Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, v listopadu mi bude končit RD. Zaměstnavatel vypsal na moje původní místo výběrové řízení a chce mě přeřadit na jinou pozici, kterou s ohledem na pracovní dobu nemohu vykonávat. Proto jsem se rozhodla, že dám výpověď. Výpověď potřebuji dát dohodou, protože jsem si sehnala jinou práci u jiného zaměstnavatele. Nový zaměstnavatel, ale potřebuje abych nastoupila již nyní v září. Prosím o radu: 1) k jakému datu musí být uzavřena dohoda o ukončení prac. poměru, je to poslední den RD nebo musím ukončit prac. poměr u původního zaměstavatele k prvnímu dni nástupu do nového zaměstnaní k novému zaměstnavateli.2) mohu dobrat zbylou část rodičovského příspěvku, i když již budu vykonávat jinou práci u jiného zaměstnavatele ? Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud se k původnímu zaměstnavateli již nechcete vrátit, bylo by nejlepší uzavřít dohodu o ukončení pracovního poměru co nejdříve (nejedná se tedy o výpověď). Datum ukončení pracovního poměru bude záležet na dohodě s Vaším původním zaměstnavatelem. Jinak platí, že rodič pobírající rodičovský příspěvek se může věnovat výdělečné činnosti – pobírání rodičovského příspěvku to nijak neovlivní. Můžete tedy rodičovský příspěvek nadále pobírat. K upřesnění Vašeho dotazu se můžete obrátit na právní poradnu telefonicky, a to v úterý od 9:00 do 11:00 a v pátek od 16:30 do 18:30 na telefonní číslo 224 913 350 nebo 774 913 350.
Kateřina Lovitt
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, v práci jsem dala výpověď a jako důvod jsem uvedla že se musím starat o děti, které navštěvují školní docházku. Zaměstnavatel mi tuto výpověď neakceptuje a nechce mi ji podepsat. |Má na to právo?
Odpověď:
Dobrý den,
nemá. Výpověď zaměstnance nevyžaduje souhlas zaměstnavatele. Vy, jako zaměstnanec, můžete dát zaměstnavateli výpověď z jakéhokoli důvodu, nebo i bez udání důvodu. Důležité je, že výpověď z pracovního poměru musí být písemná. Platí, že výpověď se doručuje zaměstnavateli zpravidla osobním předáním v místě sídla zaměstnavatele, ale je možné listinu doručit i např. prostřednictvím pošty nebo předáním v podatelně. Na žádost zaměstnance je zaměstnavatel navíc povinen doručení písemnosti písemně potvrdit. Pracovní poměr pak skončí uplynutím výpovědní doby. Výpovědní doba činí 2 měsíce a začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi.
Kateřina Lovitt
Dobrý den,mám dotaz na návštěvu lékaře. Můj otec mi vozí k lékaři,někdy 1x týdně,někdy 2x týdně (mám zlomený kotník a jsem momentálně na vozíku) a jsem jeho syn . Ale v práci u otce mu řekli,že mu to maximálně budou tolerovat 2-3x do měsíce,jinak že mu dají dovolenou na ty hodiny,co mi vozí nebo mu ty hodiny budou odebírat z hodin dovolené . Je to vždycky na max 2-3h a pak jde otec do práce. Samozřejmně mu nechám u lékaře potvrdit lístek,co je potřeba dát k zaměstnavateli . Mají na tohle právo? Byl bych moc rád,kdyby jste mi to v mailu vysvětlili srozumitelně,abych to mohl přeposlat otcovi do prác(k rukám paní účetní),aby to pochopili. Já si myslím,že to má být jinak-aspoň tak sem to pochopil v zákoníku práce já. Děkuji moc za odpověd
Odpověď:
Dobrý den,
podle zákoníku práce se jedná o jinou důležitou osobní překážku v práci. V souladu s nařízením vlády č. 590/2006 Sb. platí, že pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. A to s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela.
Pokud je tedy pro Vás doprovod Vašeho otce nezbytný, což Vám může potvrdit Váš ošetřující lékař, a pokud uváděné návštěvy nelze provést mimo pracovní dobu Vašeho otce, platí, že má Váš otec za zmeškanou část směny nárok na pracovní volno s náhradou mzdy.
Kateřina Lovitt více
Dobrý den, nastoupila jsem do zaměstnání před 2,5roky. Jsem ID 2.stupně. Pracovní smlouvu mám na neurčito, pracovní úvazek 30h/týdně. Majitelka mě bez nové pracovní smlouvy přeřadila do své 2.firmy na odpolední směny a zvýšila pracovní úvazek (měsíčně 64h přesčasy). Když jsem jí požádala, že vzhledem ke své diagnoze potřebuji čas na odpočinek, řekla mi, že když jsem nemocná, ať jdu na neschopenku. Mám nějakou možnost, jak odejít z firmy s nárokem na zákonné odstupné? Děkuji Vám za laskavost.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. To platí i pro rozvržení pracovní doby. Kratší pracovní dobu sjednanou v pracovní smlouvě nelze bez souhlasu zaměstnance opět rozšířit. Zaměstnanci s kratší pracovní dobou nelze nařídit výkon práce přesčas, lze se však s ním na jejím výkonu dohodnout. Prací přesčas se rozumí práce konaná nad stanovenou týdenní pracovní dobu. Zaměstnavatele upozorněte písemně na svá práva. Rovněž je možné obrátit se na příslušný inspektorát práce (podle sídla zaměstnavatele). Vždy ale platí, že zaměstnavatel může zaměstnanci přidělovat jen takovou práci, která odpovídá jeho zdravotní způsobilosti. více
Dobrý den, v srpnu má nastoupit syn 8let do lázní bez doprovodu.Chci se zeptat mám nárok na čerpání paragrafu k odvozu do lázní když mám noční směnu, nebo manžel, když má směnu ranní. Paragraf může čerpat asi jen jeden rodič? A jak je to v případě, když se syn bude z lázní vracet? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
podle zákoníku práce se jedná o jinou důležitou osobní překážku v práci. V souladu s nařízením vlády č. 590/2006 Sb. platí, že pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu, s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela.
Pokud tedy doprovodem dítěte k předem stanovenému léčení jeden z vás zmešká část směny (v daném případě pravděpodobně Váš manžel, v případě, že nástup do lázní je dopoledne), bude mít za tuto dobu nárok na pracovní volno s náhradou mzdy na nezbytně nutnou dobu. Pokud se syn bude z lázní vracet odpoledne, nárok na pracovní volno nemáte. více
Dobrý den,
od 11.10.1994 mám uzavřenou písemně pracovní smlouvu se společností s.r.o. (kde jsem také společníkem a do dubna 2016 jsem byl i jednatelem /celkem jsme tři/) na výkon funkce „společník firmy, jednatel společnosti“. Dostal jsem okamžitou výpověď v lednu 2016 podle § 52/g ZP, ale nikdy jsem nedostal ani žádné upozornění či varování ani ústně nebo písemně. Podal jsem žalobu o neplatnosti výpovědi. Žalovaný nyní tvrdí, tedy po 22 letech, že smlouva byla od samého počátku neplatná a že je pracovní smlouva neplatným právním úkonem, pro výkon činnosti statutárního orgánu společnosti, a proto nemohl na základě uvedeného vniknout pracovně právní vztah. Od samého počátku jsem pracoval „rukama“ na stavbách, které prováděla společnost (zaměstnavatel), samostatný výkon jednatele jsem nikdy nevykonával. Domnívám se, že od samého počátku jsem byl přeřazen na jiný druh práce zaměstnavatelem a 22 let to takto fungovalo. Žádný dodatek k prac. smlouvě nebyl uzavřen. Na sociálním úřadě jsem byl zaměstnavatelem hlášen od roku 1994 do ledna 2016 jako zaměstnanec. více
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď důvodu § 52 písm. g) zákoníku práce, jsou-li u zaměstnance dány důvody, pro které by s ním zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr, nebo pro závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci; pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi. Neplatnost výpovědi bude posuzovat soud v řízení o žalobě o neplatnost výpovědi. více
Chtela bych se zeptat zda mi jde na duchod stejny odvod jako priplne pracovni dobe mam 2 deti mladsi 15 let.A taky mam problem se zady ale SPS jsem si jiz znovu neobnovovala.Mam si ji znovu vyridit.
Odpověď:
Dobrý den,
rozsah pracovního úvazku neovlivňuje výši důchodu. Platí, že čím vyšší je Váš příjem, tím vyšší bude i Váš starobní důchod. Z práce na zkrácený úvazek se platí sociální pojištění, zdravotní pojištění a daň z příjmu za stejných podmínek jako při práci na plný úvazek. Tu část vašeho dotazu týkající se SPS nelze zodpovědět z důvodu nejasnosti významu této zkratky.
Kateřina Lovitt
V případě,že dojde k překážce v práci ze strany zaměstnavatele,jak se má zaměstnavatel se zaměstnanci vypořádat?Dovolenou již mají zaměstnanci vybranou nebo naplánovanou.V tomto případě se jedná o případ,kdy z důvodu opravy komunikace bude uzavřen přístup do celého autoservisu a hrozí,že zaměstnanci ani zákazníci se na pracoviště nedostanou.
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
podle 208 zákoníku práce platí, že nemohl-li zaměstnanec konat práci pro jiné překážky na straně zaměstnavatele, než jsou prostoje či přerušení práce nepříznivými povětrnostními vlivy či živelní událostí, přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku; to neplatí, bylo-li uplatněno konto pracovní doby. Pokud by zaměstnavatel o plánované opravě komunikace věděl 2 týdny předem, mohl by zaměstnancům nařídit čerpání dovolené v souladu s § 217, odst. 1, věta čtvrtá zákoníku práce. K upřesnění Vašeho dotazu se můžete obrátit na právní poradnu telefonicky, a to v úterý od 9:00 do 11:00 a v pátek od 16:30 do 18:30 na telefonní číslo 224 913 350 nebo 774 913 350.
Kateřina Lovitt
Má zaměstnavatel právo poslat zaměstnance domů,když den předtím ho výslovně do práce povolá a ráno se situace změní a při příchodu do práce ho pošle domů?
Děkuji Ivana Hradilová
Odpověď:
Dobrý den,
co se týká překážek v práci na straně zaměstnavatele, bude záležet na jejich charakteru. Pokud se jedná o překážku náhlou, nepředvídatelnou a přechodnou - situace, kdy zaměstnanec nemůže konat práci pro přechodnou závadu způsobenou poruchou na strojním zařízení, kterou nezavinil, v dodávce surovin nebo pohonné síly, chybnými pracovními podklady nebo jinými provozními příčinami, jde o prostoj a zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu ve výši nejméně 80% průměrného výdělku (§ 207 zákoníku práce).
Kateřina Lovitt
Dobrý den jmenuji se Petr Kromer mám na vás otázku jestli by jste mi mohli poradit z mim problémem ohledně mého bývalého zaměstnavatele .Mám několik exekucí mam jich 5 které bych měl zaplatit ano vím že to není pěkné ale je to tak,těchto pět exekucí mi mělo byt ztrhavány z mé měsíční mzdy postupně každý měsíc mi bylo ztrhnuta nějaká ta částka maximálně na dvě exekuce měsíčně,tahle částka se pohybovala jak kdy....Díky tomuto důvodu mi můj zaměstnavatel vyplácel plat někdy i mínˇ než činí minimální mzda z přijmu 9200 Kč .. více
Odpověď:
Dobrý den,
obecně platí, že Vám vždy musí zůstat alespoň nezabavitelné minimum. Částka, která nesmí být sražena z měsíční mzdy, se určuje v závislosti na výši Vašeho životního minima a stanoveného normativu nákladů na bydlení. Pokud jste svobodný muž bez vyživovací povinnosti, činí tato základní nezabavitelná částka 6.179 Kč. Po jejím odečtení se ze zbytku čisté mzdy sráží podle stanovených pravidel. Částka, která Vám měla být měsíčně vyplácena, závisí na výši Vaší mzdy a rovněž na tom, zda se jedná o přednostní či nepřednostní pohledávky. Pro Vaši orientaci uvádím odkaz na jednu z internetových kalkulaček http://www.penize.cz/kalkulacky/nezabavitelne-minimum#nezMin. více
Dobrý den,prosím o radu.V současné době potřebuji ukončit pracovní poměr.Zůstala jsem jako samoživitelka.Rozešla jsem se s přítelem a mám 7letou dcerku.Bohužel mám nevyhovující zaměstnání kvůli dvanácti hodinovým směnám.Zaměstnaná jsem přes rok a zaměstnavatel mi nabídl ukončit pracovní poměr dohodou.Mám nárok na odstupné a na podporu v nezaměstnanosti?
Odpověď:
Dobrý den,
pokud byste měla ještě zájem o využití úpravy pracovní doby u současného zaměstnavatele, tak podle § 241 zákoníku práce platí, že zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Dále platí, že požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
Jinak, v případě rozvázání pracovního poměru dohodou, nárok na odstupné nemáte.
Na podporu v nezaměstnanosti budete mít nárok v případě, že jste před nahlášením do evidence úřadu práce v uplynulých dvou letech pracovala alespoň 12 měsíců.
Pokud ukončíte před zařazením do evidence bez vážného důvodu poslední zaměstnání sama nebo dohodou se zaměstnavatelem, dostanete 45 procent průměrného měsíčního čistého výdělku po dobu 5 měsíců. více
Když manželka,která je na rodičovské jde na plánované cca jednodenní lékařské vyšetření
a manžel se stará po tuto dobu o dítě jaký doklad a kým vystavený doloží zaměstavateli
Odpověď:
Dobrý den,
požádejte lékaře o vyplnění příslušného formuláře.
Eva Fialová
Dobrý den,pracuji od neděle do středy 9.67hodin denně ted' poprvé jsem byla v květnu nemocná a to od2.5. až do 26.5.A můj zaměstnavatel mi zaplatil pouze 5 dní tak bych chtěla vědět jestli to je v pořádku.Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
během prvních 2 týdnů dočasné pracovní neschopnosti poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci náhradu mzdy za pracovní dny, ta však nepřísluší za první 3 takovéto dny. Doporučuji obrátit se na mzdovou účtárnu, která by Vám měla sdělit, jakým způsobem Vám byla náhrada mzdy vypočtena. Nemocenské pak náleží pojištěncům od 15. kalendářního dne dočasné pracovní neschopnosti, za kalendářní dny. Při výplatě nemocenského byste měla obdržet písemné oznámení o jeho výši, výši denního vyměřovacího základu a době, za kterou byla dávka vyplacena. Připojuji odkazy na kalkulačky pro výpočet výše náhrady mzdy a nemocenského - http://www.mpsv.cz/cs/11584, http://www.mpsv.cz/cs/11580.
Kateřina Lovitt
Dobrý den. Jsem v 25 týdnu těhotenství. Můj šéf o tom ví. Kolegům jsem to neoznamovala, cítím že je to moje soukromá věc a nechci ji s těmito lidmi sdílet, řešit a třeba se nechat kvůli tomu napadat. Od minulého týdne mám v práci domluvený klidnější režim, na doporučení lékaře. Alternativa abych nemusela na neschopenku. Bohužel se poslední dny potýkám s dost negativní reakcí kolegů. Hrubým způsobem na mě útočí proč neplním stoprocentně svoje povinnosti. Posílají sms mimo pracovní dobu že jim musím okamžitě říct důvod. Odpověděla jsem že kvůli zdrav.problémům. Zaměstnání které mám ráda a už mockrát tam stejně nepůjdu se stává velmi stresující. Chtěla jsem se zeptat, jestli musím svoje těhotenství oznamovat kolegům a jak popřípadě reagovat. Jinak nereaguji, nebo posílám za šéfem, ale evidentně to nestačí a dál na mě tlačí. Děkuji za odpověď. Jitka
Odpověď:
Dobrý den,
informace o Vašem těhotenství rozhodně oznamovat kolegům nemusíte. Vaši kolegové nemají právo na informace o Vašem zdravotním stavu. Můžete rovněž upozornit svého zaměstnavatele, aby jiným zaměstnancům tuto informaci nesděloval. Kontrolovat plnění Vašich pracovních povinností je právem a povinností zaměstnavatele, nebo vedoucího zaměstnance, nikoliv kolegů. Kolegům oznamte, že není Vaší povinností jim jakékoliv informace o svém zdravotním stavu sdělovat.
Eva Fialová
Dobrý den,pracuji ve firmě, kdy jsem na pobočce sama čtyři hodiny, a během této doby si nesmím dojít na toaletu, protože se prodejna nesmí zavřít.Může mi zaměstnavatel zakázat jít na toaletu?Protože pokud prodejnu zavřu,i jen třeba na pět minut, je to špatně.Děkuji moc za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel musí zaměstnancům zajišťovat bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Do ochrany zdraví při práci spadá i možnost zaměstnance využívat sociální zařízení. Pokud Vám v tomto zaměstnavatel brání, jedná protiprávně.
Eva Fialová
Dobrý den jsem zaměstnaná od 11.04.2016 ve společnosti ADECCO, spol. s.r.o. Štětkova 1638/18. Ode dne 22.04.2016 jsem na nemocenské, dnes 08.06.2016 jsem dostala doporučeným dopisem (který dorazil 7.06.2016) od zaměstnavatele „Oznámení o zrušení pracovního poměru ve zkušební době“ k podpisu, a následně poslat zpět.
Z dopisu vyplývá že pracovní poměr končí ke dní 04.05.2016. Tudíž celých 33-34 dnu zaměstnavatel mi neobtěžoval se oznámit o svém rozhodnuti že zrušil se mnou pracovní poměr, i když v době nemocenské mi zaměstnavatel volal kvůli kontrole a to dne 22.04.2016, 28.04.2016 zatím 03.05.2016, i naposled volali 11.05.2016.
Nebyla dodržena 14 dění ochrana lhůta (22.04.16 - 4.05.16 to je 13dnu) pokud chápu dobře měli mně propustit 6.05.2016. více
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance. Pokud s Vámi zaměstnavatel zrušil pracovní poměr ve zkušební době v době 14 trvání pracovní neschopnosti, je toto zrušení neplatné. Zaměstnavatele na tuto skutečnost upozorněte nejlépe doporučeným dopisem a požadujte, aby Vás nadále zaměstnával. Pokud by s tím zaměstnavatel nesouhlasil, můžete podat žalobu na trvání pracovního poměru.
Eva Fialová
Dobrý den, byla jsem přijata jen na ranní směnu, kvůli dětem o které se starám. Přijali ke mě jinou paní a ta si stěžuje, že dělá ranní/odpolední a tlačí na vedení , abych měla též odpolední.
Můj manžel bohužel vykonává práci dost náročnou na čas a domů přijíždí i kolem 21:30 hod večer.Mám právo odmítnout odpolední nebo pohotovost , kterou mi též nabízejí? KDO SE V ČASE KDY JÁ BUDU V PRÁCI POSTARÁ O DĚTI? Napíše úkoly, popř. naučí se do školy, rozveze po kroužcích? Mám děti dvě do 10 let věku. Děkuji moc za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud máte v pracovní smlouvě uvedeno, že máte pracovat na ranní směny, tak Vás zaměstnavatel nemůže nutit k jinému rozvržení pracovní doby. Ke změně pracovní smlouvy je třeba souhlasu zaměstnance i zaměstnavatele.
Dále rovněž podle § 241 odst. 1 zákoníku práce platí, že zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Z toho vyplývá, že zaměstnavatel by Vás měl zařazovat především do ranní směny, vzhledem k Vašim konkrétním potřebám.
Kateřina Lovitt
Prosím o pomoc s dikriminací a rasismem, který probíhá v nejvetsi prazske nemocnici. i přes dukazy s námi nikdo nekomunikuje, prosim o pomoc. Předem dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
Váš dotaz je položen velmi obecně. Pokud budete mít zájem, obraťte se na právní poradnu telefonicky, a to v úterý od 9:00 do 11:00 a v pátek od 16:30 do 18:30 na telefonní číslo 224 913 350 nebo 774 913 350.
Kateřina Lovitt
Dobrý den, jsem na PN a budu se vdávat. Pokud proběhne obřad v době mých vycházek, bude svatba platná? Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
skutečnost, že svatební obřad proběhne v době Vaší pracovní neschopnosti, na platnosti svatebního obřadu nic nemění. Pokud však nebudete mít v té době povoleny vycházky a do Vašeho bydliště přijde kontrola ohledně dodržování podmínek nemocenské, můžete se vystavit nebezpeční výpovědi ze strany zaměstnavatele.
Eva Fialová
Dobrý den,
pokud chci ukončit služební poměr k 31.7.2016, protože nastupuji do nové práce 1.8.2016, podávám výpověď 1.6.2016? Nevím přesně od kdy se počítá lhůta 60 dnů. Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
výpovědní doba je dvouměsíční a pokud ji podáte do konce měsíce května, bude výpovědní doba běžet od 1.6. do 31.7. 2016.
Eva Fialová