Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den,mám nárok na stravenky,když jsem skončila pracovní poměr ve zkušební době? Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na benefity u zaměstnance upravuje pracovní smlouva nebo vnitřní předpis zaměstnavatele. Pokud Vám podle těchto dokumentů nárok vznikl, musí Vám zaměstnavatel stravenky předat.
Eva Fialová
Dobrý den, pracuji ve škole jako učitelka na zkrácený úvazek 12 hod.týdně ve čtyřech dnech. Nyní jsem dostala pouze devět hodin týdně a jsou rozvržené do pěti dnů. Jsem maminkou 1O kluka s postižením a funkčnost zkráceného úvazku, když musím být ve škole každý den ztrácí smysl menšího úvazku. Mám šanci se nějak bránit? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Nebrání-li zaměstnanci vážné provozní důvody, je zaměstnavatel povinen vyhovět Vaší žádosti o jinou vhodnou úpravu pracovní doby, která by umožňovala Vaši péči o dítě.
Eva Fialová
Dobrý den, pracuji bez 5 měsíců 14 let v české pobočce zahraniční firmy na pozici ředitele. Naším vlastníkem je kanadská firma. Momentálně vyhlásila redukci po velkých akvizicích, v 64 letech jsem se stal nadbytečným. Nikdy jsem neměl ve firmě žádný problém, naopak moji nadřízení byli vždy spokojeni. Před 6ti měsíci jsem se s týmem při reorganizaci dostal pod švédského manažera a domnívám se, že je to msta za můj nesouhlas s jeho názory a ochranu týmu. Mám nárok na odstupné? ochranu vzhledem k věku? mohu pozdržet podepsání výpovědi? nebo mi můžete doporučit něco zásadního? Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste se stal z organizačních důvodů nadbytečným, může Vám zaměstnavatel dát výpověď. V takovém případě máte nárok na odstupné. Jestliže máte o tom, zda k organizačním změnám, kvůli nimž jste se stal nadbytečný, nedošlo, můžete do dvou měsíců od skončení pracovního poměru podat žalobu na neplatnost výpovědi. Výpověď je jednostranné právní jednání, které je platné doručením zaměstnanci. Podpis zaměstnance slouží jako důkaz doručení výpovědi.
Ve Vašem případě by se mohlo jednat o diskriminaci na základě věku, která je v pracovních vztazích zakázána. Odešlete zaměstnavateli doporučený dopis, ve kterém ho na tuto skutečnost upozorněte. Můžete tak učinit spolu s tvrzením, že dle Vás nadbytečný z organizačních důvodů nejste. Nezávisle na žalobě na neplatnost výpovědi můžete podat žalobu na zdržení se diskriminačního jednání. V takovém případě by zaměstnavatel musel prokázat, že nediskriminoval.
Eva Fialová více
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,zda má nárok rodič na placený paragraf,když mu nastupuje dítě 1.9.do první třídy.Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
tato událost není překážkou v práci na straně zaměstnance. Buďto si musíte vzít dovolenou nebo se se zaměstnavatelem dohodnout na neplaceném volnu.
Eva Fialová
Dobrý den, dostala jsem pracovní smlouvu na 75% úvazek. Kolik je to prosím odpracovaných hodin? 30? Nebo 32? (+přestávky 0,5 hodin za den) Je to někde přesně dáno kolik hodin je nutno odpracovat při 3/4 úvazku? Nebo si to může určit zaměstnavatel sám? Předem děkuji za odpověď. Lucka
Odpověď:
Dobrý den,
pokud máte úvazek stanovený procenty, odpracujete každý měsíc jiný počet hodin podle počtu volných dnů. Nejlépe toto zjistíte v tzv. plánovacím kalendáři. Na internetu jsou tyto kalendáře dostupné i s kalkulačkami.
Eva Fialová
Dobrý den-potřebuji ukončit pracovní poměr co nejrychleji to jde.Mám plno zdravotních problémů. Když donesu potvrzení od lékaře-pustí mě zaměstnavatel na tomto základě?
Odpověď:
Dobrý den,
pokud budete podle lékařského posudku neschopná vykonávat dosavadní práci může Vám zaměstnavatel dát výpověď. Po dobu výpovědní doby Vás musí převést na jinou práci. Pokud takovou práci nemá, je to překážka v práci na jeho straně trvající po celou výpovědní dobu, tj. 2 měsíce. Dále se můžete se zaměstnavatelem dohodnout na rozvázání pracovního poměru s jakýmkoliv datem.
Eva Fialová
Dobrý den, obracím se Vás s dotazem ohledně platové třídy ve školství. Od roku 2007 pracuji jako učitelka mš zařazena do 9. platové třídy. celkově se starám o dokumentaci školky. Vše začalo tím, že paní ředitelka dala smlouvu na dobu neurčitou jedné kolegyni, která měla byt jako záskok za md, učitělku na md chtěla vyhodit, jenže ta se nenechala. takže ted neví jak z toho ven jelikoz má na dvou pracovních místech tři učitelky. zkoušela na nás snížení uvazku, ale nikdo na to nepřistoupil, tak začala vyhrožovat a posílat vytykací dopisy. začala nám taková šikana na pracovišti. mohu se zeptat jestli je možné, aby za tuto její chybu nám mohla změnit pracovní třídu? děkuji za odpověd
Odpověď:
Dobrý den,
pro snížení platové třídy musí zaměstnavatel důvod ve změně náplně práce. Na vytýkací dopisy reagujte písemným nesouhlasem á obraťte se na zřizovatele mateřské školy.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a ještě 2 roky budu. Teď jsem doporučeně dostala od zaměstnavatele platební výměr na výrazně nižší částku, ve kterém jako důvod je uvedeno: změna náročnosti sjednané práce. Spolu s platebním výměrem byla zaslána věta že podepsaný výměr mám poslat zpět. Je postup zaměstnavatele správný? Co mám dělat?
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel sice může změnit mzdový výměr bez Vašeho souhlasu, protože se jedná o jednostranné právní jednání. Odůvodnění změnou náročnosti práce by ovšem poukazovalo na změnu pracovní smlouvy, ke které může dojít pouze s Vaším souhlasem. V případě, že ve Vašem případě dochází ke změně mzdového výměru na rodičovské dovolené, dalo by se jednání zaměstnavatele považovat za porušení zákazu diskriminace z důvodu pohlaví, jenž zahrnuje i diskriminaci z důvodu povinností k rodině. Mzdový výměr nepodepisujte. Zaměstnavateli zašlete nepodepsaný výměr zpět z výše uvedeným odůvodněním.
Eva Fialová
mam narok na zkraceni pracovniho uvazku? zadost jsem podala takto:Z důvodu péče o děti ve věku 6 a 4 roky, žádám tímto od měsíce ZÁŘÍ o úpravu pracovní doby jejím zkrácením při odpoledních směnnách na 29,5 hodin týdně s tím,že od pondělí do čtvrtka by začínala pracovní doba od 16:00 do 22:00 hod. V pátek vzdy beze změny tj: 14:00 – 22:00 hod.
A ODPOVED ZAMESTNAVATELE JE:
Vaší Žádosti nelze bohužel vyhovět, a to z důvodu obsazenosti pracovnice u stroje.
Dle pracovní smlouvy ze dne 01.01. 201'4 je pracovní poměr sjednán na třísměnný provoz,
s tím, že obvykle je provoz dvousměnný, a třetí směna je otevřena v případě nahromadění
zakázek. Všichni zaměstnanci v provoze mají úvazek 37,5 hod. týdně (7,5 hod./den) a tito
zaměstnanci pracují u stroje. Kdybychom uznali sníženíúvazkun a27,5 hod. týdně (5,5
hod./den), chybě! by u stroje L pracovník 2 hodiny/den, což je pro firmu velmi neekonomické
a nerentabilní. Navíc se všechny dělnice na pozici dělnice ve výrobě obalových materiálů
pravidelně střídají na ranní a odpolední směně, takže není ani možné uznat pouze ranní více
Odpověď:
Dobrý den
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět.
Podle § 241 odst. 1 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.
Pokud Vám zaměstnavatel nevyhověl, můžete podat podnět na Inspekci práce. Ta může vážnost provozních důvody zaměstnavatele přezkoumat.
Eva Fialová
Dobrý den, potřebovala bych poradit.
Chci skončit pracovní poměr z toho důvodu,že mi nevyhovují pracovní podmínky v práci a jednání s vedením. Po ukončení budu muset na Úřad práce,protože ještě nemám sehnanou práci. Když dám výpověď já budu dostávat 65% nebo 45%? Nebo bude výhodnější podepsat výpověd ,,dohodou" nebo výpověd od zaměstnavatele? Děkuji za odpověd.
Odpověď:
Dobrý den,
v případě, že uchazeč o zaměstnání před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu ukončil poslední zaměstnání sám nebo dohodou se zaměstnavatelem, činí procentní sazba podpory v nezaměstnanosti 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. Nezáleží na tom, zda ukončíte pracovní poměr dohodou nebo výpovědí. Úřad práce zkoumá důvody ukončení pracovního poměru.
Eva Fialová
Dobrý den. Chci se zeptat, mám nárok na mateřskou, když nemám oddělán rok ?
Odpověď:
Dobrý den,
pokud nemáte splněno 220 dnů nemocenského pojištění, nebudete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství.
Eva Fialová
Vážení,mám pracovněprávní spor s ředitelem Divadla na Vinohradech,kde jsem zaměstnán jako vrátný.Bezdůvodně najednou zakázal mé manželce vstup do DnV,přestože jsem invalidní se ZTP/P a žena je můj průvodce.Vše je na mých stránkách - www.miluji-divadlo-na-vinohradech.cz - které jsem založil.Prosím,sdělte mi,kdy a kam mohu přijít.Mobil 736208573.Děkuji - Jan Veselý
Odpověď:
Dobrý den,
prosím můžete zavolat na linku právní pomoci Gender Studies, a to každé úterý od 9 do 11 hod a pátek od 16:30 do 18:30 na tel. 224 913 350 nebo 774 913 350.
Eva Fialová
Dobry den, v cervnu 2009 jsem nastoupila do noveho zamestnani se smlouvou na dobu neurcitou, o mesic pozdeji, jsem sla na neschopenku z duvodu rizikoveho tehotenstvi, následně na MD. Tudiz aktivne jsem v pracovnim pomeru setrvala měsíc. Po prvni mateřské dovolene jsem navaza hned dalsi MD. Muj zamestnavatel je v soucasne dobe v krizi a ja se prakticky nemam kam vratit. Výpověď pro nadbytecnost mi dat nechce, nebot oba dva víme, ze vyplatit mi odstupne, neni v jeho moznostech. Nabidl mi, ze dodatkem k pracovní smlouve zmenime smlouvu z doby neurčité na dobu urcitou a to do 3.12.2015, Nastup po MD mam dne 30.11.2015 Tim padem bych po MD nastoupila do prace na 4 dny a pak byla bez zaměstnání. Pokud bych na to pristoupila, coz mi prijde lepší, nez se soudit o odstupné a nemit nárok na podporu v nezamestanosti, z ceho se mi bude vypocitavat podpora v nezaměstnanosti? Maji na to ty 4 dny v zamestnani po ukončení MD nejaky vliv? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud budete vykonávat práci podle Vaší pracovní smlouvy a za tuto práci Vám bude počítána mzda, kterou máte ve smlouvě nebo ve mzdovém předpise, bude Vám podpora v nezaměstnanosti vypočítána na základě mzdy uvedené ve výše zmíněných dokumentech.
Eva Fialová
Smlouva na dobu urcitou mi měla koncit 30.6., ale 29.6. jsem nastoupila nemocenskou. Trva ni prac. pzměr, když mam nemocenskou a nám nárok na nahradu mzdy nebo mi smlouva skonci automaticky?Dekuji za odpověd ZN
Odpověď:
Tento dotaz byl již zodpovězen.
Eva Fialová
Smlouva na dobu urcitou mi měla koncit 30.6., ale 29.6. jsem nastoupila nemocenskou. Trva ni prac. pzměr, když mam nemocenskou a nám nárok na nahradu mzdy nebo mi smlouva skonci automaticky?Dekuji za odpověd ZN
Odpověď:
Dobrý den,
Váš pracovní poměr skončil dnem uvedeným ve smlouvě. Výplata dávek nemocenského bude však trvat až do ukončení pracovní neschopnosti lékařem.
Eva Fialová
Se zaměstnancem, který nepožádá o přijetí do služebního poměru, přestože podmínky pro přijetí by splnil, zaměstnavatel ukončí pracovní poměr dle § 190 odst. 4 služebního zákona. Má takový zaměstnanec nárok na odstupné dle ZP? Zaměstnanec, který požádá avšak nebude do služebního poměru přijat pro nesplnění předpokladů, nárok na odstupné má.
Odpověď:
Dobrý den,
podle mého názoru, pokud nepožádáte o přijetí do pracovního poměru, zůstáváte v pracovním poměru podle zákoníku práce, ale Váš pracovní poměr na dobu neurčitou se mění na pracovní poměr na dobu určitou. Uplynutím doby uvedené v zákoně Váš pracovní poměr skončí bez nároku na odstupné.
Eva Fialová
Dobrý den,
obdržela jsem sankčí výpověď z Ú.P.pouze za to,že jsem jeden den odpracovala na dohodu a toto jsem neoznámila.
Dohodu jsem podepisovala až v den nástupu,takže technicky vzato,bych smlouvu nebyla schopna ještě v ten den doložit,práce byla v Olomouci a já navštěvuji úřad v Litovli.
A jak jsem již uvedla,odpracovala jsem pouze jediný den.
Ještě se mi stalo,že jsem měla nastoupit na jinou pozici,psala jsem dávkařce týden dopředu a ona mi volala až v den nástupu,čili jsem kvůli tomu o práci přišla,jelikož v ten den jsem měla povinnou docházku na úřad.
Nebo mi pan vedoucí vypsal dvě dohody,abych již na úřad nemusela,ale dávkařka mi toto vyvrátila,a všichni tito zaměstnavatelé se shodují v jednom,že nikde jinde na úřadech práce se takto s lidmi nejedná a že mají pochybné manýry.
Děkuji za odpově´d a pochopení.
Hudcová
Odpověď:
Dobrý den,
uchazečem o zaměstnání není osoba, která je v pracovněprávním vztahu. Výkon činnosti na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, pokud měsíční odměna nebo odměna připadající na 1 měsíc za období, za které přísluší, nepřesáhne polovinu minimální mzdy nebrání v zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. Uchazeč o zaměstnání je povinen krajské pobočce Úřadu práce výkon této činnosti bez ohledu na výši měsíčního výdělku nebo odměny oznámit při podání žádosti o zprostředkování zaměstnání nebo nejpozději v den nástupu k výkonu této činnosti, a ve lhůtě stanovené krajskou pobočkou Úřadu práce dokládat výši měsíčního výdělku nebo odměny.
Druhé části dotazu bohužel dostatečně nerozumím, proto na ni nemůžu odpovědět.
Eva Fialová
Dobrý den,když dám dvouměsíční výpověd ,a náhodou onemocním prodlužuje se mě výpovědní doba nebo ne?
Odpověď:
Dobrý den,
u výpovědi dané zaměstnancem se výpovědní doba pracovní neschopností neprodlužuje.
Eva Fialová
Dobrý den, mám na Vás otázkou ohledně dovolené u dvou pracovních poměrů u stejného zaměstnavatele. Netuším jestli stačí zaslat dotaz pouze na tento obecný e-mail.
Pracuji na Městském úřadu (státní správa), kde mám hlavní pracovní poměr. Tento hlavní PP mám již několik let a každoročně mám nárok na dovolenou 25 dní, úvazek u tohoto hlavního je 100% (40 hod/týden). Druhý pracovní poměr, konkrétně dohodu o pracovní čínnosti vykonávám v městském kulturním zařízení (spádá pod město), tento pracovní poměr vykonávám od 1.5.2015 s úvazkem 50% (20 hod. týden). Chci se zeptat jestli mám u této dohody také nárok na dovolenou a kolik dní. Ve smlouvě o DPČ nárok na dovolenou na zotavenou uvedený je, ale není uveden přesný počet dní. Tudíž na kalendářní rok by to mělo být také 25 dní, ale tím, že je to od 1.5. 2015 tak by to mělo být 17 dní že ano ? (Postup 8 měsíců v r. 2015 *2,17 - tj. 17,36, zaokrouhleno na 17). Chci se ujistit, že je tento postup zaměstnavatele správný a v souladu se zákonem.
Děkuji s pozdravem Sequens
Odpověď:
Dobrý den,
z dohody o provedení práce dovolená nepřísluší, pokud není v této dohodě sjednána. Pokud je nárok na dovolenou v DPČ obsažen a není v ní tento nárok konkrétněji vymezen, je možné vycházet ze zákoníku práce. Za každý odpracovaný měsíc v kalendářním roce přísluší zaměstnanci dovolená ve výši 1/12 celkového nároku, tj. (25:12) x 8 = 16,6 dnů.
Eva Fialová
Dobrý den, vrátila jsem se po 3 leté RD do zaměstnání, pro nadbytečnost(zrušení prac.pozice) jsem dostala 2měs.výp.lhůtu s 3 měs.odstupným. Chtěla jsem se zeptat, jak je to případně s druhým těhotenstvím, při ztrátě zaměstnání zda je nějaká ochranná lhůta k získání PPM. Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
ochranná doba pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství činí 180 dnů ode dne skončení pracovního poměru. Tzn. aby Vám na tuto dávku vznikl nárok, musela byste ji začít čerpat v této ochranné době.
Eva Fialová