Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den,v sobotu se mi vdává dcera,mám nárok na den placeného volna v pátek ? Pokud ano,potvrzení pro zaměstnavatele mi dají na matrice ?
Odpověď:
Dobrý den,
podle mého názoru nárok na pracovní volno v pátek nemáte. Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu je poskytováno rodiči na 1 den k účasti na svatbě dítěte. To je však ve Vašem případě v sobotu.
Kateřina Lovitt
Dobrý den, pracuji v kanceláři jako administrativní síla. Máme zde klimatizaci (nucené větrání + větrání okny). Ráno a v průběhu dne se pak objevuje v kanceláři mírný nasládlý zápach, který se těžko vyvětrává a je velmi nepříjemný. V letním období, kdy je budova vyhřívána sluncem, se pak uvedené zhoršuje. Je možné po zaměstnavateli požadovat sjednání nápravy i pokud by měření kvality vnitřního ovzduší neprokázalo překročení stanovených limitů? Děkuji za Váš názor.
Odpověď:
Dobrý den,
jednou ze povinností zaměstnavatele je zajistit zaměstnancům na pracovišti takové podmínky, které jim zaručí bezpečnost a ochranu zdraví při práci v souladu se zvláštními právními předpisy. Zaměstnavatel dále je povinen vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a pracovní podmínky vhodnou organizací bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a přijímáním opatření k předcházení rizikům. Nařízení vlády přesně stanoví nejvyšší přípustné koncentrace látek v ovzduší na pracovišti. Pokud by byly na Vašem pracovišti naměřené vyšší limity, než jsou povoleny, musel by zaměstnavatel tento stav odstranit.
Eva Fialová
Prosím o kontrolu popř. vysvětlení správného posuzování nároků na příplatky dle našich podmínek. Zaměstnankyně vykonávající pouze noční směny v příspěvkové organizaci. Je odměňována platem. Pracovní dobu má nepravidelně rozvrženou. Dlouhý týden pracuje v pondělí (11 hodin), ve středu (11 hodin), v sobotu (12 hodin) a v neděli (12 hodin). Krátký týden pracuje v úterý (11 hodin), ve čtvrtek (11 hodin) a v pátek (12 hodin).
1. příplatek za sobotu a neděli se správně posuzuje od 00:00 do 24:00 hodin? Nelze v našem případě využít ustanovení § 91 odst. 6 zákoníku práce?
2. příplatek za svátek proplácíme od hodiny nástupu do směny. Např. stání svátek připadne na sobotu. Nástup na směnu v sobotu ve 20:00 hodin v den státního svátku, konec směny v neděli v 08:00 hod – zaměstnankyně dostane proplaceno 12 hodin za svátek. Nástup na směnu v pátek ve 20:00 hodin, konec v sobotu ve svátek – zaměstnankyně nedostane proplacen svátek.
3. přesčas konaný v sobotu nebo v neděli, kdy dle rozvrhu je sobota i neděle její běžný pracovní den. Má nárok na příplatek ve výši 25 nebo 50 % průměrného hodinového výdělku? Děkuji a jsem s pozdravem více
Odpověď:
Dobrý den,
noční prací zákoník práce rozumí prací konanou mezi 22. a 6. hodinou. Za zaměstnance pracujícího v noci se považuje zaměstnanec, který odpracuje během této doby nejméně 3 hodiny. Pokud pracujete v noci, § 91 odst. 6 zákoníku práce se ve Vašem případě použije.
Pro účely odměňování noční práce začíná svátek první směnou, jejíž počátek připadá dle rozvrhu týdenní pracovní doby svátek nebo jiný den pracovního klidu. Pokud začíná noční směna předcházející den, který není svátkem nebo dnem pracovního klidu, příplatek za práci ve svátek nebo v den pracovního klidu zaměstnanci nenáleží, přestože na něj připadá část směny. Začíná-li noční směna ve svátek nebo v jiný den pracovního klidu, má zaměstnanec nárok na příplatek. více
V pracovní smlouvě mám uveden den nástupu, místo výkonu a druh práce. Jak zaměstnavatel vyřeší mou pracovní dobu,dovolenou a plat. Ještě jsem nepodepsala. Poraďte prosím. Jde o podnikatele.
Odpověď:
Dobrý den,
den nástupu do práce, druh práce a místo jejího výkonu jsou tak zvanými podstatnými náležitostmi pracovní smlouvy. Ostatní body, o kterých píšete, jsou upraveny v zákoníku práce a pokud je nemáte v pracovní smlouvě, řídí se podle zákoníku práce. Ještě před uzavřením pracovní smlouvy Vás zaměstnavatel má povinnost seznámit s Vašimi právy a povinnostmi z pracovního poměru, pracovními podmínkami a s podmínkami odměňování. Rozsah pracovní doby, pokud nejde o směnný provoz, činí 40 hodin týdně, dovolená podle zákoníku práce činí v nepodnikatelském sektoru 4 týdny. Mzdu může zaměstnavatel určit mzdovým výměrem.
Neobsahuje-li pracovní smlouva údaje o právech a povinnostech vyplývajících z pracovního poměru, je zaměstnavatel povinen zaměstnance o nich písemně informovat, a to nejpozději do 1 měsíce od vzniku pracovního poměru. Totéž platí i o změnách těchto údajů. Informace musí obsahovat více
Dobrý den, pobírám rodič. příspěvek na první dítě, variantu na 19 měsíců, rodič. příspěvek mi končí v polovině září, synovi budou 2 roky. Prac. smlouvu mám na dobu určitou taky do 30.9.16. Ráda bych od června začala pracovat u původního zaměstnavatele, na původním místě, jsem ale nově opět těhotná s druhým dítětem. Můj dotaz je, zda můžu nastoupit do práce na původní místo a smlouvu do konce pobírání rodič. příspěvku a poté po obnovení prac. smlouvy pokračovat až do nové mateřské dov. A potom za kterou odprac. dobu (z které smlouvy) se mi bude vypočítávat nová mateř. dovolená? Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
neuvádíte, na jakou dobu jste si zažádala o rodičovskou dovolenou, zda např. do června 2016 nebo do dvou let věku dítěte. Ohledně Vašeho návratu kontaktujte zaměstnavatele co nejdříve a dohodněte se s ním. Pokud se vrátíte v červnu do práce, skončí tím Vaše rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek budete čerpat nadále.
Rovněž bude záležet na Vaší dohodě se zaměstnavatelem, zda Vám bude stávající pracovní smlouva prodloužena. Obecně ale platí, že pokud máte uzavřenou smlouvu na dobu určitou, Váš pracovní poměr skončí uplynutím sjednané doby, tj. 30. září 2016, i přesto, že jste těhotná.
Co se týká peněžité pomoci v mateřství, pokud budete v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhne věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější. více
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak to funguje s propustkou k lékaři. Pokavad musím navštívit lékaře když mám jít do práce můj lékař je vzdálený 100 Km od mého bydliště pracuji na 12hodinový provoz chtěla bych tedy vědet kolik hodin mám nárok na návštěvu lékaře.
Odpověď:
Dobrý den,
podle zákoníku práce se jedná o jinou důležitou osobní překážku v práci. V souladu s nařízením vlády č. 590/2006 Sb. máte nárok na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu; náhrada mzdy však přísluší jen za případně omezenou dobu, pokud by nezbytně nutná doba u nejbližšího zdravotnického zařízení byla kratší. Za nezbytně nutnou dobu se považuje nejen lékařský výkon, ale i cesta do zdravotnického zařízení a zpět a doba čekání na příjem u lékaře, případně jiné přímo související úkony. více
Dobrý den,
Ctěla bych se zeptat,můj přítel má z předešlého vztahu 3 děti,ted nedávno se dozvěděl od lidí že ta třetí není jeho,ted v květnu jí bude 5 let. Dají se udělat testy DNA?Nebo už nemůže.Předem děkuji.Monika
Odpověď:
Dobrý den,
tento dotaz bohužel nespadá do této internetové právní poradny.
Eva Fialová
Dobrý den,
prosím Vás o pomoc v této věci: pracuji jako učitelka na střední škole (již 15 let na jedné). Vždy jsem svou práci dělala s láskou a svědomitě a věnovala té "své" škole maximum svého času a energie. Nyní mám 2 děti (ve věku 9 a 7 let) a musím tedy své síly a čas dělit mezi práci a rodinu. Už druhým rokem jsem ve škole nicméně nucena pracovat přesčas (momentálně 25 hodin týdně), podobně jako má druhá kolegyně, která učí stejný předmět jako já. Už cca od února písemně i ústně žádáme vedení naší školy, aby zajistilo na příští školní rok další sílu tak, abychom nemusely učit stále narůstající přesčasové hodiny (otevřeli jsme nový obor, hodin přibývá) V zákoníku práce jsem našla paragraf, podle kterého má zaměstnanec s dítětem do 15 let věku nárok na úpravu pracovní doby směrem k nižšímu počtu hodin. Já nežádám ani úvazek snížený, žádám jen ten, na který mám podle pracovní smlouvy (na dobu neurčitou) nárok, t. j. 21 hodin přímé výuky týdně. Vedení školy nicméně na naše žádosti příliš nereaguje a z chování ředitele je jasné, že na příští rok dalšího učitele přijímat nechce. více
Odpověď:
Dobrý den,
obecně platí, že práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen výjimečně, jde-li o vážné provozní důvody. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Zaměstnavatel může požadovat práci přesčas nad výše uvedený rozsah pouze na základě dohody se zaměstnancem. Celkový rozsah práce přesčas však nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích. Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna. Pokud Vás zaměstnavatel nutí do přesčasů nad rámec zákona, upozorněte jej písemně na svá práva. více
Dobrý den, není náhodou diskriminace mužů dle pohlaví případ, kdy v práci smí žena (věřící v islám) nosit hidžáb na hlavě celou dobu v práci, ale muž (jakéhokoliv vyznání) nesmí nosit na hlavě naprosto nic (kšiltovku, šátek, zimní čepici, kloubouk)? Mě to připadá jako jasná dikstriminace na základě pohlaví. Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
Váš dotaz je položen velmi obecně, problematika diskriminace je značně široká. Podle mého názoru nejsou porovnávané situace relevantně srovnatelné, z Vašeho dotazu navíc nevyplývá, že by došlo k diskriminačnímu jednání. Pokud budete mít zájem, obraťte se na právní poradnu telefonicky, a to v úterý od 9:00 do 11:00 a v pátek od 16:30 do 18:30 na telefonní číslo 224 913 350 nebo 774 913 350.
Kateřina Lovitt
Dobrý den, mám smlouvu na dobu neurčitou a jsem těhotná. Práce není pro mě vhodná a zaměstnavatel nemá pro mě náhradní práci a chce, abych šla na nemocenskou. Vím, že je chyba ze strany zaměstnavatele. Na soc. sítích jsem četla, že pokud to tak je mohla bych být doma na 100% mzdy. Je to pravda a jaké mám nároky a práva? Předem děkuji za informace.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel je povinen převést zaměstnankyni na jinou práci, koná-li těhotná zaměstnankyně, zaměstnankyně, která kojí, nebo zaměstnankyně-matka do konce devátého měsíce po porodu práci, kterou nesmějí být tyto zaměstnankyně zaměstnávány nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství nebo mateřství. Pokud zaměstnavatel takovou práci nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám v takovém případě náleží tzv. vyrovnávací příspěvek ze systému nemocenského pojištění. Potvrzení od lékaře zanesete svému zaměstnavateli, který předá tiskopis příslušné okresní správě sociálního zabezpečení, která bude dávku vyplácet.
Kateřina Lovitt
se zaměstnavatelem se chceme domluvit na pružné pracovní době. Budu mít zkrácený úvazek 20hod/týden, do zaměstnání budu chodit 3 dny v týdnu ( nejou přímo stanovené,dle potřeby). Pevně stanovená doba od zaměstnavatele by byla od 9 - 14.30hod. Jinak od 8 - do 17.00hod. Můžu toto považovat za pružnou dobu? Můžu bez obav s takto nastavenou pracovní dobou podepsat smlouvu?
Odpověď:
Dobrý den,
pokud se zaměstnavatel a zaměstnanec dohodnou v pracovní smlouvě na pružném rozvážení pracovní doby, určí se ve smlouvě zároveň základní pracovní doba, kdy je zaměstnanec povinen být přítomen na pracovišti a volitelná pracovní doba. Zaměstnavatel určuje začátek a konec volitelné pracovní doby. Bylo by vhodné, aby zaměstnavatel v pracovní smlouvě pracovní dobu takto vymezil.
Eva Fialová
Dobrý den, pracuji jako referentka státní správy. mám vážně nemocného syna, se kterým musím často navštěvovat odborné lékaře, velmi daleko od bydliště. tzv, na propustku mám nárok , ovšem máme pružnou pracovní dobu a omluveno mám z dne pouze 5 hod., zbytek -3 h. si musím nadpracovat. Pokud se mi sejde vyšetření více, nemám šanci, syna vozím ráno do školy a odp. ze školy, což si také napracovávám. Prosím, mám nárok na celodenní omluvení při doprovodu k vyšetření? Nebo si opravdu musím vše napracovat? Děkuji Vám, Májková
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 97 odst. 1 zákoníku práce se překážky v práci na straně zaměstnance při pružném rozvržení pracovní doby posuzují jako výkon práce jen v rozsahu, ve kterém zasáhly do základní pracovní doby. Na tento § 97 zákoníku práce pak odkazuje § 100 služebního zákona. To znamená, že zasáhne-li překážka v práci do pracovní doby volitelné, jako výkon práce se neposuzuje a neposkytuje se za ni ani náhrada mzdy / platu. Takovou pracovní dobu si musí zaměstnanec napracovat.
Kateřina Lovitt
Na mat.dovolenou jsem odešla z pozice vedoucí vychovatelky. Musí mi zaměstnavatel vedoucí místo po návratu z MD opět zajistit? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
je třeba rozlišovat mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou. Při návratu zaměstnankyně z mateřské dovolené do práce je zaměstnavatel povinen zařadit zaměstnankyni na její původní práci a pracoviště. Teprve, není-li to možné, protože práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, musí ji zaměstnavatel zařadit na jinou práci odpovídající pracovní smlouvě (tj. v rámci sjednaného druhu práce a ve sjednaném místě výkonu práce). Při návratu zaměstnankyně z rodičovské dovolené, je zaměstnavatel povinen přidělovat zaměstnankyni práci podle pracovní smlouvy, tedy nemusí se jednat o stejné místo, ale musí se jednat o práci v souladu s pracovní smlouvou. Záleží tedy na tom, jak je ve Vaší pracovní smlouvě definován druh práce.
Kateřina Lovitt
Dobrý den,zjistila jsem že jsem těhotná. Můj stav vyžaduje přeložení na jinou pozici. Pokud by zaměstnavatel neměl vhodné místo bude mi platit nějakou náhradu mzdy? Pokud nemám žádný zdravotní problém doktor mi neschopenku nenapíše.Jaké má zaměstnavatel povinnosti v této situaci? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel je povinen převést zaměstnankyni na jinou práci, koná-li těhotná zaměstnankyně, zaměstnankyně, která kojí, nebo zaměstnankyně-matka do konce devátého měsíce po porodu práci, kterou nesmějí být tyto zaměstnankyně zaměstnávány nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství nebo mateřství. Pokud takovou práci nemá, nebo by při výkonu této činnosti náležela zaměstnankyni nižší mzda nebo plat, má tato zaměstnankyně nárok na tzv. vyrovnávací příspěvek ze systému nemocenského pojištění.
Eva Fialová
Dobrý den,chtěl a bych se zeptat . Tatínka pouštěli z nemocnice sanitka by musela být nahlášená den dopředu aj mld o propuštění rozhodli ráno. Sanitku by mu dali až následující den tak jsem šla z práce o půl hodiny dřív abych pro něj jela z Libereckého do Ústeckého kraje. Mám nárok na volno? Bylo mě dobytí tím že si na sanitku mohl počkat di druhého dne. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Beranová Soňa
Odpověď:
Dobrý den,
pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu, a to 1. s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela.
Eva Fialová
Dobrý den, mám dotaz ohledně toho, jak mám postupovat, nebo co mě bude čekat poté co podám daňové přiznání za rok 2015. Udělala jsem chybu a podepsala jsem prohlášení poplatníka u obou zaměstnavatelů a uplatňovala jsem slevu u obou, ale až teď kdy mi řekli, že si mám udělat daňové přiznání zjišťuju tuto chybu. Prosím o odpověď, jsem z toho zoufalá. Nikdy předtím jsem neměla souběžně 2 brigády a nikdo mě na to ani neupozorňoval. Chtěli prostě podepsat papír, tak jsem to vyplnila, ale moc jsem nerozuměla, co vyplňuji.
Odpověď:
Dobrý den,
omlouvám se, ale tento dotaz nespadá do okruhu právní poradny zaměřené na diskriminaci na pracovním trhu.
Kateřina Lovitt
Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně toho,že jsme těhotná pracují v takovém zaměstnání že přeřazení na jiný druh práce nepřipadá v úvahu, po celé hale je prašnost s tvrdých dřevin, možnost častějšího odpočinku také není možný pracuje se v určitém tempu, stále stojím,zvedám těžké věci které váží více jak 15kg.Proto by mě zajímalo jestli je to překážka ze strany zaměstnavatele a je povinný mi hradit 100% mého platu když budu doma? Jestli to tak je tak jaké potřebuji předložit zaměstnavateli dokumenty? Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel je povinen převést zaměstnankyni na jinou práci, koná-li těhotná zaměstnankyně, zaměstnankyně, která kojí, nebo zaměstnankyně-matka do konce devátého měsíce po porodu práci, kterou nesmějí být tyto zaměstnankyně zaměstnávány nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství nebo mateřství. Pokud zaměstnavatel takovou práci nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám v takovém případě náleží tzv. vyrovnávací příspěvek ze systému nemocenského pojištění. Potvrzení od lékaře zaneste svému zaměstnavateli, který předá tiskopis příslušné okresní správě sociálního zabezpečení, která Vám bude dávku vyplácet.
Eva Fialová
Dobrý den,
Pracujeme na operačním sále,tedy na pracovišti s ionizujícím zářením.Všichni vlastníme dozimetry-přístroj na měření dávek záření.Zjistili jsme,že v jiných nemocnicích mají dodatkovou dovolenou za toto záření.Náš zaměstnavatel nám nárok na tuto dovolenou nechce uznat.Můžete nám prosím pomoci.Našli jsme si ,že dle zákona 262/2006 sb.odst.2/c bychom měli mít na dovolenou nárok.
Děkujeme kolektiv sester operačního sálu
Odpověď:
Dobrý den,
máte pravdu. Zaměstnanci, který po celý kalendářní rok koná práce zvlášť obtížné, přísluší podle § 215 odst. 1 ZP dodatková dovolená v délce 1 týdne. Za zaměstnance, kteří konají práce zvlášť obtížné, se pro účely poskytování dodatkové dovolené považují podle § 215 odst. 2 písm. c) ZP zaměstnanci, kteří jsou při práci vystaveni nepříznivým účinkům ionizujícího záření. Pokud je dozimetr takovým zařízením, máte právo na dodatkovou dovolenou. Pokud Vám ji zaměstnavatel neposkytne, můžete se obrátit na inspekci práce nebo či zároveň podat žalobu k soudu.
Eva Fialová
Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, minulý týden (dne 24.2.2016) mi končila neschopenka. Zaměstnavatel (Penny Market) mi oznamil,že nemá pro do konce měsíce místo, že směny už má rozepsané a chtěl mě poslat 30km do jiné prodejny. Nesouhlasila jsem a domluvili se že si vezmu dovolenou ( kterou jsem měla ze své strany naposledy v červenci 2015). Dovolená mi končila 29.2. s tím,že 1.3. budu vědět jaké směny budu mít. Bohužel včera jsem volala a kolegyně mi oznámila že tam směny nemám, ať si zavolám dneska. Učinila jsem tak, napsala jsem sms (Po ránu tam je moc práce) a přišla mi odpověď že zítra si mám přijít pro papíry na ukončení. Když jsem se zeptala jaký je důvod bylo mi napsáno že si to řekneme zítra. Nejsem si vědomá. že bych udělala něco špatně, naopak vždy když potřebovali někoho do jiné prodejny bez problému jsem jela, i když nemám svoje vlastní auto, sehnala jsem a půjčila si od známích a vyhověla jsem jim, i když mi přítel vyčítal a byl rozlobený že jsem tam tak často. Leden jsem měla samé odpolední směny ani jednou ranní z kterých jsem se vracela třeba i o půl jedné ráno. Ranní směny co jsou a mají končit ve 14:00 hod. více
Odpověď:
Dobrý den,
nastoupí-li zaměstnanec po čerpání nemocenské zpět do práce, je zaměstnavatel povinen zařadit ho na jeho původní práci a pracoviště (§ 47 zákoníku práce). Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, musí zařadí zaměstnavatel tohoto zaměstnance zařadit podle pracovní smlouvy. Jestliže Vám zaměstnavatel přesto práci podle pracovní smlouvy nepřidělí, je to překážka v práci na jeho straně a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku po celou dobu trvání této překážky.
Postup zaměstnavatele, kdy pracujete bez evidence pracovní doby nad rozvržení do směn, je v rozporu se zákoníkem práce. Zaměstnavatel musí přesčasovou práci evidovat a za práci přesčas Vám vyplatit mzdu spolu s příplatkem ve výši 25% Vašeho průměrného výdělku, pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete na poskytnutí náhradního volna. více
Dobrý den, můj problém se týká návratu do práce po mateřské dovolené, kdy se zaměstnavatel společnost Tesco, snažil po dvou měsících od mého návratu si nátlakem vynutit podepsání pro mě nevýhodné pracovní smlouvy (přechod na nižší pozici za menší plat) odůvodnil to tím, že se jako matka, jež vodí své dítě do školky nedokáži plnohodnotně zastávat svou práci a chodit do práce před 6:00 hodinou ranní, i když ve smlouvě nic takového, jako že mám být v práci před 6:00 nemám, protože mám nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu ve třísměnném provozu. Dále mi bylo řečeno, že jako matka budu častěji na OČR tím si nedokáži plnit své povinnosti a proto bych měla přejít na nižší pozici. Dle mého názoru se dopustili diskriminace, protože většina ostatních kolegů manažerů chodí do práce standardně dle provozní situace ( třeba i na 8:00, nebo odpolední) u mě a mého manžela, který je také zaměstnancem této společnosti je to najednou obrovský problém, a firma po nás dvou vyžaduje striktní nástupy do práce již 6:00 bez možnosti ovlivnit svůj plán směn, což je přímo součástí naší pracovní náplně. (plánování svého pracovního času)
více
Odpověď:
Dobrý den,
obecně platí, že při návratu zaměstnankyně z rodičovské dovolené do práce je zaměstnavatel povinen přidělovat zaměstnankyni práci podle pracovní smlouvy. Obsah pracovního poměru je možné změnit jen tehdy, dohodnou-li se zaměstnavatel a zaměstnanec na jeho změně. Zaměstnavatel Vás tedy nemůže nutit ke změně pracovní smlouvy. Jednání Vašeho zaměstnavatele se jeví jako diskriminační. Podle antidiskriminačního zákona se rozumí diskriminací z důvodu pohlaví i diskriminace z důvodu rodičovství. Svého zaměstnavatele na tuto skutečnost můžete písemně upozornit s výzvou, aby se diskriminačního jednání zdržel. Proti diskriminaci se můžete bránit stížností u příslušného oblastního inspektorátu práce nebo podáním žaloby u soudu. více