Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Sokol | 15.8.2007 13:22:30 | Pozdní výplaty

Dobrý den,
již několikrát se zde řešila otázka pozdních výplat mzdy za odvedenou práci. Zeptám se s dovolením znovu, jestli se nepletu tak je zaměstnavatel povinen vyplatit mzdu do 15 dnů od řádného termínu. Chci-li to však vědět přesně, pak se ptám, jak je tomu v případě, že v pracovní smlouvě máme uvedeno, že výplatní termín je poslední týden následujícího měsíce? Znamená to tedy, že mám počítat oněch 15 dní od poslední dne následujícího měsíce? A potom ještě jeden dotaz, pokud je lhůta 15 dní, znamená to 15 kalendářních dní nebo pracovních? Když mi zaměstnavatel vyplácí mzdu převodem, považuje se za určující den, kdy peníze odešly z firmy, jinými slovy, když je zaměstnavatel pošle 15. v 23:59, je vše OK? Děkuji Vám předem za zodpovězení mých otázek současně Vás žádám o pokud možno přesné sdělení příslušného článku zákona, kde toto najdu, děkuji mnohokrát.

Odpověď:

Máte patrně na mysli ustanovení § 56 odst. 1 písmeno b) zákoníku práce, podle nějž může zaměstnanec okamžitě zrušit pracovní poměr jestliže mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti.

Podle ustanovení § 141 odst.1 zákoníku práce jsou mzda nebo plat splatné po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo plat nebo některou jejich složku.

Ivana Spoustová

petra | 15.8.2007 09:09:38 | nemocenská

chci se zeptat prvního června sem nastoupila do zaměstnání a po třech týdnech sem zjistila že sem v jiném stavu a mám rizikové těhotenství tak sem na neschopence ještě mě nedošla nemocenská tak se chci zeptat kdo ji vyplácí kde se mužu informovat zaměstnavatel mě tvrdí že mě ji odesílal na učet ale týden uběhl a mě nic nedošlo mám strach že se mě mstí děkuju Petra

Odpověď:

Nemocenská by vám měla přijít společně se mzdou za odpracované dny v den určený pro výplatu mzdy. Pouze připomínám, že pokud byl Váš pracovní poměr uzavřený se zkušební dobou, pak může zaměstnavatel Váš pracovní poměr zrušit i přesto, že jste těhotná. Pokud nebyla zkušební doba sjednána, pak je těhotenství považováno za tzv. ochrannou dobu a tudíž vám zaměstnavatel výpověď dát nemůže. Pokud nebyla zkušební doba sjednána, nemůže být sjednána dodatečně.

Ivana Spoustová

Martina | 14.8.2007 17:52:58 | Prava

Dobrý den.CHtěla bych se zeptat.Ja ted marodím,jsem ve třetím měsíci těhotenství.Jsem zaměstnána jako uklizečka.Smlouvu mám s zaměstnavatelem do 30 října.Muže mi zaměstnavatel dát vípoved jestli budu na neschopence nebo vubec během těhotenství.Děkuji

Odpověď:

Zaměstnavatel Vám v současné době dát výpověď nemůže, nemůže dokonce ani okamžitě z důvodů stanovených zákonem zrušit Váš pracovní poměr. Váš pracovní poměr však skončí uplynutím lhůty, na kterou byl sjednán, tedy k 30.10.2007.

Ivana Spoustová

Adelain | 13.8.2007 14:28:40 | Osobní hodnocení

Dobrý den,pracuji ve zdravotnictví a zajímalo by mě, zda zaměstnavatel má právo snížit osobní hodnocení (nyní jde o tzv. fišerné) z důvodu finanční krize?

Odpověď:

Osobní ohodnocení je poskytováno zaměstnavatelem podle jeho uvážení, proto může jeho výši libovolně upravovat.

Ivana Spoustová

pavelino | 13.8.2007 08:49:40 | nemocenska po zruseni prac.pomeru ve zkusebni dobe

Dobry den, zamestnavatel se mnou ukoncil prac. pomer po 1 mesici ve zkuseb. dobe. Den na to jsem kvuli zdravotnim potizim nastoupil nemocenskou. Rad bych se Vas zeptal, po jak dlouhou dobu mohu zustat na nemocenske? A jak to bude s prihlasovanim se na Urad prace? den po ukonceni prac. pomeru jsem sel s nemocenskym listkem na pracak, tam jej po me nechteli, ze mam prijit, az mi skonci nemocenska. Je takovy postup Uradu prace spravny?
Velmi dekuji za Vasi radu

Odpověď:

Úřad práce i zaměstnavatel postupovali v souladu s pracovněprávními předpisy. Na úřadě práce se můžete zaevidovat po té, co lékař Vaší pracovní neschopnsot ukončí.

Ivana Spoustová

12.8.2007 22:36:52 | Spojená smateřskou/rodičovskou

Dobrý den, mám dotaz.K 26.8.2007 mi končí 3letá rodičovská dovolená.Chtěla jsem nastoupit na původní místo(zdravotní laborant mikrobiologie),ale zaměstnavatel ho pro mě nemá.Má jiná dvě,jedno jako Zdrav.laborant biochemie,ale jen na poloviční prac.poměr nebo místo v lékárně na plný úvazek,ale se snížením mzdy,protože nemám na tento obor kvalifikaci.Má na toto právo.

Odpověď:

Po skončení čerpání rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen přidělit Vám práci podle původní pracovní smlouvy, není jen povinen zařadit Vás na Vaše původní pracoviště. Jakákoliv změna smlouvy je pak možná jen na základě souhlasu obou stran, tedy pokud nebudete se změnou souhlasit, jsou povinni Vás zaměstnat v souladu s původní pracovní smlouvou.

Ivana Spoustová

Lída | 12.8.2007 07:38:25 | Peněžitá podpora

Dobrý den,
kamarádka je již delší dobu evidována na ÚP a nyní otěhotněla.Bude mít nárok na vyplácení dávky - peněžité podpory v průběhu mateřské a rodičovské dovolené?
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Výplata dávek se neřídí dobou, po kterou byl uchazeč evidován na úřadu práce, ale závisí na skutečnosti zda byl řádným účastníkem po stanovenou dobu nemocenského pojištění. Protože Váš dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu, nezbývá než Vaší kamarádce doporučit obrátit se na příslušný sociální odbor, kde jí její nároky mohou vypočítat.

Ivana Spoustová

Míla | 11.8.2007 19:32:08 | nárok na odstupné

v lednu příštího roku mi končí mateřská dovolená. Já bych se však chtěla vrátit dřív. Ale na moje místo obsadili už jinou kolegyni a dali ji smlouvu na dobu neurčitou a tu samou pozici, co jsem měla já. Byla jsem vedoucí prodejny, místo pro mě nemají a nabízejí mi místo prodavačky. Mohu je odmítnout a mám nárok na odstupné? Děkuji

Odpověď:

Zaměstnavatel je povinen Vám nabídnout a zajistit místo odpovídající pracovní smlouvě tedy tak, jak je v pracovní smlouvě vymezeno. Jiné místo nejste povinna přijmout a pokud budete trvat na místě podle pracovní smlouvy a zaměstnavatel takové místo pro Vás nebude mít, vzniká tzv. překážka na straně zaměstnavatele a vám vzniká nárok na náhradu mzdy. Jákakoliv změna pracovní smlouvy je možná pouze dohodou. Nárok na odstupné vzniká pouze v případě, že Váš pracovní poměr bude ukončen dohodou nebo výpovědí ze strany zaměstnavatele (nikoliv tedy v případě, že dáte výpověď vy). Doporučuji proto se zaměstnavatelem včas projednat, jakým způsobem hodlá celou záležitost řešit.

Ivana Spoustová

Katka | 11.8.2007 09:01:46 | Odstupné pro nadbytečnost podovršení 3 let věku dítěte

Dobrý den,
v září dovrší dítě 3 let a já bych se chtěla vrátit do práce. Bohužel mi zaměstnavatel oznámil,že pro mě nemá pracovní místo. Mám nárok na odstupné a můžu v případě získání odstupného pokračovat i nadále v čerpání rodičovské dovolené do 4 let věku dítěte? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Pokud Vám zaměstnavatel nemůže poskytnout místo odpovídající pracovní smlouvě, pak je na místě nějakým zákonným způsobem Váš pracovní poměr ukončit. Nárok na odstupné vzniká v případě, že pracovní poměr ukončíte dohodou či výpovědí ze strany zaměstnavatele. Rodičovský příspěvek můžete pochopitelně čerpat do čtyř let věku dítěte bez ohledu na skutečnost, jakým způsobem Váš nynější pracovní poměr ukončíte.

Ivana Spoustová

Ivana | 9.8.2007 06:44:17 | výpověd

Dobrý den chtěla bych se zeptat jak se píše výpověd,protože jsem se dívala na net a všude dávají jiné paragrafy a jim nerozumím.Odcházím z důvodu psychického nátlaku a ponižování.V práci semnou zacházeli jak s hadrem.Měla jsem uraz a po uschopnění chci odejít.Chci si nechat potvrdit od lékaře,že odcházím ze zdravotních důvodů abych tam nemusela být ještě dva měsíce.Nevím kdy mám do práce výpověd donést,chtěla bych odejít k 1.9 2007.Potom jak s papírama a sociálkou.Jsem samoživitelka.Nezlobte se,že otravuji,ale nemám se kde zeptat a nikdy jsem výpověd nedávala.Děkuji za čas,který jste mi věnovali.

Odpověď:

Výpověď můžete dát bez udání důvodu a Váš pracovní poměr pak skončí uplynutím výpovědní doby. Můžete se však i se zaměstnavatelem dohodnout na ukončení pracovního poměru k termínu, na kterém se oba shodnete. Pokud budete bez zaměstnání, můžete se zaregistrovat na příslušném úřadu práce a dále se můžete obrátit na příslušný sociální odbor, který Vám sdělí, zda máte nárok ve Vaší situaci na nějaké dávky sociálního zabezpečení či státní sociální podpory. Pokud chcete ukončit pracovní poměr k 1.9.2007, pak Vám nezbývá než se na této lhůtě se zaměstnavatelem dohodnout.

Ivana Spoustová

Kapr | 8.8.2007 09:09:12 | výpověď

Dobrý den.
Chci se informovat na následující problém.Dal jsem výpověď v práci(jsem ve 2 měsíční výp.lhůtě)A po týdnu po odeslání výpovědi jsem omarodil,marodím nadále.Bylo mě řečeno že se marodění nezapočítává do 2 měs.výpovědní lhůty.Můžete mi říct jak to je.
Děkuji Kapr

Odpověď:

Výpověď skončí uplynutím výpovědní doby tedy uplynutím dvouměsíční lhůty.

Ivana Spoustová

Hovy | 6.8.2007 11:55:41 | Důchodové dávky ze zahraničí

Dobrý den, můžete mi prosím poradit jakým způsobem se řeší důchodové odvody po odchodu ze zahraničí? 6 let jsem pracoval ve Francii na smlouvu na dobu urcitou, řádně jsem odváděl všechny daně a poplatky a rád bych věděl, zda mám teď nárok vyžádat si peníze, které šly na důchodové dávky zpět??? Děkuji velmi za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí na pracovním trhu a zcela překračuje rámec naší právní poradny. Doporučujeme proto obrátit se na advokátní či jinou právní poradnu či přímo na příslušný úřad důchodového zabezpečení.

Ivana Spoustová

Inushka | 6.8.2007 09:50:59 | Diskriminace/výpověď

Dobrý den asi před 14 dny jsem byla pod pohrůžkou vyhrožování přinucena přistoupit k podepsaní výpovědi. Půl roku před tímto aktem byla ze strany zaměstnavatele aplikována šikana nejhrubšího zrna. Má práce byla zkoumána do detailu, při návštěvě lékaře s dítětem bylo požadováno, abych čerpala dovolenou (to se ale nakonec nestalo), na OČR jsem ještě o půlnoci vyhotovovala nabídky (fin. ztrátu mi nikdo nekompenzoval), plat, který jsem měla dostat po zkušební době mi už nikdy zvýšen nebyl. Přitom jiní kolegové (muži), zcela běžně pracují z domu a práci si řídí flexibilně dle svého uvážení. Byl mi nastaven obchodní plán, který se jevil jako nesplnitelný a zaměstnavatel mě chtěl přinutit k podpisu prac. smlouvy na dobu určitou. Od této doby (12/06) právě začala šikana, neboť změnu smlouvy jsem odmítla. O podpoře či motivaci nemůže být řeč. Plán měl sloužit k mému odstranění. Jenomže se mi ho podařilo přeplnit a s tím nikdo nepočítal.Nakonec si vedoucí jako záminku hledal důvody pro můj odchod, že jsem nekomunikativní a představoval by si na mém místě někoho jiného. více

Odpověď:

Jednání, které popisujete skutečně - bez znalosti konkrétních podrobností - působí jako diskriminace, zejména obtěžování. Nevím, co znamená, že jste podepsala výpověď - pokud Vám byla dána výpověď ze strany zaměstnavatele, pak v ní musel být uveden zákonem stanovený důvod. Máte možnost se soudní cestou domáhat neplatnosti výpovědi a náhrady škody, která vám byla takovým jednáním způsobena, avšak pouze pokud svůj nárok uplatníte u soudu do dvou měsíců ode dne, kdy by měl pracovní poměr výpovědí skončit. Dále máte možnost se domáhat prošetření jednání zaměstnavatele a zjištění skutečnosti, zda se dopouštěl diskriminace stížností u příslušného Inspektorátu práce a dále pak uplatnit nárok na náhradu škody, která Vám byla způsobena jeho jednáním u soudu. Není vyloučeno, že vyhrožováním mohl naplnit i skutkovou podstatu trestného činu, neboť k Vašemu vydírání přistupoval jako Váš zaměstnavatel. více

Kateřina Sedláčková | 6.8.2007 09:32:03 | Pracovní poměr a výpověd z něj

Dobrý den,mám takový dotaz dne 1.6 jsem si sjednala domácí práci.-přes víkendy,montáž kabelů.Po vyplnění dotazníku s formalitami rč,adresa jméno...atd mi byla dána práce na víkend.-při převzetí práce nás nikdo neupozornil ze v zadané várce na víkend chybí určité součástky a řekl co se dá udělat at uděláme-tak isme také udělali po vraceni zkompletovaných kabelu nám bylo řečeno ze je práce spatné odvedena a ze chybejici díly tam jsou nezbytné.-s tim ze už práci nedají a vyplatí část za tuto odvedenou praci.po asi 5 dnech zatelefonovaly ze pro vyplaceni těchto peněz je potřeba podepsat pracovní smlouvu.tak jsem tedy podepsala ze uzavíráme pracovní poměr na dobu určitou od 1.6.07 do 31.10.07 s minimalnim počtem odpracovaných hodin 150.práci už ale nedávají,smlouvu nechte ji ukončit přitom jsem pracovala ve skutečnosti jen 2 dny.a pote řekli ze už ve spolupráci pokračovat nebudou. více

Odpověď:

Po právní stránce již není v pořádku to, že pracovní smlouva byla podepsána až po zahájení vlastního výkonu práce, avšak této skutečnosti se již pravděpodobně nedomůžete, neboť byla podepsána zřejmě antidatovaně. Pokud byla v pracovní smlouvě sjednána zkušební doba, pak může zaměstnavatel Váš pracovní poměr zrušit bez udání důvodu okamžitě. Vzhledem k malému počtu informací a jednání zaměstnavatele, které na základě Vašeho popisu působí velmi nekorektně doporučuji, jednak vyjasnit si s ním písemně průběh vašeho dalšího zaměstnání - tedy upozornit jej na skutečnost, že jste připravena k výkonu sjednané práce avšak tato Vám není přidělována a dále se případně obrátit na příslušný inspektorát práce, který prověří, zda se zaměstnavatel nedopustil protiprávního jednání (za které mu lze uložit i sankci).

Ivana Spoustová

Škeble | 6.8.2007 08:50:13 | Vyplata

dobry den, prosim poradte mi jak postupovat při vymahaní vyplaty: Pracovala jsem u soukromeho podnikatele, ktery mi nezaplatil 4 mesice, domluvy na nej neplati pokaždé slibi,že posle nejake penize dosud neposlal nic. nevim jak mam postupovat dal. Děkuji Š

Odpověď:

Jednak máte pochopitelně možnost pracovní poměr ukončit - podle ustanovení § 58 zákoníku práce může zaměstnanec okamžitě zrušit pracovní poměr, pokud mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti. Pokud Vám zaměstnavatel dlužnou částku neuhradí ve vámi navrženém náhradním termínu a ani se nedohodnete jinak, pak se domnívám, že Vám nezbyde než se domáhat Vašich nároků soudní cestou.

Ivana Spoustová

Zdeňka | 5.8.2007 20:25:51 | nárok na poměrnou část ŘD

Prosím o sdělení výpočtu nároku na řádnou dovolenou. Pracovala jsem ve školství. Nárok ŘD na rok ve školství je 40 dní.Ve škole jsem pracovala jako učitelka 5 a půl roku.V letošním roce se mi stala nepříjemná věc.Od 12.2.2007 do 15.4.2007 jsem byla na nemocenské. Po nástupu do zaměstnání jsem dne 15.5.2007 dostala bez jakéhokoliv tušení výpověď z prac. poměru pro nadbytečnost a zhroutila jsem se. Opět jsem nastoupila na nemocenskou od 16.5.2007 do 30.7.2007. 31.7.2007 jsem nastoupila od zaměstnání vše co bylo pótřeba jsem v pořádku předala svému nadřízenému.Byl mi vydán zápočtový list a další doklady. S doklady mi byl předán i výplatní lístek za měsíc červenec. Po prostudování výplatního lístku jsem byla překvapena počtem dní řádné dovolené, které mi byly proplaceny.Vím, že mi musí být počet dní dovolené krácen za neodpracované dny.Prosím o sdělení počtu dní, které by mi měli být proplaceny. Mockrát děkuji. Kurková

Odpověď:

Výpočet dovolené se řídí ustanoveními § 212 a následujícími zákoníku práce. Pokud zaměstnanec neodpracoval celý kalendářní rok, pak mu náleží poměrná část. Za odpracovaný den se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část směny.
Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok.

Ivana Spoustová

3.8.2007 13:55:12 | proplaceni dovolene

Dobry den, chtel jsem se vas touto cestou zeptat na podminky proplaceni dovolene. S mym zamestnavatelem jsme se dohodli ze mi proplati dovolenou za minuly rok. Chtel jsem se vas tedy zeptat jakym zpusobem se tato nevycerpana dovolena proplaci. Jelikoz mi zustaly z minuleho roku cele 4 tydny dovolene znamena to ze (napr. 4tydny=28dnu, 1den=500kc, cili za 4 tydny bych mel mit proplaceno 14 000kc)? Opravdu tomu moc nerozumim dekuji moc za vysvetleni.

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu. Proto doporučuji obrátit se na příslušnou advokátní či jinou právní poradnu.

Ivana Spoustová

faustka | 2.8.2007 15:16:16 | přeřazení z důvodu zdravotníhostavu

pracuji jako zdravotni sestra u lůžka, z důvodu vážné změny zdravotního stavu již nemohu pracovat s těžkými pacienty a byla mi tedy na moji žádost nabídnuta práce na ambulanci. Toto místo je však vzhledem k jednosměnnému provozu hůře placeno, mám nárok na dorovnávání mzdy?děkuji za odpověĎ

Odpověď:

Na dorovnání mzdy nárok nemáte, zaměstnavatel je pouze povinnen nabídnout Vám práci, která bude v souladu se zdravotním posudkem a Vaším aktuálním zdravotním stavem.

Ivana Spoustová

Lenka/plenka | 2.8.2007 09:29:47 | pracovní poměr na dobu určitou

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, dostala jsem smlouvu od 1.8.2007 na dobu neurčitou a jak jsem ji se zaměstnavatelem podepsala a vzal si jedno vyhotovení účetní tak mi bylo řečeno od zaměstnavatele jak jsem odcházela domů, že co bylo v té smlouvě napsané zda na dobu neurčitou nebo určitou, tak jsem řekla na dobu neurčitou a řekl mi že se to musí změnit na dobu určitou 3 roky (k vůli bývalé zaměstnankyně, která je těhotná-momentálně na nemocenské, kdyby se chtěla vrátit).Slyšela jsem, že smlouva na dobu určitou je na 1 rok?Je to pravda?Jak často může zaměstnavatel prodlužovat smlouvu na dobu určitou a pak musí dát smlouvu na dobu neurčitou?Děkuji za odpověď

Odpověď:

Pokud jste podepsala smlouvu na dobu neurčitou, pak tato doba může být změněna jen s Vaším souhlasem. Je však pravda, že určitost může spočívat i v "záskoku" za pracovnici, která je momentálně na rodičovské dovolené čili až do doby, kdy se vrátí - návrat tedy nemusí být určen konkrétním termínem, ale dobou, kdy se určitá zaměstnankyně vrátí.

Ivana Spoustová

petr | 1.8.2007 22:58:00 | odstupné

Byl jsem zaměstnán 25 let u jedné firnmy. Onemocněl jsem a po 10 měsících se stal čásstečně invalidní.
Ve firmě nebyla pro mne práce a proto jsem dostal výpověď dle paragrafu 52 e. Dostal jsem od firmy odstupné podle odpracovaných let. Z odstupného mi nebylo sraženo zdravotní a ani sociální pojištění a z tohoto důvodu mi částka nebyla zadána do evidenčního listu.Je správné, že mi z této částky nebyl proveden odvod. Nebudu ošizen při přechodu do starobního důchodů.Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Na základě Vašich informací se domnívám, že zaměstnavatel stávající pracovně právní předpisy neporušil. K žádnému krácení by nemělo dojít.

Ivana Spoustová

| 1 | .. | 207 | | 209 | | 211 | .. | 240 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect