Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den,jsem ve starobním důchodu a jsem zaměstnána na částečný pracovní úvazek (dohoda o pracovní činnosti) jako prodavačka dárkovích předmětů,dnes v průběhu pracovní doby mě byla v nestřeženém okamžiku odcizena hotovost ve výši cca 19700kč ze zásuvky u pultu který jsem bohužel nezamkla.Po příjezdu policie čr a zaměstnavatele semnou sepsali protokol o události kde uvedly že v "kase" bylo 19700kč...já jsem měla přitom tržbu cca 700kč zmíněných údajných 19700kč byli tržby za předchozí dny kdy jsem v práci nebyla,tržby si zapisujem do sešitu.Dotaz:Může po mě chtít zaměstnavatel celích 19700kč aniž bych převzetí oněch 19000kč z předchozích dnů potvrdila svojím podpisem? Hmotnou odpovědnost mám podepsanou,nebyla jsem písemně poučena o tom že musí být zásuvka uzamčená v pracovní době.Prosím o odpověd jestli by se dalo nějak proplacení oněch cca 19 tisíc kč dalo vyhnout.Mám důchod jen 6000kč Moc děkuji za odpověd Věra.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste podepsala dohodu o hmotné odpovědnosti, musíte uhradit ztrátu v plné výši.
Odpovědnosti byste se mohla zprostit, pokud byste prokázala, že škoda vznikla bez vašeho zavinění. Zavinění se u vás dá ale dovodit neuzamčením zásuvky s penězi.
Pracuje-li u zaměstnavatele více zaměstnanců, kteří mají podepsanou dohodu o hmotné odpovědnosti, určí se podíl náhrady škody podle poměru jejich dosažených hrubých výdělků, přičemž výdělek jejich vedoucího a jeho zástupce se započítává ve dvojnásobné výši. Podíl náhrady nesmí pak u jednotlivých zaměstnanců, s výjimkou vedoucího a jeho zástupce, přesáhnout částku jejich průměrného měsíčnímu výdělku. Zjistí-li se, že škoda, nebo její část byla zaviněna některým ze společně odpovědných zaměstnanců, hradí schodek tento zaměstnanec podle míry svého zavinění. Jestliže byla částka 19 700,- prokazatelně ukradena během vaší služby, protože nebyla uzavřená zásuvka, budete hradit částku celou.
Eva Fialová více
Dobrý den jsem 8 měsíců na mateřské a chtěla bych si přivydělat, je stanoveno kolik si může žena na mateřské přivydělat? Děkuji Za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
i když pobíráte rodičovský příspěvek, neexistuje žádná maximální hranice, do které byste si mohla přivydělat. Musíte ale zajistit celodenní, řádnou a osobní péči o dítě.
Eva Fialová
Dobry den,
pracuji ve skolstvi.Na konci tohoto skolniho roku 2007 jsem dostala smlouvu na dobu neurcitou se skutečnosti, ze jsem zatajila sve tehotenstvi. Když nyni nastoupim do prace a oznamim ze jsem tehotna muzu mit z toho nejaky postih? Nebo zalezi ciste na me ,kdy tuto skutecnost oznamim. Za odpoved predem velmi dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
při podpisu pracovní smlouvy nemusíte své těhotenství uvádět a zaměstnavatel se na to ani ptát nesmí. Po těhotenství většinou následuje mateřská a rodičovská dovolená. To jsou překážky v práci na straně zaměstnance a jako takové byste je měla oznámit svému zaměstnavateli bez zbytečného odkladu.
Eva Fialová
Dobrý den chtěla bych se zeptat..jak je to s prací přesčas,když jsem těhotná!Zaměstnavatel po mě vyžaduje přesčasy.Doktor mi zase řekl,že jako těhotná přesčas nesmím.Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
prací přesčas nesmí zaměstnavatel těhotnou zaměstnankyni zaměstnávat.
Eva Fialová
Dobrý den, včera jsem podepsala dohodu o ukončení pracovního poměru k 31.8., dnes jsem u lékaře zjistila, že jsem těhotná. Vztahuje se na mě §53 Zákoníku práce odstavec 1 písmeno d, že mě zaměstnavatel nesmí propustit v době těhotenství? Zaměstnavatel o mém těhotenství neví.
Odpověď:
Dobrý den,
§ 53 se vztahuje pouze na zákaz dát výpověď těhotné zaměstnankyni. Tato ochrana se vztahuje i na případy, kdy o těhotenství zaměstnavatel nebo zaměstnankyně nevěděli. Na ukončení pracovního poměru dohodou se však ochranná doba nevztahuje.
Eva Fialová
Dobrý den.Chtěla jsem se zeptat jak je to s uváděním mateřské dovolené v životopise.Byla jsem zaměstnaná od r1999 a pracovní poměr skončil dohodou v 08/2007,po skončení mateřské dovolené (2003-08/2007).Mám do životopisu v kolonce pracovních zkušeností uvést dobu výkonu práce pouze 1999-2003, nebo celou dobu trvání prac. poměru tj.1999-2007. V tomto druhém případě mám uvést mateřskou dovolenou nebo ne?Nerada bych se dopustila podvodu, na druhou stranu bych se nerada znevýhodnila.Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
uveďte celou dobu trvání pracovního poměru, tzn. 1999-2007 a přidejte z toho 2003-2007 na rodičovské dovolené.
Eva Fialová
Dobrý den, ráda bych se dověděla, zda-li mám nárok na neplacené volno, když už nemám k čerpání žádný den dovolené? Náš zaměstavatel bude provádět rekonstrukci obchodu a prý nás rozhážou do jiných prodejen a nebo si můžeme vybrat dovolenou, to záleží na nás. Ale já bych si raději vzala neplacené volno, je to možné ??? Děkuji za odpověď.:-)
Odpověď:
Dobrý den,
přeložit zaměstnance k výkonu práce do jiného místa, než bylo sjednáno v pracovní smlouvě, je možné pouze s jeho souhlasem a v rámci zaměstnavatele, pokud to nezbytně vyžaduje jeho provozní potřeba. Pokud s přeložením nesouhlasíte, zaměstnavatel Vás převést nesmí. Nemůžete-li v této době vykonávat práci, jedná se o překážku na straně zaměstnavatele a Vy máte nárok na výplatu mzdy ve výši průměrného výdělku.
Eva Fialová
Dobrý den!
Mám výpoved pro nadbytečnost,která běží od 3.7.2007.Je platná,pokud zaměstnavatel přijme na totéž místo od září důchodkyni? Možná ale jen na částečný úvazek.Ve škole však pracuje několik nekvalfikovaných a další prac.důchodci.já mám plnou kvalfikaci.
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
pokud příjme zaměstnavatel na tutéž pracovní pozici jinou osobu, je možné, že žádná nadbytečnost neexistuje. Svého zaměstnavatele informujte, že výpovědní důvod neexistuje a že trváte na tom, aby vás nadále zaměstnával. Pokud na to nepřistoupí můžete podat žalobu na neplatnost výpovědi u soudu. Lhůta je dvouměsíční a běží ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit tímto rozvázáním.
Eva Fialová
Dobrý den,pracuji u privátní praktické lékařky a nevyplatila mi výplatu ve smluveném výplatním termínu se slovy,že se nedá nic dělat,že nemá peníze. Jelikož výplatní den je vždy 20 následujícího měsíce a od 20. mi spořitelna též strává položky za platby co musím pravidelně uhradit,nevím co dělat a co dělat jestliže bych díky tomu musela platit penále za nedodržení povinných plateb v důsledku nedodržení výplatního termínu,mého zaměstnavatele,tedy touto lékařkou.Ani mi neoznámila kdy mi peníze vyplatí. Prý jí nezaplatily zdravotní pojišťovny,tak nejprve až jí zaplatí,což nevím kdy bude. Děkuji I. Kučerová
Odpověď:
Dobrý den,
upozorněte svou zaměstnavatelkou na skutečnost, že je v prodlení a že po ní můžete požadovat z tohoto prodlení úroky. Dále můžete pracovní poměr okamžitě ukončit, pokud vám zaměstnavatelka nevyplatila mzdu nebo náhradu mzdy anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti.
Eva Fialová
timto vas žadám o prání radu nastalu mě tento problém:V červni 2007 jsem se vyučila v oboru kadeřnice na doporučení třidní profesorky jsem navštívila salon v Jungmanově ulici,který se nově otvírá,jsem dělala přímací pohovor,na základě tohoto pohovoru jsem podepsala pracovní smlouvu k nastupu od 1.9.2007.Po té jsem ve školícím centru předvedla své pracovní schopnosti,kde jsem byla pochválena a po té přijata.Dne 20.8.2007 mi telefonicky bylo sděleno,že nejsem přijata i přes to,že už mám podepsanou prac.smlouvu.Odmitla jsem jinou práci,kde si již za mě našli náhradu.V salonu v Jungmanově ulici si ponechali můj originál výučniho listu a veškeré osobní udaje.Žádám vás tímto o radu jak mám dále postupovat.S pozdravem
Zuzana Krejzová
Odpověď:
Dobrý den,
po vzniku pracovního poměru, tzn. po podpisu pracovní smlouvy, s vámi zaměstnavatel může rozvázat pracovní poměr pouze způsoby stanovenými zákonem. Můžete spolu uzavřít dohodu o skončení pracovního poměru, nebo vám může dát výpověď, pokud existují výpovědní důvody stanovené zákonem, např. výpověď pro nadbytečnost, ruší-li se zaměstnavatel, nebo přemísťuje-li se.
V případě výpovědi musí zaměstnavatel dodržet dvouměsíční výpovědní lhůtu.
Dá-li vám zaměstnavatel výpověď z důvodu, o jehož existenci budete pochybovat, oznamte zaměstnavateli bez zbytečného odkladu písemně, že trváte na tom, aby vás dále zaměstnával. Váš tak i nadále pracovní poměr trvá a zaměstnavatel vám je povinen poskytnout náhradu mzdy. Neplatnost rozvázání pracovního poměru výpovědí můžete uplatnit u soudu nejpozději ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit tímto rozvázáním.
Eva Fialová více
Dobrý den,
minulý měsíc jsem dala výpověď, měla jsem uzavřenou dohodu o provedení práce a bývalý zaměstnavatel mi mzdu nechce vyplatit (je solventní, není v konkurzu). Co mohu udělat?popř.Na jaké úřady se obrátit? Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dohoda o provedení práce Vás zavazuje k vykonání určité práce a zaměstnavateli ukládá povinnost vám za splněnou práci vyplatit mzdu. Pokud jste splnila práci a zaměstnavatel vám dohodnutou mzdu nevyplatil, můžete se obrátit na příslušný Inspektorát práce se žádostí o prověření celé situace a dále pak i na soud.
Ivana Spoustová
Dobrý den,
je mi 27 let a jsem studentkou denního studia na VŠ. Rozhodla jsem se při studiu pracovat, proto bych se chtěla zeptat, zda mohu normálně nastoupit na hlavní pracovní poměr a zároveň tedy být studentem. Může to být pro potencionálního zaměstnavatele nějaký problém, myslím tedy z právního hlediska?
Předem děkuji za odpověď. S pozdravem T.
Odpověď:
Pracovat na hlavní poměr pochopitelně můžete i jako studentka a zaměstnavateli by z tohoto důvodu neměly vzniknout žádné problémy.
Ivana Spoustová
Dobrý den,jsem v pracovní neschopnosti,mám pracovní poměr na dobu určitou,můžu dát výpověd?Zaměstnavatel mě k tomu nutí,neustále mi vyhrožuje sms-kami.Děkuji
Odpověď:
Můžete, nemoc není důvodem, proč byste nemohla dát zaměstnavateli výpověď. Po dobu nemoci však zaměstnavatel nemůže dát výpověď vám.
Ivana Spoustová
Dobrý den,
můj přítel má následující problém:
zaměstnavatel mu do dnešního dne nevyplatil mzdu za duben a květen 2007 – výplatní termín byl do 15. dne následujícího měsíce. V měsíci červnu byl nemocen a ihned po ukončení nemocenské podal 26.6.2007 výpověď z důvodu neplacení mzdy. Převzetí výpovědi mu zaměstnavatel potvrdil. Součástí textu výpovědi byla i žádost o doplacení dlužné mzdy, včetně proplacení nevyčerpané řádné dovolené a také vystavení potvrzení o zaměstnání
a o výši mzdy.
Jelikož mu nebyly vyplaceny ani nemocenské dávky, přestože zaměstnavateli řádně předal potvrzení o pracovní neschopnosti i o jejím ukončení, informoval se na správě soc. zabezpečení, proč dávky neobdržel. Bylo mu sděleno, že zaměstnavatel potvrzení o prac. neschopnosti správě do dnešního dne nepředal.
Prosím o sdělení, jak má dále postupovat a jakým způsobem se může domoci svých práv, když s ním bývalý zaměstnavatel odmítá komunikovat. více
Odpověď:
S ohledem na jednání zaměstnavatele, tak jak jej popisujete, bych doporučovala podat stížnost na jeho jednání na příslušný inspektorát práce, který by měl prověřit, zda zaměstnavatel nejedná v rozporu s příslušnými právními předpisy. Pokud jde o situaci vašeho přítele, pak by měl opět zaměstnavatele vyzvat jednak k doplacení dlužné částky a jednak k předložení potvrzení o zaměstnání. Pokud tak zaměstnavatel neučiní, nezbývá než se domáhat nároků soudní cestou (a to jak předložení potvrzení, tak i úhrady dlužné mzdy). Pokud je Váš přítel v tíživé sociální situaci, kterou soudu prokáže (tzn. že nevlastní žádný majetek), pak může požádat jak o osvobození od soudních poplatků, které by měl hradit, tak event. i o přidělení právního zsátupce, který by jej bezplatně v daném sporu zastupoval. Toto však jen pro případ, že se Vám nepodaří vyřešit celou záležitost smírnou cestou.
Ivana Spoustová více
Prosím o včasnou odpověď - utíká lhůta - díky.
26.7.2007 vyhlášen konkurs na zaměstnavatele (úpadek).
Dosud jsem v prac. poměru. Nevyplacenou mzdu za červen a červenec uplatňuji u Kraj. soudu do 26.8.07 (lhůta 30 dnů daná vyhlášením konkursu). Bylo nám ale řečeno, že stačí uplatnit až později (90 dnů), protože prý změny neprošly Obchodním rejstříkem. Mám zato, že termín soudu, který vyhlásil konkurz je závazný!! ??
Jak postupovat v případě nevyplacené mzdy za odpracovaný srpen? Díky.
Odpověď:
Termín soudu je závazný, avšak dalším hlediskem je i otázka publicity a správnosti údajů uvedených v obchodním rejstříku, která by přicházela v úvahu v případě, že byste se o konkurzu nedozvěděl dříve.
Nároky ze mzdy za měsíc srpen uplatněte stejným způsobem.
Vzhledem k tomu, že se nejedná o dotaz spadající do náplně naší právní poradny (diskriminace na pracovním trhu), doporučujeme obrátit se, a to i s ohledem na složitost případu na advokátní či jinou právní poradnu.
Ivana Spoustová
Dobrý den.Momentálně jsem na mateřské dovolené(dítě nar.prosinec 2004), pobírám rodičovský příspěvek. Od září bych měla možnost nastoupit do práce na poloviční pracovní úvazek. Dítě by hlídala moje maminka. Je možné současně pobírát rodičovský příspěvek a pracovat na poloviční úvazek do čtyřech let věku dítěte? Bylo by pro mne lepší pracovat v pracovním poměru na poloviční úvazek, nebo na dohodu o pracovní činnosti? Děkuji za odpověď
Odpověď:
Jen pro úplnost dodávám, že v současné době čerpáte rodičovskou (nikoliv tedy mateřskou dovolenou). Právní úprava v současné době umožňuje, aby rodič zlepšil finanční situaci rodiny svým přivýdělkem a současně pobíral rodičovský příspěvek. Jedinou podmínkou je, aby zajistil po dobu své nepřítomnosti péči o dítě jinou zletilou osobou, což by v případě hlídání dcery babičku bylo splněno. Dcera by také mohla navštěvovat předškolní zařízení - pak však maximálně v rozshau 4 hodin denně.
Ivana Spoustová
Dobrý den chtěl jsem se zeptat jaká práva a nároky přecházejí v případě úmrtí mého otce z pracovněprávního vztahu na dědice (plat, odstupné ...)
Děkuji za odpověď a spozdravem Jupin
Odpověď:
Tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí, proto si Vás dovolujeme odkázat na ustanovení § 328 a následující zákoníku práce, které upravuje přechod peněžitých práv v případě smrti zaměstnance. V případě nutnosti dalších konzultací se pak obraťte na advokátní či jinou právní poradnu.
Ivana Spoustová
Dobrý den.Jsem zaměstnaná v soukromé firmě jako manažerka nákupu.Firemní uklízečka jde na operaci a ředitel nám nařídil, abychom si rozdělily služby a uklízely za chybějící pracovnici dva měsíce. Má právo na to nám přikázat tuto práci? děkuji
Odpověď:
Nemá, protože se nejedná o náplň práce, kterou máte v souladu s pracovní smlouvou vykonávat. Můžete se s ním však dohodnout, o případné odměně a dohodě o provedení těchto prací, které pro něj budete vykonávat.
Ivana Spoustová
Prosím mám nárok na paragraf když vdávám dceru a svatba se koná v pátek, což je pracovní den?
Odpověď:
Máte nárok, jedná se o důležitou osobní překážku v práci, ktdy je zaměstnavatel povinen omluvit Vaší nepřítomnost.
Ivana Spoustová
Dobrý den.
zaměstnavatel mě chce poslat (ne poprvé)na určitou dobu na jiné místo,z toho důvodu že tam zaměstnanci nestíhaj.Je to stejná firma kde pracuji,ale jiné město a náročnější práce.Zajímalo by mě jestli má nato právo i bez mého souhlasu,pokud ano,na jak dlouho.Děkuji
Odpověď:
V uzavřené pracovní smlouvě je jako podstatná náležitost této smlouvy sjednáno i místo výkonu práce. Jeho změna je možná pouze na základě souhlasu obou stran.
Ivana Spoustová