Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den,5.6. mi zkončila mateřská.Chci se zeptat,jestli mohu nastoupit zpět ke svému zaměstnavateli a na stejnou pozici(plný úvazek)do práce?Nepříjdu v tomto případě o vyplácení rodičovské?
A jak to pak je, pokud budu muset po nějaké době v zaměstnání nastoupit na pracovní neschopnost?Budu mít nárok na normální vyplácení nemocenské + vyplácení rodičovské?
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí umožnit návrat na stejné pracoviště a stejnou práci, jako jste vykonávala před nástupem na mateřskou dovolenou. Zákon o státní sociální podpoře nestanoví žádné omezení výdělečné činnosti adresáta rodičovského příspěvku. Podmínkou ovšem je, aby byla zajištěna celodenní a osobní péče o dítě. Tato péče se považuje za splněnou, pokud je tato zajištěna jinou zletilou osobou, nebo mateřskou školkou, jeslemi, či jiným obdobným zařízením. Docházka dítěte do těchto zařízení nesmí přesáhnout 46 hodin v kalendářním měsíci.
Pokud budete mít nárok na mzdu, bude z této mzdy odváděno pojistné na nemocenské pojištění. V případě pracovní neschopnosti Vám tedy budou dávky nemocenské vypláceny.
Eva Fialová
Dobrý den,1.3 2012 jsem nastoupila do nové práce,ale vůbec to tam nezvládam po psychycké stránce a ani ta práce se mi nelíbí,ale od 21.5.jsem v pracovní neschopnosti a chtěla bych vědět když člověk je nechopný ve zkušební době tak se ta doba prodlužuje a mohla bych odejít aniž bych udala důvod?
Odpověď:
Dobrý den,
podle zákoníku práce mohou zaměstnavatel i zaměstnanec zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance. Jako zaměstnanec můžete zrušit pracovní poměr ve zkušební době i v době pracovní neschopnosti.
Eva Fialová
Vracím se od září na částečný (poloviční) úvazek zpět do práce. Mám vystudované specializační studium výchovného poradenství a zároveň specializační studium koordinátora v oblasti ICT. Dnes jsem se stavovala ve škole a od ředitelky obdržela úvazek na příští školní rok. Dle § 47 zákona 262/2006 Sb. (zákoník práce) má zaměstnavatel povinost zařadit ženu po mateřeské dovolené na původní práci a pracoviště. Nastupuji záměrně ihned po uplynutí 28 týdnů (22 týdnů po porodu), aby nedošlo k problémům, že následně zaměstnavatel povinost původního zařazení nemá. Před mateřskou jsem vykonávala ke svému úvazku také funkce výchovného poradce a koordinátora v oblasti ICT. Dnes ale paní ředitelka oznámila, že funkce výchovné poradkyně mi zůstane, avšak ICT koordinátor již ne, že jej převezme jiná kolegyně (ta studium ICT koordinátora vystudované nemá) s odůvodněním, že budu pouze na částečný úvazek. více
Odpověď:
Dobrý den,
beze změny pracovní smlouvy nemá zaměstnavatelka právo po návratu do práce Vaše pracovní zařazení měnit. Jedná se o porušení zákoníku práci, a pokud je jednání zaměstnavatelky odůvodněno Vaším rodičovstvím, i o diskriminační jednání. Trvejte na původním zařazení a v případě problémů se obraťte na odborovou organizaci na Vašem pracovišti či na inspekci práce, která může Vaší zaměstnavatelce udělit za toto jednání pokutu.
Eva Fialová
Vážená společnost,
mám dotaz ohledně zaměstnání. Tento rok jsem vystudovala Střední obchodní akademii s ukončením státních maturit. Ovšem je mi 49 let, znalosti mám v oblasti obchodu (16let) i v oblasti dopravy.(12let) Ovšem jak do CV napíši věk, mám smůlu. Jak tedy postupovat? Lhát do CV že je mi méně? Když jsem toto zkusila a pak se zjistilo dle obč.průkazu že to tak není, nevzali mě. Dobře ovládám i cizí jazyk. Ani náhodou nevypadám na uvedený věk. Nikdo nepozná kolik mi je, ale co s tím? Jak na ně? Dnes jsem všude jezdila osobně a u všech zněla odpověď : "Hlídejte si server, my takhle nebereme." Máte nějaký fígl? Nebo jít na vysokou?Má to cenu? Nebo neuvádět věk?Ale pak se stejně zjistí.
Děkuji za odpověď
Ivana Cheb
Odpověď:
Dobrý den,
obávám se, že ve Vám žádný zaručený fígl jak na potenciální zaměstnavatele nebudu moci poradit. Právně se jedná o diskriminaci na základě věku. Nezbývá Vám nic jiného než při pracovním pohovoru dotlačit protistranu k tomu, aby tento důvod zmínila jako důvod nevyhovění. Jedná se o protiprávní jednání, ale toto je bohužel nutné nějakým způsobem dokázat. Pokud se Vám to podaří, můžete se obrátit na úřad práce. Tento může dát zaměstnavateli pokutu až do výše 1 milionu Kč. Obrátit se můžete i na soud, kde se můžete v řízení domáhat přiměřeného zadostiučinění, a to i v penězích.
Eva Fialová
Dobrý večer,
mám na Vás dotaz. Jsem na mateřské dovolené a dceři budou 18.9.2012 3 roky a zaměstnavatel trvá na nástupu do zaměstnání. Psala jsem si žádost o neplacené volno na 1 rok z důvodu, že mi nevzali dceru do školky. Má žádost byla zamítnuta. Požádala jsem tedy o zkrácený úvazek. Zaměstnavatel mi odepsal, že bohužel práci kterou jsem vykonávala a jinou na zkrácený úvazek nemají. Takže trvají bud na nastoupení od ukončení mateřské nebo chtějí abych ji podepsala dohodu o ukončení pracovního poměru. Řekla jsem jim, že dohodu podepisovat nebudu, aby mi tedy dali výpověd a bylo mi řečeno, že výpověd nedostanu. Že je můj problém, že nemohu nastoupit. Když to nenapíšu budou trvat na 2měs. výpovědní lhůtě a do práce mě donutí nastoupit nebo musím podepsat výpověd.
Tak Vás prosím o radu, jak se bránit nebo reagovat. Opravdu mi zaměstnavatel nemůže dát výpověd? Nebo nechce jen z důvodu, aby mi musel dávat odstupné? Kamárádka také nemohla nastoupit a psali jí A - absenci a pak dostala výpověd z důvodu porušní kázně - což je pak probém sehnat jinou práci. Opravdu nemohu nastoupit na plný úvazek, protože mi dceru nevzali do školky a musím s ní být doma. více
Odpověď:
Dobrý den,
jednání Vašeho zaměstnavatele je šikanozní. Pokud budete na rodičovské dovolené, zaměstnavatel Vám výpověď dát nemůže. Výjimka je rušení a přemisťování zaměstnavatele. I po skončení rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel může dát výpověď z důvodů stanovených zákoníkem práce. Ve Vašem případě by se mohlo jednat o organizační důvody. Naproti tomu ale zákoník práce stanoví, že zaměstnavatel musí přizpůsobit pracovní dobu zaměstnaců pečujících o děti, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody. více
Dobrý den,chtěla bych se zeptat jak postupovat...V září mně končí rod.dovolená.Syn ale nebyl přijat do MŠ(koncem září 2012 dovrší 3let).Já jsem v době rod.dovolené dostala výpověď,z důvodu rušení organizace.Jelikož jsem samoživitelka 2 dětí(5let a 3roky).Kam mám zajít po ukončení rod.dovolené,jak postupovat.....
Odpověď:
Dobrý den,
předně je třeba připomenout, že v případě výpovědi z důvodu rušení zaměstnavatele máte nárok na odstupné dle odpracovnaých let u zaměstanvatele. Rodičovská dovolená se do odpracovaných let taktéž počítá. Rodičovská dovolená Vám ukončením pracovního poměru končí, nárok na rodičovský příspěvek máte dle jeho naplánovaného čerpání. Po skončení této doby byste se měla obrátit na úřad práce a přihlásit se jako uchazečka o zaměstnání s nárokem na podporu v nezaměstnanosti.
Eva Fialová
Dcera je samozivitelka,nebydlime spolu.byla hospitalizovana a ja se 5dnu starala o osmi mesicni vnucku. V nemocnici vystavili dceri osetrovne,ktere jsem vyplnila a odevzdala ucetni. ta mi dnes volala,ze nedostanu penize, nemam pry narok.Dekuji za odpoved
Odpověď:
Dobrý den,
na ošetřovné má nárok zaměstnanec, který nemůže pracovat z důvodu, že pečovat o zdravé dítě mladší 10 let mimo jiné z důvodu, že osoba, která jinak o dítě pečuje sama, onemocněla. Nárok na ošetřovné byste tedy neměla pouze v případě, že jste zaměstnaná v tzv. zaměstnání malého rozsahu (do 10 000 Kč měsíčně). Jinak Vám dávka ošetřovného náleží.
Eva Fialová
Prosím o informaci o tom jaká je platná právní úprava péče o děti ve věku do 3 let - miniškolky, firemní školky, dětské skupiny. Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
Váš dotaz je velmi komplexní. Oblast péče o dítě upravuje řada zákonů i vyhlášek ministrstva školství a ministerstva zdravotnictví. Mateřské školy jsou primárně upraveny v zákoně č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), vyhláška č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání a vyhláška č. 410/2005 Sb., o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých.
Pokud si chcete Vy sama zřídit miniškolku či dětskou skupinu, je třeba získat živnostenské oprávnění dle zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání. Provozování soukromého zařízení spadá pod vázanou živnost Péče o dítě do tří let v denním režimu, služby hlídání dětí je volná živonost Poskytování služeb pro rodinu a domácnost. Podmínkou výázané živnosti je odborná způsobilost k výkonu povolání všeobecné sestry nebo zdravotnického asistenta nebo ošetřovatele nebo porodní asistentky.
více
Jsem vdaná za občana státu EU, který má sice trvalé bydliště ve svém státě, ale firmou, ve které je zaměstnán je téměř nepřetržitě vysílán do dalších evropských zemí , ve kterých firmu zastupuje(v současné době je ve Švédsku).Já jsem občanska ČR a právě mi končí mi mateřská dovolená. Mám v ČR vlastní byt, do začátku MD jsem pracovala jako OSVČ. Dítě se narodilo v ČR, zde chodí k lékaři a zde se mnou i žije. Občas jezdíme za manželem, manžel jezdí zase za námi. Prosím o informaci, zda mám nárok na rodičovský příspěvek po skončení mateřské dovolené. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na rodičovský příspěvek máte, jestliže jste jako občanka ČR hlášena v ČR k trvalému pobytu. Cizinci mají na příspěvek nárok, mají trvalý pobyt na území ČR a mají zde i bydliště. Pokud byste se chtěli s manželem v péči o dítě vystřídat, musel by Váš manžel tuto podmínku splnit. Pokud jste byla jako OSVČ nemocensky pojištěná, můžete si vybrat délku čerpání rodičovského příspěvku.
Eva Fialová
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, ako je to s predĺžením rodičovskej dovolenky do 4 rokov veku dieťaťa? (Samozrejme, bez nároku na rodič. príspevok). 13.6. mi končí RD, mám nastúpiť do práce, ale skutočne nemáme kde nechať dcéru počas obdobia do 9/2012, keď má nastúpiť do škôlky. Môžem iba požiadať sociálku o predĺženie z dôvodu, že sa starám o nezaopatrené dieťa, aby som mala zaplatené zdravot. poistenie, alebo mám žiadať zamestnávateľa, ktorý mi ale vraj, pri poskytnutí neplateného voľna, zdravotné platiť nebude. A môžem kedykoľvek toto predĺženie zrušiť? Ak mi uznajú predĺženie, môžem dcéru v škôlke nechávať na celodennú dochádzku? (Som Slovenka, ale žijeme v českej republike - aby Vás to nemýlilo.) Ďakujem za odpoveď.
Odpověď:
Dobrý den,
je nutné rozlišovat rodičovskou dovolenou a nárok na rodičovský příspěvek. Rodičovská dovolená poel zákoníku práce končí dosažením třetího roku věku dítěte. Pokud jste vyčerpala celkovou sumu rodičovského příspěvku, protože jste si zvolila tříletou variantu, nemáte již na jeho výplatu nárok.
Zaměstnavatele může požádat o neplacené volno, ale jeho poskytnutí je pouze na něm. Po uplynutí rodičovské dovolené nejste chráně proti výpovědi a platí pro Vás stejné podmíky ukončení pracovního poměru jako pro jiné zaměstnance.
Pokud jste si nezvolila čerpání rodičovského příspěvku podle nového systému platného od roku 2012, náleží Vám rodičovský příspěvek, pokud dítě, které dovršilo 3 léta věku, navštěvuje mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně nebo 5 dní v kalendářním měsíci. Pokud jste požádala o klasické čerpání příspěvku, mohla jste tak učinit do 9 měsíců věku, poté již nelze výši poskytování příspěvku měnit. více
Dobrý den,
v září bych se měla vrátit do práce po tříleté rodičovské dovolené. Již jsem se informovala u svého šéfa a bylo mi řečeno, že mé místo je zrušeno a bylo mi nabídnuto tří měsíčné odstupné. Jedná se mi o to z čeho se odstupné počítá. Jelikož jsem v době odchodu na nemocenskou a následně mateřskou měla smlouvu na 37,5 hodin týdně za 20 000 Kč a v době rodičovské dovolené mi změnili z důvodu krize smlouvu i platební výměr na 30 hodin týdně za 16 000 Kč hrubého. Prosím o informaci, zda se odstupné počítá s platu před mateřskou nebo dle nového platebního výměru a zda se vyplácí odstupné v hrubém platu nebo čistém. Děkuji velice Edita
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnnakyni na rodičovské dovolené není možné dát výpověď z organizačních důvodů. Po návratu do práce je zaměstnavatel povinen zaměstnankyni zařadit na místo podle pracovní smlouvy. Teprve pokud toto místo nemá, může této zaměstnankyni dát výpověď z organizačních důvodů.
V případě vypovězení smlouvy máte nárok na dvouměsíční výpovědní dobu a odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky. Průměrným výdělkem se rozumí hrubá mzda nebo platu zúčtovaná zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období. Za odpracovanou dobu se považuje doba, za kterou zaměstnanci přísluší mzda nebo plat. Po dobu rodičovské dovolené vám mzda ani plat nenáleží, proto se váš průměrný výdělek bude počítat se mzdy dosahované před nástupem na mateřskou dovolenou.
Eva Fialová
Dobrý den, mám dotaz ohledně napomenutí. Dostala jsem napomenutí za fakturaci. Za 6 let co jsem zaměstnaná u současného zaměstnavatel jsem neudělala jedinou chybu, až nyní jsem vyfakturovala o poloviční množství méně. Zaměstnavatel mě neustále chválil a vzápětí mi dal toto napomenutí s tím, že buď mu dám 7000,-Kč to byla částka, která chybela vyfakturovat a nebude to řešit, nebo napomenutí. Upozorňuji, že faktura byla opravená a částku dostane od zákazníka zaplacenou. Mám šanci se proti tomu bránit. Jsem spolehlivá a zodpovědná a chyba se stala, protože neustále musím odbíhat od jedné práce ke druhé, podle toho co zrovna po mě chce.Nechci si dělat problémy se zaměstnavatelem, práce mě baví, ale mrzí mě toto jeho jednání, protože jsem jediná administrativní pracovnice ve firmě a dělám zde vše i nad rámec pracovních povinností i jeho soukromé záležitosti. Děkuji za odpověď. Martina
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel nemá právo udělovat zaměstnanci pokuty za práci, která byla podle něho špatně odvedena. Požadavek na finanční částku výměnou za neudělení napomenutí je šikanozní jednání, na které nemá zaměstnavatel rovněž právo. Ve Vašem případě by po Vás mohl vyžadovat náhradu škody. Pokud zákazník opravenou fakturu zaplatí, žádná škoda mi nevznikne. Nemůže ji tedy po Vás ani nárokovat.
Eva Fialová
Dobry den, v dubnu 2009 pred nastupem na MD jsem si vybrala 4-letou variantu RD. Zamestnavatel mi nyni zaslal okamzitou vypoved pro hrube poruseni pracovni kazne (§55), z duvodu, ze jsem po 3letech nenastoupila do zamestnani a neoznamila, ze nenastoupim. Pracovala jsem na Mestske urade na dobu neurcitou. Po mem odchodu probihaly volby, zmenilo se kompletni osazeni MU a na me misto byla prijata jina pracovnice. Mne bylo oznameno v prubehu RD, ze se rusi muj platovy vymer, ktery byl vystaven minulym vedenim jako neopravneny a prilis vysoky. Jak mam prosim postupovat? V prubehu RD jsem se prestehovala diky manzelove praci do jine casti CR a do zamestnani bych se jiz vzhledem k 200km vzdalenosti nevratila. Jak mam prosim postupovat? Dekuji za odpoved.
Odpověď:
Dobrý den,
čtyřletá varianta rodičovské dovolené neexistuje. Podle zákoníku práce máte nárok pouze na tří letou rodičovskou dovolenou. Čtvrtý rok, po který lze příspěvek čerpat, můžete mít neplacené volno. Je na rozhodnutí zaměstnavatele, zda Vám toto volno poskytne či nikoliv. Pokud Vám neplacené volno neposkytl, může být nenastoupení do práce posuzováno jako neomluvená absence. Zaměstnavatel s Vámi může ukončit pracovní poměr okamžitě, pokud byla Vaše nepřítomnost dlouhodobá a Vy jste se do práce odmítla vrátit, i když jste věděla, že nemáte neplacené volno.
Pokud jste se s Vaším zaměstnavatelem, reps. s vedoucím domluvila, že jste si vybrala čtyřletou variantu "rodičovské dovolené" a on s tímto souhlasil, nebo nic nenamítal, lze mít za to, že Vám neplacené volno bylo poskytnuto. více
Dobrý den, 3 roky učím na střední škole na vedlejší pracovní poměr, mám smlouvu na dobu určitou vždy od září do června. Na květen byl vypsán konkurs na pedagoga stejného zaměření jako mám já, aniž bylo potřeba, jelikož žáci ubývají. Strach o svou pozici mě donutil se přihlásit, jasně jsem řekla, že stojím o půlúvazek. Konkurs jsem vyhrála. Dozvěděla jsem se to však pouze od profesorů, kteří byli v komisi a od studentů, kteří mi gratulovali. Vyjádření jsem dostala až později a stálo v něm, že na základě výkonu u konkursu se konkursní komise rozhodla mě nadále zaměstnávat od r. 2012/2013 a že mě žádají, abych se dostavila k projednání úvazku dle zveřejněného rozpisu (červen) Konkurs byl účelově vypsán, jelikož ředitel si chtěl dosadit na toto místo svého člověka a přestože nevyhrála, tak byla přijata, takže místo 4 profesorů na 1 obor by mělo být od příštího roku 5. Situace je komplikovanější, jelikož já jsem těhotná a na konci října mám rodit. Je to ovšem moje vedlejší činnost a s manželem už jsme byli domluveni předem, že bych učila nadále, půlúvazek představuje 12 hodin týdně, nevidíme v tom problém. Toto jsem říkala řediteli před konkursem i komisi během. více
Odpověď:
Dobrý den,
Vše záleží na podmínkách konkrzu vyhlášených Vaším zaměstnavatelem. Pokud v těchto podmínkách uvede, že výsledné pořadí zveřejní, má povinnost toto učinit. To samé platí i pro uzavření smlouvy. Pokud se v podmínkách zaměstnavatel zaváže, že se všemi, kdo v konkurzu uspěli, uzavře pracovní smlouvu, je povinen pracovní smlouvu uzavřít ve znění, jaké bylo v podmínkách stanoveno.
Pracovní smlouva na dobu určitou může být sjednána maximálně na tři roky a může být prodloužena pouze dvakrát. Z Vašeho dotazu mám za to, že jste tuto podmínku pro nemožnost uzavření smlouvy na dobu neurčitou ještě nenaplnila.
Co se týče polovičního úvazku, máte právo požádat o kratší pracovní dobu nebo o jinou úpravu pracovní doby. Zaměstnavatel Vám musí vyhovět, nebrání-li tomu vážné pracovní důvody. Vzhledem k tomu, že jste již částečný úvazek měla, neměly by na straně zaměstnavatele takové důvody nastat.
Eva Fialová více
Dobrý den. 12.3. jsem nastoupila do zaměstnání a dostala 3 měsíční zkušbní lhůtu. Jenže teď se prodejna ruší a já mám strach, že mě budou chtít propustit ještě před skončením Zk.d. Prosím vás, kdy mi končí ta lhůta - 11. nebo 12.6. ? Je možné, že mi zaměstnavatel nabídne práci na prodejně v jiném městě, ale kvůli dojíždění nestihnu vyzvedávat dítě ze školky a tudíž nemohu přijmout. Když tedy odmítnu ještě v zk. lhůtě, určitě zkončím. Mám nárok aspoň na podporu na ÚP? A také - minulý měsíc mi lékař doporučoval nemocenskou, já odmítla kvůli práci. Kdybych nastoupila nemocenskou tedy ještě před skončením zk. doby a "promenoněla" do doby, než budu po zk. době, mám nárok aspoň na podporu? Může mě zaměstnavatel vyhodit ve zk. době? Moc se omlouvám, nikdy jsem bez práce nebyla, nejsem flákač, ale jsem opravdu zoufalá a nemůžu zůstat bez prostředků. Děkuji za pomoc.
Odpověď:
Dobrý den,
pro Váš nárok na podporu v nezaměstnanosti je důležitá Vaše pracovní historie. Na podpru v nezaměstnosti máte nárok, pokud jste získala v období dvou let zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců. Do této délky se započítává i péče o dítě do čtyř let věku. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance. O dobu celodenních překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, se zkušební doba prodlužuje. Zkušební doba se Vám o dobu čerpání nemocenské prodlouží. Pokud by však nemocenská trvala více než 21 dnů, může s Vám zaměstnavatel pracovní poměr po skončení této doby ukončit.
Eva Fialová
Dobrý den, ráda bych se zeptala jak je to s nárokem na dovolenou po návratu z rodičovské dovolené. Vracím se zpět do svého zaměstnání kde mám stále platnou pracovní smlouvu. Nyní budu ale pracovat na zkrácený úvazek, 6 hodin a ke smlouvě bude vypracován dodatek. Nevím jestli mám nárok na dovolenou stejně jako kdybych stále chodila do práce, nebo jsem po rodičovské dovolené brána jako nový zaměstnanec a tudíž budu muset odpracovat povinných 75 prac.dní, abych měla nárok na pár dní volna. A ráda bych ještě věděla, jsetli se mi i se zkráceným úvazkem taky přiměřeně krátí počet dní na dovolenou. Mnokrát děkuji za vaši radu. Hezký den, Jana I.
Odpověď:
Dobrý den,
máte nárok na stejný počet dnů dovolené jako zaměstnanci, kteří pracují na plný úvazek, tzn. čtyři týdny podle zákoníku práce, či více týdnů podle dohody se zaměstnavatelem. Co se bude krátit podle Vašeho úvazku, bude náhrada mzdy za vybranou dovolenou.
Odpracování alespoň 60 dnů se na Vás nevztahuje, protože neuzavíráte pracovní smlouvu s novým zaměstnavatelem, ale zůstáváte v pracovním poměru, který jste uzvařela před nástupem na mateřskou dovolenou.
Eva Fialová
Dobrý den máme kluka kterému budou v říjnu 4 roky.Ve 3 letech nám školku zamítli,letos jsme celý problém řešili zase.
Po přestěhování z Prahy do podnájmu v jiném městě nám dítě opět odmítli s tím že nemá v místě školek trvalé bydliště (ale že jen žije v podnájemním bytě,jako přechodové bydliště).Dá se proti takovému jednání pronést nějaké odvolání či něco podobného?
Podotýkám dítě je ve střídavé péči (domluvou ne soudně) ale většinu času tráví s námi.U otce bývá míň na okraji Prahy.Dítě je od narození hlášeno na matrice Prahy 2.
Děkuji za radu
Odpověď:
Dobrý den,
proti rozhodnutí o nepřijetí dítěte do školky se můžete odvolat jako proti každému rozohdnutí v oblasti veřejné správy. Po jeho zamítnutí se můžete obrátit i na soud.
Eva Fialová
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,mohu ukončit mateřskou dovolenou dříve.Mám jí na 4roky,lze ukončit ve 3letech a peníze za ten rok by mi byly vyplaceny.
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na rodičovskou dovolenou máte dle zákoníku práce pouze tři roky. Po dosažení tří let věku dítěte již nejste schráněná zákoníkem práce. To znamená, že Vá zaměstnavatel může dát výpověď. Čtyři roky je možno pouze pobírat rodičovský příspěvek. Pokud jste se rozhodla pro ukončení pobírání rodičovského příspěvku, můžete tak učinit kdykoliv.Finanční částka za 4. rok Ván ale vyplacena nebude.
Eva Fialová
soud svěřil dítě do péče pěstounce stíhané za týrání dětí,je to legální a co proti tomu mohu dělat a jaká mám jako otec práva?Tři roky už jsem nucen poslouchat,že kdybych byl žena,měl bych svoje dítě už dávno u sebe a jinak OSPOD nespolupracuje.potřebuji pomoct s napsáním odvolačky
Odpověď:
Dobrý den,
soud musí postupovat vždy v zájmu dítěte. Není zájmem dítětě setrvávat v pěstounské rodině, která toto dítě týrá nebo je podezření z tohoto jednání. Soud by měl toto rozhodnutí o svěření dítěte do péče zrušit.
Proti rozhodnutí soudu můžete podat odvolání do 15 dnů od doručení rozhodnutí. Pokud jste tuto lhůtu nestihnul, je možné podat návrh na nové projednání věci z důvodu nových skutečností (např. toho, co vyšlo během vyšetřování pěstounů najevo).
Jelikož je toto poradna pro oblast pracovního práva, nemůžeme Vám odvolání proti tomuto rozhodnutí napsat.
Eva Fialová
Dobrý den, v listopadu 2012 mi končí dvouletá rodičovská. Již 2x jsem kontaktovala zaměstnavatele, že se chci vrátit do práce na plný úvazek. mohu již i od září. Pro dítě mám zajištěné státní jesle. Bohužel mi bylo sděleno, že nemají místo a dají mi prý vědět, zda bude nějaké místo až v polovině září. Zdá se mi to příliš pozdě. Pokud místo nebude, jaké mám možnosti. Potřebuji pracovat. Zaměstnavatel je větší společnosti. děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
toto je problém, který trápí mnoho rodičů a v podstatě neexistuje právní řešení této obtížné situace. Existuje právní ustanovení, že zaměstnavatelé musí při zadávání práce brát zřetel na potřeby zaměsntanců pečujících o děti. Zaěstnavatelé musí zaměstnankyním umožnit přestávky na kojení, a to na každé dítě do konce 1 roku jeho věku 2 půlhodinové přestávky a v dalších 3 měsících 1 půlhodinová přestávka za směnu, tedy 8 hodin.
Dále můžete zaměstnavatele požádat zřízení firemní školky na Vašem pracovišti, pokud se dohodnete s jinýmí zaměstnanci, že by podobnou službu také uvítali.
S pozdravem,
Eva Fialová
Eva Fialová