Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

mik30 | 20.9.2007 17:11:41 | Změna platu z hodinoveho naukol

Dobrý den mám dotaz moje manželka pracuje v jedné firmě má smlouvu na hodinový výdělek a zaměstnavatel jim oznámil že budou od září pracovat v úkole aniž by jim dal nějakou smlouvu nebo dodatek takže má pořád smlouvu na hodinovou mzdu je možné to nařídit bez podpisu smlouvy nebo dodatku předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Změna smlouvy je možná pouze na základě dodatku ke smlouvě či nové smlouvy . Ustanovení smlouvy nelze měnit jednostranným rozhodnutím, vždy se musí jednat o shodný projev vůle obou (případně všech) účastníků.
Upozorňuji v této souvisloti pro jsitotu na skutečnost, že ustanovení týkající se mzdy nemusí být nutnou součástí pracovní smlouvy, ale jsou mnohdy určována na základě platových výměrů.

Ivana Spoustová

Bohumila | 19.9.2007 20:15:11 | Výpověď z organizačních důvodůpo rodičovské dovolené

Dobrý den, chtěla bych se zeptat - v dubnu 2008 bych měla nastoupit ke svému zaměstnavateli po rodičovské dovolené. Nyní mi řekl, že místo ruší a že mi vyplatí již teď odstupné (prý 5-násobek platu) a že mám podepsat s ním nyní dohodu. Jak se mám zachovat? Mám dohodu podepsat a co potom? Mám se ihned nahlásit na Úřad práce nebo až po synovo 4,narozeninách, což bude až v r.2009. A jak mi zaměstnavatel vypočte odstupné, když jsem naposledy u něj pracovala v roce 2002 (mám 2 děti) a naposledy mi byla vyplacena dovolená 10 dnů v roce 2005 v částce 16000,- (za těch 10 dnů). Děkuji za radu. Myslím, že mě chce poškodit, nabízí sice odstupné ve výši 5násobku platu, ale dává mi pouze základní mzdu (tu jsem měla okolo 14 tis.) zbytek jsem měla odměny.

Odpověď:

Dohodu můžete pochopitelně podepsat až ke dni povinnosti nastoupit do zaměstnání po skončení rodičovské dovolené, ale domnívám se, že pokud Vám zaměstnavatel odstupné skutečně vyplatí, je lepší podepsat dohodu už teď. Na úřad práce se pak přihlásíte , až Vám skončí rodičovská dovolená tedy po dosažení 3 let věku dítěte. Odstupné se v souladu s ustanovením § 67 vypočítáva s průměrného měsíčního výdělku.

Ivana Spoustová

Jocka | 19.9.2007 18:45:53 | Souhlas s prací?

Dobrý den, můj zaměstnavatel právě vydal interní směrnici, podle které je každý zaměnstnanec povinen žádat jej o souhlas s tím, aby mohl provozovat výdělečnou činnost ve stejném oboru, jako je hlavní náplň činnosti mého zaměstnavatele.
Zaměstnána jsem (kvůli dětem) na zkrácený úvazek, na živnostenský list si přivydělávám jinou činností z domova. Nyní mám možnost pracovat v tomtéž oboru, v kterém už jsem na částečný úvazek zaměstnána, opět na částečný úvazek, ale původní zaměstnavatel mi s tím nedá souhlas. Má na to právo? Pokud vím, již neexistují hlavní a vedlejší pracovní poměry, tedy nelze říci, zda ten původní zaměstnavatel je hlavní a ten nový vedlejší. Je v pořádku nařízení mého původního zaměstnavatele?
Děkuji

Odpověď:

Podle ustanovení § 304 odst. 1 zákoníku práce mohou zaměstnanci vedle svého zaměstnání vykonávaného v pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavateli, u něhož jsou zaměstnání, jen s jeho předchozím souhlasem. Podstatou tedy je, být u zaměstnavatele zaměstnán.

Ivana Spoustová

mirka | 19.9.2007 13:59:14 | dovolená

prosím o sdělení, jestli můžu jako zamměstnavarel zamítnout dovolenou pracovníkovi a na jaký podíl z 25 dní dovolené má nárok(může si ji vybrat kdy chce)Děkuji

Odpověď:

Podle ustanovení § 217 odst. 1 zákoníku práce určuje dobu čerpání dovolené zaměstnavatel podle rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace tak, aby si zaměstnanec mohl dovolenou vyčerpat zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo. Při stanovení rozsahu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpání dovolené. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.

Ivana Spoustová

HONZA | 18.9.2007 23:04:02 | PRACOVNÍ VOLNO

DOBRY VEČER, MÁM NÁROK NA DOPROVOD VÁŽNĚ NEMOCNÉHO OTCE K LÉKAŘI NEŽIJEME SPOLU VE SPOLEČNÉ DOMÁCNOSTI OTEC SÁN K LÉKAŘI NEDOJDE MAMINKA JE TAKÉ HODNĚ NEMOCNÁ A DOVÉSTI JEJ NEMŮŽE MZDOVÁ UČETNÍ V NAŠEM PODNIKU MI ŘEKLA ŽE JE JÍ TO LÍTO ALE VŠE SI MUSÍM NAPRACOVAT OTEC JE PO OTRERACI MÁ RAKOVINU CHCE DOŽÍT DOMA V RODINNÉM KRUHU PODLE LÉKAŘU MÁ PŘED SEBOU ASI PUL ROKU ŽIVOTA V PRÁCI MÁM PEKLO ŽE SE ONĚJ CHCI POSTARAT PŘIPADÁM SI JAKO ŠTVANEC DĚKUJI

Odpověď:

Bohužel, vaše mzdová účetní má pravdu. Na doprovod Vašeho otce k lékaři nemáte právní nárok. Je mi líto, že jsem Vám nemohla poskytnout příznivější odpověď.

Ivana Spoustová

Myslikovjanová Lenka | 18.9.2007 18:02:31 | odstupné

Daní se odstupné? děkuji.

Odpověď:

Odstupné jako každý příjem podléhá zaplacení daně z příjmu.

Gender Studies, o.p.s.

Lenka Myslikovjanová  | 18.9.2007 18:00:44 | Mateřská dovolená

POkud jsem na pracovním úřadě, jak vysokou mateřskou dostanu? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Výše mateřské dovolené se odvozuje jednak od Vašeho předchozího příjmu event. od podpory v nezaměstnanosti a dále závisí na skutečnosti, zda jste řádným plátcem nemocenského pojištění. Protože však tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu, doporučuji, abyste se informovala přímo na příslušném úřadu práce či na odboru sociálních služeb.

Ivana Spoustová

Vlasta | 18.9.2007 10:47:42 | stáhnout výpovědˇ

Dobrý den, mám dotaz, před týdnem jsem podala výpověd, ale ráda bych jí stáhla zpět. Musí moje stáhnutí zaměstnavatel odmítnout? Děkuji

Odpověď:

Nemusí na výpovědi trvat, může tedy Vaší žádsoti o její stažení vyhovět. Má však také právo na Vaší výpovědi trvat. Váš pracovní poměr pak skončí uplynutím výpovědní doby.

Ivana Spoustová

Fucka | 17.9.2007 21:22:48 | Paragraf

Je paragraf proplacen o víkendu?děkují

Odpověď:

Ano, je, pokud pro Vás na víkend připadá pracovní den.

Ivana Spoustová

Michaela | 17.9.2007 19:23:44 | Mateřská dovolená

Dobrý den,mám na Vás prosbu.25.10. končím mateřskou dovolenou.Můj zaměstnavatel mi řekl,že mám nárok na vybrání dovolené 23 dnů.Četla jsem na internetu,že při vybírání řádné dovolené můžu zároveň pobírat rodičovský příspěvek.To znamená,že budu mít po dobu vybírání řádné dovolené mzdu od zaměstnavatele i rodičovský příspěvek? Děkuji za odpověď Míša

Odpověď:

Ano, zaměstnavatel Vás informoval naprosto přesně.

Ivana Spoustová

Silvie | 17.9.2007 10:19:17 | jednodenní paragraf

Dobrý den,ráda bych se zeptala,zda mám nárok na jednodenní paragraf v případě nemoci u dětí.A pokud ano,jak často?Mám 2děti ve věku 12 a14let,pracuji jako laborantka na HPP v Praze.Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Podle ustanovení § 191 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen omluvit Vaši nepřítomnost v práce i po dobu, po kterou ošetřujete člena domácnosti resp. osobu blízkou, což děti jsou. V této době Vám však zaměstnavatel nemusí poskytnout náhradu mzdy.

Ivana Spoustová

Věra | 16.9.2007 19:23:48 | Zkušební doba - rizikovétěhotenství

Dobry den, 1.8.2007 jsem nastoupila do zamestnani na dobu neurcitou s trimesicni zkusebni dobou. Nyni jsem zjistila, ze jsem otehotnela. S nejvetsi pravdepodobnosti budu na neschopence. Chci se zeptat zda mi muze zamestnavatel dat vypoved? Pokud ano - co to pro mne znamena? Predem dekuji. S pozdravem Věra

Odpověď:

V průběhu zkušební doby Vám může dát zaměstnavatel výpověď bez udání důvodu a těhotenství se v průběhu zkušební doby nepovažuje za tzv. ochranou dobu, kdy je dán zákaz výpovědi. Pokud tedy zaměstnavatel v průběhu zkušební doby zruší Váš pracovní poměr, neporuší příslušná ustanovení zákoníku práce.

Ivana Spoustová

Šárka Veselá | 16.9.2007 14:16:47 | stáhnutí výpovědi

Dobrý den, podala jsem výpovědˇdohodou, protože jsem v pracovní neschopnosti asi 5 týdnu,mám problém s ramenem z důvodu přetěžování-zvedání těžkých věcí v práci.Nestalo se mi to,ale jako pracovní úraz, jen dodatek lékaře,že je to z mého dosavadního zaměstnání.Moje vedoucí mi naznačovala, že bych si měla najít jinou lehčí práci. To se mi podařilo, ale po podání výpovědí dohodou jsem se dozvěděla od nového zaměstnavatele, že si to rozmyslel, že dává přednost jiné uchazečce, krerá je náhodou jeho známa...Mojí vedoucí jsem řekla,že chci stáhnout výpovědˇ, ale ona s tím nesouhlasí. Má na to právo? Děkuji

Odpověď:

Pokud je ukončen pracovní poměr dohodou, pak se nejedná o výpověď, ale o shodný projev vůle obou účastníků - proto název dohoda.
Zaměstnavatel tedy nemusí uzavírat jinou dohodu, kterou by byl Váš pracovní poměr obnoven. V daném případě tedy neporušil příslušná ustanovení zákoníku práce.

Ivana Spoustová

14.9.2007 21:22:29 | Otcovství

Dobrý den, chtěla bych vás požádat o radu, týkající se rodinného práva. Neuvedla jsem otce dítěte do rodného listu d. z důvodu, že se po ústní dohodě všech práv vzdal a po celou dobu těhotenství nejevil o dítě zájem. Jak jsem později zjistila pořídil si dokonce již rodinu novou. Nechci po něm ani žádné výživné. Ale tento člověk projevil o moje dítě zájem a chce si sám nechat uznat otcovství a hodlá uplatnit svůj nárok na ně a dokonce mi vyhrožoval že mi dítě odebere. Chci se zeptat jestli se proti uznání otcovství a dotatenčné zapsání do rodného listu mohu nějak bránit? Velice děkuji za odpověď.

Odpověď:

Nemůžete, otec se může svých práv domáhat, avšak výlučně soudní cestou, kde může podat žalobu na určení otcoovství k nezletilému dítěti a po té se domáhat styku. Zároveň by mu však byla stanovena i vyživovací povinnost.

Vzhledem ke složitosti doporučuji obrátit se na advokátní poradnu či jinou občanskou poradnu, kde Vám v návaznosti na konkrétní kroky otce dítěte doporučí co možná nejefektivnější postup.

Ivana Spoustová

Hana Mašková | 14.9.2007 18:10:48 | Firma v konkurzu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na tento problém. Maminka pracovala 8 let u jedné německé firmy,a ta letos v únoru přestala vyrábět a je v současné době v konkurzu. Maminka nedostala zápočtový list a už několikrát byla odmítnuta firmami, že bez zápočtového listu nemůže být přijata.Ihned po uzavření firmy se přihlásila na Úřad práce, kde jí bylo zděleno, že je sice zaevidována, avšak nemá nárok na dávky v nezaměstnanosti(protože chybí zápočtový list a nelze vypočítat dávky), ale může si najít brigádu, kde si může přivydělat maximálně 4 000 Kč hrubého.
Chtěla bych se zeptat, jak domutit firmu k vydání zápočtového listu, a jestli Úřad práce hradí v době, kdy je zaevidovaná, zdravotní a sociální pojištění.
S pozdravem
Hana Mašková.

Odpověď:

Pokud nebude zápočtový list vydán, pak je na místě domáhat se jeho vydání soudní cestou či podat stížnost na příslušný inspektorát práce a pokusit se, zda by nebyl vydán při prověřování stížnosti (na to však není právní nárok). Pokud je maminka zaevidovaná, pak by příslušné pojštění měl úřad práce hradit, doporučuji však nechat si tuto skutečnsot potvrdit přímo příslušným úřadem práce.

Ivana Spoustová

Jirka | 14.9.2007 15:39:16 | Nepřišla výplata

V měsíci srpnu jsem nastoupil do nového zaměstnání a po odpracování jednoho měsíce jsem pracovní poměr ukončil ve zkušební době.Ve smlouvě jsem měl uvedeno ,že výplatní den je 10. září.Do dnešního dne jsem neobdržel výplatu na svůj účet.Jak mam postupovat v jednaní s bývalými zaměstnavateli? děkuji

Odpověď:

Zaměstnavateli oznamte , že jste neobdržel v dohodnutém termínu mzdu a požádejte jej, aby vám jí obratem zaslal. Pokud tak neučiní, můžete podat stížnost na příslušený inspektorát práce a dále se můžete soudně domáhat její výplaty. Tyto kroky můžete činit v libovolném pořadí a můžete se pochopitelně rozhodnout jen pro některý z nich.

Ivana Spoustová

markéta | 14.9.2007 14:49:07 | těhotenství v práci

Dobrý den, ráda bych zjistila jestli je povinností zaměstnance, oznamovat svému zaměstnavateli to že jsem těhotná.Přestoupila jsem od 3.9.2007 jen na jiné oddělení na dobu určitou za mateřskou dovolenou ale pod stejnou firmou,ale budu mít novou smlouvu protože budu mít vice peněz a jinou pracovní náplň.Kdy jim to mám oznámit aby mne kvůli tomu nevyhodili.Děkuji za odpoved.

Odpověď:

Není Vaší povinností zaměstnavateli oznamovat Vaše těhotenství, záleží zde jen na Vás, kdy tuto skutečnost zaměstnavateli oznámíte, aby i on mohl včas hledat náhradu za Vás.

Ivana Spoustová

Marta | 13.9.2007 13:31:36 | paragraf na dítě

Pěkný den, jsem na rodičovské dovolené a manžel je OSVČ. V případě, že bych onemocněla a o dítě se musel starat muž a tudíž nemohl pracovat, máme nárok na nějaké plnění z OSSZ? Děkuji a jsem s pozdravem Marta

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu, nicméně nárok na výplaty dávek máte v případě, pokud jste řádným účastníkem nemocenského pojištění, tzn. pokud jste po stanovenou dobu řádným plátcem nemocenského pojištění.

Ivana Spoustová

PETRA MEZKOVÁ  | 13.9.2007 10:49:33 | mateřské dávky

dobrý den v lednu mému dítěti budou tři roky chci se zeptat jestli už i pro nás bude platit snížení dávky mateřské dovolené? druhý dotaz: jsem v prvním měsíci těhotenství chci se zeptat jak budu pobírat dávky na tohle druhé dítě když mam ukončený pracovní poměr po prvním těhotenství. mám na mysli od koho? děkuji

Odpověď:

Pokud se jedná o první mateřskou resp. rodičovskou dovolenou, pak se na Vás nebudou chystané změny vztahovat. Pokud jste Váš pracovní poměr ukončila, pak se obraťte na příslušný úřad sociálního zabezpečení. Podmínkou pro výplaty dávek je řádná účast na nemocenském pojištění.

Ivana Spoustová

12.9.2007 16:23:36 | Práce po bývalé kolegyni

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mi náleží (a kolik) finanční navýšení platu, když jsem získala veškerou pracovní náplň po kolegyni, která dostala výpověď. V současné době mám nižší plat než sekretářka se středoškolským vzděláním. Já jsem si dodělala vysokoškolské vzdělání, přibyla mi práce po kolegyni a navýšení platu se stále nekoná. Proto se ptám, zda z těchto dvou důvodů mohu sama žádat zvýšení a o kolik. Děkuji.

Odpověď:

Máte samozřejmě právo požádat zaměstnavatele o zvýšení platu, nelze Vám však bez znalosti konkrétní situace ani doporučit "o kolik". Tento dotaz navíc nespadá do oblasti dikriminace na pracovním trhu a proto jej nemůžeme ani v budoucnu zodpovědět.

Ivana Spoustová

| 1 | .. | | 205 | | 207 | 208 | .. | 240 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect