Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den,
zaměstnankyně, které končí rodičovská dovolená do tří let věku dítěte k 19.10.2014 se domluvila se zaměstnavatelem, že nastoupí již od 2.9.2014. Musím, jako mzdová účetní toto hlásit PSSZ ? Domnívám se, že je možný souběh dávek a výdělku a HPP?.Děkuji mnohokrát za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den.
i když zaměstnankyně pobírá rodičovský příspěvek, bude se z jejího příjmu odvádět nemocenské pojištění, který uvedete v přehledu o výši pojistného. Výdělek je při čerpání rodičovského příspěvku možný.
Eva Fialová
Dobrý večer pokud se mi dítě narodilo 2.3.2014 a nedostala jsem po rodné když si o nej zažádam ted mám na něj nárok nebo ne jako prvorodicka?
Odpověď:
Dobrý den,
porodné je dávka poskytovaná v závislosti na výši příjmu, kterou se rodině s nízkými příjmy jednorázově přispívá na náklady související s narozením prvního dítěte. Nárok na porodné je vázán na stanovenou hranici příjmů v rodině, která v kalendářním čtvrtletí předcházejícím kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo, musí být nižší než 2,4násobek životního minima rodiny.
Eva Fialová
Dobrý den,ráda bych se po MD vrátila do práce,případně na část.úvazek nebo dle dohody,jak bude potřebovat firma.Před nástupem na MD jsem ovšem byla 3 měsíce na rizikovém,a v průběhu těchto 3 měsíců došlo ke strukturální změně,kdy mou agendu převzal nově příchozí člověk.Ptám se: budu mít nárok při návratu po MD na agendu, kterou jsem vykonávala před nástupem na MD (potažmo na rizikové)a kterou nyní vykonává onen nově příchozí?Ve smlouvě mám pozici "referent prodeje",která ovšem zahrnuje i jinou práci,např.psaní dodacích listů apod.,kterou vykonávat nechci-je méně finančně hodnocená.Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
po návratu z mateřské dovolené i z pracovní neschopnosti Vám zaměstnavatel musí přidělovat stejnou práci (!stejnou židli"), jako jste vykonávala před odchodem na MD, resp. na pracovní neschopnost. Pokud se vracíte po rodičovské dovolené, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Popis pracovní činnosti není v takovém případě rozhodující. Směrodatné je druh práce podle Vaší pracovní smlouvy.
Eva Fialová
Dobrý den
Chtěla bych se zeptat budu se vracet z rodičovské dovolené po 3 letech, na mé místo nastoupil někdo jiný, dotyčnému dali smlouvu na dobu určitou 3x na 6 měsícu a pak na neurčito.Já má také smlouvu na dobu neurčitou.Zajímalo by mě jestli je možné,aby mě přijali zpět a poté dali výpověď i přesto, že mé místo nezaniklo?
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám může dát výpověď z organizačních důvodů. Pokud Vaši práci vykonává jiný zaměstnanec, nejedná se o organizační změnu. Případná výpověď by byla neplatná. Neplatnost výpovědi můžete žalovat u soudu, a to do dvou měsíců po skončení pracovního poměru.
Eva Fialová
Dobrý den, manželka se po rodičovské dovolené vrací do zaměstnání, nabídli jí namísto původní pozice produkt manažera pozici asistentskou. Je toto možné? Dále zaměstnavatel nepřistoupil na žádost o zkrácený úvazek a požaduje plný. Při plném úvazku nestačí manželka vyzvednout děti ze školky. Můžeme se proti tomu nějak bránit? Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel musí Vaší manželce přidělovat práci podle její pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vaší manželce náleží náhrada mzdy ve výši jejího průměrného výdělku. Zaměstnavatel musí vyhovět žádosti vaší manželky o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody.
Eva Fialová
Dobrý den, v srpnu se mám vrátit po rodičovské dovolené do práce. Zaměstnavatel mi však oznámil, že moje místo bylo zrušeno. Mohu prý nastoupit na jinou - nižší pozici, kde by mi ale snížili plat ze 16.000 na 11.000 Kč. Je možné, aby mi o tolik plat snížili? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
Váš zaměstnavatel Vám musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud máte mzdu stanovenu v pracovní smlouvě, musí Vám ji zaměstnavatel vyplácet v uvedené výši. V případě, že došlo k organizačním změnám u zaměstnavatele a Vy jste se v důsledku těchto změn stala nadbytečnou, může Vám dát zaměstnavatel výpověď. Pokud Vám zaměstnavatel nemůže přidělovat práci po dobu výpovědní doby, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Se zaměstnavatelem můžete podepsat dodatek k pracovní smlouvě a tím se vyhnout případné výpovědi. Výše mzdy záleží na dohodě se zaměstnavatelem či na jednostranném určení v mzdovém výměru.
Eva Fialová
Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské dovolené a již pět měsíců jsem v pracovním poměru. Synovi nejsou ještě 2 roky, proto ho hlídá babička. Vzhledem ke vzniklým skutečnostem chci tento pracovní poměr ukončit. Musím přistoupit na dvouměsíční výpovědní lhůtu, i když jsem na rodičovské dovolené , ke které se chci vrátit?
Odpověď:
Dobrý den,
pokud dáte výpověď z pracovního poměru, musíte dodržet dvouměsíční výpovědní dobu. Se zaměstnavatelem můžete ukončit pracovní poměr i dohodou, u které výpovědní době neexistuje. Pokud ukončíte pracovní poměr, na rodičovské dovolené již nebudete. Rodičovská dovolená je překážka v práci na straně zaměstnance.
Eva Fialová
Dobrý den, vracím se po rodičovské dovolené, ale měla jsem dvě děti za sebou, tzn. po šesti letech. Je zaměstnavatel povinen mě vzít zpět do práce?
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel má povinnost Vám přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy.
Eva Fialová
Dobrý den, mám dvě děti jsem 5 rokem doma na rodičovské dovolené, jinak zaměstnaná v zahradním centru jako floristka
rodičovský příspěvěk mám rozdělený až do prosince 2015 téměř do 4 let syna, protože je narozený lednu, myslela jsem si, že bude problém se školkou, taky mi syna bohužel nevzali do školky, babička nefunguje, moje maminka už nežije a ostatní také nefungují, přítel jezdí kamion, není doma moc. Jinak jsem zaměstnaná v zahradním centru jako floristka květin, v lednu bych se měla vrátit, ptala jsem se, zda by bylo možné upravit mi pracovní dobu a nastoupit na 8 hod. směny nebo zkrácený úvazek, paní vedoucí mi nabídala jen 12 hodinové směny, všichni dělají dvanáctky, tak bohužel bez hlídání, chci odejít, to nejde. Na internetu jsem vyčetla, že by mi měl zaměstnavatel dát výpověď z důvodu péče o dítě do 4 let, dám výpověd, když mi bude končit rodičovská dovolená,
malému jsou tři 19.1.2015 a nenastoupím do práce tak nemám nárok na podporu než bych si našla něco jiného, asi nemám vůbec, když mi běží rodičovský příspěvek více
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel musí vyhovět vaší žádosti o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, pokud mu v tom nebání vážné provozní důvody. Pokud máte v pracovní smlouvě uvedenu 8 hodinovou pracovní dobu, musí Vám zaměstnavatel práci po tuto dobu přidělovat. Výpovědním důvodem ze strany zaměstnavatele není péče o dítě do 4 let věku. jako zaměstnankyně můžete dát výpověď z jakéhokoliv důvodu nebo i bez jeho udání. Podporu v nezaměstnanosti budete pobírat až po skončení rodičovského příspěvku. Podpora v nezaměstnanosti by se Vám vypočítávala z koeficientu průměrné mzdy dosahované v národním hospodářství. Pokud budete po dobu výpovědní doby vykonávat práci, bude se Vám podpora v nezaměstnanosti vypočítávat z průměrného výdělku. Na odstupné máte nárok, pokud Vám dá zaměstnavatel výpověď pro nadbytečnosti. Pokud dáte výpověď sama, nárok na odstupné mít nebudete. Péče o dítě do 4 let věku se posuzuje jako náhradní doba sociálního pojištění. více
Dobrý den,dovoluji si požádat o radu. Mám se vracet zpět po rodičovské dovolené do zaměstnání. Ke kterému dni by bylo vhodné se vrátit,abych nepřišla o nárok na dovolenou za kalendářní rok?Musím mít odpracováno tuším 60 pracovních dní,tzn.je možné nastoupit ke dni 1.10.?Kdy potom mohu řádnou dovolenou čerpat?
Děkuji mockrát.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku. Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok.
Eva Fialová
V 11/014 chci nastoupit na část.prac. poměr po 2leté mateř. dovol(RP byly na 2 roky) a nevím zda se mi to fin. vyplati (hlidani ditete), co by se stalo, kdybych nešla do práce? Chceme totiž od 9/014 pracovat na 2. dítěti. Kdo by za mě platil soc. a zdrav. pojištění? A měla bych nárok na mateřskou? Jde o to zda mám jít do práce ofic. n. neofic.Platí stále pravidlo že do 4let věku 1. dítěte se materska vypocitává jako u 1. dítěte? Prosím o zodpovezení vsech dotazu. dekuji L.B.
Odpověď:
Dobrý den,
rodičovskou dovolenou si můžete prodloužit do tří let věku dítěte. Do konce rodičovské dovolené jste v ochranné době. Zaměstnavatel Vám v této době nemůže dát výpověď. Po dobu pobírání rodičovského příspěvku a po jeho ukončení až do 7 let věku dítěte za Vás zdravotní pojištění hradí stát. Péče o dítě do 4 let věku se považuje za náhradní dobu sociálního pojištění. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství u druhého dítěte ve stejné výši jako první PPM budete mít, pokud tuto dávku začnete čerpat po 4 let věku dítěte a budete v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele.
Eva Fialová
Dobrý den , mám dotaz ohledně výpovědi dohodou nyní čerpám rod. dovolenou do 9.8 2014 před R.D. jsem pracovala na1 směnu ale nyní mě nabídli jen na 3 směny což jsem odmítla ( mám 3 děti do 15 let a musim je vyzvedávat ze školky ) mají právo mě vyhodit pouze s výpovědí na 3 měsíce nebo mám dostat výpověd na 2 měsíce a pak i odstupné ?
Odpověď:
Dobrý den,
pokud máte ve smlouvě uvedený jednosměnný provoz, musí Vám zaměstnavatel po ukončení rodičovské dovolené poskytovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.
Eva Fialová
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem a můj zaměstnavatel se likviduje. Nabídl mi, že mě po výpovědi okamžitě zaměstná v jiné jeho firmě. Vyplývají z toho pro mě nějaká rizika, ať už z pohledu současné rodičovské nebo následné mateřské, jelikož bych chtěla ještě jedno dítě? Děkuju za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
pokud část činnosti přechází z jednoho zaměstnavatele (právnické osoby) ne jiného zaměstnavatele (právnickou osobu), přecházejí i práva a povinnosti z pracovněprávních vztahů na přijímajícího zaměstnavatele. Za přejímajícího zaměstnavatele se bez ohledu na právní důvod převodu a na to, zda dochází k převodu vlastnických práv, považuje právnická nebo fyzická osoba, která je způsobilá jako zaměstnavatel pokračovat v plnění úkolů nebo činností dosavadního zaměstnavatele nebo v činnosti obdobného druhu.
Pracovní poměr není třeba ukončovat. Zaměstnavatel musí práva a povinnosti převést a doložit České správně sociálního zabezpečení tento převod. Za rozhodné období po výpočet PPM by se povalovalo i období, kdy jste vykonávala práci u předchozího zaměstnavatele. Pokud by k formálnímu převodu nedošlo a byla byste u přijímajícího zaměstnavatele nově přihlášena k nemocenskému pojištění, za rozhodné období by se považoval pouze výkon práce nového zaměstnavatele. více
Dobrý den, dovoluji si požádat o radu. V 5/2013 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou ze zaměstnání (ve kterém pracuji i nyní, ovšem na jiné pozici a v jiném oddělení). Dcera se mi narodila 13/6/2013. Čerpala jsem mateřskou dovolenou a od 11/2013 jsem nastoupila na HPP (stejná firma, jiné oddělení, jiná pozice) a otec dcery nastoupil rodičovskou dovolenou a pobírá rodičovský příspěvek. Ráda bych změnila zaměstnání a zaměstnavatel mě nechce pustit jinak než ve standardní výpovědní lhůtě. Lze to řešit způsobem: nahlásím zaměstnavateli, že nastupuji na RD od 1. následujícího měsíce a následně uzavřu HPP s jiným zaměstnavatelem? Jak v takovém případě řešit s ÚP? Mám RD převzít na sebe, nebo lze otec i matka současně na RD? Děkuji mnohokrát. BB
Odpověď:
Dobrý den,
matka i otec mohou být na rodičovské dovolené současně. Na čerpání rodičovského příspěvku bude však mít nárok pouze jeden z Vás. V průběhu rodičovské dovolené můžete uzavřít pracovní smlouvu s jiným zaměstnavatelem a dát výpověď stávajícímu zaměstnavateli. Uzavřít pracovní smlouvu za trvání pracovního poměru u zaměstnavatele se stejným předmětem činnosti, který jste vykonávala u prvního zaměstnavatel, můžete pouze s písemným souhlasem prvního zaměstnavatele.
Eva Fialová
Před nastupem na Md jsem pracovala jako záskok za MD kolegyne, kt. se nevrátila a ja na pozici pracovala dál. Smlouva mi ale nebyla z nižší pozice změnena na vyšší kt. jsem vykonávala 5 let. Odcházela jsem na MD a ted se mi ohánejí smlovou podepsanou na nižší pozici. Mají na to nárok a nejsou povinni mě dát na pozici ze kt. jsem odcházela na MD?
Odpověď:
Dobrý den,
po návaru z mateřské dovolené Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci, kterou jste vykonávala před odchodem na MD. Po rodičovské dovolené Vám musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy.
Eva Fialová
Mam smlouvu na dobu neurcitou a uvazuji o rodicovske dovolene na 4 roky. Musi mi zamestnavatel drzet misto? Pokud bych se s nim dohodla treba na neplacenem volnu, muze mi dat vypoved ze strany zamestnavatele a nalezelo by mi odstupne?
Odpověď:
Dobrý den,
rodičovskou dovolenou může zaměstnanec čerpat do tří let věku dítěte. Pokud Vám posléze zaměstnavatel umožní neplacené volno, nejste již chráněná před výpovědí. Výpověď Vám může dát jako jinému zaměstnanci, tzn. z důvodů stanovených zákoníkem práce. Nárok na tříměsíční odstupné máte v případě výpovědi pro nadbytečnost, přemístění nebo zrušení zaměstnavatele. Pokud Vám zaměstnavatel nedá výpověď, musí Vám po skončení neplaceného volna přidělovat práci podle pracovní smlouvy.
Eva Fialová
Dobrý den, potřebovala bych poradit, jak postupovat a na co mám právo. Jsem zaměstnaná a moje pracovní smlouvu je na dobu neurčitou, nyní jsem na RD. Pozice kterou jsem vykonávala, byla však za mateřskou a rodičovskou dovolenou mé kolegyně. Když i já jsem odešla na MD a RD,za mě byla na pozici jiná paní, ta měla pracovní smlouvu na dobu určitou mé MD A RD. Avšak já pokračuji s druhým dítětem nyní na mateřské dovolené, stejně tak i kolegyně za kterou jsem to místo měla já ona však již rodičovské dovolené. Paní co byla za mě, odešla a na tuto pozici vzali tedy již 4tou paní a ta dostala smlouvu na dva roky jako záskok za MD a RD původní paní, za kterou jsem byla původně já. S nadřízeným jsem však byla domluvená, že se vrátím buď hned po mateřské dovolené nebo nejpozději v 1 roce dítěte. a tedy ještě dříve než se vrátí původní paní co je na RD, od ní vím, že se na toto místo vrátit nechce, má sehnanou jinou práci, kvůli dojíždění a dětem. Když jsem si šla ujasnit termín, bylo mi sděleno, že se nemám kam vrátit, že je tam ta 4tá paní na dva roky. více
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel má povinnost přidělovat Vám po návratu z rodičovské dovolené práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku. Pokud jste se se zaměstnavatelem dohodla na čerpání RD do jednoho roku dítěte, nemůže Vás zaměstnavatel nutit k jejímu prodloužení.
Eva Fialová
Dobry den, chci se zeptat, jsem v prvnim mesici tehotenstvi, vzari jsem mela podepsat pracovni smlouvu, mohu tuto smlouvu podepsat aniz bych zamestnavateli rikala, ze jsem tehotna ? A kdyz bych ji podepsala a zamestnavatel se dozvedel, ze jsem tehotna, mohl by me vyhodit ? Nevim co si ted pocit, pokud smlouvu nepodepisi nebudu mit narok na PPM ? Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
o svém těhotenství zaměstnavatele informovat nemusíte. Zaměstnavatel by měl být informován pouze, pokud vykonáváte práci, která je těhotným ženám zakázána. Zaměstnavatel nesmí dát výpověď těhotné zaměstnankyni. Ve zkušební době s ní ovšem může zrušit pracovní poměr. Podle okolností byste se mohla v takovém případě podat žalobu pro porušení zákazu diskriminace. Zaměstnavatel by pak musel dokazovat, že k zrušení pracovního poměru ve zkušební době měl jiné důvody, než Vaše těhotenství.
Jednou z podmínek nároku na PPM je trvání nemocenského pojištění. Nemocensky pojištěni jsou zaměstnanci v pracovním poměru.
Eva Fialová
Dobrý den, před nástupem na RD jsem pracovala na úřadě v 10. platové třídě. Nyní mi zaměstnavatel oznámil, že mě po návratu z RD v září zařadí na jiné oddělení a jinou pracovní pozici, která je navíc v 9. platové třídě. Má zaměstnavatel právo na takovouto změnu? Ústně jsem s tím nesouhlasila. Děkuji, Pája
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel Vám musí po návratu z rodičovské dovolené přidělovat práci podle vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, je to překážka na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.
Eva Fialová
Dobrý den, mám rodičovský příspěvek do 4 let věku dítěte. Žádala jsem zaměstnavatele o péči o dítě do 4 let. V září mé dítě dosáhne 3 let. Mám tři děti a nemohu do práce nastoupit, rodičák do4 let jsem volila,protože jsem pracovala u soukromníka, nevěděla jsem, zda se budu moci vrátit. Zaměstnavatel moji žádost o péči o dítě do4 let věku zamítl. Musím podat výpověď. Jak ji mám správně formulovat? Po dosažení věku dítěte 4let, přijmou mě na UP?Budu mít nárok na podporu? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
ve výpovědi uveďte jako důvod ukončení pracovního poměru péči o dítě. Po skončení výpovědní doby se přihlaste do evidence Úřadu práce. Vaše podpora nezaměstnanosti se bude vypočítávat koeficientem průměrné mzdy v národním hospodářství.
Eva Fialová