Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Jana | 20.2.2012 10:31:57 

Dobrý den,zaměstnavatel mi rozdělil mzdu na 2 složky (původně jedna pevná)a to na zaručenou část mzdy a osobní ohodnocení v případě 100% plnění povinností.Prosím tedy o informaci z jaké částky se vypočítává mzda za dovolenou,nemoc,státní svátky,popřípadě odstupné. Odůvodnil nám tuto změnu tím, že je to z hlediska odvodu daní pro ně výhodnější.Což se mi nezdá.Děkuji za odpověd.

Odpověď:

Dobrý den,
náhrada mzdy nebo platu se v těchto případech vypočítává z průměrného výdělku. Průměrný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období. Rozhodným obdobím je podle zákoníku práce předchozí kalendářní čtvrtletí. Do hrubého výdělku se započítávají všechny složky platu, resp. mzdy.
S pozdravem,
Eva Fialová

Eva Fialová

Lucka | 19.2.2012 17:55:34 

Dobrý den,

v únoru 2011 jsem nastoupila do zaměstnání na zkrácený úvazek. V květnu jsem dodělala školu a od června 2011 pracuji na plný úvazek. Pracuji v nepodnikatelském sektoru. Byla jsem zařazena do 9 platové třídy. Po roce praxe bych měla přejít do 2platového stupně. Prosím, mám nárok na vyšší platový stupeň od února 2012 nebo až v červnu 2012? Bere se v úvahu pracovní poměr na zkrácený úvazek?

Děkuji! Lucka

Odpověď:

Dobrý den,
pokud nemáte zaměstnavatelem určeno, že do dékly praxe se nezapočítává délka výkonu práce na částečný úvazek, měla byste roční praxe a s ní spojené zvýšení mzdy, dosáhnout rok po podpisu pracovní smlouvy, tudíž od února 2012.
S pozdravem,
Eva Fialová

Eva Fialová

Jaf | 18.2.2012 03:32:29 

Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem zápočtu doby praxe. Mám dvě děti, nar. v roce 1983 a 1988. U obou dětí jsem čerpala mateřskou dovolenou a rodičovské volno do tří let jejich věku, tj. celkem 6 let (v letech 1983 - 1986 a 1988 - 1991). Do r. 2011 mi bylo při výpočtu doby praxe vždy započteno uvedených 6 let. Nyní mi zaměstnavatel započetl pouze 4 roky ( na každé dítě 2 roky ). Nikde se mi nepodařilo zjistit, v jaké délce náležel v uvedených letech nárok na rodičovskou dovolenou. Není mi tedy zcela jasné, kolik let mi má zaměstavatel správně započíst.
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
měla-li jste nárok na mateřskou dovolenou v celkové době šesti let, měla by jste mít toto započítáno i do délky praxe. Konkrétněji Vám mohou pomoci na Ćeské správě sociálního zabezpečení: www.cssz.cz, telefonní linka pro otázky důchodového pojištění je 257 062 860.
S pozdravem,
Eva Fialová

Eva Fialová

Eva Engelhardt | 16.2.2012 14:15:03 

Dobry den,
za tyden mi konci dvouleta rodicovska dovolena, po ktere jsem chtela nastoupit do zpet do prace a vymenit se v peci o dite s manzelem. Zamestnavatel vsak smlouvu na me misto prodlouzil memu zastupu za materskou dovolenou a mou smlouvu ukoncil. Nyni zustanu doma jako osoba pecujici o dite a mam moznost si privydelavat u jineho zamestnavatele na DPP nebo DPC. Jaka z obou variant je pro me vyhodnejsi, pokud chceme mit u dalsiho ditete narok na materskou dovolenou? Dekuji a zdravim Vas, Eva Engelhardt

Odpověď:

Dobrý den, jednání Vašeho zaměstnavatele je v rozporuu se zákoníkem práce. V době čerpání rodičovské dovolené má zaměstnavatel právo Vám dát výpověď pouze zrušuje-li se nebo v případě přemístění. Výpověď, kterou jste nyní dostala a která neobsahuje výše uvedené důvody, je neplatná. Výpověď.t můžete ve lhůtě dvou měsíců ode dne, kdy měl Váš pracovní poměr skončit, napadnout u soudu. Po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměsntavate musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Nemá-li takové místo, může s Vámi ukončit pracovní poměr výpovědí z organizačních důvodů. Taková to výpověď by ve Vašem případě byla pravděpodobně opět neplatná, protože Vaše pracovní místo existovalo a Váš zaměstnavatel jej účelově obsadil. více

Renáta | 13.2.2012 21:04:25 

Dobrý den chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na paragraf, když jdu jako svědek vlastní sestře a nebo si na to musím vzít dovolenou? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Nárok na pracovní volno upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Podle tohoto nařízení mají nárok na pracovní volno na svatbu pouze ženich a nevěsta a jejich rodiče. Vy jako sestra si budete muset vzít dovolenou, i když jdete za svědkyni.

Martina Štěpánková

Aia | 13.2.2012 18:38:30 

Dobrý den,
ráda bych po skončení mateřské dovolené a po nástupu na rodičovskou dovolenou pracovala u současného zaměstnavatele na zkrácený úvazek (2 dny v týdnu). Při diskusi se zaměstnavatelem jsem dostala vyhýbavou odpověď, že není jisté, co s mým pracovním místem bude (zda bude obsazeno někým jiným či zda má pozice nebude zcela sloučena s pozicí kolegy a tudíž dočasně "pozastavena"). Má zaměstnavatel povinnost mi při rodičovské dovolené místo na zkrácený úvazek vytvořit, nebo to je pouze jeho dobrá vůle?

Děkuji za odpověď

Odpověď:

Váš dotaz není úplně zřejmý. Pokud budete čerpat rodičovskou dovolenou, nemůžete zároveň nastoupit na kratší pracovní úvazek v rámci pracovního poměru, z něhož rodičovskou dovolenou čerpáte. Rodičovská dovolená totiž představuje překážku v práci na straně zaměstnance. Nicméně je možné čerpat rodičovskou dovolenou a zároveň u zaměstnavatele konat jinou práci na základě jiné smlouvy; avšak to není zaměstnavatel povinen Vám umožnit, záleží pouze na dohodě s ním, zda pro Vás takovou práci bude mít.

Martina Štěpánková

Lída | 12.2.2012 15:02:06 

Mám velikou prosbu.Nyní jsem na RD.Dcera je nar.3.9.2009 do zaměstnání bych se vracela 4.9.2012,jenže firma u které jsem pracovala ,zrušila v našem městě provozovnu a přestěhovala ji zhruba o 80 km dále.Se spoluzaměstnacema to firma řešila,buď odstupným, nebo někteří přešli do zmíněné vzdálené firmy kam dojíždí.Po celou dobu mě firma oficielně neinformovala o této skutečnosti.Vím to pouze od kolegyň.Navíc místo ,které jsem zastávala ,údajně bylo zrušené .V prac.smlouvě mám uvedený druh práce i místo výkonu práce.Prosím o radu jak nyní postupovat.Od malého dítěte nechci dojíždět.Raději bych byla v zaměsttnání v místě svého bydliště.Postup zaměstnavatel mě mrzí a mám obavy abych neudělala chybný krok a nepřipravila bych se o finanční vyrovnání tj. odstupné.Myslím si že mám na něj v tomto případě nárok.Děkuji Vám moc za pochopení.

Odpověď:

Dobrý den, zaměstnavatel Vám musí po návratu s rodičovské dovolené poskytnout takové místo, které máte v pracovní smlouvě. Přemístění zaměstavatele je jedním ze zákonných výpověních důvodů. Zaměsntavatel Vám z tohoto důvodu může dát výpověď i v době rodičovské dovolené. Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí z důvodů přemístění či z důvodů organizačních nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok, dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky, trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky. více

Venuše | 12.2.2012 11:47:33 

Dobrý den,jdu se synem do psychologické poradny mám nárok na propustku .Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
Pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Jde-li o doprovod, dítě máte nárok na náhradu mzdy nebo platu.
S pozdravem,
Eva Fialová

Eva Fialová

LG | 10.2.2012 17:53:19 

Dobrý den, mám se vrátit z mateřské dovolené do práce. Dle mé pracovní smlouvy je místo výkonu práce Modletice(tam stále funguje oddělení kde jsem pracovala). V dodatku mám podepsanou smluvní mzdu při 100% stanovené týd. prac.doby.Firma prošla reorganizací a moje pracovní pozice byla zrušena.Při "vstupním" pohovoru k návratu do práce mi bylo sděleno, že mi nabízí místo o pozici nižší, ale také o 7000Kč hůře placenou. Má na to zaměstnavatel právo? Pokud to nepřijmu, musím dát výpověď já, nebo jí mám vyžadovat od zaměstnavatele? Pokud obdržím výpověď, jaké odstupné mi náleží (3, nebo 5 platů)?

Odpověď:

Dobrý den, Nastoupí-li zaměstnankyně po skončení rodičovské dovolené opět do práce, je zaměstnavatel povinen ji zařadit na její původní práci a pracoviště. Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, zařadí je zaměstnavatel podle pracovní smlouvy. Nemá.li zaměstnavatel po reorganizaci žádné pracovní místo, může s Vaším souhlasem změnit pracovní smlouvu, či Vám dát výpověď z organizačních důvodů. V takovém případě by Vám náleželo odstupné ve výši, kterou stanoví vnitřní předpisy nebo kolektivní smlouva. Jestliže u zaměstnavatele vnitřní předpisy ani kolektivní smlouva nejsou, přísluší Vám odsupné ve výši jednonásobku průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok, dvojnásobku průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky, nebo trojnásobku průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky. S pozdravem, více

Petra a Leo | 8.2.2012 18:16:02 

Dobrý den :)
Již pět let navštěvuji jazykové kurzy na KSJ UJČ. Před rokem se mi narodil syn a protože nemám možnost hlídání po dobu lekce, beru ho na kurzy s sebou. Samozřejmě ho zabavím (kojení, hračky atp), aby netropil hluk. Opakovaně se ptám ostatních studentů i vyučující, zda je jeho přítomnost nějak neobtěžuje,všichni mne ujišťují, že nikoliv. Nicméně sekretářka kabinetu naši přítomnost nese nelibě a podařilo se jí přesvědčit vedoucí KSJ, která se nás snaží "vyštípat". Obviňuje mne, že moje děti (!) ruší ostatní studenty a brání jim v soustředění, dokonce mne napadla, že se svým dětem málo obětuji, protože se chci i na MD vzdělávat. Názor ostatních studentů ji nezajímá, syna snad ani v životě neviděla, ale nutí mne studium ukončit nebo docházet bez syna (což je v mém případě totéž). Jak se mohu bránit lživým obviněním a vyloučení z kurzů z vymyšlených důvodů?

Odpověď:

Zkuste situaci řešit s někým z vedení kabinetu. Sekretářka nemůže rozhodovat o tom, kdo a za jakých podmínek může navštěvovat jazykové kurzy.

Martina Štěpánková

Růža | 8.2.2012 15:26:03 

Dobrý den, v loňském roce jsem pracovala do konce května, pak jsem byla na úřadu práce, od října jsem si našla práci do konce roku. Nyní jsem matka pečující o dítě do 7let věku dítěte. Můžete mi poradit jestli mám nárok na odečet příspěvků z penzijního připojištění za rok 2011? U mého posledního zaměstnavatele? (jsem pracovala jen 3měsíce) nebo si musím daňové přiznání podat sama? co k tomu budu potřebovat.
Děkuji a jsem s pozdravem

Odpověď:

Váš dotaz bohužel přesahuje rámec právní poradny týkající se slaďování rodinného a profesního života. Z kapacitních důvodů není možné zodpovídat tyto dotazy, zkuste se obrátit na nějakou finanční poradnu.

Martina Štěpánková

Veronika | 7.2.2012 21:05:28 

Dobrý den,
V únoru budou mému mladšímu synovi 4 roky. Pořád jsem vedená v práci jako zaměstnanec, ale práci pro mě firma nemá a tak budu dovršením 4 let dítěte v práci končit. Jsem stále na mateřské dovolené, ale peníze jsem pobírala jen do tří let. Čtvrtý rok jsem žádala zaměstnavatele o prodloužení. Nepobírám, ale žádný přízpěvěk a nemám jiný příjem. Živí mi manžel a stát za mě platí zdravotní pojištění. Školku budeme mít až od září.Je plno a nikde mi ho nevzali. Můžu být se synem dál doma do září? Jako matka celodenně pečující o dítě do 6 let? Bude za mě stát dál platit zdravotní pojištění? A co sociální pojištění? Musím to někde hlásit? Nebo je to automaticky dokud nebudu zaměstnaná nebo nebude synovi víc než 6 let?
Na pracovní úřad zatím jít nechci, protože mi syna stejně do září nikdo hlídat nemůže a tak bych stejně nemohla nastoupit do práce. Můžete mi prosím poradit?Děkuji

Odpověď:

Pokud budete doma do září než syn nastoupí do školky, bude stát za Vás hradit zdravotní pojištění vzhledem k tomu, že celodenně osobně a řádně pečujete alespoň o jedno dítě do sedmi let věku. Tuto skutečnost je třeba doložit zdravotní pojišťovně, aby bylo zřejmé, že za Vás má pojištění platit stát a nevznikal Vám dluh.

Martina Štěpánková

Tomáš | 7.2.2012 18:30:35 

dobrý den rozešly jsme se spartnerkou a čekame malinkou ,začala mi vyhrožovat že mě neudá jako otce ,ale sveho noveho partnera .Mohu se nejak bránit ?

Odpověď:

Postup upravuje zákn č. 94/1962 Sb., o rodině, ve znění pozdějších předpiů.
Pokud by matka otce vůbec neuvedla, mohl byste podat návrh soudu, aby určil Vaše otcovství.
Pokud by matka jako otce uvedla současného partnera, muselo by nejprve dojít k popření jeho otcovtsví.

Martina Štěpánková

Hanka | 7.2.2012 14:10:16 

Dobrý den,
dostala jsem výpověď z důvodu hromadného propouštění. Potřebovala bych poradit, zda existuje v Praze personální agentura, která by se specializovala na pracovní příležitosti pro občany nad 50 let. Děkuji.

Odpověď:

Bohužel nemáme přehled ohledně specializací pracovních agentur. S hledáním zaměstnání by Vám nicméně měla pomoci jakákoli agentura bez ohledu na Váš věk, rozhodující by mělo být, jaké máte uplatnění na pracovním trhu.

Martina Štěpánková

Berta | 6.2.2012 21:35:45 

Dobrý den,
jsem na rodičovské dovolené se synem (16měsíců). Mám možnost vrátit se na DPP či DPČ (cca 30hod. měsíčně) do původního zaměstnání, ale zaměstnavatelem mi bylo sděleno, že bohužel nemohu nastoupit na stejnou pozici, z jaké pobírám rodičovský příspěvek (v mém případě pozice „sociální pracovník“). Na jinou pozici nastoupit z organizačních důvodů nemohu.
Chtěla bych se zeptat, jestli pro mě existuje nějaká možnost, jak se vrátit (pravděpodobně na DPP s výdělkem do 10tis.) do zaměstnání, ale nepřijít přitom o rodičovský příspěvek. Musela bych si pak sama hradit zdravotní a sociální pojištění?

Odpověď:

Podmínkou nároku na rodičovský příspěvek, který je dávkou státní sociální podpory, není čerpání rodičovské dovolené, ale splnění jiných zákonem stanovených podmínek. To je rozdíl od peněžité pomoci v mateřství, která je jako dávka nemocenského pojištění, vyplácena pouze po dobu čerpání mateřské dovolené. Můžete se vrátit do zaměstnání a nadále čerpat rodičovský příspěvek, pokud zajistíte péči o dítě jinou zletilou osobou, neboť návštěva dítěte v předškolním zařízení je zákonem omezena. Pokud bude o dítě pečovat jiná zletilá osoba a dítě nebude jesle nebo předškolní zařízení navštěvovat ve větším rozsahu než stanoví zákon, budete mít nárok na rodičovský příspěvek, i když budete zpět v zaměstnání. Míra omezení se však vzhledem ke změně právní úpravy od ledna 2012 liší u rodičovských příspěvků, na které vznikl nárok do konce roku 2011, a rodičovských příspěvků, na které vznikl nárok v roce 2012. více

Maja | 6.2.2012 20:33:58 

Dobrý den,mám dotaz ohledně dcery.Dostala výpověď v rámci zkušební lhůty.Poté co podepsala výpověď se u ní,ale bohužel zhoršili zdravotní problémy které měla už před zaměstnáním,a je je možné doložit u lékařů,takže se nedá uvažovat o nějaké schvalnosti vůči zaměstnavateli.Zajímá mě proto,může jít dcera marodit jak jí navrhuje lékař?Vstahuje se na ní vůbec nějaká ochraná lhůta?Děkuji Jaglařová M.

Odpověď:

Pokud došlo ke skončení pracovního poměru ve zkušební době, nejedná se o výpověď, ale o zrušení pracovního poměru ve zkušební době, kdy zaměstnavatel nemusí uvádět žádné důvody, proč chce pracovní poměr ukončit.
Ochranná lhůta činí 7 dní od skončení zaměstnání. Pokud pracovní poměr trval kratší dobu, činí ochranná lhůta tolik dnů, kolik trval pracovní poměr.
Pokud tedy dcera onemocněla v ochranné lhůtě, bude jí vyplácena nemocenská.

Martina Štěpánková

Pajka | 4.2.2012 18:55:43 

Dobrý den, 11.2.2012 budou dcerce 3 roky - skončí mi RD na 3 roky. Do srpna 2011 jsem byla v prac. poměru v zahraničí. Jak mohu dále postupovat, když chci ještě zůstat nějakou dobu doma (není místo ve školce) a shánět práci? Co je pro mne nejvýhodnější? Velmi děkuji za pomoc, hezké dny, PM

Odpověď:

Dobrý den.
bohužel z Vašeho dotazu nevyplývá, zda jste byla do srpna 2011 v pracovním poměru k zahraničnímu zaměstnavateli či k českému zaměstnavateli s místem výkonu práce v zahraničí, zda Váš pracovní poměr v srpnu 2011 skončil úplně, nebo bylo místo v zahraničí zrušeno a Vaše perspekiva je práce u stejného zaměstnavatele v ČR.
Pokud jste si zvolila čerpání rodičovského přípěvku po dobu tří let a jste nyní nezaměstnaná, měla byste se po skončení jeho čerpání přihlásit na úřadu práce.
S pozdravem,
Eva Fialová

Eva Fialová

veronika fiřt | 4.2.2012 09:24:22 

Dobrý den,
moc Vás prosím o radu: Nyní jsem na rodičovské dovolené, předtím jsem byla OSVČ, platící si nemocenskou, tj. dostala jsem PPM. Na rodičovské jsem dosud, živnost mám pozastavenou, vše řádně nahlášeno. V březnu čekám další dítě, ale na SSZ mi bylo řečeno, že na PPM nemám nárok. Beru to jako totální nespravedlnost, protože zaměstnanci se PPM vypočítává z příjmu před mateřskou a po dobu rodičovské za něj nemocenské pojištění také nikdo neplatí.
Já bych si jako nevýdělečně činná nemocenské platit nemohla, ani kdybych chtěla, to mi bylo řečeno na SSZ.
Děkuji moc

Odpověď:

Dobrý den,
novelizované ustanovení § 19 odst. 9 zákona o nemocenském pojištění stanoví, že pokud v rozhodném období nemá osoba samostatně výdělečně činná žádný měsíční základ, považuje se za denní vyměřovací základ denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí dávky z pojištění osoby samostatně výdělečně činné. Výše peněžité podpory v mateřství se bude proto vypočítávat z příjmu, kterého jste dosahovala při nároku na výplatu PPM s prvním dítětem.
S pozdravem,
Eva Fialová

Eva Fialová

Petula | 3.2.2012 21:51:28 

Dobrý den,jsem zaměst. v Mat.škole - učitelka.Momentálně jsem na rodič. dovolené, 3 letá varianta, konec rod. dov. je 12.3.2013.Chtěla bych se zeptat, jaké mám možnosti, když mám zájem vrátit se do zaměstnání dříve, než mi uplyne 3letá rod.dov. Paní ředitelka otěhotněla, v květnu bude nastupovat mat.dovolenou.Hledá za sebe náhradu, já jsem jí písemně dala na vědomí, že mám zájem vrátit se do zaměst.dříve, již dříve jsem za paní ředitelku zastupovala -2roky praxe.V MŠ totiž pracuje p.ředitelka zárověň i jako uřitelka,je to malá MŠ kde je úvazek 1,5 učit.Paní ředitelka si přesto hledá náhradu jinde, chci jen vědět, jaké jsou mé práva, jestli by měla vzít na záskok mně, jako zaměstnance, nebo si může hledat někoho jiného. Děkuji mockrát, s pozdravem P.

Odpověď:

Pokud jste se s ředitelkou dohodla na tříleté rodičovské dovolené, není povinna Vás vzít zpět dříve, to je na dohodě s ní jako zaměstnavatelkou, zda Vám vyhoví. Samozřejmě ji nicméně můžete opakovaně kontaktovat s návrhem, že se vrátíte zpět dříve a po dobu její mateřské a rodičovské dovolené ji budete zastupovat.

Martina Štěpánková

Bětunka | 3.2.2012 18:41:37 

Letos budou dceři 4roky,loni jí nepřijali do MŠ,podmínky pro přijetí jsem splnila,prodloužila jsem si MD,tudíž jsem bez příjmu,letos musím do práce a již loni mě upozornili,že nemám počítat s přijetím dcery do MŠ ani tento rok,že je nadstav.Mohu si nějak ověřit,že přijali do MŠ pouze děti s trvalým pobytem u nás v obci?Ptala jsem se i v okolních obcích kde jsem neuspěla z důvodu trv.pobytu.Peníze na soukromou školku nemám.Chystám se dannou věc řešit na zastupitelstvu,potřebuji poradit čím mohu argumentovat.Děkuji

Odpověď:

Pokud jde o přijímání do mateřských škol zkuste využít doporučení "Doporučení ochránce č. 4 k rovnému zacházení v přístupu k předškolnímu vzdělávání", které naleznete zde http://www.ochrance.cz/diskriminace/doporuceni-a-vyzkum-pro-verejnost/.
Vzhledem k tomu, že se na ochránce často obraceli rodiče se stížností na kritéria pro přijímání dětí do mateřských škol, vydal ochránce uvedené doporučení.

Martina Štěpánková

| 1 | .. | | 133 | | 135 | 136 | .. | 238 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect