Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Ze zaměstnání jsem nastoupila na matěřskou s prvním synem, po cca 1roce jsem začala pracovat na 1/4úvazek, po dalším půl roce jsem otěhotněla a díky komplikacím dostala neschopenku, kterou jsem uplatnila jen u 2. zaměstnavatele, mám právo zpětně upletnit neschopnost i u prvního zaměstnavatele? Nyní nastupuji na 2. MD, jak mám správně postupovat vůči mým zaměstnavatelům a vůči úřadům (rodičovský příspěvek, porodné,...)Děkuji za Vaše případné rady.
Odpověď:
Tento dotaz je příliš složitý a nelze na něj bez podrobnějších informací odpovědět, ostatně ani nesouvisí s diskriminací na pracovním trhu a tudíž nespadá do oblasti naší právní poradny. Proto nezbývá než v případě potřeby kontaktovat advokátní či jinou právní poradnu.
Pouze ve stručnosti sděluji, že pracovní neschopnost musí být uplatněna bez zbytečného odkladu a nelze ji tudíž uplatňovat dodatečně. Pokud jde o čerpání rodičovského příspěvku, pak náleží tomu rodiči, který soustavně pečuje o dítě, které nedosáhlo zákonem stanoveného věku při splnění dalších zákonem stanovených podmínek.
Ivana Spoustová
V srpnu roku 2007 odcházín¨m do starobního důchodu. Mám nárok na proplacení nevyčerpané dovolené podle nového Zákoníků práce prý nikoli
Odpověď:
Na proplacení nikoliv. Zaměstnavatel je však povinen vám umožnit před odchodem do starobního důchodu její čerpání.
Ivana Spoustová
Dobrý den, pracuji v neziskové organizaci-knihovně. Minulý týden jsem žádala o dovolenou na 31.7.Ředitelka ji zamítla. Dnes přišla s tím, že si zítra tu dovolenou mám vzít a jestli ne, tak mi ji ona nařídí. Prý už má udělané všechny podklady pro výplatu a nebude to předělávat.Může mi ji nařídit, když jsem si ani nevyplnila dovolenku a vlastně s tou dovolenou po zamítnutí nepočítala? Dovolenou si zítra vezmu, ale chtěla bych vědět, co dělat, kdyby se tato situace opakovala. Mám 25 dní dovolené, kolik dní z toho mi může zaměstnavatel nařídit? Dále se chci zeptat, nemám pracovní náplň. Je nutná nebo se musím řídit pouze tím, co mi ředitel nařídí?
Odpověď:
Pokud jde o pracovní náplň, pak by vám měla být známa, neboť se jedná o povinné ustanovení pracovní smlouvy, protože druh sjednané práce je její podstatnou náležitostí. Pokud jde o čerpání dovolené, pak tuto může skutečně nařídit zaměstnavatel, je však povinen nařídit její čerpání tak, aby alespoň 14 dní bylo nařízeno bez přerušení.
Ivana Spoustová
Dobrý den.Rozhodl jsem se ukončit pracovní poměr dle § 56 odst.1b protože již 3.měsíce jsem bez výplaty,vznikne mi nárok na odstupné,které mi ale také nevzplatí.Ještě nemám jinou práci a tak se chci zeptat jestli mám v tomto případě nárok na podporu v nezaměstnanosti.Děkuji za odověď.
Odpověď:
Pokud jde o formulaci Vašeho dotazu, pak s politováním konstatuji, že mu příliš nerozumím. Pokud vznikl nárok na vyplacení odstupného, pak se domnívám, že není důvod proč by Vám nemělo být vyplaceno, event. proč by zanikl Váš nárok, aby Vám bylo vyplaceno soudní cestou. Pokud nejste zaměstnán(a), pak samozřejmě máte nárok nechat se zaevidovat na příslušném Úřadu práce.
Ivana Spoustová
Dobrý den,
pracuji v nemocnici jako dětská sestra na dětském odd., před tím než jsem do této nem. nastoupila tak jsem již pracovala, tudíž jsem nebyla absolventka a dostala jsem smlouvu na dobu určitou od 1.9.2000 do 30.4.2001 se zkušební dobou 3měs. Po té ale bohužel následovaly další smlouvy: doba určitá(1.5.2001-30.4.2002), doba určitá(1.5.2002-31.1.2003), doba určitá (1.2.2003-31.12.2003), doba určitá (1.1.2004-30.6.2004), poslední smlouvu kterou mám a ta platí dodnes je na dobu určitou po dobu mateřské a rodičovské dovolené pí. Xy.Tato pí. bude mít ted v červenci 3letého syna do práce chodí na poloviční úvazek ale zároveň pobírá rodičovské přísp(7000tis.). Vrchní sestra která se mnou tyto pracovní smlouvy sepisuje moji situaci nechce řešit dokud tato sestra se z mateřské nevrátí na plný úvazek tedy pravděpodobně do 4let věku jejího dítěte.Dříve nemocnice 4 rok mateřské nepovolovala(nedržela sestrám místo)bohužel nevím jak je to nyní. Přitom dětské i všeobecné sestry které nastoupily na toto dětské oddělení až po mém nástupu již smlouvy na dobu neurčitou mají. více
Odpověď:
Pokud jsem dobře pochopila Váš dotaz, pak Váš zaměstnavatel pracovněprávní předpisy neporušil. Doba určitá může být sjednána do doby, pokud je posyktována rodičovská dovolení pracovnici, na jejíž místo jste byla přijata a 4 roky jsou dobou, po kterou zaměstnavatelé obvykle nepřítomnost v práci omlouvají. Máte-li však vy smlouvu uzavřenou na dobu určitou, pak uplynutím skutečnosti, která je v této smlouvě uvedena, pracovní poměr skončí. Případné těhotenství však nebude považováno za tzv. ochrannou dobu a uplynutím sjednané doby Váš pracovní poměr zanikne.
Ivana Spoustová
prosím o kalkulaci dovolené v následující situaci
od 1.1.2007 do 23.2.2007 - prac.neschopnost
od 24.2.2007 do 20.5.2007 -docházka do zaměstnání
od 21.5.2007 do 31.7.2007 - prac.neschopnost
Prosím o počet dnů dovolené, na které mám nárok.
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
u zaměstnavatele, pro kterého jste konal práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, máte nárok na dovolenou na zotavenou, ve Vašem případě na jeji poměrnou část. Za odpracovaný se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny. Části směn odpracované v různých dnech se nesčítají. Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok. Podle mých výpočtů máte nárok na 5 dnů dovolené.
Zaměstnavatel může určit zaměstnanci čerpání dovolené, i když dosud nesplnil podmínky pro vznik práva na dovolenou, jestliže je možné předpokládat, že zaměstnanec tyto podmínky splní do konce kalendářního roku, popřípadě do skončení pracovního poměru.
Eva Fialová
Dobrý den, můžete mě prosím napsat na jakou délku placeného volna mám nárok, když navštívím odborného lékaře ve vzdálenosti 60 km od svého pracoviště nebo bydliště? Děkuji S pozdravem El.
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní volno s náhradou mzdy se poskytne po dobu nezbytně nutnou k cestě do zdravotnického zařízení, vyšetření a cesty zpět.
Eva Fialová
Jak dlouho trva notes po podani pisemne vypovedi ze strany zamestnance.Jde o pracovni pomer ve zkusebni dobe.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Písemné oznámení o zrušení pracovního poměru ve zkušební době má být doručeno druhému účastníku zpravidla alespoň 3 dny přede dnem, kdy má pracovní poměr skončit.
Zrušení pracovního poměru ve zkušební době není vázáno na žádnou výpovědní dobu a skončí okamžitě.
Eva Fialová
Zaměstanavatel zrušil k 30.9. mou pracovní pozici a nabídl mi zajímavé odstupné. Nabídky chci využit a ukončit tímto pracovní poměr. Jsem však těhotná (zatím jsem zaměstanavatele neinformovala) a ani nechci nezbytně zaměstnavatele informovat, aby nebylo ohroženo zrušení mé pracovní pozice. Těhotenství je už pokročilé (počátkem listopadu bych jinak za normálních podmínek odcházela na mateřskou), a tak nevím, jak může zamestnavatel reagovat. Jaká je nutná souslednost/ následnost kroků, tak abych o odstupné nepřišla? Nejdříve sepsat oficiální výpověď o zrušení místa z důvodu organizačních změn a pak teprve v případě odhalení těhotenství zveřejnit?
Odpověď:
Dobrý den,
ochranná doba před výpovědí, ve které se nacházíte v době těhotenství, je vaše právo, ne povinnost. Pokud si přejete pracovní poměr ukončit, nikdo Vám nemůže bránit. Jestliže důvodem ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele, ať už výpovědí nebo dohodou, je nadbytečnost, do které spadá i zrušení pracovní pozice, máte ze zákona nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku. Vy sama výpověď nedávejte, nárok na odstupné byste tím ztratila. Nejlepší pro Vás bude sepsat dohodu o ukončení pracovního poměru z důvodu nadbytečnosti, do dohody zahrnout slibované odstupné a dohodu předložit zaměstnavateli.
Jestliže máte obavy, že byste měla kvůli těhotenství nepříjemnosti (které by ovšem byly protiprávní), odložte tuto informaci, až na dobu po podpisu dohody zaměstnavatelem.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem těhotná a budu co nevidět rodit, mame doma již dvouletou dceru. Manžel je zaměstnaný. Chtěla jsem se zeptat, jaký bude mít nárok na ošetřování naší dcery, jestli jen po dobu mého pobytu v porodnici, jak tvrdí má lékařka nebo i více, což jsme se dozvěděli od známých, že je možno napsat až 10 dní. Chtěla jsem se zeptat jaké bychom museli splňovat podmínky a zda se zeptat již na paragraf v porodnici nebo jestli musíme za dětskou lékařkou? Děkuji předem za odpověď. Paní Vávrová
Odpověď:
Dobrý den,
Váš manžel má nárok na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu pouze k převozu manželky do zdravotnického zařízení a zpět.
Pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu se poskytuje k účasti při porodu manželky.
Otec dítěte si však může vzít rodičovskou dovolenou na libovolnou dobu, protože rodičovská a mateřská dovolená může být čerpána současně. Vašemu manželovi ale po dobu rodičovské dovolené, kterou bude čerpat současně s Vaší mateřskou, nebude příslušet rodičovský příspěvek, protože ten není možný pobírat, pokud vy budete pobírat peněžitou pomoc v mateřství.
Eva Fialová
Výplatní termín v naší oranizaci je 10. den v měsici. Mzdu za měsíc červen jsme měli mít vyplacenu l0. července. Prosím o radu, jak se počítá lhůta, kdybych chtěla dát výpověď podle § 56, odst.l, písmeno b./nevyplacená mzda v termínu/. Děkuji Valentová
Odpověď:
Dobrý den,
okamžitě zrušit pracovní poměr můžete tehdy, jestliže Vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti.
Eva Fialová
Dobrý den,
pracuji v nemocnici jako dětská sestra, před tím jsem již 2 roky pracovala takže jsem před nástupem do této nemocnice nebyla absolventka a dostala jsem smlouvu na dobu určitou od 1.9.2000-30.4.2001 se zkušební dobou na 3 měsíce. Po té ale bohužel následovaly další smlouvy: doba určitá 1.5.2001-30.4.2002, doba určitá 1.5.2002-31.1.2003, doba určitá 1.2.2003-31.12.2003, doba určitá 1.1.2004-30.6.2004. Poslední smlouva kterou mám a ta platí dodnes je od 30.6.2004 a platí po dobu mateřské a rodičovské dovolené pí.XY.Tato pí. má již 3letého syna chodí do práce na poloviční úvazek a přitom pobírá rodičovské příspěvky(7000tis.),plánuje být na rodičovské dovolenené do 4let věku syna.Dříve nemocnice nepovolovala 4rok mateřské(nedržela místo)bohužel nevím jak je to nyní navíc když zaměstnanec do práce chodí na poloviční úvazek. Vrchní sestra která se mnou tyto smlouvy sepisuje se mnou můj problém nechce řešit protože podle ní tato sestra stále nenastoupila a je na mateřské-rodičovské dovolené,takže to se mnou možná bude řešit až dítěti budou 4roky. více
Odpověď:
Domnívám se, že nemocnice zatím zákoník práce neporušila, neboť v současné době máte (v souladu s platnými předpisy) smlouvu na dobu určitou vymezenou návratem paní XY. Ta se zatím v plném rozsahu nevrátila a z jejího pohledu je jen správné, že jí zaměstnavatel umožňuje sladit výkon rodičovských práv s jejím profesním životem. Doporučuji se se zaměstnavatelem domluvit, zda by i Váš pracoví poměr nemohl přejít na dobu neurčitou tedy vyjasnit si Vaši další perspektivu u něj. Domnívám se však, že pracovně právní předpisy neporušuje.
Ivana Spoustová
Dobry den, chtela bych vas poprosit o radu.
V unoru 2008 planujeme s pritelem navrat do CR, po skoro dvou a pul letem pobytu v Australii, kde jsme na studentska viza (tj.20 hodin tydne studium + legalne 20 hodin tydne prace). Po celou dobu pobytu si platime zdravotni pojisteni a take dane. Uvazujeme o zalozeni rodiny, proto bychom nebyli proti tomu, kdyz by se podarilo otehotnet jiz zde v Australii. Pred odjezdem jsem se odhlasila ze zdravotniho pojisteni s tim, ze budu vice nez 6 mesicu mimo CR. Ze socialniho systemu se (jak jsem se dozvedela) odhlasit nelze, proto jsem zadne kroky nepodnikala.
Chtela jsem se zeptat, jestli mam narok na materskou dovolenou a rodicovskou podporu pri navratu do CR. Dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
pro získání nároku na peněžitou podporu v mateřství je třeba, abyste splnila alespoň 270 kalendářních dnů účasti na nemocenském pojištění v posledních dvou letech před porodem. Pokud jste si Vy nebo Váš partner (jestliže byste se rozhodli, že bude o dítě pečovat on) neplatili nemocenské pojištění, neměli byste na tuto dávku nárok, jestliže byste nesplnili tento požadavek před nástupem na mateřskou dovolenou poté, co se vrátíte a uzavřete pracovní poměr.
Jestliže máte trvalý pobyt na území ČR, budete pobírat rodičovský příspěvek, který v současné době činí 7 582 Kč měsíčně.
Eva Fialová
Mateřská dovolená mi skončí 5.8.2007. Tudíž bych měla nastoupit do pracovního poměru, kde mi zaměstavatel stále drží místo. Vzhledem k přestěhování je tato situace již nereálná. Má otázka tedy zní, zda já dobrovolně mám dát písemnou výpověď a pokud ano, v jakém znění a dle jakého paragrafu /uvítala bych i nějaký vzor/. A nebo jak tedy postupovat. Děkuji za vstřícnost
Odpověď:
Dobrý den,
pokud chcete pracovní poměr ukončit, můžete tak udělat formou výpovědi, která může být z jakéhokoli důvodu nebo bez udání důvodu, nebo formou dohody o ukončení pracovního poměru. Výpověď (podle § 50 zákoníku práce) je nebývá platnosti doručením zaměstnavateli. Ten po Vás může požadovat, abyste dodržela dvouměsíční výpovědní dobu, která začíná běžet následující kalendářní měsíc po doručení výpovědi. Pro výpověď neexistuje žádný formulář, stačí Vaše jméno a bydliště, jméno a sídlo zaměstnavatele, datum sepsání a doba, kdy končí výpovědní doba.
Dohoda (podle § 49 zákoníku práce) musí být písemná. Obsahuje rovněž údaje o Vás a o zaměstnavateli a datum ukončení pracovního poměru. Zaměstnavatel musí souhlas s ní stvrdit podpisem.
Eva Fialová
Dobrý den chtěl jsem se zeptat.Zaměstnavateli jsem dal výpověd.Chtěl jsem odejít dohodou ale řekl mi že mě nemůže pustit protože bude práce a bude mít náhradu až v září.Mám tedy dvou měsíční výpověd.Chápal jsem že bude práce tak proto nemohu odejít dohodou.Bouhužel práce není dělám práci kterou nemám v pracovní smlouvě.Navíc jsem si ještě chtěl vybrat zbytek dovolené termín který jsem chtěl ale bohužel jsem ho nedostal řekl mi jiný termín.Mám nějakou možnost se bránit nebo to nějakým způsobem vyřešit.Dovolenou jsem chtěl trávit mimo čr.Ted musím měnit termín dovolené! a mám mu to oznámit písemně?
Odpověď:
Dobrý den,
nemůže-li zaměstnanec konat práci pro prostoj nebo pro přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy, může ho zaměstnavatel převést na jinou práci než byla sjednána v pracovní smlouvě jen v případě, že zaměstnanec s převedením souhlasí.
Jestliže zaměstnavatel zaměstnance převádí na jinou práci, než odpovídá pracovní smlouvě, a zaměstnanec s takovým opatřením nesouhlasí, může jej zaměstnavatel převést jen po projednání s odborovou organizací. Projednání není třeba, pokud celková doba převedení nepřesáhne 21 pracovních dnů v kalendářním roce. více
CHTĚLA JSEM SE ZEPTAT JAK TO JE KDYŽ MĚ ZAMĚSTNAVATEL PROPUSTIL 5.2.2007 Z PRÁCE VE ZKUŠEBNÍ DOBĚ.10 DNŮ PO PROPUŠTĚNÍ JSEM ONEMOCNĚLA V OCHRANÉ LHŮTĚ.PO 14 DNECH JSEM ZJISTILA ŽE JSEM TĚHOTNÁ A JĚŠTĚ TED STÁLE JSEM NEMOCNÁ A MÁM RIZIKOVÉ TĚHOTENSTVÝ.MÁ PŘESNÁ OTÁZKA ZNÍ JAK JE TO Z PŘECHODEM NA MATEŘSKOU DOVOLENOU A KDO MI MATEŘSKOU BUDE VYPLÁCET.DĚKUJI ZA ODPOVĚD.
Odpověď:
Dobrý den,
Váš pracovní poměr skončil k 5.2. 2007. Pokud nejste v této době zaměstnaná, přihlašte se na úřad práce. Jeho prostřednictvím Vám poté budou vypláceny nemocenské dávky.
Eva Fialová
Prosím o informaci:jsem 11 týdnů těhotná,mám PN(před 8 měsíci jsem potratila).Je možnost mít neomezené vycházky?Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
toto rozhodnutí závisí ba Vašem lékaři. Česká správa sociálního zabezpečení musí jeho rozhodnutí respektovat.
Eva Fialová
Dobrý den,
jelikož jsem již vyčerpal všechny mě známé možnosti obrany, rozhodl jsem se na Vás obrátit s prosbou o pomoc či radu. Je mi 24 let a od svých 20ti let pracuji jako policejní inspektor u PČR na oddělení v Duchcově. K policii jsem nastoupil jako zcela zdravý mladý člověk. Asi před třemi měsíci mi však byla zjištěna cukrovka 1. typu, což znamená, že si musím 4 x denně aplikovat inzulín. Proč jsem onemocněl touto chorobou nikdo neví, údajně ze stresu a špatné životosprávy, což jako by přesně vystihovalo policejní práci. Nyní mne chce policie ze služebního poměru propustit a to bez jakéhokoliv nároku, jelikož má odlouženo pouze necelých 5 let nemám nárok na žádnou rentu či odchodný. Myslím si však, že se jedná o diskriminaci všech diabetiků, proč by policista nemohl být diabetik? Je vše v pořádku, že mne propustí tzv. na dlažbu, proto že mám cukrovku? Za odpověď Vám děkuji, s pozdravem Kubát Václav.
Odpověď:
Dobrý den,
propuštěn z výkonu služby můžete být tehdy, jestliže podle posudku lékařské komise nesplňujete pro svou nemoc předpoklady pro výkon služby a nemůžete být převeden ani na jinou funkci. Proti rozhodnutí o propuštění se můžete odvolat do 15 dnů ode dne, kdy jste byl seznámen s rozhodnutím o propuštění.
Eva Fialová
Dobrý den,prosím poraďte mi,ke dni 30.6.2007 jsem dala výpověď z práce z důvodů stěhování do jiného města.3 týdny před skončením výpovědní lhůty jsem si vybírala dovolenou.Zaměstnavatel mi ale ještě nevyplatil výplatu za červen,prý dělal na prodejně inventuru za mé nepřítomnosti a vzniklé manko mi chce dát k úhradě.Informovala mě o tom jeho účetní.Ještě se musím zmínit,že tam na prodejnu chodila a ještě chodí jedna brigádnice,která udržuje vztah se synem mého bývalého zaměstnavatele a prokazatelně si brala peníze z pokladny,bývalá kolegyně na to upozornila zaměstnavatele a on s tím nic neudělal.Kolegyně dala výpověď k 15.5.2007 a k vůli ní inventůru nedělal.Má na to můj bývalý zaměstnavatel právo?Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem Jana Zamastilová
Odpověď:
Dobrý den,
rozsah Vaší odpovědnosti závisí na tom, jestli máte podepsanou dohodu o odpovědnosti za schodek (dříve hmotná odpovědnost). Pokud ne, musí zaměstnavatel dokázat, že jste škodu zavinila. Jestliže toto prokázat nemůže, za škodu neodpovídáte.
Máte-li dohodu o odpovědnost podepsanou, za schodek odpovídáte, pokud neprokážete, že schodek vznikl bez Vašeho zavinění, ve Vašem případě tím, že peníze brala jiná osoba. Na tuto osobu můžete podat trestní oznámení, pokud celková částka, kterou ukradla činí více než 5000,-.
V žádném případě nemá zaměstnavatel právo Vám mzdu zadržovat. Pokud to bude činit i nadále. Obraťte se na inspektorát práce.
Eva Fialová
Dobrý den, od 10.5.2007 jsem v pracovní neschopnosti - rizikové těhotenství. Mám nevyčerpanou dovolenou z roku 2006 - 7 dní. Pracovní neschopnosti budu zřejmě do nástupu na mateřskou dovolenou. Termín porodu 6.1.2008. Co se stane s dovolenou z roku 2006? Budu ji moci vybrat mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou nebo mi propadne? Dále jaký mám nárok na dovolenou za letošní rok 2007, když jsem pracovala jen do 9.5.2007 a poslední vzniká mi nárok na dovolenou v době kdy budu čerpat mateřskou dovolenou? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
nemůže-li zaměstnavatel určit čerpání dovolené do konce příštího kalendářního roku z důvodu čerpání rodičovské dovolené, určí dobu čerpání této dovolené po skončení rodičovské dovolené.
Mateřská dovolená se posuzuje pro účely dovolené jako výkon práce. Doba, po kterou budete na mateřské dovolené se Vám tedy do dovolené započítá. Tuto dovolenou, stejně tak, jako dovolenou, kterou nemáte doposud vyčerpanou, si můžete vybrat po skončení rodičovské dovolené.
Eva Fialová