Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den, ráda bych se zeptala zda mi muže zaměstnavatel nařídit jít na přesčas v sobotu (ranní ), když jdu už v neděli na noční? ?
Odpověď:
Dobrý den,
rozvržení pracovní doby určuje zaměstnavatel. Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 11 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích.
Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.
Eva Fialová
Ve firmě kde řádně a spolehlivě pracuji čtyři roky mi bylo nyní sděleno že při zatajeném kontrolním nákupu jsem se dopustila chyb, kterých si nejsem vědoma a zaměstnavatelem mi bude uložena důtka. Já si ale za svojí prací stojím a trvám na tom, že důtku nepřijmu a nic nepodepíši, můžete mi prosím poradit jak mám postupovat, když rozvážu pracovní poměr, můžu se obrátit na úřad práce než najdu nové zaměstnání děkuji moc za radu
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám může dát výpověď, jestliže byste byls v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněna na možnost výpovědi. V písemné výtce je třeba uvést alespoň 3 porušení povinností. Pokud Však nesouhlasíte i s jedinou výtkou, zašlete toto zaměstnavateli doporučeným dopisem s objasněním celé situace. Pokud by Vám byla dána výpověď byť i z těchto důvodů, můžete se na Úřad práce obrátit.
Eva Fialová
Dobrý den, chci se zeptat jak postupovat v mém případě. Po rodičovské dovolené (tři roky)jsem se měla vrátit do zaměstnání, bohužel firma se dostala do finančních potíží a bude se soudit o miliony, tak mi nabízí jenom polovinu mzdy co mám ve smlouvě (mzdu ve smlouvě mi nedají v žádném případě) a žádné benefity.Jak mám prosím postupovat v případě výpovědi, mám ji podat já, nebo čekat od zaměstnavatele, dohodou, nevím...měla by jsem pak nárok na příspěvěk z úřadu práce, než si najdu nové zaměstnání.Děkuji vám za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
pokud pro Vás zaměstnavatel nebude mít práci z organizačních důvodů, může Vám dát výpověď z organizačních důvodů. Pokud máte mzdu stanovenou v pracovní smlouvě, může jí změnit pouze změnou pracovní smlouvy, ke které je třeba Váš souhlas. Dlužnou mzdu můžete po zaměstnavateli vymáhat i cestou soudního řízení.
Eva Fialová
Dobrý den, mám se vracet po rodičovské dovolené do zaměstnání. Dostala jsem nabídku buď vzít 4měsíční odstupné dohodou, nebo že dostanu výpověď s tříměsíčním odstupným a opracuji si 2měsíční výpovědní lhůtu. CHtěla jsem se zeptat, před mateřskou jsem brala plat včetně prémií 15300čistého. Samozřejmě v samostatném mzdovém výměru mám uvedeno 15000hrubého ostatní byly prémie. Kolik mi musí nebo může dát plat během výpovědní doby, je na to nějaký pararaf, bude se mi ze sníženého platu počítat odstupné? a dále bych se chtěla zeptat, jestli musí dodržet moji pracovní dobu. Je zřejmé, že mi chce dělat potíže, protože pracovní dobu jsem měla od půl osmé a pozval si mě až na devátou,...takže se obávám, že nejdříve bude vyjednávat a teprve potom mě nechá do večerních hodin odpracovat osmihodinovou pracovní dobu. Může mi dát nějaký dodatek o změně výkonu práce, který já musím podepsat? Jak se proti tomu mohu bránit, mám dvě malé děti. Díky
Odpověď:
Dobrý den,
po dobu výpovědní doby musí zaměstnavatel dodržovat Vaší pracovní smlouvu včetně rozsahu pracovní doby a mzdy, pokud ji máte uvedenu v pracovní smlouvě. Pokud máte mzdu uvedenu v mzdovém výměru a ten se nezmění, musí zaměstnavatel dodržovat i mzdový výměr. Práva a povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele se během výpovědní doby neliší, kromě možnosti zaměstnavatele převést zaměstnance v určitých případech na jinou práci.
Eva Fialová
Dobrý den, muže mě zaměstnavatel přeřadit na jinou práci? Pracuji ve školní kantýně a můj nadržený mi dal na výběr že letní prázdniny musím chodit uklízet a mýt okna nebo si sednout na vrátnici. Nevytížených zaměstnanců přes prázdniny je nás více a oslovili jen mě. Musím to přijmout? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
na jinou práci Vás může zaměstnavatel převést jen z důvodů uvedených v zákoníku práce. Případ, který popisujete k ním nepatří. Pokud pro Vás nemá zaměstnavatel práci podle pracovní smlouvy, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.
Eva Fialová
dobry den, před dvěma lety jsem mel epilepticky zachvat.Pracoval jsem ve trismnenem provozu. Diky zachvatu jsem prisel poze jen o místo v zamestnani kvůli zakazu. Muj zdravotni stav je po všech neurologickych vysetreni v pporadku a citim se dobře.Zadal jsem neurologa o povoleni práce na tri smneny a pry mi to nezakazuje ale nedoporucuje a po dohode (napr. castejsi prev.prohlidky)by to povolit slo. Jenom ze muj pracovni doktor tvrdi že ze zákona to povolit nejde a slovo nedoporucuji znamena zakazuji.CHCI PRACOVAT na TRI SMNENY a citim se dobře!
Odpověď:
Dobrý den,
z Vašeho dotazu jsem nepochopila, zda jste ukončil pracovní poměr u zaměstnavatele, kde jste pracoval ve třísměnném provozu či zda jste u něho ještě zaměstnán, ale v jiném druhu provozu. Zaměstnavatel je vázán lékařským posudkem vydaným poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutím příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává. Pokud jste pozbyl dlouhodobě schopnost vykonávat dosavadní práci musí Vás zaměstnavatel přeřadit. V takovém případě Vám může dát i výpověď.
Eva Fialová
Dobrý den,
Začátkem minulého měsíce první den po nástupu z nemocenské z důvodu samovolného potratu chtěného těhotenství a následných komplikaci (cca 3týdny v neschopnosti) jsem dostala nabídku buďto dohody o ukončení pracovní smlouvy a odstupného ve výši dvou platů (výše odstupného ze zákona, pracovala jsem ve firmě bez tří týdnů dva roky,tudíž v tu chvíli 1 rok)nebo sesazení na nižší pozici a následné dvou měsíční výpovědi, snížení platu a odstupného ve výši tří platů (výše odstupného ze zákona, pracovala bych ve firmě více než dva roky), vše z důvodu údajné reorganizace, zrušení mé pozice. Zaměstnavatele jsem o hospitalizaci i o jejím důvodu a nakonec o ztrátě těhotenství informovala smskou v dobré víře, aby pochopil, že důvod mé neschopnosti je vážný. Zaměstnavatel poté na mě začal tlačit, také smskou, abych se vrátila do zaměstnání, co nejdříve, neboť tým, jehož jsem byla vedoucí, nezvládá svou práci beze mě, to vše několik dní před mým návratem do zaměstnání. Následně mě předložil tyto dvě varianty. Přijala jsem pod psychickym tlakem dohodu a odstupné ve výši dvou a půl platu (smlouvala jsem půl platu navíc). více
Odpověď:
Dobrý den,
nastoupí-li zaměstnanec do práce po skončení dočasné pracovní neschopnosti, je zaměstnavatel povinen zařadit je na jejich původní práci a pracoviště. Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, zařadí je zaměstnavatel podle pracovní smlouvy. Pouze pokud zaměstnavatel nemůže zaměstnanci přidělovat práci, protože se tento zaměstnanec stal nadbytečným z organizačních důvodů, může mu zaměstnavatel dát výpověď nebo s ním ukončit pracovní poměr se stejných důvodů dohodou. Pokud máte podezření, že u zaměstnavatele žádné změny neproběhly, můžete podat do 2 měsíců od skončení pracovního poměru žalobu na neplatnost výpovědi nebo dohody. více
DObrý den.Nastoupila jsem po mateřské na poloviční úvazek s tím,že jsme se dohodli,že pracuji od po do čtvrtka,pátek volno.Stále s mým nadřízeným nicméně řeším,jak to je,když třeba vychází na pátek svátek,jako tomu bylo letos,on tvrdí,že pátek není mým prac.dnem a tudíž ho nemám placen,pak si říkám,že když tedy není mým prac.dnem,musím si na něj psát dovolenou,když si nyní třeba budu muset vybrat 14dní v kuse??Děkuji moc.
Odpověď:
Dobrý den,
dovolená se nečerpá v době, kdy nemáte směnu. Pokud budete čerpat pracovat 14 dní v kuse, nebudete 14 dnů pracovat, ale vyčerpáte 8 dnů dovolený a dostanete náhradu za 8 dnů.
Eva Fialová
Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat co mám dělat nebo jak postupovat když nám nechce zaměstnavatel proplácet přesčasové hodin.
Odpověď:
Dobrý den,
můžete svému zaměstnavateli poslat doporučeným dopisem předžalobní upomínku a poté na něj podat návrh na vydání platebního rozkazu, kde můžete požadovat i úroky z prodlení.
Eva Fialová
Dobrý den, vystupuji z odborové organizace a předsedkyni jsem uvedla z osobních důvodů. Následně chce osobní schůzkou probrat vše osobně. Dostala jsem i dopis, kde uvádí, že jsem nevděčná a nespravedlivá a mé rozhodnutí je nesprávné. Má na to právo? Člověk tam svobodně vstoupil, tak snad může i svobodně vystoupit. Nebo se mýlím? Za odpověď děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
způsob ukončení členství v odborové organizaci by měly řešit její stanovy.
Eva Fialová
Dobrý den,
v současné době čerpám rodičovskou dovolenou do čtyř let věku dítěte s tím, že stále ještě čerpám rodičovský příspěvek a zároveň mám se zaměstnavatelem dohodnuté neplacené volno končící dnem narozenin (konkrétně 8.8.) mého syna. Zajímalo by mne, zdali budu mít nárok na nemocenskou v případě rizikového těhotenství, na které bych případně nastoupila ihned po ukončení neplaceného volna a pobírání rodičovského příspěvku (tedy zač. srpna)? Nebo je nutné nastoupit opět do práce a odpracovat určitou dobu a pak teprve nastoupit na nemocenskou? Zaměstnavatel se mnou sice písemně dohodnul neplacené volno, avšak po jeho ukončení je více než jisté, že pro mne žádnou pozici mít nebude a pravděpodobně mi ukončí poměr pro nadbytečnost. Pokud bych otěhotněla poté, co mi zaměstnavatel doručí výpověď (tedy ve výpovědní době) a musela bych na nemocenskou, pak by to pro mne znamenalo co - dá se případně v takové situaci výpověď nějak zrušit?
Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste těhotná zaměstnavatel Vám výpověď pro nadbytečnost dát nemůže. Taková výpověď by byla neplatná.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem příslušníkem vězeňské služby české republiky a mám dotaz ohledně zákona o slušebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů (361/2003 sb.). Dne 1.6.2012 jsem dostal rozhodnutí ředitele věznice o přijetí do služebního poměru na dobu určitou 3 roky. Dne 5.4.2015 jsem dostal nové rozhodnutí ředitele věznice o změně služebního poměru z doby určité na dobu neurčitou na den 1.6.2015, které jsem ovšem nepodepsal z důvodu, že už dále nechci být ve služebním poměru. Na personálním oddělení mi ovšem sdělili, že si musím zažádat o uvolnění ze služebního poměru a že musím ve služebním poměru zůstat ještě 2 kalendářní měsíce. Má otázka zní, zda mají pravdu? Popřípadě jak dále postupovat?
Odpověď:
Dobrý den,
služební poměr končí dle § 41 odst. 1 zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů končí uplynutím doby určité. Zákon nepodmiňuje ukončení služebního poměru žádostí o propuštění. Váš služební poměr skončí dnem uvedeným v přijetí do služebního poměru.
Eva Fialová
Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem diabeticka a musím absolvovat také oční prohlidku jako prevenci jednou ročně, do doby, než mám mít další prohlídku u diabetologa. A protože na očním nebyl žádný volný termín před tím, než jdu do práce, objednaly mě na odpolední hodinu, tedy v mé pracovní době. Má šéfova teď po mně chce, abych si čas, který tam strávím, nedělala a protože mě nechce jen na určitou dobu zastoupit v praci(musím uvést, že se spolu stridame v práci, v jejím obchodě) nařídila mi, že už se vracet nemám a všechny hodiny si nadělat. Lékaře si vždy, když to jde, vyrizuji ve svém volnu,bohužel teď to nejde. Může mi něco takového vůbec nařídit? Na propustky se u nás totiž nehraje. Děkuji za radu.
Odpověď:
Dobrý den,
návštěva zdravotnického zařízení z důvodu vyšetření nebo ošetření po nezbytnou dobu je překážka práce na straně zaměstnance. Za tuto dobu Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Do práce se po skončení vyšetření vraťte. Dobu strávenou u lékaře nehrazovat nemusíte.
Eva Fialová
Dobrý den, prosím potřebuji poradit v pondělí jdu podat výpověď, tedy písemnou formou, tak teď nemám jinou šanci, než takto, stal jsem se na pracovišti, obětí šikany, a napadení z obvinění sexuálního obtěžování, které bylo doručeno i mé manželce, a teď mám doma trable, vše vzniklo mým pracovním úrazem a který mi nechtěli přiznat a posmívali se mi, nezapsali ani úraz do knihy úrazů a když jsem vyžadoval zápis ,vše začalo, jsem na pracovišti denně nucen porušovat pracovní bezpečnost práce pod pohrůžkou, že mám když tak odejít . více
Odpověď:
Dobrý den,
bohužel v případě výpovědi zaměstnance zaměstnavateli nemá zaměstnanec právo na odstupné. V ostatních záležitostech Vám doporučuji obrátit se na advokáta, zvláště pokud budete obviněn z jednání, které Vám paní klade za vinu.
Eva Fialová
Dobrý den,
celý pracovní měsíc pracuji za kolegyni, která odešla poté, co sama dala výpověď. Pracovní náplň je odlišná od pracovní náplně mojí práce. Dodatek ke smlouvě i přes mé opakované upozornění nebyl doposud připraven vč. udání výše odměny. Pouze telefonicky mi teď ke konci měsíce bylo oznámeno, že odměnu dostanu pětinu platu kolegyně, dodatek ke smlouvě do konce měsíce nebude. A jak to bude v dalším měsíci se bude řešit příští měsíc. Pětina splněné práce byla čistě odhadnuta nadřízenou, přitom to byla minimálně třetina. Moc Vás prosím o radu, jak se v takovéto situaci zachovat a bránit.
Děkuji mnohokrát za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
zákoník práce v § 109 odst. 4 mzda a plat se poskytují podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce, podle obtížnosti pracovních podmínek, podle pracovní výkonnosti a dosahovaných pracovních výsledků. O zvýšení mzdy požádejte písemně zaměstnavatele s výčtem svých nových pracovních úkolů.
Eva Fialová
Prosím mám dotaz rodiče mají 69let.Tatinrk zhoubný nsdor konečniku čeká na operaci je soběstačny.ale bohužel mi onemocněli oba teplota,kašel atb.Ja dělam v praci 12hodinové směny zajímalo by mě zdali mam nárok na paragraf.děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu ošetřování jiného člena domácnosti, jehož zdravotní stav z důvodu nemoci nebo úrazu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou. Podmínkou nároku na ošetřovné je, že ošetřovaná osoba žije se zaměstnancem v domácnosti. Nárok na pracovní volno a na ošetřovné bude mít pouze tehdy, žijete-li s tatínkem v jedné domácnosti.
Eva Fialová
Po ukončení mateřské (ukončení dne 6.2.2015) a před nástupem rodičovské jsem požádala o vybrání veškeré dovolené na kterou mám nárok. Mám zkrácenou pracovní dobu 1 den (8 hodin) týdně, vždy v pátek. Fond pracovní doby v roce 2015 je 52 dnů, nárok na dovolenou 5 týdnů (u mě tedy 5 dnů). Z roku 2014 mně zůstaly 2 dny dovolené. Zaměstnavatel mi dal 2 dny staré dovolené (vybráno 13 a 20.2. 2015). Dovolenou 2015 mi nedal, protože pracovní poměr trvá a v roce 2015 mám odpracováno málo dnů. Myslím, že jsem měla před nástupem rodičovské ještě nárok na proplacení 1 celého dne z roku 2015. Je to pravda? Děkuji, Jana
Odpověď:
Dobrý den,
podle mého výpočtu máte u zaměstnavatele nárok na dva dny dovolené za rok 2015, jelikož se mateřská dovolená považuje pro účely dovolené za výkon práce.
Eva Fialová
V Pracovní smlouvě mám sjednán pracovní poměr na dobu určitou do 30.6.2015. Již nechci tuto smlouvu prodlužovat a chci skončit.Jedná se mi o to jestli musím dát výpověď nebo pracovní poměr skončí dnem uvedeným ve smlouvě.Musím li dát výpověď jaká běží výpovědní lhůta pro skončení pracovního poměru.
Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní poměr končí dnem uvedeným v pracovní smlouvě. Výpověď dávat nemusíte.
Eva Fialová
Dobrý den,
vracím se po šesti letech (děti 6 a 3 roky) z rodičovské dovolené do práce a chtěla bych se s zaměstnavatelem domluvit na částečném úvazku (75%). Na jaký plat budu mít nárok? Také na 75 % mého dosavadního platu nebo ho může určit zaměstnavatel? A bude za mě zaměstnavatel dále platit sociální a zdravotní pojištění jako při plném úvazku?
Děkuji za odpověď
Radka
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět.
Při 75 % úvazku budete mít nárok na 75 % výši mzdy podle Vaší pracovní smlouvy či podle mzdového výměru. Mzdový výměr může zaměstnavatel jednostranně změnit. Musí však dodržovat zásadu rovného zacházení a zásahu stejného odměňování za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty. Pokud budete mít příjem vyšší než 2.500 Kč měsíčně, budete zaměstnavatel z Vaší mzdy odvádět zdravotní, sociální a nemocenské pojištění.
Eva Fialová více
Dobrý den, 1.Května mám nastoupit po RD ( 3letý syn) do práce a dnes mi byly sděleny směny a to odpolední od 11 Do 19:30 (servírka) a chtěla bych se zeptat jestli můžu požádat o jiné směny ale mám strach že se vedoucí bude ohánět provozní dobou restaurace od 11 do 20 hod. Můžu si zažádat i přes tuto provozní dobu o změnu prac. doby? Dělají vše proto abych ukončila pracovní poměr.
Moc děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět.
Eva Fialová