Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

bubanek | 16.4.2012 09:16:06 

Dobrý den,
mám dotaz..moje maminka pracuje jako prodavačka,ma pevnou mzdu + pohyblivou slozku(premie),odpracovala cely mesic brezen,dokonce mela i prescasy- premie mela zatim vzdy cele dva roky i kolegyne..2.4. se dozvedela,ze bude prerazena na jinou provozovnu ,dlouhou pracovni dobu a ona ze zdravotnich duvodu nastoupila na neschopenku v tom mesici duben. Nyni ji prisla vyplata za mesic brezen bez premii - tudiz urcite za to,ze si dovolila jit na neschopenku a nenastoupit na provozovnu,kam mela jit..ma na to zamestnavatel pravo? brat premie za mesic,ktery je radne odpracovny,ostatni premie dostanou a ona ne?logicke to je,ze nedostane premie za mesic duben..dekuji E.J.

Odpověď:

Tento dotaz byl již zodpovězen.

Eva Fialová

bubanek | 16.4.2012 09:11:23 

Dobrý den,
mám dotaz..moje maminka pracuje jako prodavačka,ma pevnou mzdu + pohyblivou slozku(premie),odpracovala cely mesic brezen,dokonce mela i prescasy- premie mela zatim vzdy cele dva roky i kolegyne..2.4. se dozvedela,ze bude prerazena na jinou provozovnu ,dlouhou pracovni dobu a ona ze zdravotnich duvodu nastoupila na neschopenku v tom mesici duben. Nyni ji prisla vyplata za mesic brezen bez premii - tudiz urcite za to,ze si dovolila jit na neschopenku a nenastoupit na provozovnu,kam mela jit..ma na to zamestnavatel pravo? brat premie za mesic,ktery je radne odpracovny,ostatni premie dostanou a ona ne?logicke to je,ze nedostane premie za mesic duben..dekuji E.J.

Odpověď:

Dobrý den,
prémiování zaměstnance předpokládá vydání vnitřního mzdového předpisu, který stanoví podmínky prémiování, zejména okruh prémiovaných zaměstnanců, prémiové ukazatele a výši prémie, která těmto zaměstnancům bude příslušet při splnění těchto ukazatelů. Pokud zaměstnanec tyto podmínky splní, je na výplatu prémií zákonný nárok.
Vaše maminka se by se proto měla obrátit na svého zaměstnavatele, upozornit ho na splnění podmínek, na základě kterých jí byly v předchozích měsících prémie přiznány, a požadovat po zaměstnaci jejich vyplacení. Zaměstnavatele by měla také upozornit na možnost domáhat se výplaty prémií soudní cestou spolu s úroky z prodlení počínající dnem následujícícm po splatnosti mzdy.
S pozdravem,
Eva Fialová

Eva Fialová

reno | 14.4.2012 12:36:07 

když jsem byl v evidenci ÚP Rychnov nad Kněžnou, bylo mi řečeno, že jako kuchař nemám nárok na rekvalifikaci, v té době ještě nebyl rozjet program EU rozšíření obzorů, jelikož je dostatek volných míst, jenže tato místa jsou nekvalitní mimo jiné proto, že tito zaměstnavatelé pravděpodobně neuznávají existenci zákonníku práce... co s tím? děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
musím se přiznat, že Vašemu dotazu příliš nerozumím. Rekvalifikační kurzy je Úřad práce povinen uchazeči nabídnout, pokud tento o ně projeví zájem. Podmínkou ale je, že rekvalifikační kurz podle požadavků uchazeče existuje.

S pozdravem,
Eva Fialová

Eva Fialová

Marie | 12.4.2012 23:25:17 

Dobrý den, ráda bych vás požádala o radu. Přítel pracuje ve firmě cca. 11 let. Nikdy neměl sebemenší problém. Nyní je obviněn z krádeže. Nic nevzal, ale zaměstnavatel mu vyhrožuje paragrafem 55. Zprvu tvrdil že má nějaké důkazy ve formě videí (ve firmě je kamerový systém) a fotek. Určil nějakou částku, zhruba 40.000 kterou má přítel uhradit. Příteli bylo sděleno že pokud se nepřizná ke krádeži a neuhradí uvedenou částku, nemusí už chodit na směnu. Žádné důkazy nebyly příteli předloženy, ani neexistují. Později vedoucí změnil strategii a řekl že má svědky - další 2 lidi kteří jsou ochotni dosvědčit že krádež viděli. Jak se má přítel bránit proti tomuto nařčení a proti propuštění ze zaměstnání?
Moc děkujeme za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
§ 55 zákoníku práce upravuje okamžité zrušení pracovního v případě zvláště hrubého porušení pracovně-právních předpisů, kterým krádež bezpochyby je. Zaměstnavatel se pravděpodobně snaží takovýmto zákeřným způsobem zbavit Vašeho přítele, aniž by mu musel v souladu se zákoníkem práce vyplatit odstupné.
Zaměstnavatel by měl jasně specifikovat, jak došel k závěru, že mu chybí cca 40tis., musel by udělat inventuru, která by ukázala, že mu vznikla takto nějaká škoda apod.
V případě, že by byl přítel propuštěn, měl by se obrátit na advokáta a bránit se protiprávnímu postupu zaměstnavatele soudní cestou, jak křivému obvinění, tak nezákonnému ukončení pracovního poměru.
S pozdravem Martina Štěpánková

Martina Štěpánková

Pája | 12.4.2012 10:31:43 

Prosím,pokud budu vykonávat na dohodu oprovedení práce,mužu být zaměstnaný na 30hod.měsíčně?Platím daň??

Odpověď:

Na dohodu o provedení práce můžete u jednoho zaměstnavatele odpracovat maximálně 300 hodin ročně, budete-li pracovat 30 hodin měsíčně, můžete tak činit u téhož zaměstnavatele maximálně deset měsíců. Daně se z příjmu na základě dohody o provedení práce platí.

Martina Štěpánková

Artepa | 11.4.2012 23:38:23 

děkuji za odpověď k 5.4 .Pokud tedy dám ukončení poměru dohodou z vážného důvodu péče o děti a do zaměstnání nenastoupím, ukončení bude ke dni porodu+3roky. Z čeho mi bude v tomto případě vypočtena podpora v nezaměstnanosti? Děkuji předem za Vaši ochotu

Odpověď:

Dobrý den,
v případě, že skončíte v zaměstnání současně s rodičovskou dovolenou, bude podpora v nezaměstnanosti velmi nízká, neboť se vám nebude počítat z výše Vašeho výdělku.
Podpora v nezaměstnanosti se v takovém případě počítá z průměrné mzdy v národním hospodářství: první 2 měsíce ve výši 0,15 násobku, další 2 měsíce 0,12 a poslední měsíc ve výši 0,11násobku. Výše podpory v nezaměstnanosti by tak činila první dva měsíce 3 558 Kč měsíčně, následující 2 měsíce 2 847 Kč a poslední měsíc 2609 Kč.

Martina Štěpánková

Fialka | 7.4.2012 21:12:12 

Dobrý den, doplňuji informace k dotazu ze dne 20.3.2012 - Fialka Podle Vaší odpovědi na můj dotaz jsem zjišťovala, jak to je ze zápisem v rejstříku škol, původní škola u které mám uzavřenou pracovní smlouvu a jejíž zřizovatelem je právnická osoba – s.r.o., tak ke dni 31. 8. 2010 došlo k ukončení činnosti této školy, a to výmazem zanikající školy z rejstříku škol a školských zařízení. Jednatel z původní školy dne 21. 6. 2010 podepsal smlouvu s přebírající školou, avšak její obsah mi není znám.
Původní škola tvrdí, že k převodu práv povinností určitě došlo a odkazuje se na Směrnici Rady 2001/23/ES z 12. března 2001. Stále nevím, kde mám 30.4. 2012 nastoupit do práce. Můžete mi prosím v této věci ještě nějak pomoci? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, bohužel v této věci existuje spor, nicméně obraťte se na školu, která přebrala studenty, a zkuste trvat na svém nástupu. Pro přechod práv a povinností plynoucích z pracovně-právních vztahů je rozhodující, že škola přebrala žáky a pokračovala v činnosti původní školy.
Zároveň doporučuji, abyste se obrátila na zřizovatele školy, Českou školní inspekci a také na inspektorát práce.
S pozdravem
Martina Štěpánková

Martina Štěpánková

Artepa | 5.4.2012 22:18:38 

zaměstnanecký poměr mám v peněžním ústavu na dobu neurčitou od roku 2001, nyní jsem od roku 2005 postupně se dvěma dětmi na mateřské a rodičovské, vše navazuje.
Nyní mám nástup do zaměstnání stanoven o den déle, než mi končí rodičovská dovolená, což je v pořádku. Zaměstnavatel z provozních důvodů možnost zkráceného provozu neumožnuje, tudíž budu dávat výpověď dohodou z důvodu péče o děti. Jelikož navazující zaměstnání nemám, budu se návazně hlásit na úřad práce. Zajímá mě, zda tyto informace musím nahlásit zaměstnavateli 2 měsíce před nástupem, nebo se mohu o všem rozhodnout až v den nástupu na místě? Mám 2 děti, škola, školka a jediná možnost pracovní doby na zaměstnanecký poměr je v čase 9-17,45h.....což mi neumožní vyzvedávání ze zařízení

Odpověď:

Dobrý den, Pokud chcete uzavřít se zaměstnavatelem dohodu o skončení pracovního poměru, je žádoucí se se zaměstnavatel včas dohodnout a nečekat na den nástupu do práce. Dohoda je dvoustranný právní úkon, s nímž musí souhlasit jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel. Pokud by pak v den nástupu zaměstnavatel odmítl z nějakého důvodu s Vámi dohodu uzavřít, musela byste nastoupit a dát výpověď, přičemž by Vám běžela dvouměsíční výpovědní lhůta, kdy byste musela chodit do zaměstnání. Což by Vás mohlo dostat do velmi obtížné situace. Zároveň doporučuji, abyste v dohodě o skončení pracovního poměru výslovně uvedli, že důvodem ukončení pracovního poměru je péče o děti. Uvádíte, že se budete hlásit na úřadě práce, a pokud je pracovní poměr skončen dohodou bez vážného důvodu, snížila by se výše Vaší podpory v nezaměstnanosti. S pozdravem Martina Štěpánková Martina Štěpánková

Anastasia | 5.4.2012 19:29:13 

Dobrý večer, ja bych ctěla vas zeptat možna víte, byli v ČR nějaký vyjímky zákonů, kdy byl porušen zákon o ženách? Ja jsem pišu bakalářské práci na tematu postavení žen v politice, pro mě bylo by to zajímá.

Odpověď:

Dobrý den, Váš dotaz je příliš obecný, není zřejmé, co přesně Vás zajímá. Navíc žádné zvláštní zákony o ženách nejsou. Případně tedy prosím svůj dotaz více specifikujte.
S pozdravem Martina Štěpánková

Martina Štěpánková

alica | 5.4.2012 17:03:27 

Dobry den,
chci sVas pozadat o radu.Jsem na rodicovske dovolene,ktera konci 31.12.2013,firma kde jsem pracovala zanikla.Majitel mi nechce vyplatit odstupne.Pracovni smlouvu mam na dobu neurcitu.Mam narok na ostupne a jak mam pokracovat v pripade,ze mi nebude chtit odstupne vyplatit.Jakou vypoved mi ma dat,dohodou nebo ukonceni pracovniho pomeru?

Moc dekuji za odpoved

Odpověď:

Dobrý den, Nárok na odstupné máte, a to ve výši: jednonásobku průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok, dvojnásobku průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky, trojnásobku průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky. Zaměstnavatel s Vámi měl ukončit pracovní poměr ještě před tím, než ukončil jeho činnost. Pracovní poměr můžete ukončit buď výpovědí – jednostranné rozhodnutí zaměstnavatele nebo dohodou – dohoda mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Požadujte, aby s Vámi zaměstnavatel pracovní poměr formálně ukončil. Pokud dojde k ukončení pracovního poměru dohodou, je žádoucí, aby byl důvod ukončení pracovního poměru v dohodě uveden, aby bylo zřejmé, že máte nárok na odstupné. Vzhledem k tomu, že zaměstnavatel skončil svojí činnost, je důvodem ukončení pracovního poměru § 52 písm. a) zákoníku práce. více

Helena | 4.4.2012 19:09:31 

Dobrý den,2.1.2012 jsem nastoupila v průběhu rodičovské dovolené zpět do zaměstnání jako účetní (rodičovská tříletá, dítěti bylo 3.12.2011 2 roky, pracovní poměr na dobu neurčitou).Dítě hlídá babička, uzavřela jsem se zaměstnavatelem dohodu o změně pracovní smlouvy o zkrácení pracovního úvazku na 4hod.denně bez data trvání této změny. Jsem samoživitelka, nyní bych potřebovala pracovat již opět na plný úvazek, zaměstnavatel mi to zamítl s tím, že jsem přistoupila na změnu prac. smlouvy a on s další změnou na původní úvazek nesouhlasí z důvodu restruktualizace podniku, která má začít v 7/2012.Mám právo podle par. 241 na nyní pro mně vhodnou úpravu prac. doby tj. plný úvazek?

Odpověď:

Dobrý den,
Na situaci, kterou popisujete, se § 241 zákoníku práce nevztahuje, toto ustanovení se týká úpravy pracovní doby v rámci již sjednaného úvazku, tedy např. v rámci Vaší pracovní doby 4 hodiny denně. Na základě tohoto ustanovení nelze tedy požadovat rozšíření úvazku, neboť podle tohoto ustanovení lze požádat "o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby".
Bohužel vzhledem k tomu, že nebyla dohoda o kratším pracovním úvazku časově ohraničena, došlo ke změně pracovní smlouvy bez omezení doby trvání a s další změnou pracovní smlouvy, tak aby byl úvazek opět rozšířen, bude zaměstnavatel muset souhlasit.
S pozdravem Martina Štěpánková

Martina Štěpánková

pavla | 3.4.2012 22:56:48 

dobrý den,za měsíc se vracím po mateřské dovolené do zaměstnání,zjistila jsem si,že na v zaměstnání se začali dělat celé dny pro malý počet zaměstnanců,takže při nemoci,dovolených,atd.pracovní doba je určena na 6.5 hod denně.je zaměstnavatel oprávněn mi nakázat celý den,když mám tříleté dítě v mateřské školce.směny jsou ranní a odpolední.děkuji za odpověd

Odpověď:

Dobrý den, Zákoník práce obsahuje zvláštní úpravu, která se týká ochrany rodičů pečujících o děti. Podle § 241 odst. 2 zákoníku práce máte jako zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let nárok na kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, pokud tomu nebrání tomu vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele. Zkuste se tedy na něj obrátit a podle tohoto ustanovení požadovat úpravu pracovní doby tak, abyste mohla zajistit péči o děti. Pokud bude zaměstnavatel argumentovat vážnými provozními důvody a odmítne Vám vyhovět, chtějte po něm, případně i písemně, aby tyto důvody přesně specifikoval. Nestačí totiž pouze sdělení zaměstnavatele, že Vám z vážných provozních důvodů nemůže vyhovět, měl by Vám sdělit, v čem tyto důvody konkrétně spočívají. Pokud bude i nadále trvat na tom, že Vaší žádosti nemůže vyhovět, nemáte jinou možnost než se obrátit na inspektorát práce či na soud. ¨ S pozdravem Martina Štěpánková více

Katerina | 29.3.2012 22:08:23 

Od 21.9.2011 sem na PN-rizykove tehotenstvi a pracovni smlouva mi skoncila ke 31.12.2011 mam v takovem pripade narok na materskou dovolenou? je to nejak osetreny v takovych pripadech??? ostatni podminky splnuju nevim tedy jesly sem porad zamestnana nebo jak to vubec je nebo staci kdyz mi tu smlouvu predlouzej??? dekuju

Odpověď:

Dobrý den,
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít, pokud trvá Vaše účast na nemocenském pojištění nebo pokud splníte dobu tzv. ochranné lhůty. Z Vašeho dotazu vyplývá, že nejste nyní zaměstnána, tudíž nejste ani nemocensky pojištěna, nicméně byste mohla splnit podmínku trvání ochranné lhůty, která činí 180 dní o skončení zaměstnání, tedy od 31.12.2011. Pokud den vzniku nároku (6 týdnů před očekávaným porodem) připadne do doby uvedených 180 od skončení zaměstnání, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Neuvádíte, kdy máte předpokládaný den porodu, nicméně vzhledem k tomu, že jste již od září na rizikovém těhotenství, měla byste se do této lhůty vejít.
S pozdravem Martina Štěpánková

Martina Štěpánková

Stáňa | 23.3.2012 17:50:58 

Dobrý den. Mám nastoupit po rodičovské dovolené zpět do práce. Bylo mi zděleno, že mé místo je sice obsazené, ale utvoří mi nové podle prac. smlouvy. Byla jsem ráda, že mě bez okolků berou zpátky, ale bylo mi zděleno, že jelikož mi byla nabídnuta jiná pracovní pozice, musí mi změnit i pracovní dobu. Směny mi nevadí, ale byla jsem upozorněna, že ranní směna je s nástupem v 5:15 hod. Každého určitě hned napadne, že se dvěma malými dětmi tuhle pracovní dobru prostě nezvládnu. Můžete mi prosím poradit jestli mám nárok na nějakou úpravu pracovní doby? Předem děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, Pokud nemáte pracovní dobu uvedenu v pracovní smlouvě, což pravděpodobně nemáte, může Vám zaměstnavatel pracovní smlouvu změnit. Nicméně zákoník práce pamatuje na situace, kterou popisujete. Podle § 241 odst. 2 zákoníku práce máte jako zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let nárok na kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, pokud tomu nebrání tomu vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele. Zkuste se tedy na něj obrátit a podle tohoto ustanovení požadovat úpravu pracovní doby tak, abyste mohla zajistit péči o děti. více

Alice | 23.3.2012 16:16:21 

Dobrý den, po rodič. dovolené se mnou zaměstnavatel rozvázal prac. poměr z důvodu nadbytečnosti s výplatou odstupného za 5 měsíců. Můj dotaz zní, výpočet odstupného se počítá z předpokládaného výdelku? A jak se při stanovení postupuje. Moje mzda před MD a RD činila přibližně 24 tis. Přihlíží se i k ročním odměnám, případně valorizaci, které byli ve firmě vypláceny? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

při ukončení pracovního poměru podle § 52 písm. c) zákoníku práce, při výpovědi pro nadbytečnost, máte nárok na odstupné dle odpracovaných let. Ve výši jednonásobku průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok, dvojnásobku odpracovala-li jste u zaměstnavatele jeden až dva roky, a v případě pracovního poměru delšího než dva roky vám náleží odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku. Průměrným výdělkem se pro účely odstupného rozumí průměrný měsíční výdělek. Pokud vám zaměstnavatel nabí dl odstupné za 5 měsíců, je to jeho dobrá vůle.
S pozdravem,
Jana Polická

Jana Polická

Marie  | 23.3.2012 14:43:03 

Prosím o radu týkající právní problematiky určení otcovství. Příklad: žena otěhotněla s mužem, se kterým sice žila v dlouholetém vztahu, nicméně nejsou manželé ani nežijí jako druh a družka. Muž po oznámení těhotenství vztah ukončil a taktéž přerušil veškeré kontakty. Mohl by v budoucnu požadovat soudní cestou určení otcovství, odběr DNA dítěte a dělat si na dítě nároky? Žena má v úmyslu ho samozřejmě neuvést jako otce v rodném listě; stačí to však k tomu, aby tento člověk neměl šanci dítěti jakkoliv zasahovat do života a vůbec v něm figurovat? Jaké jsou jeho právní nároky? Má možnost v budoucnosti lege artis "zkomplikovat" dotyčné ženě život? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
K určení otcovství dochází na základě zákona o rodině, konkrétně podle § 51 v případě uzavřeného manželství a podle § 52 při souhlasném prohlášení rodičů a konečně podle § 54 možnost určení soudem, kdy se pokládá za otce muž, který se ženou souložil v rozmezí 180 – 300 dnů od porodu.

Pokud se rozhodnete neuvést otce dítěte do rodného listu, pak zůstane kolonka prázdná. Zapřený biologický otec pozbývá veškerých nároků a práv k dítěti.
Nicméně to v budoucnu nevylučuje situaci, aby se svého otcovství otec domáhal a určení otcovství požadoval. Pokud by k určení otcovství došlo, potom by měl otec k dítěti veškerá práva a povinnosti.
S pozdravem Martina Štěpánková

Martina Štěpánková

LuKa | 23.3.2012 14:22:40 

Dobrý den, po mém odchodu na MD přijal zaměstnavatel zástup za mateřskou, kterou po necelém roce propustil a přijal člověka na neurčito - dceři tehdy nebyl ani rok. Chtěla jsem se vrátit do práce po 2 letech, ale nabídli mi výpověď dohodou (+5 platů). Prodloužila jsem si tedy nedobrovolně RD do 3 let (bez rodič.příspěvku), abych nebyla nezaměstnaná. Předpokládám, že ve 3 letech bude stejný scénář-výpověď, protože pro mě místo není. Mám nějaké dovolání, když přijali během RD na mé místo člověka na neurčito, přestože věděli, že se budu chtít vrátit? Myslím si, že kdybych chtěla prodloužit volno do 4 let (neplac.volno), že mi to neumožní - aby se za mě aspoň platilo pojištění... Jaká mám práva? A případná druhá MD - když bych bylo dceři např. 3,5-4 roku? DĚKUJI MOC ZA RADU

Odpověď:

Dobrý den, po návratu z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen Vám přidělit práci odpovídající druhu práce, který máte sjednán v pracovní smlouvě. Jak správně uvádíte, zaměstnavatel, když přijímal na Vaše místo jiného člověku, velmi dobře věděl, že se bude po rodičovské dovolené vracet. V případě, že Vám po návratu z rodičovské dovolené bude zaměstnavatel opět nabízet dohodu o skončení pracovního poměru, nejste povinna na ní přistoupit. V takovém případě, bude-li s Vámi chtít ukončit pracovní poměr, Vám bude muset dát výpověď. Pokud byste chtěla u zaměstnavatele i nadále zůstat bylo třeba se bránit soudní cestou a namítat neplatnost výpovědi vzhledem k tomu, že nedošlo k žádným organizačním změnám u zaměstnavatele, ale pouze byl v průběhu rodičovské dovolené přijat někdo jiný na Vaše místo, a to tudíž nezaniklo. Určitě je také možné podat stížnost na inspektorát práce na postup zaměstnavatele. více

Limepaj | 22.3.2012 16:26:33 

Mohu podat navíc (část dne), práci, když jsem byla na mateřské dovolené z mé práce na plný úvazek?

Odpověď:

Dobrý den,
Váš dotaz není úplně zřejmý. Nicméně pokud čerpáte mateřskou dovolenou, nemůžete a to ani část dne konat práci, z níž mateřskou dovolenou čerpáte, pro svého zaměstnavatele.
Mateřská dovolená je překážkou v práci na straně zaměstnance a její čerpání proto vylučuje výkon práce. Nicméně není vyloučeno, abyste pracovala např. na základě dohod či pro jiného zaměstnavatele.
S pozdravem Martina Štěpánková

Martina Štěpánková

Fialka | 20.3.2012 22:52:26 

Dobrý den, mám na Vás prosbu ohledně návratu do práce po ukončení RD. Od 1.9.2006 jsem zaměstnána na dobu neurč. jako SŠ učitel. V době trvání prac. poměru jsem odešla na MD a po narození dítěte na RD, která mi končí 29.4.2012. V průběhu RD došlo ke změně zaměstnavatele. Původní zaměstnavatel, u kterého jsem uzavřela prac. poměr, přestal být podle jeho tvrzení právnic. osobou k 31.8.2010 a od 1.9. 2010 mi uvádí, že činnost původního zaměstnavatele (školy), kterou dosud vykonával ve smyslu §338 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zák. práce přešla na přebírající školu. Přechod práv a povinností z pracovněprávních vztahů k přebírající škole byl proveden se zpětnou platností k 1. 9.2010 záznamem u OSSZ. Tuto skutečnost jsem si byla sama zjišťovat na OSSZ , požádala jsem o výpis – záznam o nástupu do zaměstnání a je zde uvedeno, že jsem registrována od 1.9. 2006 jako zaměstnanec a datum nástupu do práce je zde uveden od dne 1.9. 2010 s uvedením zaměstnavatele jako přebírající škola. Přebírající škola, kterou jsem s uvedenou skutečností písemně seznámila, mi však tvrdí opak a to, že nedošlo k přechodu práv a povinností. V dopise uvedli, že zaměst. více

Odpověď:

Dobrý den, Z ustanovení školského zákona, které uvádíte, vyplývá pouze povinnost zajistit další vzdělání žákům a studentům v případě, že škola skončí, ale nic nevypovídá o vztahu mezi původním a novým subjektem. Pokud by původní zaměstnavatel skončil aniž by došlo k přechodu práv a povinností, byl by povinen vyřešit pracovně-právní vztahy svých zaměstnanců, tedy i Váš, přestože jste byla na mateřské a rodičovské dovolené. Z popsané skutečnosti vyplývá, že pravděpodobně došlo či dochází k porušení pracovně-právních předpisů, buď na straně původního zaměstnavatele nebo na straně zaměstnavatele nového. Bohužel bez detailní znalosti situace, především vztahu mezi původním a novým zaměstnavatelem nelze vyvozovat, kdo z nich má pravdu a kdo nikoli. Zkuste se obrátit na zřizovatele školy, případně právnickou osobu, která činnost školy vykonávala. více

milada | 20.3.2012 11:37:44 

Pracuji jako delnce na 2smeny od r.2002,smlouva na dobu neurcitou.V roce 2005 se mi narodil syn,po 3letech jsem se vratila zpet do prace,pracovala jsem opet na smeny,manzel se staral.Nyni djel pracovat na montaze po evr.unii a nemam nikoho,kdo by se staral oml.syna,kdyz jsem na odpoledni.Jinak mam jeste syna,ktery se letos vyuci.Zajima me,jestli musim i nyni pracovat na 2smeny.Jedne kolegyni po navratu to sef umoznil,me ne.Dekuji za odpoved.

Odpověď:

Dobrý den, Podle § 241 odst. 2 zákoníku práce máte jako zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let nárok na kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, pokud tomu nebrání tomu vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele. Pokud zaměstnavatel vážnými provozními důvody argumentuje, chtějte po něm, případně i písemně, aby tyto důvody přesně specifikoval. Nestačí totiž pouze sdělení zaměstnavatele, že Vám z vážných provozních důvodů nemůže vyhovět, měl by Vám sdělit, v čem tyto důvody konkrétně spočívají. Pokud bude i nadále trvat na tom, že Vaší žádosti nemůže vyhovět, nemáte jinou možnost než se obrátit na inspektorát práce či na soud. Nicméně uvádíte, že jiné zaměstnankyni zaměstnavatel úpravu pracovní doby umožnil, není tedy důvod, aby tuto úpravu neumožnil i Vám. Zkuste se ho případně dotázat, proč Vám nechce vyhovět, když v minulosti takové žádosti již vyhověl. S pozdravem Martina Štěpánková Martina Štěpánková více

| 1 | .. | 129 | 130 | | 132 | | .. | 240 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect