Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den,
minulý rok jsem ukončila SOŠ ekonomickou a skoro ihned jsem nastoupila jako asistentka v jedné děčínské firmě. Jednalo se o poměr na dobu určitou ( tj. do 31.12 2007). V prosinci bych měla podepisovat novou smlouvu, ale bojím se, že také půjde o prac. smlouvu na dobu určitou a to zase do konce příštího roku. Chtěla jsem se zeptat, jestli s absolventem může být taková smlouva sepsána ( jako se mi stalo minulý rok) a jestli je v souladu se zákonem sepsat se zaměstnancem dvě za sebou jdoucí smlouvy na dobu určitou.
Předem děkuji za odpověď, která mě velmi pomůže.
S pozdravem, Čáruška
Odpověď:
Podle ustanovení $ 39 ZK pro trvání pracovního poměru mezi týmiž účastníky platí, že je lze sjednat na dobu nejvýše 2 let ode dne vzniku tohoto pracovního poměru a totéž platí i pro každý další pracovní poměr na dobu určitou sjednaný v uvedené době mezi týmiž účastníky. (k uvedenému se nepřihlíží, pokud mezi oběma poměry uplynula doba 6 měsíců). Skutečnost, že jste absolventkou, nemá v této věci žádný význam.
Ivana Spoustová
Dobrý den,jsem zemědělským rolníkem apotřeboval bych pomoc.Nabídl jsem práci cca na 4h.denně paní která je vedena na ÚP.Nevím jakou pracovní smlouvu bych s ní měl sepsat a jestli za ní musím platit soc. a zdrav.pojištění.Moc děkuji za pomoc a odpověď.
Odpověď:
Pokud paní přijmete do pracovního poměru na částečný úvazek, pak za ní budete odvádět i dávky sociálního a zdravotního pojištění.
Smlouva by neměla vykazovat žádné odlišnosti, tj. musí obsahovat den nástupu do práce, místo výkonu práce a druh sjednané práce.
Je na Vás, zda bude uzavřena na dobu určitou či neurčitou a zda si sjednáte v pracovní smlouvě zkušební dobu.
Ivana Spoustová
Dobrý den mám dotaz ohledně odměny za práci o statním svátku.
Zaměstnavatel tvrdí že buď mi zaplatí 100% za to že jdu o svátek ale neproplatí svátek jako takový. A nebo mi proplatí svátek a nedostanu příplatek 100%. Já si myslim že mám nárok mít ve výplatě jak proplacený svátek tak pokud jdu ve svátek tak i zaplacené odpracované hodiny + příplatek ve výši 100% jak to tedy je?? Děkuji
Odpověď:
Podle ustanovení § 115 zákoníku práce přísluší zaměstnanci za dobu práce ve svátek dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek, které mu zaměstnavatel poskytne nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v jinak dohodnuté době. Za dobu čerpání náhradního volna přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.
Ivana Spoustová
Dobrý den,
má kamarádka je z Polska. Zaměstnaná přes agenturu Atlas v Celestice Kladno. Je zaměstnáná 1 rok a 3 měsíce. Během tohoto období otěhotněla. 3.září musela odjet z Čech do Polska za svou dcerou a druhý den potratila ( byla v 7. měsíci). Dítě zemřelo. Jaké má práva.. může dostat nějaký příspěvek a měla právo na mateřskou dovolenou? Totiž agentura ji donutila jít okamžitě znovu do práce pod hrozbou výpovědi.
Co má dělat?
Prosím poraďte
Nashledanou
Malanowska
Odpověď:
Pokud se týče případných dávek, závisí na tom, zda je zde účastnicí nemocenského pojištění, tj. zda si řádně platí nemocenské pojištění. Pak jí samozřejmě nárok na dávky, které jsou z něj vypláceny, vzniká.
Ivana Spoustová
Mám podepsat pracovní smlouvu u jedné společnosti. Některé body této smlouvy mi jsou ale nejasné,nevím,zda by měly ve smlouvě být a co se za nimi skrývá.Poradíte?
- stačí jen město místa působení?
- musí být výše platu uvedena v prac. smlouvě anebo kdy nejpozději by její výši měl zaměstnavatel uvést?
- co se může skrývat za textem: zaměstnavatel je srozuměn s tím,že byla stanovena již s přihlédnutím k práci přesčas v rozsahu 150 hod.měsíčně(a dalších do 416 hod.- mám nárok za práci přesčas nad uvedených 150 hod. čerpat náhradní volno nebo nějaký příplatek?)
Odpověď:
Pokud Vám nejsou nějaké body smlouvy jasné, pak doporučujeme konzultovat přímo se zaměstnavatelem, event. se obrátit na advokátní či jinou právní poradnu.
Protože tento dotaz nesouvisí s diskriminací na pracovním trhu, odpovídáme pouze stručně : místo nemusí být přesně specifikováno, stačí i město, pro Vás je však výhodnější, pokud bude uvedno přesně. Výše platu není povinnou součástí pracovní smlouvy.
Pokud jde o práci přesčas, pak souhlasíte s jejím rozsahem ve výši 150 hodin, nad tento rámec pak máte nárok na finanční ohodnocení či náhradní volno dle Vaší dohody se zaměstnavatem.
Ivana Spoustová
Prosím Vás, chci se zeptat, jem ve 3 měsíci těhotenství. Jelikož mě zaměstnavatel odmítl přeřadit na jiné, vhodnější pracoviště, promě výhodné a dále tak pobýrat svou plnou mzdu, napsala mi paní doktorka nemocenskou. Smlouvu mám však do konce února. Zaměstnavatel totiž píše smlouvu na půl roku asi 3 zasebou.
V této době, mám však termín porodu. Po tomto ůnoru už bych měla mít smlouvu na doubu určitou.
Moc Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Z Vašeho přípisu nevyplývá žádný dotaz. Prosíme , abyste jej, v případě zájmu o právní poradu, doplnila.
Ivana Spoustová
Dobrý den,v polovině listopadu bude synovi 3 roky a zaměstnavatel se mě táže, zda nastoupím do práce, pokud ne, rozváže se mnou pracovní poměr. Zaměstnavatel mi již nebude dále (4. rok) držet místo. V listopadu budu ve 3. měsíci těhotenství, trpím nevolnostmi a záněty, zřejmě budu mít neschopenku. Můj dotaz zní, může se mnou zaměstnavatel rozvázat PP, když budu těhotná jen 3 měsíce? Když budu mít neschopenku, je nárok v těhotenství na vycházky, chodí kontroly na těhotné? děkuji za odpověď
Odpověď:
Pokud jste těhotná, zaměstnavatel s Vámi pracovní poměr rozvázat nesmí. Pro těhotenství platí absolutní zákaz výpovědi; tuto skutečnost však máte zaměstnavateli odpovídajícím způsobem sdělit.
Vycházky vám lékař předepíše aktuálnímu zdravotnímu stavu a stanovený rozpis jste povinna dodržovat. V případě porušení by Vám nárok na vyplacení dávek nemocenského pojištění zanikl.
Ivana Spoustová
Dobrý den,chtela bych se zeptat,jak od roku 2008 s vysi rodicovske dovolene,mame dvojcatka v zari jim byly dva roky dekuji za odpoved
Odpověď:
Zatím mohu jen konstatovat, že by se Vás změny neměly týkat. Prosím však, sledujte jak informace ministerstva práce a sociálních věcí, tak naše webové stránky, kde vás budeme ke konci roku o závazných změnách informovat.
Ivana Spoustová
Pracuji ve dvánáctihodinovém nepřetržitém provozu. Na pátek 28.9. 2007 mám od 18:00 noční směnu. Na jaký příplatek mám ze zákona právo za svátek a může zaměstnavatel na státní svátek nařídit dovolenou?
Odpověď:
Podle ustanovení § 135 zákoníku práce poskytne zaměstnavatel za práci ve svátek zaměstnanci náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek, a to nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v jinak dohodnuté době. Za dobu čerpání náhradního volna se plat nekrátí. Zaměstnavatel se také může se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí příplatku ve výši průměrného hodinového výdělku za hodinu práce ve svátek místo náhradního volna.
Pokud se týká dovolené, pak podle ustanvoení § 217 zákoníku práce dobu čerpání dovolené určuje zásadně (při splnění určitých podmínek) zaměstnavatel, může jí tedy nařídit i na dobu státního svátku.
Ivana Spoustová
Když zažádám u zaměstnavatele o prodloužení mateřské do čtyř let dítětě a zaměstnavatel mi nevyhoví a dám mi výpověd, mám nárok na odstupné?
Odpověď:
Nemáte. Zaměstnavatel nemusí Vaši nepřítomnost v práci po dosažení tří let věku dítěte omluvit. Pokud se s ním nedohodnete jinak, počítejte s tím, že v případě výpovědi končí pracovní poměr až uplynutím výpovědní doby, která je dvouměsíční.
Ivana Spoustová
Dobrý den, z důvodů dlohodobé PN mi byl přiznán PID. Zajímá mě zda po obdržení rozhodnutí z ČSSZ mohu ukončit prac.poměr ze dne na den,bez výpovědní lhůty, přestože mám nevyčerpanou ŘD jestě z min.roku , zda mi bude proplacena a zda by bylo možné uplatnit 12 měsíční odstupné ,jelikož důvody přiznání PID jsou následkem prac.úrazu i když ne ,od tohoto zaměstnavatele.Děkuji
Odpověď:
Podle ustanovení § 56 odst. 1 a) může zaměstnanec zrušit okamžitě pracovní poměr jen jestliže podle lékařského posudku vydaného zařízením pracovnělékařské péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce. Ukončit pracovní poměr dále můžete výpovědí - pak pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby a nebo na základě dohody se zaměstnavatelem k termínu, který vám bude oběma vyhovovat. Pokud bude dohoda uzavřena s odovláním na důvod uvedený v ustanovení § 52 písm. d) zákoníku práce -" zdravotní důvody", pak odstupné ve výši minimálně dvanáctinásobku průměrného výdělku zaměstnanci náleží /ustanovení § 67 odst .1 a násl. zákoníku práce/.
Ivana Spoustová více
Pracuji ve firmě v úkolové mzdě.
Zaměstnavatel mě tvrdí, že nemám nárok na příplatek za práci přesčas (že to co si vydělám třeba v sobotu -to mi normálně zaplatí - ale bez jakýchkoliv příplatků). Je jeho postup správný? Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Domnívám se, že ano, pokud však pracujete nad rámec stanoveného úkolu, přísluší Vám další odměna. Skutečnost, že pracujete nad rámec stanovené pracovní doby ještě neznamená práci přesčas.
Ivana Spoustová
Zprostředkovatelská firma mi zajistila zaměstnání v obch.řet. TESCO.Tam jsem vydržela dva dny,potom jsem se rozhodla,že tam už nebudu pracovat z osobních důvodů.Zprostř. firma po mě chce zaplatit pokutu 500 kč zato,že nestihli za mě najít náhradu, údajně jsem jim to pozdě oznámila.Mají na to právo ? Děkuji
Odpověď:
V daném případě Vám nemohu odpovědět, neboť neznám ujednání smlouvy o zprostředkování, na jejímž základě Vám bylo pracovní místo zprostředkováno. Protože však tento dotaz nespadá do obalsti diskriminace na pracovním trhu, obraťte se případně na advokátní či jinou právní poradnu, která Vám na základě podrobnějších informací může poskytnout právní pomoc.
Ivana Spoustová
Dobrý den mám dotaz moje manželka pracuje v jedné firmě má smlouvu na hodinový výdělek a zaměstnavatel jim oznámil že budou od září pracovat v úkole aniž by jim dal nějakou smlouvu nebo dodatek takže má pořád smlouvu na hodinovou mzdu je možné to nařídit bez podpisu smlouvy nebo dodatku předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Změna smlouvy je možná pouze na základě dodatku ke smlouvě či nové smlouvy . Ustanovení smlouvy nelze měnit jednostranným rozhodnutím, vždy se musí jednat o shodný projev vůle obou (případně všech) účastníků.
Upozorňuji v této souvisloti pro jsitotu na skutečnost, že ustanovení týkající se mzdy nemusí být nutnou součástí pracovní smlouvy, ale jsou mnohdy určována na základě platových výměrů.
Ivana Spoustová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat - v dubnu 2008 bych měla nastoupit ke svému zaměstnavateli po rodičovské dovolené. Nyní mi řekl, že místo ruší a že mi vyplatí již teď odstupné (prý 5-násobek platu) a že mám podepsat s ním nyní dohodu. Jak se mám zachovat? Mám dohodu podepsat a co potom? Mám se ihned nahlásit na Úřad práce nebo až po synovo 4,narozeninách, což bude až v r.2009. A jak mi zaměstnavatel vypočte odstupné, když jsem naposledy u něj pracovala v roce 2002 (mám 2 děti) a naposledy mi byla vyplacena dovolená 10 dnů v roce 2005 v částce 16000,- (za těch 10 dnů). Děkuji za radu. Myslím, že mě chce poškodit, nabízí sice odstupné ve výši 5násobku platu, ale dává mi pouze základní mzdu (tu jsem měla okolo 14 tis.) zbytek jsem měla odměny.
Odpověď:
Dohodu můžete pochopitelně podepsat až ke dni povinnosti nastoupit do zaměstnání po skončení rodičovské dovolené, ale domnívám se, že pokud Vám zaměstnavatel odstupné skutečně vyplatí, je lepší podepsat dohodu už teď. Na úřad práce se pak přihlásíte , až Vám skončí rodičovská dovolená tedy po dosažení 3 let věku dítěte. Odstupné se v souladu s ustanovením § 67 vypočítáva s průměrného měsíčního výdělku.
Ivana Spoustová
Dobrý den, můj zaměstnavatel právě vydal interní směrnici, podle které je každý zaměnstnanec povinen žádat jej o souhlas s tím, aby mohl provozovat výdělečnou činnost ve stejném oboru, jako je hlavní náplň činnosti mého zaměstnavatele.
Zaměstnána jsem (kvůli dětem) na zkrácený úvazek, na živnostenský list si přivydělávám jinou činností z domova. Nyní mám možnost pracovat v tomtéž oboru, v kterém už jsem na částečný úvazek zaměstnána, opět na částečný úvazek, ale původní zaměstnavatel mi s tím nedá souhlas. Má na to právo? Pokud vím, již neexistují hlavní a vedlejší pracovní poměry, tedy nelze říci, zda ten původní zaměstnavatel je hlavní a ten nový vedlejší. Je v pořádku nařízení mého původního zaměstnavatele?
Děkuji
Odpověď:
Podle ustanovení § 304 odst. 1 zákoníku práce mohou zaměstnanci vedle svého zaměstnání vykonávaného v pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavateli, u něhož jsou zaměstnání, jen s jeho předchozím souhlasem. Podstatou tedy je, být u zaměstnavatele zaměstnán.
Ivana Spoustová
prosím o sdělení, jestli můžu jako zamměstnavarel zamítnout dovolenou pracovníkovi a na jaký podíl z 25 dní dovolené má nárok(může si ji vybrat kdy chce)Děkuji
Odpověď:
Podle ustanovení § 217 odst. 1 zákoníku práce určuje dobu čerpání dovolené zaměstnavatel podle rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace tak, aby si zaměstnanec mohl dovolenou vyčerpat zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo. Při stanovení rozsahu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpání dovolené. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.
Ivana Spoustová
DOBRY VEČER, MÁM NÁROK NA DOPROVOD VÁŽNĚ NEMOCNÉHO OTCE K LÉKAŘI NEŽIJEME SPOLU VE SPOLEČNÉ DOMÁCNOSTI OTEC SÁN K LÉKAŘI NEDOJDE MAMINKA JE TAKÉ HODNĚ NEMOCNÁ A DOVÉSTI JEJ NEMŮŽE MZDOVÁ UČETNÍ V NAŠEM PODNIKU MI ŘEKLA ŽE JE JÍ TO LÍTO ALE VŠE SI MUSÍM NAPRACOVAT OTEC JE PO OTRERACI MÁ RAKOVINU CHCE DOŽÍT DOMA V RODINNÉM KRUHU PODLE LÉKAŘU MÁ PŘED SEBOU ASI PUL ROKU ŽIVOTA V PRÁCI MÁM PEKLO ŽE SE ONĚJ CHCI POSTARAT PŘIPADÁM SI JAKO ŠTVANEC DĚKUJI
Odpověď:
Bohužel, vaše mzdová účetní má pravdu. Na doprovod Vašeho otce k lékaři nemáte právní nárok. Je mi líto, že jsem Vám nemohla poskytnout příznivější odpověď.
Ivana Spoustová
Daní se odstupné? děkuji.
Odpověď:
Odstupné jako každý příjem podléhá zaplacení daně z příjmu.
Gender Studies, o.p.s.
POkud jsem na pracovním úřadě, jak vysokou mateřskou dostanu? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Výše mateřské dovolené se odvozuje jednak od Vašeho předchozího příjmu event. od podpory v nezaměstnanosti a dále závisí na skutečnosti, zda jste řádným plátcem nemocenského pojištění. Protože však tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu, doporučuji, abyste se informovala přímo na příslušném úřadu práce či na odboru sociálních služeb.
Ivana Spoustová