Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Zdeněk | 15.12.2014 01:18:01 

Dobrý den
S manželkou, která je na RD se pokoušíme o druhé dítě. I když se nám zadaří, tak už s mateřskou dovolenou nenaváže na RD a vzhledem ke zdravotním problémům, které měla u prvního dítěte, předpokládám že ji doktor napíše rizikové těhotenství. Může zaměstnavatel ukončit pracovní poměr sjednaný na dobu neurčitou v období rizikového těhotenství, tudíž v pracovní neschopnosti. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
těhotné zaměstnankyně jsou v tzv. ochranné době. Zaměstnavatel jim až na výjimky (rušení zaměstnavatele, jeho přemístění) nesmí dát výpověď.

Eva Fialová

Lenka | 11.12.2014 19:53:17 

Dobrý den.Chtěla bych se zeptat,mužu z rodičovske dovolené po 3 letech, hned nastoupit na neschopenku?Děkuji za odpověd Lenka

Odpověď:

Dobrý den,
i po rodičovské dovolené můžete na neschopenku.

Eva Fialová

Jitka | 9.12.2014 09:57:03 

Dobrý den, v lednu mi končí rodičovská dovolená,má pozice je zrušená, jaký je nárok na odstupné? 2+3 měsíce? když mi dají výpověď v prosinci, platí to od ledna?do kdy musí být dohoda podepsána? měsíc před nástupem?děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
dohoda a výpověď jsou dva odlišné způsoby ukončení pracovního poměru. Výpověď Vám zaměstnavatel může dát až po skončení rodičovské dovolené, tedy v lednu. Výpovědní doba začíná běžet následující kalendářní měsíc po doručení výpovědi. Pracovní poměr končí koncem dvouměsíční výpovědní doby.
Dohodu o rozvázání pracovního poměru můžete uzavřít kdykoliv. S jakýmkoliv dnem ukončení pracovního poměru.

Eva Fialová

Vendula | 5.12.2014 21:24:13 

Dobrý den,
čerpám třetím rokem rodičovskou dovolenou, zároveň jsem však udělala konkurz do nového zaměstnání, kde mám půlúvazek (a prac. smlouvu na tři roky). Ráda bych věděla, zda v případě otěhotnění s druhým dítětem, budu mít nárok, aby mi nový zaměstnavatel držel stávající místo (půlúvazek) a zda mi vznikne nárok na PPM (pracuji nyní na půl úvazku již půl roku). Děkuji za odpověd.

Odpověď:

Dobrý den,
z Vašeho dotazu není zřejmé, zda jste ukončila stávající pracovní poměr. Pokud budete v případě druhé peněžité pomoci v mateřství v pracovním poměru u novéjo zaměstnavatele, bude se Vám peněžitá pomoc v mateřství vypočítávat z výdělku u nového zaměstnavatele.

Eva Fialová

Michala | 5.12.2014 11:53:04 

Hezký den, dcera bude mít začátkem ledna 015 2 roky, vracím se do práce, původně jsem měla plný úvazek, nyní bych chtěla pracovat jeden den z domova a o hodinu si posunout pracovní dobu, nebo bych přistoupila na 80 %. Zaměstnavatel se mnou počítá, ale nechce mi vyhovět s prací s domova, i když to interní politika dovoluje a provozní překážka to není. Jaké mám nyní možnosti vzhledem k tomu, že leden je za dveřmi?

Odpověď:

Dobrý den,
to, zda můžete pracovat z domova určuje zaměstnavatel. Zaměstnavatel ovšem vnitřními předpisy může určit, kdy a za jakých podmínek má zaměstnanec na práci z domova nárok. Zaměstnavatel rovněž musí dodržovat zásadu rovného zacházení se zaměstnanci.

Eva Fialová

Simona | 4.12.2014 19:45:03 

Dobrý den,
prosím o radu. Můj přítel nastoupil od 7. týdne věku dítěte na mateřskou dovolenou (od 8. 10. 2014). Naskytla se mu nová pracovní nabídka, která je ale podmíněna živnostenským listem. Chtěla bych se zeptat, zda je možné aby dal výpověď v práci a dále pobíral mateřskou, popřípadě aby si zařídil ŽL, tedy měl další příjem z "podnikání", byl stále zaměstnán - minimálně po dobu dvouměsíční výpovědní lhůty a dále pobíral mateřskou, která by měla trvat do 10. 3. 2015...? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
skončení pracovního poměru nebude mít na výplatu peněžité pomoci v mateřství vliv.

Eva Fialová

Lenka | 3.12.2014 14:42:26 

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat nastoupila jsem po rodičovské dovolené do zaměstnání ale jelikož mám směnný provoz a dceři jsou 2 roky při mé odpolední směně nemám odpoledne hlídání. Zaměstnavatel mi nechce dát nastavit pouze ranní směny. Kolegyně v práci mi poradila že mám sepsat písemnou žádost a předat ji zaměstnavateli. A já bych se chtěla zeptat jestli je to opravdu pravda a jak by měla žádost vypadat? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o dítě do 15 let věku o vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Žádost podejte u zaměstnavatele písemně přímo na podatelně nebo doporučeným dopisem.

Eva Fialová

Iffule | 3.12.2014 08:59:04 

Dobrý den, pracovala jsem u zaměstnavatele 2 roky, smlouva na dobu určitou. V únoru se mi stal úraz, který musel být řešen operativně, byla jsem v PN, v této době (duben) mi zaměstnavatel neprodloužil smlouvu a tudíž jsem byla na ÚP a v červenci jsem nastoupila zpět do stejné společnosti,smlouva opět na dobu určitou. Nedávno jsem zjistila, že jsem těhotná. Jak to bude s nárokem na PPM?Děkuji mnohokrát za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
na peněžitou pomoc v mateřství budete mít nárok, pokud budete nemocensky pojištěná a splníte podmínku 270 dnů trvání nemocenského pojištění v posledních dvou letech před započetím čerpání PPM.

Eva Fialová

Mihaila | 3.12.2014 00:33:44 

Dobrý den, mám dotaz ohledně PPM a RP. Jsem zaměstnaná, ale nemám nárok na PPM. Přítel nárok má, takže chceme PPM přes něj. Poté vypočítat RP z jeho vyměřovacího základu, aby byl na co nejkratší dobu. Dotaz zní co se mnou. Já budu do konce šestinedělí na nemocenské z důvodu porodu. Poté nastoupím na mateřskou dovolenou? Nebo na rodičovskou dovolenou nebo do práce? Přítel tedy bude od 7.týdne na mateřské a pobírat PPM, mohu já být zároveň na rodičovské? Velmi Vám děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
po dobu, kde bude otec dítěte na rodičovské dovolené a bude pobírat peněžitou pomoc v mateřství, můžete čerpat mateřskou dovolenou bez nároku na PPM, nebo mateřskou dovolenou čerpat nemusíte a můžete vykonávat práci.

Eva Fialová

Jana | 1.12.2014 22:37:28 

Dobry den, mam 11ti mesicni dite, cerpam 2 lety rodicovsky prispevek, tj. 11500 mesicne. V cervenci mam termin druheho porodu, ca nekdy v cervnu 2015 tedy zacnu cerpat PPM a mela bych ukoncit rodicovsky prispevek. Jelikoz bude castka ale nevycerpana (prvnimu diteti nebudou v te dobe jeste 2roky), mohl by si o ni zazadat do plneho vycerpani otec ditete, kdyz pracuje na plny uvazek? Dekuji,

Odpověď:

Dobrý den,
rodičovský příspěvek náleží rodiči v souvislosti s péčí o dítě, které je v rodině nejmladší. Peněžitá pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek nelze pobírat dohromady. Až Vám začne být vyplácena PPM, výplata rodičovského příspěvku bude ukončena bez ohledu na nevyčerpanou částku, a to i kdyby byl příjemcem příspěvku otec dítěte.

Eva Fialová

Zuza | 30.11.2014 23:52:50 

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli se mohu vrátit na rodičovskou dovolenou, když jsem ji ukončila k lednu 2014 a vrátila se do zaměstnání. Manžel místo mě zůstal doma s dítětem a rodičovská dovolená mu bude končit v lednu 2015. Je možné, abych znovu od února 2015 nastoupila na rodičovskou dovolenou a zůstala s dítětem ještě 1 rok doma do věku 3 let? Prosím poraďte, jestli je to možné a co je potřeba pro to udělat. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
rodičovskou dovolenou můžete ukončit a do 3 let věku dítěte na ni opět nastoupit. Tuto skutečnost oznamte zaměstnavateli.

Eva Fialová

Iveta | 28.11.2014 22:10:38 

Dobry den, hrozi mi výpověď ze zaměstnání. Neumoznili mi zaměstnavatel ve dvou měsíční lhůtě pracovat, mam narok na vyplaceni dvou mesicnich plátů a tři měsíčního odstupneho? A zjistim li,že jsem těhotna ve dvou měsíční výpovědní lhůtě nebo před ni, výpověď stále plati nebo se ruši a ja dostanu penize az po rodicovske dovolene? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
pokud pro Vás zaměstnavatel nemá ve výpovědní době práci, je to překážka na jeho straně a Vám po tuto dobu náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Pokud v průběhu výpovědní doby otěhotníte, výpovědní doba se přerušuje a bude pokračovat až Vašim návratem po rodičovské dovolené.

Eva Fialová

Markéta | 28.11.2014 11:50:54 

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, dcera se narodila 15.3.2013, u svého zaměstnavatele jsem podepsala větu, že budu doma do věku tří let dítěte. Tzn, že do 15.3.2016. Pracovní poměr mám ale na dobu určitou, to jest do 31.12.2015, chci se zeptat, pak bych se nemohla vrátit k původnímu zaml.? Protože mi to unikne o 2,5 měsíce. Jaké mám v tomto případě práva? Je možné nastoupit v průběhu října 2015? A kdybych se chtěla vrátit, až dítě dovrší 2 roky, to jest 16.3. 2015 musím napsat nějakou žádost svému zaml.? Aby mi umožnil zkrátit rodičovskou dovolenou o jeden rok? A jaká je asi tak lhuta na tu žádost nebo jak se v tomto případě postupuje?

Děkuji

Čedíková Markéta

Odpověď:

Dobrý den,
z rodičovské dovolené se můžete vrátit do zaměstnání dříve, než jste zaměstnavateli uvedla, pouze s jeho souhlasem. Pokud Vám zaměstnavatel pracovní smlouvu neprodlouží, končí Váš pracovní poměr dnem uvedeným ve smlouvě.

Eva Fialová

Jana | 27.11.2014 23:17:23 

Dobrý den, prosím o informaci, zda rodičovská dovolená končí automaticky vyčerpáním celého rodičovského příspěvku (220.000 Kč), nebo zda může pokračovat i po jeho vyčerpání, pokud dítě v tu dobu ještě nedosáhlo 3 let. Předpokládám, že mi rodičovský příspěvek bude doplacen ve 2 letech a 3 měsících věku dítěte. Musím pak hned nastoupit do zaměstnání, nebo můžu být doma až do 3 let věku dítěte bez pobírání příspěvku? Jak by to bylo s úhradou sociálního a zdravotního pojištění? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
rodičovskou dovolenou můžete čerpat do 3 let věku dítěte, rodičovský příspěvek může být vyplácen až do 4 let věku dítěte. Tyto dva instituty spolu nesouvisí, přestože se částečně časově shodují. Vyčerpáním maximální částky rodičovského příspěvku nemusíte do práce nastoupit. Péče do 4 let věku dítěte se považuje za náhradní dobu důchodového pojištění. Do 7 let věku dítěte jste státní pojištěnec pro účely zdravotního pojištění.

Eva Fialová

Lola | 26.11.2014 18:42:39 

Dobrý den, prosím o informaci v této věci: v současné době pobírám PPM, poté se chci vrátit do zaměstnání. Měla jsem několik dnů dovolené z roku 2013 + dovolenou za rok 2014. Zaměstnavatel má povinnost mi dovolenou poskytnout, pokud bude tato navazovat na mateřskou dovolenou. Lze se se zaměstnavatelem domluvit na jiném čerpání - rozkouskovat dovolenou v průběhu roku? Dovolená na zotavenou se střádá pouze za dobu, kdy jsem byla v zaměstnání, nikoli za dobu, kdy jsem pobírala PPM, že? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel má povinnost poskytnout Vám dovolenou na zotavenou po skončení rodičovské dovolené. Pokud si nebudete přát čerpat dovolenou po skončení mateřské dovolené, můžete se se zaměstnavatelem dohodnout na jiném čerpání dovolené.
Čerpání mateřské dovolené se pro účely dovolené na zotavenou považuje za výkon práce.

Eva Fialová

Petra | 26.11.2014 15:19:03 

Dobry den, po 3 letech se mam vratit zpet do zamestani. Jiz nyni vim, ze budu propustena pro nadbytecnost. Presto nastupuji a ihned mi bude podana vypoved, takze 2 mesice ve vypovedni lhute budu chodit na zkraceny uvazek. Nyni me ale rekli, ze nemohu vykonavat praci co mam ve smlouve-logista,ale budu vypomahat i jinym oddelenim (jednaa se o kancelarske prace). Musim na tuto zmenu byt jen na 2 mesice pristoupit,kdyz praci logisty nemohu vykonavat?Kdyz na ni nepristoupim ,co se stane?Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud pro Vás zaměstnavatel nemá ve výpovědní době pro Vás práci podle pracovní smlouvy, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Převést na jinou práci Vás zaměstnavatel může pouze z důvodů stanových v zákoníku práce.

Eva Fialová

Stanislav | 25.11.2014 17:02:05 

syn skončil v práci mněl smlouvu na dobu do 10.31 2014 a chtěl nastoupit za 5 týdnu na mateřskou ostatní podmínky splnil co se týká odpracovaných dnu muže nebo ne

Odpověď:

Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství náleží, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění. Zákon hovoří pouze o ochranné době u žen. Pokud není Váš syn zaměstnán, nevzniká mu na PPM nárok.

Eva Fialová

Anna | 25.11.2014 14:18:27 

dobry den.jsem na materske dovolene na 3.roky.diteti bylo v listopadu 2 roky a muj zamestnavatel me pozadal, zda by nenastoupila do prace, ze potrebuji pomoc.behem materske dovolene se firma prodala a nyni ji maji jini sefove, nechtela by o praci prijit.
1.co je pro mne nejlepsi, polovicni uvazek nebo dohoda o provedene praci?kdyby byla na dohode, platil by pojisteni stat, kdyz mam jeste rok materskou?
2.jak je to s duchodem?ten rok co by pracovala jen pul uvazku...nebo kdyby byla na dohode..
3.kdyby mela dalsi dite, z ceho dostanu materskou, jako puvodni nebo z toho zkraceneho uvazku(a kdyby mela dohodu, tak z ni?)
az pujde dite do skolky za rok, rada by sla na cely uvazek...

kdyby mela dohodu, muzou mne pak propustit, lze nejak navazat na pevny pracovni vztah, co mela pred materskou?
dekuji moc

Odpověď:

Dobrý den, pokud byste byla zaměstnaná na poloviční úvazek, musela byste ukončit čerpání rodičovské dovolené. Na základě dohody o provedení práce nebo pracovní činnosti můžete vykonávat jiný druh práce než ten, který je uveden v pracovní smlouvě. Péče o dítě do 4 let věku se považuje za dobu náhradního pojištění. Zde budete zaměstnaná na celý úvazek či na poloviční, je pro účely důchodového pojištění nepodstatné. Další peněžitá pomoc v mateřství se bude vypočítávat z vyměřovacího základu, kterého jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud vykonáváte práci u stejného zaměstnavatele, první dítě nedosáhlo věku 4 let a tento vyměřovací základ je pro Vás výhodnější. více

Gabe | 24.11.2014 13:11:08 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když budu při MD (Mateřská dovolená/Peněžitá pomoc v mateřství) pracovat na DPP (Dohoda o provedení práce), jestli a případně jak je omezena částka, kterou si můžu u jednoho zaměstnavatele měsíčně vydělat. Vím, že počet odpracovaných hodin nesmí přesáhnout 300hod/rok a při odměně nad 10000Kč/měsíčně je nutné platit sociální a zdravotní.

Odpověď:

Dobrý den,
odměna z dohody o provedení práce není omezena, a to ani pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek.

Eva Fialová

dufero | 24.11.2014 06:19:58 

Dobry den,rada bych se zeptala na korektnost pristupu zamestnavatele v ramci nastupu do zamestnani po MD. 15.1.2015 mi konci MD, mam smlouvu na dobu neurcitou. Pred MD i behem ni byl nadrizeny informovan,ze chci opet nastoupit. Domluvili jsme se na nastupu od 1.3.2015, po ukonceni MD budu jeste cerpat radnou dovolenou, ktera vyjde prave do 1.3. Za me je v praci nyni nahrada na dobu urcitou za moji MD/RD. Sef mi neumoznil vratit se na pul uvazek a nabidl 80%, to jsem tedy akceptovala. Nyni nastal problem, protoze mi rekl, ze mohu nastoupit jen na dobu urcitou (6 nebo 9 mesicu). Nevim,jestli se v teto situaci mohu nejak branit, samozrejme chci pracovat na stavajici smlouvu na dobu neurcitou.
Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud nepodepíšete dodatek k pracovní smlouvě, kterým by se smlouva z doby neurčité měnila na pracovní smlouvu na dobu určitou, platí stále pracovní smlouva na dobu neurčitou. Pokud by Vás zaměstnavatel nemohl dále zaměstnávat, musel by s Vámi ukončit pracovní poměr v souladu se zákoníkem práce.

Eva Fialová

| 1 | .. | | 34 | | 36 | 37 | .. | 119 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect