Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den, mám dotaz, před týdnem jsem podala výpověd, ale ráda bych jí stáhla zpět. Musí moje stáhnutí zaměstnavatel odmítnout? Děkuji
Odpověď:
Nemusí na výpovědi trvat, může tedy Vaší žádsoti o její stažení vyhovět. Má však také právo na Vaší výpovědi trvat. Váš pracovní poměr pak skončí uplynutím výpovědní doby.
Ivana Spoustová
Je paragraf proplacen o víkendu?děkují
Odpověď:
Ano, je, pokud pro Vás na víkend připadá pracovní den.
Ivana Spoustová
Dobrý den,mám na Vás prosbu.25.10. končím mateřskou dovolenou.Můj zaměstnavatel mi řekl,že mám nárok na vybrání dovolené 23 dnů.Četla jsem na internetu,že při vybírání řádné dovolené můžu zároveň pobírat rodičovský příspěvek.To znamená,že budu mít po dobu vybírání řádné dovolené mzdu od zaměstnavatele i rodičovský příspěvek? Děkuji za odpověď Míša
Odpověď:
Ano, zaměstnavatel Vás informoval naprosto přesně.
Ivana Spoustová
Dobrý den,ráda bych se zeptala,zda mám nárok na jednodenní paragraf v případě nemoci u dětí.A pokud ano,jak často?Mám 2děti ve věku 12 a14let,pracuji jako laborantka na HPP v Praze.Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Podle ustanovení § 191 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen omluvit Vaši nepřítomnost v práce i po dobu, po kterou ošetřujete člena domácnosti resp. osobu blízkou, což děti jsou. V této době Vám však zaměstnavatel nemusí poskytnout náhradu mzdy.
Ivana Spoustová
Dobry den, 1.8.2007 jsem nastoupila do zamestnani na dobu neurcitou s trimesicni zkusebni dobou. Nyni jsem zjistila, ze jsem otehotnela. S nejvetsi pravdepodobnosti budu na neschopence. Chci se zeptat zda mi muze zamestnavatel dat vypoved? Pokud ano - co to pro mne znamena? Predem dekuji. S pozdravem Věra
Odpověď:
V průběhu zkušební doby Vám může dát zaměstnavatel výpověď bez udání důvodu a těhotenství se v průběhu zkušební doby nepovažuje za tzv. ochranou dobu, kdy je dán zákaz výpovědi. Pokud tedy zaměstnavatel v průběhu zkušební doby zruší Váš pracovní poměr, neporuší příslušná ustanovení zákoníku práce.
Ivana Spoustová
Dobrý den, podala jsem výpovědˇdohodou, protože jsem v pracovní neschopnosti asi 5 týdnu,mám problém s ramenem z důvodu přetěžování-zvedání těžkých věcí v práci.Nestalo se mi to,ale jako pracovní úraz, jen dodatek lékaře,že je to z mého dosavadního zaměstnání.Moje vedoucí mi naznačovala, že bych si měla najít jinou lehčí práci. To se mi podařilo, ale po podání výpovědí dohodou jsem se dozvěděla od nového zaměstnavatele, že si to rozmyslel, že dává přednost jiné uchazečce, krerá je náhodou jeho známa...Mojí vedoucí jsem řekla,že chci stáhnout výpovědˇ, ale ona s tím nesouhlasí. Má na to právo? Děkuji
Odpověď:
Pokud je ukončen pracovní poměr dohodou, pak se nejedná o výpověď, ale o shodný projev vůle obou účastníků - proto název dohoda.
Zaměstnavatel tedy nemusí uzavírat jinou dohodu, kterou by byl Váš pracovní poměr obnoven. V daném případě tedy neporušil příslušná ustanovení zákoníku práce.
Ivana Spoustová
Dobrý den, chtěla bych vás požádat o radu, týkající se rodinného práva. Neuvedla jsem otce dítěte do rodného listu d. z důvodu, že se po ústní dohodě všech práv vzdal a po celou dobu těhotenství nejevil o dítě zájem. Jak jsem později zjistila pořídil si dokonce již rodinu novou. Nechci po něm ani žádné výživné. Ale tento člověk projevil o moje dítě zájem a chce si sám nechat uznat otcovství a hodlá uplatnit svůj nárok na ně a dokonce mi vyhrožoval že mi dítě odebere. Chci se zeptat jestli se proti uznání otcovství a dotatenčné zapsání do rodného listu mohu nějak bránit? Velice děkuji za odpověď.
Odpověď:
Nemůžete, otec se může svých práv domáhat, avšak výlučně soudní cestou, kde může podat žalobu na určení otcoovství k nezletilému dítěti a po té se domáhat styku. Zároveň by mu však byla stanovena i vyživovací povinnost.
Vzhledem ke složitosti doporučuji obrátit se na advokátní poradnu či jinou občanskou poradnu, kde Vám v návaznosti na konkrétní kroky otce dítěte doporučí co možná nejefektivnější postup.
Ivana Spoustová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na tento problém. Maminka pracovala 8 let u jedné německé firmy,a ta letos v únoru přestala vyrábět a je v současné době v konkurzu. Maminka nedostala zápočtový list a už několikrát byla odmítnuta firmami, že bez zápočtového listu nemůže být přijata.Ihned po uzavření firmy se přihlásila na Úřad práce, kde jí bylo zděleno, že je sice zaevidována, avšak nemá nárok na dávky v nezaměstnanosti(protože chybí zápočtový list a nelze vypočítat dávky), ale může si najít brigádu, kde si může přivydělat maximálně 4 000 Kč hrubého.
Chtěla bych se zeptat, jak domutit firmu k vydání zápočtového listu, a jestli Úřad práce hradí v době, kdy je zaevidovaná, zdravotní a sociální pojištění.
S pozdravem
Hana Mašková.
Odpověď:
Pokud nebude zápočtový list vydán, pak je na místě domáhat se jeho vydání soudní cestou či podat stížnost na příslušný inspektorát práce a pokusit se, zda by nebyl vydán při prověřování stížnosti (na to však není právní nárok). Pokud je maminka zaevidovaná, pak by příslušné pojštění měl úřad práce hradit, doporučuji však nechat si tuto skutečnsot potvrdit přímo příslušným úřadem práce.
Ivana Spoustová
V měsíci srpnu jsem nastoupil do nového zaměstnání a po odpracování jednoho měsíce jsem pracovní poměr ukončil ve zkušební době.Ve smlouvě jsem měl uvedeno ,že výplatní den je 10. září.Do dnešního dne jsem neobdržel výplatu na svůj účet.Jak mam postupovat v jednaní s bývalými zaměstnavateli? děkuji
Odpověď:
Zaměstnavateli oznamte , že jste neobdržel v dohodnutém termínu mzdu a požádejte jej, aby vám jí obratem zaslal. Pokud tak neučiní, můžete podat stížnost na příslušený inspektorát práce a dále se můžete soudně domáhat její výplaty. Tyto kroky můžete činit v libovolném pořadí a můžete se pochopitelně rozhodnout jen pro některý z nich.
Ivana Spoustová
Dobrý den, ráda bych zjistila jestli je povinností zaměstnance, oznamovat svému zaměstnavateli to že jsem těhotná.Přestoupila jsem od 3.9.2007 jen na jiné oddělení na dobu určitou za mateřskou dovolenou ale pod stejnou firmou,ale budu mít novou smlouvu protože budu mít vice peněz a jinou pracovní náplň.Kdy jim to mám oznámit aby mne kvůli tomu nevyhodili.Děkuji za odpoved.
Odpověď:
Není Vaší povinností zaměstnavateli oznamovat Vaše těhotenství, záleží zde jen na Vás, kdy tuto skutečnost zaměstnavateli oznámíte, aby i on mohl včas hledat náhradu za Vás.
Ivana Spoustová
Pěkný den, jsem na rodičovské dovolené a manžel je OSVČ. V případě, že bych onemocněla a o dítě se musel starat muž a tudíž nemohl pracovat, máme nárok na nějaké plnění z OSSZ? Děkuji a jsem s pozdravem Marta
Odpověď:
Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu, nicméně nárok na výplaty dávek máte v případě, pokud jste řádným účastníkem nemocenského pojištění, tzn. pokud jste po stanovenou dobu řádným plátcem nemocenského pojištění.
Ivana Spoustová
dobrý den v lednu mému dítěti budou tři roky chci se zeptat jestli už i pro nás bude platit snížení dávky mateřské dovolené? druhý dotaz: jsem v prvním měsíci těhotenství chci se zeptat jak budu pobírat dávky na tohle druhé dítě když mam ukončený pracovní poměr po prvním těhotenství. mám na mysli od koho? děkuji
Odpověď:
Pokud se jedná o první mateřskou resp. rodičovskou dovolenou, pak se na Vás nebudou chystané změny vztahovat. Pokud jste Váš pracovní poměr ukončila, pak se obraťte na příslušný úřad sociálního zabezpečení. Podmínkou pro výplaty dávek je řádná účast na nemocenském pojištění.
Ivana Spoustová
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mi náleží (a kolik) finanční navýšení platu, když jsem získala veškerou pracovní náplň po kolegyni, která dostala výpověď. V současné době mám nižší plat než sekretářka se středoškolským vzděláním. Já jsem si dodělala vysokoškolské vzdělání, přibyla mi práce po kolegyni a navýšení platu se stále nekoná. Proto se ptám, zda z těchto dvou důvodů mohu sama žádat zvýšení a o kolik. Děkuji.
Odpověď:
Máte samozřejmě právo požádat zaměstnavatele o zvýšení platu, nelze Vám však bez znalosti konkrétní situace ani doporučit "o kolik". Tento dotaz navíc nespadá do oblasti dikriminace na pracovním trhu a proto jej nemůžeme ani v budoucnu zodpovědět.
Ivana Spoustová
Dobrý den, dne 3.5.2007 jsem nastoupila do zaměstnání se zkušební dobou 3 měsíce. Po měsíci jsem zjistila, že jsem těhotná a dne 14.6.2007 jsem nastoupila na nemocenskou z důvodu rizikového těhotenství.Podle mě 3-měsíční zkušební doba uběhla již 4.8.2007, ale zaměstnavatel tvrdí, že o dobu pracovní neschopnosti se zkušební doba prodlužuje, tzn. že např. k 1.10.2007 může se mnou rozvázat pracovní poměr ve zkušební době bez uznání důvodu. Je to možné? Děkuji.
Odpověď:
Jednou stanovená zkušební doba již nemůže být prodlužována a to ani tehdy, pokud by s tím oba účastníci souhlasili.
Zaměstnavatel Vám tedy nemůže zkušební dobu prodloužit, zkušební doba tedy uplynutím tříměsíční lhůty opravdu skončila.
Ivana Spoustová
před nástupem na RD byla moje pracovní doba 8:30-17 hodin v cestovní kanceláři. manžel má lépe placenou práci a také min. do 17 hodin každý den. Mám nárok na zkrácený úvazek nebo posunutou pracovní dobu? Vím, že pokud to "nepřikazuje" jednoznačně ZP, tak mi jistě nevyjdou vstříct.
Odpověď:
Vzhledem k tomu, že pečujete o nezletilé dítě, máte právo zaměsnavatele požádat o vhodnou úpravu pracovní doby. Ten je povinen vám vyhovět, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody. Záleží tedy na konkrétních okolnostech, za jakých provoz kanceláře probíhá a zda vám tedy může vyhovět, aniž by například dosáhl sníženého zisku.
Ivana Spoustová
Dobrý den, prosím o odpověď na dotaz : děti budou mít v lednu 3 roky, bohužel jsem nesehnala školku. Pokud bude zaměstnavatel trvat na mém nástupu do práce a neposkytne mi další půlrok rodičovské - co s tím ? musím dát výpověď ? Nebo mi musí nějaká školka dát místa ? Zdá se mi, že stát zrovna dobře tuto situaci neřeší. děkuji za odpověď.
Odpověď:
Bohužel, zaměstnavatel je oprávněn požadovat, abyste po ukončení rodičovské dovolené nastoupila do zaměstnání. Vaší žádosti o poskytnutí volna i ve čtvrtém roce není povinen vyhovět.
Pokud nebudete moci nastoupit, můžete ukončit pracovní poměr také dohodou ke konkrétnímu termínu, který bude vám i zaměstnavateli vyhovovat. Obraťte se také na sociální odbor v místě Vašeho bydliště , který by Vám mohl pomoci s umístěním dítěte do předškolního zařízení.
Ivana Spoustová
Děkuji Vám za odpověď. Ještě bych se chtěla zeptat, pokud mě zaměstnavatel nebude chtít již po 4 roku věku dítěte zaměstnat, je povinnen mi vyplatit odstupné? Čtvrtý rok rodičovské dovolené mi umožnil, musí mě potom zaměstnat?
Odpověď:
Zaměstnavatel je povinen Vás zaměstnat v souladu s pracovní smlouvou. Nárok na odstupné vzniká jen v zákonem stanovených případech.
Ivana Spoustová
Prosím mám nárok na jeden den v paragrafu, když žením syna v sobotu?
Odpověď:
Nemáte, nárok může uplatnit pouze Váš syn.
Ivana Spoustová
Může zaměstnavatel nařídit delší prac. dobu bez nároku na mzdu ? Prac.doba je od 5:30 do 14:00. Příchod do zaměstnání musíme mít 10 min. před a odchod 8 min. po pracovní době.Děkuji
Odpověď:
V každém případě je třeba rozlišovat příchod/odchod do/ze zaměstnání a pracovní dobu, což je doba, po kterou vykonáváte práci pro zaměstnavatele a která nezahrnuje např. přípravu na její výkon (např. v podobě zvláštního oblečení, které je pro výkon práce nezbytný). Pracovní dobu Vám zaměstnavatel nemůže prodloužit, ale může požadovat, abyste v okamžiku jejího zahájení již byli 100% připraveni k pracovnímu výkonu.
Ivana Spoustová
Dobrý den,mám dotaz kolik dni platí paragraf na dítě.Nastupujeme do nemocnice na vyšetření a chci si v práci místo dovolené vzít paragraf.
Děkuji předem za odpověď. Vítková.
Odpověď:
Zaměstnavatel je povinen Vaši nepřítomnost v práci po dobu péče o osobu blízkou či po dobu péče o dítě mladší deseti let omluvit (ustanovení § 191 a násl. zákoníku práce). Dovolenou čerpat nemusíte, ostatně to ani není účelem, kterému má dovolená sloužit.
Ivana Spoustová