Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Jsem vdaná za občana státu EU, který má sice trvalé bydliště ve svém státě, ale firmou, ve které je zaměstnán je téměř nepřetržitě vysílán do dalších evropských zemí , ve kterých firmu zastupuje(v současné době je ve Švédsku).Já jsem občanska ČR a právě mi končí mi mateřská dovolená. Mám v ČR vlastní byt, do začátku MD jsem pracovala jako OSVČ. Dítě se narodilo v ČR, zde chodí k lékaři a zde se mnou i žije. Občas jezdíme za manželem, manžel jezdí zase za námi. Prosím o informaci, zda mám nárok na rodičovský příspěvek po skončení mateřské dovolené. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na rodičovský příspěvek máte, jestliže jste jako občanka ČR hlášena v ČR k trvalému pobytu. Cizinci mají na příspěvek nárok, mají trvalý pobyt na území ČR a mají zde i bydliště. Pokud byste se chtěli s manželem v péči o dítě vystřídat, musel by Váš manžel tuto podmínku splnit. Pokud jste byla jako OSVČ nemocensky pojištěná, můžete si vybrat délku čerpání rodičovského příspěvku.
Eva Fialová
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, ako je to s predĺžením rodičovskej dovolenky do 4 rokov veku dieťaťa? (Samozrejme, bez nároku na rodič. príspevok). 13.6. mi končí RD, mám nastúpiť do práce, ale skutočne nemáme kde nechať dcéru počas obdobia do 9/2012, keď má nastúpiť do škôlky. Môžem iba požiadať sociálku o predĺženie z dôvodu, že sa starám o nezaopatrené dieťa, aby som mala zaplatené zdravot. poistenie, alebo mám žiadať zamestnávateľa, ktorý mi ale vraj, pri poskytnutí neplateného voľna, zdravotné platiť nebude. A môžem kedykoľvek toto predĺženie zrušiť? Ak mi uznajú predĺženie, môžem dcéru v škôlke nechávať na celodennú dochádzku? (Som Slovenka, ale žijeme v českej republike - aby Vás to nemýlilo.) Ďakujem za odpoveď.
Odpověď:
Dobrý den,
je nutné rozlišovat rodičovskou dovolenou a nárok na rodičovský příspěvek. Rodičovská dovolená poel zákoníku práce končí dosažením třetího roku věku dítěte. Pokud jste vyčerpala celkovou sumu rodičovského příspěvku, protože jste si zvolila tříletou variantu, nemáte již na jeho výplatu nárok.
Zaměstnavatele může požádat o neplacené volno, ale jeho poskytnutí je pouze na něm. Po uplynutí rodičovské dovolené nejste chráně proti výpovědi a platí pro Vás stejné podmíky ukončení pracovního poměru jako pro jiné zaměstnance.
Pokud jste si nezvolila čerpání rodičovského příspěvku podle nového systému platného od roku 2012, náleží Vám rodičovský příspěvek, pokud dítě, které dovršilo 3 léta věku, navštěvuje mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně nebo 5 dní v kalendářním měsíci. Pokud jste požádala o klasické čerpání příspěvku, mohla jste tak učinit do 9 měsíců věku, poté již nelze výši poskytování příspěvku měnit. více
Dobry den, v dubnu 2009 pred nastupem na MD jsem si vybrala 4-letou variantu RD. Zamestnavatel mi nyni zaslal okamzitou vypoved pro hrube poruseni pracovni kazne (§55), z duvodu, ze jsem po 3letech nenastoupila do zamestnani a neoznamila, ze nenastoupim. Pracovala jsem na Mestske urade na dobu neurcitou. Po mem odchodu probihaly volby, zmenilo se kompletni osazeni MU a na me misto byla prijata jina pracovnice. Mne bylo oznameno v prubehu RD, ze se rusi muj platovy vymer, ktery byl vystaven minulym vedenim jako neopravneny a prilis vysoky. Jak mam prosim postupovat? V prubehu RD jsem se prestehovala diky manzelove praci do jine casti CR a do zamestnani bych se jiz vzhledem k 200km vzdalenosti nevratila. Jak mam prosim postupovat? Dekuji za odpoved.
Odpověď:
Dobrý den,
čtyřletá varianta rodičovské dovolené neexistuje. Podle zákoníku práce máte nárok pouze na tří letou rodičovskou dovolenou. Čtvrtý rok, po který lze příspěvek čerpat, můžete mít neplacené volno. Je na rozhodnutí zaměstnavatele, zda Vám toto volno poskytne či nikoliv. Pokud Vám neplacené volno neposkytl, může být nenastoupení do práce posuzováno jako neomluvená absence. Zaměstnavatel s Vámi může ukončit pracovní poměr okamžitě, pokud byla Vaše nepřítomnost dlouhodobá a Vy jste se do práce odmítla vrátit, i když jste věděla, že nemáte neplacené volno.
Pokud jste se s Vaším zaměstnavatelem, reps. s vedoucím domluvila, že jste si vybrala čtyřletou variantu "rodičovské dovolené" a on s tímto souhlasil, nebo nic nenamítal, lze mít za to, že Vám neplacené volno bylo poskytnuto. více
Dobrý den, 3 roky učím na střední škole na vedlejší pracovní poměr, mám smlouvu na dobu určitou vždy od září do června. Na květen byl vypsán konkurs na pedagoga stejného zaměření jako mám já, aniž bylo potřeba, jelikož žáci ubývají. Strach o svou pozici mě donutil se přihlásit, jasně jsem řekla, že stojím o půlúvazek. Konkurs jsem vyhrála. Dozvěděla jsem se to však pouze od profesorů, kteří byli v komisi a od studentů, kteří mi gratulovali. Vyjádření jsem dostala až později a stálo v něm, že na základě výkonu u konkursu se konkursní komise rozhodla mě nadále zaměstnávat od r. 2012/2013 a že mě žádají, abych se dostavila k projednání úvazku dle zveřejněného rozpisu (červen) Konkurs byl účelově vypsán, jelikož ředitel si chtěl dosadit na toto místo svého člověka a přestože nevyhrála, tak byla přijata, takže místo 4 profesorů na 1 obor by mělo být od příštího roku 5. Situace je komplikovanější, jelikož já jsem těhotná a na konci října mám rodit. Je to ovšem moje vedlejší činnost a s manželem už jsme byli domluveni předem, že bych učila nadále, půlúvazek představuje 12 hodin týdně, nevidíme v tom problém. Toto jsem říkala řediteli před konkursem i komisi během. více
Odpověď:
Dobrý den,
Vše záleží na podmínkách konkrzu vyhlášených Vaším zaměstnavatelem. Pokud v těchto podmínkách uvede, že výsledné pořadí zveřejní, má povinnost toto učinit. To samé platí i pro uzavření smlouvy. Pokud se v podmínkách zaměstnavatel zaváže, že se všemi, kdo v konkurzu uspěli, uzavře pracovní smlouvu, je povinen pracovní smlouvu uzavřít ve znění, jaké bylo v podmínkách stanoveno.
Pracovní smlouva na dobu určitou může být sjednána maximálně na tři roky a může být prodloužena pouze dvakrát. Z Vašeho dotazu mám za to, že jste tuto podmínku pro nemožnost uzavření smlouvy na dobu neurčitou ještě nenaplnila.
Co se týče polovičního úvazku, máte právo požádat o kratší pracovní dobu nebo o jinou úpravu pracovní doby. Zaměstnavatel Vám musí vyhovět, nebrání-li tomu vážné pracovní důvody. Vzhledem k tomu, že jste již částečný úvazek měla, neměly by na straně zaměstnavatele takové důvody nastat.
Eva Fialová více
Dobrý den máme kluka kterému budou v říjnu 4 roky.Ve 3 letech nám školku zamítli,letos jsme celý problém řešili zase.
Po přestěhování z Prahy do podnájmu v jiném městě nám dítě opět odmítli s tím že nemá v místě školek trvalé bydliště (ale že jen žije v podnájemním bytě,jako přechodové bydliště).Dá se proti takovému jednání pronést nějaké odvolání či něco podobného?
Podotýkám dítě je ve střídavé péči (domluvou ne soudně) ale většinu času tráví s námi.U otce bývá míň na okraji Prahy.Dítě je od narození hlášeno na matrice Prahy 2.
Děkuji za radu
Odpověď:
Dobrý den,
proti rozhodnutí o nepřijetí dítěte do školky se můžete odvolat jako proti každému rozohdnutí v oblasti veřejné správy. Po jeho zamítnutí se můžete obrátit i na soud.
Eva Fialová
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,mohu ukončit mateřskou dovolenou dříve.Mám jí na 4roky,lze ukončit ve 3letech a peníze za ten rok by mi byly vyplaceny.
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na rodičovskou dovolenou máte dle zákoníku práce pouze tři roky. Po dosažení tří let věku dítěte již nejste schráněná zákoníkem práce. To znamená, že Vá zaměstnavatel může dát výpověď. Čtyři roky je možno pouze pobírat rodičovský příspěvek. Pokud jste se rozhodla pro ukončení pobírání rodičovského příspěvku, můžete tak učinit kdykoliv.Finanční částka za 4. rok Ván ale vyplacena nebude.
Eva Fialová
soud svěřil dítě do péče pěstounce stíhané za týrání dětí,je to legální a co proti tomu mohu dělat a jaká mám jako otec práva?Tři roky už jsem nucen poslouchat,že kdybych byl žena,měl bych svoje dítě už dávno u sebe a jinak OSPOD nespolupracuje.potřebuji pomoct s napsáním odvolačky
Odpověď:
Dobrý den,
soud musí postupovat vždy v zájmu dítěte. Není zájmem dítětě setrvávat v pěstounské rodině, která toto dítě týrá nebo je podezření z tohoto jednání. Soud by měl toto rozhodnutí o svěření dítěte do péče zrušit.
Proti rozhodnutí soudu můžete podat odvolání do 15 dnů od doručení rozhodnutí. Pokud jste tuto lhůtu nestihnul, je možné podat návrh na nové projednání věci z důvodu nových skutečností (např. toho, co vyšlo během vyšetřování pěstounů najevo).
Jelikož je toto poradna pro oblast pracovního práva, nemůžeme Vám odvolání proti tomuto rozhodnutí napsat.
Eva Fialová
Dobrý den, mám dvě děti. Starší 4 a mladší 1,5 roku. Můj problém se týká přijetí staršího dítěte do školky. Je mi jasné, že jsem na rodičovské dovolené s ml. dítětem proto nemám nárok, ale problém je v tom, že můj starší syn má problémy s řečí a 3 odborní lékaři (neurolog, psycholog a logoped)nám napsali doporučení ve kr. stojí, že je nutné dítě zařadit do kolektivu dětí běžné Mš, aby mu to nějak pomohlo s rozmluvením (laicky řečeno :-) ) jenže paní ředitelka mi řekla, že mi na doporučení nebude přihlížet, jelikož jsem na rodič. dovolené. Poraďte mi prosím co dělat? Opravdu lékařské doporučení nemá žádnou váhu. Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
rozhodnutí o přijeří či nepřijetí do mateřské školy závisí na provozovateli této školy. Proti tomuto rozhodnutí můžete podat žalobu k soudu ve správním soudnictví. Lhůta pro podání žaloby jsou dva měsíce poté, kdy Vám bylo doručeno písemné vyhotovení rozhodnutí. Pokud rozhodntí o nepřijetí nemáte písemně, sdělte provozovateli školky, že na jeho písemném vyhotovení trváte, a to včetně uvedení důvodů nepřijetí. Ve správní žalobě uveďte důvody, pro které by Vaše dítě mělo navštěvovat mateřskou školku a toto doložte lékařskou zprávou.
S pozdravem,
Eva Fialová
Eva Fialová
Dobrý den, vracím se do práce po skončení MD a RD. Zaměstnavatel mi chce dát výpověď z organizační důvodů. Ráda bych věděla na jakou výši odstupného mám nárok? U zaměstnavatele jsem pracovala necelý rok, ale slyšela jsem, že do odpracovaných let se zahrnuje i pěněžitá pomoc v mateřství a následně čerpaná dovolená? Zahrnuje se i RD? Předem děkuju za radu.
Iveta Matušková
Odpověď:
Dobrý den,
i když jste byla na mateřské a rodičovské dovolené, máte nárok na odstupné podle doby trvání pracovního poměru. Na fakticky odpracovnaných dnech nezáleží. Pokud Váš pracovní poměr trvá alespoň dva roky, máte v případě výpovědi z organizačních důvodů nárok na trojnásobek průměrného výdělku.
S pozdravem,
Eva Fialová
Eva Fialová
Vážení,
velice ráda by jsem se informovala o dané situaci v naší rodině. Nevím kam se mám obrátit a jak danou situaci vůbec řešit.
Mohu žádat o nějaké příspěvky, např. hmotná nouze, příspěvek na bydlení, příspěvek na soukromou školku?
Nyní se nacházím do 26. září 2012 na RD. Před nástupem na RD jsem pracovala cca 13 let jako manažer maloobchodních prodejen. Manžel je zaměstnán u Policie ČR již cca 10let.
Bohužel dceři byly podány 2 přihlášky do státní školky, bohužel ani jedna dcerou neberou jelikož nesplňuje daná kritéria a 3 roky jí jsou až 26.září 2012. Školky jsou plné, již jsem obvolávala a psala na další státní školky v okolí tj. Praha 13, Praha 5 a bohužel stejný verdikt, je plno a zároveň trvalé bydliště. Takže mi zbývá umístit dceru do soukromé MŠ která se točí řádově cca 10 000kč. Náklady na moje léky, poplatky u lékařů a dojíždění. Dost často marodím a manžel musí na paragraf starat se o dceru.
více
Odpověď:
Dobrý den,
Vaše situace je opravdu komplikovaná.
Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu přihlášený v bytě k trvalému pobytu, jestliže 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny nestačí k pokrytí nákladů na bydlení a zároveň těchto 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny je nižší než zákonem stanovené náklady. Příspěvek na soukromou školku bohužel neexistuje.
Mohu Vám pouze poradit, abyste se obrátili na městský úřad městské části, ve které bydlíte a požádali o poskytnutí kontaktů na sociální poradce v místě Vašeho bydliště.
S pozdravem,
Eva Fialová
Eva Fialová
Dobý den. Prosím o radu, 11.5 mi skončila 3 letá rodičovská dovolená a v pondělí mám nastoupit do zaměstnání jenže zaměstnavatel mě chce dát na 3 směnný provoz a já kvůli dětem nemůžu na třísměnný provoz chodit. Ve smlouvě kterou mám ještě před nástupem na mateřskou nemám napsané že budu chodit na třísměnný provoz a ani na ranní. Mám tam jen napsané denně 7,5hod odpracovat. Před nástupem na mateřskou jsem rok chodila jen na ranní směnu.Linka na které jsem pracovala stále je. Chci se tedy zeptat zda mě musí zaměstnavatel vzít zpět do práce jen na ranní a nebo mi musí umožnit zkrácený úvazek z důvodu péče o dítě mladší 15ti let. Ještě bych se chtěla zeptat pokud mi musí umožnit zktácený úvazek jestli o něj stačí požádat v pondělí jak mám jít poprvé do práce (budou se vyřizovat zdrav.prohlídka školení atd.)nebo už jsem to promeškala a je na to už pozdě. Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
požádá-li zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. O vhodnou úpravu pracovní doby z důvodu péče o děti můžete požádat kdykoliv. Pokud Vám zaměstnavatel nevyhoví, obraťte se na odborovou organizaci nebo na inspekci práce.
S pozdravem,
Eva Fialová
Eva Fialová
Dobrý den,jsem na RD s dcerou,narozenou 23.08.09.Dcera nemůže navštěvovat MŠ,takže nemohu nastoupit do práce.Zaměstnavatel nepřistoupí na neplacené volno trvající rok(projednáno ústně).Budu muset dát výpověd.K jakému datu musím výpověd podat,abych nemusela nastoupit do zaměstnání a jak výpověd formulovat?Údajně ti,co ze zaměstnání odejdou dobrovolně,nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti?Lze dát výpověd dohodou k 23.8.09,kdy dceří budou 3 roky nebo je výhodnější výpověd s 2měs výpovědní lhůtou?Budu muset během doby,kdy budu s dcerou doma,pravděpodobně do jejích 4let,platit zdravotní a sociální pojištění?Děkuji.JL
Odpověď:
Dobrý den,
pokud chcete ukončit pracovní poěr a nevracet se zpět do práce, máte dvě možnosti. Buďto můžete dát výpověď, nebo můžete se zaměstnavatelem uzavřít dohodu o skončení pracovního poměru. V případě výpovědi skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby, která činí 2 měsíce a začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi. Výpovědní doba končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce. Pokud byste chtěla skončit pracovní poměr k 31.8.2012, musíte podat výpověď v průběhu měsíce června. Výpovědní doba začne běžet k 1.7.2012.
Rozhodnete-li se pro dohodu, můžete si se zaměstnavatelem domluvit libovolné datum skončení praconího poměru. S dohodou musí, na rozdíl od výpovědi, zaměstnavatel souhlasit. více
Dobrý den,
chci se zeptat dceři budou v červenci 3 roky a nepřijali mě jí do školky kvůli nedostatku místa,ale dozvěděla jsem se,že se umístili děti maminek na rodičovské dovolené je toto v pořádku nebo by měla školka dát přednost rodičům,kterým končí rodičovská dovolená.
A dále se chci zeptat pokud nebudu mít dceru ve školce mám nárok na podporu a co má potom člověk dělat až skončí podpora,aby uživil dítě.Děkuji moc za odpověď a za radu a ořeji pěkný den.
Odpověď:
Dobrý den,
podmínky přijímání do mateřských škol stanoví zřizovatel školky, proto Vám doporučuji obrátit se přímo na něj. Mateřská škola má povinnost přijmout dítě před zahájením školní docházky, konec rodičovské dovolené zde nehraje roli. Rodičovský příspěvek budete moci čerpat i v případě, že Vaše dítě chodí do školky. Nárok na podporu v nezaměstnanosti bude mít, pokud Váš pracovní poměr skončil. Vedle něho i po skončení jeho čerpání máte nárok na dávky státní sociální podpory, např. příspěvek na bydlení, na dopravu, apd.
S pozdravem,
Eva Fialová
Eva Fialová
Dobrý den, jsem na mateřské dovolené, mám dítě se svým současným přítelem, jsem rozvedená, chci se zeptat, zda exmanžel může být zbaven placení výživného na jeho 4 děti z důvodu evidence na ÚP.soud mu nestanovil pro období 17 měsíců výživné.Pak už exmanžel pracoval, tak výživné stanoveno je jako běžné. Pomůže odvolání? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
rodič je povinen platit výživné na své děti, výše výživného se stanovuje s ohledem na majetkové poměry rodiče, který má výživné platit. Výživné je obvykle stanoveno i rodičům, kteří jsou evidováni na úřadu práce. Z Vašeho dotazu nevyplývá, zda už soud rozhodl o tom, že otec není povinen platit výživné, nebo se ptáte pouze hypoteticky. Pokud by soud takto rozhodl, určitě je možné se proti takovému rozhodnutí odvolat.
S pozdravem
Martina Štěpánková
Martina Štěpánková
Dobrý den, chci se zeptat. V září mě končí rodičovká dovolená. Jakým způsobem ukončit pracovní poměr,abych měla nárok na podporu v nezaměstnanosti. Nastoupit do práce nemohu vzhledem k péči o syna. děkuji za odpově´d
Odpověď:
Dobrý den,
procentní sazba podpory v nezaměstnanosti činí první 2 měsíce podpůrčí doby 65 %, další 2 měsíce podpůrčí doby 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.
V případě, že uchazeč o zaměstnání před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu ukončil poslední zaměstnání sám nebo dohodou se zaměstnavatelem, činí procentní sazba podpory v nezaměstnanosti 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. V případě, že sama ukončíte pracovní poměr, můžete se domáhát vyšší procentí sazby, jelikož péče o dítě je vážným důvodem k ukončení pracovního poměru.
S pozdravem,
Eva Fialová
Eva Fialová
Dobrý den, jsem na rodičovské dov. Můj zaměstnavatel končí a přepisuje firmu (udajně ještě neví na koho). Chce po mě ukončení prac. poměru dohodou. Straší mě, že nový majitel mi bude dělat problémy se zápočtovým listem. Já dohodu nechci, protože bych potom měla nárok jen na minimální podporu v nezaměstnanosti, kdybych jí potřebovala. (případný nárok na odstupné při výpovědi ze strany zaměstnavatele nechci uplatňovat) Dotaz: je nějaký způsob jak by mi mohl dát výpověď on, když jsem na rodičovské. Případně, může si mě nechat jako zaměstnance na sebe (měl by s tím nějaké náklady?)
Odpověď:
Dobrý den,
pokud Váš zaměstnavatel převádí podnik na jiného, přechází ze zákona práva a povinnosti na nového zaměstnavatele. Vy, pokud chcete v podniku dále pracovat, přecházíte automaticky k novému zaměstnavateli. Zápočtový list Vám musí tento nový zaměstanvatel vydat. Na rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel může dát výpověď pouze v případě přemisťování nebo rušení zaměstnavatele. Přechod podniku na jiného k těmto výpovědním důvodům nepatří. Pokud Vám původní nebo nový zaměstnavatel dá výpověď z jiného důvodu, můžete se domáhat určení její neplatnosti u soudu, a to do dvou měsíců poté, co měl pracovní poměr touto výpovědí skončit.
S pozdravem,
Eva Fialová
Eva Fialová
Dobrý den, prosím o radu. Nyní jsem na rodičovské dovolené, zvolila jsem si 3-létou variantu. Před nástupem na mateřskou jsem pracovala ve firmě u které mám smlouvu na dobu neurčitou, a kam bych se chtěla po skončení 3-leté RD vrátit. Bohužel jsem se dnes dozvěděla, že mi nepříjmou dceru do mateřské školky, vzhledem k tomu, že nesplňuje kritéria pro příjímání děti do MŠ, 3 roky jí budou v listopadu. Jak mám teď postupovat, nechci přijít o práci, mohu se odvolat? A pokud ani to nepomůže, co dál, úřad práce, když nemám hlídání pro dceru? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
obávám se, že ve Vaší situaci máte pouze jednu možnost (samozřejmě kromě zajištění hlídání). Svého zaměstnavatele můžete požádat o neplacené volno. Bohužel Vám po skončení tříleté rodičovské dovolené nemusí přidělit místo podle Vaší pracovní smlouvy. V tuto dobu již nejste také chráněna před výpovědí.
S pozdravem
Eva Fialová
Eva Fialová
dobrý den,chtěla bych se zeptat jak je to s prací na roďičovské dovolené. dceři je rok a půl, rodičovskou mám na 3 roky. chtěla bych nastoupit do práce ale k jinému zaměstnavateli. mohu u něj pracovat i na hlavní pracovní poměr nebo to nejde? a pokud bych dala u původního zaměstnavatele výpověď budu dostávat rodičovský příspěvek i nadále? děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
pokud chcete ukončit pracovní poměr u stávajícího zaměstnavatele a nastoupik k jinému zaměstnavateli, tak tomu zákon nebrání, stejně jako když byste chtěla v době rodičovské dovolené uzavřít pracovní smlouvu s druhým zaměstnavatelem. Rodičovský příspěvek není na pacovní poměr vázán. Jediná podmínka je zajištění péče o dítě.
S pozdravem,
Eva Fialová
Eva Fialová
děkuji za odpověď k 5.4 .Pokud tedy dám ukončení poměru dohodou z vážného důvodu péče o děti a do zaměstnání nenastoupím, ukončení bude ke dni porodu+3roky. Z čeho mi bude v tomto případě vypočtena podpora v nezaměstnanosti? Děkuji předem za Vaši ochotu
Odpověď:
Dobrý den,
v případě, že skončíte v zaměstnání současně s rodičovskou dovolenou, bude podpora v nezaměstnanosti velmi nízká, neboť se vám nebude počítat z výše Vašeho výdělku.
Podpora v nezaměstnanosti se v takovém případě počítá z průměrné mzdy v národním hospodářství: první 2 měsíce ve výši 0,15 násobku, další 2 měsíce 0,12 a poslední měsíc ve výši 0,11násobku. Výše podpory v nezaměstnanosti by tak činila první dva měsíce 3 558 Kč měsíčně, následující 2 měsíce 2 847 Kč a poslední měsíc 2609 Kč.
Martina Štěpánková
Dobrý den, doplňuji informace k dotazu ze dne 20.3.2012 - Fialka Podle Vaší odpovědi na můj dotaz jsem zjišťovala, jak to je ze zápisem v rejstříku škol, původní škola u které mám uzavřenou pracovní smlouvu a jejíž zřizovatelem je právnická osoba – s.r.o., tak ke dni 31. 8. 2010 došlo k ukončení činnosti této školy, a to výmazem zanikající školy z rejstříku škol a školských zařízení. Jednatel z původní školy dne 21. 6. 2010 podepsal smlouvu s přebírající školou, avšak její obsah mi není znám.
Původní škola tvrdí, že k převodu práv povinností určitě došlo a odkazuje se na Směrnici Rady 2001/23/ES z 12. března 2001. Stále nevím, kde mám 30.4. 2012 nastoupit do práce. Můžete mi prosím v této věci ještě nějak pomoci? Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den, bohužel v této věci existuje spor, nicméně obraťte se na školu, která přebrala studenty, a zkuste trvat na svém nástupu. Pro přechod práv a povinností plynoucích z pracovně-právních vztahů je rozhodující, že škola přebrala žáky a pokračovala v činnosti původní školy.
Zároveň doporučuji, abyste se obrátila na zřizovatele školy, Českou školní inspekci a také na inspektorát práce.
S pozdravem
Martina Štěpánková
Martina Štěpánková