Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Michaela | 28.5.2007 22:19:11 | Výpověď daná zaměstnancem

Dobrý den. Od prosince 2006 jsem v pracovní neschopnosti. Na doporučení lékaře jsem podala k 1.6. 2007 dvouměsíční výpověď, jelikož mi zaměstnavatel neodsouhlasil výpověď dohodou, končí můj pracovní poměr k 31.7.2007. Byl mi ale zaslán dopis od ČSSZ, že k 7.7.2007(včetně) mi končí podpůrčí doba. Do předchozího zaměstnání se již ale vrátit nechci, a proto mám již novou nabídku práce, kde bych měla nastoupit od 1.8. 2007. Nový zaměstnavatel by byl samozřejmě rád pokud bych mohla nastoupit dříve. Od předchozího zaměstnavatele nemám vybranou ještě starou dovolenou (5 dnů. Zaměstnavatel mi ji nechce proplatit. Můj dotaz se týká především té podpůrčí doby a jak pokračovat dál. Budu nucena nastoupit ještě do starého zaměstnání? Jsem ochotna si i zaplatit soc. a zdrav. pojištění, jen abych se už nemusela vracet. Nešlo by si vzít na těch pár dnů paragraf na manžela, který je v plém invalidním důchodu a nyní se mu zhoršil zdrav. stav? Prosím o radu nebo jinou možnost řešení mé situace! Děkuji moc! Michaela

Odpověď:

Dobrý den

ne, dobu mezi ukončením pracovní neschopnosti a koncem výpovědní lhůty, a na kterou byste se musela vrátit de zaměstnání, si můžete vzít zbývající část dovolené. Na podporu při ošetřování člena rodiny máte nárok, jestliže jeho zdravotní stav vyžaduje nezbytně ošetřování jinou osobou. Tuto skutečnost posoudí lékař.
Dále se se zaměstnavatelem můžete dohodnout na poskytnutí neplaceného volna.

Eva Fialová

Míša | 28.5.2007 13:15:19 | pracovní poměr

Dobrý den,jsem těhotná a mám pracovní smlouvu na dobu určitou do 30.9.2007.Termín porodu je 25.12.2007.Chtěla bych vědět,jak bude postupovat zaměstnavatel a jak se můžu zabezpečit po sociální stránce.Jsem rozvedená,mám v péči ještě jedno nezletilé dítě,s druhem,se kterým čekám dítě,jsem se rozešla pro trvalé neshody.Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
Váš pracovní poměr skončí datem uvedeným ve smlouvě, ale nároky z nemocenského pojištění budou trvat i nadále. Pokud do porodu už žádný pracovní poměr mít nebudete, přihlašte se hned po skončení současného pracovního poměru na úřad práce, a také na Okresní správu sociálního zabezpečení.

Eva Fialová

akimj | 27.5.2007 11:51:16 | ř.p

zamesnavatel mi hrozi vypovedi pokud nedostanu na zpet ridicsky opravneni ktere mi soud odebral v lednu na jeden rok je mozno zadat o polovicni prominuti trestu a tim se vzhnout vypovedi ,mockrat dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
po výkonu poloviny trestu zákazu činnosti může soud podmíněně upustit od výkonu zbytku trestu, jestliže odsouzený v době výkonu trestu způsobem svého života prokázal, že další výkon tohoto trestu není třeba, anebo jestliže soud přijme záruku za dovršení nápravy odsouzeného.

Eva Fialová

Hana  | 25.5.2007 12:11:51 | Dodatek k pracovní smlouvě

Dobry den,
zamestnavatel nam predlozil dodatek k pracovni smlouve, ve kterem me zarazil odstavec:
"Zaměstnanec souhlasí, aby mu ze strany zaměstnavatele byla nařizována ve výjimečných případech práce přesčas nad rámec uvedený v ustanovení § 93 odst. 2 zákoníku práce. Celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než osm hodin týdně za příslušné vyrovnávací období."

A dále jsem se chtěla zeptat na bod o zachovávání mlčenlivosti o veškerých skutečnostech, o nichž se dozvěděl při výkonu zaměstnání a to i po skončení pracovního poměru.
Zdá se Vám to prosím v pořádku?
Děkuji za laskavou odpověď.
S pozdravem
Hana

Odpověď:

Dobrý den,
Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Zaměstnavatel může požadovat práci přesčas nad tento rozsah pouze na základě dohody se zaměstnancem.
Celkový rozsah práce přesčas však nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. To, jestli Váš zaměstnavatel po Vás vyžaduje práci přesčas, která by byla v rozporu se zákoníkem práce, záleží právě na onom „příslušném vyrovnávacím období.“
Pokud po Vás zaměstnavatel požaduje mlčenlivost a Vy s tím podpisem pracovní smlouvy nebo jiné dohody dáte svůj souhlas, vztahuje se na Vás povinnost tuto mlčenlivost zachovávat.

Eva Fialová

Jana | 24.5.2007 23:13:34 | eshop

Dobry den,
pokud provozuji e-shop a dodavatel (velkoobchod v kterem nakupuji) ma na internetu volne pristupnou databazi popisu produktu musim mit pisemny souhlas na to ze puziji popisky ke zbozi ve svem e-shopu na vyrobky, ktere nakupuji pouze u toho dodavatele? Muze mne zalovat, ze jsem pouzila data z jeho databaze ve svem obchode?

Odpověď:

Dobrý den,
pokud popisy zboží používáte v souvislosti s výrobky, které jste od něho koupila, tak je naopak žádoucí používat stejný popis zboží. Popis zboží není žádné autorské dílo, protože je dáno technickými parametry zboží, které nemohou být změněny.

Eva Fialová

evža | 24.5.2007 18:04:04 | Dovolená na konec

30.6.07 mi končí prac.smlouva na dobu určitou,kterou nechci prodloužit.Musí mi zaměstnavatel umožnit vybrat zbytek dovolené,nebo mi jí může proplatit? Děkoji

Odpověď:

Dobrý den,
dovolenou si musíte přednostně vybrat. Pokud Vám zaměstnavatel neurčí její čerpání do konce pracovního poměru, musí ji proplatit. Jestliže na začátku dalšího kalendářního měsíce nastupujete k jinému zaměstnavateli, můžete si svoji dovolenou převést.

Eva Fialová

Marek | 24.5.2007 15:43:37 | Zvyšování množství práce

Dobrý den, je možné aby zaměstnavatel neustále zvyšoval množství práce kterou je zaměstnanec schopen zvládnout? Je nějaké zákonem dané omezení, nebo prostě když se zaměstnavateli zamestnanec nelibí a nemůže ho vyhodit např. pro hrubé porušení pracovní kázně, tak mu prostě bude neustále přidávat práce dokud to zaměstnanec sám nevzdá?

Odpověď:

Dobrý den,
to, co jste popsal/a vypadá jako šikanozní jednání, které je zakázáno. Práce musí být přidělována tak, aby její rozsah a možnosti plnění nepřesáhly stanovenou týdenní pracovní dobu.

Eva Fialová

Jana Rejmontová | 23.5.2007 11:14:42 | Propustka k lékaři

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, jestli má můj zaměstnavatel právo na to, neproplácet propustky k lékaři. Vždy si tuto dobu musím napracovat, jinak nedostanu prémie. Automaticky to bere tak, že jsem nebyla v práci.....a nemám tedy odpracováno plný počet hodin. Mám pevnou pracovní dobu a můj lékař pracuje bohužel jen jeden den v týdnu. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní volno s náhradou mzdy se poskytuje při vyšetření v nejbližším smluvním zařízení. Pokud by smluvní zdravotnické zařízení nebylo nejbližší pracovišti, má zaměstnanec právo pouze na náhradu mzdy, na kterou by měl nárok v prvním případě.
Pracovní volno je však s návštěvou lékaře spojeno vždy. Jestliže od Vás zaměstnavatel požaduje napracovnání, obraťte se na inspektorát práce ve Vašem okrese.

Eva Fialová

21.5.2007 09:21:31 | Výpověď daná zaměstnancem anárok na zbytek dnů dovolené

Dobrý den! Jsem v pracovní neschopnosti a chci dát výpověď. Jak už jsem se dočetla, je to možné, zájímá mě však, jestli můžu marodit celé 2 měsíce - výpovědní lhůta a jestli se mohu domáhat zbylých dnů dovolené. V práci jsem od října 2006, tudíž ne celý kalendářní rok a celkem jsem čerpala 9 dní dovolené. Mockrát děkuji za radu!

Odpověď:

Pracovní poměr končí uplynutím výpovědní doby. Pokud Váš zdravotní stav bude takový, že budete po celou výpovědní dobu v pracovní neschopnosti, pak jejím uplynutím končí. Pokud si nestihnete vybrat dovolenou, požádejte zaměstnavatele o její proplacení - samozřejmě se bude jednat o tu část, na kterou Vám vznikl nárok.

Ivana Spoustová

Romana | 21.5.2007 09:00:21 | bezpečnost ženy na pracovišti

Dobrý den.Může žena vykonávat dvanáctihodinovou noční směnu na celé budově sama?Jedná se o noční službu od 19hod.do 7hod.ve zdravotnictví.
Děkuji za odpověď.Romana

Odpověď:

Protože žádné ustanovení zákoníku práce neukládá zaměstnavateli povinnost, aby nezaměstnával noční službou ženu samotnou, pak lze na jeho jednání nahlížet jako na jednání, které je v souladu se zákonem.

Ivana Spoustová

Anna | 18.5.2007 16:52:11 | vprůběhu prac.poměru

U zaměstnavatele dělám 7 rokmám a mám smlovu na dobu neurčitou mám lepší nabýtku můžu odejít hned nebo musím počkat na dvouměsíční výpověď když udám důvod že nám zaměstnavatel vyplácí s měsícem a půl spoždění výplaty a to ještě dává jen půlku.Teď jsme dobýrali druhou půlku za březen výplatní termín máme posledního v měsíci můžete my poradit? jak mám postupovat s výpovědi děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
okamžitě zrušit pracovní poměr nemůžete. Toto právo byste měl, pokud by Vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti.
Zrušit pracovní poměr můžete dohodou se zaměstnavatelem, nebo výpovědí. U výpovědi však zaměstnavatel může trvat na dvouměsíční výpovědní době.
Ať už ukončíte pracovní poměr jakkoli, máte na nevyplacenou mzdu nárok, kterého se můžete domáhat i soudně včetně úroků z prodlení.

Eva Fialová

Sindler V. | 18.5.2007 16:17:19 | odmena

Dobry den,
pracuji jako vyrovni reditel a dne 21.3.2007 jsem obdrzel vypoved z organizacnich duvodu. Zamestnavatel mne prikazal, abych po dobu vypovedni lhuty zustal doma na prumerne mzde - t.j. do konce mesice zari. V dubnu probehl ve firme audit, za jehoz uspesne absolvovani jsem mel dodatkem k pracovni smlouve a mzdovemu ujednani stanovenou financni odmenu. Zamestnavatel nyni odmita tuto odmenu vyplatit, duvodem uvadi mou nepritomnost cv dobe auditu. Mam za to, ze porusuje ustanoveni pracovni smlouvy a mzdoveho ujednani. V dobe auditu jsem stale byl zamestnan, nebylo mou chybou, ze jsem z narizeni zamestnavatele byl doma a navic vysledek auditu neni vysledkem dvou dni, kdy probiha, ale dlouhodobe prace. Prosim o Vas nazor na tuto vec.
Dekuji, Sindler

Odpověď:

Dobrý den,
na finanční odměnu sjednanou v pracovní smlouvě máte nárok, pokud se splnily podmínky pro poskytnutí odměny. Odměnu můžete vymáhat po zaměstnavateli i soudní cestou. Nejprve se však obraťte na odbory, jestliže u Vašeho zaměstnavatele působí nebo ne inspektorát práce.

Eva Fialová

Marta | 17.5.2007 11:26:43 | nemocenská ve zkušební době

Mám dotaz, dva měsíce jsem zaměstnaná u jedné firmy, ale v pondělí 14,05, mi telefonicky oznámili ukončení prac. poměru. Firma sídlí v Plzni, včera si přijeli pro služební vůz, a zboží, které jsem měla u sebe, podepsala jsem pouze předávací protokol. Ale dne 15.05. jsem byla u lékaře, kde mi byla vystavená neschopenka. Dotaz zní,: jaké mám nyní nároky na nemocenskou, kdo jí vyplácí, a zhruba kolik se platí, když podle prac.smlouvy mám uvedený plat 16 tis hrubého. A podotýkám, že mi ještě nedali podepsat výpověď, a kdy jí mám tedy podepsat, zda-li po skončení prac. neschopnosti, nebo když třeba za týden přijedou s výpovědí, kde bude uveden datum 16.05.2007, kdy mi jasně řekli, že tímto dnem jsem skončila pracovní poměr. Moc děkuji za radu, nebo za kontakty.

Odpověď:

Dobrý den,
výpověď z pracovního poměru musí být písemná a musí v ní být uveden výpovědní důvod, jinak je neplatná. Důvod výpovědi nesmí být dodatečně měněn. Podle zákoníku práce máte nárok na dvouměsíční výpovědní dobu, pokud se ze zaměstnavatelem nedomluvte jinak. Výpovědní doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce.
Pokud nebudete souhlasit z důvodem výpovědi, můžete podat u soudu žalobu na její určení neplatnosti, a to do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit.
Budete-li trvat na dodržení výpovědní doby, což Vám doporučuji, bude Vám nemocenskou vyplácet zaměstnavatel. V opačném případně se obraťte na Českou správu sociálního zabezpečení.

Eva Fialová

Dudová | 17.5.2007 10:14:47 | prac.úraz

Dobrý den,můj dotaz zní:pracuji jako personalistka,každý rok ale zaskakuji po práci za uklizečku na dovolené.Tento týden jsem odpracovala 3 dny na dohodu oprov.práce,při uklidu jsem si způsobila úraz-neschopenka-sádra na ruce-dohodu jsme ukončila datem 16.5. a od 17.5.tuto práci vykonává jiná žena.Jsem v neschopnosti i v HPP,jelikož se sádrou nemohu pracovat,zaměstnavatel odmítl ND uznat ve výši prac.úrazu s tím,že úraz se stal při úklidu a ještě ne po 7 odprac.dnech.Jak postupovat? Svou hlavní práci nemohu vykonávat a budu doma za poloviční ND,je to spravedlivé?
Děkuji E.Dudová

Odpověď:

Dobrý den,
na dohodu o provedení práce se vztahují stejná zákonná ustanovení jako pro pracovní poměr. Pokud jste se zranila při práci, kterou jste vykonávala podle dohody o provedení práce, nastal u Vás pracovní úraz. Na době úrazu nezáleží.
Pokud vykonáváte více prací pro stejného zaměstnavatele, není podstatné při vykonávání které činnosti se Vám úraz stal. Důležité je, že se Vám stal při plnění pracovního úkolu. Zaměstnavatel Vám proto musí poskytnou nemocenské dávky za pracovní úraz.

Eva Fialová

Lenka | 16.5.2007 19:15:21 | mzda

Dobrý den,
pracuji ve firm na hlavní prac.poměr.Majitel neplatí za zaměstnance sociální ani zdravotní pojištění.Nyní nevyplácí ani mzdu.Prosím o radu jak postupovat.Děkuji.L

Odpověď:

Dobrý den,
pokud Vám zaměstnavatel nevyplatí mzdu do 15. dne ode dne její splatnosti, máte právo okamžitě zrušit pracovní poměr. Kvůli neplacení sociálního a zdravotního pojištění byste mohl/a mít v budoucnu problémy, proto se co nejdříve obraťte na Okresní správu sociálního zabezpečení.

Eva Fialová

jana | 16.5.2007 13:56:33 | dovolená

Dobrý den, zajímá mě na kolik dní dovolené mám nárok od 1.ledna2007 do dnešního dne 16.5.2007.Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste odpracoval u jednoho zaměstnavatele v kalendářním roce alespoň 60 dnů, máte nárok na 4 týdny dovolené v podnikatelské sféře, nebo 5 týdnů v nepodnikatelské sféře, pokud Vám kolektivní smlouva, která se na Vás vztahuje nebo vnitřní předpis nedává nárok na dovolenou delší.

Eva Fialová

Petra | 15.5.2007 17:52:19 | svatba v neschopence

Dobrý den,mohly byste mi, prosím, poradit? Jsem v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství.Přítel trvá na svatbě před narozením dítěte. Vycházky mám neomezeně. Jsem ale na pochybách, jestli můžeme svatbu uskutečnit, když je to vlastně v době mého marození. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
tento dotaz Vám nejkompetentněji zodpoví Správa sociálního zabezpečení, do jejíhož obvodu spadáte.

Eva Fialová

Martina | 14.5.2007 15:33:46 | Výpověď daná zaměstnancem

Dobrý den. Zaměstnanec dal dvouměsíční výpověď z pracovního poměru v době pracovní neschopnosti. Výpověď začíná běžet od 1.6.2007 Zaměstnavatel mu tvrdí, že mu výpovědní doba bude prodloužena popřípadě, že si bude muset ty dva měsíce odpracovat. Je to zákonné. Jak dále postupovat. Děkuji

Odpověď:

Ne, není. Zaměstnanec může dát výpověď i v době pracovní neschopnosti. Výpovědní doba činí nejméně dva měsíce; začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce (ustanovení § 50 odst. 2 a 3 zákoníku práce).
Postup zaměstnavatele je protiprávní, uplynutím výpovědní doby tj. 31.7.2007 pracovní poměr skončí.
Na jednání zaměstnavatele můžete upozornit příslušný Inspektorát práce a požádat jej, aby se k Vaší stížnosti písemně vyjádřil.

Ivana Spoustová

Jolana | 14.5.2007 11:15:14 | Doprovod k lékaři

Dobrý den, chtěla bych informaci ohledně doprovodu k lékaři.Jsem objednaná na operaci očí do Zlína a potřebuji doprovod přítele. Nejsme s manželé ale máme spolu stejné trvalé bydliště. Má nárok na propustku? V jeho kolektivní pracovní smlouvě se píše jenom manžel, manželka.Děkuji za odpověď

Odpověď:

Stejné trvalé bydliště nestačí. Nicméně zaměstnavatel má omluvit nepřítomnsot zaměstnance v práci i po dobu ošetřování jiného člena domácnosti podle § 115 občanského zákoníku - zde se jedná o osoby blízké či osoby v poměru rodinném nebo obdobném, pokud by újmu způsobenou této osobě druhá osoba považovala za újmu vlastní. Váš oštřující lékař by pak měl potvrdit nezbytnost doprovodu Vašeho přítele.

Ivana Spoustová

14.5.2007 09:07:25 | neschopnost

dobrý den.potřebuji se zeptat,jestli mám ve skušební době nárok na nemocenskou.pracuji na 3 směny a bohužel mě bolí záda a chci jít na neschopenku.děkuji za odpověd

Odpověď:

Nárok na nemocenskou máte. Pouze Vás upozorňuji na skutečnost, že ve zkušební době není pracovní neschopnost ze zdravotních důvodů považována za tzv. ochrannou dobu a zaměstnavatel s Vámi může zrušit pracovní poměr.

Ivana Spoustová

| 1 | .. | 75 | 76 | | 78 | | .. | 89 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect