Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den, jsem OSVČ (nemocenskou si hradím dlouhodobě) a současně společnicí/jednatelkou jednočlenné společnosti s.r.o. Termín porodu mám začátkem července. Hledám nejlepší způsob, jak vyřešit PPM (tzn. jak v těch prvních 6 měsících pobírat víc než jen nějakých šest tisíc ze samostatně výdělečné činnosti). Je možné nějak pobírat mateřskou na s.r.o.? Jsem jednočlenná společnost, takže nemám sama se sebou uzavřenou smlouvu - je možné ji ještě teď uzavřít, stanovit si výši odměn a na jejich základě požádat o mateřskou? S tím se pojí otázka - mohu přerušit svou činnost OSVČ a nadále provozovat s.r.o. na mateřské? Jak je to v takovém případě se zálohami na sociální a pojištění? (Na místním sociálním úřadě si mě dnes přehazovaly čtyři pracovnice, nikdo mi nedokázal odpovědět.) Další má možnost je pobírat mateřskou z činnosti OSVČ 6 týdnů před a 6 týdnů po porodu a následně převést péči o dítě na otce. Na internetu se lze dočíst, že v takovém případě stačí, aby zaměstnavatel otci vystavil pracovní smlouvu na jiný hlavní obor činnosti, a muž pak může současně pobírat mateřskou a chodit normálně do práce. Děkuji předem za odpověď. více
Odpověď:
Dobrý den,
výše peněžité pomoci v mateřství se počítá zpravidla za 12 měsíců před nástupem na mateřskou, takže jakékoli změny u vás provedené v aktuálním okamžiku by nejspíše nehrály roli ve výši mateřské, i pokud byste se zaměstnala jako zaměstnankyně ve vaší společnosti, ČSSZ by přihlédla k tomu, jaké zálohy jste odváděla jako OSVČ. Čistě ze zaměstnání, které by začalo teď, byste na PPM zase nesplnila minimální dobu trvání účasti na pojištění.
Co se týče pobírání peněžité pomoci v mateřství otcem dítěte, pak nastoupit na peněžitou pomoc v mateřství místo ženy může muž nejdříve po šestinedělí ženy, která porodila, tj. od začátku 7. týdne po porodu dítěte a na dobu nejméně 7 dní po sobě jdoucích. Musí ovšem splňovat stejné podmínky pojištění jako žena, která porodila. Navíc musí se ženou/matkou uzavřít písemnou dohodu, že bude o dítě pečovat. V dohodě se uvede den, od něhož bude otec o dítě pečovat, den porodu a úředně ověřený podpis matky.
více
Dobrý den, aktuálně jsem na MD s prvním dítětem a brzy budu přecházet na rodičovskou dovolenou. Zaměstnavatel mi při přechodu na RD nabízí zkrácený pracovní úvazek na mé pozici ve výši 8h/týdně, ale ne na DPČ/DPP, ale na mé pracovní smlouvě, na které nyní čerpám mateřskou dovolenou. Chtěla bych se poradit, jaké tam jsou všechny dopady/rizika pro mne, která je nutná zvážit před podpisem dodatku z 40h na 8h/týdně. I pro případ, pokud bychom se rozhodli mít v budoucnosti druhé dítě. Předem moc děkuji. S přáním hezkého týdne, Aneta Kopecká
Odpověď:
Dobrý den,
po skončení mateřské dovolené a pobírání peněžité pomoci v mateřství je možné u stejného zaměstnavatele takto pracovat a zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Během mateřské to možné není, to byste přišla o PPM, práce by musela být na jiné pozici nebo v jiné formě, než z jaké vám jde tato dávka.
Oproti DPP nebo DPČ je při zkrácení úvazku na pracovní smlouvě velmi výhodné, že zůstávají garance pracovního poměru, například dovolená, dlouhá výpovědní lhůta apod., to u dohod není. Je dobré ale mít na paměti, že ze zákona není právní nárok na pozdější navýšení úvazku. Ve změně pracovní smlouvy tak například uveďte, že se kratší pracovní doba sjednává jen na dobu určitou, např. 2 roky, a pak se zaměstnavatelem dohodněte dále.
více
Dobrý den,
22. 2. 2021 jsem podala výpověď a nyní jsem ve výpovědní době, která končí 30.4.2021. Včera mi nadřízený oznámil, že mi dá překážky na straně zaměstnavatele ke konci března a celý duben nemám chodit. Mám ke své situaci hned několik dotazů, ke kterým jsem snažila najít odpovědi, ale nejsem si jistá, že tomu správně rozumím:
1. Včera jsem u pojišťovny podala žádost na lázně a nevím, kdy přesně přijde vyjádření/schválení. V této době, kdy se musím dát zdravotně dohromady a nevím, kdy pojedu do lázní, se práce hledat nedá (nástup do lázní je do 3 měsíců, ale očekávám, že by to mohlo dopadnout na konci dubna nebo začátkem května). Je to tak, že pokud budu na nemocenské od výpovědní doby anebo od 1. dne po skončení prac. poměru, nemusím na pracovní úřad? Potom mi ale nemocenskou nikdo nezaplatí (pouze za dny v prac. poměru), je to tak?
více
Odpověď:
Dobrý den,
vezmu to od konce. Přivýdělek na DPP skutečně při evidenci na Úřadu práce možný není, na DPČ ovšem ano, aktuálně do výše 7 600 Kč měsíčně. Bylo by proto nejlepší druh dohody přejednat před evidencí na ÚP.
Je možné se na ÚP evidovat i v okamžiku, kdy víte, že nejspíše brzy nastoupíte do lázní - během léčby máte vystavenu pracovní neschopnost a během jejího trvání ze zákona nemusíte plnit povinnosti uchazeče, zejména tedy docházet na ÚP případně na doporučená místa.
více
Dobrý den, jsem zaměstnán v kolektivu, kde je více mužů, než žen. Jsem v šatně s kolegy a jednou kolegyní. Řekl jsem jí, že mi vadí, že je s námi v šatně, i když je zaměstnavatelem určena dámská šatna. Tam se ale holky poštěkali, a tak se přesunula na volné místo k nám. Zpátky jít nehodlá, když mi to vadí, mám prý jít do jiné šatny... Má ona právo nerespektovat toto moje přání, aby z naší šatny odešla? ...jiným kolegům to nevadí...
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 54 odst. 2 nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, musí mít zaměstnavatel nad 5 zaměstnanců šatny odděleny podle pohlaví. Váš zaměstnavatel tedy tuto povinnost neplní a mohl by být sankcionován Inspekci práce. Upozorněte jej na to, pokud u Vás působí odborová organizace nebo nějaký zmocněnec pro BOZP, můžete jejich prostřednictvím.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Pracuju v kolektivu 50 žen a 5 mužů. Máme čtyři šatny, jedna je vyčleněná mužům. Ti se ale nesnesou a dva z nich se přesunuli do ženských šaten. U mě v šatně je kolega (jeho manželka s námi pracuje, má skříňku vedle ní), naše práce vyžaduje převlékání do "montérek". Takže často jsem v prádle a vedle mě muž v trenkách...je mi to nepříjemné. Navíc je naše šatna částečně vyčleněna i jako denní místnost, kam chodí všichni. Co mám dělat?
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 54 odst. 2 nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, musí mít zaměstnavatel nad 5 azměstnanců šatny odděleny podle pohlaví. Váš zaměstnavatel tedy tuto povinnost neplní a mohl by být sankcionován Inspekci práce. Upozorněte jej na to, pokud u Vás působí odborová organizace nebo nějaký zmocněnec pro BOZP, můžete jejich prostřednictvím.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den,
pracuji jako OSVČ, kdy dodávám své služby společnosti s ručením omezeným jako subdodavatel v oblasti náboru IT specialistů. Bohužel jsem až při samotné spolupráci zjistila, že se de facto jedná o švarc-systém (i když to firma popírá) a chci smlouvu ukončit, protože mi jednání firmy přijde nefér.
Smlouva je nazvaná jako SMLOUVA O POSKYTOVÁNÍ SLUŽEB a
uzavřená podle ust. § 1746 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku.
Obsahuje i konkurenční doložku ve znění: "Po dobu trvání této smlouvy není Spolupracovník oprávněn vykonávat činnosti svým charakterem odpovídající činnostem, jež má vyvíjet pro Společnost na základě této smlouvy, a to ani v rámci své podnikatelské činnosti (vlastním jménem na základě svého
podnikatelského oprávnění) ani prostřednictvím třetích osob, pokud k tomu Společnost
neudělí písemný souhlas."
více
Odpověď:
Dobrý den,
vypovídání takovýchto smluv v praxi nebývá jednoduché, nezřídka je nezbytné využít i služeb advokátů. Z toho, co popisujete, lze upozornit na skutečnost, že smluvní ustanovení, která obcházejí zákon nebo se příčí dobrým mravům, nemohou mít právní důsledky i pokud obě strany takovouto smlouvu podepsaly. Švarc systém je tzv. zastřený pracovně právní vztah, postižitelný i podle zákona o Inspekci práce vysokou pokutou jako nelegální zaměstnání. Ustanovení o konkurenční doložce by měla být vyvážena nějakou kompenzací - pokud Vám smluvní strana následný výkon činnosti svým souhlasem znemožní, měla by Vám něco vyplatit. Konkurenční doložka, která by nebyla takto vyvážená, by mohla být v rozporu s dobrými mravy. Obdobně ta "smluvní pokuta". Předpokládám, že odměna je za odvedené služby, bylo by tedy v rozporu s dobrými mravy (směřuje to k omezení smluvní svobody) sankcionovat vypovězení smlouvy finanční újmou.
více
Dobrý den. Pracuji v oddělení lidských zdrojů ve středně velké organizaci, která má ve vedení nepoměrně málo žen. Chtěli bychom zřídil vzdělávací skupinu/pool pro ženy, které by rozvíjely své schopnosti a zvýšily šanci na získání vedoucí pozice. Ale nejsem si jistá, jestli to takto lze s ohledem na princip rovného přístupu ke vzdělání/kariérnímu růstu. Je to možné? Můžeme vyhlásit přípravu takového uskupení a zahájit nábor z řad zaměstnaných žen v naší firmě? Není to napadnutelné jako diskriminace mužů nebo i jiných osob, které mohou být také nějak znevýhodněny? Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
antidiskriminační zákon umožňuje přijmout určitá přiměřená a dočasná opatření sloužící k vyrovnání znevýhodnění některých skupin, např. žen, aniž by tato opatření byla považována za diskriminační. Jelikož s ohledem na fungování genderových stereotypů, segregaci pracovního trhu i nerovné rozdělení domácích povinností bývá v praxi přístup žen k rozvoji a zvýšení jejich profesních kompetencí aložitější, takový program, jaký popisujete, bývá jedním z často využívaných nástrojů jejich podpory. Z hlediska antidiskriminační legislativy by s tím neměl být žádný problém.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den, po 10ti letech jsem dala výpověď v zaměstnání, mám 2měsíční výpovědní lhůtu, 14 dnů před výpovědí jsem musela na operaci a PN. Až mě PN skončí chci jít na UP jelikož jsem ze zaměstnání ve zdravotnictví vyhořelá a chci si odpočinout, ale co když po 3 měsících na UP otěhotním, mám nárok na mateřskou a z čeho ji vypočítají? děkuji moc za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
ochranná lhůta pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství trvá 180 dnů od záníku účasti pojištění, tedy od konce pracovního poměru ve Vašem případě. V této ochranné lhůtě je ale nezbytné na mateřskou již nastoupit, což v praxi odpovídá otěhotnění ještě během pracovního poměru. Matky, které nemají nárok na peněžitou pomoc v mateřství, dostávají rovnou od porodu rodičovský příspěvek.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Jsem v ID 1.Stupeň zaměstnaná jsem na zkrácený úvazek 4 hodiny denně. Smí mi šéfová nařídit, že si musím objednávat termíny u lékaře pouze v odpoledních hodinách po práci?
A má právo se vyptávat proč si chci vzít dovolenou? Děkuji za opdpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnanci a zaměstnankyně by si lékařské prohlídky a další záležitosti podobného typu měli přednostně domlouvat mimo svou pracovní dobu, pouze pokud to jinak nejde, např. kvůli ordinačním hodinám, může to zasáhnout do pracovní doby a pak mají nárok na omluvené překážky v práci.
Zaměstnavatel nemá právo vyžadovat informace, které nesouvisí s výkonem práce. Co se týče dovolené, pak termín čerpání nařizuje zaměstnavatel s přihlédnutím k oprávněným zájmům zaměstnance nebo zaměstnankyně. Nemá tedy obecně důvod ptát se na to, proč si chce někdo dovolenouv zít, ale pokud by například v případě více žádostí ve stejném termínu musel posoudit, komu dá přednost, pak by z důvodu posouzení oprávněných zájmů mohl důvod dovolené zjišťovat.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobry den,jsem těhotná a zaměstnavatel ani já nechceme, abych nastoupila MD z důvodu odbornosti a nenahraditelnosti na dane pozici.Zaměstnavatel je a.s. a umožní mi home office a ani nebude vyžadovat práci po dobu,která bude potřeba na zotavení.Pokud nebudu zadat o PPM, můžu pracovat pro stávajícího zaměstnavatele a na stejnou smlouvu a dostávat mzdu?Jakým způsobem a komu se dokazuje 14ti týdenní lhůta na MD dle zákoníku?Popř.jaké jsou možnosti,když zaměstnavatel mi da podmínky k souladu prace a pece o dítě, ale aby nenastala nějaké sankce od státního úřadu.Dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
na mateřskou před porodem nastoupit nemusíte, zákoník práce ovšem neumožňuje její nečerpání po porodu (Právní názory se zde ale úplně neshodují, objevují se i výklady, že zaměstnankyně si může zvolit nejít na mateřskou vůbec. Žádný soud v tomto ještě nerozhodoval.. Podle ustanovení § 195 odst. 5 zákoníku práce nesmí být mateřská dovolená v souvislosti s porodem kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu. Během mateřské je však možné vykonávat činnost u stejného zaměstnavatele na DPP nebo DPČ, ale nesmí znít na stejnou činnost, ze které bylo placeno nemocenské pojištění a je tudíž čerpána PPM.
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den,
ráda bych se zeptala na situaci dvou pracujících rodičů, kdy jeden je v zaměstnaneckém poměru a druhý je OSVČ. Je výhodnější, aby rodičovský příspěvek pobíral OSVČ partner, nebo je to jedno? Tj. zda pro něj plynou nějaké výhody na sociálním nebo zdravotním. Předem díky moc za odpověď. MP
Odpověď:
Dobrý den,
pokud OSVČ pobírá rodičovský příspěvek, může samostatnou výdělečnou činnost nahlásit jako vedlejší a odvody jsou pak nižší, než když je hlavní. Zaměstnaná matka může i bez čerpání RP nastoupit na rodičovskou dovolenou. Pokud nebude mít v té době žádný příjem, sociální a nemocenské pojištění se neodvádí, zdravotní hradí po dobu rodičovské dovolené stát.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Hezký den, vím o tom, že bylo zmanipulované výběrové řízení na státní instituci tak, aby vedoucí pozici vyhrál muž, ne žena, která byla ale co se týče splnění požadavků nejlepší a formálně tedy výběrové řízení vyhrála. Lze s tím něco dělat?
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jde o výběrové řízení ve služebním úřadě, pak se tento postup řídí zákonem o státní službě a možnost podat námitky proti protokolu o výěbrovém řízení mají jen jeho účastníci a to v zákonné lhůtě. Pokud by se jednalo o diskriminaci, může se její obět bránit i soudně, prostředky podle antidiskriminačního zákona, je ale nezbytné mít alespoň dostatečné agrumenty a důkazy k tzv. přenesení důkazního břemene, tedy aby bylo dostatečně zdůvodněné, čím a jak se měl daný úřad diskriminace z důvodu pohlaví dopustit.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobry den, jake jsou znaky sikany z duvodu veku? Muze jit i o neprime znaky, napr. uspesna snaha prinutit neustalym tlakem formou kritiky k odchodu? Skoncila jsem ve svych 54 letech na PN od cervence t.r. Kolegyne mi sdelovala, ze se me vedouci profesne obava.
Zamestnavatel situaci uznal neprimo, kdyz mi v listopadu nabidl 3 platy pokud odejdu. Vzhledem k delce sikany a zdravotnim dusledkum mi to prijde neprimerene, tomu predchazelo odneti odmen a osobniho ohodnoceni na pul roku (byla jsem tedy 18.tis.) reditelem, aby me prunutil odejit z organizace.
pozice koordinatorka pece o potrebne. dekuji.
Odpověď:
Dobrý den,
to, co popisujete, je složitá situace a je zde celá řada variant, neboť neuvádíte všechny informace. Diskriminace z důvodu věku se poměrně nesnadno prokazuje, zejména pokud jde o jediného člověka a ne např. o systematické úsilí zbavit se všech starších kolegů. Navíc jak uvádíte, možná zde bude jiný důvod.
Mohlo by se jednat o porušení povinnosti rovného zacházení podle zákoníku práce, zejména pokud došlo k důsledkům v odměňování. Nepíšete, zda jste odměňována platem nebo mzdou, ale v případě, že by šlo o plat, pak zde mohlo dojít i k porušení zákonných pravidel, zejména v otázce osobního příplatku.
Všechny možné varianty by měly být řešeno písemnou stížností k zaměstnavateli, pokud nebude uspokojivě řešena, pak nejspíše předžalobní výzvou a žalobou. Pokud zaměstnavatel porušuje zákonná pravidla pro platové odměňování, přichází v úvahu ještě stížnost na Inspekci práce, případně na nadřízený služební úřad.
S pozdravem více
Dobrý den,
je možné jako důkaz bossingu v zaměstnání použít nerovné zacházení. Byl jsem písemně (výtkou) potrestán více než kolega, který způsobil stejnou věc, ale s větší škodou a celkově i s větší závažností. Byla mi udělena další výtka za věc, která se ve firmě normálně neřeší. V podstatě mi jde o to, zda je u soudu možné uspět s tím, že budu chtít od zaměstnavatele, aby dokázal, že tak jak se choval ke mě při
konkrétním pochybení, choval se stejně i u druhých zaměstnanců.
Děkuji za odpověď Martin Kožený
Odpověď:
Dobrý den,
bossing není právní pojem, na rozdíl od rovného zacházení, takže otázka by měla stát spíše opačně. Pokud jste byl výhradně vy sám postižen za něco, co se jinak u zaměstnavatele neřeší buď vůbec nebo mírněji, pak by mohlo jít o porušení povinnosti rovného zacházení podle § 16 zákoníku práce.
Pokud by zde byl dán nějaký diskriminační důvod (např. věk), pak by tato situace mohla být řešitelná podle anitdiskriminačního zákona, včetně obrácení důkazního břemene. Pokud by tomu tak nebylo a šlo by "jen" o nerovné zacházení, pak byste v případném soudním sporu musel prokazovat vy, že s vámi bylo zacháezno nerovně.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den! Pracuji jako lékárnice v soukromé lékárně s převážně mužským pracovním kolektivem. Myslím si, že co do rozdělení práce - hlavně je to větší objem práce spočívající na ženách zahrnující i práce mimo pracovní náplň farmaceuta v době dovolených (úklid pracoviště) - jsem jako žena výrazně znevýhodňována. Vím, že se právní cestou asi těžko budu bránit, protože pracuji v soukromé lékárně a protože můj převážně mužský kolektiv bude držet při sobě. Chci dát výpověď. Ale přesto mám na Vás dotaz - lze se v takovéto situaci nějak bránit? Předem děkuji za odpověď!
Podotýkám, že jakékoliv řešení s nadřízeným je téměř nemožné, protože on nerad projednává jakékoliv spory a pokud si všimne jistého napětí na pracovišti, raději mi přidělí další náročný úkol než by rovnoměrně rozvrhnul stávající pracovní povinnosti mezi muže a ženu...
Odpověď:
Dobrý den,
podle zákoníku práce Vám zaměstnavatel může přidělovat pouze v rámci sjednaného druhu práce v pracovní smlouvě. U lékárnice jistě nepůjde o úklid lékárny, tyto úkoly by z mého pohledu byly v rozporu se zákoníkem práce i kdyby byly přidělovány úplně všem. Pokud je to navíc jen ženám, půjde o diskriminaci z důvodu pohlaví.
Dále platí, že za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty náleží stejná odměna. To se týká i objemu práce a zaměstnanec nebo zaměstnankyně, kteří odvádějí větší objem práce, by měli mít tomu odpovídající mzdu.
Právní kroky nejsou jednoduché, v první řadě by bylo dobré projednat věc se zaměstnavatelem. Pokud máte ale pocit, že by to u Vás nevedleo k ničemu, je možné podat podnět na Inspekci práce nebo k Veřejnému ochránci práv.
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den,
mám dvě zaměstnání a jedno z nich mi končí zhruba měsíc před nástupem na mateřskou dovolenou. Platí ochranná lhůta i v tomto případě a budu dostávat PPM od obou zaměstnavatelů?
Děkuji,
Hanka
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste v obou zaměstnáních účastna dostatečně dlouhou dobu nemocenského pojištění, tedy alespoň 270 dnů v posledních 2 letech, a vlezete se do ochranné lhůty 180 dní, pak Vám bude náležet peněžit pomoc v mateřství z obou příjmů.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den, jsem v posledním 5. ročníku VŠ studia. Narodila jsem se v roce 1997, celkem mi studium zabere 18 let. Plánovala jsem po škole nastoupit do zaměstnání, ale nedávno jsem zjistila, že jsem těhotná. Pokusím se státnice zvládnout v termínu, ale kvůli těhotenství nebudu schopna nastoupit do práce. Abych však měla nárok na mateřskou, musela bych odpracovat nějakou dobu, je to tak? Jako studentka VŠ mám nárok pouze na rodičovský příspěvek? Nechci být malicherná, ale vzhledem ke stráveným létům ve škole a dřině, kterou studium je, jsem z toho rozhořčená. Jak to tedy je s absolventkami VŠ, které chtějí jít po škole na mateřskou?
Odpověď:
Dobrý den,
jako studentka VŠ nejste účastna na nemocenském pojištění, ze kterého může být nasledně čerpána peněžitá pomoc v mateřství. Pokud jste si během studia přivydělávala tak, aby z toho byl odváděn příspěvek na nemocenské pojištění, pak byste teoreticky nárok na mateřskou mít mohla, podmínkou je účast na pojištění v délce 270 dnů v posledních dvou letech. Podobně by se Vám mohla započítat doba studia, pokud byste stihla před mateřskou nastoupit do práce, ale před nástupem na mateřskou byste ještě neodpracovala těch 270 dní. Podmínkou je ale úspěšné ukončení studia.
Pokud rozhodně doby podle zákona o nemocenském pojištění nesplníte, pak bohužel Vám bude skutečně náležet jen rodičovský příspěvek, který je nepojistnou dávkou, tudíž se pro nárok na něj nemusí nejdříve odvádět pojistné z výdělku.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobry den,žádám zaměstnavatele o prodloužení neplaceneho volna do 4 let věku dítěte září 2021.Rodičovský příspěvek budu pobírat,ale jen do konce prosince 2020. Mohu si od ledna 2021 přivydělat brigadne na víc než 4 hodiny denně. Malej už navštěvuje školku. A jak to bude s placením zdravotního a sociálního pojištění?Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
pokud syn chodí do školky, zaměstnavatel Vaší žádosti o volno vyhovět nemusí. Pokud tak udělá, během neplaceného volna se sociální pojištění neodvádí. Zdravotní pojištění za Vás odvee stát, pokud syn nebude chodit do školky na více než 4 hodiny denně, k tomu se jako státní pojištěnec musíte registrovat u své zdravotní pojišťovny. Pokud by chodil na dobu delší, měl by za Vás zdravotní do výše minimální mzdy odvádět zaměstnavatel, často to ale nechtějí dělat, případně podmiňuí neplacené volno tím, že si to pojištění budete platit sama, takže na to se radši zeptejte.
Přovýdělek omezen není, jen pozor, jestli máte nějakou konkurenční doložku apod u zaměstnavatele.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den, prosím o radu. Od r.2006 jsem v ID 1 st, NzP. Od Koperativa a.s, pobíram ztrátu na výdělku. Momentálně mám možnost pracovat na poloviční úvazek. Pojišt'ovna výžaduje abych jsem ukázala příčinu zkráceného úvazku jestli z důvodu NzP nebo ne, ale pořádně nevysvětluji o co jim jde.. Bojím se že pokud mi práce nebude vyhovovat budu muset skončit, a na rentě budu hůr než před tím, a nebo úplně ztratím nárok. Prosím Vás porádtě mi. Děkuji. Viktorie
Odpověď:
Dobrý den,
nelze jednoznačně říct, proč Vaše pojišťovna toto vyžadujte, na to se jich asi ještě doptejte. Domnívám se, že by to mohlo být pro posouzení toho, zda si přivýdělku dosáhnete zvýšeným pracovním úsilím ve smyslu § 271b odst. 1 zákoníku práce, a jestli se Vám o něj bude nebo nebude krátit renta. Na výši renty po případném skončení přivýdělku by to ale nemělo mít vliv.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den,
je prosím možné použít některé opatření pozitivní diskriminace ve státní službě? Případně ve které fázi HR cyklu? Pracuji na ministerstvu a chtěla bych prosadit více žen do vedení. Je možné i ve státní službě upřednostnit uchazečku před uchazečem, když budou mít např. srovnatelné kvality? Upravuje toto nějak služební zákon? Děkuji mnohokrát.
Petra J.
Odpověď:
Dobrý den,
pozitivní diskriminace není právní pojem, jen jakési lidové označení, nicméně možnost využití vyrovnávacích nebo podpůrných opatření vprávní úpravě obsažena je. Zákon o státní službě se v § 98 odkazuje na ustanovení § 16 a 17 zákoníku práce, která se uplatní obdobně. V § 16 odst. 4 věta druhá zákoníku práce se stanoví, že "za diskriminaci se rovněž nepovažují opatření, jejichž účelem je odůvodněno předcházení nebo vyrovnání nevýhod, které vyplývají z příslušnosti fyzické osoby ke skupině vymezené některým z důvodů uvedených v antidiskriminačním zákonu." V antidiskriminačím zákonu najdeme nejen výčet tzv. diskriminačních důvodů, mezi které každopádně patří i pohlaví, ale i další upřesnění možných vyrovnávacích opatření. Zde je možné odkázat na § 7 odst. 2 a 3 antidiskriminačního zákona, které vymezují, jak může takové opatření vypada, aby nebylo považováno za diskriminaci. Preference ze dvou osob obdobné kvalifikace a zkušeností by takovým opatřením mohla být. více