Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Grand | 11.6.2020 

Dobrý den, chtěl bych se poradit ohledně následující situace. Jsem otec samoživitel se synem, který se narodil dne 21. 7. 2017 na rodičovské dovolené, jelikož žena zemřela na rakovinu. Synovi budou letos 3 roky a já bych se měl vrátit do práce. Jsem zaměstnancem krajského úřadu, čili se jedná o práci v kanceláři. Zaměstnavatele jsem oslovil s tím, že bych rád nastoupil do práce až od 1. 1. 2021 a na zkrácený úvazek. Zaměstnavatel mi zatím ústně (když mi volala má přímá nadřízená) sdělil, že nastoupit od 1. 1. 2021 můžu, ale, že zkráceným úvazkem počítat nemám. Že se to u něj nedělá. Vím ale, že ze zákona mám na zkrácený úvazek nárok. více

Odpověď:

Dobrý den,

ve Vašem případě bych doporučovala v tuto chvíli podat žádost o neplacené volno a pak až v jejím průběhu řešit zkrácený úvazek.

Nárok na něj skutečně máte v případě, že tomu nebrání vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele. Proto, až budete žádat o kratší pracovní dobu, podejte žádost písemně, odkažte se v ni na příslušná ustanovení zákoníku práce (zejména § 241 odst. 2) a vyslovte předpoklad, že zaměstnavateli v tom vážné provozní důvody nebrání, a pokud ano, ať vám je písemně specifikuje. Tuto žádost dejte v průběhu neplaceného volna, v dostatečném předstihu, abyste mohl ještě případně řešit odpověď.

Pokud u vašeho zaměstnavatele působí odborová organizace, můžete se s touto věcí obratit i na ni, i pokud nejste jejím členem.

S pozdravem

Gender Studies

Gender Studies, o.p.s.

Andrea | 9.6.2020 

Dobrý den.Dělám rok zástupkyní vedoucí v dětských jeslích ,nyní bude odcházet do důchodu a tvrdí, že musím převzít její místo zaměstnance pověřeného organizací práce, ač ode mě ví, že o její místo nemám zájem.Mám pracovní smlouvu na místo dětské sestry , s poznámkou v prac., náplní, že ji zastupují. Nestojím o papírovou kancelářskou práci, chci být u dětí. Každý den mě od dětí odvolává,ukládá papírovou práci a vyhrožuje, že našemu vyššímu vedení řekne, že mě zaučila a ať si to ti nahoře se mnou vyřídí. Vyvíjí na mě stálý tlak a nechce akceptovat můj postoj, tvrdí, že to stejně budu muset dělat, protože kdo by to asi tak dělal.Odchazi za půl roku, času na zaučení nové vedoucí by tedy měla dost.Ptám se, zda mě skutečně zamětnavatel může může nutit na její místo nastoupit, ač nechci a argumentovat tím, že ji mám zastupovat? Z jejího přístupu mám stres a opět se mi rozjíždí úzkostná porucha, nevím si rady, co mám dělat.Dekuji za Vás čas a odpověď.Hezký den.
S pozdravem Andrea

Odpověď:

Zaměstnavatel Vám může přidělovat pouze takovou práci, kterou máte sjednanou jako druh práce v pracovní smlouvě, bez ohledu na to, zda v pracovní náplni máte uvedeno ještě něco dalšího. Pokud byste v pracovní smlouvě měla uvedeno jako druh práce "Dětská sestra", pak její nezbytnou součástí není zastupování vedoucí, natož přímo funkce vedoucí. Zaměstnavatel Vás k tomu nutit nemůže. Pokud byste zastupování vedoucí měla přímo v pracovní smlouvě, bylo by to něco jiného.

Doporučuji na to ještě jednou vedoucí upozornit, pokud to nemá smysl, upozorněte na to asi zaměstnavatele, nejlépe písemně, že o jiný druh práce, než jak máte sjednáno v pracovní smlouvě, ani teď ani do budoucna nestojíte. Každopadně ani pokud to teď neuděláte, neměl by Vás k tomu zaměstnavatel po odchodu současné vedoucí nutit.

Gender Studies, o.p.s.

Ladka | 9.6.2020 

Pracuji jako Technická manažerka v české společnosti. Vedu technické oddělení zahrnující 9 pracovníků. 2.4.2020 jsem oznámila těhotenství. 9.4.2020 mi byl předán nový mzdový výměr o 60% nižší, který jsem nepodepsala. Tímto výměrem mě společnost postavila do nerovné pozice vůči mým podřízeným. S tímto novým platem jsem hodnocena mzdou o 20-50% níže než moji podřízeni. Vzala jsem si 4 dny dovolenou, abych promyslela, co dále. Oslovila jsem advokátku, která mi pomohla ohradit se proti tomuto mzdovému výměru a nerovnému postavení, ale marně. Firma mi následně poslala email, že už mi další dovolenou nedá a že mě posílá od 20.4.2020 na překážky a nebude mi zadávat práci, přitom celé mé oddělení plně pracovalo. Dále mi dubnovou výplatu vypočítali z toho nízkého mzdového výměru, což má negativní dopad i následně na výpočet mateřské dovolené. více

Odpověď:

Z Vašeho dotazu usuzují dvě věci, jednak že pracujete v pracovním poměru založeném pracovní smlouvou a jednak že u Vašeho zaměstnavatele je mzda stanovována jednostranně mzdovým výměrem, tedy není součástí pracovní smlouvy. To sice podle zákona možné je, ale nesmí tak být činěno diskriminačně nebo nerovně ve srovnání s ostatními (jak se podle výše uvedneého zřejmě stalo). Zároveň by Vám zněmu mzdy měl zaměstnavatel zdůvodnit, nemá sice k tomu výslovnou zákonnou povinnost, ale požadovala bych to od něj. Ohledně dovolené i překážek má na to skutečně zaměstnavatel právo, tam o tom rozhoduje on, s tím se asi nedá nic dělat. více

Mushik23 | 25.3.2019 

Zdravim potreboval bych vedet jestli zamestnavatel muze preradit na jinou pozici nez sem byl?Presneji pred nemocenskou ktera trvala mesic a sest dni sem pracoval na trismenny provoz a po nemocenske mi bylo sdeleno ze sem prerazen na ranni smeny kde bych mnel mensi financni ohodnoceni.U firmy pracuji 4 roky a s dochazkou jsem nemel zadny problem ani zadny vazny prohresek .Problem mam spis s mistrem kteremu jsem od zacatku nepad do oka :( !! Dekuji za odpoved popripade radu jak mohu situaci resit.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud máte uveden třísměnný provoz uveden v pracovní smlouvě, zaměstnavatel Vás nesmí přeřadit na jiný provoz bez změny pracovní smlouvy, tj. bez Vašeho souhlasu. Zařazování do směn Vám musí zaměstnavatel sdělit nejméně dva týdny předem. Pokud by nedošlo ke změně pracovní smlouvy, nemá zaměstnavatel právo Vás zaměstnávat v jiném směnném režimu.

Eva Fialová

Alena | 25.2.2019 

Dobrý den, kolegyně je po úrazu 4 měsíce doma a další 3 bude. Celou dobu vykonavam práci za dvě osoby. Zaměstnavatel tvrdí, že problem řeší, ale de facto je vše na mě. Už to odnáší mé zdraví. Bylo mi řečeno, že právo na odměnu za dlouhodobý zástup mají pouze vedoucí. Jak se mohu bránit v takové situaci ? Děkuji za radu.

Odpověď:

Dobrý den, práce, kterou vykonáváte za kolegyni bude pravděpodobně prací přesčas. Podle zákoníku práce platí, že práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Nad rámec této doby musí zaměstnanec s prací přesčas souhlasit. Celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích. Zaměstnavatel Vám tedy může nařídit práci přesčas, ale jen v rozsahu výše uvedené doby. Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350. Eva Fialová

Jarmila | 12.2.2019 

Dobrý den, po rodičovské dovolené mám nastoupit do práce. Pracovala jsem na manažerské pozici, ale moje pozice je zrušena a dostala jsem nabídku na nemanažerskou pozici, tu nechci přijmout. Předpokládám, že mám v tomto případě nárok na odstupné, ale nevím kolik. Jsou to 3 platy + 2 měsíce výpovědní doba nebo pouze ty 3 platy? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, Váš zaměstnavatel Vám po návratu z rodičovské dovolené musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci zaměstnavatel nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku, a to do doby než Vám buďto zaměstnavatel začne práci dle Vaší pracovní smlouvy přidělovat, nebo se dohodnete na změně pracovní smlouvy. Pokud u zaměstnavatele proběhly organizační změny a Vy jste se v jejich důsledku stala nadbytečnou a zároveň se se zaměstnavatelem nedohodnete na změně pracovní smlouvy, může Vám zaměstnavatel dát výpověď pro nadbytečnost. V takovém případě máte nárok na odstupné ve výši trojnásobku Vašeho průměrného výdělku, pokud Vaše pracovní smlouva nebo vnitřní předpis nepřiznávají vyšší odstupné. Po obdržení výpovědi budete ještě dva měsíce ve výpovědní lhůtě. více

Barbora | 28.1.2019 

Dobrý den, momentálně jsem na rizikovém těhotenství, tedy na nemocenské. Od 1. 2. bych měla nastoupit na PPM. Je možné a korektní zůstat na nemocenské o měsíc déle (tedy do 1. 3., termín porodu je 15. 3.) a PPM si tím zkrátit a od státu na PPM chtít méně na úkor nemocenské (finančně to stát vyjde dokonce lépe, ale jde mi o soukromé pojištění, které by mi mohlo více peněžně pomoci právě, když zůstanu na rizikovém těhotenství)? Sestřička mi říká, že to nelze a že na PPM nastoupit musím, na sociálce mi řekli, že to lze. Jak to tedy s krácením PPM na úkor nemocenské je? Děkuji předem za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, podle § 34 odst. 1 písm. a) zákona o nemocenském pojištění začíná podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství začíná nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává dnem, který pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu; pokud pojištěnka tento den v tomto období neurčí, nastává nástup na peněžitou pomoc v mateřství počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Ze znění zákona vyplývá, že pokud nezačnete čerpat PPM v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, začínáte tuto dávku čerpat ze zákona počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350. Eva Fialová více

Iva Kučerova | 15.1.2019 

Dobrý den, chtěla bych se informovat o práci k rodičovské dovolené.
Jsem na rodičovské dovolené s mladší dcerou 14 měsíců (starší dcera 3roky) nyní jsem se domlivila se zaměstnavatele že bych mohla chodit na zkrácený úvazek. Zaměstnavatel mi nabídl že by mně ze staré firmy (kterou drží kvůli mně) převedl na novou se zkrácenym úvazkem. Nevím zda pristoupit na převod. Zda je to v mé situaci výhodné. Uvažujeme s manželem ještě o 1 dítěti a nevím zda bych pak měla nárok např.i na mateřskou.
Děkuji

Odpověď:

Dobrý den, podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější. Pokud budete zaměstnaná u jiné právnické osoby (jiné firmy), bude se formálně jednat o jiného zaměstnavatele a PPM by se Vám vypočítávala ze mzdy, kterou byste dosahovala na nižším úvazku. Z tohoto ohledu pro Vás změna firmy výhodná není. více

Simča | 15.1.2019 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je nějak zákonem stanovené, zdali se započítává doba MR a RD do odpracovaných let z hlediska zařazení do platového i mzdového stupně nebo třídy. Týká se to případně všech zaměstnanců ve veřejné správě nebo jen ve státní? Je nějaký úzus pro toto i v soukromé sféře? A co např. veřejné VŠ? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den, obecně platí, že v soukromém sektoru je výše mzdy na dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Pro jednotlivé zaměstnavatele v soukromém sektoru může být výše mzdy, nebo rozsah výše mzdy upravena vnitřními předpisy nebo v kolektivní smlouvě. Ve veřejném sektoru je délka započítatelné praxe upravena v § 123 zákoníku práce. Zaměstnavatel zařadí zaměstnance do platového stupně podle doby dosažené praxe, doby péče o dítě a dalších překážek v práci. Podle nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě v plném rozsahu, nejvýše však celkovém rozsahu 6 let, započte zaměstnavatel zaměstnanci dobu skutečného čerpání mateřské dovolené, další mateřské dovolené nebo rodičovské dovolené nebo trvalé péče o dítě nebo děti nejvýše v rozsahu odpovídajícím délce mateřské dovolené a další mateřské dovolené nebo rodičovské dovolené. více

Karel  | 10.1.2019 

Dobrý den
Chci se zeptat pracuji u armády žena je na dlouhodobé nemocenské a zaměstnavatel mi zakázal oficiálně si přivydělat při zaměstnání (vojáci mají prý peněz dost sloužím jako desátník takže peněz taky není dost) co se dá dělat děkuji

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz!

Bohužel jako voják z povolání můžete vykonávat vedlejší výdělečnou činnost pouze se souhlasem služebního orgánu (§ 47 zákona 221/1999 Sb. o vojácích z povolání). Výjimkou je vědecká, pedagogická, publicistická, literární nebo umělecká činnost a správa vlastního majetku. Zkuste tedy nadřízenému vysvětlit vaši rodinnou situaci, zda by rozhodnutí mohl přehodnotit.

Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

Hezký den!

Eva Fialová

Hana | 25.12.2018 

Dobrý den. Na konci prosince 2018 se mi narodí druhé dítě. Mám druhou mateřskou. Mám v roce 2019 po mateřské nárok na dovolenou a kolik dní. Jsem zaměstnaná na pracovní poměr na dobu neurčitou, letos jsem nepracovala, byla jsem na rodičovské dovolené. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, podle zákoníku práce se doba mateřské dovolené považuje pro účely dovolené na zotavenou za odpracované dny. Čerpání rodičovské dovolené se jako odpracované dny neposuzuje. Jestliže jste z důvodu čerpání rodičovské dovolené neodpracovala u zaměstnavatele alespoň 60 dnů v tomto kalendářním roce, budete za mateřskou dovolenou čerpat dovolenou za odpracované dny. Zaměstnanci, jemuž nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok ani na její poměrnou část, protože nekonal v kalendářním roce u téhož zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů, přísluší dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce. O čerpání dovolené za odpracované dny můžete svého zaměstnavatele požádat po skončení mateřské dovolené. Zaměstnavatel je povinen Vaší žádosti vyhovět. více

Petronela | 25.12.2018 

Dobrý den,
Jsem na RD, cekam.druhe dítě a nejsem si jistá, zda mám na druhé dítě nárok na PPM. Situace je taková: před nástupem na mateřskou a následně rodičovskou s prvním dítětem jsem byla OSVC, platila si nemocenske pojištění, tudíž jsem nárok na PPM měla. Momentálně mám živnost přerušenou, pobíram rodičovský příspěvek, přivydělávam si na DPP u 3 firem cca rok a měsíční přivýdělek je cca 25 tisíc hrubého. Vždy je u minimálně jednoho zaměstnavatele vystavena dohoda na 10 000 Kc. Mám tedy nárok na pobírání PPM i u druhého dítěte? Děkuju za radu a odpověď. Petronela

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za otázku!

U druhé peněžité pomoci v mateřství bude opět záležet na tom, zda jste byla účastnicí nemocenského pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem. Účastnicí pojištění jste i pokud pracujete na základě dohody o provedení práce - a to každý měsíc, kdy je Vám zúčtován započitatelný příjem v celkové částce vyšší než 10000 Kč (z něj už se totiž odvádí platí pojistné).

Pokud byste tyto podmínky nesplňovala, může PPM pobírat otec dítěte.

Konkrétněji s ohledem na Vaši situaci se můžete poradit přímo na okresní správě sociálního zabezpečení nebo prostřednictvím naší telefonické poradny, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

Šťastný nový rok!

Eva Fialová

Kamila | 14.12.2018 

Dobrý den,
jsem na RD, chtěla bych se zeptat jaká forma spolupráce je pro mě nejvýhodnější - DPP, DPČ nebo si zřídit živnosteknský list? Momentálně mám jendu DPP a navazuji další pracovní poměry na menší objem práce a přemýšlím o nejvýhodnějších možnostech co do danění, abych nepřišla o RD příspěvek a aby se mi výdělek vyplatil v případě, že bych měla ještě jedno dítě. Díky za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Pokud pobíráte peněžitou pomoc v mateřství, základním pravidlem je, že nesmíte vykonnávat stejnou práci (na stejnou smlouvu), ze které jste pojištěná nebo osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost (§ 16 zákona o nemocenském pojištění). Přivýdělek není limitován, co se týče výše odměny. Pokud budete pracovat pro svého původního zaměstnavatele, mělo by jít o jinou smlouvu i jinou činnost, než byla Vaše původní práce. Jestliže budete pracovat u jiného zaměstnavatele a budete u něj vykonávat stejný druh práce, jako jste vykonávala před nástupem na mateřskou nebo rodičovskou dovolenou, budete k tomu potřebovat písemný souhlas původního zaměstnavatele (§ 304 odst. 1 zákoníku práce). více

Petra | 13.12.2018 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s nemocenskou na úřadu práce. Můj zaměstnavatel mě ke konci zkušební doby propustil, ale týden na to jsem zjistila, že jsem těhotná. Takže jsem celou dobu vedena na úřad práce. Má otázka zní, až mi skončí podpurčí doba na úřadu práce, mohla bych nastoupit na neschopenku, abych nezůstala do porodu bez peněz? A bude mi vůbec nějaká nemocenská vyplácena, jelikož na mateřskou nárok nemám a tudíž dostanu až rodičovskou ode dne porodu. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za otázku.

Bohužel protože jste nezaměstnaná (nepojištěná) a už nebudete ani v ochranné lhůtě, nebudete mít nárok na nemocenskou dávku, i kdybyste byla na rizikovém těhotenství, tzn. pracovně neschopná (§§ 14 – 16 zákona o nemocenském pojištění).

Po porodu však budete pravděpodobně mít (respektive Vaše dítě bude mít) nárok na měsíční přídavek na dítě a jednorázové porodné (podle § 17 a § 44 zákona o sociálním zabezpečení). O ty si, stejně jako o rodičovský příspěvek, můžete požádat na odboru státní sociální podpory místně příslušného úřadu práce.

Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

Hezký den!

Eva Fialová

Jarmila | 10.12.2018 

Dobrý den, po 3 leté rodičovské se mám vracet do práce. Bylo mi sděleno, že moje místo už neexistuje a bude mi nabídnuto nové. Pracovala jsem jako vedoucí ve středním managementu firmy. Mám nárok na stejný plat a znovu vedoucí pozici nebo mi firma může nabídnout cokoliv. Když nepřijmu, tak předpokládám, mi musí vyplatit nějaké odstupné? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den. Děkuji za otázku. Pokud se vracíte do práce po skončení rodičovské dovolené, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Jestliže pro Vás takovou práci nemá, protože došlo k organizačním změnám a vy nebudete souhlasit se změnou pracovní smlouvy, může Vám dát po skončení rodičovské dovolené výpověď podle § 52 písm. c) zákoníku práce. V případě výpovědi máte nárok na odstupné ve výši 1 – 3násobku průměrného měsíčního výdělku podle délky trvání pracovního poměru (§ 67 odst. 1 zákoníku práce). více

honza | 10.12.2018 

doby den, jak se čerpá otcovská dovolená? kdy na ní mohu nastoupit? musí být v kuse nebo lze rozdelit po dnech? dekuji za odpověď Honza

Odpověď:

Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz!

Na otcovskou dovolenou může nastoupit otec v období 6 týdnů ode dne narození dítěte a podpůrčí doba (tzn. doba placené dovolené) je jeden týden a tato doba se nepřerušuje. Výše otcovské dávky činí 70 % denního vyměřovacího základu denně (§ 38a - § 38d zákona 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění).

O otcovskou dovolenou žádáte svého zaměstnavatele a jeho prostřednictvím zároveň žádáte o dávku. (Formulář i další informace najdete na webu České správy sociálního zabezpečení.) OSVČ, kteří platí dobrovolně nemocenské pojištění alespoň tři měsíce před nástupem na otcovskou, podávají žádost sami.

Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

Hezký den.

Eva Fialová

hanka | 10.12.2018 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je nějaký limit na výdělek v průběhu rodičovské dovolené. Mohu uzavřít smlouvu s jiným zaměstnavatelem, než s tím, kde jsem na RD? Děkuji za odpověď Hanka

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za otázku. Pokud pobíráte peněžitou pomoc v mateřství, základním pravidlem je, že nesmíte vykonnávat stejnou práci (na stejnou smlouvu), ze které jste pojištěná (§ 16 zákona o nemocenském pojištění). Přivýdělek není limitován, co se týče výše odměny. Pokud budete pracovat pro svého původního zaměstnavatele, mělo by jít o jinou smlouvu i jinou činnost, než byla Vaše původní práce. Jestliže budete pracovat u jiného zaměstnavatele a budete u něj vykonávat stejný druh práce, jako jste vykonávala před nástupem na mateřskou nebo rodičovskou dovolenou, budete k tomu potřebovat písemný souhlas původního zaměstnavatele (§ 304 odst. 1 zákoníku práce). více

Barbora | 8.12.2018 

Dobrý den,

jedná se o mojí těhotnou kamarádku, která vážně zvažuje potrat. Moc prosím o nějaké informace ohledně pomáhajících organizací, které by nebyly orientované pro-life, ale pro-choice. Chtěla bych, aby měla doprovod na této cestě, ale aby za případný potrat necítila vinu. A dál možnost odborné psychologické pomoci během případného postabortivního syndromu.

Byla bych vděčná za rychlou odpověď,

díky moc za to, co děláte. A.

Odpověď:

Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz.

Navrhuji Vám navštívit tyto stránky, kde naleznete doporučení, kam se obrátit http://www.popotratu.cz/index.php?q=node/3 Jednou ze jmenovaných je zde i anonymní telefonická linka RIAPS, kde by měla fungovat krizová intervence bez tlaku na žádnou stranu (ani pro-life, ani pro-choice).

Existuje také Asociace klinických psychologů, můžete se zkusit obrátit na jejich kancelář s dotazem, jestli nemají tip na někoho, kdo se tímto tipem poradenství zabývá.

Eva Fialová

Kateřina | 7.12.2018 

Dobrý den,
zajímalo by mě uspořádání následující situace: mám pracovní poměr na plný úvazek, odejdu na MD, po níž hned nastoupím do práce, ale už jen na půlúvazek a čerpám tedy poloviční mzdu, během toho období znovu otěhotním a znovu nastoupím na MD. Jak se bude počítat výše mé peněžité pomoci v mateřství? Bude zhruba poloviční oproti té první, protože bude vypočtena z polovičního úvazku? Nebo je tam nějaký spodní limit?
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud budete v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhne věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější. Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350. Eva Fialová více

Blanka | 27.11.2018 

Dobrý den, jak je to s placeným otcovským volnem po porodu? Je to týden nebo dva? Plat je dorovnáván 100% nebo nějak zkrácen? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za otázku!

Na otcovskou dovolenou může nastoupit otec v období 6 týdnů ode dne narození dítěte a podpůrčí doba (tzn. doba placené dovolené) je jeden týden. Výše otcovské dávky činí 70 % denního vyměřovacího základu denně (§ 38a - § 38d zákona 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění).

O otcovskou dovolenou žádáte svého zaměstnavatele a jeho prostřednictvím zároveň žádáte o dávku. (Formulář i další informace najdete na webu České správy sociálního zabezpečení.)

Dále můžete využít také ošetřovné (pokud matka dítěte potřebuje po porodu péči), rodičovskou dovolenou nebo neplacené volno.

Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

S pozdravem

Eva Fialová

« | 1 | .. | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | .. | 237 | »

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect