Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Mii | 23.11.2014 20:13:12 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda má zaměstnavatel povinnost mi držet ppracovní místo při rodičovské dovolené (po dobu 3 let) i v případě, že během tohoto období změním trvalý pobyt kvůli stěhování za otcem dítěte, který pracuje na druhé straně ČR, ale do budoucna zvažujeme návrat do mého místa pobytu a kde mám i dobré zaměstnání. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste neukončila pracovní poměr, musí Vám zaměstnavatel po návratu z rodičovské dovolené přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Místo, kde během rodičovské dovolené pobýváte, na této povinnosti zaměstnavatele nic nemění.

Eva Fialová

Kristýnka | 19.11.2014 21:59:01 

Dobrý den,
nedávno jsem zaslechla informaci, že existuje možnost, aby otec trávil s dítětem a svou partnerkou šestinedělí - je pravda, že zaměstnavatel musí v tomto případě přání otce vyslyšet a po dobu šestinedělí jej uvolnit z práce? Popř. jedná se o neplacené volno či "dovolenou"? Děkuji za odpověď....

Odpověď:

Dobrý den,
otec dítěte může podle zákoníku práce čerpat rodičovskou dovolenou. Po dobu, kdy je zaměstnankyně na mateřské dovolené, tedy od porodu do 22. týdne od porodu, je zaměstnanec chráněn zákoníkem práce stejně jako zaměstnankyně na mateřské dovolené. Tj. zaměstnavatel mu po skončení této rodičovské dovolené musí přidělit stejnou práci na stejném pracovišti. Po uplynutí 22. týdne po porodu do 3 let věku dítěte může zaměstnankyně a zaměstnanec čerpat rodičovskou dovolenou. Oficiálně se tato rodičovská dovolená zaměstnance nazývá rodičovskou dovolenou v rozsahu doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou. Zaměstnavatel nesmí zaměstnanci v čerpání rodičovské dovolené bránit. Dávku peněžité pomoci v mateřství a rodičovský příspěvek však může čerpat pouze jeden z rodičů.

Eva Fialová

Pavla | 19.11.2014 09:51:39 

Dobrý den, ráda bych v průběhu rodičovské dovolené nastoupila ke svému zaměstnavateli na částečný úvazek. Přišla bych tím o rodičovský příspěvek? Pokud by zaměstnavatel nechtěl umožnit zkrácený úvazek, je to bráno jako stejná situace dle § 241 Zákoníku práce? Kdy je vhodné informovat zaměstnavatele, že zvažuji tento postup? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
nástupem do práce Vaše rodičovská dovolená končí. Na rodičovský příspěvek máte nárok, pokud splníte podmínku celodenní osobní péče o dítě. Od dvou let se nesleduje docházka dítěte do předškolního zařízení.
Zaměstnavatel musí vyhovět Vaší žádosti o kratší pracovní dobu, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody.

Eva Fialová

Pavla | 16.11.2014 22:48:17 

Dobry den,pred nástupem na MD jsem se domluvila se zaměstnavatelem na návratu na původní pracovní pozici po skončení MD na zkráceny uvazek. Nyní, dva mesice pred koncem MD, mne zaměstnavatel nechce přijmout zpět na 20 hod/tyden.Chce,abych pracovala min.24 hod/tyden a byla každodenně na pracovním emailu a telefonu. Jak se mohu bránit? Pracuji v bance na pozici bankovního poradce. Muze mne zaměstnavatel převést na jinou pozici?

Odpověď:

Dobrý den,
po skončení mateřské dovolené je zaměstnavatel povinen zařadit Vás na Vaše původní práci a pracoviště. Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, má zaměstnavatel povinnost přidělovat Vám práci podle pracovní smlouvy.
Současně požádáte-li o kratší pracovní dobu, nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, má zaměstnavatel povinnost Vaší žádosti vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné pracovní důvody. Pokud není možné, abyste vykonávala práci 24 hodin týdně, musí zaměstnavatel odůvodnit vážnými provozními důvody odůvodnit, proč Vám nemůže práci v rozsahu 20 hodin týdně přidělovat.
Mimo pracovní dobu nejste povinna reagovat na pracovní emaily a telefonáty, pokud nemáte pracovní pohotovost.

Eva Fialová

Tanja | 14.11.2014 22:18:11 

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, vracela jsem se (v říjnu 2014) po rodičovské dovolené zpět do práce. Tam na mě čekalo písemné sdělení, že mi mění pracovní smlouvu z vedoucí prodejny - prodavačka (druh práce podle prac. smlouvy, smlouva na dobu neurčitou) pouze na prodavačku. Podle zaměstnavatele se jedna o alternativní druh práce. Má právo zaměstnavatel mi takto změnit pracovní smlouvu? Vymezit mi pouze druh práce prodavačka? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
Váš zaměstnavatel Vám musí přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Po návratu z rodičovské dovolené Vám tudíž musí přidělovat práci na pozici vedoucí prodejny - prodavačka. Pokud by Vám byla přidělována práce pouze na pozici prodavačka, byl by tento postup v rozporu se zákoníkem práce.

Eva Fialová

gaba | 14.11.2014 10:34:03 

Dobry den,

chcela som sa opytat, aky je postup v nasledujucej situacii: V pripade, ze by som pocas materskej/rodicovskej pracovala na dohodu (napln prace by bola ina ako napln mojej beznej prace), ovplyvnilo by to vypocet rodicovskej, resp. vypocet dalsej materskej v pripade, zeby som pocas prvej rodicovskej otehotnela?

Dakujem za odpoved

Odpověď:

Dobrý den,
u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. Výše Vaší PPM se bude posuzovat v závislosti na výši výdělku, kterého jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou.

Eva Fialová

šárka | 12.11.2014 10:21:03 

Dobrý den, jsem OSVČ a neplatila jsem si nemocenskou a jsem těhotná, moje účetní mi řekla, že na mateřskou má nárok i muj manžel (tím nemyslím, že by se staral doma o dítě, ale čerpal by se tento příspěvek na něj), je to možné? muj manžel je zaměstnancem MZV...pokud by to nešlo, tak jediná moje možnost je hned začít čerpat rodičovské dávky? a při těch rodičovských dávkách je nutné pozastavit moji živnost? děkuji mnohokrát.

Odpověď:

Dobrý den,
Váš manžel by mohl čerpat peněžitou pomoc v mateřství, pokud by přestal vykonávat činnost, ze které je v současné době nemocensky pojištěn. Tzn. musel by nastoupit na rodičovskou dovolenou a uzavřít se zaměstnavatelem dohodu o pracovní činnosti nebo o provedení práce s jiným druhem činnosti, než jaký má uveden v pracovní smlouvě. Pokud nemáte nárok na PPM, budete od porodu čerpat rodičovský příspěvek. Pokud zajistíte celodenní osobní péči o dítě, můžete svou živnost nadále vykonávat.

Eva Fialová

Honza | 6.11.2014 14:55:16 

Dobrý den, od 1.12.2014 chci nastoupit na mateřskou dovolenou a čerpat PPM, splňuji všechny podmínky a s manželkou jsme se takto dohodli. Když to nyní oznámím zaměstnavateli, vztahuje se na mě ochranná doba nebo mi zaměstnavatel může dát výpověď? Díky za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
ochranná doba se na Vás vztahuje již od začátku těhotenství. Mateřská dovolená je překážka v práci na straně zaměstnance. O překážkách v práci by měl zaměstnanec zaměstnavatele bezodkladně informovat.

Eva Fialová

Martin Macháček | 5.11.2014 20:51:03 

Dobrý den,
potřebuji poradit v následující situaci: Loni se nám s manželkou narodil syn. Manželka nebyla před porodem zaměstnaná - nenastoupila tedy na mateřskou dovolenou. Zažádali jsme až o rodičovský příspěvek, který byl stanoven z mého platu (jsem zaměstnaný). Čerpání jsme si nastavili na 22 měsíců, ale s malým zůstala doma manželka a pobírala rodičovský příspěvek. 22 měsíců právě skončilo. Může manželka ještě zůstat doma s malým na rodičovské dovolené, tak aby za ni sociální a zdravotní odváděl stát až do 3 let dítěte? Jaký je postup? Dnes byla na úřadu práce, ale moc jí neporadili. Děkuji za odpověď.

S pozdravem
Martin Macháček

Odpověď:

Dobrý den,
za pojištěnce, který pečuje o dítě do 7 let věku, hradí pojistné na zdravotním pojištění stát. O ukončení čerpání rodičovského příspěvku informujte zdravotní pojišťovnu. Péče o dítě do 4 let věku se považuje za náhradní dobu sociálního pojištění pro účely výpočtu důchodu.

Eva Fialová

Prcek | 5.11.2014 02:03:02 

Dobry den, pracuji jako servirka, zamestnavatel na me bere dotaci od zari, pracuji na HPP, ale chteli bychom s pritelem prcka, je mi jasne, ze az otehotnim budu muset na nemocenskou, a chci se zeptat, porusi zamestnavatel nejak tu dotaci, bude to muset vracet, budu mit narok na materskou kdyz jsem tam na HPP od zari? Muze me vyhodit? A nebo me nutit tam dal pracovat? Co kdyz nebude chtit at jdu na nemocenskou a bude me vydirat tim, ze kvuli me krachne kdyz mi budu na nemocenske? Asi je to vice otazek, ale nechci nechat nic nahode, dekuju za odpoved

Odpověď:

Dobrý den,
zda zaměstnavatel bude muset vracet dotaci předpokládám od Úřadu práce záleží na typu dotace a smlouvy s Úřadem práce. V době těhotenství nebo v době pracovní neschopnosti jste v ochranné době a zaměstnavatel Vám nesmí dát výpověď. Pokud Váš stav lékař ohodnotí takovým způsobem, že budete mít nárok na nemocenskou, nemůže Vás zaměstnavatel nutit pracovat.

Eva Fialová

Tereza | 4.11.2014 20:28:04 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na vyplácení mateřské, popř. neschopenky. Před půl rokem jem dva roky byla zaměstnaná, potom jsem dala výpověď a plynule přešla do současného zaměstnání, ve kterém jsem cca půl roku. S manželem bychom chtěli dítě, ale netušíme, na co bychom měli nárok. 31.12.2014 - tento rok mi končí smlouva (smlouva na dobu určitou). Kdybych otěhotněla před skončením smlouvy a od prvního dne těhotenství byla na rizikovém těhotenství, budu mít nárok na vyplácení neschopnosti a po porodu na mateřskou, i když v té době již budu nezaměstnaná z důvodu ukončení smlouvy? A pokud otěhotním před ukončením smlouvy a dál už mi jí zaměstnavatel neprodlouží (nebudu - li na rizikovém těhotenství), na co budu mít nárok v průběhu těhotenství bez práce a po porodu?

Děkuji předem za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
pokud budete v době ukončení pracovního poměru na nemocenské, budete pobírat tyto dávky i nadále. Na peněžitou pomoc v mateřství byste měla nárok, pokud byste ji začala čerpat v ochranné době 180 dnů po skončení pracovního poměru. Po ukončení pracovního poměru se zaregistrujte na Úřadu práce. Budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Po porodu budete čerpat rodičovský příspěvek.

Eva Fialová

Piffrement@seznam.cz | 3.11.2014 12:02:11 

Po skonceni materske chtela bych se vratit do prace na castecni uvazek ,zamestnavatel ale nema pro me prace na CU a duvod neuvadi,pracuju jako ucetni v velka americka firma ,mam pravo na castecni uvazek nebo ne? Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel musí vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu vážné provozní důvody. Vážnými provozními důvody jsou podle judikatury ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele.

Eva Fialová

renda | 2.11.2014 21:47:04 

Pracuji na částečný úvazek za 4000,-.7.11.2014 nastupuji na mateřskou.termín porodu 19.12.2014 zajímalo by mě kolik budu brát peněz před porodem a kolik po porodu jestli pouze těch 70%.Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
výše peněžité pomoci v mateřství činí 70% redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Denní vyměřovací základ se u PPM zjistí tak, že se započitatelný příjem zúčtovaný v rozhodném období, kterým je zpravidla období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém zaměstnankyně nastoupila na mateřskou dovolenou, dělí počtem započitatelných kalendářních dnů připadajících na toto rozhodné období. Takto stanovený průměrný denní příjem podléhá redukci, která se u PPM provede tak, že částka do první redukční hranice se počítá 100%, z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60%, z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice se počítá 30% a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží.

Eva Fialová

Evina | 31.10.2014 10:33:17 

Měla bych se vrátit do práce po rodičovske dovolene.. Moje původní vedouci pozice je obsazena. Zaměstnavatel mi nabídl nižší pozici s výrazne nižším platem, navíc ani to není jisté. O obsazení pozice chtějí rozhodnout az kratce před skončením RD. Zda se mi to dost nefer. Mají na takové jednání právo? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí po skončení čerpání rodičovské dovolené přidělovat práce podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, protože tuto práci např.i zastává jiný zaměstnanec, je to překážka na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Pokud máte platovou třídu uvedenu v pracovní smlouvě, nemůže zaměstnavatel Vaši platovou třídu měnit.

Eva Fialová

Linda | 30.10.2014 14:07:21 

Dobrý den, v říjnu 014 jsem si prodloužila rodičovskou dovolenou ze 2 na 3 roky a chci si u stejného zaměstnavatele přivydělat neboť už nebudu pobírat rodič. příspěvek. Chci pracovat na dohodu o provedení práce. Zároveň se pokoušíme o 2. dítě. Když bych nastoupila v době RD na mateřskou, budu mít nárok na PPM a RP. A když bych po skončení RD nastoupila do práce na pol. prac. úvazek u stejného zaměstnavatele, z čeho se bude PPM vypočítávat? Z částky před 1. mateřskou n. z částky z polo. úvazku. děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
se zaměstnavatelem můžete uzavřít dohodu o provedení práce. V této dohodě musí být sjednán jiný druh práce než jaký máte uveden v pracovní smlouvě. Se zaměstnavatelem může uzavřít časově omezený dodatek k pracovní smlouvě. PPM se Vám bude počítat z vyměřovacího základu, kterého jste dosahovala před první mateřskou dovolenou, pokud Vaše mzda z práce na částečný úvazek nebude vyšší.

Eva Fialová

Petra | 27.10.2014 16:15:09 

Dobrý den,
můj nejmladší syn měl v květnu 3roky a od září navštěvuje MŠ. Ve stejné MŠ jsem od září nastoupila na poloviční úvazek jako asistent pedagoga. Můj dotaz se týká příspěvku RD, který jsem původně měla pobírat do 4let věku dítěte. Náleží mi i nadále, přestože jsem nastoupila do práce a syn do školky? Existují nějaké podmínky, které je třeba dodržet, pokud chci příspěvek pobírat? Musím jako zaměstnanec někde nahlásit změny = nástup do zaměstnání? Děkuji za odpověď, Petra

Odpověď:

Dobrý den,
od 2 let věku dítě se pro nárok na rodičovský příspěvek docházka do předškolního zařízení nesleduje. Zaměstnavatel po Vašem nástupu do práce posílat přehledy výdělku zaměstnance pro účely zdravotního a sociálního pojištění.

Eva Fialová

Romca | 24.10.2014 21:44:11 

Dobrý den,před rokem a pul ještě na rodičovské se mi vychylil obratel,nemohla jsem se vratit do prace,nebyla jsem ze začátku schopna ani chodit.Marodim přesně pul roku a včera mi doktor řekl, ze se mám do 20 dnu rozmyslet co semnou bude,marozeni už mi prý neprodlouzi.Mám velké problemy,zvládam třetinu toho co dříve.Pokud mi marozeni neprodlouzi a nebudu se moct vratit do prace,protože nezvladam a dostanu výpověď co mám prosím vás dělat? Mám tři děti. Budu si muset platit sociální a zdravotní pojištění sama?Děkuji moc za odpověď. R

Odpověď:

Dobrý den,
požádejte svého zaměstnavatele o změnu pracovní smlouvy tak, abyste nový druh práce mohla vykonávat i s vaší zdravotní indispozicí. Pokud dostanete výpověď, protože již nejste podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb schopna vykonávat práci podle pracovní smlouvy, obraťte se na Úřad práce v místě vašeho bydliště, a to do 8 dnů od skončení pracovního poměru.

Eva Fialová

Lucie | 24.10.2014 13:41:03 

Jsem v prac. poměru na rodičovské dovolené. Po předchozí ústní domluvě se šéfkou se chci vrátit zpět do práce (po 2 letech) kvůli penězům. Rodič. příspěvek varianta 2 roky. Šéfka chce abych si rod. dovolenou prodloužila o 6m a u toho u ní pracovala. Lze to legálně? Tedy - být na rodičovské dovolené, pracovat u stejného zaměstnavatele a dostávat peníze na ruku bez smlouvy?Popř. jak to ošetřit (např. dohoda o výpomoci?) aby to legální bylo? Aby z toho nebyly problémy na obou stranách šéfky i mé (např.daně, soc. a zdrav. pojištění, důchod)?Děkuji L

Odpověď:

Dobrý den,
pokud nastoupíte opět do práce a budete vykonávat stejný druh práce pro stejného zaměstnavatele končí Vaše čerpání rodičovské dovolené. Se zaměstnavatelem nemusíte uzavírat jinou smlouvu, protože Vaše stávající smlouva platí. Pokud budete pro zaměstnavatele vykonávat jinou práci, můžete vykonávat tuto práci na základě dohody o provedení práce nebo pracovní činnosti. V tomto případě Vaše rodičovská dovolená nekončí. Z Vašeho výdělku se bude odvádět nemocenské, sociální a zdravotní pojištění, pokud Váš výdělek přesáhne částku 2.500 Kč měsíčně v případě pracovní smlouvy a dohody o pracovní činnosti. Z výdělku na základě dohody o provedení práce se pojištění platí, pokud tento výdělek přesáhne částku 10.000 Kč měsíčně.

Eva Fialová

Petra | 19.10.2014 10:02:59 

Dobrý den, pobírala jsem mateřskou na první dítě v určité výši. Mateřská mi před necelým rokem skončila a já teď chodím jen na brigády, protože stále nemohu najít stálý pracovní poměr s pružnou pracovní dobou. Jsem samoživitelka. Kdybych náhodou plánovala v nejbližší době další dítě, znamená to, že nemám nárok na peníze nebo se to počítá i z brigád? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství vzniká, pokud jste nemocensky pojištěna a splňujete podmínku nemocenského pojištění v posledních dvou letech před nástupem na tuto dávku. Nemocensky pojištěna jste z dohody o provedení práce v každém měsíci, kdy Váš výdělek převýší 10.000 Kč a z dohody o pracovní činnosti, pokud Váš výdělek bude vyšší než 2.500 Kč. I pokud nebudete nemocensky pojištěná a nevznikne Vám nárok na PPM, budete ode dne porodu pobírat rodičovský příspěvek.

Eva Fialová

Martikov | 16.10.2014 13:44:04 

Dobrý den,čeká mě návrat do práce po druhé rodičovské dovolené, která navázala na tu první.Smlouvu mám na dobu neurčitou.V zaměstnání proběhla org. změna (došlo k přejmenování prac. pozic a úpravě náplně práce a zaměstnancům bylo nabídnuto odstupné).Co mě čeká po návratu do práce? Mám i já nárok na odstupné, pokud novou smlouvu nepodepíši?Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
přejmenování pracovních pozic a úprava náplně práce neznamená, že zaměstnavatel provedl organizační změny, v důsledku kterých byste se stala nadbytečnou. V případě výpovědi byste mohla do dvou měsíců od skončení pracovního poměru podat na zaměstnavatele žalobu o neplatnost výpovědi. Zaměstnavatel by u soudu musel organizační změny prokázat. Pokud byste nepodepsala novou pracovní smlouvu nebo dodatek k pracovní smlouvě a zaměstnavatel by Vám dal výpověď z organizačních důvodů, máte nárok na odstupné.

Eva Fialová

| 1 | .. | 33 | | 35 | | 37 | .. | 119 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect