Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Pavla | 13.3.2015 12:15:46 

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda mám nárok na paragraf na dítě v situaci, kdy nám mám leží na jednotce intenzivní péče a nemá se kdo starat o děti. Mám 4 mladší sourozence a není jiná možnost než s nimi zůstat doma, ale skoro všichni mi řekli, že nárok na paragraf nemám, tak jsem si musela vzít nemocenskou. Jak to tedy prosím Vás je?

Odpověď:

Dobrý den,
Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu péče o dítě mladší 10 let, protože fyzická osoba, která jinak o dítě pečuje, onemocněla nebo utrpěla úraz. Nárok na ošetřovné a na pracovní volno z důvodu ošetřování člena rodiny tedy máte.

Eva Fialová

Niki | 12.3.2015 11:16:39 

Dobrý den,moc prosím o radu. V červnu mám nastupovat po 3leté MD a následně RD zpět do zaměstnání. Mám smlouvu na dobu neurčitou. Nyní jsem se od zaměstnavatele dozvěděla, že pro mě nemá volné místo, ikdyž já vím, že na mé pozici je paní, která má sml. do konce května a navíc jsou zde další dvě pozice, na kterých bych mohla pracovat a tady mají sml. také do konce května. Ani jedna pozice se rušit nebude. Zaměstnavatel mi nabízí výpověď dohodou+4 platy. Prosím, z čeho by se počítala a jaká by byla výše podpory (v % z platu), kdybych tuto variantu přijala a šla na ÚP hned po RD a jak by výše podpory vypadala, kdybych trvala na výpovědi kvůli nadbytečnosti, tzn. 2 měsíční výpovědní doba+3 měsíční odstupné. Moc děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den, zaměstnavatel Vám po návratu z rodičovské dovolené musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud u zaměstnavatele neproběhly organizační změny, kvůli kterým byste se stala nadbytečnou, nemůže Vám zaměstnavatel dát z tohoto důvodu výpověď. Pokud Vám zaměstnavatel nemůže přidělovat práci, ale organizační změny u něho neproběhly, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Pokud byste výpověď akceptovala, tzn. nepodala byste na nejí neplatnost žalobu, byla byste ve výpovědní době. V této době by Vám náležela náhrada mzdy uvedená výše. V případě výpovědi z organizačních důvodů byste měla nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku. Uchazeč o zaměstnání, u kterého lze stanovit rozhodný příjem pro výpočet podpory v nezaměstnanosti má nárok na tuto dávku ve výši první 2 měsíce podpůrčí doby 65 %, další 2 měsíce podpůrčí doby 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku. více

VV | 12.3.2015 11:06:29 

Dobrý den, téměř po šesti letech se mám vracet z rodičovské dovolené zpět do práce. Zaměstnavatel pro mě nemá práci odpovídající mé pracovní smlouvě. Nabízí mi nižší pozici za podstatně nižší plat. Má na to právo? V případě, že se se zaměstnavatel nedohodneme na změně mé pracovní smlouvy, mám nárok na odstupné? Pokud ano, v jaké výši? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel Vám po návratu z rodičovské dovolené musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud u zaměstnavatele proběhly organizační změny, kvůli kterým jste sev stala nadbytečnou, může Vám zaměstnavatel dát výpověď. V takovém případě máte nárok na odstupné ve výši trojnásobku vašeho průměrného výdělku.

Eva Fialová

Janka | 9.3.2015 11:55:41 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se vypočítá PPM pro druhé dítě, když bych během rodičovské pracovala u původního zaměstnavatele na DPČ a na mateřskou bych opět nastoupila před ukončením rodičovské.
První PPM jsem měla jako součet z HPP (na dobu neurčitou) a z DPČ (výdělek vyšší než 2500 kč měsíčně) u stejného zaměstnavatele.
Budu mít nárok na stejnou PPM jako při prvním dítěti nebo pouze na PPM počítanou z HPP?
Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud máte při prvním dítěti nárok na peněžitá pomoc v mateřství a budete zaměstnaná u stejného zaměstnavatele, budete mít i u druhého dítěte nárok na PPM počítanou ze stejného vyměřovacího základu jako PPM čerpanou při prvním dítěti, pokud věk prvního dítěte nepřesáhne čtyři roky.

Eva Fialová

Helena | 5.3.2015 20:34:40 

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak se bude vypočítávat PPM pro druhé dítě, pokud v po dobu rodičovské dovolené s prvním dítětem budu pracovat u jiného zaměstnavatele na DPP (u původního zaměstnavatele mám smlouvu na dobu neurčitou) a před ukončením rodičovské dovolené nastoupím opět na mateřskou. Jde mi o to, zda se mi nesníží vyměřovací základ drobným přivýdělkem. Pokud bych nastoupila na rizikové těhotenství (nemocenská), bude se mi počítat z původního zaměstnání?
Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud máte při prvním dítěti nárok na peněžitá pomoc v mateřství a budete zaměstnaná u stejného zaměstnavatele, budete mít i u druhého dítěte nárok na PPM počítanou ze stejného vyměřovacího základu jako PPM čerpanou při prvním dítěti, pokud věk prvního dítěte nepřesáhne čtyři roky. Pokud jste nemocensky pojištěná i z dohody o provedení práce, bude se Vám PPM počítat i z tohoto pojištění. Podle stejného principu se bude vypočítávat i dávka nemocenské.

Eva Fialová

Chanina | 4.3.2015 07:31:42 

Vážení,
jsem na rodičovské dovolené (dítěti je 10 měsíců) a chtěla bych se vrátit do práce (ta samá pozice ve stejné firmě) - ideálně na částečný úvazek. Mohu při rodičovské pracovat na tento typ smlouvy? Bude se mi budoucí mateřská počítat z výhodnější předchozí smlouvy? DPČ asi již není možná, neboť aktuálně domlouvaná odměna by totiž přesahovala měsíčně 10 000Kč. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
pokud budete pracovat u zaměstnavatele na částečný úvazek na základě Vaší pracovní smlouvy nebudete již čerpat rodičovskou dovolenou. Podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství.

Eva Fialová

Strpa | 2.3.2015 09:19:04 

Dobrý den,

od 1. září jsem na mateřské dovolené a od 17. března nastupuji na rodičovskou dovolenou, při které bych se měla vrátit na částečný úvazek do práce. Před nástupem na mateřskou jsem měla smlouvu na dobu neurčitou a na celý pracovní úvazek. Nyní to chce paní ředitelka řešit dodatkem ke smlouvě bez ohraničení po dobu rodičovské dovolené. Je to v pořádku? Je zaměstnavatel povinen vrátit po rodičovské dovolené práci v rozsahu jako před nástupem na mateřskou?

Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud budete pracovat u zaměstnavatele na částečný úvazek na základě Vaší pracovní smlouvy nebudete již čerpat rodičovskou dovolenou. Se změnou pracovní smlouvy týkající se rozsahu pracovní doby musíte souhlasit jak Vy tak Váš zaměstnavatel. To se týká zmenšení rozsahu pracovní doby, tak jeho zvýšení. Doporučuji proto omezit platnost dodatku k pracovní smlouvě na určitou dobu, např. do tří let věku dítěte.

Eva Fialová

Jara | 27.2.2015 11:55:36 

Dobrý den, měla bych se po 6 letech vrátit do práce po rodičovské dovolené - smlouvu mám na dobu neurčitou s pozicí ředitelka, nyní jsme měla schůzku s vedením a bylo mi řečeno, že na mojí pozici je nyní paní, která tam pracuje 5 let má smlouvu na dobu neurčitou a jako ředitelka pracuje 1 rok (nejspíš, ale je pouze pověřenou ředitelkou), a tak až se vrátím cca po 3. měsících (než se rozkoukám) udělají výběrové řízení a vyberou jednu z nás na danou pozici. Pokud mne nevyberou pracovala bych na nižší pozici nejspíše mne budou chtít tlačit do smlouvy na dobu určitou a za menší peníze. Je toto vůbec možné nabídnout. Pracovní pozice a náplň stále existuje, ale je na ní pověřená jiná osoba, která by dle mne měla být správně jen můj zástup. Jak správně by to mělo probíhat, když se vracím a na co mám vlastně právo. Moc totiž nechápu, na základě jaké smlouvy a pozici budu pracovat ty první měsíce...než se rozhodnou. Mohu žádat, abych nastoupila jako ředitelka dle mojí smlouvy a pak teprve po třech měsících dle výsledku jednat o změně smlouvy nebo výpovědi? Je to pro mne vůbec výhodné, do takového vztahu vstupovat? Moc děkuji. více

Odpověď:

Dobrý den, zaměstnavatel Vám musí po návratu z rodičovské dovolené přidělovat práci podle Vaší platné pracovní smlouvy. Pokud máte v pracovní smlouvě uveden druh práce, musí Vám zaměstnavatel tuto práci přidělovat. Jestliže zaměstnavatel tuto práci nemá, protože ji vykonává jiný zaměstnanec, je to překážka v práci na straně zaměstnavatele a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Výběrové řízení na pozici, kterou máte uvedenu v pracovní smlouvě, dělat nemusíte, jelikož na této pozici již zaměstnaná jste. více

Ginger | 24.2.2015 12:40:04 

Dobrý den, jsem na RD, která bude brzy končit po 3letech a nyní pracuji u zaměstnavatele stejného jako před MD na DPČ ve stejném oddělení. Čeká mě vyjednávání o návratu po RD na původní pracovní smlouvu, kterou mám sjednanou na dobu neurčitou. 1) Je zaměstnavatel povinen mě po skončení 3leté RD nabídnout místo dle původní pracovní smlouvy na dobu neurčitou, i když by např argumentoval, že nemá momentálně volnou pozici? Byla by to překážka na straně zaměstnavatele? 2) Může mě zaměstnavatel "nutit" na změnu původní pracovní smlouvy na dobu určitou, i když na to přistupovat nechci? Mám právo trvat na smlouvě na dobu neurčitou? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
Váš zaměstnavatel Vám musí po návratu z rodičovské přidělovat práci podle pracovní smlouvy. To že jste nyní zaměstnaná na dohodu o pracovní činnosti na této povinnosti zaměstnavatele nic nemění. Pokud zaměstnavatel pro Vás práci nemá, je to překážka na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Pokud u zaměstnavatele proběhly organizační změny a Vy jste se stala nadbytečnou, může Vám dát zaměstnavatel z tohoto důvodu výpověď.
Se změnou pracovní smlouvy musíte vždy souhlasit. Bez Vašeho souhlasu Vám zaměstnavatel změnit pracovní smlouvu na dobu určitou nemůže.

Eva Fialová

Lucie | 23.2.2015 12:50:13 

Dobrý den,
chtěla bych vědět, jak je to s rodičovskou, když mám první dítě a dám si rodičák na 2 roky, tak budu pobírat do dvou let dítěte nebo 2 roky od doby, kdy jsem rodičák začala pobírat? A dále by mě zajímalo, když by bylo druhé dítě, to už nepobírám mateřskou, ale rovnou rodičák? Jde mi o to, že když první dítě dosáhne dvou let (a já budu mít nastaven rodičák na 2 roky) a já budu těhotná podruhé, tak budu něco v těhotenství pobírat, nebo musím jít do práce na těch 8 měsíců, a pak znova mateřská - nebo rodičovská?
Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
rodičovský příspěvek se čerpá po čerpání peněžité pomoci v mateřství. Nejkratší doba čerpání je 19 měsíců. což odpovídá dvou letům dítěte. Pokud máte při prvním dítěti nárok na PPM a budete zaměstnaná u stejného zaměstnavatele, budete mít i u druhého dítěte nárok na PPM počítanou ze stejného vyměřovacího základu jako PPM čerpanou při prvním dítěti. Rodičovskou dovolenou si můžete prodloužit do tří let věku dítěte. Pokud ale vyčerpáte celkovou částku pro rodičovský příspěvek ve výši 220.000 Kč, nebude mít po zbývající čerpání rodičovské dovolené na rodičovský příspěvek nárok. Pokud si rodičovskou dovolenou prodlužovat nebude, musíte se vrátit do práce.

Eva Fialová

Andrea | 18.2.2015 17:57:33 

Dobrý den,navazuji na svůj dotaz z 23.12.2014,ve kterém jsem se dotazovala na případné zastoupení u soudu.Šéf mi po návratu z MD nenabídl původní agendu,nýbrž jinou,kterou sice mám ve smlouvě,ale vykonávala jsem ji pouze okrajově,když marodila kolegyně,která tuto práci denně dělala a do mé denní agendy nespadala.Poukázala jsem na to,že je to v rozporu se zákoníkem práce,že po návratu z MD mám nárok na zkrác.úvazek+doslova "svou židli a stůl".Velice příkře mi bylo odpovězeno,ať se podívám do své smlouvy.Což je další lichý argument ze strany šéfa.Dotaz zní:pokud nyní postup zaměstnavatele nenapadnu soudně,vyčkám do července 2016,kdy mi končí rodičák a podle dalšího postupu zaměstnavatele zareaguji, nebude pak jeho jednání z prosince 2014 třeba považováno u soudu za promlčené?Tedy budu moci to,že mi nenabídl původní práci po mém chtěném návratu z mateřské, napadnout soudně až v r.2016?Má původní práce měla vazbu na využití cizích jazyků,jím nabízená práce byla bez tohoto využití.Vy jste mi tehdy odpověděli, že"...Případnou žalobu je třeba formulovat podle dalšího kroku zaměstnavatele...". více

Odpověď:

Dobrý den,
doporučeným dopisem svého zaměstnavatele vyzvěte, aby Vám přiděloval práci podle § 47 zákoníku práce. Zaměstnavatel je podle tohoto ustanovení povinen zařadit zaměstnankyni po návratu z mateřské dovolené na její původní práci a pracoviště. Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, zařadí je zaměstnavatel podle pracovní smlouvy. Zároveň je podle § 241 odst. 2 zákoníku práce zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti zaměstnance pečicího o děti o kratší pracovní dobu, nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody.
Váš dotaz je pro internetovou právní poradnu příliš komplexní. S dalšími dotazy by Vás odkázala na telefonickou právní poradnu Gender Studies v úterý od 9 od 11 h a v pátek od 16:30 do 18:30, tel. 224 913 350 a 774 913 350.

Eva Fialová

VandaS | 12.2.2015 20:10:17 

Dobrý den,

zaměstnavatel je povinen mi držet místo do 3 let věku dítěte.Rodičovský příspěvek mi skončil teď v únoru.Byli jsem domluveni,že mi umožní dělat na zkrácený uvázek a to pouze o víkendech,protože nemám kam dát přes týden dítě jestli se dostane do státní školky budu vědět až v květnu. Jedná se o směnný nostop provoz a tedy o 12hod. služby denní/noční.Bylo mi přislíbeno,že to půjde a teď 14 dní před nástupem mi pouze napsal,že to možné není,že pokud chci nastoupit,tak dle jejich plánu služeb a na plný uvazek a že úprava prac.doby také není možná.Střídání směn je v 6:30 hod. a já hodinu dojiždím a hlavně soukromá školka je až od sedmi a tudíž bych se do práce dostala až na 08:30.Nechce pochopit,že v 5 hodin ráno dítě nikam nedám.Mám tedy nárok alespoň na odstupné,když mi z jejich strany nebylo vyhověno ohledně směn ani úpravy prac. doby a já musím zaopatřit ditě?Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět Vaší žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět.
Podle § 241 odst. 1 zákoníku práce je zaměstnavatel vždy povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.

Eva Fialová

Libuše | 11.2.2015 17:48:48 

Dobrý den, aktuálně čerpám mateřskou dovolenou (u zaměstnavatele 9 let, TOP manažerská pozice). Dohoda mezi mnou a zaměstnavatelem byla, že ihned po mateřské (28 týdnů) nastoupím zpět do zaměstnání. Zhruba v polovině mateřské mi zaměstnavatel ústně oznámil, že se mnou končí spolupráci. Jak důvod uvedl mou neschopnost (vcelku nezáleží, oč se konkrétně jedná) a jako minoritní důvod uvedl mé dvě malé děti. Nabídl mi dohodu a "cílovou odměnu" ve výši, která se standardně manažerům v této společnosti při odchodu vyplácí. Vzhledem k zákazu výpovědi na mateřské a také diskriminace ohledně dětí jsem s dohodou nesouhlasila a navrhla jinou výši kompenzace (zohledňující tento jejich nestandardní postup). Zaměstnavatel se však pravděpodobně mého návrhu zalekl a předpokládám, že se spojil s právníky, neboť na můj návrh nereagoval a právě mi po dvou měsících od sdělení záměru ukončení spolupráce oznámil, že se situace změnila a že očekává můj návrat do práce. Faktem je, že ihned po tom, co mi sdělil, že spolupráci končíme, rozeslal všem klíčovým manažerům e-mail, ve kterém je o našem ukončení spolupráce informoval. Také je informoval, že od 1.1. více

Odpověď:

Dobrý den,
Váš zaměstnavatel se dopustil diskriminačního jednání, které je zakázáno antidiskriminačním zákonem, jelikož s Vámi jednal méně příznivě než s ostatními zaměstnanci z důvodu pohlaví a povinností k rodině. Od zaměstnavatele můžete požadovat nejen přiměřené zadostiučinění, ale i omluvu za jeho jednání, a to i ve formě veřejného dopisu rozeslaného manažerům, kterým původně odeslal email, kde se odvolával na Vaši neschopnost.

Eva Fialová

Adéla | 11.2.2015 14:57:55 

Dobrý den,
k 1.4.2015 nastupuji na PPM (mateřskou) a v zaměstnání mi zbyde cca 20dnů dovolené. Co s nimi nejlépe udělat? Vybrat si je po ukončení PPM a v tom případě se posune nástup na RD, ale v tom měsíci kdy budu čerpat dny dovolené tak mě budou vyplaceny? Děkuji za vysvětlení a radu jak nejlépe tohle vyřešit.

Odpověď:

Dobrý den,
nevyčerpanou dovolenou na zotavenou můžete čerpat buďto po skončení mateřské dovolené před nástupném na rodičovskou dovolenou nebo po návratu z rodičovské dovolené. V obou případech Vám zaměstnavatel musí čerpání umožnit. Náhrada za dovolenou může být zaměstnavatelem proplacena až v případě skončení pracovního poměru.

Eva Fialová

Sarka | 10.2.2015 23:19:50 

Dobrý den, napřed děkuji za zajímavé stránky. Řeším problém, mám roční dceru, partner je od minulého týdne ve vezeni na rok, já na RD. Dotaz c. 1 - mám nárok na nějaký příspěvek, partner momentálně nemůže platit výživné, ale bez toho, aby měl z toho další problémy? Dotaz c. 2 - chci nastoupit po dobu jeho nepřítomnosti do práce a pak si ještě užit dítě doma. Mohu začít pracovat na prác. smlouvu u jiného zaměstnavatele a ve veku 3 let dítěte se vrátit ke své původní práci? Musí mě původní zaměstnavatel po ukončení RD vzít zpět i když jsem už pracovala na prác. smlouvu jinde? Předem děkuji za radu v teto nepříjemné situaci.

Odpověď:

Dobrý den,
zda máte nárok na dávky státní sociální podpory nebo dávky v hmotné nouzi záleží na Vašem majetku a příjmech. Žádost o tyto dávky přijímá sociální odbor Úřadu práce.
Na rodičovské dovolené můžete vykonávat práci na základě pracovní smlouvy u jiného zaměstnavatele. Po skončení rodičovské dovolené Vám musí původní zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. V případě dvou pracovních poměrů musí s pracovním poměrem u jiného zaměstnavatele se stejným předmětem činnosti, jaký jste vykonávala u dosavadního zaměstnavatele, dosavadní zaměstnavatel písemně souhlasit

Eva Fialová

Marta | 10.2.2015 08:09:51 

Dobry den,
jsem nyni na MD, ktera mi konci za mesic. Chci se vratit do prace, coz jsem na personalnim oznamila pri nastupu na MD, pote v prubehu znova a nyni i pisemnou formou.
Chci se vratit na puvodni pozici a pracoviste, tj. Logistik ve Vidni, z ktere jsem na MD odchazela a kde ma moje firma take pracoviste.
Zamestnavatel mi vsak odpovedel, ze mam nastoupit zpet dle pracovni smlouvy, coz je misto vykonu Praha, pozice ve smlouve nespecifikovana, od sekretarky az po manazery, logisty, projektanty, atd..maji vsichni ve smlouve uvedeno totez.
Ma na to pravo nebo porusuje ZP?

Je mozno po tom, co se se zamestnavatelem nedohodnu na nastupu na me puvodni pracoviste, oznamit, ze nastupuji na rodicovskou dovolenou?

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 47 zákoníku práce nastoupí-li zaměstnankyně po skončení mateřské dovolené nebo zaměstnanec po skončení rodičovské dovolené v rozsahu doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, do práce, je zaměstnavatel povinen zařadit je na jejich původní práci a pracoviště. Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, zařadí je zaměstnavatel podle pracovní smlouvy. Váš zaměstnavatel Vás proto musí zařadit na původní práci a pracoviště, pokud tato práce neodpadla.
Rodičovskou dovolenou můžete nastoupit kdykoliv do tří let věku dítěte.

Eva Fialová

marta | 7.2.2015 12:37:23 

Dobry den, obracim se na Vas s prosbou o informaci:

a) kdyz si nyni prodlouzim "rodicak" do 4 let ditete tj. domluvim se na neplacenem volnu, muze mi zamestnavatel dat v teto dobe vypoved nebo mi "jen" nemusi drzet pracovni pozici? pokud by mi mohl dat vypoved, je povinnen mi dat i odstupne?

b) kdyz bych pri prechodu z 3lete na 4letou mohla dostat vypoved od zamestnavatele, bude pracovni urad pro vypocet podpory v nezamestnanosti vychazet z platu pred nastupem na nemocenskou (unor 2009 - rizikove tehotenstvi), prip. z ceho?

predem velmi dekuji za jakoukoliv informaci

Odpověď:

Dobrý den,
ve čtvrtém roce věku dítěte již nečerpáte rodičovskou dovolenou. Můžete se se zaměstnavatelem domluvit na "neplaceném volnu". Zaměstnavatel Vám může dát výpověď ze stejných důvodů jako jiným zaměstnancům, tzn. i z důvodu nadbytečnosti, což v době čerpání rodičovské dovolené není možné. Pokud s Vámi pracovní poměr neukončí, je povinen Vám po skončení "neplaceného volna" přidělovat práci podle platné pracovní smlouvy. Nárok na odstupné v případě výpovědi byste měla podle důvodů případné výpovědi. Pokud dostanete výpověď po skončení rodičovské dovolené, budete ještě po dobu výpovědní doby v pracovním poměru. Zaměstnavatel je povinen Vám po tuto dobu přidělovat práci a vyplácet mzdu. Podpora v nezaměstnanosti by se vypočítávala z této mzdy.

Eva Fialová

Václav | 6.2.2015 07:43:17 

Dobrý den. Bylo by možné zjistit,zda-li rodičovská dovolená pro muže nastoupená v roce 1992-95 do 4 let věku dítěte byla platná podle zákona a tudíž se mně započítává do důchodového pojištění

Odpověď:

Dobrý den,
péče o dítě do 4 let věku je náhradní dobou pro výpočet délky důchodového pojištění. Muži i ženy, kteří pečují o dítě prokazují péči o dítě čestným prohlášením. Pro zjištění konkrétní období, která chcete do délky důchodového pojištění započítat, se obraťte na českou správu sociálního zabezpečení.

Eva Fialová

Jiřina | 4.2.2015 22:01:31 

Dobrý den chci se zeptat včera jsem podala žádost o rozvod a potřebuju podat rodičovský příspěvek je pravda že musím uvádět i otce i když spolu nežijeme měsíc? není sním komunikace žádná a není schopen podepsat

Odpověď:

Dobrý den,
Váš manžel je druhým rodičem a zůstane jím i po rozvodu. Do formuláře můžete napsat místo jeho pobytu, jestli ho znáte.

Eva Fialová

Iva | 1.2.2015 15:52:54 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se počítá mateřská dovolená. Pracuji na DPČ a mám kolem 11 tisíc čistého i s odměnamy, partner si i s přesčasy vydělá kolem 18 čistého. Budeme bydlet ve vlastním, ale budeme splácet hypotéku. Zajílamo by mě, zdali budu mít nárok na mateřskou a na porodné v případě dvojčat. Mám DPČ od 1.10.2014 s prodloužením do 31.5.2015. A jak by to bylo v případě, když bych otce neuvedla. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den, pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství musíte splnit podmínku nemocenského pojištění v délce minimálně 270 dnů do započetí čerpání této dávky. Z dohody o pracovní činnosti jste nemocensky pojištěná již překročení částky 2 500 výdělku měsíčně. Peněžitá pomoc v mateřství se vypočítává z Vašeho výdělku bez ohledu na příjem otce dítěte. Nárok na porodné je vázán na stanovenou hranici příjmů v rodině, která v kalendářním čtvrtletí předcházejícím kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo, musí být nižší než 2,7násobek životního minima rodiny. Do rozhodného příjmu se nezapočítává rodičovský příspěvek a přídavek na dítě. Pro nárok na porodné se posuzují příjmy společně posuzovaných osob. Společně posuzovanou o osobou je i Váš druh bez ohledu na to, zda je právně otcem dítěte či nikoliv. Stačí, že spolu trvale žijete a společně uhrazujete náklady na své potřeby. Zákon o státní sociální podpoře hovoří o nároku na porodní při prvním a druhém živě narozeném dítěti. více

| 1 | .. | | 31 | | 33 | 34 | .. | 119 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect