Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Marek | 2.5.2012 14:44:59 

Dobrý den.
Při žádosti o práce jsem byl odmítnut s tím, že na tuto práci budou přijímány pouze ženy, protože se jedná o ruční práci spočívající v malování a balení čokoládových figurek. Jnou práci vhodnou pro muže prý nemají. Tuto odpověď mám dosud uloženou ve své mailové schránce? Můžete mi poradit další postup, popřípadě co bych jím mohl získat? S pozdravem a přáním hezkého dne Marek.

Odpověď:

Dobrý den,
postup zaměstnavatele, který popisujete lze označit za diskriminační, neboť antidiskriminační zákon zakazuje diskriminaci na základě pohlaví. Výjimkou je pouze situace, kdy je určité pohlaví nezbytné pro řádný výkon práce, nicméně za takovou situaci zcela jistě nelze označit ruční práci spočívající v malování a balení.
Možných postupů je několik:
-můžete se obrátit se stížností na Veřejného ochránce práv http://www.ochrance.cz/diskriminace/
-můžete podat stížnost na úřad práce
-možností je i podat žalobu na ochranu před diskriminací, v takovém případě by bylo žádoucí věc detailně projednat s právníkem
Já bych Vám doporučila, abyste se obrátil na Veřejného ochránce práv a jednání zaměstnavatele mu popsal.
S pozdravem
Martina Štěpánková

Martina Štěpánková

Nazgul | 1.5.2012 15:43:31 

Dobrý den, manželka je na mateské dovolené s roční dcerkou. Druhou dceru, které jsu 4 roky nám již v loni i v letošním roce odmítli vzít do školky. Odůvodnili to tím, že manželka je doma na mateřské a že oba rodiče tedy nechodí do práce. Víme o tom, že vzali chlapce, kterému jsou 3 roky a jeho rodiče pracují jako OSVČ. Zdá se mi diskriminační aby dcerka trpěla za to, že má doma mladší sestřičku a nemůže chodit za dětmi do školky. Můžete mi prosím poradit, kam všude se dá případně odvolat proti rozhodnutí školky a co by toto rozhodnutí mělo obsahovat? Vím, že se má odvolání posílat ředitelce školky, ale to se mi zdá zbytečné, když ona rozhodla, že dceru nepřijmou. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
podmínky přijímání do mateřských škol stanoví zřizovatel školky, proto Vám doporučuji obrátit se přímo na něj. Mateřská škola má povinnost přijmout dítě před zahájením školní docházky.
S pozdravem,
Eva Fialová

Eva Fialová

Michaela Cmuntová | 27.4.2012 13:49:58 

Se zaměstnavatelem jsem podepsala dodatek ke smlouvě, kde se píše ohledně mého studia. Zaměstnavatel souhlasí o studium na vysoké škole a vzhledem k tomu faktu, zaměstnavatel poskytne zaměstnanci 2 dny na závěrečnou semsestrální zkoušku a 5dní na bakalářskou zkoušku. Tyto dny volna budou poskytnuty za podmínky jejich úspěšného složení, musí být dopředu schváleny Line Managerem.
Nemohu se však se zaměstnavatelem dohodnout na 5ti dnech volna. Proto jsem se chtěla zeptat, jak tuto situaci řešit. eodporuje smlouva zákonu, tedy této části věty: "Nejsou-li dohodnuta nebo stanovena vyšší nebo další práva"? Nemám tedy nárok na 10pracovních dní namísto 5, co jsou uvedeny ve smlouvě? Ve smlouvě je též napsáno, že musím ve firmě zůstat 2roky, v zákonu je však uvedeno 5 let. Toto by znamenalo lepšaí podmínky pro mě. Nevím, jestli to neni kompenzace za to zhoršení (5dní na obhajobu bakalářky). Předem děkuji za radu.

Odpověď:

Dobrý den, podle zákoníku práce máte nárok na 2 pracovní dny na přípravu a vykonání každé zkoušky v rámci studia v programu uskutečňovaném vysokou školou nebo vyšší odbornou školou, 5 pracovních dnů na přípravu a vykonání závěrečné zkoušky, maturitní zkoušky, absolutoria nebo státní zkoušky v rámci studia v programu uskutečňovaném vysokou školou, 10 pracovních dnů na vypracování a obhajobu závěrečné písemné práce, absolventské práce, bakalářské práce, diplomové práce, rigorózní práce nebo disertační práce a 40 pracovních dnů na přípravu a vykonání státní závěrečné zkoušky, státní rigorózní zkoušky a státní doktorské zkoušky. Tento nárok máte pouze tehdy, souvisí-li zvyšování Vaší kvalifikace s potřebami zaměstnavatele a v případě, že nejsou dohodnuta nebo stanovena vyšší nebo další práva. I když jste se zaměstnavatelem uzavřela dohodu, máte nárok na vpočet dnů uvedených v § 232 zákoníku práce. více

mc | 26.4.2012 17:53:59 

Dobrý den
zaměstnavatel mi neplatí včas a to i o dva měsíce pozdě.
Porušuje tím parag.56.Vím že mohu okamžitě zrušit pracovní poměr, ale co dál? Jak získat potom mzdu co mi dluží ?

Odpověď:

Dobrý den,
pokud Vám zaměstnavatel mzdu neuhradí, budete muset jít soudní cestu. Zkuste mu napsat předžalobní upomínku a vyzvat ho k úhradě mzdy. Pokud Vám ani poté mzdu neuhradí, budete muset podat žalobu k soudu.
Zároveň na něj podejte stížnost na inspektorát práce.
S pozdravem
Martina Štěpánková

Martina Štěpánková

Jan Bibus | 24.4.2012 06:52:54 

Zhruba před deseti dny jsem Vám položil dotaz o mé diskriminační zkušenosti z úřadu práce. Děkuji za nezodpovězení a čerpání přízpěvků z fondů EU, do kterých mimojiné nepřímo přispívám, stajně jako na Vaše vzdělání. Opět jste mě přesvědčili, že pokud nejsem menšinové národnosti či rasy, tělesně postižená, homosexuální, těhotná 55ti letá žena, nemám nárok na jakoukoliv pomoc. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit, zda byste svůj dotaz nemohl do poradny vložit ještě jednou. Je možné, že se stala technická chyba a dotaz nebyl uložen.
S pozdravem,
Eva Fialová

Eva Fialová

Věra | 23.4.2012 10:39:24 

Dobrý den, jsem na mateřské dovolené, mám dítě se svým současným přítelem, jsem rozvedená, chci se zeptat, zda exmanžel může být zbaven placení výživného na jeho 4 děti z důvodu evidence na ÚP.soud mu nestanovil pro období 17 měsíců výživné.Pak už exmanžel pracoval, tak výživné stanoveno je jako běžné. Pomůže odvolání? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
rodič je povinen platit výživné na své děti, výše výživného se stanovuje s ohledem na majetkové poměry rodiče, který má výživné platit. Výživné je obvykle stanoveno i rodičům, kteří jsou evidováni na úřadu práce. Z Vašeho dotazu nevyplývá, zda už soud rozhodl o tom, že otec není povinen platit výživné, nebo se ptáte pouze hypoteticky. Pokud by soud takto rozhodl, určitě je možné se proti takovému rozhodnutí odvolat.
S pozdravem
Martina Štěpánková

Martina Štěpánková

Martina  | 23.4.2012 09:41:57 

Dobrý den, chci se zeptat. V září mě končí rodičovká dovolená. Jakým způsobem ukončit pracovní poměr,abych měla nárok na podporu v nezaměstnanosti. Nastoupit do práce nemohu vzhledem k péči o syna. děkuji za odpově´d

Odpověď:

Dobrý den,
procentní sazba podpory v nezaměstnanosti činí první 2 měsíce podpůrčí doby 65 %, další 2 měsíce podpůrčí doby 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.
V případě, že uchazeč o zaměstnání před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu ukončil poslední zaměstnání sám nebo dohodou se zaměstnavatelem, činí procentní sazba podpory v nezaměstnanosti 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. V případě, že sama ukončíte pracovní poměr, můžete se domáhát vyšší procentí sazby, jelikož péče o dítě je vážným důvodem k ukončení pracovního poměru.
S pozdravem,
Eva Fialová

Eva Fialová

sasanka | 22.4.2012 17:46:41 

Dobrý den,ráda bych se zeptala jak je to s cestováním do zahraničí při neschopence.V práci jsem se psychicky zhroutila a dle mé lékařky bude léčba trvat delší dobu.V červnu mám již zaplacenou zahraniční dovolenou o kterou bych nerada přišla.Budu moci odcestovat?

Odpověď:

Dobrý den,
Pokud máte neschopenku, jste povinna dodržovat léčebný režim stanovený lékařem a přesně vymezené vycházky stanovené lékařem. V době pracovní neschopnosti byste se měla zdržovat na adrese, kterou jste nahlásila lékaři.
S pozdravem
Martina Štěpánková

Martina Štěpánková

Vikina | 22.4.2012 08:37:19 

Po návratu z mateřské chce zaměstnavatel z důvodu navyšování úvazků na VŠ a nedostatku vyučovacich hodin- ve smlouvě máme jen minimalni výši přímé výukové povinnosti- změnit smlouvu na 80% úvazek. Co dělat, kdyz nechci ztratit práci a mám strach ze zmeny smlouvy z doby neurčité na dobu určitou. Dítěti budou 3 v srpnu, zmena bude od poloviny záři. Ochranná lhůta tedy asi neplatí.

Odpověď:

Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené Vám musí zaměstnavatel přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Proti pozdější změně bohužel chráněná nejste. Pokud však úvazek zkrátil a smlouvu na dobu určitou změnil pouze Vám, mohl by se dopouštět diskriminace z důvodu rodičovství. V takovém případě Vám radím obrátit se na odborovou organizaci na Vaší škole, popř. upozornit na možnost domáhat se nápravy soudní cestou.
S pozdravem,
Eva Fialová

Eva Fialová

Stanislava | 19.4.2012 15:46:34 

Dobrý den, jsem na rodičovské dov. Můj zaměstnavatel končí a přepisuje firmu (udajně ještě neví na koho). Chce po mě ukončení prac. poměru dohodou. Straší mě, že nový majitel mi bude dělat problémy se zápočtovým listem. Já dohodu nechci, protože bych potom měla nárok jen na minimální podporu v nezaměstnanosti, kdybych jí potřebovala. (případný nárok na odstupné při výpovědi ze strany zaměstnavatele nechci uplatňovat) Dotaz: je nějaký způsob jak by mi mohl dát výpověď on, když jsem na rodičovské. Případně, může si mě nechat jako zaměstnance na sebe (měl by s tím nějaké náklady?)

Odpověď:

Dobrý den,
pokud Váš zaměstnavatel převádí podnik na jiného, přechází ze zákona práva a povinnosti na nového zaměstnavatele. Vy, pokud chcete v podniku dále pracovat, přecházíte automaticky k novému zaměstnavateli. Zápočtový list Vám musí tento nový zaměstanvatel vydat. Na rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel může dát výpověď pouze v případě přemisťování nebo rušení zaměstnavatele. Přechod podniku na jiného k těmto výpovědním důvodům nepatří. Pokud Vám původní nebo nový zaměstnavatel dá výpověď z jiného důvodu, můžete se domáhat určení její neplatnosti u soudu, a to do dvou měsíců poté, co měl pracovní poměr touto výpovědí skončit.
S pozdravem,
Eva Fialová

Eva Fialová

Pajas | 18.4.2012 17:27:25 

Mám dotaz muže mi zaměstnavatel dát vypovět za jednu absenci ?2 tydny po tom co mi dal áčko mi řekl že mi da vypovět dohodou tak sem mu dal neschopenku a marodim a až dojdu s neschopenky tak mi to prej dá podepsat má na to narok ?mužu se nějak branit ?děkuji za odpověd

Odpověď:

Dobrý den, výpověď dohodou dát nelze, dohoda je dvoustranný právní akt mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, a oba s ním musí souhlasit. Výpověď je jednostranná a dát ji může buď zaměstnanec, a to z jakýchkoli důvodů nebo zaměstnavatel - ten však pouze z důvodů stanovených zákoníkem práce. Důvody, z nichž může dát zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď, jsou přesně stanoveny v § 52 zákoníku práce. Podle písm. g) tohoto ustanovení může dát zaměstnavatel zaměstnanci výpověď, pokud byl v době posledních 6 měsíců písemně upozorněn na možnost výpovědi vzhledem k tomu, že porušil pracovně-právní povinnosti. Neomluvenou absenci lze zcela jistě považovat za porušení pracovních předpisů. Pokud by Vám na základě této absence dal zaměstnavatel tzv. výtku s upozorněním na možnost výpovědi, při následném porušení by Vám skutečně mohl dát výpověď. Podmínkou je nicméně písemné upozornění, pokud Vám je nedal, výpověď Vám podle písm. g) dát nemůže. S pozdravem více

Zuza | 16.4.2012 13:29:01 

Dobrý den, prosím o radu. Nyní jsem na rodičovské dovolené, zvolila jsem si 3-létou variantu. Před nástupem na mateřskou jsem pracovala ve firmě u které mám smlouvu na dobu neurčitou, a kam bych se chtěla po skončení 3-leté RD vrátit. Bohužel jsem se dnes dozvěděla, že mi nepříjmou dceru do mateřské školky, vzhledem k tomu, že nesplňuje kritéria pro příjímání děti do MŠ, 3 roky jí budou v listopadu. Jak mám teď postupovat, nechci přijít o práci, mohu se odvolat? A pokud ani to nepomůže, co dál, úřad práce, když nemám hlídání pro dceru? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
obávám se, že ve Vaší situaci máte pouze jednu možnost (samozřejmě kromě zajištění hlídání). Svého zaměstnavatele můžete požádat o neplacené volno. Bohužel Vám po skončení tříleté rodičovské dovolené nemusí přidělit místo podle Vaší pracovní smlouvy. V tuto dobu již nejste také chráněna před výpovědí.
S pozdravem
Eva Fialová

Eva Fialová

lucie | 16.4.2012 12:20:02 

dobrý den,chtěla bych se zeptat jak je to s prací na roďičovské dovolené. dceři je rok a půl, rodičovskou mám na 3 roky. chtěla bych nastoupit do práce ale k jinému zaměstnavateli. mohu u něj pracovat i na hlavní pracovní poměr nebo to nejde? a pokud bych dala u původního zaměstnavatele výpověď budu dostávat rodičovský příspěvek i nadále? děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
pokud chcete ukončit pracovní poměr u stávajícího zaměstnavatele a nastoupik k jinému zaměstnavateli, tak tomu zákon nebrání, stejně jako když byste chtěla v době rodičovské dovolené uzavřít pracovní smlouvu s druhým zaměstnavatelem. Rodičovský příspěvek není na pacovní poměr vázán. Jediná podmínka je zajištění péče o dítě.
S pozdravem,
Eva Fialová

Eva Fialová

bubanek | 16.4.2012 09:16:06 

Dobrý den,
mám dotaz..moje maminka pracuje jako prodavačka,ma pevnou mzdu + pohyblivou slozku(premie),odpracovala cely mesic brezen,dokonce mela i prescasy- premie mela zatim vzdy cele dva roky i kolegyne..2.4. se dozvedela,ze bude prerazena na jinou provozovnu ,dlouhou pracovni dobu a ona ze zdravotnich duvodu nastoupila na neschopenku v tom mesici duben. Nyni ji prisla vyplata za mesic brezen bez premii - tudiz urcite za to,ze si dovolila jit na neschopenku a nenastoupit na provozovnu,kam mela jit..ma na to zamestnavatel pravo? brat premie za mesic,ktery je radne odpracovny,ostatni premie dostanou a ona ne?logicke to je,ze nedostane premie za mesic duben..dekuji E.J.

Odpověď:

Tento dotaz byl již zodpovězen.

Eva Fialová

bubanek | 16.4.2012 09:11:23 

Dobrý den,
mám dotaz..moje maminka pracuje jako prodavačka,ma pevnou mzdu + pohyblivou slozku(premie),odpracovala cely mesic brezen,dokonce mela i prescasy- premie mela zatim vzdy cele dva roky i kolegyne..2.4. se dozvedela,ze bude prerazena na jinou provozovnu ,dlouhou pracovni dobu a ona ze zdravotnich duvodu nastoupila na neschopenku v tom mesici duben. Nyni ji prisla vyplata za mesic brezen bez premii - tudiz urcite za to,ze si dovolila jit na neschopenku a nenastoupit na provozovnu,kam mela jit..ma na to zamestnavatel pravo? brat premie za mesic,ktery je radne odpracovny,ostatni premie dostanou a ona ne?logicke to je,ze nedostane premie za mesic duben..dekuji E.J.

Odpověď:

Dobrý den,
prémiování zaměstnance předpokládá vydání vnitřního mzdového předpisu, který stanoví podmínky prémiování, zejména okruh prémiovaných zaměstnanců, prémiové ukazatele a výši prémie, která těmto zaměstnancům bude příslušet při splnění těchto ukazatelů. Pokud zaměstnanec tyto podmínky splní, je na výplatu prémií zákonný nárok.
Vaše maminka se by se proto měla obrátit na svého zaměstnavatele, upozornit ho na splnění podmínek, na základě kterých jí byly v předchozích měsících prémie přiznány, a požadovat po zaměstnaci jejich vyplacení. Zaměstnavatele by měla také upozornit na možnost domáhat se výplaty prémií soudní cestou spolu s úroky z prodlení počínající dnem následujícícm po splatnosti mzdy.
S pozdravem,
Eva Fialová

Eva Fialová

reno | 14.4.2012 12:36:07 

když jsem byl v evidenci ÚP Rychnov nad Kněžnou, bylo mi řečeno, že jako kuchař nemám nárok na rekvalifikaci, v té době ještě nebyl rozjet program EU rozšíření obzorů, jelikož je dostatek volných míst, jenže tato místa jsou nekvalitní mimo jiné proto, že tito zaměstnavatelé pravděpodobně neuznávají existenci zákonníku práce... co s tím? děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
musím se přiznat, že Vašemu dotazu příliš nerozumím. Rekvalifikační kurzy je Úřad práce povinen uchazeči nabídnout, pokud tento o ně projeví zájem. Podmínkou ale je, že rekvalifikační kurz podle požadavků uchazeče existuje.

S pozdravem,
Eva Fialová

Eva Fialová

Marie | 12.4.2012 23:25:17 

Dobrý den, ráda bych vás požádala o radu. Přítel pracuje ve firmě cca. 11 let. Nikdy neměl sebemenší problém. Nyní je obviněn z krádeže. Nic nevzal, ale zaměstnavatel mu vyhrožuje paragrafem 55. Zprvu tvrdil že má nějaké důkazy ve formě videí (ve firmě je kamerový systém) a fotek. Určil nějakou částku, zhruba 40.000 kterou má přítel uhradit. Příteli bylo sděleno že pokud se nepřizná ke krádeži a neuhradí uvedenou částku, nemusí už chodit na směnu. Žádné důkazy nebyly příteli předloženy, ani neexistují. Později vedoucí změnil strategii a řekl že má svědky - další 2 lidi kteří jsou ochotni dosvědčit že krádež viděli. Jak se má přítel bránit proti tomuto nařčení a proti propuštění ze zaměstnání?
Moc děkujeme za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
§ 55 zákoníku práce upravuje okamžité zrušení pracovního v případě zvláště hrubého porušení pracovně-právních předpisů, kterým krádež bezpochyby je. Zaměstnavatel se pravděpodobně snaží takovýmto zákeřným způsobem zbavit Vašeho přítele, aniž by mu musel v souladu se zákoníkem práce vyplatit odstupné.
Zaměstnavatel by měl jasně specifikovat, jak došel k závěru, že mu chybí cca 40tis., musel by udělat inventuru, která by ukázala, že mu vznikla takto nějaká škoda apod.
V případě, že by byl přítel propuštěn, měl by se obrátit na advokáta a bránit se protiprávnímu postupu zaměstnavatele soudní cestou, jak křivému obvinění, tak nezákonnému ukončení pracovního poměru.
S pozdravem Martina Štěpánková

Martina Štěpánková

Pája | 12.4.2012 10:31:43 

Prosím,pokud budu vykonávat na dohodu oprovedení práce,mužu být zaměstnaný na 30hod.měsíčně?Platím daň??

Odpověď:

Na dohodu o provedení práce můžete u jednoho zaměstnavatele odpracovat maximálně 300 hodin ročně, budete-li pracovat 30 hodin měsíčně, můžete tak činit u téhož zaměstnavatele maximálně deset měsíců. Daně se z příjmu na základě dohody o provedení práce platí.

Martina Štěpánková

Artepa | 11.4.2012 23:38:23 

děkuji za odpověď k 5.4 .Pokud tedy dám ukončení poměru dohodou z vážného důvodu péče o děti a do zaměstnání nenastoupím, ukončení bude ke dni porodu+3roky. Z čeho mi bude v tomto případě vypočtena podpora v nezaměstnanosti? Děkuji předem za Vaši ochotu

Odpověď:

Dobrý den,
v případě, že skončíte v zaměstnání současně s rodičovskou dovolenou, bude podpora v nezaměstnanosti velmi nízká, neboť se vám nebude počítat z výše Vašeho výdělku.
Podpora v nezaměstnanosti se v takovém případě počítá z průměrné mzdy v národním hospodářství: první 2 měsíce ve výši 0,15 násobku, další 2 měsíce 0,12 a poslední měsíc ve výši 0,11násobku. Výše podpory v nezaměstnanosti by tak činila první dva měsíce 3 558 Kč měsíčně, následující 2 měsíce 2 847 Kč a poslední měsíc 2609 Kč.

Martina Štěpánková

Fialka | 7.4.2012 21:12:12 

Dobrý den, doplňuji informace k dotazu ze dne 20.3.2012 - Fialka Podle Vaší odpovědi na můj dotaz jsem zjišťovala, jak to je ze zápisem v rejstříku škol, původní škola u které mám uzavřenou pracovní smlouvu a jejíž zřizovatelem je právnická osoba – s.r.o., tak ke dni 31. 8. 2010 došlo k ukončení činnosti této školy, a to výmazem zanikající školy z rejstříku škol a školských zařízení. Jednatel z původní školy dne 21. 6. 2010 podepsal smlouvu s přebírající školou, avšak její obsah mi není znám.
Původní škola tvrdí, že k převodu práv povinností určitě došlo a odkazuje se na Směrnici Rady 2001/23/ES z 12. března 2001. Stále nevím, kde mám 30.4. 2012 nastoupit do práce. Můžete mi prosím v této věci ještě nějak pomoci? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den, bohužel v této věci existuje spor, nicméně obraťte se na školu, která přebrala studenty, a zkuste trvat na svém nástupu. Pro přechod práv a povinností plynoucích z pracovně-právních vztahů je rozhodující, že škola přebrala žáky a pokračovala v činnosti původní školy.
Zároveň doporučuji, abyste se obrátila na zřizovatele školy, Českou školní inspekci a také na inspektorát práce.
S pozdravem
Martina Štěpánková

Martina Štěpánková

| 1 | .. | | 130 | | 132 | 133 | .. | 238 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect