Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

siska3 | 13.5.2014 11:02:12 

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda občan SR, který má nárok na rodič.příspěvek v ČR (má zde pracovní smlouvu na dobu neurčitou), musí při žádosti o daný příspěvek předložit potvrzení o přechodném/trvalém bydlišti v ČR.
Dítě, na které bude příspěvek pobírán má samozřejmě trvalý pobyt v ČR.

Děkuji, s pozdravem Zemanová

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste hlášena na území ČR k pobytu a máte tu své bydliště, budete mít nárok i na rodičovský příspěvek.

Eva Fialová

helakov | 13.5.2014 01:22:47 

Dobrý den, jsem na 3-leté RD.Pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou, v průběhu mé RD došlo k prodeji firmy jinému majiteli /forma firmy a.s./, který se mnou samozřejmě nepočítá, ale nikdo mi nedal nic vědět ani o změně majitele. Na co se mohu připravit a jak být důsledná. Pracoviště mám uvedené ve smlouvě České Budějovice, pozice obchodní poradce/vedoucí prodejny.
Moc děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
práva a povinnosti z pracovněprávních vztahů přecházení přechodem podniku na nového zaměstnavatele. Ten Vám musí poskytovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Výpověď Vám může dát pouze po skončení RD, pokud bude existovat některý z důvodu výpovědi podle zákoníku práce.

Eva Fialová

Hana | 11.5.2014 22:34:10 

V kvetnu 2014 mi konci 3leta rodicovska dovolena. Jsem podruhe tehotna, ale s terminem porodu az v rijnu. Pokud bych se musela vratit na 3 mesice do prace (cerven, cervenec a srpen) treba jen na cast. uvazek a tedy za mensi mzdu, z ceho se vypocte vyse PPM? Ze mzdy za ty 3 mesice nebo z puvodni mzdy pred 1. tehotenstvim nebo pomerne? Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, kterého jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou.

Eva Fialová

marcela | 8.5.2014 20:34:21 

Dobrý den, chci se zeptat zda se mi krátí řádná dovolená, která je u mého zaměstnavatele 25 dni, když 13.6. nastupuji na mateřskou dovolenou. Na kolik dní řádné dovolené mám vlastně nárok. Díky za odpověď Marcela

Odpověď:

Dobrý den,
doba mateřské dovolené se počítá pro výpočet dovolené jako výkon práce. Dovolená by se Vám krátila, pokud byste začala v roce 2014 čerpat rodičovskou dovolenou. Nepracoval-li zaměstnanec v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu.

Eva Fialová

Marie | 1.5.2014 11:17:39 

Můj návrat po rodičovské dovolené.
Na mém pracovním místě je jiná osoba. Oddělení sice různě propouští a přijímá lidi, ale mne nechce.
V rámci banky (21 let tam pracuji) jsem zažádala o místo odpovídající mé pracovní smlouvě, ale takové v bance údajně není.
Jsem na rodičovské 2 roky, uvažuji o prodloužení na 3 roky, ale dávky už mám vyčerpaní. Nechci přijít o odstupné. Doporučíte mi prodloužit do 3 let věku?(prý ale přijdu o odstupné)/a nebo si vzít odstupné a jít na dohodu/nebo usilovat za každou cenu o nějaké místo v rámci banky?

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí po skončení rodičovské dovolené přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takové místo nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Pokud u zaměstnavatele proběhly organizační změny a Vy jste se v jejich důsledku stala nadbytečnou, může Vám zaměstnavatel po skončení RD dát výpověď s odstupným. Délka RD dovolené nehraje v tomto případě roli. Se zaměstnavatelem můžete uzavřít i dodatek k pracovní smlouvě, a tím změnit druh vykonávané práce, pokud Vám zaměstnavatel nabídne druh práce, který Vám bude vyhovovat.

Eva Fialová

jara | 25.4.2014 21:37:04 

vetnu mam nastoupit po 3lete rod.dovolene do práce.Pracovala jsem jako vedouci recepci,14kolegu.Ve Firme pracuji 15let,mam prac.smlouvu na neurcito,pred nastupem na mateřskou dovolenou jsem musela urcit svoji nastupkyni na místo vedouci recepci.Nyni se mam vrátit na místo bezne recepcni.Zhruba 6dni před nastupem na mateřskou dov.nam zamestnavatel snizoval plat,podepsala jsem dodatek ke smlouve o 3000kc.nizsi plat po navratu po rod.dovolene,10900kc.Domluvila jsem si schůzku ve firme,za ucelem mého nastupu do práce.Ve firme pracuje novy obch.reditel,ktereho neznam,jeho navrh platu zni 10000kc hrubého za 12h prac.dobu vcetne nocnich služeb.Tim budu brat za stejnou praci recepcnich nejmene.Sluzebne jsem nejstarsi,pracovnice které na stejnem useku pracuji,jsou ve firme jen 4roky i méně.Jejich hruby plat cini 12000kc,nejedna se nahodou o poruseni rovného zachazeni,pri vykonu stejne práce.Po rod.dovolene se nas ma vracet 5 maminek,na ruzne pozice, všechny nas mrzi jake jednani při navratu do práce musíme zazivat.poslanim i pranim kazde zeny je stat se maminkou,pritom se musíme často citit nepotrebne oproti svobodnym a bezdetnym zenam.dekuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel musí při návratu zaměstnankyně z rodičovské dovolené dodržovat její pracovní smlouvu. To se týká nejen přidělované práce, ale i ostatních ustanovení pracovní smlouvy, včetně výše mzdy a rozsahu pracovní doby. Současně musí zaměstnavatel dodržovat zásadu stejného odměňování za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty. Jednání Vašeho zaměstnavatele je diskriminační. Nejlepším řešením by bylo, kdybyste se domluvila s ostatními zaměstnankyněmi vracejícími se po rodičovské dovolené a společně podaly podnět inspekci práce.

Eva Fialová

Lenka | 23.4.2014 07:54:18 

Dobrý den,
prosím o potvrzení mého názoru. Pokud vykonávám práci na základě DPP nebo DPČ, není nárok na mateřskou dovolenou. Musela bych na 12 měsíců vykonávat práci na základě pracovní smlouvy. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
i pokud pracujete na DPP nebo DPČ máte nárok u zaměstnavatele na mateřskou a rodičovskou dovolenou.

Eva Fialová

Mona | 20.4.2014 20:56:51 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na ranní směnu, když jsem se vrátila po mateřské dovolené. Zaměstnavatel mi toto umožnil, ale pouze na čas, já však na směny pracovat nemohu. Je tam pár maminek, kterým to již povoleno bylo a chodí na ranní stále. Dalším (ani mě) to už povolit nechtějí, jak mám postupovat? mám nějaký nárok to požadovat, nebo mě můžou propustit? Děkuji moc za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel musí vyhovět Vaší žádosti o jinou vhodnou úpravu pracovní doby. Zároveň musí zaměstnavatel dodržovat zásadu rovného zacházení se zaměstnanci.

Eva Fialová

Iveta | 19.4.2014 22:55:30 

Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské dovolené s první dcerou (nar. únor 2013). Zvolila jsem dvouletou RD, v zaměstnání mám smlouvu na dobu neurčitou. Plánujeme druhé dítě. Během MD ani RD jsem pro svého zaměstnavatele nepracovala ani na dohodu, ani na zkrácený úvazek. Zajímá mě, jak je to s druhou mateřskou. Musím porodit do druhých narozenin dcery, abych měla nárok na stejně vysokou MD jako u dcerky? Pokud porodit nestihnu a nastoupím na rizikové, tedy na nemocenskou a porodím třeba tři měsíce po narozeninách dcery, z čeho se mi vypočítá mateřská? Budu si pak moci zase zvolit délku RD? A bude se na mne stále vztahovat ochranná lhůta i v době nemocenské, tedy že mi zaměstnavatel nebude moci dát výpověď? Moc děkuji za radu.

Odpověď:

Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství z vyměřovacího základu, kterého jste dosahovala pro výpočet první PPM, máte do čtyř let věku prvního dítěte. V době těhotenství jste v ochranné době. Zaměstnavatel Vám nemůže v této době dát výpověď.

Eva Fialová

simona | 16.4.2014 18:42:17 

Dobrý den před měsícem jsem skončila v práci(smlouva na rok).Zjistila jsem, že jsem těhotná. Mám nárok si pak vybrat délku rodičovského příspěvku?a z čeko se mi bude počítat mateřská?Když momentálně mám podporu děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud by Vám vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství v ochranné době 180 dnů ode dne skončení pracovního poměru, budete tuto dávku čerpat. V opačné případě začnete po porodu čerpat rodičovský příspěvek. Výběr jeho délky můžete učinit i v případě, že otci dítěte by vznikl nárok na PPM.

Eva Fialová

Martina | 15.4.2014 22:00:42 

Po dovršení 3 let mé dcery se chci vrátit do práce. Chtěla bych zkrácený prac.úvazek z důvodu péče o dítě. Musí mi zaměstnavatel vyhovět?
Původně jsem pracovala na plný úvazek. Na mém místě je již jiná žena.

Děkuji

Martina

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí přidělovat práci podle pracovní smlouvy. To, že na Vašem místě je jiná zaměstnankyně, na této povinnosti zaměstnavatele nic nemění. Zaměstnavatel musí vyhovět Vaší žádosti o kratší pracovní dobu, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody.

Eva Fialová

burdinek | 15.4.2014 21:12:45 

během rodičovské dovolené jsem se stala částečně invalidní. Moje zaměstnání je servírka, ale díky mému současnému zdravotnímu stavu, nemohu tuto práci vykonávat. Chci se zeptat, zda je zaměstnavatel povinnen mi nabídnout vyhovující pracovní pozici (což je v hostinci obtížné) a nebo v opačném případě mi zaplatit odstupný plat. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel s Vámi může uzavřít dodatek k pracovní smlouvě s jiným druhem práce. Zaměstnavatel Vám ale může rovněž dát výpověď z důvodu podle § 52 písm. e) zákoníku práce, tj. pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě zdravotní způsobilost. V takových případech zaměstnanci nárok na odstupné nevzniká.

Eva Fialová

Beranice | 15.4.2014 11:55:17 

Dobrý den , chtěla jsem se zeptat zda je možné :že otec dítěte nastoupí od 7.týd.stáří dítěte na PPM po dobu 22 týdnů , nadále bude pracovat u zaměstnavatele ale na jinou prac.smlouvu na dobu určitou( v prac.smlouvě bude mít uvedenou jinou prac.pozici). Jaká rizika toto nese pro zaměstnavatele ? Je toto řešení v pořádku , nevystavuje se zaměstnavatel nějakému rozporu s ČSSZ atd. ? Zaměstnanci z toho vyplívá vyšší výpočet PPM než by obdržela matka . Děkuji moc za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
zákoník práce umožňuje, aby zaměstnanec vykonával pro téhož zaměstnavatele činnost v dalším pracovněprávním vztahu. V druhé pracovní smlouvě musí být vymezen jiný druh práce, než byl sjednán v první smlouvě. Pokud by ČSSZ shledala, že se jedná o stejný druh práce, PPM Vašemu manželovi nevyplatí.

Eva Fialová

Lucie | 15.4.2014 00:19:12 

Dobrý den. V listopadu 2014 bych měla nastoupit po 2leté rodičovské do práce na poloviční úvazek (jinak mě šéf nevezme zpět, prý na mě nemá peníze, mám úvazek na dobu neurčitou). Asi 2 měsíce po nástupu chci opět otěhotnět. Budu mít nárok na mateřskou? A z jaké částky se mi bude počítat,když půjdu na mateřskou do 4 let věku prvního dítěte? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
do čtyř let věku staršího dítěte se Vám bude PPM vypočítávat ze stejného vyměřovacího základu, jakého jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud to bude pro Vás výhodnější.

Eva Fialová

Hanka | 14.4.2014 20:49:47 

Chtěla bych se zeptat, jak je to s možností změny pracovního poměru během mateřské. Dostala jsem nabídku lepší pracovní pozice ale s nástupem ještě během probíhající mateřské dovolené. Je to možné? Neztratím tím nárok na peněžitou pomoc v mateřství??

Odpověď:

Dobrý den,
na peněžitou pomoc v mateřství máte nárok, pokud nevykonáváte činnost, z níž Vám nárok na PPM plyne. Z nového pracovního poměru Vám budete sice nemocensky pojištěna, ale z tohoto pojištění se Vám PPM nevypočítává. Pracovní poměr můžete tedy uzavřít bez ztráty nároku na PPM.

Eva Fialová

Renata | 11.4.2014 14:29:55 

Dobrý den, vracím se do práce po 2 letec na rodičovské dovolené, ale v práci jsem měla zažádáno o 3 roky, tudíž se vracím dřív. Mám smlouvu na dobu neurčitou. Zatím budu dělat něco jiného, protože mi řekli, že se mnou počítali až za rok, je to tak v pořádku? Musí mi za ten rok nabídnout návrat na stejnou pracovní pozici jako před mateřskou? A když se vracím dřív, mají právo mi nabídnout novou pracovní smlouvu nebo bych měla jen podepsat úpravu pracovní pozice? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
se zaměstnavatelem můžete uzavřít dodatek k pracovní smlouvě, který bude časově omezený na dobu jednoho roku.

Eva Fialová

Peťula | 11.4.2014 13:31:50 

Může mě zaměstnavetel při návratu z rodičovské dovolené ve dvou letech syna(věděl,že se vracím po dvou letech) dát na jinou pozici za jiné peníze bez mého souhlasu? A jak dlouho dopředu mi musí dát vědět co se mnou zamýšlí při mém návratu? Děkuji


Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám po návratu z rodičovské dovolené musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží odstupné ve výši vašeho průměrného výdělku. Jestliže máte mzdu stanovenou v pracovní smlouvě, nelze ji též jednostranně měnit.

Eva Fialová

Mařenka | 9.4.2014 20:51:29 

Dobrý den, před MD a RD jsem pracovala jako poradce A inspektor, můj zaměstnavatel (poradenská firma, která inspekce neprovádí) mi umožnil zvýšení kvalifikace a "pronajímal" (fakturoval) mě jiné společnosti za provádění těchto inspekcí. Byla to hlavní náplň mé práce, což ale ze smlouvy tolik nevyplývá, jsou zmíněny hlavně jiné činnosti.
Má můj zaměstnavatel právo bránit mi v uzavření DPP s tou inspekční společností, abych mohla pracovat "napřímo" a tím pádem si i násobně více vydělat za práci několika dnů? Navrhuje mi vlastní řešení s tím, že bych dostávala "nějaký plat" a odměny za obrat, což vyústí ve velmi malou částku.
Chápu jakési "morální důvody", ale nevidím oporu v Zákoníku práce.
Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 304 odst. 1 mohou zaměstnanci vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.

Eva Fialová

Denisa | 2.4.2014 12:23:23 

Vážená paní / pane. Prosím o radu. Mám smlouvu na dobu určitou, ta mi končí 31.5. 2014. Z toho 15.5.2014 nastupuji na mateřskou dovolenou. Zbývá mi vybrat ještě 8 dní dovolené, tu ale vybírat už nebudu. Chci zaměstnavatele požádat o proplacení dovolené. Mohu? Vyhoví mi? Jinak by mi ta dovolená propadla a to snad nejde. Děkuji Denisa

Odpověď:

Dobrý den,
po skončení pracovního poměru Vám zaměstnavatel musí náhradu za dovolenou vyplatit.

Eva Fialová

Lusy | 1.4.2014 08:54:08 

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem.Za nedlouho se nám narodí dítě druhé na PPM nárok nemám.Může si o PPM zažádat manžel s tím že by si i při mateřské u svého zaměstnavatele přivydělával na např. Dohodu o provedení práce? Pobírak by pak PPM dál? Nepřišel by o nárok na dovolenou ?
Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste v pracovním poměru, tak nárok na PPM máte. Jestliže chce PPM pobírat manžel, může s Vámi uzavřít dohodu o péči o dítě. Tato dohoda je účinná od 7. týdne po porodu. U svého zaměstnavatele by Váš manžel mohl být zaměstnán na základě smlouvy o pracovní činnosti (max. 300 hodin za kalendářní rok) nebo dohody o pracovní činnosti (max. 20 hodin týdně). Na nevyčerpanou dovolenou nárok Váš manžel neztratí.

Eva Fialová

| 1 | .. | 39 | | 41 | | 43 | .. | 119 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect