Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den,
Jsem zaměstnána na hlavni pracovní poměr u společnosti ve, které jsem zároveň jednatelkou. Při žádosti o nemocenskou a následně mateřskou mi OSSZ odmítla dávky vyplácet a zahájili kontrolní šetřeni, z důvodu podezření, že k pojistnému poměru vůbec nedošlo. Veškeré přihlášky máme podané na OSSZ, odvody také zaplacené. Vymlouvají se na to, že jako jednatel společnosti nesmím pracovat u té samé společnosti na hlavní pracovní poměr. Dále je vůbec nezajímá mé předchozí zaměstnání a jejích délka. Řekli mi, se k tomu nesmí v průběhu šetření vyjadřovat, ale že mám počítat s tím že od nich nic nedostanu.
Je tedy pravdou, že jednatel společností v hlavním pracovním vztahu nemá nárok na nemocenské dávky?
Ještě se chci zeptat jeslí mi vznikl nárok na mateřskou, když jsem pracovala u různých zaměstnanců na hlavni pracovní poměr v následujícím období:
- 11.2.2013 – 28.2.2014 – 383 dnu z toho vyloučené období (nemocenská) 131 dnu
- 1.3.2014 – 31.3.2014 – Úřad práce
- 1.42014 – 20.4.2014 – 20 dnu
- 1.5.2014 – 20.6.2014 – 51 dnu více
Odpověď:
Dobrý den,
společníci a jednatelé společnosti s ručením omezeným a komanditisté komanditní společnosti, jestliže mimo pracovněprávní vztah vykonávají pro ni práci, za kterou jsou touto společností odměňováni, a ředitelé obecně prospěšné společnosti, jestliže mimo pracovněprávní vztah vykonávají pro ni práci. Nemocensky pojištění jsou i zaměstnanci. Zákon o obchodních korporacích zákaz souběhu funkce jednatele a zaměstnance v pracovním poměru nezakazuje. O tomto souběhu se však vedou v odborné literatuře spory.
Pokud bylo z Vašeho příjmu odváděno pojistné na nemocenské pojištění, máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Pokud jste byla v předchozích dvou letech před nárokem na PPM účastna na nemocenském pojištění, máte na tuto dávku nárok.
Pokud Vám bude výplata dávky zamítnuta, je možné se proti tomuto rozhodnutí odvolat.
Eva Fialová
Platím 5 let výživné na 1 dítě, se kterým nežiji ve společné domácnosti. V letošním roce jí bylo 18 let a svévolně se rozhodla ukončit studium na střední škole. Můžu požádat soud o ukočení splácení výživného.
Odpověď:
Dobrý den,
tento dotaz nespadá do této právní poradny. Obecně lze říci, že máte vyživovací povinnost do doby, než je dítě schopno se samo živit.
Eva Fialová
Dobrý den, čekám druhé dítě, které by se mělo narodit na přelomu května - června roku 2015. Zajímalo by mě, zda nám vznikne nárok na porodné v roce 2015? Žiji s přítelem, máme každý nahlášené odlišné bydliště, ale bydlíme spolu a posuzují se nám společně příjmy. Přítel pobírá měsíční čistý příjem 12.500 Kč, ze kterého mu je strháváno měsíčně 3552,-Kč na insolvenci. Já pobírám rodičovský příspěvek ve výši 11.500,-Kč. Já i můj první syn máme trvalé bydliště u mých rodičů, avšak náklady na bydlení si hradíme každý sám. Jak se bude posuzovat příjem rozhodný pro nárok na porodné v roce 2015 ? Bude se tam započítávat pouze příjem můj a přítele, nebo i mých rodičů? A pokud se dítě narodí v květnu - červnu, tak se budou posuzovat příjmy za předchozí čtvrtletí tj. za I. čtvrtletí (leden až březen)? To znamená, že vyplacený daňový bonus za rok 2014 vyplacený v dubnu roku 2015 by se nezapočítával do příjmů? Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na porodné je vázán na stanovenou hranici příjmů v rodině, která v kalendářním čtvrtletí předcházejícím kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo, musí být nižší než 2,4násobek životního minima rodiny. Do rozhodného příjmu se nezapočítává rodičovský příspěvek a přídavek na dítě. Pokud sdílíte společnou domácnost se svým přítelem, budou se pro nárok na dávku posuzovat Vaše a partnerovi příjmy.
Eva Fialová
Dobrý den, budu se vracet po rodičovské dovolené do zaměstnání. U firmy jsem před mateřskou pracovala několik let, mám smlouvu na dobu neurčitou a 40 hodin týdně. Nyní při návratu po mě zaměstnavatel vyžaduje podepsání dodatku ke smlouvě o změně pracovní doby na nepravidelnou pracovní dobu v rozsahu 38,75 hodin týdně. Co to pro mě znamená a má na to nárok? Tvrdí že je to celorepublikové nařízení. Předem děkuji za odpověd.
Odpověď:
Dobrý den,
se změnou pracovní smlouvy nemusíte souhlasit. Pokud dodatek ke smlouvě nepodepíšete, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci v rozsahu pracovní doby, kterou máte uvedenu ve smlouvě.
Eva Fialová
Dobrý den, budu se vracet po 3 rodičovské dovolené do zaměstnání. Bohužel není možné abych měla pracovní dobu jako ostatní zaměstnankyně. Jakým způsobem (existuje formulář?) žádat o vhodnou úpravu pracovní doby. Mám možnost konkrétně žádat o pracovní dobu např od 7.30-15.30 a konkrétně třeba minimálně 3x v týdnu ? Předem děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel musí vyhovět žádosti zaměstnance o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, pokud zaměstnavatel pečuje o dítě do 15 let věku a pokud tomu zaměstnavateli nebrání vážné provozní důvody. Konkrétní dobu je možné dohodnout se zaměstnavatelem, tak aby umožňovala Vaší péči o dítě. Žádost doporučuji zaslat zaměstnavateli písemně doporučeným dopisem nebo osobně s potvrzením kopie.
Eva Fialová
Jsem na RD se synem. Má otec nárok na volno v práci na doprovod dítěte k lékaři? Jezdíme několikrát za rok na speciální vyšetření asi 100km, které sama nezvládnu a zaměstnavatel nutí otci dovolenou, že na nic jiného nemá nárok..
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu, a to s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela.
Pracovní volno tedy Vašemu manželovi přísluší a jeho zaměstnavatel jedná tudíž protiprávně.
Eva Fialová
Dobrý den, synovi budou v lednu 3 roky a mě bude končit rodičovská dovolená. Jeho současný zdravotní stav se však zhoršil a lékaři doporučují školku zatím alespoň 1 rok pozdržet. Se zaměstnavatelem jednám o možnosti neplaceného volna. Chci se zeptat, kdyby mi zaměstnavatel nevyhověl, mohu se nějak bránit? Dále existuje možnost, že do školky nebude moci nastoupit ani v příštích letech. Pokud by tato situace nastala, je zaměstnavatel povinen umožnit mi rodičovskou dovolenou i nadále, případně držet mi mé místo?
Moc děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
rodičovskou dovolenou je možné čerpat do tří let věku dítěte. Se zaměstnavatelem se můžete dohodnout na poskytnutí neplaceného volna. Toto je však zcela závislé na dohodě mezi Vámi a zaměstnavatelem.
Eva Fialová
dobry den Mam doma 2 syny rocnik 2011 a2013 rad bych sel na materskou dovolenou misto me pritekyne Jak mam postupovat Predem dekuji za odpoved
Odpověď:
Dobrý den,
oznamte svému zaměstnavateli, že nastupujete na rodičovskou dovolenou. Oznámení učiňte nejlépe písemně s vymezení období, po které budete rodičovskou dovolenou čerpat. Příjemce rodičovský příspěvku změníte na místně příslušeném sociálním odboru Úřadu práce.
Eva Fialová
Dobrý den, 31.3.2015 mi končí RP na druhé dítě(RP a MD na děti navazovaly). Zaměstnavatel na mou pozici ješte před mým odchodem na MD s prvním dítětem přijmul další zaměstnankyni na dobu neurčitou. Mám také na dobu neurčitou.Nyní je situace v podniku taková, že často pracují jen 12H směny - denní+noční,víkendy.Smlouvu mám sepsanou na standartních 40H týdně, s možností až 450H přesčasů ročně.Bylo mi řečeno, že na má pozice je obsazená a nejsou ochotni vyjít mi vstříc alespoň na zavírací dobu školky(6:10-16:30).Můžu se nějak bránit tolika hodinám měsíčně? Velice děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vás po návratu z rodičovské dovolené musí zaměstnávat podle pracovní smlouvy. To znamená, že Vám musí přidělovat práci, kterou máte uvedenu v pracovní smlouvě. Obsazení pozice jiným zaměstnancem zaměstnavatele této povinnosti nezbavuje. Pokud Vám nebude zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy, je to překážka v práci na jeho straně a Vy máte nárok na náhradu mzdy. Zaměstnavatel musí při přidělování zaměstnanců do směn brát v úvahu péči o děti. Zároveň, požádá-li zaměstnanec nebo zaměstnankyně pečující o dítě do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, musí zaměstnavatel této žádosti vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody.
Eva Fialová
Dobrý den,
beru 4-letý rodičovský příspěvek tzv. "po staru" - nárok vznikl před 31.12.2011. Mohu dávat 3-leté dítě do školky na celý den? Podle informací na Vašich stránkách ne: http://materskarodicovska.cz/cz/rodicovska-otec-na-rodicovske-zamestnanec. Podle stránek MPSV ano: http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsky_prisp. Viz poslední odstavec - Ostatní podmínky včetně možnosti umístit dítě do předškolního zařízení bez časového omezení platí pro všechny příjemce stejně.
Odpověď:
Dobrý den, pokud se Ministerstvo práce a sociálních věcí přiklání k tomuto výkladu a řídí se jím i Úřady práce, můžete dávat tříleté dítě do předškolního zařízení bez ztráty nároku na dávku i ve Vašem případě.
Eva Fialová
Dobrý den,
mohla bych Vás požádat o radu, ohledně výše rodičovské v případě, kdy je zaměstnavatelem Armáda ČR? Do dnešní doby se výše rodičovské počítala dle zákoniku práce+ žena dostala příspěvek na bydlení. Nastane podle nově schváleného zákonu o vojácích z povolání, změna ve výši rodičovské? Tedy bude se i nadále vyplácet příspěvěk na bydlení?
Pokud ano, jaký bude plat ženy, která bere částku 23 000 (vč. příspěvku na bydlení)?
Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
podle znění novely, které jsem našla na stánkách Parlamentu ČR Voják má nárok na měsíční služební příspěvek na bydlení ve výši od jednonásobku do dvojnásobku (dále jen „koeficient“) částky 3 000 Kč podle kategorie obce výkonu služby a podle počtu obyvatel žijících v této obci. Výše služebního příspěvku se zvyšuje za každého člena rodiny o 300 Kč, maximálně však o 1 200 Kč. Příspěvek na bydlení není součástí služebního platu. Rodičovský příspěvek se poskytuje podle zákona o státní sociální podpoře. Rodičovského příspěvku se novela zákona o vojácích z povolání netýká.
Eva Fialová
Dobrý den, čerpání dávek "Rodičovský příspěvek" jsem měla nastaveny na 2 roky, tj. v dubnu 2014 mi přišla poslední dávka. Od října 2014 (dcera má 2,5 roku) se chci vracet zpět do původní práce, kde jsem měla podepsanou smlouvu na dobu neurčitou. Zaměstnavatele jsem o tomto rozhodnutí informovala několikrát od června 2014 ústně - telefonickou domluvou. Ted mi zaměstnavatel říká, že se mnou nepočítá, neboť jsem písemně neoznámila délku čerpání rodičovského příspěvku. Je tedy povinnost oznamovat zaměstnavateli nástup do práce písemnou formou a pokud ano, je daná nějaká doba (1 měsíc?) od oznámení požadovaného nástupu a skutečným nástupem do zaměstnání? Děkuji Alena
Odpověď:
Dotaz byl zodpovězen v rámci telefonické právní poradny.
Eva Fialová
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,zda je zaměstnavatel povinen mi poskytnout práci na částečný úvazek,v mém případě 0,5,i když budu pobírat rodič.příspěvek.Pracuji ve zdravotnictví a paní vrchní mi řekla,že se po MD mohu vrátit,ale pouze na plný úvazek.Děkuji moc za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
při pobírání rodičovského příspěvku se výdělek příjemce nesleduje. Pokud požádáte zaměstnavatele o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, je zaměstnavatel povinen Vaší žádosti vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody, které musí přesně specifikovat.
Eva Fialová
Dobry den, jsem na rodicovske dovolene, zaroven pracuji jako zamestnanec na hlavni a jako OSVC na vedlejsi prac. pomer. Mam jako OSVC narok na rodicovsky prispevek nebo budu muset cinnost ukoncit ci posleze rodicovsky prispevek vratit? Dekuji za odpoved, hezky den.
Odpověď:
Dobrý den,
na rodičovský příspěvek máte nárok jako zaměstnankyně i jako OSVČ. Výdělek příjemce dávky se nesleduje. Výdělečnou činnost přerušovat nemusíte.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem na RD. V květnu 2015 se mám vrátit do zaměstnání, zatím jsem nesehnala školku a ráda bych si vzala neplacené volno a nastoupila až v září nebo říjnu. Pokud zaměstnavatel schválí neplacené volno, bude mi povinen přidělit po návratu stejnou prac. pozici? Měla bych si nechat písemně potvrdit tuto možnost se potom vrátit na stejné prac. místo a jak žádost formulovat? Nebo je lepší nastoupit po rodičovské dovolené a neriskovat, že mi zaměstnavatel pak nevyjde vstříc? Na mém místě po dobu RD pracuje dočasná prac. síla po dobu mé nepřítomnosti, která je před důchodem. Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám po skončení rodičovské dovolené může, ale nemusí poskytnou neplacené volno. Pokud Vám ho poskytne, nechte si ho potvrdit písemně. Po skončení neplaceného volna máte nárok na to, aby Vám zaměstnavatel přiděloval práci podle Vaší platné pracovní smlouvy.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem na RD. PP mám na dobu neurčitou. K 25.4.2015 bych se měla vrátit do prac.poměru. Během RD, došlo k prodeji celé firmy - změny majitele /což vím z doslechu - oficiální cestou jsem nebyla informována/. Z doslechu vím, že mě nový majitel již nebude chtít zaměstnat a bude chtít ukončit PP.
Můj dotaz zní - kdy a jakou formou mám informovat firmu o svém návratu do PP, jaké kličky v zákoně na mě může můj nový zaměstnavatel použít / budu požadovat 2 měsíční výpovědní lhůtu a 3násobek odškodného prům.platu/??? Na koho se mám v případě neshod obrátit ... ombudsmen atd.??? Moc děkuji za informaci.
Odpověď:
Dobrý den,
je třeba rozlišit dvě situace: 1) zda došlo o převod zaměstnanců z jednoho zaměstnavatele na jiného. V takovém případě dochází k převodu práv a povinností a Vy budete zaměstnaná u nového zaměstnavatele. Pokud u tohoto zaměstnavatele nastanou organizační změny, může s Vámi ukončit pracovní poměr výpovědí z důvodu nadbytečnost, ale až po skončení rodičovské dovolené.
2) Pokud k převodu nedošlo, jste stále v pracovním poměru u původního zaměstnavatele, který Vám do ukončení rodičovské dovolené může dát výpověď pouze z důvodu zrušení nebo přemístění. V obou případech máte nárok na dodržení dvouměsíční výpovědní doby a na odstupné.
Eva Fialová
Dobrý den,
momentálně jsem s prvním dítětem na RD a pobírám i rodičovský příspěvek. Nyní mi zaměstnavatel nabídl, abych pro něj pracovala na částečný pracovní úvazek během RD. Ale plánujeme druhé dítě. Pokud bych tedy od příštího měsíce začala pracovat na částečný úvazek, z čeho by se mi pak počítala Peněžitá pomoc v mateřství? Ze stejného základu jako první PPM nebo z platu, co bych dostávala za částečný úvazek?
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství.
Eva Fialová
Dobry den,
pracuji jako akademicka pracovnice a mam smlouvu na dobu neurcitou na plny uvazek. Po materske dovolene pri soucasnem cerpani rodicovnskeho prispevku bych se hned rada vratila do prace na plny uvazek. Chtela jsem se zeptat, zda mne zamestnavatel musi vzit zpet na plny uvazek (jak mam ve smlouve) nebo ho muze z duvodu predpokladaneho mensiho poctu studentu v predmetu, ktery vyucuji, snizit? Pokud chci ponechat cely uvazek, je povinen mne ho zachovat a pridelit mi napr. jeste vyuku v jinem predmetu, tak aby byla naplnen pocet tzv. studentohodin, podle kterych se u nas vyse uvazku ridi? Dekuji moc za odpoved.
Odpověď:
Dobrý den,
na akademické pracovníky se vztahuje zákoník práce. Podle zákoníku práce Vám zaměstnavatel po ukončení rodičovské dovolené musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Po návratu z mateřské dovolené Vám dokonce musí přidělit stejné pracovní místo (stejnou "židli"). Pokud pro Vás zaměstnavatel nemá práci podle Vaší pracovní smlouvy, máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.
Eva Fialová
Dobrý den, mám otázku, po 3 letech se vracím ke svému původnímu zaměstnavateli ,kde jsem byla před nástupem na mateřskou zaměstnána cca 6 let a v průběhu těchto let, se pokaždé na konci provního čtvrdletí navyšoval plat cca o 100-200 Kč ( říkalo se tomu inflace). A má otázka zní, mám nárok na tuto takzvanou inflaci i za předchozí roky kdy jsem byl ma rodičovské, měl by mi to zaměstnavatel dorovnat jako kdybych v práci byla, nebo ne?
Mnohokrát děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel má povinnost stejně odměňovat zaměstnance za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty. Pokud zaměstnavatel zvyšoval mzdu zaměstnancům vykonávajícím stejnou práci nebo práci stejné hodnoty, měl by Vaši mzdu rovněž zvýšit.
Eva Fialová
13. 9. nastupuji na mateřskou dovolenou 6 týdnů před plánovaným porodem. Mohu prosím hned po nástupu na mateřskou dovolenou podepsat dohodu o provedení práce (pouze na pár hodin týdně, podmínky DPP znám)? Nepřijdu tím v období před porodem a v šestinedělí po porodu o příspěvek v mateřství? Před několika týdny jsem dostala informaci od pracovního ombudsmana, že smlouvu uzavřít mohu a o PPM nepřijdu. Informace, které jsem dostala nyní, se však liší. Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
z odměny z dohody o provedení dohodu se odvádí nemocenské pojištění, pokud odměna přesahuje částku 10.000 Kč. na PPM budete mít nárok z titulu nemocenského pojištění z pracovního poměru na základě pracovní smlouvy.
Eva Fialová