Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

aja | 8.2.2014 00:03:38 

dobry den, mame rocni dite a radi bychom další,soucasny rodicovsky příspěvek pobirrame ve vysi 10300,-..z okoli mam nejake info a není mi jasnych několik věci:1/mam si opet zacit platit nemocenskou tech 270dni předem, abych mela nárok na PPM? 2/z ceho se bude tentokrát vypočítávat PPM? jsem OSVC a na RD pracuji(platim si zdravotni i socialni pojisteni). Silim z predstavy,ze to opravdu muze fungovat tak,ze budeme mit deti dve,ale stat nam bude prispivat ještě méně,nez ja to první.Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství je rozhodující účast na nemocenském pojištění. Účast na nemocenském pojištění OSVČ musí trvat aspoň po dobu 180 dnů v období jednoho roku přede dnem nástupu na PPM. Současně musí být pro nárok na tuto dávku splněna i podmínka trvání účasti na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. To, zda Vám vznikne nárok na PPM v případě péče o druhé dítě záleží na tom, zda v době čerpání rodičovského příspěvku vykonáváte výdělečnou činnost a platíte nemocenské pojištění. Pokud splníte v době vzniku nároku na PPM výše uvedené podmínky, PPM Vám bude vyplácena.

Eva Fialová

David Čech | 6.2.2014 21:18:48 

Dobrý den, přítelkyně končí 31.12.2014 rodičovskou dovolenou. Vzhledem k tomu, že je učitelkou na základní škole. chtěla by nastoupit už v začátku září 2014. Ředitel školy jí však nechce i přesto, že má v pracovní smlouvě plný úvazek (uzavřená na dobu neurčitou) dát plný úvazek. Prý proto, že nemá dostatečný počet volných hodin. Má na to právo ?

Odpověď:

Dobrý den,
čerpání rodičovské dovolené můžete předčasně ukončit pouze se souhlasem zaměstnavatele. Po návratu z RD Vám zaměstnavatel ovšem musí přidělovat páci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka na jeho straně a Vám náleží odstupné ve výši 100 % Vašeho průměrného výdělku.

Eva Fialová

Hana | 6.2.2014 14:20:50 

Dobrý den,
prosím o informaci. Při nástupu do práce po rodičovské dovolené, musí zaměstnavatel nabídnout adekvátní pracovní místo a dodržet také místo výkonu práce dle pracovní smlouvy? Jedná se mi o konkrétní město, pokud mám v prac. smlouvě uvedeno místo výkonu práce Opava, tak mi musí být nabídnuta práce v Opavě? Děkuji předem za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám po návratu z rodičovské dovolené musí přidělovat práci podle pracovní smlouvy. To se týká i místa výkonu práce uvedeného v pracovní smlouvě.

Eva Fialová

Katka Krcikova | 6.2.2014 13:44:06 

Dobry den, chtela bych se zeptat na podminky navratu do prace. Rodickovska dovolena mi konci v dubnu 2014 a zamestnavatel mi prislibil, ze me opet do zamestnani vezme, ale snizil mi vyrazne plat a uvedl, ze vyplatu posilaji po castech a jeste s mesicnim ci dvoumesicnim zpozdenim, jelikoz sami maji financni problemy. Chtela bych se zeptat, zda-li mam pravo na odstupne, kdyz odmitnu nastoupit a dam vypoved. A pokud mam pravo na odstupne, v jake vysi - kolikatinasobek platu. Dekuji mockrat

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na odstupné bohužel nemá zaměstnanec, který dal sám výpověď. Nárok na odstupné má zaměstnanec, kterému byla dána výpověď ze strany zaměstnavatele, a to pouze z důvodů stanovených v zákoníku práce.

Eva Fialová

Veronika | 6.2.2014 11:38:49 

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na následující. Jsem v zaměstnaná na HPP od 3.3.2008 na dobu neurčitou. Od 1.4. 2012 jsem na MD a v říjnu 2012 jsem na RP. Zaměstnavateli jsem oznámila, že RP budu pobírat na dva roky do května 2014. Ale z důvodu druhého těhotenství, jsem šla oznámit zaměstnavateli, že v květnu 2014 nenastoupím. Zaměstnavatel mi řekl, že se mnou ani nepočítá i kdybych se vrátila v květnu 2014. Na mé místo vzal náhradu na HPP a dobu neurčitou. Mé místo nebylo zrušeno, ani stav zaměstnanců nebyl snížen. Jako důvod, mi bylo řečeno, že jsem podvedla firmu, a pomlouvala zaměstnavatele. (což není pravda) Při odchodu na MD jsem řádně předala všechny záležitosti, a ze zaměstnání jsem odcházela čistá. Dále mi bylo řečeno, že kdybychom se nedomluvili na nějakých podmínkách dostoupení, tak bych dělala nějakou práci někde "v kutlochu" na minimální mzdu. Ve smlouvě mám mzdu 20 000Kč. CHtěla bych se zeptat co zaměstnavatel může. jestli při nástupu na druhou mateřskou dovolenou, mi může dát výpověď, a jestli se výpovědní doba počítá od skončení rodičovské dovolené nebo mi ji může poslat o dva měsíce dříve než mi skončí rodičovská dovolená. více

Odpověď:

Dobrý den, zaměstnavatel Vám musí po skončení čerpání rodičovské dovolené přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud máte v pracovní smlouvě uvedenu i mzdu, musí Vám ji zaměstnavatel vyplácet v takové výši, jaká je v pracovní smlouvě uvedena. Nemá-li zaměstnavatel pro Vás práci podle pracovní smlouvy, je to překážka na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši 100 % Vašeho průměrného výdělku. Důvodem pro výpověď pro nadbytečnost je organizační změna u zaměstnavatele. Důvodem pro výpověď z tohoto důvodu není obsazení pracovní pozice jiným zaměstnancem. V době těhotenství a čerpání mateřské a rodičovské dovolené jste v ochranné době a zaměstnavatel Vám nemůže dát výpověď, kromě výpovědi z důvodu zrušení či přemístění zaměstnavatele. Výpověď z jiného důvodu v ochranné době by byla neplatná. Jednání Vašeho zaměstnavatele porušuje zákaz diskriminace z důvodu pohlaví. Bránit se můžete u soudu nebo podat podnět inspekci práce. Eva Fialová více

Růžena | 2.2.2014 22:45:03 

Dobrý den,
mám rodičovskou dovolenou na 2 roky, končí mi letos v květnu,původní zaměstnavatel se mnou nepočítá, našla jsem si jiné místo, ale chtějí abych nastoupila již od března, je možné nějak převést rodičovský příspěvek na někoho jiného?kromě otce? třeba děda? může to být důchodce?
dítě bude v soukromé školce nebo ho bude hlídat právě zmíněný důchodce, nebo můžu mít rodičovský příspěvěk i při zaměstnání? předem děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
rodičovský příspěvek nemusíte na nikoho převádět. Pokud zajistíte osobní celodenní péči o dítě i jinou zletilou osobou nebo v předškolním zařízení, máte na RP stále nárok. Výdělek příjemce se nesleduje.

Eva Fialová

Martina | 2.2.2014 12:08:32 

Dobrý den. Jsem tehotna a zažádala jsem o prevedeni na jinou praci.reditelka mmi rekla ze me prevede, budu mit dodatek ke smlouve ale chce abych sla co nejdriv na nemocenskou aby me nemusela dal platit.kdyz tam pry zustanu, ona za me prijme nekoho jiného a me se pote těhotenství nezdari a budu se chtit vratit, tak ona uz mi misto nenabidne, protoze nova kolegyně bude mit smlouvu na rok a ona by ji tu smlouvu nemohla ukoncit a na me uz by nemela penize.Muze tohle skutecne udelat? Dekuji za odpoved.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud u Vás nebylo diagnostikováno rizikové těhotenství, na nemocenskou nastoupit nemusíte a ani nemůžete. V případě ukončení pracovní neschopnosti by Vám zaměstnavatelka musela přidělit původní práci a pracoviště, jakou jste vykonávala před nástupem na nemocenskou. Pokud by uzavřela pracovní smlouvu na výkon stejné práce s jiným zaměstnancem, musela by takovou práci přidělovat Vám i tomuto zaměstnanci.

Eva Fialová

Jaňulka | 31.1.2014 14:34:57 

Dobrý den, moc prosím o radu a pomoc. Po mateřské dovelené se musím vrátit do práce místo rodičovské dovolené k vůli finančí situaci. Mohu ale pouze na jeden den v týdnu tj. cca úvazek 0,2 prozatím než seženu jesle. Zatím jsem to řešila ústně, ještě jsem nepodala písemnou žádost, ale zaměstanvatel po mě striktně chce abych chodila minimálně na 0,5 úvazku. Má na to právo, když pečuji o půlroční dítě? Dle ZP vím, že mohu žádat o úpravu pracovní doby, a že mi zaměstanvatel musí vyjít vstříc, nebrání-li tomu zvlášť závažné důvody. Co by mohlo být zlvášť závažným důvodem, že by mi nevyšli vstříc? Mohou mě v takovém případě nabídnout jinou pracovní pozici v rámci organizace? Děkuji mnohokrát za radu.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel musí vyhovět Vaší žádosti o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody (např. ohrožení nebo přerušení činnosti zaměstnavatele). Zaměstnavatel s Vámi může uzavřít dodatek o změně pracovní smlouvy, kterým by se změnil druh vykonávané práce.

Eva Fialová

Jarka | 31.1.2014 07:57:45 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda musím nastoupit na mateřskou dovolenou, jestli je to dáno nějakým zákonem nebo nařízením. Mám 11 týdnů dovolené, které si musím vybrat a pracovní smlouvu na dobu určitou. Chtěla bych si dovolenou vybrat před porodem a po porodu a potom normálně nastoupit do práce. Je to možné anebo musím nastoupit na mateřskou dovolenou. Nemám zájem o ni vůbec žádat.
Děkuji,
Jarka

Odpověď:

Dobrý den,
čerpání mateřské dovolené není povinnosti zaměstnankyně, nýbrž jejím právem. Zaměstnavatel však nesmí zaměstnávat zaměstnankyně prací v době šesti týdnů po porodu.

Eva Fialová

Gabriela Rolandová | 29.1.2014 14:20:19 

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat zda se mateřská a rodičovská dovolená započítává jako odpracovaná doba u zaměstnavatele pro účely odstupného.
Pracovala jsem u zaměstnavatele 5 let a nyní jsem již 6. rokem doma na rodičovské dovolené (mám 2 děti a s každým 3 roky doma). Celkem mi tedy vychází 11 let práce pro zaměstnavatele včetně mé mateřské a rodičovské dovolené.
Děkuji za odpověd

Odpověď:

Dobrý den,
doba pro nárok na odstupné se posuzuje podle doby trvání pracovního poměru, a nikoli podle počtu odpracovaných let.

Eva Fialová

Dadulinka29 | 27.1.2014 21:38:16 

Dobry den,
Mela bych dotaz ohledne drivejsiho navratu do zamestnani z rodicovske dovolene. Jsem 10 mesicu na rodicovske a mam naplanovany a take nahlaseny navrat do prace ve 2 letech ditete.
Nicmene zamestnavatel vypsal inzerat a hleda na me misto nove uchazece. Vzhledem k tomu, ze o misto nechci prijit, napsala jsem zamestnavateli, ze uz bych se rada vratila ted, tedy driv nez jsem planovala.
Rada bych se zeptala, zda je zamestnavatel povinnen prijmout me nazpet na puvodni misto nebo me muze odmitnout a hledat dale jineho uchazece.

Predem dekuji za odpoved.

Odpověď:

Dobrý den,
ukončit rodičovskou dovolenou dříve lze pouze se souhlasem zaměstnavatele. Pokud Vám souhlas nedá, můžete se vrátit v době, kterou jste jako dobu čerpání rodičovské dovolené uvedla. Po návratu z RD Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. To, že zaměstnavatel přijal na stejnou práci jiného zaměstnance, nemá na tuto povinnost vliv.

Eva Fialová

Hela | 27.1.2014 08:33:51 

Již 5 let pracuji na hlavní pracovní poměr u jednoho zaměstnavatele se smlouvou na dobu neurčitou, zároveň mám živnostenský list ve stejném oboru a na vedlejší pracovní poměr dělám podobnou práci sama na sebe. Na vedlejší činnost neplatím nemocenské pojištění. Jsem těhotná a v květnu bych chtěla nastoupit na nemocenskou, v červenci pak na mateřskou. 1. Mohu dále vykonávat samostatnou výdělečnou činnost na VPP při pobírání nemocenské z práce na hlavní pracovní poměr? Musím živnostenský list pozastavit, nebo v daňovém přiznání nemít v tomto období žádné příjmy? 2. Mohu dále vykonávat SVČ na VPP (stejný obor, jiná práce než mám na HPP) v době pobírání PPM? Musím nějakým způsobem dokládat, že se jedná o vedlejší činnost? Musím živnostenský list pozastavit, nebo v daňovém přiznání nemít v tomto období žádné příjmy, abych nepřišla o mateřskou? 3. Na rodičovské dovolené mohu vykonávat SVČ na VPP bez omezení? 4. Při výpočtu PPM při druhém dítěti by se vycházelo stále z platu, který mám u zaměstnavatele na HPP, pokud budu mít nadále pracovní smlouvu a narodí se do 4 let. Nebo by se počítala z výdělku při rodičovské na VPP? více

Odpověď:

Dobrý den,
živnostenské oprávnění není v době čerpání PPM pozastavovat. Pokud si ze SVČ nehradíte nemocenské pojištění, můžete v době čerpání PPM a čerpání nemocenské vykovávat SVČ, protože Vám PPM a nemocenské neplyne ze SVČ, ale z nemocenského pojištění na základě pracovního poměru. Po dobu pobírání rodičovského příspěvku v době čerpání rodičovské dovolené můžete SVČ také vykovávat. Příjem rodiče se pro účely nároku na rodičovský příspěvek nesleduje. V době mateřské a rodičovské dovolené je Vaše SVČ automaticky opět vedlejší.
Druhá PPM se Vám bude počítat z vyměřovacího základu vypočítaného ze mzdy, pokud se jako OSVČ nepřihlásíte jako plátce nemocenského ze SVČ.

Eva Fialová

tykev | 23.1.2014 12:12:37 

Dobrý den, bude mi končit mateřská dovolená (MD) tedy i PPM a jelikož navazující rodičovský příspěvek a partnerův plat nám nepokryje náklady na živobytí jsem nucena nastoupit do práce. Chtěla bych tuto situaci řešit zkráceným pracovním úvazkem u stejného zaměstnavatele jako před MD. Zkrácený úvazek bych ale chtěla pouze na dobu než nám vezmou malou do školky, tj 2 nebo 3 roky, do té doby budeme mít zajištěno hlídání v rodině, pak bych chtěla opět zpátky na plný úvazek. Je toto možné řešit dočasnou změnou pracovní smlouvy? Musí mi zaměstnavatel vyhovět, když pečuji o tak malé dítě?Vím že ḿůj zaměstnavatel na DPP nebo DPČ nezaměstnává. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel musí vyhovět Vaší žádosti o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody (např. ohrožení nebo narušení provozu zaměstnavatele). Kratší pracovní dobu můžete řešit časově omezeným dodatkem k pracovní smlouvě.

Eva Fialová

Sabina | 22.1.2014 04:50:25 

Kde zjistim kolik mi zbyva z castky 220000,- jeste vycerpat? Mam 11500 na dva roky a presne nevim, kdy jsem na rp nastupovala. Ted budou male dva roky.

Odpověď:

Dobrý den,
počátek čerpání budete mít na rozhodnutí o přiznání rodičovského příspěvku. Nevyčerpanou část by Vám měl sdělit Úřad práce.

Eva Fialová

Jiřina | 21.1.2014 13:11:00 

Dobrý den, prosím o radu, budu se vracet po rodičovské dovolené do práce, před RD jsem dělala ve fabrice na tři směny mám i smlouvu na tři směny, ted potřebuji dělat jen dvě směny, abych mohla dávat dítě do školky a ze školky. Ale v práci mi nechtějí vyhovět, musím nastoupit na tři směny nebo vyhazov.
Tak prosím o radu jestli na to mají právo mi evyjít vstříc, když se vracím po RD?
Děkuji moc za odpověd
S pozdravem Jiřina Havlínová

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel musí vyhovět žádosti zaměstnance, který pečuje o dítě o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mi v tom vážné provozní důvody (např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele).

Eva Fialová

Blanka | 21.1.2014 12:46:23 

Dobrý den. V dubnu bych se měla vrátit do zaměstnání po 3leté RD. Bohužel jsem nesehnala pro dceru místo v MŠ, nemohu tedy do práce nastoupit. Jak mám postupovat v případě, že zůstanu doma do 4 let věku dítěte? Kdy musím podat výpověď? Musím dodržet výpovědní lhůtu? Neměla bych nastoupit alespoň na pár dnů do práce? Co když zaměstnavatel pro mě stejně už místo nemá? Kdy se eventuálně přihlásit na Úřadu práce? Jiné příjmy nemám. Děkuji.


Odpověď:

Dobrý den,
pokud se zaměstnavatelem nedohodnete na poskytnutí neplaceného volna, můžete se se zaměstnavatelem dohodnout ukončení pracovního poměru, nebo dát zaměstnavateli výpověď. Výpovědní doba je dvouměsíční a začíná kalendářním měsícem následujícím po podání výpovědi. Na Úřad práce se přihlaste do 8 dnů od skočení případného pracovního poměru. Je pro Vás výhodnější nastoupit do práce a dát výpověď, jelikož se Vám bude podpora v nezaměstnanosti počítat z Vaší průměrné mzdy a ne z koeficientu průměrné mzdy v národním hospodářství.
Pokud proběhly u zaměstnavatele organizační změny a on pro Vás místo nemá, musí Vám dát výpověď on. V takovém případě musí rovněž dodržet výpovědní dobu a vyplatit Vám odstupné ve výši trojnásobku Vašeho průměrného výdělku.

Eva Fialová

Alena | 21.1.2014 07:59:49 

Dobrý den,
jsem ve služebním poměru příslušník bezpečnostního sboru -příslušník Hasičského záchranného sboru ČR. Za 15 let služby je nárok na ozdravný pobyt. Mám dotaz, jak se do této doby počítá nebo nepočítá mateřská a rodičovská dovolená ? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 80 odst. 2 zákona č.361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, je dobou rozhodnou pro vznik nároku na ozdravný pobyt je doba trvání služebního poměru. Do této doby se započítává mateřská dovolená, nikoliv však rodičovská dovolená.

Eva Fialová

Ivana | 20.1.2014 21:24:41 

Dobrý den, děkuji za zodpovězení předchozího dotazu. Mohla bych Vás požádat prosím o podrobnější odpověď? Jak ta situace bude vypadat v praxi? S otcem dítěte žít nebudu, v porodnici mu tedy dají příjmení po mě, protože na matriku předtím nepůjdeme. Očekávám, že otec to napadne, že jsem ho zapřela. Ale mě jde jen o příjmení. Nebudu s ním žít a nechci, aby dítě mělo jeho příjmení. Dost mě i vydírá, kvůli tomu už nyní. Jaký bude verdikt soudu? Bude v můj prospěch nebo nemůže se stát, že dají jeho jméno? Moc děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
jedná se o řízení, kde budou relevantní okolnosti Vašeho vztahu a ochoty otce pečovat o dítě. Když mi tyto okolnosti nejsou známy, nemohu ani předvídat rozhodnutí soudu. Otec může podat návrh na určení otcovství, pokud shodně na matrice neprohlásíte, že tento muž je otcem dítěte. Po určení otcovství může dojít teprve k určení příjmení. Pokud byste měla zájem na osobní konzultaci v advokátní kanceláři, kde pracuji, napište mi přes tuto poradnu kontakt na Vás a já se Vám ozvu.

Eva Fialová

hana | 20.1.2014 15:04:10 

10.3. se mám vrátit do zaměstnání z tříleté rodičovské dovolené. Po dobu této rodičovské dovolené však bylo moje místo zrušeno. Je možné ukončit pracovní poměr dohodou (když s tímto budu souhlasit) a ke kterému datu je správně - 10.3. a nebo 11.3.2014. Nebo musí být vyplaceno odstupné.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud se vracíte do zaměstnání 10.3., můžete k tomuto dni uzavřít dohodu o skončení pracovního poměru z organizačních důvodů. V takovém případě máte nárok na odstupné. Zaměstnavatel Vám může z tohoto důvodu dát výpověď z dvouměsíční výpovědní dobou. Tato varianta je pro Vás výhodnější z hlediska výpočtu případné podpory v nezaměstnanosti. Podpora se Vám bude vypočítávat se mzdy a ne z koeficientu průměrné mzdy v národním hospodářství.

Eva Fialová

Ivana | 20.1.2014 10:25:42 

Dobrý den, jsem těhotná. S mužem, s nímž čekám dítě se ale rozcházíme. Muž, ale trvá a chce být zapsán do RL a chce,aby dítě mělo jeho příjmení. Já nesouhlasím. Nechci ho ani zapsat, ani jeho příjmení pro dítě. Hrozí mi, že mě dá k soudu. Nechci s ním mít dál už nic společného, jak mám postupovat, aby dítě dostalo moje příjmení? Zřejmě mě zažaluje, protože nechci jít na matriku, čeho se mohu dočkat, že bude následovat? Nehrozí, že až soud prokáže jeho otcovství, které je skutečně pravda, že dá dítěti jeho příjmení? Rozhodne také o příspěvcích na dítě a nebude s tím spojena podmínka změnit to příjmení na jeho? Prosím, poraďte mi. Ivana

Odpověď:

Dobrý den,
určení otcovství soudem a následné případné stanovení povinnosti platit výživné automaticky neznamená změnu příjmení dítěte. Dítě má příjmení na základě dohody rodičů. Pokud se rodiče nedohodnou určí dítěti příjmení soud v samostatném řízení.

Eva Fialová

| 1 | .. | 42 | 43 | | 45 | | .. | 119 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect