvrtina výše uvedené částky. Výpočet musí hlídat ten subjekt, který pro oprávněného peníze strhává, ve Vašem případě je to banka, u které máte účet veden. Doporučuji se proto obrátit na banku, nikoliv na exekutora.

Eva Fialová

Pavlína | 7.8.2012 12:43:23 

Dobrý den, 15.8. bude mít můj postižený syn 3roky a mě končí rodičovský příspěvek, který jsem si vybrala,protože když jsem výběr dělala, tak platila ještě 7letá pro postižené. Teď jsme si zažádala o příspěvek na péči. Též musím dát výpověď,protože bych práci časově nezvládala s péčí o syna.
Chtěla jsme se zeptat jestli existuje nějaká vyjímka v zákoně, aby mi bylo místo drženo delší dobu, když mám postižené dítě a jestli ne, musím se po výpovědi hlásit na nějakých úřadech(úřad práce,sociální,zdravotní),když ano co vše mám zařizovat, moc děkuji,Pavla.

Odpověď:

Dobrý den,
podle zákoníku práce je trvá rodičovská dovolená do tří let věku dítěte. Po tomto období Vám zaměstnavatel může dát neplacené volno, nebo můžete dát výpověď (s dvouměsíční výpovědní dobou), či uzavřít se zaměstnavatelem dohodu o ukončení pracocního poměru. V případě ukončení pracovního poměru se obraťte na úřad práce a na obecní úřad v místě svého bydliště, který posoudí, na jaké máte ve Vaší nelehké situaci nárok.

Eva Fialová

Lenka  | 5.8.2012 20:12:11 

Dobrý den. Jsem na rodičovské dovolené a chtěla bych se dříve vrátit do původního zaměstnání , které mám na dobu neurčitou. Vybrala jsem si dvouletou variantu. Můžete mi prosím napsat, když se dříve vrátím do práce, jestli přijdu o rodičovský příspěvek, nebo mi bude stále vyplácen. Předem děkuji za odpověď. Sluková

Odpověď:

Dobrý den,
pobírání rodičovského příspěvku není překážkou výdělečné činnosti. Musíte ale splnit podmínku osobní celodenní péče o dítě. Podmínka osobní celodenní péče se považuje za splněnou a rodičovský příspěvek náleží i v případech, kdy dítě mladší 2 let navštěvuje jesle nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci či pokud rodič zajistí péči o dítě jinou zletilou osobou v době, kdy je výdělečně činný nebo studuje.

Eva Fialová

lara | 1.8.2012 22:26:31 

Dobrý den,
chci se zeptat, zda jako matka samoživitelka, mám nárok na nějakou úpravu pracovní doby, nebo nějaké výhody, pokud pracuji v nepřetřžitém provozu. Vracím se po mateřské, dcera má tři roky, mám omezené možnosti, co se týče hlídání..Ranní provoz mi zaměstnavatel neumožnil. Dále se chci zeptat, pokud má otec svěřenou dceru každý druhý víkend, mám nárok na to, abych neměla služby o víkendu, kdy ji mám v péči já?
Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Požádá-li zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Toto se týká i prací o víkednu v nepřetržitém provozu. I v tomto případě záleží na dohodě se zaměstnavatelem. Pro posouzení vážnosti provozních důvodů na straně zaměstnavatele je rozhodující zejména vyhodnocení, jaký zásah do provozu zaměstnavatele představuje zkrácení pracovní doby oprávněného zaměstnance ve srovnání se stavem, kdy by pracoval po stanovenou týdenní pracovní dobu. Vážný provozní důvod je dán pouze v případě, že by tím byl znemožněn, narušen nebo vážně ohrožen řádný provoz (plnění úkolů nebo činnosti) zaměstnavatele. Neumožní-li zaměstnavatel zkrácení pracovního úvazku, doporučuji se obrátit na inspekci práce, která může zaměstnavatele pokutovat, zjistí-li že vážné provozní důvody neexistují. více

jolka | 31.7.2012 00:06:23 

Dobry den, chtela bych se zeptat na situaci po navratu z RD. Vzhledem k peci o deti, jejich doprovazeni do skolek atd. si mohu dovolit pouze polovicni uvazek. (Schudnou alternativou je pro me i rozvazani pracovniho pomeru, ovsem s odstupnym,) Nevim, jak postupovat, pokud mi zaměstnavatel nabidne pouze plny uvazek. Pokud odmitnu plny uvazek a budu trvat na polovicnim, znamena to, ze zaměstnavatel timto splnil svou povinnost zaměstnat me po navratu z RD podle me stavajici smlouvy a me tudiz nenalezi odstupne? Druha otazka: co kdybych prijala plny uvazek a zazadala o zkraceni pracovni doby na polovinu? (existuje hranice, ja velke zkraceni pracovni doby smi osoba pecujici o dite do 15ti let veku po svem zaměstnavateli pozadovat a co on musí akceptovat?) Predem dekuji

Odpověď:

Dobrý den, Po návratu z rodičovské dovolené máte právo, aby Vám zaměstnavatel přiděloval práci podle pracovní smlouvy. Na druhou stranu, požádá-li podle zákoníku práce zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Pro posouzení vážnosti provozních důvodů na straně zaměstnavatele je rozhodující zejména vyhodnocení, jaký zásah do provozu zaměstnavatele představuje zkrácení pracovní doby oprávněného zaměstnance ve srovnání se stavem, kdy by pracoval po stanovenou týdenní pracovní dobu. Vážný provozní důvod je dán pouze v případě, že by tím byl znemožněn, narušen nebo vážně ohrožen řádný provoz (plnění úkolů nebo činnosti) zaměstnavatele. Neumožní-li zaměstnavatel zkrácení pracovního úvazku, doporučuji se obrátit na inspekci práce, která může zaměstnavatele pokutovat, zjistí-li že vážné provozní důvody neexistují. více

| 1 | .. | 123 | 124 | | 126 | | .. | 238 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect