Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobry den, 9.9.2022 budou dceri 3 roky. Rodicovskou mam do 4 let veku ditete. Pracovlala jsme pred detmi v detskem domove jako vychovatelka na plny uvazek a byla dohodla, ze az budou dceri 3 roky, podepiseme na rok neplacene volno a ja se vratim o rok pozdeji. Nyni po telefonickem kontaktu s reditelkou dd jsem rekla, ze bych chtela nastoupit na pul uvazku pokud by to slo od zari a nepristoupila na neplacene volno. Bylo mi receno, ze puluvazek nepotrebuje, ze jich ma hodne. Nabidla mi pouze od zari plny uvazek ci na rok podepsat neplacene volno a pak se uvidi. Pri dotazu na polovicni uvazek za rok mi nebyla schopna odpovedet, zda mi ho da po rocnim neplacenem volnu.Mam dve deti 5 a 2 roky. Vim ze mam ze zakona narok na pul uvazek, kdyz mam dve deti do 15 let. Cim jinym muzu argumentovat? Prosim o pomoc. Vim, ze v detskem domove pracuji studntky, duchodkyne i vychovatelka ktera ma dve male deti na polovicni uvazek. Mam podepsanou smlouvu na dobu neurcitou od roku 2013, v dd jsem zacala pracovat v roce 2011. Dohoda o neplacenem rocnim volnu byla pouze ustni a to pred detmi.Dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
podle ustanovení § 241 odst. 2 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen Vaší žádosti o úpravu pracovní doby vyhovět, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody. Soudy už v minulosti konstatovaly, že nutnost najít dalšího azměstnance k pokrytí zbývající části úvazku není takovým vážným provozním důvodem a proto tím zaměstnavatel nemůže argumentovat. Nedodržení tohoto ustanovení by mohlo být jednak porušením zákoníku práce, jednak diskriminací z důvodu rodičovství. Zaměstnavatel by se tak mohl vystavit mimo jiné i riziku sankce ze strany inspekce práce.
Doporučujeme obrátit se na zaměstnavatele se svou žádostí písemně a požadovat písemnou a odůvodněnou odpověď, jaké konkrétní vážné provozní důvody vyhovění Vaší žádosti brání.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den,
když čerpám RD na 15 měsíců, ale rozmyswlím si to ke konci doby podpory, je problém z hlediska zdravotního a sociálního zůstat na delší rodičovské dovolené bez finančního příspěvku ?
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
z hlediska sociálního pojištění to problém není, ve chvíli, kdy nemáte příjem z výdělečné činnosti, nemáte povinnost ani platit pojistné na sociální zabezpečení. Z hlediska zdravotního pojištění je to ale jiné, tady má povinnost platit pojištění každý, pokud je za něj neplatí stát. Po dobu pobírání rodičovského příspěvku jste státním pojištěncem právě z tohoto titulu. Pokud zůstanete doma z důvodu péče o malé dítě i po skončení pobírání rodičovského příspěvku, můžete být rovněž státním pojištěncem, ale musíte zdravotní pojišťovně oznámit změnu situace a důvodu proto, aby za Vás pojištění platil stát. Doporučujeme tedy se v předstihu obrátit na svou zdravotní pojišťovnu a vyjasnit si s ní tento postup.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den, mám se v únoru 2022 vracet po rodičovské dovolené zpět do práce, kde mám smlouvu na dobu neurčitou. Na mou pozici přijali zástup, který v plném rozsahu má mou práci převzít i po mém návratu do zaměstnání a já mám převzít práci za nemocnou kolegyni, která je již 1,5 roku na nemocenské a nikdo neví, zda a kdy se ještě vrátí.
Můj dotaz zní: má zaměstnavatel právo mou práci takto nahradit mým zástupem a já mám být využita pouze jako "zástup" za kolegyni? V nápni práce mám jasně specifikované území, kolegyně má jiné území (jedná se o práci územního plánovače na ORP)
Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
záleží na tom, co máte sjednáno v pracovní smlouvě jako druh práce, ale přímo v pracovní smlouvě, bez ohledu na další specifikace v náplni práce. Zaměstnavatel je povinen Vám po rodičovské dovolené přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Pokud by mělo dojít ke změně, jen s Vaším souhlasem. Totéž platí i pro délku pracovního poměru. Pokud jej máte na dobu neurčitou, nemůže Vám ho zaměstnavatel jednostranně zkrátit.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Zaměstnanec je v současné době na RD s druhým dítětem do tří let věku dítěte. Manželka - OSVČ je těhotná potřetí. Zaměstnanec by se měl vrátit do zaměstnání 12.3.2022 v této době bude již třetí dítě narozené a manželka bude pobírat nejspíše PPM nebo rodičovský příspěvek od narození dítěte. Můj dotaz zní může mě zaměstnanec požádat o čerpání rodičovské dovolené s třetím dítětem od jeho narození nebo až po uplynutí 6 týdnů po porodu? Byl by z hlediska zdravotního pojištění státním pojištěncem? Možná by se nemusel vracet zpět do zaměstnání a pokračoval by v další rodičovské dovolené? Tím by se nám vyřešil problém se zástupy. Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
tuto problematiku upravuje zejména ustanovení § 196 zákoníku práce, podle kterého otci dítěte náleží rodičovská dovolená od narození dítěte. Z § 7 odst. 1 písm. d) zákona o veřejném zdravotním pojištění pak vyplvá, že státním pojištěncem je mj. osoba na rodičovské dovolené. Domnívám se, že nic nebrání tomu, aby zaměstnanec plynule přešel na RD se třetím dítětem, pochopitelně pokud o to požádá.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Po ukončení školy jsem nastoupila v srpnu 2004 jako učitelka na státní střední školu, kde jsem dostala pracovní poměr na dobu neurčitou. 4.5. 2013 se mně narodila dcera a 21.10.2017 syn. Řádně jsem čerpala MD a RD, od 3 let věku syna jsem požádala o neplacené volno (21.10.2020 až 20.10.2021). Vzhledem k celodenní péči o syna, možné distanční výuce a zdravotním problémům jsem se rozhodla prodloužit neplacené volno o 1 rok. S tím ale zaměstnavatel nesouhlasil s vyjádřením „pro provozní důvody“ a požaduje vyjádření, zda k 21.10.2021 nastoupím do práce či nikoliv. Hovořila jsem s p. ředitelkou, mají v úmyslu poté ukončit pracovní poměr. K ukončení se mám dostavit osobně, nevím, jakou formu bude mít (např. o odstupném nemluvila). Předpokládám ukončení dohoodou a mám obavu, aby podepsání dohody neovlivnilo do budoucna negativně některé další skutečnosti (např. na ÚP). Zaměstnavatel ví, že jsme se vloni přestěhovali do sousedního kraje, kde máme trvalé bydliště, předpokládá, že se nevrátím do školy. To v odpovědi neuvedl, ani jaké jsou ty „provozní důvody“. Můžete mně poradit, zda musím podepsat dohodu o ukončení, přičemž důvodem je vlastně to, že nenastoupím 21.10. více
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na prodloužení neplaceného volna ze zákona nemáte, a na rozdíl od např, zkráceného úvazku Vám zde zaměstnavatel není povinen ani uvádět důvody, pro které tomu nemůže vyhovět. Očekává tedy Váš návrat na pracoviště a pokud byste nenastoupila, může Vám dát výpověď, a to i bez odstupného.
Nejspíše Vám skutečně předloží dohodu o skončení pracovního poměru. Podepsat ji pochopitelně nemusíte, a můžete vyjednávat o případném datu skončení pracovního poměru. To se ale odvíjí od toho, zda můžete či nemůžete zpět nastoupit do práce. Pokud byste na dohodu přistoupila, je důležité, aby v ní byly uvedeny nějaké závažné důvody, např. zdravotní, nezbytnost péče atd. Pokud totiž skončíte pracovní poměr bez závažných důvodů, skutečně by Vám mohla být krácena podpora v nezaměstnanosti (pokud na ni vůbec vznikne nárok, to z dostupných informací nelze posoudit).
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s. více
Dobrý den,
mám dotaz ohledně možnosti odchodu na mateřskou dovolenou (druhou) po té, co se vrátím zpět do práce po ukončení rodičovské dovolené předchozí. Bohužel to tak vyšlo, že jsem znovu těhotná a nevím, jestli by šlo se nějak domluvit se zaměstnavatelem a nebo je i pro něj lepší, abych nastoupila na cca 2 měsíce? A finančně - nebudu na nástupu bita - tj. bude se mi rodičák vypočítávat jen ze 2 měsíců?
Předem díky
Buková
Odpověď:
Dobrý den,
pro výpočet je důležité u peněžité pomoci v mateřství, kolik let bude staršímu dítěti, pokud méně než 4 v době nástupu na mateřskou, pak ji obdržíte ve stejné výši, jako byla první peněžitá pomoc v mateřství. U rodičovského příspěvku jde jen o to, zda si budete moci volit výši příspěvku a tím i délku čerpání. Je možné, že by vám vyměřovací základ vypočetli z těch dvou měsíců, což by ale snad mělo stačit, I tak se domnívám, zejména pokud by se nástup na mateřskou stihl před 4. rokem prvního dítěte, že by bylo praktičtější požádat o neplacené volno, případně vyčerpat i dovolenou, jestli ještě nějakou máte.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Pekny den. Mam trochu specificky dotaz. V listopadu 2021 se budu vracet do zamestnani (ucitelka v materske skole od roku 2006) po rodicovske dovolene. Jiz v unoru tohoto roku jsme se se zamestnavatelem dohodli, ze z duvodu veku ditete a jinych obstrukci nebude moje dite umisteno v materske skole, jez je zaroven moje zamestnani, a ze si najdu soukromou materskou skolu pobliz. Zaroven jsme se tak dohodli ustne na tom, ze k zajisteni hladkeho chodu budu mit pracovni smenu zacinajici a koncici s pulhodinovou rezervou pro obstarani odvodu ditete do materske skoly (bez nutneho zkraceni tydenni pracovni doby). Vzhledem k tomu, ze moje zamestnani i zminena soukroma skola jsou vzdaleny od meho domova 17 km, je zcela nemyslitelne, aby dite vodil do materske skoly jiny clen domacnosti. Nyni, v cervnu 2021 se ovsem muj zamestnavatel, presto, ze tomu predchazela znovu komunikace ohledne me pracovni smeny a je si vedom toho, ze mi tak znemoznuje radne plnit povinnosti pracovni nebo k detem, stanovil, ze moje smena bude zacinat pul hodiny pred oteviraci dobou soukrome materske skoly. více
Odpověď:
Dobrý den,
na takovou úpravu pracovní doby máte nárok a zaměstnavatel by vaší žádosti mohl nevyhovět pouze z vážných provozních důvodů, které by musel konkrétně specifikovat. Doporučuji podat žádost písemně a rovnou v ní uvést, že není zřejmé, jaké vážné provozní důvody by tomu bránily, a že je zaměstnavatel případně povinen je konkretizovat, dále tam uvést, že požadujete písemnou odpověď na žádost.
Pokud by zaměstnavatel obstruoval, mohlo by jít o diskriminaci z důvodu rodičovství.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda ve chvíli, kdy na rodičovskou nastupuje otec, tak je denní vyměřovací základ vypočítáván také z 12 měsíců před narozením dítěte, nebo před nástupem na rodičovskou? Tedy pokud byl otec zaměstnán přesně rok před nástupem na rodičovskou (a dítě se narodilo pět měsíců před tím), tak by se mu rodičovská vypočítávala pouze z těch 7 měsíců?
Děkuji za odpověď,
Hanka
Odpověď:
Dobrý den,
denní vyměřovací základ u rodičovského příspěvku má vliv v podstatě pouze na možnost volby výšky dávky a tudíž i délky čerpání. Rozhodné období pro výpočet denního vyměřovacího základu je 12 měsíců před vznikem sociální události, zde by to bylo 12 měsíců před podáním žádosti o rodičovský příspěvek. Pokud by k tomuto okamžiku nebyl ještě zaměstnaný 12 měsíců, počítal by se od začátku zaměstnání.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobry den, rada bych pozadala o zodpovezeni meho dotazu.
Dceri budou v listopadu 3 roky a zamestnavatel pocita s mym navratem. Problem nastal, kdyz jsem zatim neoficialne pozadala o polovicni uvazek. Zamestnavatel nabizi jako kompromis 30hodin tydne. Dceru nam neprijali do skolky, nejradeji bych s ni vsak stejne zustala doma do 4let, to vsak neni realne ani pro zamestanvatele, ani pro nas z hlediska financi. Proto tedy puluvazek.
Muj dotaz tedy zni, musi zamestnavatel akceptovat zadost o polovicni uvazek? V zákoně se hovori pouze o moznosti castecneho uvazku, tak nevim, zda si mohu na polovicnim uvazku trvat.
Předem děkuji za odpověď. S pozdravem, Štěpánová
Odpověď:
Dobrý den,
S ohledem na znění ustanovení § 241 odst. 2 zákoníku práce a jeho aktuální výklad a judikaturu máte nárok na úpravu pracovní doby podle vaší potřeby. To se týká i délky úvazku. Pokud zaměstnavatel nemůže váš požadavek splnit, měl by konkrétně zdůvodnit, jaké vážné provozní důvody mu v tom brání. To se týká i délky úvazku. Judikatura je taková, že nezbytnost najít další pracovní sílu na zbylou část zkráceného úvazku není vážný provozní důvod a z toohoto důvodu to zaměstnavatel odmítnout nemůže.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den,
nastoupila jsem jako zástup za mateřskou dovolenou v roce 2017. Protože ale původní zaměstnankyně byla podruhé těhotná, mě se zástup prodloužil do roku 2023. Chci se zeptat, v případě, že bych i já mezitím nastoupila na mateřskou, zda mám nárok na pobírání mateřské a po jak dlouhou dobu?
Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
skutečnost, že máte pracovní poměr na dobu určitou, nemá vliv na pobírání peněžité pomoci v mateřství, ani na rodičovský příspěvek. Pokud byste nastoupila na mateřskou (tedy cca 6 týdnů před očekávaným datem porodu), tak nemusíte v tomto směru řešit nic. Pokud byste sice otěhotněla během zaměstnání, ale pracovní poměr by skončil ještě před nástupem na mateřskou, pak je potřeba zachovat tzv. ochrannou lhůtu. Ve vašem případě to znamená, že pokud nastoupíte na mateřskou do 180 dnů od skončení pracovního poměru, stále máte standardní nárok.
Co by se ale pro vás měnilo je skutečnost, že zaměstnavatel nebude mít povinnost držet vám pracovní místo déle než do skončení vašeho pracovního poměru, tedy do návratu původní zaměstnankyně do práce.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den, jsem OSVČ (nemocenskou si hradím dlouhodobě) a současně společnicí/jednatelkou jednočlenné společnosti s.r.o. Termín porodu mám začátkem července. Hledám nejlepší způsob, jak vyřešit PPM (tzn. jak v těch prvních 6 měsících pobírat víc než jen nějakých šest tisíc ze samostatně výdělečné činnosti). Je možné nějak pobírat mateřskou na s.r.o.? Jsem jednočlenná společnost, takže nemám sama se sebou uzavřenou smlouvu - je možné ji ještě teď uzavřít, stanovit si výši odměn a na jejich základě požádat o mateřskou? S tím se pojí otázka - mohu přerušit svou činnost OSVČ a nadále provozovat s.r.o. na mateřské? Jak je to v takovém případě se zálohami na sociální a pojištění? (Na místním sociálním úřadě si mě dnes přehazovaly čtyři pracovnice, nikdo mi nedokázal odpovědět.) Další má možnost je pobírat mateřskou z činnosti OSVČ 6 týdnů před a 6 týdnů po porodu a následně převést péči o dítě na otce. Na internetu se lze dočíst, že v takovém případě stačí, aby zaměstnavatel otci vystavil pracovní smlouvu na jiný hlavní obor činnosti, a muž pak může současně pobírat mateřskou a chodit normálně do práce. Děkuji předem za odpověď. více
Odpověď:
Dobrý den,
výše peněžité pomoci v mateřství se počítá zpravidla za 12 měsíců před nástupem na mateřskou, takže jakékoli změny u vás provedené v aktuálním okamžiku by nejspíše nehrály roli ve výši mateřské, i pokud byste se zaměstnala jako zaměstnankyně ve vaší společnosti, ČSSZ by přihlédla k tomu, jaké zálohy jste odváděla jako OSVČ. Čistě ze zaměstnání, které by začalo teď, byste na PPM zase nesplnila minimální dobu trvání účasti na pojištění.
Co se týče pobírání peněžité pomoci v mateřství otcem dítěte, pak nastoupit na peněžitou pomoc v mateřství místo ženy může muž nejdříve po šestinedělí ženy, která porodila, tj. od začátku 7. týdne po porodu dítěte a na dobu nejméně 7 dní po sobě jdoucích. Musí ovšem splňovat stejné podmínky pojištění jako žena, která porodila. Navíc musí se ženou/matkou uzavřít písemnou dohodu, že bude o dítě pečovat. V dohodě se uvede den, od něhož bude otec o dítě pečovat, den porodu a úředně ověřený podpis matky.
více
Dobrý den, aktuálně jsem na MD s prvním dítětem a brzy budu přecházet na rodičovskou dovolenou. Zaměstnavatel mi při přechodu na RD nabízí zkrácený pracovní úvazek na mé pozici ve výši 8h/týdně, ale ne na DPČ/DPP, ale na mé pracovní smlouvě, na které nyní čerpám mateřskou dovolenou. Chtěla bych se poradit, jaké tam jsou všechny dopady/rizika pro mne, která je nutná zvážit před podpisem dodatku z 40h na 8h/týdně. I pro případ, pokud bychom se rozhodli mít v budoucnosti druhé dítě. Předem moc děkuji. S přáním hezkého týdne, Aneta Kopecká
Odpověď:
Dobrý den,
po skončení mateřské dovolené a pobírání peněžité pomoci v mateřství je možné u stejného zaměstnavatele takto pracovat a zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Během mateřské to možné není, to byste přišla o PPM, práce by musela být na jiné pozici nebo v jiné formě, než z jaké vám jde tato dávka.
Oproti DPP nebo DPČ je při zkrácení úvazku na pracovní smlouvě velmi výhodné, že zůstávají garance pracovního poměru, například dovolená, dlouhá výpovědní lhůta apod., to u dohod není. Je dobré ale mít na paměti, že ze zákona není právní nárok na pozdější navýšení úvazku. Ve změně pracovní smlouvy tak například uveďte, že se kratší pracovní doba sjednává jen na dobu určitou, např. 2 roky, a pak se zaměstnavatelem dohodněte dále.
více
Dobrý den, po 10ti letech jsem dala výpověď v zaměstnání, mám 2měsíční výpovědní lhůtu, 14 dnů před výpovědí jsem musela na operaci a PN. Až mě PN skončí chci jít na UP jelikož jsem ze zaměstnání ve zdravotnictví vyhořelá a chci si odpočinout, ale co když po 3 měsících na UP otěhotním, mám nárok na mateřskou a z čeho ji vypočítají? děkuji moc za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
ochranná lhůta pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství trvá 180 dnů od záníku účasti pojištění, tedy od konce pracovního poměru ve Vašem případě. V této ochranné lhůtě je ale nezbytné na mateřskou již nastoupit, což v praxi odpovídá otěhotnění ještě během pracovního poměru. Matky, které nemají nárok na peněžitou pomoc v mateřství, dostávají rovnou od porodu rodičovský příspěvek.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobry den,jsem těhotná a zaměstnavatel ani já nechceme, abych nastoupila MD z důvodu odbornosti a nenahraditelnosti na dane pozici.Zaměstnavatel je a.s. a umožní mi home office a ani nebude vyžadovat práci po dobu,která bude potřeba na zotavení.Pokud nebudu zadat o PPM, můžu pracovat pro stávajícího zaměstnavatele a na stejnou smlouvu a dostávat mzdu?Jakým způsobem a komu se dokazuje 14ti týdenní lhůta na MD dle zákoníku?Popř.jaké jsou možnosti,když zaměstnavatel mi da podmínky k souladu prace a pece o dítě, ale aby nenastala nějaké sankce od státního úřadu.Dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
na mateřskou před porodem nastoupit nemusíte, zákoník práce ovšem neumožňuje její nečerpání po porodu (Právní názory se zde ale úplně neshodují, objevují se i výklady, že zaměstnankyně si může zvolit nejít na mateřskou vůbec. Žádný soud v tomto ještě nerozhodoval.. Podle ustanovení § 195 odst. 5 zákoníku práce nesmí být mateřská dovolená v souvislosti s porodem kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu. Během mateřské je však možné vykonávat činnost u stejného zaměstnavatele na DPP nebo DPČ, ale nesmí znít na stejnou činnost, ze které bylo placeno nemocenské pojištění a je tudíž čerpána PPM.
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den,
ráda bych se zeptala na situaci dvou pracujících rodičů, kdy jeden je v zaměstnaneckém poměru a druhý je OSVČ. Je výhodnější, aby rodičovský příspěvek pobíral OSVČ partner, nebo je to jedno? Tj. zda pro něj plynou nějaké výhody na sociálním nebo zdravotním. Předem díky moc za odpověď. MP
Odpověď:
Dobrý den,
pokud OSVČ pobírá rodičovský příspěvek, může samostatnou výdělečnou činnost nahlásit jako vedlejší a odvody jsou pak nižší, než když je hlavní. Zaměstnaná matka může i bez čerpání RP nastoupit na rodičovskou dovolenou. Pokud nebude mít v té době žádný příjem, sociální a nemocenské pojištění se neodvádí, zdravotní hradí po dobu rodičovské dovolené stát.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den,
mám dvě zaměstnání a jedno z nich mi končí zhruba měsíc před nástupem na mateřskou dovolenou. Platí ochranná lhůta i v tomto případě a budu dostávat PPM od obou zaměstnavatelů?
Děkuji,
Hanka
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste v obou zaměstnáních účastna dostatečně dlouhou dobu nemocenského pojištění, tedy alespoň 270 dnů v posledních 2 letech, a vlezete se do ochranné lhůty 180 dní, pak Vám bude náležet peněžit pomoc v mateřství z obou příjmů.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den, jsem v posledním 5. ročníku VŠ studia. Narodila jsem se v roce 1997, celkem mi studium zabere 18 let. Plánovala jsem po škole nastoupit do zaměstnání, ale nedávno jsem zjistila, že jsem těhotná. Pokusím se státnice zvládnout v termínu, ale kvůli těhotenství nebudu schopna nastoupit do práce. Abych však měla nárok na mateřskou, musela bych odpracovat nějakou dobu, je to tak? Jako studentka VŠ mám nárok pouze na rodičovský příspěvek? Nechci být malicherná, ale vzhledem ke stráveným létům ve škole a dřině, kterou studium je, jsem z toho rozhořčená. Jak to tedy je s absolventkami VŠ, které chtějí jít po škole na mateřskou?
Odpověď:
Dobrý den,
jako studentka VŠ nejste účastna na nemocenském pojištění, ze kterého může být nasledně čerpána peněžitá pomoc v mateřství. Pokud jste si během studia přivydělávala tak, aby z toho byl odváděn příspěvek na nemocenské pojištění, pak byste teoreticky nárok na mateřskou mít mohla, podmínkou je účast na pojištění v délce 270 dnů v posledních dvou letech. Podobně by se Vám mohla započítat doba studia, pokud byste stihla před mateřskou nastoupit do práce, ale před nástupem na mateřskou byste ještě neodpracovala těch 270 dní. Podmínkou je ale úspěšné ukončení studia.
Pokud rozhodně doby podle zákona o nemocenském pojištění nesplníte, pak bohužel Vám bude skutečně náležet jen rodičovský příspěvek, který je nepojistnou dávkou, tudíž se pro nárok na něj nemusí nejdříve odvádět pojistné z výdělku.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Dobry den,žádám zaměstnavatele o prodloužení neplaceneho volna do 4 let věku dítěte září 2021.Rodičovský příspěvek budu pobírat,ale jen do konce prosince 2020. Mohu si od ledna 2021 přivydělat brigadne na víc než 4 hodiny denně. Malej už navštěvuje školku. A jak to bude s placením zdravotního a sociálního pojištění?Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
pokud syn chodí do školky, zaměstnavatel Vaší žádosti o volno vyhovět nemusí. Pokud tak udělá, během neplaceného volna se sociální pojištění neodvádí. Zdravotní pojištění za Vás odvee stát, pokud syn nebude chodit do školky na více než 4 hodiny denně, k tomu se jako státní pojištěnec musíte registrovat u své zdravotní pojišťovny. Pokud by chodil na dobu delší, měl by za Vás zdravotní do výše minimální mzdy odvádět zaměstnavatel, často to ale nechtějí dělat, případně podmiňuí neplacené volno tím, že si to pojištění budete platit sama, takže na to se radši zeptejte.
Přovýdělek omezen není, jen pozor, jestli máte nějakou konkurenční doložku apod u zaměstnavatele.
S pozdravem
Gender Studies, o.p.s.
Pri odchodu pracovnice na Md jí zároveň skončil prac.poměr. pracovnice je nyni na Rd a znovu otěhotněla. V březnu 2021 odchází na Md. Jak jí bude počítán mateřský příspěvek? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
pokud během rodičovské nenastoupila na Úřad práce, není nemocensky pojištěna. Neuvádíte, před jakou dobou jí pracovní poměr skončil. Pokud už není v ochranné lhůtě, nebude mít nárok na žádnou peněžitou pomoc v mateřství, pouze rodičovský příspěvek od narození druhého dítěte.
S pozdravem
Gender Studies
Gender Studies, o.p.s.
Dobrý den,
chci se zeptat, jak je to s minimálním rozsahem čerpání mateřské dovolené. Dočetla jsem se, že je v rozsahu 14 týdnů. Pokud chci pracovat až do porodu, nemusím MD čerpat - nejdříve mohu nastoupit do práce po porodu po ukončení šestinedělí, nebo opravdu musím až po uplynutí oněch 14 týdnů?
Předem děkuji za vyjasnění.
Nina
Odpověď:
Dobrý den
Názory na výklad příslušných ustanovení zákoníku práce se v tomto ohledu různí. Celkem není sporu o tom, že zaměstnankyně může na mateřskou dovolenou nastoupit později než 6 týdnů před očekávaným porodem, co se týče návratu dříve než 14 týdnů po porodu, na tom už shoda není. Závazná soudní rozhodnutí zatím neexistují a tak je v daném případně možné se přiklonit jak k tomu, že 14 týdnů musí být vyčerpáno, tak k tomu, že dřívější návrat je možný. Zároveň v této souvislosti upozorňuji, že v době mateřské můžete se zaměstnavatelem spolupracovat i v nějaké jiné podobě, např. na DPP a kratší úvazek, musí však jít o jinou činnost než tu, ze které čerpáte peněžitou pomoc v mateřství. Dále upozorňuji, že i když zaměstnavatel není oprávněn nařídit odchod na mateřskou dovolenou, mohl by zaměstnankyni poslat na mimořádnou pracovnělékařskou prohlídku, pokud by byly pochyby o tom, že z důvodu svého těhotenství a mateřství a aktuálního zdravotního stavu zvládně svou práci vykonávat. více