Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den, pracuji u bezpečnostní služby, kterou si najal hypermarket. Mám tři děti(14, 8, 4 roky). Já jsem zaměstnancem BS a můj přítel zaměstancem hypermarketu. Můj nadřízený mi sdělil, že na prac. místě na kterém jsem rok, již nemohu být,
z důvodu střetu zájmů. Když jsem na tohle místo nastupovala vedení obou firem vědělo o našem vztahu a problém v tom nebyl. Zaměstnavatel mě chce přeřadit na jiný objekt, který mi nevyhovuje z důvodu komplikovaného dojíždění a i pracovní doba je jiná než na mém dosavadním místě. Pracovní povinnosti si plním řádně, ale zaměstnavatel trvá na mém přeložení. Jak tuhle situaci řešit?
Odpověď:
Dobrý den,
to, jestli má zaměstnavatel právo Vás převést na jinou práci, záleží na obsahu Vaší pracovní smlouvy. Pokud máte ve smlouvě uvedeno konkrétní pracoviště, můžete být převedena pouze, pokud budete se změnou pracovní smlouvy souhlasit. Jestliže souhlas se změnou nedáte, může se Vám zaměstnavatel pokusit dát výpověď pravděpodobně z důvodů nadbytečnosti. Pokud byste s tím nesouhlasila, máte možnost takovou výpověď napadnout u soudu.
Nemáte-li ve smlouvě jako místo práce uvedeno pracoviště, může Vás zaměstnavatel v rámci pracovní smlouvy převést.
Eva Fialová
mohu podat vypoved dohodou ve smlouve uvedaji paragraf 42 a 45
Odpověď:
Výpověď můžete podat z jakéhokoliv důvodu i bez udání důvodu. Dohodou se nepodává výpověď, ale dohodou tedy vzájemným souhlasem zaměstnance i zaměstnavatele lze pracovní poměr ukončit. Tady pak také nemsíte uvádět důvod ukončení, ale pokud se obě strany shodnou, může být samozřejmě uveden.
Ivana Spoustová
Dobry den, velmi prosim o radu ***urgent***
mometalne jsem na nemocenske, v jejimz prubehu vyvstalo nekolik zavaznych problemu, ktere mi znemoznuji se do zamestnani po ukonceni PN vratit - 2-mesicni vypovedni lhutu nemohu prijmout (v prubehu PN jsem prisel o bydleni v miste zamestnavatele, nyni marodim v miste trvaleho bydliste,ktere je cca 150km vzdalene). Nemam tedy v miste zamestnavatele kde prebyvat, na bezny pronajem nemam momentalne prostredky.
Mam prislibene nove zamestnani s nastupem od 1/10/07 1) mohu jako zamestnanec podat zadost o vypoved dohodou postou? (nebo je lepsi dostavit a projednat vec se zamestnavatelem osobne?)
2) nemam vycerpanou dovolenou - jakym zpusobem s ni nalozit? Je automaticky proplacena nebo je eventualita, ze si ji budu nucen vybrat po ukonceni PN?
snazim se najit nejake prijatelne vychodisko, zatim se nedari. Moc prosim o kvalifikovanou radu.
Dekuji, s pozdravem Hugo T.
Odpověď:
V daném případě máte možnost podat výpověď i přesto, že jste na nemocenské, nemocenská je pouze ochrannou dobou pro zaměstnavatele - ten Vám výpověď v této době dát nemůže.
Máte samozřejmě, a to je nejvýhodnější možnsot ukončit pracovní poměr dohodu a to k jakémukoliv termínu, na kterým se se zaměstnavatelem dohodnete. Svůj návrh na takovou dohodu včetně konkrétního temínu můžete zaměstnavateli zaslat písemně, pokud bude souhlasit, skončí Váš pracovní poměr ke dni, na kterém se dohodnete.
Pokud jde o dovolenou, její čerpání Vám může zaměstnavatel nařídit - může tedy např. chtít ukončit poměr až ke dni, kdy bude ukončena Vaše neschopnost apo ní bude následovat čerpání vaší dovolené, může Vám však i dovolenou proplatit. Záleží vždy na dohodě.
Ivana Spoustová
Jak postupovat při vzniku pracovního úrazu studenta/19let/ v průběhu provádění úkolu sjednaného písmně na dohodu o provedení práce.Na co má nárok student zaměstnanec a jaké jsou povinnosti zaměstnavatele?
Odpověď:
Zaměstnavatel má povinnosti uložené ustanovením § 101 a následujících zákoníku práce, zejména je (ustanovení § 102 odst.1 zákoníku práce) povinen vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a pracovní podmínky vhodnou organizací bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a přijímáním opatření k předcházení rizikům.
Podle ustanovení § 105 odst. 1 je zaměstnavatel mimo jiné povinen objasnit příčiny a okolnosti vzniku tohoto úrazu za účasti zaměstnance, pokud to zdravotní stav zaměstnance dovoluje, svědků a za účasti odborové organizace nebo zástupce pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a bez vážných důvodů neměnit stav na místě úrazu do doby objasnění příčin a okolností vzniku pracovního úrazu.
Podle ustanovení § 265 odst.1 zákoníku práce odpovídá zaměstnavatel zaměstnanci za škodu, která vznikla při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním porušením právních povinností nebo úmyslným jednáním proti dobrým mravům. více
Dobry den, jsem osm mesicu po TEP kycelniho kloubu. Marodila jsem devet mesicu, tri mesice pred operaci a pul roku po operaci. Vratila jsem se do prace, vylozene jsem chtela, ale po dvouch mesicich zjistuji, ze nezvladam dojizdeni do prace a praci samotnou.Mam sedave zamestnani, coz pro TEP neni dobre a dojizdeni MHD skoro hodinu, vlak, autobus, metro, take neni to prave,nemam zadnou prukazku, aby me nekdo pustil sednout.Jsem velmi utavena, vecer mam velke bolesti a jsem ve velkem stresu. Tento rok jsem odpracovala zatim uvedene dva mesice. Kolik musim mit odpracovano za rok dni, abych mohla znovu marodit a pak zazadat o castecny nebo plny invalidni duchod? Muze mi zamestnavatel, kdyz zacnu marodit nabidnout odstupne platy a kolik? Dekuji za odpoved.
Odpověď:
"Marodit" resp. být uznanou páce neschopnou ze zdravotních důvodů můžete jen podle rozhodnutí příslušného odborného či praktického lékaře.
Pokud však podle lékařského posudku vydaného zařízením pracovnělékařské péče nebo rozhodnutím příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, nesmíte dále konat dosavadní práci, pak můžete ukončit Váš pracovní poměr se zaměstnavatelem dohodou - v takovém případě by vám náleželo odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku (ustanovení § 52 odst. d) ve spojení s ustanovením § 67 odst. 1 zákoníku práce). Případné přiznání invalidního důchodu opět závisí na Vašem zdravotním stavu a jeho posouzení.
Ivana Spoustová
manžel má z prvního manželství 2dospělé děti, spolu máme syna 17let a dceru11let,mohu přepsat svoji polovinu chaty na syna , když jěště není zletilý,jaký mají nárok na chatu dcery manžela. díky
Odpověď:
Tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí, proto požádejte o radu advokátní či jinou právní poradnu. Pouze ve stručnosti: Dcery, pokud na ně manžel svou část nepřevede, budou dědičkami v první dědické skupině. Vy převést můžete, ale pokud je chata ve společném jmění manželů, pak jen se souhlasem manžela.
Ivana Spoustová
Dobrý den,
prosím o zodpovězení nasledujících dotazů:
Od června 2007 jsem v pracovní neschopnosti.Pracovní poměr mam uzavřený na dobu určitou - do konce měsíce října 2007.
Může mě zaměstnavatel propustit v trvání pracovní neschopnosti - Myslím tím v období do října 2007. Domnívám se, že po dobu trvání pracovní neschopnosti jsem v ochranné lhůtě, a tudíž nemohu být dle zákoníku práce propuštěn.Slyšel jsem ale o případu, že určitý zaměstnavatel propustil svého zaměstnance, i když ten byl uznán dočasně práce neschopným.
Jak by to bylo s vyplácením nemocenského, pokud bych byl v PN i po skončení mého prac. poměru na dobu určitou? Dostával bych nemocenské i nadále? Musel bych se registrovat na ÚP?
Děkuji moc za zodpovězení.
Přeji pěkný den.
Odpověď:
Zaměstnavatel vám dát výpověď nemůže protože jste v ochranné době, která chrání zaměstnance stejně bez ohledu na skutečnsot, zda je pracovní poměr uzavřen na dobu určitou nebo neurčitou.
Po skončení pracovního poměru budete mít nárok na dávky nemocenského pojištění, které jsou odvozeny od průměrného měsíčního výdělku v předchozím období. Na úřadu práce se nicméně můžete registrovat, jakmile vám pracovní poměr uplynutím sjednané doby skončí.
Ivana Spoustová
Dobrý den, můžu si vzít paragraf na dítě(3roky), když není nemocné, ale je zavřená školka? Jestli ano, na jak dlouhou dobu?Školka je zavřená celý červenec a já pracuji ve 12ti hodinových směnách, navíc mi zaměstnavatel chce přikázat práci přesčas, protože je doba dovolených. Jak se tomu můžu bránit?
Děkuji, Renata Kopřivová
Odpověď:
Požádejte zaměstnavatele, aby omluvil po tuto dobu vaší nepřítomnost v práci, (tedy tzv. neplacené volno), kterou odůvodníte péčí o dítě. Záleží na dobré vůli zaměstnavatele, zda vám vyhoví.
Ivana Spoustová
Dobrý den. Pracuji jako dělnice ve fabrice. K 1.6. mi zaměstnavatel oznámil, že po dobu zhruba 9 týdnů změní náš 8-hodinový 3směnný provoz na provoz nepřetržitý. Ovšem nepodepisovali jsme žádný souhlas, ani dodatek ke smlouvě. Teď nás nutí jít ve státní svátek. Lidé, kteří by chtěli zůstad doma by museli nahrazovat a nebo přijít o den dovolené. Ráda bych se zeptala, jestli je to možné. Předem děkuji.
Odpověď:
Ve svátek může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci jen výkon prací, které je možné zaměstnanci nařídit ve dnech nepřetržitého odpočinku v týdnu, práce v nepřetržitém provozu a práce potřebné při střežení objektů zaměstnavatele (ustanovení § 91 odst. 4 zákoníku práce). Jedná-li se tedy o nepřetržitý provoz, pak s ohledem na výše uvedené může.
Ivana Spoustová
Dobrý den,
můj zaměstnavatel se se mnou pře, že mám v práci zůstat ještě o měsíc déle..výpověď jsem poslala koncem dubna 2007 (samozřejmě mám schovaný podací lístek), zaměstavatel si výpověď vyzvedl až v květnu a tak tvrdí, že mi výpovědní lhůta začala běžet až v červnu..přičemž jsem výslovně do výpovědi napsala, že dopis odesílám v dubnu, tudíž výpovědní lhůta běží od května..asi tedy nemám v pondělí přijít do práce, že?!
..a ještě dotaz se zápočtovým listem..můj dosavadní zaměstnavatel je extrémně nespolehlivý člověk, neposílá výplaty včas a celkově z právního hlediska nic moc neřeší, tak se bojím, abych z něj vůbec poslední výplatu a zápočtový list dostala..v pondělí mám nastoupit do nového zaměstnání, ale to bez zápočtového listu v ruce nemohu...existuje nějaká zákonná doba, do které mi musí zápočtový list vydat, popřípadě jakým způsobem?
Odpověď:
Dobrý den,
výpověď je platná, pokud je doručena druhé straně. Jestliže prokážete, že Váš zaměstnavatel o podané výpovědi věděl a nereagoval, začíná výpovědní doba běžet podle toho, co je ve výpovědi napsáno.
Zaměstnavatel nesmí zaměstnance jakýmkoliv způsobem postihovat nebo znevýhodňovat proto, že se zákonným způsobem domáhá svých práv vyplývajících z pracovněprávních vztahů a výkon práv a povinností vyplývajících z pracovněprávních vztahů nesmí bez právního důvodu zasahovat do práv a oprávněných zájmů jiného účastníka pracovněprávního vztahu a nesmí být v rozporu s dobrými mravy.
Zaměstnavatel Vám musí vydat doklady o mzdě, pokud o ně požádáte. Pokud se tak nestane, obraťte se na inspekci práce, která toto může zaměstnavateli nařídit a při neplnění udělit pokutu.
Eva Fialová
Dobrý den! Pracuji v neziskové organizaci na částečný úvazek mám pracovní smlouvu na dobu určitou. Dostala jsem se na vysokou školu a chtěla bych zaměstnavatele požádat o studijní volno. Nejsem ale u ředitele příliš oblíbena, kdežto jiná kolegyně, která je zároveň zástupkyní ředitele, toto volno na své studium bez problémů dostala a čerpá jej? Mohu se bránit, že se zaměstnavatel dopouští diskriminace, pokus mi také neumožní čerpat studijní volno? Děkuji. Lucie
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel je povinnen zajistit rovné zacházení se všemi zaměstnanci, pokud jde o pracovní podmínky a odbornou přípravu. Pokud tedy zaměstnavatel poskytl studijní volno Vaš kolegyni a Vám ne, porušuje zákoník práce.
Eva Fialová
Majitel firmy kde pracuji musí ukončit činnost,protože společnost,která mu pronajímá prostory chce tyto prostory rekonstruovat a po té využít ke své potřebě.Majitel nám tvrdí,že nám 3měsíční odstupné nepřísluší vyplatit,jelikož on provoz musel ukončit proti své vůli.Skutečně nemáme na odstupné podle ZP právo?
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na odstupné máte při rušení zaměstnavatele bez dalších důvodů. Nárok na odstupné Vám přísluší.
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, 5 měsíců pracuji ve zdravotnictví, vyskytly se u mne zdravotní komplikace pro které nemohu danou práci vykonávat, zaměstnavatel však přesto trvá na 2měsíční výpovědní lhůtě přesto že jsem z těchto důvodů chtěla odejít na dohodu. Sehnala jsem novou práci při které tyto zdravotní komplikace nehrozí, může mi zaměstnavatel bránit v odchodu a trvat na této lhůtě?
Odpověď:
Dobrý den,
dohoda je dvoustranný právní úkon, který ke své platnosti požaduje souhlasu obou stran. Pokud Váš zaměstnavatel s dohodou nesouhlasí a Vy dáte výpověď má zaměstnavatel právo, abyste dodržela zákonnou výpovědní dobu, pokud se s ním nedohodnete jinak. Po dobu výpovědní doby musíte být převedena na jinou práci.
Eva Fialová
Dobrý den, má pravdu zaměstnavatel, který odmítá vyplatit odstupné v případě, že pracovník odmítne při reorganizaci a následné výpovědi z důvodu nadbytečnosti, jiné pracovní místo? U nabízeného jiného místa by byla změna jak v obsahu práce, tak jeho názvu.Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
změnu obsahu pracovního poměru lze provést jen dohodou, tzn. jr zde třeba souhlasu zaměstnabatele i zaměstnace. Pokud na tuto dohodu nepřistoupíte a zaměstnavatel Vám dá výpověď z důvodu nadbytečnosti, máte právo na odstupné.
Eva Fialová
Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na proplacení dovolené ,když jsem od února v prac.nes. na rizikovém těhotenství .Mistrová mi řekla že si musím o prolacení dát písemnou žádost.Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
zákoník práce dává možnost dovolenou proplatit pouze v případě ukončení pracovního poměru. Pokud si nevyberete dovolenou do konce kalendářního roku, přesouvá se Vám na další rok. Právní nárok na dovolenou máte, jestliže tato dovolená bude navazovat na čerpání rodičovské dovolené.
Eva Fialová
Dobrý den,zaměstnavatel se mnou ukončil pracovní poměr pro nadbytečnost s 3.měsíčním odstupným. Toto odstupné bylo připočítáo do poslední výplaty a zdaněno.Je toto normální postup?Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
se zaměstnavatelem si můžete výplatu odstupného domluvit individuálně. Postup, který použil Váš zaměstnavatel je standartní.
Eva Fialová
K určitému datu tj. 30.6.2007 mi skončila pracovní smlouva, ale před tímto datem jsem onemocněla a dosud práce neschopná. Domnívám se, že pracovní smlouva mi
skončila k 30.6. 2007, ale zajímalo by mě, jaká je ochr. lhůta a zda je po dobu nemoci, až po ukončení pracovní neschopnosti. Zda mám nárok na proplacení dovolené, když požádám písemnou formou, spolu s nemocenskou v dalším následujiícím měsíci tj. červenci. Předem děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
Váš pracovní poměr končí skutečně k 30.6. Ochranná doba je období, kdy zaměstnavatel zaměstnanci nemůže dát výpověď mimo jiné i z důvodu pracovní neschopnosti. Pokud budete do konce pracovního poměru v pracovní neschopnost, máte nárok na vyplacení nemocenského a proplacení nevyčerpané dovolené nejbližší výplatní termín u zaměstnavatele, tj. v červenci, i když už v té době nebudete v pracovním poměru.
Eva Fialová
Může mi zaměstnávatel prodložovat pracovní smlouvu na dobu určitou pouze na půl roku,a jako důvod uvádí "kdybych otěhotnela"?
Odpověď:
Určitě ne, takový postup je skutečně přímou diskriminací. V souvislosti s těhotenstvím ani potenciálním těhotenstvím nesmí být nikdo na pracovním trhu znevýhodňován.
Ivana Spoustová
Dobrý den,mám dotaz ohledně vykradené pobočky,na které jsem vedoucí.Při překonání překážky lupiči (vypáčené dveře) byla z trezoru odcizena hotovost.Případ je stále v šetření policie a zaměstnavatel po mě chce náhradu škody v poloviční výši (tj.63000,-). Má nárok tyto peníze vymáhat po mé osobě pokud je případ stále v šetření a nebyl nalezen viník? Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí na pracovním trhu a nelze na něj jednoznačně odpovědět bez znalostí konkrétních údajů, proto se o radu obraťte na advokátní či jinou právní poradnu. Mimo jiné závisí na tom, jak vámi byla provozovna zabezpečena a také na tom, do jaké výše jste byla oprávněna ponechávat hotovost v trezoru, tedy zda nedošlo k nějakému zanedbání stanovených povinností z vaší strany.
Ivana Spoustová
Dobrý den.
Jedním ze zaměstnaneckých benefitů u mého zaměstnavatele je proplácení 50% výuky angličtiny, a v případě úspěšného složení zkoušek proplacení i zbývajících 50% a poplatku za zkoušku. Z důvodu opakovaně neplněných slibů ze strany zaměstnavatele jsem v dubnu podala výpověď, s výpovědní dobou končící k 30.6. Začátkem června jsem složila zkoušku. Zaměstnavatel mi nyní angličtinu odmítá proplatit, přestože v zaměstnanecké "Směrnici pro výuku jazyků" je uvedeno : "Na základě pokynu o úspěšném složení zkoušky je zaměstnanci proplaceno zbývajících 50% nákladů na studium". O nutnosti dalšího setrvání v pracovním poměru není v této Směrnici zmínka. Jaké mám možnosti obrany proti tomuto postupu zaměstnavatele?
Děkuji.
Odpověď:
Znovu jej písemně požádejte o to, aby jednal v souladu se směrnicí a dohodnutou částku vám v termínu – který určíte – proplatil. Pokud tak neučiní, vyzvěte jej ještě jednou s tím, že takovou výzvu označte jako pokus o smír před případným soudním jedním. Pokud vám tuto částku neproplatí, můžete se domáhat svých nároků soudní cestou.
Ivana Spoustová