Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Jarda | 27.10.2009 18:31:14 | Odchod do předč. důchodu

Z důvodu nenadálých problémů na pracovišti(bez udání důvodu mi byl snížen plat a nebyl jsem na to ani upozorněn) jsem se rozhodl odejít do předč. důchodu, o který jsem zažádal od 1.11.2009. Výpověď dohodou jsem podal 9.10.2009, zaměstnavatel nesouhlasí a vyhrožuje mi. Od 1.11.2009 nesmím již pracovat(upozornění ČSSZ), tzn., že do zaměstnání již nenastoupím, může mi zaměstnavatel dělat potíže, v případě, že ano, jaké?

Odpověď:

Pracovní poměr lze ukončit 1) dohodou k určitému dni, na kterém se obě strany dohodnou nebo 2) výpovědí zaměstnance nebo zaměstnavatele, potom výpovědní lhůta činí dva měsíce.
Je tedy potřeba se se zaměstnavatelem na ukončení pracovního poměru dohodnout, jinak budete muset dát výpověď a poběží Vám dvouměsíční výpovědní lhůta. Pokud byste do zaměstnání nenastoupil a zaměstnavateli by vznikla škoda, mohl by případnou škoda na Vás vymáhat.

Martina Štěpánková

Tereza | 24.10.2009 22:47:29 | nemocenská v době těhotenství

Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu. Několik let jsem pracovala na základní škole jako učitelka. Poslední rok mého působení mi byla změněna pracovní smlouva na dobu určitou s ukončením ke dni 31.7.2009. Před tímto datem jsem svému zaměstnavateli donesla nemocenský lístek z důvodu rizikového dvojčetného těhotenství, tou dobou ve druhém měsíci. Nyní jsem stále na nemocenské, a to až do svého porodu. Při kontrole výpisu z účtu jsem zjistila, že v měsíci srpnu mi byla vyplacena nemocenská dávka za období 14.7. – 31.7. (6300Kč). Za období od 1.7.-14.7. (resp.od 4.7., jelikož se první tři dny nemocenské nevyplácí) jsem nedostala zaplaceno vůbec. Domnívala jsem se, že první část měsíce mi musí zaplatit zaměstnavatel, ale ten tvrdí, že za zákona na to nemám nárok. Jestli je to tak, v pořádku, zdá se mi ale trochu nefér, že jsem pět let pracovala ve státní sféře, za celou dobu nečerpala žádnou nemocenskou, a když otěhotním, tak mám za odměnu vyjít s šesti tisíci? Nevztahuje se na toto období nějaká ochranná lhůta?

Odpověď:

Pravdu máte Vy a ne Váš zaměstnavatel. Zaměstnavatel je totiž povinen Vám vyplácet náhradu mzdy za prvních 14 dní Vaší dočasné pracovní neschopnosti (s výjimkou prvních tří dní). Od 15. dne začíná běžet podpůrčí doba pro výplatu nemocenského a to Vám poskytuje stát (konkrétně pak správa sociálního zabezpečení podle sídla zaměstnavatele) až do 31.7.2009, kdy Váš pracovní poměr skončil. Ochranná doba týkající se těhotných žen skutečně existuje, ale vztahuje se k výpovědi dané zaměstnavatelem.

Helena Skálová

ATANER | 20.10.2009 17:05:57 | VÝPOVĚD DOHODOU

DOBRÝ DEN.MINULÝ TÝDEN JSEM UKONČILA PRACOVNÍ POMĚR DOHODOU K 14 10 2009.DNE 19,10 JSEM ONEMOCNĚLA .MÁM NÁROK NA NĚJAKOU OCHRANNOU LHŮTU?
DĚKUJI ZA ODPOVĚD

Odpověď:

Ochranná lhůta činí 7 kalendářních dní od dne zániku pojištění,pouze v případě, že by zaměstnání trvalo kratší dobu, činní ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů zaměstnání a pojištění trvalo. Pokud dočasná pracovní neschopnost vznikne v ochranné době, vznikne nárok na nemocenské.

Martina Štěpánková

anna | 19.10.2009 23:07:56 | pp na dobu určitou?

dobrý den, po mateřské dovolené jsem se zaměstnavatelem uzavřela pracovní smlouvu na dobu určitou - po dobu mateřské/rodičovské dovolené mé předchůdkyně. po 6 měsících mi bylo oznámeno, že doba určitá je do 23/1/2010. je tento postup v souladu s právní normou? předem děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď:

Z Vašeho dotazu není zřejmé, zda jste nastupovala k Vašemu původnímu zaměstnavateli, u něhož jste pracovala před nástupem na mateřskou dovolenou. Potom by Vás po návratu z mateřské dovolené měl Váš zaměstnavatel zařadit na Vaše původní místo (po návratu z rodičovské dovolené na místo odpovídající Vaší pracovní smlouvě).
Pokud jste uzavřela smlouvu na dobu určitou u nového zaměstnavatele, končí pracovní poměr uplynutím pracovní doby, na kterou byl sjednán.
Zákoník práce omezuje možnost uzavírat pracovní smlouvy na dobu určitou opakovaně, nicméně stanoví výjimku právě pro případ zástupu za mateřskou nebo rodičovskou dovolenou.

Martina Štěpánková

Zuzana | 13.10.2009 14:43:41 | výpověď

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli mohu dát výpověď,když mám smlouvu na dobu určitou (do 31.3.2010)? A jakou mám výpovědní lhůtu?Jsem nespokojená s platem takže bych chtěla odejít hned jak si něco najdu. Předem moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Pracovní poměr na dobu určitou lze ukončit předčasně, a to dohodou zaměstnance se zaměstnavatelem, potom pracovní poměr skončí ke dni, na němž se dohodntete. Druhou možností je výpověď, výpovědní lhůta činí dva měsíce a začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce. Pokud tedy bude doručena výpověď zaměstnavateli během řijna, vypovědní lhůta začne běžet od 1. listopadu a skončí 31. prosince.

Martina Štěpánková

vejverka | 8.10.2009 16:49:12 | překážka v práci na stranězaměstnavatele

Můj zaměstnavatel odjel na dovolenou a znemožnil mi přístup na pracoviště.Já již mám celou dovolenou vyčerpanou.Bez předchozí dohody jsem dostala neplacené volno. Má na to zaměstnavatel právo? Mirka

Odpověď:

Zaměstnavatel Vám nemůže nařídit neplacené volno.
Zaměstanavatel může zaměstnanci nařídit volno pouze v případě, kdy omezuje výrobu a nemá dost práce, nicméně k tomu potřebuje souhlas odborové organizace nebo úřadu práce. Navíc je zaměstnanci povinen poskytovat nejmémě 60% mzdy.
Ve Vašem případě se o tuto situaci nejedná a zaměstnavatel Vám tak nemůže nařídit abyste zůstala doma bez nároku na mzdu. Můžete proto na zaměstnavateli požadovat, aby Vám mzdu poskytl.

Martina Štěpánková

Romik | 8.10.2009 16:08:15 | nárok na propustku klékaři,jako doprovod

jezdíme se synem mimo naše město k lékařce na pravidelné půlroční kontroly(endokrinologie).syn dovršil 15 let a manželovi v práci řekli,že už nemá nárok na propustku.přitom u každého specialisty musí přijít neplnoleté dítě s doprovodem (mluví se o dávkování léků,o dalším postupu léčby a jiných důležitých věcech).děkuji za odpověď

Odpověď:

Doprovod dítěte k lékaři upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Podle nařízení máte nárok na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu k doprovodu dítěte k lékaři na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, a to byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Nařízení nestanoví žádné věkové omezení a podle zákona se za dítě považuje osoba mladší 18 let. Přikládám příslušné ustanovení: 8. Doprovod a) Pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu/ více

Zita | 29.9.2009 22:07:16 | výpověď -odstupné

dobrý den,23.10.09 mi končí RD(dceři budou 4 roky),ráda bych se vrátila do práce,ale zaměstnavatel mi nechce umožnit pracovat na zkrácený prac.úvazek (jelikož se jedná o kancelářskou práci pro velkou firmu tak předpokládám, že by to pro zaměstnevetele neměl být problém),pokud nepřistoupím na plný úvazek tak nabízí ukončení poměru dohodou.Jak mám v tomto případě postupovat,pokud budu souhlasit s dohodou,mám nárok na odstupné a musí toto být uvedeno v dohodě písemně?Nebo mi musí zaměstnavatel dát výpověď (s dvouměsíční výpovědní lhůtou?),jaký může udat důvod a jak je to s odstupným v tomto případě?děkuji za odpověď

Odpověď:

Podle § 241 zákoníku práce, pokud požádá zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Záleží tedy jaké důvody zaměstnavatel uvádí jako překážku, proč nemůže vaší žádosti vyhovět, a zda se nejedná jen o zástupný důvod. Jediný, kdo může rozhodnout, zda jsou zaměstnavatelovi důvody relevantní, je soud. Pokud by skutečně byly důvody zaměstnavatele relevantní pak byste byla povinna nastoupit na plný úvazek, jinak byste nebyla schopna dodržet pracovní smlouvu.

Martina Štěpánková

Maruska | 25.9.2009 02:38:41 | ochranna lhuta

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jsem ČID a dala jsem výpověď z pracovního poměru ve zkušební době k 23,9, od 24,9,mě lékař pro zdravotní potíže vystavil PN, vztahuje se na mě ochranná lhůta 7 dnů, nebo kam mám zanést PN? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Ochranná lhůta 7 dní se na Vás vztahuje. Pouze v případě, že pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo. Pracovní neschopnost zaneste na okresní správu sociálního zabezpečení.

Martina Štěpánková

Ivet | 21.9.2009 22:30:25 | chtějí abych dala výpověď,vulgární vedoucí

Dobrý den,v květnu tohoto roku jsem nastoupila po MD (s trojčaty) zpět do práce. Od loňského podzimu mě však ujišťovali,že dostanu výpověď s náležitým odstupným,že nemají pro mne vhodné místo.V únoru jsme se domluvili, že koncem dubna přijdu a sepíšeme vše potřebné k ukončení pracovního poměru. Ale jaké překvapení bylo, když mě sdělili, že se přeci jen místo našlo. Sice mimo můj obor, ale byla jsem ráda. Ne však na dlouho. Od nastávajícího kolegy co mě zaučoval jsem se po měsíci dozvěděla, že těsně před mím nástupem byl na koberečku i s mým vedoucím kde dostali instrukce, zatěžovat mě tak abych dala výpověď sama, že mě nehodlá dávat nějaké odstupné. Ale zatím se držím, kolega sám tam již zkončil :-( více

Odpověď:

Jednání, které popisujete, představuje šikanu na pracovišti. Takové jednání si k Vám nadřízení ani kolegové v žádném případě nesmí dovolit. Proti takovému jednání je možné se bránit soudní cestu. K posouzení by však bylo třeba znát více podrobností, budete-li mít zájem, můžete se telefonicky obrátit na Gender Studies.

Martina Štěpánková

21.9.2009 14:32:57 | Dutka

Dobrý den, moje maminka obdržela dutku v zaměstnání za neplnění svých povinností, nevím jak jí pomoci. Není tam však nic konkrétního uvedeno. Prosím o sdlěení právních norem, které tuto problematiku řeší , popř. řešení jak má důtka vypadat a jaké je možné odvolání. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den, podle Vašeho dotazu není zřejmé, čeho by se "důtka" měla týkat, ale domnívám se, že "důtkou" bude zaměstnavatel mínit upozornění zaměstnance na porušení pracovní kázně. Zaměstnanec je poté povinen závadný stav napravit. Pokud by byl zaměstnanec v průběhu několika měsíců vícekrát upozorněn na stejný nedostatek, mohl by zaměstnavatel přistoupit k okamžitému zrušení pracovního poměru pro porušení povinností zaměstnance zvlášť hrubým způsobem (tj. opakované, méně závažné porušení). více

14.9.2009 09:56:05 | ČID

Dobry den, muze na me zamestnavatel pozadovat dojizdeni do 400 km vzdaleneho zavodu na cestovni prikaz opakovane vzdy na pondeli az patek, jestlize nesouhlasim a mam ČID na onemocneni patere. Toto dojizdeni mi způsobuje zdravotni problemy.

Odpověď:

Dobrý den,
v uvedeném případě se jedná o pracovní cestu. Pracovní cestu zákoník práce definuje jako časově omezené vyslání zaměstnance zaměstnavatelem k výkonu práce mimo sjednané místo výkonu práce. Důležité je upozornit, že toto může zaměstnavatel sjednat jen na dobu nezbytné potřeby.
Z výše uvedeného vyplývá, že není možné, aby zaměstnavatel nařizoval pracovní cestu bez souhlasu zaměstnance a taktéž nepřichází v úvahu, aby tak činil tak často, jak ve svém dotazu uvádíte, ledaže by s tím sám zaměstnanec vyslovil souhlas.

Martina Štěpánková

Jirka | 9.9.2009 14:08:46 | služební poměr

Mám dotaz k ukončení služebního poměru v AČR ze zdravotních důvodů, (přezkumná komise, se stanoviskem "D" jednalo se o pracovní úraz) U AČR jsem ve služebním poměru 4,5 roku, před tím jsem pracoval u PČR kde mám odslouženo 8 let. Chci se zeptat zda v tomto případě budu mít nárok na výsluhové náležitosti a jaké?
S pozdravem Zdeněk Hlaváč

Odpověď:

Dotaz překračuje rámec právní poradny zaměřené na rovné zacházení a slaďování rodinného a profesního života. Omlouváme se, ale z kapacitních důvodů není možné zodpovídat všechny dotazy. Zkuste se obrátit na občanskou poradnu http://www.obcanskeporadny.cz/ nebo na advokáta.

Martina Štěpánková

dandyna | 9.9.2009 10:11:59 | nařčení z krádeže

dobrý den popíši vám situaci která nastala v mém zaměstnání minulý týden jsem prodavačka v malém pekařstvý v den kdy jsem měla volno se v práci stratil limit do pokladny v hodnotě 3000-kč to jsem se dozvěděla druhý den když jsem nastoupila na směnu když jsme končili a uzavýrali kasu pro kontrolu jsem nazdvihla šuplík v pokladně zda tam měoc není bylo dvoutisícová bankovka spočítal jsem si tržbu a zjistila jsem že ty 2000 přebývají tak jsem šla za směnovou vedoucí s tím že to bude nejspíš část ztraceného limitu ovšem za dva dny přišla ledová sprcha vedoucí mi předala vzkaz od manažerky které mi zdělila že jsem povina uhradit polovinu nenalezené tisícovky jen proto že jsem našla dvoutisícovku a oznámila to tak ně obvilnili že stím musím mít něco spolešného i když jsem tam ten den kdy to celé zmizelo nebyla a pouze jsem nalezené peníze ohlásila označili mě za zlodějku a za poctivost potrestali srážkou ze mzdy chi se zeptat zda toto mohou jen tak udělat nebo zda mám nějakou možnost jak hájit svá práva děkuji za odpověd

Odpověď:

Z Vašeho e-mailu nevyplývá, zda jste se zaměstnavatelem podepsala dohodu o hmotné odpovědnosti (případně dohodu o společné hmotné odpovědnosti) *a) **Dohodu o hmotné odpovědnosti (dohodu o společné hmotné odpovědnosti) jste nepodepsala: * Podle § 250 an. zákoníku práce, může od Vás zaměstnavatel požadovat pouze náhradu škody, u níž může prokázat 1. že mu vznikla škoda 2. zaměstnanec porušil právní povinnost 3. příčinnou souvislost mezi bodem 1 a 2 (tedy, že škoda je přímým následkem toho, že zaměstnavatel porušil svoji povinnost) 4. zavinění zaměstnance Pokud kontrola limitu v pokladně probíhá každý večer při uzavření kasy a den před ztrátou bylo vše v pořádku, zaměstnavatel nebude moci prokázat většinu požadovaných bodů. A nemůže tedy požadovat náhradu škody po Vás. *b) **Dohodu o hmotné odpovědnosti (dohodu o společné hmotné odpovědnosti) jste podepsala: * více

Ada | 7.9.2009 13:57:56 | lékař

Dobrý den mám dotaz. JElikož jsem dva dny byla v kuse u zubaře. A jelikož mi dělal zákrok na zubech a já mám zaměstnání, kde musím v kuse hovořit! Tak jsem přinesla potvrzení , že jsem u zubaře byla. Ale asistetnka, která to zpracovává mi to nechce uznat, že na lákaře je jen část dne...a že si musím dojít na ty dva dny vyřídit neschopenku. Co mám dělat. lze to něják obhájit, když mám práci 80km od lékaře. přede děkuji

Odpověď:

Překážky v práci na straně zaměstnance jsou upraveny v nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. V případě návštěvy lékaře je zaměstnavatel povinen Vám poskytnout pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. Pokud bylo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu; náhrada mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu, kterou by trvala návštěva v nejbližším zdravotnickém zařízení. více

Daniela | 23.8.2009 15:02:37 | výše mateřsjé po nemocenské

Dobrý den, prosím o radu, jsem v začátku těhotenství s možností nástupu na rizikové těhotenství, budu mi krácena mateřská, pokud zůstanu do porodu na nemocenské, nebo se nemocenská do výpočtu mateřské nepočítá. Pracuji 4 roky.

Odpověď:

Dobrý den, peněžitá pomoc v mateřství Vám z důvodu pobírání nemocenské nijak krácena nebude. Nastoupíte na ni šest až osm týdnů před očekávaným dnem porodu a budete ji pobírat ve standartní délce 28 týdnů. Peněžitá pomoc v mateřství bude standartně činit 69% denního vyměřovacího základu. Do rozhodného období pro výpočet Vašeho denního vyměřovacího základu nebudou zahrnuty dny, za které Vám bylo poskytováno nemocenské (tj. období rizikového těhotenství).

Martina Štěpánková

18.8.2009 23:28:48 | Výpověď

Dobrý den,Chtěla jsem se zeptat co můžu udělat pokud mě zaměstnavatel nechce propustit ze zaměstnámi dohodou?Mám totiž druhou práci,kam potřehuji od září nastoupit.Děkuji za odpověď Stránská

Odpověď:

Dobrý den, pokud se se svým zaměstnavatelem nedohodnete, nezbývá Vám než podat výpověď. Výpovědní doba činí 2 měsíce a začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi zaměstnavateli a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce.

Martina Štěpánková

ludmila | 12.8.2009 19:41:49 | PN

Dobrý den, Dne 31.7.09 mi byla vystavena PN,kterou jsem odeslala poštou dne 5.8.09 zaměstnavateli,který mi při dnešní kontrole doma sdělil,že na razítku odeslání poštou bylo 7.8.09 a tudíž mi krátí nemocenské dávky o 10%.Má na takovéto jednání právo?Když já nemoho za to ,že poštovní razítko na zaslané PN v obálce bylo o 2 dni posunuré oproti požadovaným 3dnů.?Děkuji předem za odpověď na tutu mailovou adresu.Haladová Ludmila

Odpověď:

Dobrý den, obecně závazné právní předpisy obsahují jen základní ustanovení, aniž by přesně určovaly způsob a lhůty doručení neschopenky. Měla by být zaměstnavateli doručena bez zbytečných průtahů. Nelze tedy krátit nemocenskou dávku z důvodu pozdního doručení dokladu. Snížení nemocenských dávek či jejich úplné odnětí hrozí pouze v případě porušení léčebného režimu (kontrola vás nezastihne doma apod.)

Martina Štěpánková

lucík | 7.8.2009 10:15:37 | výpověď

dobrý den chtěla jsem se zeptat pracuji v mcdonalds na kladně jsem na neschopence a jsem těhotná může mi zaměstnavatel v mém stavu po ukončení neschopenky dát výpověď děkuji za odpověď

Odpověď:

Podle § 53 odst.1) písm. d) zákoníku práce nemůže zaměstnavatel dát zaměstnankyni výpoveď v době, kdy je těhotná nebo je na mateřské či rodičovské dovolené. Výjimku z tohoto zákazu představuje situace, kdy se ruší zaměstnavatel nebo jeho část nebo se přemísťuje. Případně může zaměstnavatel dát těhotné ženě výpověď z důvodů, pro které s ní může okamžitě zrušit pracovní poměr. Přikládám příslušná ustanovení zákoníku práce: Zákaz výpovědi dané zaměstnavatelem § 53 (1) Zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je více

stejskalova | 31.7.2009 17:20:57 | může dat výpoved

Dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat jestli mě může dat zaměstnavatel výpoved když jsem v rozvodovém řízení a pečuji o dvě děti 6a8let. Jsou tam i zaměstnanci ve zkušebni době které nepropustil. na výpovedi mam napsany 52§. jeho slovy že nemá na výplaty.

Odpověď:

Zákoník práce nestanoví ochranu před výpovědí pro osobu pečující o děti, a to ani osamělou. Ochrana se omezuje pouze na dobu těhotenství, mateřské a rodičovské dovolené.
Otázkou je, jaká kritéria zaměstnavatel zvolil k propouštění zaměstnanců, neboť platí zákaz diskriminace. K posouzení by však bylo nutné znát větší podrobnosti.

Martina Štěpánková

| 1 | .. | | 49 | | 51 | 52 | .. | 89 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect