Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den, jsem dlouhodobě zaměstnaná ve školství jsko učitelka. V loňském roce jsem k 1.9. nastoupila na PN v souvislosti s těhotenstvím. 20.1. 2015 jsem nastoupila mateřskou dovolenou. Loňskou dovolenou jsem měla zcela vyčerpanou. Budu mít nějaký nárok na dovolenou v r.2015, i když po MD nastoupím ihned na rodičovskou dovolenou?
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
doba čerpání mateřské dovolené se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce. Za rok 2015 budete mít nárok na dovolenou na zotavenou za dobu čerpání mateřské dovolené. Tu můžete čerpat po skončení mateřské dovolené nebo až po skončení rodičovské dovolené.
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla bych vědět jak se mi bude vypočítávat PPM u druhého dítěte, když jsem se po první rodíčovské dovolené vrátila ke stejnému zaměstnavateli, a půl roku pracovala na celý úvazek(měsíční hrubá mzda) a půl roku na částečný úvazek (hodinová mzda) u stejného zaměstnavatele. Má to na výpočet nějaký vliv ? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství se do 4 let věku prvního dítěte vypočítává z vyměřovacího základu, kterého jste dosahovala před čerpáním první PPM. Z tohoto vyměřovacího základu se Vám bude PPM vypočítávat, pokud je to pro Vás výhodnější.
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla bych vědět co bude, když mi za půl roku končí rodičovská dovolená, ale nyní jsem se dozvěděla, že zaměstnavatel chce skončit. Špatně vydělává a celkově to jde ve firmě od deseti k pěti již tři roky. To mi prostě jen napíšou, že končí nebo co? Mnohokrát děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
z důvodu svého zrušení Vám zaměstnavatel může dát výpověď i v době čerpání rodičovské dovolené. Výpověď je platná, jakmile Vám je doručena. Dvouměsíční výpovědní doba začíná běžet prvním dnem následujícího kalendářního měsíce po doručení výpovědi. Současně máte nárok na odstupné podle délky Vašeho pracovního poměru. Pokud Váš pracovní poměr trval alespoň dva roky, máte nárok na odstupné ve výši trojnásobku Vašeho průměrného výdělku.
Eva Fialová
Dobrý den,
po skončení mateřské dovolené jsem se po dohodě se zaměstnavatelem vrátila do práce na svoji pozici na poloviční úvazek. Znovu jsem otěhotněla a po 12 měsících v práci nastoupím opět na mateřskou. Budu mít vzhledem k polovičnímu úvazku i poloviční vyměřovací základ pro druhou mateřskou a tedy i nižší mateřskou, než s prvním dítětem? Kdybych do práce nenastoupila, měla bych nárok na druhou mateřskou stejnou jako s prvním dítětem? Pokud ano, nepřijde vám to jako diskriminace pracujících matek, které díky své aktivitě narozdíl od nepracujcících státu přispívají a následně kvůli tomu pobírají nižší mateřskou? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější.
Eva Fialová
Jsem policistka ve služebním poměru u Policie. Momentálně jsem na Služebním volnu bez poskytnutí služebního příjmu z důvodu péče o dítě. Ve třech letech dítěte jsem nemohla do zaměstnání nastoupit, neměli jsme pro holčičku školku. Zaměstnavatel mi řekl, že mé původní místo bylo zrušeno. A momentálně,kde jsem pracovala volná místa nejsou. Co mohu nyní očekávat ze strany zaměstnavatele? Na personálním oddělení mi řekli, že by možná bylo pro mě místo v nižší platové třídě, o což bych si musela požádat.
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 33 zákona písm. a) č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů jste po dobu rodičovské dovolené, tj. do tří let věku dítěte byla zařazena do neplacené zálohy. Po skončení rodičovské dovolené byste měla být ustanovena na služební místo, pro které je stanovena stejná služební hodnost jako pro služební místo, na něž jste byla ustanoven před zařazením do této zálohy (§ 34 odst. 1 zák. o služebním poměru). Pokud byste o to požádala, mohla byste být ustanovena na služební místo, pro které je stanovena nižší služební hodnost (§ 34 odst. 4 zák. o služebním poměru). více
Dobrý den, v období od 31.10.14 do 14.5.15 čerpám mateřskou dovolenou. Bezprostředně poté budu po dohodě se zaměstnavatelem čerpat starou dovolenou z roku 2014 + novou dovolenou roku 2015. Od 15.5 bych ráda zahájila čerpání rodičovského příspěvku. Se zaměstnavatelem jsem však domluvila na příležitostné práci z domova. Za tímto účelem byla od 1.4. uzavřena nová smlouva (dohoda o provedení práce) Ráda bych se zeptala, zda nebude problém, když budu období květen/červen čerpat dovolenou a zároveň pro stejného zaměstnavatele vykonávat práci na dohodu. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
zákoník práce nezakazuje, abyste v pracovním poměru čerpala dovolenou na zotavenou a současně měla v té době uzavřenu se stejným zaměstnavatelem dohodu o provedení práce, pokud máte v této dohodě uveden jiný druh vykonávané práce, než jaký máte uveden v pracovní smlouvě.
Eva Fialová
Dobrý den,
končí mi po rodičovská dovolená a chtěla jsem se vrátit na své místo, ale pracovní doba (10-18:30 a 13-21:30 hod) nelze zkloubit s péčí o děti (3 a 6 let). Mám nárok na nějaké odstupné a v případě, že neseženu jinou práci, mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět.
Nárok na odstupné máte pouze v případě, že dostanete od zaměstnavatele výpověď pro nadbytečnosti. Na podporu v nezaměstnanosti budete mít nárok, i pokud ukončíte pracovní poměr výpovědí zaměstnavateli.
Eva Fialová
Dobrý den,
Prosím Vás o radu.
Za měsíc bych se měla po 3 leté MD a následně RD vracet zpět do zaměstání. Mám smlouvu na dobu neurčitou a ve smlouvě přesně určenou funkci a místo výkonu. Na mé pozici je paní, která má smlouvu na dobu určitou. I přesto mi vedení oznámilo, že pro mě nemají volné místo a nabízí mi výpověď dohodou + odměnu (odstupné). Toto místo se rušit nebude.
Chci se zeptat:
1) může zaměstnavatel zaměstnankyni zastupující mateřskou prodloužit smlouvu popřípadě jí dát smlouvu na dobu neurčitou a mě, jako zaměstnankyni vracející se z rodičovské dovolené, propustit?
2) v případě, že mi zaměstnavatel nabídne místo neodpovídající mé smlouvě a já bych toto místo odmítla, mám i přesto nárok na odstupné?
3) může zaměstnavatel změnit ve smlouvě zastupující zaměstnankyni název funkce (např. z fakturantky na asistentku fakturace), ikdyž pracovní náplň bude stejná a mě oznámit, že má funkce byla zrušena?
4) z čeho by se počítala a jaká by byla výše podpory, kdybych trvala na výpovědi pro nadbytečnost, tzn. 2 měsíční výpovědní doba+3 měsíční odstupné? více
Odpověď:
Dobrý den,
pokusím se odpovědět na Vaše otázky:
1) Zaměstnankyni na zástup může zaměstnavatel pracovní smlouvu prodloužit, nicméně to, že je Vaše pracovní pozice obsazená jinou zaměstnankyní není důvodem k výpovědi pro nadbytečnost, jelikož u zaměstnavatele nenastaly organizační změny. Obsazení pracovní pozice jiným zaměstnancem není organizační změnou.
2) V tomto případě Vám stále zaměstnavatel musí přidělovat práci na základě Vaší původní smlouvy. Pokud takovou práci zaměstnavatel nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku, a to do doby než Vám buďto zaměstnavatel začne práci dle Vaší pracovní smlouvy přidělovat, nebo se dohodnete na změně pracovní smlouvy. Nesouhlas se změnou pracovní smlouvy není důvodem k výpovědi pro nadbytečnost, pokud nenastaly organizační změny. více
Prosim o radu... 29.5.2015 mi konci 3leta RD...v praci pro nenamaji misto...leda nizsi pozici za min penez. Navrhli mi dohodu o ukonceni prac.smlouvy ke dni konce RD s 3mesicnim odstupnym...5platu pri vypovedi pry pro ne neni akceptovatelne. Ale v tomto pripade bych pak nemela vypoctenou podporu v nezamestnanosti z platu,ale z minima. Nesouhlasila jsem s tim,tak jim mam napsat navrh jak bych si to predstavovala. Muzete mi poradit jak to mam napsat? Dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
Váš zaměstnavatel Vám po návratu z rodičovské dovolené musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci zaměstnavatel nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku, a to do doby než Vám buďto zaměstnavatel začne práci dle Vaší pracovní smlouvy přidělovat, nebo se dohodnete na změně pracovní smlouvy. Pokud u zaměstnavatele proběhly organizační změny a Vy jste se v jejich důsledku stala nadbytečnou, může Vám zaměstnavatel dát výpověď pro nadbytečnost s dvouměsíční výpovědní dobou. V takovém případě máte nárok na odstupné.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem na rodičovské dov. se čtvrtým dítětem již 12 rok jsem doma. Mám nárok se vrátit zpět do zaměstnání, kde jsem byla zam na dobu neurčitou? Musí mě zaměstnavatel vzít do PP? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste celých 12 let byla rodičovské dovolené, musí Vám zaměstnavatel poskytovat práci podle Vaší platné pracovní smlouvy.
Eva Fialová
Dpbrý den, po 3 leté mateřské dovolené jsem se vrátila k zaměstnavateli na HPP dobu neurčitou, kde mám nastavenou měsíční hrubou mzdu, po několika měsících bych chtěla požádat o zkrácení pracovního úvazku, kde už nebudu mít měsíční hrubou mzdu ale mzdu hodinovou. Jak se mi bude vypočítávat případná další mateřská dovolená ? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství se do 4 let věku prvního dítěte vypočítává z vyměřovacího základu, kterého jste dosahovala před čerpáním první PPM. Z tohoto vyměřovacího základu se Vám bude PPM vypočítávat, pokud je to pro Vás výhodnější.
Eva Fialová
Dobrý den, mám akutní problém, týká se rozvázání pracovního poměru po roku od ukončení rodičovské dovolené. Vrátila jsem se do práce, kde jsem před nástupem na RD vykonávala pozici asistenta a po návratu vykonávám nižší pracovní pozici. Ve smlouvě mám uvedeno asistentku. Smlouvu i plat mi nechali a já jsem se rozhodla ukončit pracovní poměr s tím , že požaduji odstupné. Teď jsem dostala informaci, že i oni se spojili s advokátem a nemám nárok na 3 měsíční odstupné. Podle mého vědomí ( možná se pletu) , mám nárok i na to, že když mi dají 2. mesíční výpovědní lhůtu, můžu zůstat doma za 100% platu. Prosím o radu na co mám nárok a na co ne. Děkuji předem za Váš čas i odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
Váš zaměstnavatel Vám po návratu z rodičovské dovolené musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy, tedy na pozici asistentka. Pokud takovou práci zaměstnavatel nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku, a to do doby než Vám buďto zaměstnavatel začne práci dle Vaší pracovní smlouvy přidělovat, nebo se dohodnete na změně pracovní smlouvy. Pokud u zaměstnavatele proběhly organizační změny a Vy jste se v jejich důsledku stala nadbytečnou, může Vám zaměstnavatel dát výpověď pro nadbytečnost. V takové případě máte nárok na odstupné. Pokud dá výpověď zaměstnanec, nárok na odstupné nemá.
Eva Fialová
dobry den,mam dotaz. planuji v blizke době další dite. zatím mam 4 letou dceru,pri které jsem byla na materske a ta se mi vypočítala z predesleho zamestnani kde jsem mela ve smlouve 9800. tam jsem se i pote na rok po materske vratila,nyni uz 2 mesic pracuji jinde,kde mam 16000 hrubého. zajímalo by me z ceho se mi bude tedy v blizke době pocitat materska. dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství se Vám bude vypočítávat z výdělku, kterého dosahujete u současného zaměstnavatele.
Eva Fialová
Dobry den,
chci se optat, v puli cervna mam termin porodu, od rijna jsem na UP, prerusila jsem studium. Mam narok na materskou ci moznost cerpat z otcovyho platu?
Dekuji moc.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste nezaměstnaná, nárok na peněžitou pomoc mít nebudete. Pokud by otec dítěte nárok na tuto dávku splňoval, tj. pokud je účasten na nemocenském pojištění jako zaměstnanec nebo OSVČ a toto pojištění trvá po dobu 270 dnů před vznikem nároku na PPM, můžete si zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku.
Eva Fialová
Dobrý den,
2.5.2013 se nám ve 33tt narodil syn. Rodičovskou mám na dva roky. Znamená to tedy, že mi rodičovská končí 2.5.2015 (tedy ve 2 letech dítěte?), nebo mám právo na 28 týdnů, tedy se mi peněžitá pomoc v rodičovství prodlužuje do cca 18.6.2015 (předpokládaný termín porodu byl 18.6.2013)
Děkuji za informaci
Odpověď:
Dobrý den,
podpůrčí doba činí pro peněžitou pomoc v mateřství náleží 28 týdnů. Část z těchto 28 týdnů jste pravděpodobně vyčerpala před porodem. Zbytek po porodu dítěte. Pokud jste si zvolila rychlejší čerpání rodičovského příspěvku, budete ho pobírat do 24 měsíců věku dítěte, tj. do jeho dvou let.
Eva Fialová
Dobrý den,prosím o radu. Mám mateřskou na 4roky a ráda bych syna dala do školky už ve třech letech. Je možné nastoupit do práce na HPP aniž bych přišla o peníze z MD?
Odpověď:
Dobrý den,
výše výdělku není při čerpání rodičovského příspěvku sledována. Do práce nastoupit můžete. Na čerpání příspěvku to nebude mít žádný vliv, pokud zajistíte celodenní osobní péči o dítě, např. v předškolním zařízení.
Eva Fialová
Prosím o info, pokud ze zdravotního důvodu (předčasně narozený ve 26.týdnu) na základě vyjádření pediatra nemohu prozatím dát syna do školky a kdyby mi zaměstnavatel vyhověl s umožněním neplaceného volna do 4 let, mám nárok na nějakou podporu,když bydlím s mým invalidním otcem a beru rodičovský příspěvek pouze do 3 let dítěte a prozatím od otce syna dostávám výživné 2000 Kč. Jsem tak trochu bezradná neb bych o zaměstnání přijít nechtěla, ale dle pediatra bych měla pečovat o syna zejména já jako matka a příjde mi tak trochu nefér,aby mě a malého živil můj otec! Děkuji velice za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
pro nárok na dávky státní sociální podpory a podpory v hmotné nouzi jsou rozhodující Vaše příjmy a majetkové poměry a příjmy a majetkové poměry spolužijících osob. Zda máte nárok na konkrétní dávky Vám sdělí sociální odbor Úřadu práce příslušný podle místa Vašeho bydliště.
Eva Fialová
Dobrý den, prosím o radu, níže jsem popsala situaci a dotaz.
- od 2010 jsem měla HPP
- od 12/2011 MD a následně RD do 1/2015 (do 3 let věku dítěte)
- 1/2015 ukončení RD a HPP (org. důvody, dohodou, odstupné)
- 1/2015 vedená na úřadě práce (přiznána podpora v nezaměst.)
- nyní jsem těhotná cca od 2.3.2015
Jak nejlépe vyřešit, abych měla PPM a volbu délky nové RD?
- sehnat práci na HPP (ve zkušební době asi už bude vidět těhotenství)
- sehnat brigádu na DPČ
- sehnat brigádu na DPP a platit si nemocenské pojištění
- zůstat doma a nahlásit na zdravotní pojišťovnu, že pečuji o malé dítě
- PPM vyřešit přes manžela (nyní má HPP, musí pak změnit druh pracovního poměru?) a sepsat dohodu, že já budu pečovat o dítě (je nějaký vzor?)
- nebo jiná varianta?
Moc děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
abyste měla nárok na PPM, musíte být nemocensky pojištěná a splňovat podmínku délky trvání nemocenského pojištění nejméně 270 dnů v posledních dvou letech.
Nemocensky pojištěná budete jako zaměstnankyně v pracovním poměru nebo zaměstnankyně s DPČ s výdělkem převyšujícím částku 2.500 Kč měsíčně nebo s DPP s výdělkem minimálně 10.000 Kč měsíčně.
Volbu čerpání rodičovského příspěvku budete mít, pokud otec dítěte výše uvedené podmínky splňuje. Nemusí o dítě fyzicky pečovat. PPM může čerpat i otec, který uzavře s matkou dítěte písemnou smlouvu o péči o dítě. V tomto případě nemůže vykonávat činnost, ze kterého je nemocensky pojištěn a ze které mu nárok na dávku vznikl.
Eva Fialová
Dobrý den, vznikl by mi nárok na PPM v pripade dalsiho ditete, kdyz jsem nyni na druhe RD (bezprostredne navazovala na prvni)? V průběhu druhe RD mi zanikl pracovni pomer, ze ktereho se pocitala predchozi PPM(zanikl vice nez pred rokem). Behem RD pracuji nejprve na DPP a nasledne na PS (zkraceny uvazek ne plne navazujici na ukonceni DPP - celkem cca 5 měsíců)? Moc děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste v pracovním poměru a jste nemocensky pojištěná, přičemž splňujete podmínku 270 dnů účasti na nemocenském pojištění i z předchozího zaměstnání, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství vypočítanou z Vašeho současného průměrného výdělku.
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když můj přítel půjde na mateřskou dovolenou z důvodu toho být s námy doma, tak kdy musí v práci skončit nebo-li se nahlásit na mateřskou dovolenou. Já bych automaticky totiž po porodu šla na rodičovskou dovolenou na 4 roky a to nechceme. Jen nevíme, aby nás automaticky po porodu nedali na rodičovskou a tak kdy a jak máme zažádat o mateřskou na tatínka? Tatínek je i OSVC.
Odpověď:
Dobrý den,
rodičovskou dovolenou může čerpat zaměstnanec, otec dítěte, od porodu dítěte. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství bude mít, pokud splní podmínku 270 dnů účastni a nemocenském pojištění v posledních dvou letech. Otec dítěte musí uzavřít s matkou dítěte dohodu o péči o dítě. Tato dohoda je účinná od 7. týdne po porodu. Na jejím základě bude PPM otci vyplácena. Nárok na výplatu PPM nevylučuje právo zaměstnance čerpat u zaměstnavatele rodičovskou dovolenou ode dne porodu dítěte. Nástup na rodičovskou dovolenou oznamuje zaměstnanec zaměstnavateli. Pokud si otec dítěte platil nemocenské pojištění jako OSCVČ, bude se mu PPM vypočítávat i ze samostatně výdělečné činnosti.
Eva Fialová