Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Andy | 1.4.2014 08:32:30 

Dobrý den,doposud jsem neobdržela odpověď na svůj dotaz,ten tedy opakuji:jsem nyní na neschopence až do nástupu na MD 21/05/2014.Po MD bych se ráda vrátila na svou původní pozici s původní agendou,jenže:v prosinci 2013 byl přijat nový zaměstnanec/muž,v rámci jakýchsi strukturálních změn firmy(ty doposud nebyly nijak oficiálně sděleny či potvrzeny na naší firmě),bez znalosti provozního jazyka naší firmy,kterým je NJ,bez praxe.Byl přijat v době,kdy můj šéf nevěděl,že jsem v jiném stavu a já vnímám jako diskriminančí, že nově příchozímu nyní musím předávat 70% své agendy,kterou jsem 8let vykonávala bez pochybení,s velice dobrou NJ,znalostí AJ,znalostí technické terminologie potřebné pro objednávání zboží atd.Chtěla jsem se zeptat: nyní jsem tedy do 21/5 na neschopence, pak na MD,po uplynutí 28týdnů se ovšem budu chtít vrátit k té agendě, kterou jsem musela nyní nepochopitelně (ještě před neschopenkou) předat novému zaměstnanci firmy.Jaká mám práva a jak se mohu hájit, vyjma argumentů,že jsem chráněná po dobu MD zákonem a zaměstnavatel je povinnen držet mi mou "židli"?Zaměstnavatel mne totiž může zaměstnat např.na měsíc a pak pro nadbytečnost vypovědět z prac.poměru. více

Odpověď:

Dobrý den,
dotaz byl již zodpovězen. Jinak než zákoníkem práce, popř. antidiskriminačním zákonem se bránit nemůžete. Podle § 47 ZP Vám zaměstnavatel musí vrátit stejnou pracovní pozici. Proti případné výpovědi se můžete do dvou měsíců od skončení pracovního poměru bránit u soudu žalobou na neplatnost výpovědi.

Eva Fialová

Mirka | 31.3.2014 22:02:40 

Dobrý den, prosím o informaci, jak je to s výší mateřské dovolené v případě druhého dítěte, které se narodí, když první dítě bude mít 2,5 roku. Rodičovský příspěvek jsem pobírala 2 roky, ale prodloužila jsem si rodičovskou (už bez příspěvku) do 3 let věku dítěte. Nepravidelně pracuji u svého zaměstnavatele na dohodu.

Odpověď:

Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství se Vám bude vypočítávat z vyměřovacího základu, kterého jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou.

Eva Fialová

smisek | 31.3.2014 20:28:57 

Po návratu z rodičovské dovolené žádám svého zaměstnavatele o zkrácený úvazek 5 hodin denně na dobu letních prázdnin, kdy nemám hlídání pro 2 děti: 6 a 3 roky. Pracovala jsem jako operátorka call centra s provozní dobou od 8 do 17 hodin.
Na svoji žádost jsem dostala tuto odpověď:
"vzhledem k provozu callcentra od 8mi do 17ti hodin je třeba, abys tady byla minimálně 7h (např. od 8mi do 15ti hodin) s tím, že 2x do měsíce tady budeš do 17ti hodin tzn. od 10h do 17ti hodin. Přes léto si všichni vybírají dovolenou, protože do dubna je sezóna a od září opět začíná.
Nemohu brát na léto někoho navíc, jen kvůli tomu, že si nezajistíš hlídání.
Záleží na tobě, jak to s tou prací myslíš vážně."
Mohu znát váš názor a zda má cenu se pouštět do dalších sporů či vzít alespoň to, co nabízí. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud pečujete o dítě do 15 let věku můžete požádat zaměstnavatele o kratší pracovní dobu. Ten Vám musí vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody, např. ohrožení či přerušení provozu.

Eva Fialová

Bohuna | 31.3.2014 14:40:32 

Dobrý den, čeká mě návrat do práce po rodičovské dovolené. Počítám s tím, že dostanu výpověď "z organizačních důvodů". Musím přistoupit na výpověď dohodou nebo mohu trvat na klasické výpovědi s dvouměsíční výpovědní lhůtou tzn. že bych na dva měsíce nastoupila do práce, aby mi potom byla vyplácena vyšší podpora v nezaměstnanosti, která by se vypočítávala z výplaty a ne z rodičovských dávek? Děkuji předem za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní poměr můžete ukončit buďto dohodou nebo Vám musí zaměstnavatel dát výpověď. V takovém případě musíte u zaměstnavatele vykonávat práci podle pracovní smlouvy. Pokud pro Vás zaměstnavatel již práci nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Pokud pro zaměstnavatele budete pracovat minimálně 1 den (podle některých názorů 1 měsíc) bude se Vám podpora v nezaměstnanosti vypočítávat z průměrné mzdy.

Eva Fialová

Bayerová | 28.3.2014 15:59:07 

Zjistila jsem,že jsem nenahlásila zaměstnavateli,kdy se chci vrátit z mateřské dovolené.Chtěla bych zůstat 3roky,musí mě po třech letech vzít?Teď jsem na mateřské necelé dva roky.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste v oznámení o čerpání rodičovské dovolené neuvedla její délku platí, že je čerpáte rodičovskou dovolenou v délce do tří let věku dítěte.

Eva Fialová

Anna | 27.3.2014 20:02:55 

Dobrý den, mám pracovní poměr na dobu určitou: od 1.9.2013 do 30.6.2014. V prosinci jsem otěhotněla, na mateřskou bych měla nastupovat 21.7.2014, TP je 15.9.2014. Od 19.3.2013 jsem na rizikovém těhotenství. Chtěla bych se zeptat, zda budu mít nárok na PPM i tehdy, když budu až do nástupu na mateřskou práce neschopná. Budu si moci i na mateřské přivydělat? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
Vaše nemocenské pojištění končí s koncem pracovního poměru. Protože Vám vznikne nárok na PPM do 180 dnů do konce nemocenského pojištění, budete mít na PPM nárok. V době čerpání PPM si můžete přivydělat bez omezení jako OSVČ, na základě dohody o provedení práce, pracovní činnosti nebo uzavřít novou pracovní smlouvu. PPM plyne z nemocenského pojištění z činnosti, kterou již nevykonáváte.

Eva Fialová

Andy | 26.3.2014 08:08:33 

Dobrý den,21.05.2014 nastupuji na mateřskou dovolenou (nyní jsem ale na neschopence z důvodu rizika předč.porodu),po které bych se ráda vrátila na SVOU PŮVODNÍ POZICI,ve které aktivně využívám německý jazyk a vím,že zaměstnavatel mne MUSÍ po 28týdnech na původní pozici umístnit.Jenomže:už nyní byl přijat na dobu neručitou člověk /muž/, který z údajných strukturálních změn převzal 70% mé agendy,ovšem oficiálně nedošlo k žádné změně v mé smlouvě ani ve firemní struktuře.Můj osobní pocit je,že přijetí nového pracovníka-muže je diskriminační,neboť jsem mu musela předat svou agendu za 8 let,přičemž jsem nikdy nebyla napomenuta z pochybení či chybovosti a svou /nyní jeho/ práci jsem mohla nadále vykonávat.Ptám se tedy,jak to bude po skončení MD,až budu chtít svou původní pozici /tedy agendu,jež jsem musela předat nově příchozímu a má vazbu na využití mých jazykových znalostí, kvůli kterým jsem byla do práce přijata/.Ve smlouvě mám "obligátní" REFERENT PRODEJE,bez bližší specifikace, tudíž nevím, jaké právo budu mít vyžadovat svou původní práce s využitím němčiny,což jsem pro firmu vykonávala 8 let.A jak to bude v případě,že se po 28týdnech budu chtít vrátit,ale ne na plný prac. více

Odpověď:

Dobrý den,
po skončení mateřské dovolené Vás zaměstnavatel musí zařadit na původní pracovní pozici. Musí Vám vrátit stejnou "židli". To, že jste předala práci jinému zaměstnanci, kterého Váš zaměstnavatel zaměstnává na stejné pozici, je problémem zaměstnavatele. Oznamte Zaměstnavateli, že se budete vracet po skončení mateřské dovolené do práce. Pokud by pro Vás zaměstnavatel stejnou pracovní pozici neměl, může Vám přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Domnívám se se však, že zaměstnavatel práci má, pouze Vaši práci přiděluje jinému zaměstnanci. Z tohoto důvodu Vám proto musí vrátit Vaši původní pracovní pozici.
Pokud zaměstnanec pečující o dítě do 15 let věku požádá o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, musí zaměstnavatel této žádosti vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody.

Eva Fialová

Martina | 25.3.2014 19:20:57 

Dobrý den, RD mi končí 5/2015. Chtěla bych nastoupit dříve a to letos 9/2014. Stávající smlouvu mám na plný úvazek na dobu neurčitou. Mám děti 2+4 roky, z toho důvodu jsem požádala o část. úvazek. 1) Musím podepsat novou smlouvu na část. úvazek s novými podmínkami, s tím související 3m zkuš. doba atd. a ruší se tímto smlouva původní? 2) V případě že ano, zruší se i zákonná ochranná lhůta, kdy mi zaměstn. musí držet místo po 3 roky? 3) Může mě zaměstnavatel po 3m zkušební době vyhodit? Je to nějak ošetřeno? I když bych původně ještě byla v ochranné lhůtě? 4) Mohla bych si zatím sjednat na stejnou pozici práci na dohodu? Vrací se nás po RD na místo více a místo je jen jedno, bojím se, aby práce na část. úvazek plus nová smlouva nebyla záminka jak mě jednoduše propustit.

Odpověď:

Dobrý den,
rozsah pracovní doby se mění dodatky k pracovní smlouvě. V jednom pracovním poměru můžete mít pouze jednu zkušební dobu. Po návratu z RD Vám musí zaměstnavatel přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Takovou práci musí přidělovat všem zaměstnankyním a zaměstnancům, kteří končí čerpání RD. Pokud zaměstnavatel pro Vás práci nemá a u zaměstnavatele neproběhly žádné organizační změny, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.

Eva Fialová

Jaroslava | 25.3.2014 17:05:16 

Dobrý den, jsem těhotná, otce v rodném listě uvádět nebudu. Ráda bych tedy práva na dítě převedla na své rodiče, aby v případě, že by se mi něco stalo, dítě nemuselo přejít do státní péče. Jak to mám prosím udělat?
Děkuji, Jarosalava

Odpověď:

Dobrý den,
rodičovské odpovědnosti by Vás mohl zbavit pouze soud, a to jedině, bylo-li by to v souladu se zájmy dítěte. Nemůže-li o dítě osobně pečovat žádný z rodičů ani poručník, může soud svěřit dítě do osobní péče jiného člověka, Ujala-li se osobní péče o dítě osoba příbuzná nebo dítěti blízká, dá jí soud přednost před jinou osobou, ledaže to není v souladu se zájmy dítěte.

Eva Fialová

Eva | 25.3.2014 09:33:08 

Dobrý den,15.5.2014 mi končí rodičovská dovolená.Zjistila jsem,že jsem znovu těhotná.Pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou.Do práce jsem se měla vrátit 1.8.,zaměstnavatel mi umožnil neplacené volno po dobu 2,5 měsíce.Je jasné,že těhotenství bude rizikové,léčím se s hypertenzí.Může mi lékař napsat neschopenku,i když jsem byla 3 roky na RD?Když nenastoupím do práce,dostanu výpovědˇ? A jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění? Mám nárok na nějakou podporu,než se mi narodí další dítě?Děkuji za odpovědˇ.

Odpověď:

Dobrý den,
po skončení rodičovské dovolené můžete být z důvodu rizikového těhotenství v pracovní neschopnosti. Zaměstnavatel nemůže dát výpověď těhotné zaměstnankyni, ani zaměstnankyni, která je na nemocenské. Zdravotní pojištění za Vás bude platit stát.

Eva Fialová

Pajalena | 24.3.2014 14:39:44 

Dobrý den, v srpnu očekávám druhé dítě, v současné době jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem (2 roky). V lednu 2012, ještě během pobírání PPM, mi skončila pracovní smlouva na dobu určitou. Od té doby spolupracuji s bývalým zaměstnavatelem jen na DPP. Od března do června (vč.) budu mít každý měsíc příjem z DPP vyšší než 15 000 Kč, tudíž budu podle nových pravidel plátcem sociálního pojištění. Vím, že nebudu mít nárok na PPM, protože nebudu mít v posledních 2 letech odpracováno 270 dní. Pracovala jsem na DPP, ale příjmy byly ve většině případů nižší než 5000 Kč/měsíc. Chtěla bych se proto zeptat, zda i za výše uvedených podmínek budu mít nárok alespoň na nějaké dávky nemocenského pojištění plynoucí z DPP? Pokud ano, jak mám postupovat? Termín porodu mám 11.08.2014, v práci bych ráda setrvala do poloviny července 2014. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud je odměna z DPP vyšší než 10 000 Kč, je zaměstnanec účasten na nemocenském pojištění. Pro nárok na PPM nejsou podstatné odpracované dny, ale dny, kdy jste byla nemocensky pojištěná. Nemocensky pojištěná jste byla i na rodičovské dovolené s prvním dítětem, protože jste byla v pracovním poměru. Pokud nebudete mít nárok na PPM, ale budete mít nárok na nemocenskou (pokud budete v daném měsíci nemocensky pojištěná), můžete pobírat nemocenskou v souvislosti s porodem.

Eva Fialová

Lucie | 23.3.2014 14:25:54 

Dobrý den, ve vašem článku čtu, že pokud nastoupím na druhou mateřskou do čtyř let prvního dítěte, bere se pro výpočet mateřské vyšší plat (v současnosti na RD pracuji na 20% úvazek, i můj plat je tedy 20%). Myslela jsem ale, že toto pravidlo platí pouze, když nastoupím na 2. mateřskou do tří let dítěte. protože už vím, že se mi nepodaří nastoupit na druhou mateřskou do tří let prvního dítěte, řeším teď, zda si prodloužit mateřskou do 4let a stále pracovat na zkrácený úvazek (pokud mi to zaměstnavatel umožní), anebo se vrátit do zaměstnání na plný úvazek, byť na pár měsíců. Pokud bych se vrátila na několik měsíců - z jakého platu by se mi počítala mateřská? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství.

Eva Fialová

Kate | 21.3.2014 05:16:00 

Dobrý den,
po návratu z RD když mi zaměstnavatel nabídne jinou prac. pozici z důvodu zrušení mé původní, může mi snížit mzdu? Nebo může mě donutit k odchodu s odstupným? (Pro info. moje pozice nebyla zrušena, byla pouze obsazena jinou osobou na dobu neurčitou.) Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Se změnou pracovní smlouvy musíte souhlasit. Zaměstnavatel Vám může bez Vašeho souhlasu snížit mzdu, pokud je stanovena mzdovým výměrem. Vždy však musí být dodržena zásada stejné mzdy za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.
Zaměstnavatel Vám může dát výpověď pro nadbytečnost, provedl-li organizační změny. Pokud Vaše pozice nebyla zrušena, pouze byla obsazena někým jiným, nejedná se o organizační změny. Taková výpověď by byla neplatná.

Eva Fialová

Martina | 20.3.2014 09:04:56 

Dobrý den, čerpám RD do listopadu t.r. Pracuji ve školství, a tak bych chtěla ukončit RD o 2 měsíce a vrátit se do zaměstnání od září. Mám smlouvu na dobu neurčitou, zaměstnavatel však může nabídnout práci pouze na zkrácený úvazek, přestože jsem před RD pracovala na úvazek plný. Mám v takovém případě, kdy bych přijala tuto nabídku nárok na odstupné?
Děkuji!

Odpověď:

Dobrý den,
na odstupné máte nárok pouze v případě výpovědi dané zaměstnavatelem z důvodu zrušení nebo přemístění zaměstnavatele, či z důvodu organizačních změn, v jejichž důsledku se stanete nadbytečnou.

Eva Fialová

Mina | 19.3.2014 22:47:59 

Dobrý den, končím rodičovskou dovolenou k 31.8. a 1.9. mám nastoupit do zaměstnání, kde jsem byla předtím. Zaměstnavatel počítá s návratem a pův. prac. dobou. Poraďte mi prosím co dělat, pokud potřebuji pracovní dobu zkrátit, abych stačila vyzvednout dítě ze školky, když pův. pracovní doba je s tím neslučitelná. Je to pro zaměstnavatele důvod k výpovědi? A dále - pokud mé dítě, které dovrší 3.let den před mým plánovaným nástupem do zaměstnání nebude přijato do MŠ, bude tedy mou povinností podat výpověď ze své strany bez nároku na odstupné? Budu pak mít nárok alespoň na nějakou sociální podporu? Ráda bych se samozřejmě vrátila zpět na své místo, ale potřebuji úpravu prac. doby. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den
zaměstnavatel musí při zařazování do směn zohlednit péči zaměstnance o dítě. Pokud požádáte zaměstnavatele o kratší pracovní dobu, musí Vám zaměstnavatel vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody.
Pokud nebudete mít možnost vrátit se po skončení RD zpět do práce, můžete požádat zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna. Pokud Vám ho neposkytne, můžete dát výpověď. Povinnost dát výpověď nemáte. Je však třeba počítat s dvouměsíční výpovědní dobou, po kterou musíte chodit do práce. Nárok na dávky státní sociální podpory by určil Úřad práce podle Vaší finanční situace.

Eva Fialová

MaciZoombie | 19.3.2014 19:02:35 

Dobrý den,
jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem, kterou mám na 3roky. V době, kdy jsem měla nastoupit do zaměstnání, porodím své druhé dítě, cca kolem 1.července 2014 (období prázdnin ve škole a školce). Z tohoto důvodu, neměla bych kam děti upíchnout a moci chodit do práce, si chci druhou rodičovskou nastvavit na 3roky a dva měsíce, tj. do 31.8.2017. Zajímá mě, zda mi je zaměstnavatel povinen držet pracovní místo a nebo jestli tímto krokem ztratím nárok na pracovní místo i odstupné (mám smlouvu na dobu neurčitou). Samozřejmě mám o návrat do práce velký zájem. Chci se se zaměstnavatelem domluvit na 3letech a 2měsících, pokud mi to písemně schválí nemůže mě poté vyhodit? Celkově mě zajímá, jak je to s druhou rodičovskou a držením místa, do kdy je zaměstnavatel povinen ho držet.
Děkuji moc za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
rodičovská dovolená se čerpá maximálně do tří let věku dítěte. Pro následující dva měsíce můžete požádat zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna. Vaši žádosti nemusí zaměstnavatel ovšem vyhovět. Pokud jí vyhoví, musí Vám po návratu do práce poskytovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Výpověď Vám může zaměstnavatel dát pouze z důvodů stanovených v zákoníku práce.

Eva Fialová

Linda | 18.3.2014 05:12:48 

Zdravím, vracím se po RD na trh práce, na původní místo jsem nenastoupila, protože se přestěhovali a nevyšli mi v ničem vstříc. v současné době si práci hledám a po absolvování několika pohovoru, kde jsem sama iniciativně sdělila, ze jsem byla na RD netuším zda to nemělo vliv na budoucí rozhodnutí společnosti. spíše se chci zeptat jak se k tomu postavit jak to řešit když se mě na to někdo zeptá, i když nesmí, když někdo bude chtít vzdy si najde cestu jak tuto otázku zformulovat tak a říct duvody. ja už neuvadim v CV ani vek a nic osobniho ani na socialni siti. jenže upřímně mi to vadí že to říci nemohu, nepatřím mezi ty co musí své děti zatajovat, vyzkoušela jsem si obory kde to s dětmi brali ale bylo to skoro zadarmo či bez smlouvy a to nechci. zkracené uvazky to je katastrofa v mém oboru obchod a logistika skoro nic... Rada bych i jiný obor zkoušela jsem i společnosti familyfriendly s firemní školkou ale na pohovoru jsem byla zaskočena jakoby když jsem o tom začala mluvit jako by to bylo neduležité, nerozumím tomu. poradíte?

Odpověď:

Dobrý den,
podle zákona o zaměstnanosti nesmí zaměstnavatel při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem, dále informace, které odporují dobrým mravům, a osobní údaje, které neslouží k plnění povinností zaměstnavatele stanovených zvláštním právním předpisem. Na žádost uchazeče o zaměstnání je zaměstnavatel povinen prokázat potřebnost požadovaného osobního údaje. Zaměstnavatel nesmí podle zákoníku práce vyžadovat informace o těhotenství a o rodinných poměrech, pokud není dán věcný důvod spočívající v povaze práce.

Eva Fialová

Dagmar | 15.3.2014 14:16:50 

Je pravda, že zaměstnavatel nemusí držet pracovní místo ženě, která čerpala RD na první dítě a dále bez přerušení na dítě druhé? Na druhé dítě už nepobírala PPM jen rodič. příspěvek. Děkuji Bundilová

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí po návratu z rodičovské dovolené přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy bez ohledu na počet navazujících mateřských a rodičovských dovolených.

Eva Fialová

Alfonsa | 13.3.2014 03:04:38 

Dobrý den, ráda bych se prosím Vás zeptala, jak postupovat, pokud mi po třech letech "Mateřské dovolené" nevezmou děti do školky /dvojčata-děti jsou únorové/ a já si tudíž musím prodloužit Rodičovskou dovolenou, cca. o půl roku navíc, vcelku na 3,5 roku.Můžu se se zaměstnavatelem dohodnout o držení zaměstnání z důvodu, že mi děti neumístily do školky, nemám tudíž hlídání, ale o pracovní poměr stále stojím?Ať už o jakékoliv místo v zaměstnání? Nebo
dostanu automaticky výpověď, ať už podanou v jakékoliv formě:-) a žádná dohoda o držení zaměstnání není možná??
Kdyby byla dohoda možná, jak by se tato dohoda mezi mnou a zaměstnavatelem ošetřila, že si prodlužuji rodičovskou dovolenou o další půlrok, z již zmíněného důvodu, že mi neumístily děti ve školce??? Jak dlouho dopředu musím náležité skutečnosti oznámit zaměstnavateli, aby bylo vše v pořádku???Děkuji velice za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
rodičovská dovolená podle zákoníku práce může být čerpána do tří let věku dítěte. Poté se musíte vrátit do práce, nebo požádat zaměstnavatele o neplacené volno. Po třetím roce věku dítěte v době neplaceného volna, Vám zaměstnavatel může dát výpověď, ale pouze z důvodů uvedených z zákoníku práce. Po skončení neplaceného volna Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Tato smlouva je stále platná i po skončení neplaceného volna. O neplacené volno požádejte svého zaměstnavatele před ukončením rodičovské dovolené.

Eva Fialová

Markéta | 12.3.2014 20:51:33 

Dobrý den, prosím, poradíte mi, jak je to s mým nárokem na PPM? V současné době jsem zaměstnaná od září 2013. Otěhotněla jsem a termín porodu mám začátkem července, ale zaměstnavatel mě zaměstnal na dobu určitou, která mi končí koncem března. Budu tedy cca 1.5 měsíce muset na ÚP. V posledních dvou letech nedosahuji 270 dní, kdy bylo odvedeno pojistné (byla jsem v nich cca 4-5 měsíců na rodičovské s první dcerou, dále 2.5 měsíce na ÚP a 9 měsíců jako osoba bez zdanitelných příjmů, pracovala jsem na DPP - tudíž jsem platila jen povinné zdr. pojištění). Prosím, mám v této situaci nárok na PPM? a z čeho se bude počítat, když ty necelé dva měsíce budu na ÚP? a pokud nemám nárok z důvodu nedosažení min. 270 dní, budu mít alespoň nemocenskou v době před porodem až do konce 6nedělí? Pak asi budu muset na rodičovský? Lze v tomto dělat něco lépe? Mohl by kupříkladu na rodičovskou můj manžel? A kdy? Mohl by při tom pracovat, zatímco bych se starala o dítě já? Předem děkuji za zodpovězení dotazů.

Odpověď:

Dobrý den,
pro nárok na PPM musíte splňovat podmínku 270 dnů nemocenského pojištění v posledních dvou letech před nástupem na tuto dávku. Nemocenská v souvislosti s porodem by Vám byla vyplácena, pokud byste na ni nastoupila nejpozději 7 dní po ukončení pracovního poměru. Pokud tyto podmínky nesplníte, budete čerpat rodičovský příspěvek po porodu dítěte.
Pokud by Váš manžel měl teoreticky nárok na PPM, můžete si zvolit variantu čerpání rodičovského příspěvku. Rodičovský příspěvek může čerpat i otec dítěte s tím, že zajistít péči o dítě jinou zletilou osobou (tedy Vámi). Výše příspěvku by byla stejná.

Eva Fialová

| 1 | .. | 39 | 40 | | 42 | | .. | 119 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect